Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέου τύπου μπάλες στο πρωτάθλημα…
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2
Live strong
Έχετε ακούσει τίποτα για καινούργιες μπάλες στο επόμενο πρωτάθλημα; bball.gif
Κάτι πήρε το αφτί μου ότι δεν θα είναι οι ίδιες με αυτές που υπήρχαν μέχρι τώρα.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι molten νέου τύπου ή άλλη μάρκα, πάντως άκουσα ότι είναι φανταστικές. w00t.gif
Ακόμα δεν έχουν διανεμηθεί στους συλλόγους, κάτι που θα γίνει πολύ σύντομα. wink.gif
Τα μεγέθη θα είναι τρία. Τα ίδια δηλαδή που ίσχυαν μέχρι τώρα (5-6-7)
tsops
QUOTE(Live strong @ Jul 4 2006, 09:45 AM)
Έχετε ακούσει τίποτα  για καινούργιες  μπάλες  στο επόμενο πρωτάθλημα; bball.gif
Κάτι πήρε το αφτί μου ότι δεν θα είναι οι ίδιες με αυτές που υπήρχαν μέχρι τώρα.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι molten νέου τύπου ή άλλη  μάρκα, πάντως άκουσα ότι είναι φανταστικές.  w00t.gif
Ακόμα δεν έχουν διανεμηθεί στους συλλόγους, κάτι που θα γίνει πολύ σύντομα. wink.gif
Τα μεγέθη θα είναι τρία. Τα ίδια δηλαδή που ίσχυαν μέχρι τώρα (5-6-7)
*


Μάλλον Baden θα είναι. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ

Ε, ρε και να δει αυτό το topic o Suspect.... laugh.gif
suspect
shot.gif shot.gif shot.gif 19.gif shot.gif
Live strong
Τελικά είχα δίκιο για τις μπάλες… rolleyes.gif
Δεν ξέρω tsops αν είχες δει το site της ΕΣΚΑ που γράφει τη σχετική ανακοίνωση όσον αφορά τις μπάλες, αλλά εγώ μόλις έτυχε και μπήκα. Όσοι ενδιαφέρεστε για να προμηθευτείτε τις νέες μπάλες μπείτε στο http://www.eska.gr/deltia.htm
Olorin
Όχι ρε παιδιά, μη μου λέτε τέτοια!!!

Τουλάχιστον ελπίζω να μην είναι τόσο άθλιες όσο οι δίχρωμες οι Molten, αν και ό,τι να'ναι, θα'ναι καινούριες/άπαιχτες μπάλες, που σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει ότ αν ιδρώνουν λίγο τα χέρια σου (το mouse και το πληκτρολόγιό μου κινδυνεύουν καθημερινά από βραχυκύκλωμα, αν σας λέει κάτι αυτό...), τότε ίσως είναι προτιμότερο να... σταματήσεις το μπάσκετ για ένα χρόνο!!!

Υ.Γ: Τουλάχιστον ξερετε σε ποιες κατηγορίες θα ισχύει? Να ξέρω αν προλαβαίνω να πάρω μεταγραφή!!!
tsops
QUOTE(Olorin @ Jul 4 2006, 11:59 AM)
Όχι ρε παιδιά, μη μου λέτε τέτοια!!!

Τουλάχιστον ελπίζω να μην είναι τόσο άθλιες όσο οι δίχρωμες οι Molten, αν και ό,τι να'ναι, θα'ναι καινούριες/άπαιχτες μπάλες, που σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει ότ αν ιδρώνουν λίγο τα χέρια σου (το mouse και το πληκτρολόγιό μου κινδυνεύουν καθημερινά από βραχυκύκλωμα, αν σας λέει κάτι αυτό...), τότε ίσως είναι προτιμότερο να... σταματήσεις το μπάσκετ για ένα χρόνο!!!

Υ.Γ: Τουλάχιστον ξερετε σε ποιες κατηγορίες θα ισχύει? Να ξέρω αν προλαβαίνω να πάρω μεταγραφή!!!
*


Στους πάντες αγαπητέ μου, στους πάντες smile.gif
leonkalf
QUOTE(Olorin @ Jul 4 2006, 11:59 AM)
Όχι ρε παιδιά, μη μου λέτε τέτοια!!!

Τουλάχιστον ελπίζω να μην είναι τόσο άθλιες όσο οι δίχρωμες οι Molten, αν και ό,τι να'ναι, θα'ναι καινούριες/άπαιχτες μπάλες, που σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει ότ αν ιδρώνουν λίγο τα χέρια σου (το mouse και το πληκτρολόγιό μου κινδυνεύουν καθημερινά από βραχυκύκλωμα, αν σας λέει κάτι αυτό...), τότε ίσως είναι προτιμότερο να... σταματήσεις το μπάσκετ για ένα χρόνο!!!

Και γω είμαι στην κατηγορία που ιδρώνουν εύκολα τα χέρια μου.
Τι βάσανο κι αυτό με τις καινούργιες μπάλες.Μέχρι να στρωθούν.... μας ταλαιπωρούν.
Είναι εκνευριστικό να σου φεύγει απ'τα χέρια επειδή γλιστράει, δε μπορείς να σουτάρεις καλά κλπ.
Ελπίζω να τις έχουν οι ομάδες από την αρχή, ώστε με την έναρξη των πρωταθλημάτων να έχουν προλάβει να παιχτούν λίγο.
tsops
QUOTE(leonkalf @ Jul 4 2006, 12:46 PM)
Και γω είμαι στην κατηγορία που ιδρώνουν εύκολα τα χέρια μου.
Τι βάσανο κι αυτό με τις καινούργιες μπάλες.Μέχρι να στρωθούν.... μας ταλαιπωρούν.
Είναι εκνευριστικό να σου φεύγει απ'τα χέρια επειδή γλιστράει, δε μπορείς να σουτάρεις καλά κλπ.
Ελπίζω να τις έχουν οι ομάδες από την αρχή, ώστε με την έναρξη των πρωταθλημάτων να έχουν προλάβει να παιχτούν λίγο.
*


Α, ρε κακομαθημένοι ξύλο που το θέλετε... torture.gif Έχετε καλομάθει, καλά τα λέει ο Σπύρος... tongue.gif
Live strong
QUOTE(leonkalf @ Jul 4 2006, 12:46 PM)
Και γω είμαι στην κατηγορία που ιδρώνουν εύκολα τα χέρια μου.
Τι βάσανο κι αυτό με τις καινούργιες μπάλες.Μέχρι να στρωθούν.... μας ταλαιπωρούν.
Είναι εκνευριστικό να σου φεύγει απ'τα χέρια επειδή γλιστράει, δε μπορείς να σουτάρεις καλά κλπ.
Ελπίζω να τις έχουν οι ομάδες από την αρχή, ώστε με την έναρξη των πρωταθλημάτων να έχουν προλάβει να παιχτούν λίγο.
*




Εσείς τα αγοράκια καλά θα κάνετε να μη παραπονιέστε γιατί ακόμα και στις μπάλες υπάρχουν διαφοροποιήσεις…. blink.gif
Τα αγοράκια θα έχουν δερμάτινες ή ελαστικές, ενώ τα κοριτσάκια θα έχουν συνθετικές… 68.gif
Πάντως αυτό που έμαθα είναι ότι δεν γλιστράνε. rolleyes.gif Άντε Λεωνίδα οι προδιαγραφές είναι ότι πρέπει για σένα cool.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ Jul 4 2006, 12:58 PM)
Α, ρε κακομαθημένοι ξύλο που το θέλετε... torture.gif Έχετε καλομάθει, καλά τα λέει ο Σπύρος... tongue.gif
*

Γιατί ρε coach? Άδικο έχω? Η μπάλα είναι πολύ σημαντικό μέρος του παιχνιδιού και ειδικά για παίκτες που σουτάρουν αρκετά και καλά.

QUOTE
Εσείς τα αγοράκια καλά θα κάνετε να μη παραπονιέστε γιατί ακόμα και στις μπάλες υπάρχουν διαφοροποιήσεις…. 
Τα αγοράκια θα έχουν δερμάτινες ή ελαστικές, ενώ τα κοριτσάκια θα έχουν συνθετικές… 

Εγώ μόνο δερμάτινη θέλω tongue.gif
Δε μπορώ τώρα με ελαστικές, συνθετικές κλπ Αυτές είναι για κάνα ανοιχτό γήπεδο, για τα τμήματα των μίνι.

QUOTE
Πάντως αυτό που έμαθα είναι ότι δεν γλιστράνε.  Άντε Λεωνίδα οι προδιαγραφές είναι ότι πρέπει για σένα 

Μακάρι να' ναι έτσι!! Εύχομαι να'χεις σωστές πληροφορίες.
Δεν έχω ξαναπαίξει σε κανονικό αγώνα με μπάλα Baden (δε νομίζω να έχουν ξαναχρησιμοποιηθεί σε επίσημους αγώνες). Κάποια φορά σε μονό σε σχολείο πρέπει να την έχω πιάσει.
Ελπίζω να είναι βολική, αλλιώς θα ... γκρινιάζω 68.gif

Το θέμα με τις μπάλες το ψάχνω. Θέλω να είναι όπως τη θέλω.
Στις ομάδες μου επιλέγω εγώ με ποια θα παίζουμε στα εντός έδρας ματς.
Live strong
QUOTE(leonkalf @ Jul 4 2006, 01:43 PM)
Δε μπορώ τώρα με ελαστικές, συνθετικές κλπ Αυτές είναι για κάνα ανοιχτό γήπεδο, για τα τμήματα των μίνι.



Κι όμως σε πληροφορώ ότι θα πάνε σε πρωταθλήματα και κορασίδων και παίδων και νεανίδων δηλαδή σε κλειστά γήπεδα. Αυτά είναι τα καλά! bball.gif
Κάνουν που κάνουν το καλό δεν το κάνουν σε όλους; sad.gif
leonkalf
Καλά, δεν είναι απαραίτητο μια ομάδα να χρησιμοποιεί τις κατώτερες ποιοτικά μπάλες.
Μπορεί να έχει και στα συγκεκριμένα τμήματα τις "καλές" μπάλες.
Θα μου πεις πρέπει να πληρώσουν για να πάρουν.. Ας τό κάνουν ή τουλάχιστον ας έχουν λίγες (και ΜΙΑ οπωσδήποτε για τους αγώνες)
peka
Αυτο με τις μπαλες ισχυει για ολα τα πρωταθληματα σε ολες τις κατηγοριες???
dizzy_fingers
Μετέφερα εδώ το τόπικ καθώς εδώ ταιριάζει κατάλληλα.

Τί γίνεται? Άλλαξε το ΝΒΑ μπάλα και ακολουθούμε κι εμείς?
Μόνο που η νέα μπάλα εκεί δεν έχει καμία σχέση με τα προτερήματα της εδώ... sad.gif
Live strong
QUOTE(peka @ Jul 4 2006, 03:00 PM)
Αυτο με τις μπαλες ισχυει για ολα τα πρωταθληματα σε ολες τις κατηγοριες???
*



Τι να σου πω… γι αυτό δεν είμαι σίγουρη 100%. Όταν θα μάθω θα σου πω, εκτός αν μας προλάβει κανείς άλλος.
Στο site της ΕΟΚ δεν γράφει τίποτα. Ξέρω σίγουρα ότι είναι μέχρι και Α γυναικών. Τώρα Α1και Α2 θα δείξει. Λογικά όμως πρέπει ν αλλάξουν όλες! cool.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ Jul 4 2006, 03:08 PM)
Τι να σου πω… γι αυτό δεν είμαι σίγουρη 100%. Όταν θα μάθω θα σου πω, εκτός αν μας προλάβει κανείς άλλος.
Στο site της ΕΟΚ δεν γράφει τίποτα. Ξέρω σίγουρα ότι είναι μέχρι και Α γυναικών. Τώρα Α1και Α2 θα δείξει. Λογικά όμως πρέπει ν αλλάξουν όλες!  cool.gif
*


BADEN παίδες....BADEN και ξερό ψωμί...για όλους από ότι φαίνεται...!
Anaz


Eγω την γουσταρα πολυ την διχρωμη τη molten!
Baden για να'μαι ειλικρινης δεν τις εχω ξανακουσει..Εμενα γιατι μου κανουν λιγο.."φτηνιαρικες"??

Η νεα μπαλα του ΝΒΑ παντως ειναι γαματη,αλλα με χαλει λιγο το χρωμα..Την ηθελα πιο σκουρα..

Παντως ρε παιδια εριχνα μια ματια στις τιμες κ επαθα πλακα..Η νεα spalding του ΝΒΑ εχει 100 δολλαρια.Η παλιά 80.Η baden της φωτο 50. K η molten της Euroleague εχει 160ευρω!! ohmy.gif angry_red.gif Μα ειναι δυνατον?160 ευρω για μπαλα? 33.gif
Live strong
QUOTE(Anaz @ Jul 4 2006, 03:16 PM)


Η baden της φωτο 50.



Πειράζει που τη βρήκα 35€; rolleyes.gif
65.gif
Anaz
35euro=50 δολλαρια wink.gif
Live strong
QUOTE(Anaz @ Jul 4 2006, 05:01 PM)
35euro=50 δολλαρια wink.gif
*



Έχεις δίκιο! νόμιζα ότι έγραψες 50€. blink.gif
Γράψε λάθος rolleyes.gif
dizzy_fingers
Για την ακρίβεια, 35€=44,77$....άρα ήταν καλή αγορά wink.gif.

ΥΓ: Που στο καλό βρίσκεται στο πληκτρολόγιο το σήμα του ευρώ? blink.gif
Live strong
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 4 2006, 05:49 PM)
Για την ακρίβεια, 35€=44,77$....άρα ήταν καλή αγορά wink.gif.

ΥΓ: Που στο καλό βρίσκεται στο πληκτρολόγιο το σήμα του ευρώ? blink.gif
*



Στην ελληνική γραμματοσειρά πατάς ctrl +alt + ε icon_wave.gif
Anaz
Εξοικονομησες 2,5€ για την ακριβεια..!! 41.gif 21.gif Απο που την πήρες?
Αληθεια πως σου φανηκε εσενα σαν μπαλα?
Αν ειναι οριστικο,αποτελει μεγαλη εκπληξη!Απο τοτε που θυμαμαι,παντα επισημη μπαλα της Α1 ηταν molten!Αληθεια απο ποτε εχουμε να δουμε αλλη μαρκα ξερει κανεις??
Mε την molten οπως ειπα με χαλαγε πολυ..η τιμη της!!Με τα ιδια λεφτα επαιρνες ΔΥΟ spalding NBA!! 68.gif
Προβλεπω αφου γινει επισημη μπαλα της fiba να αυξανεται στο διπλασιο η τιμη της,οποτε παρτε τωρα!! 19.gif


Καλα που το'πες .Το'χα κ εγω απορια για το συμβολακι του eυro!!€€€€€€€€€€ biggrin.gif
harris
xaxaxa... είχα παίξει με baden στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα της Αγγλίας... μην ρωτήσετε πως και γιατί, εχει φτάσει και εκεί η αφεντιά μου...ενα σουτ έκανα και μπήκε...lol.. αλλά και στις προπονήσεις καλή φαινόταν

δεν είναι καθόλου κακή μπάλα... θυμάμαι πως έκανε πολύ καλό γκελ και δεν γλιστρούσε... περισσότερα δεν μπορώ να πω, δεν είμαι και ο πιο ειδικός...
hagi
Νομίζω ότι η Baden είναι καλές μπάλες..Αλλά εμένα μου άρεσε πολύ η Molten.. sad.gif

Μάλιστα έχω και εγώ τέτοια (θα το θυμόσαστε από το meeting).Βέβαια δεν είναι η ακριβή αλλά είναι μια ενδιάμεση που σε κλειστό γήπεδο είναι πολύ καλή..Τώρα αυτά είναι συμφέροντα λογικά.Γιατί η Molten μόλις είχε βγει πέρσι..Μόνο ένα χρόνο την κράτησαν;;

Η μπάλα είναι πολύ σημαντικό κομμάτι..Παίζει μεγάλο ρόλο το πως "κολλάει" στο χέρι..Αν γλιστράει είναι μεγάλο πρόβλημα..Δεν μπορείς να δείξεις αυτό που ξέρεις..Δεν έχω πιάσει ποτέ τις επαγγελματικές μπάλες που παίζουν στους αγώνες και πολύ θα το ήθελα..Βλέπω την δικιά μου πως "κολλάει" στο χέρι σε κλειστό και φαντάζομαι πως θα κολλάει η δερμάτινη... biggrin.gif

Άντε ας ξοδευτεί κανένας να παίξουμε σε κανένα meeting.. laugh.gif

Tsops σαν κόουτς πρέπει να αγοράσεις για την ομάδα σου οπότε να την φέρεις σε κανένα meeting.. tongue.gif biggrin.gif
tsops
QUOTE(hagi @ Jul 5 2006, 09:09 AM)
Tsops σαν κόουτς πρέπει να αγοράσεις για την ομάδα σου οπότε να την φέρεις σε κανένα meeting.. tongue.gif  biggrin.gif
*


laugh.gif Ήδη έχουμε αγοράσει 3 Baden για δείγμα για να τις δοκιμάσουμε. Συμφωνώ με τον Χάρη, δεν είναι άσχημες, Ούτως ή άλλως και η Molten, "ελληνικό" όνομα είναι. Για πηγαίνετε στη Νέα Υόρκη και πείτε τους για Molten, θα σας κοιτάνε σαν χαζοί. Απλώς η Baden δεν είναι γνωστή στην Ελλάδα, αυτό είναι όλο biggrin.gif

P.S. Θα φέρω το Suspect να τις δοκιμάσει! w00t.gif
dizzy_fingers
QUOTE
Ούτως ή άλλως και η Molten, "ελληνικό" όνομα είναι. Για πηγαίνετε στη Νέα Υόρκη και πείτε τους για Molten, θα σας κοιτάνε σαν χαζοί. Απλώς η Baden δεν είναι γνωστή στην Ελλάδα, αυτό είναι όλο


Ιαπωνική είναι (με ιταλική πινελιά, ελέω σχεδιαστή). 33.gif
Άντε...Λιακόπουλοι όλοι σας, που όλα είναι ελληνικά...
tongue.gif
hagi
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 5 2006, 08:38 PM)
Ιαπωνική είναι (με ιταλική πινελιά, ελέω σχεδιαστή). 33.gif
Άντε...Λιακόπουλοι όλοι σας, που όλα είναι ελληνικά...
tongue.gif
*



laugh.gif laugh.gif Καλό....Έχεις δίκιο όμως,Ιαπωνική είναι η μπάλα αλλά χρησιμοποιήτε στην Ευρώπη κυρίως ή και αποκλειστικά (δεν ξέρω) γι’αυτό και δεν είναι πολύ γνωστή στην Αμερική..

Όντως η Baden είναι πολύ πιο γνωστή στην Αμερική..
Live strong
Σας παραθέτω πάρα κάτω τις κατηγορίες και τις μπάλες που δικαιούται κάθε μία από αυτές
Σύμφωνα με το επίσημο site της ΕΣΚΑ. smile.gif



Προς όλα τα Σωματεία
της δυνάμεως Ε.Σ.Κ.Α.
Σας γνωρίζουμε ότι θα πρέπει να στείλετε στην εταιρεία SUPER SPORT AE , εκπρόσωπό σας, με ειδική εξουσιοδότηση από το Διοικητικό Συμβούλιο για να παραλάβει τις μπάλες BADEN που δικαιούσθε.
Οι Α΄, Β΄, Γ΄ κατηγορίες ανδρών δικαιούνται 6 μπάλες Synthetic Leather Νο 7 τύπου ΒΧ 451 «FIBA APRROVED» και 3 μπάλες με ελαστική επιφάνεια πρώτης ποιότητας Νο 7 τύπου ΒR 400.
Η Δ΄ κατηγορία ανδρών, τα σωματεία των εθνικών κατηγοριών και τα σωματεία με τμήμα μόνο Παίδων-Εφήβων δικαιούνται 8 μπάλες με ελαστική επιφάνεια πρώτης ποιότητας Νο 7 τύπου BR 400.
Οι Α΄, Β΄, Γ΄ κατηγορίες γυναικών δικαιούνται 5 μπάλες Synthetic Leather πρώτης ποιότητας Νο 6 τύπου ΒΧ6Ε «FIBA APPROVED» και 3 μπάλες με συνθετική επιφάνεια Νο 6 τύπου ΒΧ446.
Τα γυναικεία σωματεία εθνικών κατηγοριών και τα σωματεία με τμήμα μόνο Κορασίδων-Νεανίδων δικαιούνται 8 μπάλες με συνθετική επιφάνεια α΄ποιότητας Νο 6 τύπου ΒΧ446 Synthetic Leather.
Τις μπάλες μπορείτε να παραλαμβάνετε στα γραφεία της εταιρείας (Λεωφ.Αθηνών 390-Δαφνί-Χαιδάρι, τηλέφωνο 2105812400) από τις 1.9.2006 έως 30.11.2006 και ώρες 09.00 – 15.00 εκτός Σαββάτου.
Olorin
Σήμερα είχα για πρώτη φορά τη δυσάρεστη εμπειρία της επαφής με μπάλες Baden (ναι, τώρα το θυμήθηκαν οι διοικούντες...) και πραγματικά απογοητεύτηκα για την πορεία μου στο άθλημα, για να μην πω και για την πορεία του ίδιου του αθλήματος!!! sad.gif

Θα έλεγα ότι είναι οι χειρότερες μπάλες που έχω παίξει ποτέ μου, αλλά μετά θυμήθηκα μια φορά στη Β'Γυμνασίου όταν είχε χαθεί το κλειδί για το γραφείο του γυμναστή και αναγκαστήκαμε να παίξουμε με... μπάλα του βόλεϊ. Ε, εκείνη ίσως και να ήταν χειρότερη από τις Baden... tongue.gif

Πέρα από την πλάκα, το ξέρω ότι εγώ είμαι λιγάκι (έως πάααρα πολύ) γεροπαράξενος με τις μπάλες εξαιτίας των χεριών μου που είναι μονίμως ιδρωμένα, όμως αυτές οι αντιδράσεις προήλθαν από ολους τους συμπαίκτες μου...

Κατ'αρχάς, το σημαντικότερο όλων, το οποίο το είχα ξανακούσει από παλιό μου συμπαίκτη, αλλά δεν το πίστευα μέχρι που το είδα με τα μάτια μου: Η ΜΠΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ!!!!!! w00t.gif sad.gif Ναι μη γελάτε, αν τις προσέξετε, θα δείτε ότι έχει ένα περίεργο οβάλ σχημα, μου φάνηκε κάπως πιο μικρή από το κανονικό μέγεθος, με αποτέλεσμα φυσικά να γίνονται τραγελαφικά λάθη κατά την ντρίμπλα. Αυτό, σε συνδυασμό με το... απροσδιόριστο κέντρο βάρους της κάνουν τα σουτ και τις μακρινές πάσες να πηγαίνουν σε άλλο σημείο από εκεί που θες... Για το πόσο γλιστράνε δεν θα το σχολιάσω, αφενός γιατί ήταν η πρώτη μέρα που τις χρησιμοποιούσαμε, αφετέρου γιατί εμένα μου γλιστραει οποιαδήποτε μπάλα δεν έχει "παιχτεί" τουλάχιστον 4-5 μήνες... (σε ελεύθερη μετάφραση, στον Α'Γύρο του φετινού πρωταθλήματος θα παίζει με 4 παίκτες η ομάδα μου στην επίθεση... sad.gif )

Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα ποτέ, αλλά να που έφτασα στο σημείο να νοσταλγω ακόμα και τις δίχρωμες τις Molten...

Τι να πω, το μόνο που μπορώ, είναι να ελπίζω ότι αν "παιχτούν" λίγο θα γίνουν κάπως πιο υποφερτές πιο..."Gooden" tongue.gif , αλλιώς (εντάξει, υπερβάλλω, αλλά you get the point...) θα σημάνουν τον θάνατο του ελληνικού μπάσκετ!!!!!! shot.gif
leonkalf
Συμφωνώ Olorin.
Είμαι και γω, όπως λες και συ, παράξενος. Θέλω και γω η επαφή μου με την μπάλα να είναι τέλεια.
Και σε μένα ιδρώνουν εύκολα τα χέρια.
Αν και στην πρώτη μου επαφή πριν μια βδομάδα με την καινούργια μπάλα, είχα καλές εντυπώσεις, όσο περνάνε οι μέρες κάτι δεν μου πάει καλά.
Όντως, θα συμφωνήσω σε ότι λες σχετικά με την ντρίπλα και τα σουτ. Είναι αρκετές οι φορές που χάνεται ο έλεγχος της μπάλας κατά τη διάρκεια της ντρίπλας, γίνονται λάθη και τα πληρώνουμαι μετά (οι φωνές του coach βλέπετε...). Και τα σουτ πάνε.... αλού κι αλλού.
Θέλω να πιστεύω ότι μετά το "στρώσιμό" τους θα είναι καλύτερα. Έως τότε υπομονή...

... και εν αναμονή της πιο καλής μπάλας (υπάρχει καλύτερη ποιότητα από αυτές που έδωσαν στις ομάδες), ακόμα δεν μας έχουν φέρει. Ελπίζω να γίνει έγκαιρα ώστε να αρχίσουμε να συνηθίζουμε! Ο καιρός περνάει...

Να δω τι θα γίνει μεθαύριο στο ματς κυπέλλου!!

Όσο για τις δίχρωμες τις molten που ανέφερες, έχω να πω ότι αυτές που είχαν δώσει στις ομάδες ήταν απαίσιες (δεν τις θέλω καθόλου), αλλά η καλή ποιότητα (GL) είναι πολύ καλή.
Olorin
QUOTE(leonkalf @ Sep 13 2006, 11:47 AM) *
... και εν αναμονή της πιο καλής μπάλας (υπάρχει καλύτερη ποιότητα από αυτές που έδωσαν στις ομάδες), ακόμα δεν μας έχουν φέρει. Ελπίζω να γίνει έγκαιρα ώστε να αρχίσουμε να συνηθίζουμε! Ο καιρός περνάει...

Να δω τι θα γίνει μεθαύριο στο ματς κυπέλλου!!


Τώρα που το λες, κάτι ακούστηκε ότι αργότερα θα μας φέρουν άλλες Baden, οι οποίες θα είναι καλύτερης ποιότητας (αυτές μάλλον ήταν οι... "Very Bad-en"! tongue.gif ). Αυτές που μας έφεραν χθες, ήταν νομίζω αυτή της οποίας είχε post-άρει φώτο ο Anaz στην προηγούμενη σελίδα... Ελπίζω να'ναι πιο υποφερτές οι καινούριες...

Ευτυχώς ή δυστυχώς, εμείς δεν έχουμε Κύπελλο, αλλά και πάλι, αν είναι να μας φέρουν τις καινούριες μια μέρα πριν αρχίσει το Πρωτάθλημα, τι να το κάνω???
leonkalf
Αυτές που έφεραν τώρα είναι δωρεάν, από τις ενώσεις.
Είναι αυτή που έχει ποστάρει ο Anaz, ναι.
Μ'αρέσει που γράφει perfection!!!

Τις καλές πρέπει να τις πληρώσουν smile.gif
Πιέστε λίγο μπας και τις φέρουν το συντομότερο. Ελπίζω οι δικοί μου να μην αργήοσυν άλλο!! Θα τους τα πω σήμερα ...
peka
Εμας μας εφεραν τις διχρωμες molten μεγεθος 6...
Θα χρειαστει λιγο χρονο να τη συνηθισουμε γιατι ειναι μικροτερη απο αυτες που χρησιμοποιουσαμε περσι (spalding 6.5 μονοχρωμη...)!
Anaz
QUOTE
Προβλεπω αφου γινει επισημη μπαλα της fiba να αυξανεται στο διπλασιο η τιμη της,οποτε παρτε τωρα!!
Aυτο εγραψχα οταν πρωτοεμαθα για τις νεες μπαλες!Η μπαλα τοτε ειχε περιπου 40 ευρω! Τωρα σε 2 site που κοιταξα το ενα την ειχε 70 το αλλο 80..! ohmy.gif
Alexmei
αυτο σημαίνει ότι και η Α2 θα παίζει με αυτές τοις μπάλες οπότε εμείς (ακαδημία) θα πάρουμε τοις Molten ;;;; biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
greece4
emena k oi baden mou fanhkan ligo mikroteres ap tis molten pou paizame perusi...
fusika tis exoume parei edw k kamia vdomada kai thn kuriakh 3ekinaei prwta8lhma!! laugh.gif
sa na kanoun polu gkel mou fainontai pros to paron... wacko.gif wacko.gif ante na doume an 8a strwsoun...

pws tous hr8e na alla3oun pantws.. perusi oute kan me spalding den dexontan se agwnes! MONO molten!
leonkalf
QUOTE(greece4 @ Sep 22 2006, 02:07 PM) *
emena k oi baden mou fanhkan ligo mikroteres ap tis molten pou paizame perusi...
fusika tis exoume parei edw k kamia vdomada kai thn kuriakh 3ekinaei prwta8lhma!! laugh.gif
sa na kanoun polu gkel mou fainontai pros to paron... wacko.gif wacko.gif ante na doume an 8a strwsoun...


Πολύ γκελ, ειδικά όταν πάει στο καλάθι βλέπεις ότι πάει πέρα δώθε η μπάλα και "τρέμει"-κουνιέται το στεφάνι!!
liolias
Δεν παιζουν ρολο οι μπαλες!Η ουσια ειναι να εισαι παιχτης smile.gif
Air Kef
Δυστυχως στο μπασκετ δεν ισχυει και τοσο πολυ ο κατα τα άλλα σωστος ισχυρισμος σου!

Όταν έχεις κάνει χιλιαδες σουτ με μια μπάλα,ακόμα και ένα χιλιοστο μεγαλυτερη να είναι η μπαλα το καταλαβαινεις στο πρώτο σουτ..Αντε να συνηθησεις μετα..
Anaz
Eλατε ρε παιδια,φυσικα κ παιζει ρολο η μπαλα,αλλα μην υπερβαλλουμε κιολας.. Εφοσον πληρει τις προδιαγραφες σε βαρος κ διαμετρο,ΠΟΣΟ διαφορετικη να'ναι..?
Μετα απο λιγες ωρες επαφη εξοικιωνεσαι..
leonkalf
QUOTE(Air Kef @ Sep 22 2006, 09:59 PM) *
Δυστυχως στο μπασκετ δεν ισχυει και τοσο πολυ ο κατα τα άλλα σωστος ισχυρισμος σου!

Όταν έχεις κάνει χιλιαδες σουτ με μια μπάλα,ακόμα και ένα χιλιοστο μεγαλυτερη να είναι η μπαλα το καταλαβαινεις στο πρώτο σουτ..Αντε να συνηθησεις μετα..

Πες τα μεγάλε!! Έτσι, σημασία στη λεπτομέρεια!!!
Olorin
Συμφωνώ με όσους προλαλήσαντες ανέφεραν το πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος της μπάλας...

Κι άλλες (θεωρητικά) δευτερεύουσες λεπτομέρειες παίζουν ρόλο (παπούτσια, καλάθι, δάπεδο κ.λπ.), αλλά για μένα η μπάλα είναι το σημαντικότερο.

Βέβαια, είπαμε, εγώ είμαι και ειδική (προβληματική) περίπτωση αφού εξαιτίας των (μονίμως) ιδρωμένων παλαμών μου έχω σημαντικότατο πρόβλημα με τις περισσότερες μπάλες και κυρίως με όλες τις καινούριες.

Η πλάκα είναι ότι πέταξε κάποιος συμπαίκτης μου την ιδέα "Μη δίνετε πάσες στον Νότη, θα την... ιδρώσει και δεν θα μπορούμε να την πιάσουμε ούτε εμείς!!!" και αυτοί την έχουν πάρει στα σοβαρά! Μόνο από επιθετικό ριμπάουντ σκοράρω πια!!! blink.gif

Τέλος πάντων, ελπίζω σιγά-σιγά αν παίχτούν να βελτιωθούν και όσο... χειμωνιάζει να ιδρώνουν έστω λίγο λιγότερο τα χέρια μου... tongue.gif

Βέβαια, συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι ούτως ή άλλως άθλιες και απίστευτα χαμηλής ποιότητας κατασκευής μπάλες και όχι μόνο επειδή μου γλιστράνε, αφού είναι σαν να έχουν διαφορετικό βάρος και υφή από τις γνωστές μπάλες αι απόδειξη είναι το ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει παράπονα, αφού σε κάθε προπόνηση ή φιλικό, γίνονται τραγελαφικά λάθη στον χειρισμό, στην υποδοχή της πάσας ή στο σουτ, με αποτέλεσμα να θεωρώ ότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με τα bloopers που θα γίνουν στα φετινά προταθλήματα με τις... "Very Very Bad-en"!!! (ναι, το ξέρω, όταν κάτι με ενοχλεί πολύ, δεν είμαι καθόλου φειδωλός σε... κολακευτικά σχόλια!!! tongue.gif )
liolias
Για ποιο λογο ομως να ιδρωνουν τοσο τα χερια σου?
leonkalf
QUOTE(Olorin @ Sep 23 2006, 12:01 PM) *
Συμφωνώ με όσους προλαλήσαντες ανέφεραν το πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος της μπάλας...

Κι άλλες (θεωρητικά) δευτερεύουσες λεπτομέρειες παίζουν ρόλο (παπούτσια, καλάθι, δάπεδο κ.λπ.), αλλά για μένα η μπάλα είναι το σημαντικότερο.

Βέβαια, είπαμε, εγώ είμαι και ειδική (προβληματική) περίπτωση αφού εξαιτίας των (μονίμως) ιδρωμένων παλαμών μου έχω σημαντικότατο πρόβλημα με τις περισσότερες μπάλες και κυρίως με όλες τις καινούριες.

Η πλάκα είναι ότι πέταξε κάποιος συμπαίκτης μου την ιδέα "Μη δίνετε πάσες στον Νότη, θα την... ιδρώσει και δεν θα μπορούμε να την πιάσουμε ούτε εμείς!!!" και αυτοί την έχουν πάρει στα σοβαρά! Μόνο από επιθετικό ριμπάουντ σκοράρω πια!!! blink.gif

Τέλος πάντων, ελπίζω σιγά-σιγά αν παίχτούν να βελτιωθούν και όσο... χειμωνιάζει να ιδρώνουν έστω λίγο λιγότερο τα χέρια μου... tongue.gif

Βέβαια, συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι ούτως ή άλλως άθλιες και απίστευτα χαμηλής ποιότητας κατασκευής μπάλες και όχι μόνο επειδή μου γλιστράνε, αφού είναι σαν να έχουν διαφορετικό βάρος και υφή από τις γνωστές μπάλες και απόδειξη είναι το ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει παράπονα, αφού σε κάθε προπόνηση ή φιλικό, γίνονται τραγελαφικά λάθη στον χειρισμό, στην υποδοχή της πάσας ή στο σουτ, με αποτέλεσμα να θεωρώ ότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι με τα bloopers που θα γίνουν στα φετινά προταθλήματα με τις... "Very Very Bad-en"!!!

Σαν να διαβάζω δικά μου γραφόμενα...!!
Λες και διαβάζω τον εαυτό μου, πραγματικά. smile.gif

Και το αστείο είναι ότι αν πει κάποιος ότι φταίει η μπάλα για κάποιο λάθος, άστοχο σουτ κλπ, οι απ΄έξω (παράγοντες και λοιποί) κοροϊδεύουν. Δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό. Με νευριάζουν...
leonkalf
Σήμερα έπαιξα σε φιλικό παιχνίδι , εκτός έδρας, και η αντίπαλη ομάδα είχε μπάλες baden πολύ καλές.
Καλή ποιότητα, δερμάτινες. Η διαφορά με τις άλλες -ονοματολογικά- είναι ότι γράφουν κάτω από το Baden τη λέξη ELITE.
Προτείνετε στις ομάδες σας να πάρουν τέτοιες. Εγώ το έκανα ήδη στο τέλος του φιλικού, ελπίζω να εισακουστώ (αν και δεν αντιμετωπίστηκε με το δέοντα τρόπο η πρότασή μου sad.gif ) .
Alexmei
εμείς είχαμε πρεμιέρα στο πρωτάθλημα το Σάββατο μετά αμέσως από την νίκη του Κολοσσού επί της Λάρισας... μας είχαν φέρει Molten μπάλες και μάλιστα πολύ καλές (στρωμένες... τις έπιανα με άνεση με το ένα χέρι)..... αλλά και πάλι και το αντρικό μας έπεξε με molten και όχι με Baden....

Οπότε: οι μπάλες (Baden) ισχύουν μόνο για την Α1; ή απλός ο Κολοσσός δν έχει πάρει ακόμα Baden;
Olorin
Αν δεν κάνω λάθος, οι Baden θα χρησιμοποιηθούν από Β'Εθνική και κάτω, αν και δεν παίρνω όρκο...

Πάντως θα'ναι το λιγότερο ξεφτίλα, ολόκληρη Α'1 να παίζει με Baden...
leonkalf
Επιτέλους, έπεισα τον πρόεδρο να πάρουμε μία -τουλάχιστον- καλή μπάλα (Elite) bball.gif
Πιστεύω να λυθεί έτσι το πρόβλημα στους αγώνες.
Alexmei
QUOTE(Olorin @ Oct 4 2006, 02:09 PM) *
Αν δεν κάνω λάθος, οι Baden θα χρησιμοποιηθούν από Β'Εθνική και κάτω, αν και δεν παίρνω όρκο...

Πάντως θα'ναι το λιγότερο ξεφτίλα, ολόκληρη Α'1 να παίζει με Baden...



γιατί ξεφτίλα να είναι;....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.