Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ταινίες σχετικές με Μπάσκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
PowerForward
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το topic για να μοιραστούμε πληροφορίες για ταινίες σχετικές με το αγαπημένο μας άθλημα. Κάνω λοιπόν την αρχή...

Είδα πρόσφατα την ταινία Glory Road.
http://www.imdb.com/title/tt0385726/
Εξαιρετική!
Αφηγείται πως ένας προπονητής αναλαμβάνει μια μικρή κολλεγιακή ομάδα στο ρατσιστικό Τέξας το 1966 και την οδηγεί σε επιτυχίες χρησιμοποιώντας μαύρους αθλητές!
Είναι πραγματική ιστορία, που θεωρείται μέχρι σήμερα ένα από τα θαύματα του αμερικάνικου μπάσκετ.
Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους μπασκετόφιλους.
mpalla
QUOTE(PowerForward @ Nov 9 2007, 11:44 ) *
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το topic για να μοιραστούμε πληροφορίες για ταινίες σχετικές με το αγαπημένο μας άθλημα. Κάνω λοιπόν την αρχή...

Είδα πρόσφατα την ταινία Glory Road.
http://www.imdb.com/title/tt0385726/
Εξαιρετική!
Αφηγείται πως ένας προπονητής αναλαμβάνει μια μικρή κολλεγιακή ομάδα στο ρατσιστικό Τέξας το 1966 και την οδηγεί σε επιτυχίες χρησιμοποιώντας μαύρους αθλητές!
Είναι πραγματική ιστορία, που θεωρείται μέχρι σήμερα ένα από τα θαύματα του αμερικάνικου μπάσκετ.
Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους μπασκετόφιλους.


Καλή ιδέα smile.gif Θα ακολουθήσω την πρότασή σου, καθώς μου αρέσουν οι ταινίες αθλητικού περιεχομένου, πόσο μάλλον μπασκετικού.
Εγώ προτείνω Coach Carter. Ταινία για τις σχέσεις παικτών-παικτών και παικτών-προπονητών. Το απόλυτο team building, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων, αλλά και character building των αθλητών... mellow.gif
KobeBryant
Αλλη μια ταινια που την δειχνει σχετικα συχνα και η τηλεοραση ειναι το Ηe Got Game με τον Denzel Washigton και τον Ray Allen, οπου ο μπαμπας(Denzel) προσπαθει να πεισει τον γιο του (Ray) που ειναι ανερχομενο αστερι του μπασκετ να διαλεξει ενα κολεγιο για να μειωσει την ποινη του.
captain charisma
και γω συμφωνω οτι οι παραπανω ταινιες ειναι οτι καλυτερο εχω δει με μπασκετ
Das Kapital
biggrin.gif biggrin.gif Μου αρεσει πολυ να το λεω και θα το πω αλλη μια φορα

''Γιατι λιγοι εχουν ψαξει αυτο το forum οσο εγω παρτε αυτο απο εμενα με αγαπη'' http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=2564

Που ειναι οι moderators; tongue.gif τσκ τσκ τσκ (αστειευομαι φυσικα,μην το παρετε σοβαρα) wink.gif
Pierce
να σου πω την αληθεια θυμομουν οτι υπηρξε αντιστοιχο τοπικ (μαλιστα οταν το ειδα ειπα'' μα που στο διαολο το ξετρυπωσαν;'' ) αλλα οταν ειδα οτι ηταν διαφορετικο,βαριομουν να ψαξω για το παλιο. good job mate biggrin.gif
Wilkinson
To periodiko All Star Basket ixe afieroma pantos gia oles tis basketikes tenies pou exoun vgi... smiley.gif
saou
Κορυφαία μπασκετική ταινία θεωρείται το Hoop dreams. Ομολογώ δεν την έχω δει, είναι αρκετά παλιά και θέλει ψάξιμο για να την ξετρυπώσει κανείς, αλλά απ'ότι έχω ακούσει αξίζει τον κόπο.
nikozcorfu
Πράγματι καλή η ιδέα για αυτό το topic!Εγώ θα σας πρότεινα το REBOUND!Μιλάει για έναν γνωστό προπονητή που τον αποβάλλουν από το κολλεγιακό πρωτάθλημα εξαιτίας της κακής συμπεριφοράς του σε διαιτητή και τον βάζουν προπονητή στο πρωτάθλημα γυμνασίου!!!Σας συστείνω να το δείτε!ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ smiley.gif
KB24
Πολυ ωραια ειναι και το "LIKE MIKE" , με πολλους αστερες του NBA αλλα παραληλλα μια ταινια πολυ καλη για ολη την οικογενιεα
KB24
Tο προφιλ της ταινιας στο imdb

Like Mike(2002)

Υ.Γ Sorry για το διπλο ποστ αλλα το ανακαλυψα μετα peace.gif peace.gif peace.gif
NBAer
QUOTE(KB24 @ Jan 16 2008, 16:58 ) *
Πολυ ωραια ειναι και το "LIKE MIKE" , με πολλους αστερες του NBA αλλα παραληλλα μια ταινια πολυ καλη για ολη την οικογενιεα

Εγω παντως που την ειδα τωρα προσφατα, εχω να πω οτι ηταν μια απαισια ταινια. rolleyes.gif smile.gif
Τι το καλο βρηκες? 18.gif
Well your mileage indeed varies.... peace.gif
greekbasketball
Μία εξίσου εξαιρετική ταινία είναι το "μαγικά παπούτσια 2" είναι πραγματικά πολύ καλή!!!

Μας μιλάει για ένα παιδί μόλις 13 ετών που χάρης τα παπούτσια του μάικλ τζόρνταν καταφέρνει να γίνει γνώστος streetballer σε ολόκληρη την Αμερική. biggrin.gif biggrin.gif
red pyramid88
QUOTE(KobeBryant @ Nov 9 2007, 19:28 ) *
Αλλη μια ταινια που την δειχνει σχετικα συχνα και η τηλεοραση ειναι το Ηe Got Game με τον Denzel Washigton και τον Ray Allen, οπου ο μπαμπας(Denzel) προσπαθει να πεισει τον γιο του (Ray) που ειναι ανερχομενο αστερι του μπασκετ να διαλεξει ενα κολεγιο για να μειωσει την ποινη του.


Η ταινία είναι του (ΘΕΟΥ) Spike Lee. Ενώ λατρεύω τον τύπο, η συγκεκριμένη αποτελεί μάλλον μια απο τις 2 πιο αδύναμες στιγμές της καριέρας του.

Εγώ απ' την άλλη να θυμήσω το White men can't jump, που θεωρίται απο τα κλασσικά, όπως και το παναθλιότατο Space Jam.
Rondo
QUOTE(red pyramid88 @ Apr 26 2008, 05:13 ) *
Η ταινία είναι του (ΘΕΟΥ) Spike Lee. Ενώ λατρεύω τον τύπο, η συγκεκριμένη αποτελεί μάλλον μια απο τις 2 πιο αδύναμες στιγμές της καριέρας του.

Εγώ απ' την άλλη να θυμήσω το White men can't jump, που θεωρίται απο τα κλασσικά, όπως και το παναθλιότατο Space Jam.

Το space jam όταν βγήκε ήμουν 8 χρονών και μου άρεσε...Πιστεύω πως για πιτσιρίκια είναι ότι πρέπει...
ashton
SEMI-PRO

http://www.semipromovie.com/

Jackie Moon (Will Ferrell) is the owner, promoter, coach, and star player of the Flint Michigan Tropics of the American Basketball Association (ABA). In 1976 before the ABA collapses, the National Basketball Association (NBA) plans to merge with the best teams of the ABA at the end of the season. Only the top four teams will make the move and the worst teams will fold. The Tropics are the worst team in the league and if they want to make it to the NBA, Jackie Moon must rally his team and start winning. The only problem with that scenario is the fact that Jackie Moon is not really the coach and star basketball player he thinks he is. He was able to buy the Tropics franchise with proceeds that he had earned from his hit song Love Me Sexy. To keep his team from oblivion and leave his mark in the city, Jackie Moon must inspire his team to win fourth place in the playoffs. Jackie trades a washing machine to another team for a former NBA benchwarmer, Monix (Woody Harrelson) to reach his goal. This was Monixs last season before he retires, and he wants to go out in a blaze of glory.




Το είδα προχθές. 77.gif
dizzy_fingers
Ο Will Ferrell είναι μορφή 77.gif.

Θα το δω.
Gravedigger
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ασχοληθώ με την ταινία.Την θεωρώ υπερβολικά γελοία ενώ και ο Ferrell μου είναι αντιπαθής...
rchos
το ειδα σημερα.απιστευτο γελιο.οποιος μπορει ας την δει.την αληθινη ιστορια εξαγορας της ABA απο το NBA χρησιμοποιει εχοντας βαλει μια υποθετικη ομαδα που ιδιοκτητης/προπονητης/παιχτης ειναι ο φερελ.

Υ.Γ. κλασικα οι σπερς η πιο αντιπαθιτικη ομαδα και στην ταινια αυτη! tongue.gif
ashton
o Jackie Moon / Φερελ μοιάζει αρκετά (στο πιο γεμάτο) με Bill Walton στις εποχές των Πόρτλαντ.
http://clutch3.files.wordpress.com/2007/09/bill_walton.jpg
Xaris Vs Iverson
Μια είναι η BEST όμως ταινία για μένα...και πιστεύω πως μπορεί να γίνει παράδειγμα για όλους! Coach Carter!!! Απλα!
sniper
QUOTE(Xaris Vs Iverson @ Nov 23 2008, 15:13 ) *
Μια είναι η BEST όμως ταινία για μένα...και πιστεύω πως μπορεί να γίνει παράδειγμα για όλους! Coach Carter!!! Απλα!

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ!!!!!!!!!!! Απλα τελεια !!! 77.gif 77.gif
Swthrakhs13
λιγο ψαξιμο στα καλα βιντεο κλαμπ και θα βρειτε ταινιες που δεν θα περιμενετε ποσο καλες ειναι
a bullet for your head
1)Η ταινια με την ιστορια του κοουτς Χασκινς
2)Η ταινια με τον Ντεντζελ Ουασιγκτον κ τον Ρει Αλλεν
3)Ρημπαουντ-Η ταινια με την ιστορια του Ερλ Μανιγκοουτ
4)Ιχθεις-Ταινια με τον Τζουλιους Ερβινγκ
5)Κοουτς Καρτερ
kolokotronis
Γνωρίζει κάποιος πως λέγεται η cult ελληνική ταινία των 80ς με πρωταγωνιστή τον Εσκενάζι? Απίστευτη ταινία. Στο τελευταίο τάιμ άουτ του κρίσιμου αγώνα, έχει τραυματιστεί και ζητάει να του κάνουν ένεση για να μπει μέσα να δώσει τη νίκη στην ομάδα. Εντωμεταξύ στις φάσεις του αγώνα δείχνει συνέχεια τις ίδιες 6-7 φάσεις ανακατεμένα. tongue.gif Νομίζω έχει βγει και σίκουελ.
reignman


top.
Zoys
Απόψε στις 21:00 έχει Coach Carter στον ΑΝΤ1! cool.gif
leader of duke!
QUOTE (saou @ Nov 10 2007, 10:13 ) *
Κορυφαία μπασκετική ταινία θεωρείται το Hoop dreams. Ομολογώ δεν την έχω δει, είναι αρκετά παλιά και θέλει ψάξιμο για να την ξετρυπώσει κανείς, αλλά απ'ότι έχω ακούσει αξίζει τον κόπο.


Σόρυ αλλά αυτήν την ταινία την έχω δει και δεν αξίζει τόσο πολύ τον κόπο!Τίποτα το ιδιαίτερο...θα την βαρεθείς!
ComingUpRoses
Κατεβάζω "Coach Carter" ... Είδα trailer , φαίνεται συναρπαστική ταινία biggrin.gif
ComingUpRoses
QUOTE(ComingUpRoses @ Aug 24 2011, 14:13 ) *
Κατεβάζω "Coach Carter" ... Είδα trailer , φαίνεται συναρπαστική ταινία biggrin.gif



Την είδα το μεσημέρι αλλά δεν είχα χρόνο να απαντήσω , συγνώμη για το double post . Η ταινία είναι φοβερή . Έχει μπλέξει πολλά εκτός απο το μπάσκετ και ο συνδιασμός ταιριάζει απόλυτα . Η αλητεία , η αγάπη για το μπάσκετ , το διάβασμα κι πάνω απο όλα το να είσαι σωστός άνθρωπος στη ζωή σου . Τρομερή ταινία θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το μπάσκετ ...
maik23
http://www.sandlotshrink.com/moviebkb.htm

http://www.sportsinmovies.com/basketball-movies.asp

και ειστε φουλ ενημερωμενοι...breaking the press 2011 ειναι η πιο καινουρια ταινια,ευχαριστη με κολλεγιακο,σχολικο μπασκετ ,αξιες,επιλογες στην ζωη και στις παγιδες-θυσιες για εναν αθλητη κ.α.φυσικα ηρωοποιηση στο τελος κ.λ.π.
ειναι τηλεοπτικη ταινια του τεξας,καλογυρισμενη με ηθικα διδαγματα και αναφορες στον χριστιανισμο και φυσικα αρκετο μπασκετ.
captain charisma


τι διαμαντι βρηκα...στο 1.20.00 και μετα εμφανιζεται στη ταινια η εθνικη σερβιας...θελω σχολιο twism laugh.gif laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.