Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Ποιός θα βάλει επιτέλους ένα τέλος σ' αυτό το αίσχος που αυτοαποκαλείτε αθλητική Κυριακή;;;
Η εκπομπή θα μπορούσε κάλλιστα να ονομαστεί... τα νέα του Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού και λίγο ΑΕΚ...
Μια εκπομπή που θα έπρεπε να προβάλει όλη την αθλητική δραστηριότητα του Σαββατοκύριακου ασχολείται σχεδόν αποκληστικά για τα Παρασκηνιακά των μεγάλων ομάδων... Η γελιότητα του όλου συμπληρώνεται με το τιμ των δήθεν ουδέτερων πρώην παικτών με τα σχόλια τους για τις παραπάνω ομάδες...
και κάτι ουδέτερους σχολιαστές που δεν ντρέπονται άνα πάσα στιγμή να δείχνουν τις οπαδικές τους προτιμήσεις και να κάνουν και ανάλογα σχόλια (βλέπε συζητήσεις για την διαιτησία κλπ)
Για να μην παρεξηγούμε... δεν έχω τίποτα με τέτοιου είδους συζητήσεις και όποιος θέλει μπορεί να τις παρακολουθεί μέχρι το πρωϊ... με ενοχλεί το ότι μια 3ωρη εκπομπή ασχολείται για 2 1/2 ώρες με τα παρασκηνιακά των μεγάλων του ποδοσφαίρου και στο τελευταία μισάωρο (μετά τα μεσάνυχτα) δείχνει και λίγο από τα άλλα αθλήματα... Δηλαδή τόσο λίγοι ενδιαφέρονται για την Β Εθνική... το μπάσκετ (5 λεπτά ρεπορτάζ) το χάντμπολ (πολύ σπάνια κάποιο ρεπορτάζ) το Βόλεϋ και όλα τα άλλα αθλήματα;;;...

Αν το τοπικ δεν ταιριάζει εδώ παρακαλώ έναν από τους Moderator να το μεταφέρει ή να το σβήσει... ευχαριστώ!!!
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Για να καταλάβεται τι εννοώ...
Βρίσκομαι στο εξωτερικό έχω καλωδιακή τηλεόραση και πληρώνω κάποιο ποσό για την συνδρομή. Επιπλέον έχω αγοράσει το πακέτο ελληνική τηλεόραση (έχει μέσα μόνο την ERT World ένα κανάλι που συνδιάζει εκπομπές από ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3...) Μια και δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθώ πολλά παιχνίδια κάθομαι και βλέπω την αθλητική Κυριακή και υπομονετικά περιμένω να δείξουν και λίγο αθλητισμό... ας είναι και ποδόσφαιρο... μα όχι... συζητήσεις ανούσιες χωρίς επιχειρήματα και βάθος... και περιμένω να δείξει επιτέλους και λίγο μπάσκετ... λίγο στίβο ή βόλεϋ... ναι καλά τώρα... Μάνσεστερ και Λίβερπουλ... Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους οι αγαπημένες ομάδες των σχολιαστών...
icon_drunk.gif
dizzy_fingers
Άσε φίλε μου...έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων εδώ μέσα σχετικά με την Ποδοσφαιρική(όπως σωστά λέει ο holic) Κυριακή...ενώ ιστορικές έχουν μείνει οι αγρυπνίες του Air Kef στην προσπάθειά του να δει λίγα μπασκετικά νέα tongue.gif.

Απλώς οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε επιλέξει να μη βλέπουμε το συγκεκριμένο κακίστατο υποκατάστατο της εκπομπής του Διακογιάννη.

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (στην ελεύθερη τηλεόραση) απ'όπου να μπορούμε να ενημερωθούμε. unsure.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 31 2007, 10:02 ) *
Άσε φίλε μου...έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων εδώ μέσα σχετικά με την Ποδοσφαιρική(όπως σωστά λέει ο holic) Κυριακή...ενώ ιστορικές έχουν μείνει οι αγρυπνίες του Air Kef στην προσπάθειά του να δει λίγα μπασκετικά νέα tongue.gif.

Απλώς οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε επιλέξει να μη βλέπουμε το συγκεκριμένο κακίστατο υποκατάστατο της εκπομπής του Διακογιάννη.

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (στην ελεύθερη τηλεόραση) απ'όπου να μπορούμε να ενημερωθούμε. unsure.gif


Για τα ξενύχτια μπορώ να πω κι εγώ ένα τραγούδι... να πηγαίνεις το πρωϊ στις 5:00 στην δουλειά ... να περιμένεις μέχρι τις 01:00 να δεις και λίγο μπάσκετ... ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ... μου σηκώνεται η τρίχα μόνο που το ξανασκέφτομαι...
Δεν υπάρχουν αντιδράσεις στην κρατική τηλεόραση;;;
Α! ευτυχώς που το σταματήσανε με την κερκίδα και τα παιδάκια που κάθονταν εκεί μέχρι της 12:00...
Η γελιώτητα σε όλο της το μεγαλείο...
NBAholic
Η καλύτερή μου...

-Γυναίκα, φέρε τα ποπ-κορν και ένα DVD εγγραφής. Αρχίζουν οι αμφισβητούμενες φάσεις! Α, και ψάξε βρες μου και ποιος κάνει το μπασκετικό ρεπορτάζ.
-Εεεε, "Νιάρχος" έβαλες;

QUOTE
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (στην ελεύθερη τηλεόραση) απ'όπου να μπορούμε να ενημερωθούμε.


Αν αναφέρεσαι στην μπασκετική ενημέρωση, υπάρχει η απείρως ανώτερη Κερκίδα του Σαββάτου, η οποία, ακόμη και στο γενικότερο πλαίσιο, ασχολείται με πολύ πιο ουσιώδη ζητήματα απ'τις αμφισβητούμενες φάσεις και έχει σαφώς καλύτερη ιεράρχηση των θεμάτων της (αντί να πρέπει, ανεξαρτήτως συνθηκών, να περιμένουμε να τελειώσει και η ενημέρωση για την Ξ' Εθνική για να δούμε και 3' μπάσκετ. Και φυσικά, η Μπασκετούπολη.

Στη μια και μοναδική φορά που είχα την τηλεόραση στην ΕΤ1 την ώρα της Α.Κ, παρατήρησα και το προκλητικότερο για εμένα από όλα τα κουσούρια της εκπομπής: Οι κύριοι παρουσιαστές της εκπομπής, αφού τελειώσει η ποδοσφαιροκουβέντα, τα μαζεύουν και φεύγουν! Αφήνουν μόνη τους την Α.Καραμανλή να κάνει μόνη της τη συνέχεια και ακόμη και να μη την κάνει που λέει ο λόγος, δεν τρέχει και τίποτα...Τουλάχιστον, απ'τον Κατσαρό, που είναι και διευθυντής του αθλητικού τμήματος, περίμενα λίγο περισσότερη ευαισθησία.
Air Kef
Εσχατως η Αθλητικη Κυριακη,μετατράπηκε και σε Ολυμπιακη με μεταγραφικα θεματα του Ολυμπιακου και παρα πολλα αλλα,οπως η Φ1 του Ολυμπιακου,το νεο συστημα διαθεσης εισητηριων κτλ..
Οργια.
NBAer
QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Oct 31 2007, 10:59 ) *
Για να καταλάβεται τι εννοώ...
Βρίσκομαι στο εξωτερικό έχω καλωδιακή τηλεόραση και πληρώνω κάποιο ποσό για την συνδρομή. Επιπλέον έχω αγοράσει το πακέτο ελληνική τηλεόραση (έχει μέσα μόνο την ERT World ένα κανάλι που συνδιάζει εκπομπές από ΕΤ1, ΝΕΤ και ΕΤ3...) Μια και δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθώ πολλά παιχνίδια κάθομαι και βλέπω την αθλητική Κυριακή και υπομονετικά περιμένω να δείξουν και λίγο αθλητισμό... ας είναι και ποδόσφαιρο... μα όχι... συζητήσεις ανούσιες χωρίς επιχειρήματα και βάθος... και περιμένω να δείξει επιτέλους και λίγο μπάσκετ... λίγο στίβο ή βόλεϋ... ναι καλά τώρα... Μάνσεστερ και Λίβερπουλ... Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους οι αγαπημένες ομάδες των σχολιαστών...
icon_drunk.gif


ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ στην συγχρονη ελληνικη τηλεοραση! biggrin.gif
Η αθλητικη Κυριακη απλα την αντιπροσωπευει επαξια.....

Τι ωραια που ηταν παλια ε? sad.gif
Ακομα και τοτε με τον Θεοδωρακοπουλο και τις γκαφες του(βγαινει απο Κρητη αυτος που καλυψε το παιχνιδι του ΟΦΗ, Θεοδωρακοπουλος: "Εεεεε μιλα!" 24.gif 24.gif ) ηταν πολυ πιο ωραια. Εδειχνε σχεδον ισομερως ολα τα ποδοσφαιρικα ματς, δεν ειχε τους "ειδικους" στο πανελ να λενε οτι τους κατεβει, εδειχνε πολυ περισσοτερο μπασκετ, πολυ περισσοτερο ευρωπαικο ποδοσφαιρο και αλλα αθληματα επισης.....

Τι να κανουμε? Φυσικη εξελιξη.....?
nikefalin
QUOTE(Air Kef @ Oct 31 2007, 17:12 ) *
Εσχατως η Αθλητικη Κυριακη,μετατράπηκε και σε Ολυμπιακη με μεταγραφικα θεματα του Ολυμπιακου και παρα πολλα αλλα,οπως η Φ1 του Ολυμπιακου,το νεο συστημα διαθεσης εισητηριων κτλ..
Οργια.

όλα έχουν την εξήγηση τους. Η ΕΡΤ (που παρεπιπτόντως διοικείται όπως διοικείται από την εκάστοτε κυβέρνηση που εμείς επιλέγουμε κάθε περίπου 4 χρόνια) έχει "επενδύσει" ένα γιγαντιαίο ποσό τηλεοπτικών δικαιωμάτων για τους ποδοσφαιρικούς αγώνες Ολυμπιακού, Παναθηναικού, Άρη, Ξάνθης κλπ (και οι υπόλοιποι έκει θέλουν να πάνε , στα σίγουρα και καλά λεφτά). Η αντίστοιχη "επένδυση" στο πρωτάθλημα της Α1 είναι υποδεκαπλάσια αν όχι και λιγότερη.
Αυτή λοιπόν η αναλογία τηρείται ευλαβικά στην εκπομπή "Αθλητική Κυριακή" (που είναι και σε προνομιακή μέρα και ώρα σε ότι έχει να κάνει με αθλητικές εκπομπές).

Το αν είναι αυτό σωστό, δεοντολογικό, κλπ., δεν χρειάζεται να εξετασθεί. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Απλά ο πρόεδρος της ΕΡΤ κοιτά να έχει τηλεθέαση , δηλαδή να έχει τη λιγότερη δυνατή χασούρα από την "επένδυση" που του επιβλήθηκε από τους πολιτικούς επιβλέποντες ( και αν δεν επιβλήθηκε , έγινε ανεκτή). Και επειδή οι κόντρες μεταξύ των "μεγάλων" του ποδοσφαίρου έχουν μια απήχηση σε ένα συγκεκριμένο τηλεοπτικό κοινό για αυτό το λόγο η "Αθλητική Κυριακή" έχει μεταβληθεί σε ποδοσφαιρική Κυριακή.
Flash
Μπορεί να μην με πιστέψετε αλλά την ατάκα του holic την χρησιμοιποιώ εδώ και κανα 2 χρόνια βελτιωμένη:
"Όπως τα θρησκευτικά που διδασκόμαστε στο σχολείο είναι χριστιανικά έτσι κι η αθλητική Κυριακή είναι ποδοσφαιρική Κυριακή" tongue.gif

ΥΓ: Μη μου αρχίσει κανείς για τις προεκτάσεις του ανωτέρω ρητού και ξεφύγουμε icon_drunk.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(nikefalin @ Oct 31 2007, 18:28 ) *
Και επειδή οι κόντρες μεταξύ των "μεγάλων" του ποδοσφαίρου έχουν μια απήχηση σε ένα συγκεκριμένο τηλεοπτικό κοινό για αυτό το λόγο η "Αθλητική Κυριακή" έχει μεταβληθεί σε ποδοσφαιρική Κυριακή.

Και να ήταν ποδοσφαιρική Κυριακή... άντε καλώς... αυτή η εκπομπή είναι το ρεζίλι της Κυριακής που καμμία σχέση με αθλητισμό δεν έχει... και να δείχνανε τουλάχιστον και λίγο καλό ποδόσφαιρο... όχι αναλύσεις επί των αναλύσεων και ρεπορτάζ για το ρεπορτάζ...
Και αν τα κάναν όλα αυτά μετά τα αθλητικά γεγονότα τότε χαλάλι τους... οι πραγματικά ενδιαφέρουσες ειδήσεις είναι δεν είναι τρία τέταρτα... κι από αυτά η τελευταία μισή ώρα!!! (ξημερώματα δηλαδή) ugly_tocktock.gif
Κάποτε πραγματικά περιμέναμε ανυπόμονα την Κυριακή το βράδυ να ακούσουμε την σε όλους μας τόσο γνωστή μουσική... και να ενημερωθούμε ΑΘΛΗΤΙΚΑ... κι ας υπήρχε και κάποια πίκρα για το ότι τελείωσε το Σαββατοκύριακό... laugh.gif
και κάτι που ταιριάζει: Ασφυξία του φίλου μου του Γκρίζου!!!
epo_Arse
Καποτε θα κοπει το παραδικη του ΔΕΗ και τοτε....
George_12ISL
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σχετικά με τα θέματ της εκπομπής. Καλύτερα δηλαδή να την ονομάσουν Ποδοσφαιρική Κυριακή Αθηνών, Πειραιώς και Περιχώρων.
Δεν φθάνει που ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με το ποδόσφαιρο αδικώντας τα υπόλοιπα αθλήματα, αλλά σπαταλούν το χρόνο σε ανούσιες και μονόπλευρες αναλύσεις. Μπορεί δηλαδή να γίνεται για μισή ώρα συζήτηση με τους παρευρισκόμενους για τα αίτια μιας ήττας της θεωρητικά μεγάλης ομάδος από μια θεωρητικά υποδεέστερη και τι δεν έκανε η μεγάλη ομάδα για να νικήσει, που υστέρησε και γενικά τι δεν της πήγε καλά. Και γιατί δεν λένε για την μικρότερη ομάδα πως νίκησε; Όταν οι θεωρητικά μικρότερες ομάδες δηλαδή χάνουν από ισχυρότερες, λέει κανένας τίποτα για τις αιτίες της ήττας τους; Με λίγα λόγια δηλαδή οι μικροί απαγορεύεται να κερδίζουν τους μεγάλους. Καλά αυτό δεν είναι άγνωστο "στο Ελλάντα". Αλλά φαίνεται ότι όταν το καταφέρουν, αυτό θεωρείται ανωμαλία!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.