Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΥΡΩΠΗ VS USA
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
NO-NAME
Αφού γίναμε Ηνωμένες πολιτείες της Ευρώπης - Η.Π.Ε. γιατί να μην κατεβάσουμε μία ομάδα όπως κάνουν και οι Η.Π.Α. ? tongue.gif

Eντάξει λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η ώρα...

Ας πούμε όμως οτι το κάνουμε. Ποιά θα ήταν η δωδεκάδα μας ?
Θα χτυπάγαμε τους Αμερικάνους στα ίσα ?

Η δικιά μου Ευρωπαικη ομάδα θα είχε μέσα σίγουρα τους Σπανούλη Παπαλουκά και Διαμαντίδη. Νοβίτσκι Γκασόλ και Κιριλένκο. Γιασικεβίτσιους και Πάρκερ. Για πείτε και τίποτα καλά τεσσάρια και πεντάρια για να την πλαισιώσουμε ?

Πιστεύω θα είχε πολύ ενδιαφέρων ένας τέτοιος αγώνας δεν βρίσκετε? smiley.gif
asxetos
Αν είχε η Ευρωπαϊκή Ένωση ομάδα κάπως έτσι θα την έβλεπα

Parker/ Calderon
Gordon/ Fernandez/ Vujacic
Deng/ Kleiza
Nowitzki/ Gasol/ Smodis
Kaman/ Nesterovic

Έβαλα τον Vujacic αντί κάποιου έλληνα γιατί ως 12ο παίκτη η ομάδα χρειάζεται κάποιον σουτέρ.
NO-NAME
Πολλούς Έλληνες έβαλες βρε θα μας κράξουνε! smiley.gif

Θα τους χτυπάγαμε στα ίσα όμως? Δεν μας είπες...
asxetos
Όχι γιατί θα υπέφεραν από έλλειψη χημείας. Ίσως αν έπαιζαν μαζί για 2-3 χρόνια. Ίσως να έβαζα τον μικρό Γκασόλ αντί του Σμόντις για να έχουμε περισσότερες λύσεις στο 5.
asxetos
Επίσης να συμπληρώσω ότι σκέφτηκα να βάλω τον Σισκάουσκας στη 12άδα αλλά και ο Κλεϊζα και ο Ντενγκ είναι καλύτεροι παίκτες (και ας μην ξεκινάει ο Κλεϊζα στη Λιθουανία) ενώ προτίμησα τον Βουγιασιτς ως τον κλασικό σουτέρ γιατί αν χρειαστεί μπορεί να παίξει και άσος (όπου έχουμε μόνο Πάρκερ, Καλντερόν).
Jumpman23
QUOTE(asxetos @ Aug 17 2008, 08:07 ) *
Αν είχε η Ευρωπαϊκή Ένωση ομάδα κάπως έτσι θα την έβλεπα

Parker/ Calderon
Gordon/ Fernandez/ Vujacic
Deng/ Kleiza
Nowitzki/ Gasol/ Smodis
Kaman/ Nesterovic

Έβαλα τον Vujacic αντί κάποιου έλληνα γιατί ως 12ο παίκτη η ομάδα χρειάζεται κάποιον σουτέρ.

Kανενας Έλληνας οεοοοο????? icon_drunk.gif shot.gif blink.gif
asxetos
Ποιόν να βάλω ρε παιδιά; Μόνο οι άσσοι μας αξίζουν αλλά ο Πάρκερ και ο Καλντερόν έχουν αποδείξει την αξία τους σε πολύ υψηλότερο επίπεδο όντας και οι δύο μέσα στα κορυφαία πλεϊμεϊκερ του ΝΒΑ. Θα μπορούσα να βάλω κάποιον ως τρίτο αλλά προτίμησα ως 7ο περιφερειακό τον Βούγιασιτς ο οποίος είναι και πολύ καλός σουτέρ και μπορεί να παίξει και άσσος αν χρειαστεί.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι, ο Βούγιασιτς μάλλον θα προσπεράσει τον Ρούντι στο ροτεϊσιον, αλλά και πάλι θα προτιμούσα τον Ρούντι αντί κάποιου έλληνα γιατί είναι πιτσιρικάς και θα πάρει εμπειρίες.

Parker/ Calderon
Gordon/ Vujacic/ Fernandez
Deng/ Kleiza
Nowitzki/ P. Gasol
Kaman/ Nesterovic/ M. Gasol
NO-NAME
QUOTE(asxetos @ Aug 17 2008, 10:24 ) *
Ποιόν να βάλω ρε παιδιά; Μόνο οι άσσοι μας αξίζουν αλλά ο Πάρκερ και ο Καλντερόν έχουν αποδείξει την αξία τους σε πολύ υψηλότερο επίπεδο όντας και οι δύο μέσα στα κορυφαία πλεϊμεϊκερ του ΝΒΑ. Θα μπορούσα να βάλω κάποιον ως τρίτο αλλά προτίμησα ως 7ο περιφερειακό τον Βούγιασιτς ο οποίος είναι και πολύ καλός σουτέρ και μπορεί να παίξει και άσσος αν χρειαστεί.


Δέν έχεις άδκικο οτι έχουμε μόνο άσσους.
Αλλά ξεχνάς οτι ο Διαμαντίδης ο Παπαλουκάς και ο Σπανούλης τον Πάρκερ τον έχουν κάνει άλογο. 69.gif
asxetos
Αλήθεια είναι όπως γιο-γιο έκαναν και τον Paul, αλλά αν το δούμε εντελώς αντικειμενικά, ο Parker δικαιούται τη θέση του άσσου, όπως και ο Calderon γιατί διακρίνεται σε πολύ ανώτερο πρώταθλημα.
PARISINOS
Για να φτιαξουμε μια τετοια ομαδα, πρεπει να ξερουμε για τι κανονες μιλαμε.

Αν μιλαμε για κανονες ΦΙΜΠΑ ειναι γελοιο να βαζουμε τον παρκερ αντι για διαμαντιδη παπαλουκα. Ο παρκερ σε κανονες ΦΙΜΠΑ δεν ειναι καν πλευ μεικερ η μαλλον ειναι πλευ οσο ειναι ο σπανουλης, δηλαδη καταστροφη για την ομαδα του.

επισης παλι αν μιλαμε για κανονες ΦΙΜΠΑ, ο σισκα ειναι το καλυτερο ευρωπαικο τριαρι.
Τελος για ευρωπαικους κανονες ο καμαν ειναι ασχετος και δεν μπορει ουτε να στριψει σε αυτο το επιπεδο. Δεν ειναι και ευρωπαιος οποτε κοβεται.

Αν μιλαμε λοιπον για κανονες ΦΙΜΠΑ,
η δωδεκαδα μου θα ηταν

Παπαλουκας, διαμαντιδης, σαρας
ναβαρρο, πεντζα
σισκα, φερναντεζ
κιριλενκο, νοβιτζκι, σμοντις
γκαζολ, ιλγκαουσκας
αν μιλαμε για ΝΒΑ κανονες, τοτε

παρκερ, καλντερον, διαμαντιδης ( για τριτη λυση και αμυνα στην περιφερεια)
πεντζα, ναβαρρο,
ντενγκ, φερναντεζ
κιριλινεκο, ντιρκ, σμοντις
γκαζολ, ιλγκαουσκας

Το οτι καποιος δεν εχει παιξει ΝΒΑ δεν σημαινει οτι ειναι ντε και καλα χειροτερος παιχτης.
Πχ ο καλυτερος ευρωπαιος της τελευταιας δεκαετιας ηταν ο μποντιρογκα, ο οποιος βεβαιως και θα ηταν καλυτερο τριαρι απο οποιονδηποτε ευρωπαιο του ΝΒΑ, με κανονες ΦΙΜΠΑ.

με κανονες ΦΙΜΠΑ ειναι αδιανοητο καποιος να μην παρει τους σισκα, μητσο και παπαλουκα σε μια μεικτη ευρωπης. Ο μητσος ειναι με κανονες ΦΙΜΠΑ ο καλυτερος αμυντικος του κοσμου, ο παπαλουκας ο πιο εγκεφαλικος παιχτης και ο μονος πλευ μεικερ που μεχρι και η σημερινη ΝΤΡΙΜ ΤΙΜ δεν μπορει να μαρκαρει και να οδηγησει σε λαθη λογο σωματικης διαπλασης και ο σισκα, ο μονος παιχτης που ξερει να δενει τοσο καλα τα γκαρντ με τους ψηλους .
Βεβαια και οι τρεις αυτοι παιχτες ειναι παιχτες για κανονες ΦΙΜΠΑ οχι για ΝΒΑ. Τα κυριοτερα προτερηματα τους ειναι το εγκεφαλικο παιχνιδι, γι αυτο και σε μια ομαδα προοριζομενη να παιξει υπο κανονισμους ΝΒΑ, δεν θα ειχαν θεση. Ισως μονο ο μητσος, λογο αθλητικων προσοντων αλλα μεχρι και αυτος, πλευ μεικερ που δεν κοιταει το καλαθι ουτε για αστειο δεν νομιζω οτι εχει θεση σε παιχνιδι ΝΒΑ.
NO-NAME
Και τελικά μέσα απο αυτό το thread μάθαμε απο σπόντα και που πονά η Εθνική. Σε όλες τις θέσεις εκτός του άσσου. laugh.gif

Θυμάστε παλιά που μια ζωή είχαμε πρόβλημα στο άσσο μετά την αποχώρηση του Γιαννάκη και του Γκάλη?
Λίγο ο Κορωνιός έσωζε την κατάσταση και ο Παταβούκας...

Είχαμε καλά 3άρια για μια εποχή. Χριστοδούλου Γαλακτερός Οικονόμου Αλβέρτης...
Τώρα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στις θέσεις 2 και 3 . Οι Φώτσης Βασιλόπουλος και Πρίντεζης μπορεί να είναι αλτικότατοι και θεαματικοί αλλά δεν γεμίζουν την θέση 3 σωστά.
Και στην θέση 2 δεν έχουμε τον σουτερ τον καλό...

Εκεί μας κερδίζει και η Ισπανία κατα την γνώμη μου.

Σέντερ ψηλά κορμιά και άσσους έχουμε.
koutsou10
Αν μιλαμε λοιπον για κανονες ΦΙΜΠΑ,
η δωδεκαδα μου θα ηταν

Παπαλουκας, διαμαντιδης, σαρας
ναβαρρο, πεντζα
σισκα, φερναντεζ
κιριλενκο, νοβιτζκι, σμοντις
γκαζολ, ιλγκαουσκας
αν μιλαμε για ΝΒΑ κανονες, τοτε

παρκερ, καλντερον, διαμαντιδης ( για τριτη λυση και αμυνα στην περιφερεια)
πεντζα, ναβαρρο,
ντενγκ, φερναντεζ
κιριλινεκο, ντιρκ, σμοντις
γκαζολ, ιλγκαουσκας

φιλε παρισινε συμφωνουμε πανω κατω αλλα ειναι ιεροσυλια να βαζεισ 2 τον μεγιστο παιχταρα πεντζα!!!
η δικη μου δωδεκαδα ειναι η εξησ

καλντερον,παπαλουκασ,διαμαντιδησ
μπεν γκορντον,φερναντεζ
πεντζα,κιριλενκο,σισκα
νοβιτσκι,σκολα
γκασολ,ιλγκαουσκασ
mojotzotzo
διαμαντιδης,παπαλουκας,καλντερον
ρουντι,σπανουλης
πετζα,σισκαουσκας
νοβιτσκι,κιριλενκο,γκασολ
μ.γκασολ,μπουρουσης
Marciulionis
QUOTE(NO-NAME @ Aug 17 2008, 10:48 ) *
Και τελικά μέσα απο αυτό το thread μάθαμε απο σπόντα και που πονά η Εθνική. Σε όλες τις θέσεις εκτός του άσσου. laugh.gif

Θυμάστε παλιά που μια ζωή είχαμε πρόβλημα στο άσσο μετά την αποχώρηση του Γιαννάκη και του Γκάλη?
Λίγο ο Κορωνιός έσωζε την κατάσταση και ο Παταβούκας...

Είχαμε καλά 3άρια για μια εποχή. Χριστοδούλου Γαλακτερός Οικονόμου Αλβέρτης...
Τώρα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στις θέσεις 2 και 3 . Οι Φώτσης Βασιλόπουλος και Πρίντεζης μπορεί να είναι αλτικότατοι και θεαματικοί αλλά δεν γεμίζουν την θέση 3 σωστά.
Και στην θέση 2 δεν έχουμε τον σουτερ τον καλό...

Εκεί μας κερδίζει και η Ισπανία κατα την γνώμη μου.

Σέντερ ψηλά κορμιά και άσσους έχουμε.


Εγώ θα έλεγα ότι έχουμε καλούς έως πολύ καλούς παίκτες σε όλες τις θέσεις άλλα σε καμία τους καλύτερους. Ακόμα και στον άσσο οι Καλντερόν, Πάρκερ, Γιασικεβίτσιους είναι καλύτεροι από τους δικούς μας.

Πάντως μου προκαλεί απορία που αφήνεται έξω το καλύτερο Έλληνα παίκτη, το Σπανούλη. Από το Διαμαντίδη υστερεί μόνο στην άμυνα και στη διατήρηση του ρυθμού, ενώ έχει καλύτερο σούτ, δειύσδηση και τουλάχιστον εφάμιλη πάσα αν όχι καλύτερη, ενώ από το Παπαλουκά υστερεί μόνο σε πάσα και ρυθμό ενώ είναι καλύτρρος σε όλα τα άλλα. Πάντως συνολικά νομίζω ότι είναι καλύτερος κι από τους 2. Στο 2 με μεγάλη διαφορά ενώ και στον ασσο δεν υπολέιπεται και τόσο όσο παρουσιάζεται.
tzagasdog
οσο και αν δεν τους πολυσυμπαθω οι ΑΜερικανοι στο μπασκετ ειναι πολυ μπροστα...
το θεμα ΝΒΑ το εχουν δεσει και θεμελιωσει τελεια απο ολες τις πλευρες... συνεχειας, μαρκετινγκ, οργανωσης, προπονητες τα παντα... εκει εχει μεινει πισω το Ευρωπαικο μπασκετ. Πιστευω οτι σε αμερικανικο γηπεδο οποιαδιποτε ομαδα all - star τους εχει οποιαδιποτε ομαδα all - star μας.... Τωρα σε Ευρωπαικο γηπεδο υπο προυποθεσεις το συζηταμε.... αλλα ετσι και αλλιως απο το 2010 τα Ευρωπαικα γηπεδα θα μεγαλωσουν οποτε δεν εχει νοημα. Να δουμε αυτο τι επιδραση θα εχει στο τροπο που παιζεται το παιχνιδι στα μερη μας...

εγω προβλεπω οτι εχουμε να δουμε πολλα κατσικια να θεωρουνται παιχτες μεχρι να σταθεροποιηθουν και τα πραγματα και να προσαρμοστουν ολοι στην καινουργια πραγματικοτητα

Ευρωπαικη Ντρι τιμ.... ας πω μια 12 αδα και μετα μια αμερικανικη.

Καλντερον, Σαρας
Ναβαρο, Σπανουλη
Σισκα, Πετζα, Κιριλενκο
Ντιρκ
Γκαζολ
Ιλκαουσκας
Βουισιτς

ΗΠΑ
Williams, Paul, B.Davis
Allen, Wade
James Carmelo
Garnett, Stoudamire
Dunkan, Howard
red pyramid88
Είτε με κανόνες FIBA, NBA, streetball και δε ξέρω και εγώ τι, αυτούς θα έβαζα λίγο πολύ

Ευρώπη (που δε ξέρω και πολλά, οπότε αν είναι σε εισαγωγικά η λίστα)

PG: Διαμαντίδης, Καλντερόν, Γιασικεβίτσιους
SG: Ντιαό, Ναβάρο, Γκόρντον
SF: Κλέιζα, Στογιάκοβιτς
PF: Νοβίτσκι, Κιριλένκο
C: Πόου Γκασόλ

Αμερικής (αν μιλάμε και εκτός Η.Π.Α.)

PG: Arenas, Chris Paul, Hinirch
SG: Bryant, Ginobilli, Wade
SF: LeBron, Carmello, Prince
PF: Bosh, Lamar Odom,
C: Howard

Έβαλα Hinirch επειδή πιστεύω και ότι έχει πιο σταθερό σούτ απο τους άλλους 2 αλλά και είναι παίκτης που σε πιο αργό ρυθμό ανταποκρίνεται καλύτερα. Odom - Prince ως πολυεργαλία που μπορούν να παίξουν και ψηλοί, και ξέρω ότι έχω αφήσει πολλούς έξω, τύπου Marion - Boozer, κτλ, αλλά ποιον να πρωτοβάλεις? Ο μόνος που δεν είναι γέννημα θρέμα των ΗΠΑ ο Ginobilli για τους ίδιους λόγους με τον hinirch.

υ.γ. έλεος πια αυτό με τους κανόνες φιφα - NBA, αν είναι δυνατόν.....
theov
QUOTE(NO-NAME @ Aug 17 2008, 10:48 ) *
Και τελικά μέσα απο αυτό το thread μάθαμε απο σπόντα και που πονά η Εθνική. Σε όλες τις θέσεις εκτός του άσσου. laugh.gif

Θυμάστε παλιά που μια ζωή είχαμε πρόβλημα στο άσσο μετά την αποχώρηση του Γιαννάκη και του Γκάλη?
Λίγο ο Κορωνιός έσωζε την κατάσταση και ο Παταβούκας...

Είχαμε καλά 3άρια για μια εποχή. Χριστοδούλου Γαλακτερός Οικονόμου Αλβέρτης...
Τώρα έχουμε μεγάλο πρόβλημα στις θέσεις 2 και 3 . Οι Φώτσης Βασιλόπουλος και Πρίντεζης μπορεί να είναι αλτικότατοι και θεαματικοί αλλά δεν γεμίζουν την θέση 3 σωστά.
Και στην θέση 2 δεν έχουμε τον σουτερ τον καλό...

Εκεί μας κερδίζει και η Ισπανία κατα την γνώμη μου.

Σέντερ ψηλά κορμιά και άσσους έχουμε.


Νομίζω ότι και στους ψηλούς υστερούμε! Που Gasol και που Λάζος, Σόφο, Μπουρούσης κλπ. Οι δικοί μας σε slow motion παίζουνε με εξαίρεση τον Τσαρτσαρή! Μέχρι να κουνήσουν το ένα πόδι ο αντίπαλος έχει βγει στην αντεπίθεση και έχει καρφώσει στο καλάθι μας, ή δεν είναι έτσι;

Μόνο ο Κουφός έχει τα φόντα να αλλάξει την κατάσταση στο διαστημικά γρήγορο Basket που παίζεται πια σε υψηλό επίπεδο...

Για 12άδα Εθνική ΕUROPE προτείνω:

PG: Διαμαντίδης, Καλντερόν, Γιασικεβίτσιους, Ρούμπιο
SG: Σπανούλης, Ναβάρο
SF: Κλέιζα, Στογιάκοβιτς, Φερνάντεζ
PF: Νοβίτσκι, Κιριλένκο
C: Πόου Γκασόλ

Ενώ στην 20άδα χωράνε και οι,

Τσαρτσαρής, Πέκοβιτς, Κουφός, Πάρκερ, Ντιαό, Μαρκ Γκασόλ, Σμόντις, Σίσκα!
pkalo13
Εγω θα εβαζα στη 12αδα τους

diamantidis,calderon
spanoulis,rudy,gordon
siskauskas,stojakovic,kirilenko
smodis,dirk
gasol,nesterovic

Τωρα το πως θα συνεργαζονταν ολοι αυτοι μεταξυ τους δεν το ξερω. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Augmon
QUOTE(pkalo13 @ Sep 4 2008, 18:41 ) *
Εγω θα εβαζα στη 12αδα τους

diamantidis,calderon
spanoulis,rudy,gordon
siskauskas,stojakovic,kirilenko
smodis,dirk
gasol,nesterovic

Τωρα το πως θα συνεργαζονταν ολοι αυτοι μεταξυ τους δεν το ξερω. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Διαμαντίδης, Καλντερόν & Γιασικεβίτσιους υπερκαλύπτουν τη θέση του Point guard
Σπανούλης,Ναβάρο,Ρούντι στο 2
Σισκάουσκας,Τούρκογλου,Κιριλένκο στο 3
Νοβίτσκι,Στογιάκοβιτς στο 4
Γκασόλ,Ιλγκαουσκας στο 5 και μένει ένας έξω ενίοτε κι άμα κατέβουν το κέντρο οι Αμερικάνοι σφύρα μου
Feds
QUOTE(Augmon @ Sep 8 2008, 12:46 ) *
Διαμαντίδης, Καλντερόν & Γιασικεβίτσιους υπερκαλύπτουν τη θέση του Point guard
Σπανούλης,Ναβάρο,Ρούντι στο 2
Σισκάουσκας,Τούρκογλου,Κιριλένκο στο 3
Νοβίτσκι,Στογιάκοβιτς στο 4
Γκασόλ,Ιλγκαουσκας στο 5 και μένει ένας έξω ενίοτε κι άμα κατέβουν το κέντρο οι Αμερικάνοι σφύρα μου


Λες να δυσκολευτουν ιδιαιτερα οι αμερικανοι να περασουν το κεντρο???????????//
Τοσο ικανοι αμυντικα ειναι οι ευρωπαιοι που μπορουν να εκμηδενισουν τα αμερικανακια???
Ενα πραγμα θελω να δω.Σπανουλη και ΔΔ να μαρκαρουν τον ΑΙ.Not gonna happen though
Air and King
QUOTE(Feds @ Sep 8 2008, 17:43 ) *
Λες να δυσκολευτουν ιδιαιτερα οι αμερικανοι να περασουν το κεντρο???????????//
Τοσο ικανοι αμυντικα ειναι οι ευρωπαιοι που μπορουν να εκμηδενισουν τα αμερικανακια???
Ενα πραγμα θελω να δω.Σπανουλη και ΔΔ να μαρκαρουν τον ΑΙ.Not gonna happen though

Eγω να δεις πως θα ηθελα να το δω αυτο.Cross-over του Αιβερσον να τους "σπασει" λιγο γιατι καπου το εχουμε παραξειλωσει με τους ευρωπαιους.Οι Αμερικανοι ηταν ειναι και θα ειναι παντα καλυτεροι οταν κατεβαινουν και απο τις δυο μεριες οι καλυτεροι.Βεβαιως ο καθενας εχει την αποψη του.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.