Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ----------->streetball...<-------------
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
kage
ασχολείται κανείσ με streetball....?george kassel a.k.a. "the thane"
evilmonkey.gif
dizzy_fingers
Κάποτε, στις εποχές του "Hot Sauce", του "Skip 2 my Lou" και των mixtapes της AND1(βγαίνουν ακόμα αυτές?) biggrin.gif.

Μάλιστα, όταν πρωτοέφτιαξα το φόρουμ, υπήρχε ξεχωριστή κατηγορία για streetball, αλλά καταλαβαίνεις πως λόγω μικρής κίνησης το project σταμάτησε.
Έχεις κανένα mixtape να μοιραστείς?
kage
..Simmetexo se omada basketball sthn eparxia alla niotho poli periorismenos...Ores ores den goustaro na akoloutho tis odhgies toy proponhth mou....gia ayto paizontas streetball kai akougontas apokleistika kai mono rap goustaro to basketball kai sigkekrimena goustaro na paizo eleythera.....NO RULES....goustaro na blepo video apo and1 sto youtube kai na klebo kiniseis....professor,hot sauce kai loipa h fasi einai ayth gia kathe and1 typa.........exo brei allo ena paidi apo thn omada pou exei kai aytos porosei me streetball kai kanoume pou k pou kamia <<malakia>>...opos lene kapoioi peitharxhmenoi mpasketmpolistes....akoma (asxeto) o proponhths mou gia eunohtous logous me exei dioksei 3-4 fores apo proponhsh...apo ayto eykola katalabaineis pos den blepo antriko kai to paixnidi mou periorizetai otan paizo epishma apo ton coach...<<epaizes pote streetball?>>
kano ayth thn erothsh parolo pou den stekei dioti to streetball den to paizeis alla to zeis.....zhse to paixnidi man........... peace.gif
dizzy_fingers
Αν γράψεις με ελληνικά αντί για greeklish μπορεί και να διαβάσω το ποστ σου...
kage
ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΕ ΣΤΡΕΕΤ ΕΚΔΟΧΗ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΠΟΣΤ...
morfi
QUOTE(kage @ Jan 18 2008, 21:34 ) *
..Simmetexo se omada basketball sthn eparxia alla niotho poli periorismenos...Ores ores den goustaro na akoloutho tis odhgies toy proponhth mou....gia ayto paizontas streetball kai akougontas apokleistika kai mono rap goustaro to basketball kai sigkekrimena goustaro na paizo eleythera.....NO RULES....goustaro na blepo video apo and1 sto youtube kai na klebo kiniseis....professor,hot sauce kai loipa h fasi einai ayth gia kathe and1 typa.........exo brei allo ena paidi apo thn omada pou exei kai aytos porosei me streetball kai kanoume pou k pou kamia <<malakia>>...opos lene kapoioi peitharxhmenoi mpasketmpolistes....akoma (asxeto) o proponhths mou gia eunohtous logous me exei dioksei 3-4 fores apo proponhsh...apo ayto eykola katalabaineis pos den blepo antriko kai to paixnidi mou periorizetai otan paizo epishma apo ton coach...<<epaizes pote streetball?>>
kano ayth thn erothsh parolo pou den stekei dioti to streetball den to paizeis alla to zeis.....zhse to paixnidi man........... peace.gif

Ραπ, ελεύθερο μπάσκετ...

εύγε παιδί μου...
dizzy_fingers
QUOTE(kage @ Jan 19 2008, 20:35 ) *
ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ....ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΕ ΣΤΡΕΕΤ ΕΚΔΟΧΗ?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΠΟΣΤ...

Θα σε παρακαλέσω τώρα, να μη γράφεις με κεφαλαία καθώς στο ίντερνετ σημαίνουν πως φωνάζεις.
Το "βαριέμαι" δεν είναι δικαιολογία. Με τον ίδιο τρόπο "βαριέμαι" κι εγώ να σου απαντήσω.

Δείξε λίγο σεβασμό στους συνομιλητές αλλά και στους τρίτους που διαβάζουν, και μετά θα συμμετάσχω στη συζήτηση.
Green Lantern
τι ενοεις παιζεις streetbasket.......? δεν νομιζω στην ελλaδα να υπρχει κατι τετοιο....που ν βλεπετε.....παντωσ αν θελεις να παιξεις καλο basket με καλους παικτεσ σε καλες ηλικιες χωρις προπονητες διαιτητες κλπ.... ελα δυτικα προαστια ψαξου λιγο κ θα δεις τι εννοω.... AND1 RULES!!!!!
kage
Εγώ σέβομαι για να είμαι σεβαστος...Αν βαριομουν εκεινη την στιγμη να μεταφρασω από greeklish σε ελληνικα δεν δειχνει οτι δεν σέβομαι...Σε ποια περιοχη στα δυτικα ρε man..?Στην Ελλαδα υπάρχει λίγο streetball στοιχείο... Αλλά κανείσ δεν ασχολείται τόσο....Γιατί δεν δίνει χρήμα...Αθήνα δεν έχω παίξει ποτέ μπάσκετ παρόλο που ανεβαίνω συχνά...
Ευχαριστώ,
george kassel a.k.a. ''the thane''
dizzy_fingers
Οκ, ότι πεις...
Απλά μην ξαναδώ greeklish, αφού απαγορεύονται εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή ή δε γράφεις από εξωτερικό.

Στο θέμα μας τώρα, θα πρέπει να καθορίσεις τί εννοείς ως "streetball".
Εννοείς το μπάσκετ που παίζουμε στα ανοιχτά, τα μονά, 3x3 κλπ με τους συνήθεις κανονισμούς?

Ή εννοείς plays, περισσότερο επίδειξης όπως κάνουν στα mixtapes, με πολύ χαλαρούς κανονισμούς (πχ στα βήματα)?


Το πρώτο, με λίγα στοιχεία από το δεύτερο, υπάρχει σε αφθονία στην Ελλάδα.
Το δεύτερο, απ'όσο έχω δει δεν υπάρχει, οργανωμένο, ούτε κατά διάνοια.

Ενδιαφέρον, πιστεύω, θα υπήρχε από αρκετούς πιτσιρικάδες ώστε να κάνουν μία πρώτη επαφή με το άθλημα (έστω διαμέσω του ανορθόδοξου streetball) ώστε να γίνει κάποια επένδυση.
kage
Λέγοντας streetball....
Κατ'άρχας streetball παίζεται απο ομαδες ενος εως 5 ατομων...
Έπειτα οι κανονισμοί είναι χαλαροί...
Το θέαμα μετρά περισσοτερο....
Ακόμα το κυριότερο είναι ότι παίζεται στο δρόμο.....
dizzy_fingers
Οπότε λες τη δεύτερη κατηγορία. Αυτή των απανταχού κλιπ στο youtube.

Ε, αυτή θα πρέπει να βγεις με καραμπίνα στην Ελλάδα για να βρεις άτομα να παίζουν όπως ακριβώς το αναφέρεις.
morfi
QUOTE(kage @ Jan 22 2008, 20:58 ) *
Ακόμα το κυριότερο είναι ότι παίζεται στο δρόμο.....

Μεσ'τη μέση ; blink.gif

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
Green Lantern
αν υπηρχαν αθλητες στην ελλαδα που ν καρφωναν οπως ηθελαν να περναγαν πασες απο τη τρυπα της βελονας ν καναν τρυπλες κ να χρειαζονταν 15 ριπλευ για να καταλαβεις τι εκαναν κ ο αστραγαλος του αμυντικου να χρειαζοταν 1-2 βδομαδες 8εραπεια.....δεν θα ηταν στους δρομους.....8α επαιζαν basket στην Α1 η Α2 κ δεν θα επαιζαν στο δρομο....για να το τελειωνουμε το θεμα εδω δεν υπαρχει street basket στην ελλαδα υπο αυτη την εννοια κ ειναι απολυτα λογικο......αλλα υπαρχουν πολλοι πιτσιρικαδες που παιζουν καλο basket σε ανοιχτα κ το αγαπανε πολυ κ ενδιαφερονται κ για το στυλ τους κ μπορουν ν κανουν κ μια δυο μικρες μαγειες.....

p.s σε ενα 3on3 ειχαν ερ8ει κατι μαγκακια απο καλαματα νομιζω ....φοραγαν and1 κ το παιζαν streetbasket ελεγεν κ κανα yo nigaz κ καθαρισαν...... το μονο που εκαναν ηταν βηματα κ τους εξηγησαμε οτι δεν αρκει μονο αυτο ...πρεπει να ξερεισ κ λιγο basket...παρολαυτα πρεπει να μας εβαλαν 2 ποντακια ....21-2 πρεπει να νικησαμε...

p.s.2 πρεπει να κ ξερεις απο αθηνα τωρα τι να σου λεω...παντως στ περιστερι αν πας σ καποιο ανοικτο καποιον 8α βρεις να προκαλεσεις....
Delinquent
Χρειάζεται και το streetball παιδιά,τουλάχιστον σαν θέαμα προσφέρει κάμποσο...! Ουσία σε ομάδες πρωταθλητισμού οχι...αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!
Στο blog που δημιούργησα πάντως το Streetball θα έχει την τιμητική του!
Οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε!
http://all4basket.blogspot.com/
kage
Σχετικα με την ύπαρξη streetball στην Ελλαδα η όχι...Υπάρχουν πολλά άτομα που τους αρέσει να παίζουν streetball και γουστάρουν να προσφέρουν θέαμα...Λέγοντας streetball αυτό εννοώ εγώ...Η φαση στην Ελλαδα είναι ιεροσυλία να έρχεται σε σύγκριση με την φάση που επικρατεί στην Αμερική....Το streetball στην Αμερική είναι ολοκληρη βιομηχανία (AND1)...Για αύτο δεν πρεπει να ταυτίζεται το streetball της Ελλάδας με το αντισοιχο της Αμερικής..
XxXristosSs
QUOTE(kage @ Jan 26 2008, 16:08 ) *
Σχετικα με την ύπαρξη streetball στην Ελλαδα η όχι...Υπάρχουν πολλά άτομα που τους αρέσει να παίζουν streetball και γουστάρουν να προσφέρουν θέαμα...Λέγοντας streetball αυτό εννοώ εγώ...Η φαση στην Ελλαδα είναι ιεροσυλία να έρχεται σε σύγκριση με την φάση που επικρατεί στην Αμερική....Το streetball στην Αμερική είναι ολοκληρη βιομηχανία (AND1)...Για αύτο δεν πρεπει να ταυτίζεται το streetball της Ελλάδας με το αντισοιχο της Αμερικής..



Συμφωνω kage...τα παλικαρια στο αμερικα δεν νιωθουν...παρε για παραδειγμα hot sauce,professor κ κυριως αυτουσ π καρφωνουν διχως ελεος...σιγουρα ολοι 3ερετε spyda,air up there,helicopter,ao π ολοι ειναι θρυλοι του and1...τετοιοι παιχτες δεν υπαρχουν στην ελλαδα ουτε στην Α1 ουτε στην Α2 ουτε πουθενα....κ γενικα δεν νομιζω να βγαλει η ελλαδα εστω κ εναν τετοιο παιχτη...το streetnallin' στην ελλαδα ειναι λιγο υποβαθμισμενο η μαλλον δεν εχει την αναλογη προβολη...ομως σιγα σιγα αναπτυσσεται κ ολοι πιστευω πως μπορουμε να βοηθησουμε στην αναπτυ3η αυτη....
Υ.Γ. KAGE κοιτα να μαθεις που γινονται τετοιες φασεις με streetballin' στην αθηνα να επισκεφτουμε καποιες περιοχες να τουσ μαθουμε λιγο μπασκετ.....


ΧxXristosSs a.k.a. ----->"CrAsH"<-----
leelo15
Σημερα που πηγα στο γηπεδακι διπλα στο σπιτι μου (Γερμανια) βρηκα κατι παιδια απο N.Y που ηρθαν σε καποιον συγγενη τους για λιγες μερες. Με τα 2m μπλουζακια τους, με τα σορτσακια πολυ κατω, κορδελες κ.τ.λ..

Παιδια επαθα την πλακα μου το ball-handling τους δεν ηταν απο αυτον τον πλανητη, το αλμα τους τι να σας λεω.. αν και στο υψος μου (1.79) καρφωναν ανετα. blink.gif

Τους λεω να παιξουμε 2-2 και παρολο που με κοιταξαν καπως παραξενα δεχτηκαν. E εγιναν αυτα που περιμενα τρελα lay-up, εφαγα κανα 2 ankle breaker.. Αυτο που μου εκανε παντως εντυπωση ειναι οτι το σουτ τους, ηταν πραγματικα για κλαματα και των 3.. Τελειωνει το παιχνιδι και τους ρωταω γιατι δεν το προπονουν καθολου και μου απανταν ετσι απλα "what can I do with that.."

Δεν ξερω ισως επεσα σε περιπτωση αλλα τωρα που το σκεφτομαι αν εξερεσεις τους κοντους σε οσα tapes εχω δει σουτ δεν ειδα ουτε για πλακα.. 39.gif
andreas a.k.a. the replay
den hriazete na mpainoume se sygkriseis me to streetball ths amerikis poly apla gt edw se kathe anoikto den ehoume apo 10 15hronous na karfwnoun anapoda,gia tin akriveia se osa anoikta ehw paei sta anatolika proasteia oi ilikies pou paizoun basket ksekinan apo ta 23 kai ftanoun mehri ta 60,genies dilady pou megalwsan me alli basketiki eikona kai hwris na ehei tyhei na doyne kapoio apo ta mixtapes i kapoia analogi taineia,gia na min poume gia ta 3on3 pou pleon ehoun eksafanistei apo tin athina,antitheta i elvetia pou den ehei tin idia basketiki paradosi kai istoria me mas kathe mina se kathe dimo kapoios dromos kleinei gia 3 wres topothetountai basketes kai ginontai tournoua 3on3

kai epitelous ksekoliste me tin and1,den einai mono ta mixtapes to streetball,ayta einai apla hazokampanies pou tis skarfistikan gia na poulane ta athlia apo pleyras poiotitas papoutsia tous....
dizzy_fingers
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Σωστά αυτά που λες, θα σε παρακαλέσω μόνο να μη γράφεις με greeklish αλλά με ελληνικά.
andreas a.k.a. the replay
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 27 2008, 16:41 ) *
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Σωστά αυτά που λες, θα σε παρακαλέσω μόνο να μη γράφεις με greeklish αλλά με ελληνικά.


Αν και μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο θα κάνω ότι μπορώ...
andreas a.k.a. the replay
QUOTE(XxXristosSs @ Feb 9 2008, 01:08 ) *
Συμφωνω kage...τα παλικαρια στο αμερικα δεν νιωθουν...παρε για παραδειγμα hot sauce,professor κ κυριως αυτουσ π καρφωνουν διχως ελεος...σιγουρα ολοι 3ερετε spyda,air up there,helicopter,ao π ολοι ειναι θρυλοι του and1...τετοιοι παιχτες δεν υπαρχουν στην ελλαδα ουτε στην Α1 ουτε στην Α2 ουτε πουθενα....κ γενικα δεν νομιζω να βγαλει η ελλαδα εστω κ εναν τετοιο παιχτη...το streetnallin' στην ελλαδα ειναι λιγο υποβαθμισμενο η μαλλον δεν εχει την αναλογη προβολη...ομως σιγα σιγα αναπτυσσεται κ ολοι πιστευω πως μπορουμε να βοηθησουμε στην αναπτυ3η αυτη....
Υ.Γ. KAGE κοιτα να μαθεις που γινονται τετοιες φασεις με streetballin' στην αθηνα να επισκεφτουμε καποιες περιοχες να τουσ μαθουμε λιγο μπασκετ.....
ΧxXristosSs a.k.a. ----->"CrAsH"<-----


Πήστεψε με υπάρχουν και στην Ελλάδα αλλά όπως λές και εσύ δεν υπάρχει ούτε προβολή ούτε οργάνωση,τώρα για το οτι δέν υπάρχουν τέτοιοι παίκτες στην Α1 διαφωνώ πλήρος,τι έχει να ζηλέψει πχ απο πλευράς σώματος ο Πρίντεζης του Ολυμπιακού απο τον Shane
και τον Πρίντεζη αμα τον κατεβάσεις σε ένα ανοικτό τα ίδια θα κάνει....
kage
Διαφορετικη μπασκετικη νοοτροπια εχει ο πριντεζης απο τον shane... Ο πριντεζης εχει τα προσοντα να παιξει επαγγελματικα μπασκετ και να γινει ενασ καλος παικτης... ομως αυτο δεν παει να πει πωσ σε ανοικτο γηπεδο θα κανει καλυτερο παιχνιδι απο τον αλλον... για να παιζεισ streetball πρεπει να το νιωθεισ και να σου αρεσει το θεαμα ξεφευγοντα απο τουσ κανονικουσ κανονες....τελος πιστευω πως ειναι λάθος να κανουμε αυτου του ειδουσ την συγκριση....πριντεζη με shane!
andreas a.k.a. the replay
QUOTE(kage @ Mar 1 2008, 00:25 ) *
Διαφορετικη μπασκετικη νοοτροπια εχει ο πριντεζης απο τον shane... Ο πριντεζης εχει τα προσοντα να παιξει επαγγελματικα μπασκετ και να γινει ενασ καλος παικτης... ομως αυτο δεν παει να πει πωσ σε ανοικτο γηπεδο θα κανει καλυτερο παιχνιδι απο τον αλλον... για να παιζεισ streetball πρεπει να το νιωθεισ και να σου αρεσει το θεαμα ξεφευγοντα απο τουσ κανονικουσ κανονες....τελος πιστευω πως ειναι λάθος να κανουμε αυτου του ειδουσ την συγκριση....πριντεζη με shane!


Κάνω αυτήν την σύγκριση απλά και μόνο επειδή υπάρχει η εντύπωση πως υπερέχουν σε σωματικά προσόντα από τους άλλους, μπορεί ο Πρίντεζης(και ο κάθε Πρίντεζης)να μην έχει την όρεξη να τα κάνει αυτά, αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί.
greekbasketball
Στην Ελλάδα το streetball είναι υποβαθμισμένο σε σχέση με την Αμερική γιατί στην Αμερική οι άνθρωποι καθονταί μέχρι και ώρες ολόκληρες την ημέρα και παίζουν μπάσκετ.Σε αντίθεση με την Ελλάδα που οι περισσότεροι στον ελέυθερο χρόνο τους (που μπορεί να είναι λιγοστός)προτιμούν πχ να πάνε σινεμά ή να πάνε βόλτα.
bionic
QUOTE(kage @ Jan 17 2008, 19:27 ) *
ασχολείται κανείσ με streetball....?george kassel a.k.a. "the thane"
evilmonkey.gif

γεια σου φιλαρακι Γιαννης aka βιονικος ασχολουμαι και εγω με το streetball απο το φετινο καλοκαιρι και με εχει εντυπωσιασει παραπολυ να σε ρωτισο εσυ παιζεις δηλαδι ασχολισαι?
KobeNBA
εχει βγει μια ταινια με τον Step To My Lou>...οπιος ενδιαφερετε ας μου στειλει μηνυμα...ειναι καλη φαση....
CrossoverOnE
QUOTE(KobeNBA @ Mar 11 2010, 23:29 ) *
εχει βγει μια ταινια με τον Step To My Lou>...οπιος ενδιαφερετε ας μου στειλει μηνυμα...ειναι καλη φαση....

Skip to my Lou rolleyes.gif
K-B
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα μόνο Αμερική.

και καλώς σας βρήκα είμε νέο μέλος το φόρουμ μερίσει ιδιέτερα
KobeNBA
QUOTE(CrossoverOnE @ Mar 12 2010, 16:46 ) *
Skip to my Lou rolleyes.gif

οπ ναι βλακεια μ σορρυ....το εγραψα βιαστικα κ εβλεπα ταυτοχρονα STep Up :Ρ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.