Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RETRO ADS
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
tsops
Γενικά έχω μία αγάπη σε retro stuff (είμαι συλλέκτης σε διάφορες κατηγορίες), οπότε αποφάσισα να ανοίξω ένα τύποις topic (μικρή gallerie θα έλεγα) με ορισμένες διαφημίσεις / καταχωρήσεις σε έντυπα, επαγγελματιών παικτών καλαθοσφαίρισης. Αν έχετε κάτι αντίστοιχο (και εφόσον συμφωνεί και ο Dizzy λόγω μεγέθους φωτό), βάλτε και εσείς. Lets have fun λοιπόν biggrin.gif :

Wilt Chamberlain

Click to view attachment

Jerry West

Click to view attachment

Willis Reed

Click to view attachment

Cliff Hagen

Click to view attachment

Bob Petit

Click to view attachment

Bob Cousy

Click to view attachment

Bill Sharman

Click to view attachment
NBAholic
Mπαίνω εγώ και δίνω το ΟΚ! Όποιος πειράξει το τόπικ, θα του στείλω HIV στο σκληρό του. shot.gif

Αναγνωρίζω τη διαφήμιση με τον Τσάμπερλεν και τον Κούζι.
Ε ρε, πώς όλοι τότε διαφήμιζαν μπάλες...

Παρεπιπτόντως, μιας και αναφέρεις περί εγγράφων γενικώς, ευπρόσδεκτο είναι κάθε boxscore πριν το 1987 (εκτός της κατοστάρας του Γουιλτ, που ακόμη και σε αφίσσα έχει κυκλοφορήσει). Είχα βρει μια διεύθυνση με boxscores από το 1962 (!), αλλά προσωρινά δε λειτουργεί...Από πρόνοια, θαρρείς, έσωσα καμιά 10ριά στο σκληρό του Η/Υ μου και θα τα ποστάρω μόλις βρεθώ εκεί (ποστάρω από αλλού).
tsops
QUOTE(NBAholic @ Jul 5 2006, 11:27 AM)
Mπαίνω εγώ και δίνω το ΟΚ! Όποιος πειράξει το τόπικ, θα του στείλω HIV στο σκληρό του.  shot.gif
*


Αφού πήραμε το ΟΚ και του έτερου καπαδόκη - retromaniac, νομίζω ότι έφτασε η ώρα να βάλω ένα μικρό pot pouri ευχάριστων πλην σημαντικών γεγονότων. Έχουμε και λέμε :


Then and...

Click to view attachment

Back then!

Click to view attachment

Jabbar without the LA Jersey but...

Click to view attachment

with the same gorgeous hook! (right Holic?)

Click to view attachment

First they were serious...

Click to view attachment

till they became hilarious! laugh.gif

Click to view attachment

Ένα μικρό κοκτέϊλ για όλους εμάς τους ρομαντικούς. Θα υπάρξει συνέχεια και από εμένα και από τον Holic ως φαίνεται, εύχομαι να υπάρχει συνέχεια και από άλλους. Κάτι έχω υπόψιν μου για boxscores... wink.gif
leonkalf
41.gif

Memories....

Τι ωραία αυτόγραφα και φωτογραφίες.
Ωραία συλλογή tsops.

Βάλτε κι άλλα...
dizzy_fingers
Φοβερό υλικό 41.gif.



Αλλά θα σε παρακαλέσω tsops, η ανάλυση των φωτογραφιών να μην ξεπερνάει τα 381x489,333333 pixels και τα 245 dpi, ενώ το βάθος των χρωμάτων πρέπει να είναι το πολύ 32bit.
Οι δε απεικονιζόμενοι παίχτες θα πρέπει να έχουν τις φανέλες μέσα από τα σορτσάκια και να μην καπνίζουν.
Τέλος θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με greeklish, spanglish, ruswegian (εδώ επιτρέπεται μόνο η καθαρεύουσα), swennish.
banana.gif

Φοβερό υλικό, το είπα? 41.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 5 2006, 05:11 PM)
Φοβερό υλικό 41.gif.
Αλλά θα σε παρακαλέσω tsops, η ανάλυση των φωτογραφιών να μην ξεπερνάει τα 381x489,333333 pixels και τα 245 dpi, ενώ το βάθος των χρωμάτων πρέπει να είναι το πολύ 32bit.
Οι δε απεικονιζόμενοι παίχτες θα πρέπει να έχουν τις φανέλες μέσα από τα σορτσάκια και να μην καπνίζουν.
Τέλος θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με greeklish, spanglish, ruswegian (εδώ επιτρέπεται μόνο η καθαρεύουσα), swennish.
banana.gif

Φοβερό υλικό, το είπα? 41.gif
*


Σου είπα ότι έχω κάτι καλές ασκησούλες για πλάγιους κοιλιακούς? Α, σου είπα επίσης ότι θα τις εκτελέσεις παρουσία μου?! 19.gif Ααααα, επίσης κάποιος θέλει κασσέτες με retro αγώνες... icon_wave.gif

ΟΚ, Θα φτιάξω τις φωτό όπως μου είπες πριν τις ανεβάσω chief! biggrin.gif
sarounas
ΜΠΡΑΒΟ tsops!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, ΑΠΙΘΑΝΟ TOPIC w00t.gif
hagi
Μπράβο tsops πολύ καλή δουλειά..Πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις οτιδήποτε που αφορά τους μεγάλους του παρελθόντος...

Μπράβο και πάλι..
tsops
Ακόμα περιμένω κάποιον που "έσωσε καμιά 10ριά στο σκληρό του Η/Υ του και θα τα ποστάρει μόλις βρεθεί εκεί (πόσταρε από αλλού)."

Τόσο μεγάλους δρόμους έχετε εκεί πάνω ρε? laugh.gif

Άντε, φτιάξε μας τη μέρα! 38.gif
Warrior
Και απο μενα συγχαρητηρια για το εξαιρετικο υλικο tsops!! 41.gif 77.gif







Y.Γ. Ας βρισκονται "ψηλα" τετοια τοπικ,ειναι οτι πρεπει για παραδειγματισμο
ορισμενων... rolleyes.gif 65.gif
tsops
QUOTE(Warrior @ Jul 17 2006, 10:51 AM)
Και απο μενα συγχαρητηρια για το εξαιρετικο υλικο tsops!! 41.gif  77.gif
Y.Γ. Ας βρισκονται "ψηλα" τετοια τοπικ,ειναι οτι πρεπει για παραδειγματισμο
ορισμενων... rolleyes.gif  65.gif
*


Νάσαι καλά Warrior biggrin.gif Ο Holic μου την έχει κάνει, αλλά που θα πάει, θα περάσει από εδώ. Τον δικαιολογώ ελέω διακοπών... 45.gif
NBAholic
Μη φοβάσαι, όταν βρεθώ στον κατάλληλο Η/Υ θα τα ποστάρω. Τι νομίζετε, δε θα σας τα πρήξω με την αηδιαστική εμμονή μου στα boxscores; Τώρα όμως κάνω καλοκαιρινή (από-; )τοξίνωση...
tsops
QUOTE(NBAholic @ Jul 17 2006, 12:51 PM)
Μη φοβάσαι, όταν βρεθώ στον κατάλληλο Η/Υ θα τα ποστάρω. Τι νομίζετε, δε θα σας τα πρήξω με την αηδιαστική εμμονή μου στα boxscores; Τώρα όμως κάνω καλοκαιρινή (από-; )τοξίνωση...
*


Το (από) τοξίνωση μου άρεσε laugh.gif

Άντε ρε πουλάκι μου να δούμε και τίποτα. Εσύ τα χαίρεσαι τουλάχιστον! biggrin.gif

Μου αρέσει που μιλάω εγώ που ακόμα χρωστάω κάτι....κασσέτες....λέμε τώρα... 65.gif
NBAholic
Δεν έχω ακόμη πρόσβαση στον ΗΥ μου, αλλά ψάχνω για ορεκτικά:

NBAholic
Ο Μπιλ Ράσελ; Φαντάζομαι πως με το ζόρι θα κάρφωνε...

NBAholic
To αντίπαλον δέος: Μπορεί η 100άρα να μην κινηματογραφήθηκε και οι περισσότεροι να έχουμε δει φωτογραφίες που τραβήχθηκαν μετά τη λήξη του αγώνα, αλλά αυτή αποτελεί εξαίρεση:

NBAholic
Το πρόγραμμα του ίδιου αγώνα:

Warrior
QUOTE(NBAholic @ Jul 20 2006, 05:53 PM)
Ο Μπιλ Ράσελ; Φαντάζομαι πως με το ζόρι θα κάρφωνε...


*


biggrin.gif

Καταπληκτικη φωτογραφια....
NBAholic
Και μια των ξεχασμένων πρωταθλητών του 1978, Μπούλετς.
Αν κρίνω απ'την εμφάνιση του Άνσελντ, μάλλον έκανε εντατική δίαιτα για να βγει κομψάτος στη φωτό.

tsops
QUOTE(NBAholic @ Jul 20 2006, 10:59 PM)
Και μια των ξεχασμένων πρωταθλητών του 1978, Μπούλετς.
Αν κρίνω απ'την εμφάνιση του Άνσελντ, μάλλον έκανε εντατική δίαιτα για να βγει κομψάτος στη φωτό.


*


Ε, όχι και κομψάτος! Η κοιλίτσα δεσπόζει ακόμα και σε αυτή τη φωτό. Σαφώς βέβαια και για να μαθαίνουν και οι νεότεροι, οι Bullets πάντα είχαν μία "αδυναμία" στους χοντρούς : Unseld, the Malones (ο Moses και ο Jeff, όχι ο Karl), John Williams, κλπ. Φαντάζομαι την έκπληξη των οπαδών όταν είδαν για πρώτη φορά τον Μανούτ Μπολ! laugh.gif

Holic, πολύ καλό υλικό. Επανέρχεσαι σιγά σιγά, εύγε! 41.gif

Σημείωση : τη φωτό του Τσενίερ γιατί την έχεις βάλει κάτω δεξιά? ή ήταν από την original φωτό που είχες?
NBAholic
Έτσι ήταν η φωτό.
Ψάχνω κι αν βρω κάτι καλό επανέρχομαι. wink.gif
NBAholic
Εδώ και καιρό έλεγα ότι θα ποστάρω μερικά σπάνια boxscores από το 1962.
Αυτή ήταν η παραγωγικότερη σεζόν στην ιστορία του ΝΒΑ, στην οποία ο Γουιλτ είχε 50.4 πμό και ο Ρόμπερτσον 30.8 π, 12.5 ρ και 11.4 ασ.
Δυστυχώς, τα boxscores της εποχής ήταν ό,τι λιγότερο πρακτικό θα μπορούσε να φανταστεί κανείς: Πέραν από τους πόντους, ουδείς σχεδόν έκανε τον κόπο να ποστάρει ριμπάουντ ασίστ και λεπτά συμμετοχής (για κλεψίματα-κοψίματα δεν το συζητάμε καν, δεν ήταν επίσημα στατιστικά). Αντιθέτως, όλα τα boxes περιελάμβαναν ευλαβικά τα φάουλ του κάθε παίχτη (μάλλον για να μην μιλούν για παράγκες!), τις εύστοχες βολές, τις προσπάθειες για βολές, τα εύστοχα σουτ, αλλά όχι τις προσπάθειες για σουτ! Μεγαλείο...

Λοιπόν, ποστάρω ένα από αυτά για να καταλάβετε. Οι Φιλαδέλφεια Γουόριορς του Τσάμπερλεϊν αντιμετωπίζουν τους Σινσινάτι Ρόυαλς του Ρόμπερτσον.
dizzy_fingers
Historical sh!t.... 41.gif
NBAholic
Έχω και μερικά ακόμη, αλλά περιμένω να επιστρέψει ο Τσοπς που άνοιξε και το τόπικ.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Aug 10 2006, 07:39 PM) *
Έχω και μερικά ακόμη, αλλά περιμένω να επιστρέψει ο Τσοπς που άνοιξε και το τόπικ.


Πωπω, μεγάλη παράλειψη, τώρα απογοητεύτηκα με τον εαυτό μου sad.gif Χόλικ, χίλια συγγνώμη, τώρα το είδα. Νόμιζα ότι το είχαμε αφήσει το τόπικ, αλλά το box score που έβαλες είναι όλα τα λεφτά! 41.gif

Θα χαρώ να δω (δούμε) ότι υλικό έχεις και θα σκανάρω και γω κάποια (γιατί τα έχω σε hardcopies, όπως μερικές κορνίζες που έβαλα).

icon_wave.gif
NBAholic
LOL, ΟΚ, θα τα ποστάρω αύριο, αν όλα πάνε καλά.
NBAholic
Λοιπόν, έχουμε και λέμε: Boxscore από αγώνα Σινσινάτι-Ντιτρόιτ. Μεγάλη εμφάνιση του Ρόμπερτσον.





Όαση αποτέλεσαν μερικά εντός έδρας boxscores των Χωκς. Εδώ ένα από τα καλύτερα, στον αγώνα όπου ο Τσάμπερλεν έκανε ρεκόρ βολών σε έναν αγώνα.

Λοιπόν, δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά παρότι προσπαθώ να γράψω διαφορετικά μηνύματα, για κάποιο λόγο επιμένει να επισυνάπτει όλα τα σκορ στο ίδιο μήνυμα, με αποτέλεσμα να γίνεται μπάχαλο με τα σχόλια. angry_red.gif

^^Edit: Αυτό υποτίθεται ότι ήταν ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ!
dizzy_fingers
QUOTE
Λοιπόν, δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά παρότι προσπαθώ να γράψω διαφορετικά μηνύματα, για κάποιο λόγο επιμένει να επισυνάπτει όλα τα σκορ στο ίδιο μήνυμα, με αποτέλεσμα να γίνεται μπάχαλο με τα σχόλια.

Πρέπει να περάσουν 10' μέχρι να ποστάρεις για να είναι ξεχωριστά τα ποστ.

Τώρα, αν θέλεις να βάζεις τις εικόνες όπου θέλεις στο ποστ, πάτα το Add to post και τον κώδικα που θα σου εμφανίσει, θα μπορείς να τον βάλεις όπου θες wink.gif.
NBAholic
Ήξερα για τα χρονικά περιθώρια, αλλά 10' είναι υπερβολικά. Δε μιλάμε για κανέναν κίνδυνο overflowing (ακόμη) ούτε για post-whores, που δεν είμαστε.

Επαναλαμβάνω, λοιπόν, σε ξεχωριστό μήνυμα:

Όαση αποτέλεσαν μερικά εντός έδρας boxscores των Χωκς. Εδώ ένα από τα καλύτερα, στον αγώνα όπου ο Τσάμπερλεν έκανε ρεκόρ βολών σε έναν αγώνα.
NBAholic
Με χαρά ανακοινώνω στον tsops (και όποιον άλλο ενδιαφέρεται) ότι το πρόβλημα με τη διεύθυνση που είχα αναφέρει λύθηκε. Μπορείτε να δείτε τώρα online όλα τα boxscores απ'τις σεζόν 1955 και 1962!

http://www.bballsports.com/BoxScoreBrowse/Browse.aspx

(Μπορεί να χρειαστεί λίγη ώρα για να φορτώσει).
tsops
QUOTE(NBAholic @ Oct 1 2006, 12:48 AM) *
Με χαρά ανακοινώνω στον tsops (και όποιον άλλο ενδιαφέρεται) ότι το πρόβλημα με τη διεύθυνση που είχα αναφέρει λύθηκε. Μπορείτε να δείτε τώρα online όλα τα boxscores απ'τις σεζόν 1955 και 1962!

http://www.bballsports.com/BoxScoreBrowse/Browse.aspx

(Μπορεί να χρειαστεί λίγη ώρα για να φορτώσει).


Αγαπητέ μου, μόλις έκανες ένα μπασκετόφιλο συνάνθρωπό σου ακόμα πιο ευτυχισμένο! 77.gif

Νάσαι καλά και....επιφυλάσσομαι wink.gif
Pierce
χωρις λογια..
NBAholic
Είναι το hoop it up που δεν έδειξαν, λόγω της έλλειψης του ΝΒΑ απ'την ελληνική τηλεόραση (ακόμη δεν πιστεύω ότι πέσαμε τόσο χαμηλά κάποτε...) και προσπαθώ να το βρω στο ίντερνετ. Σε πληροφορώ ότι ο Ντομινίκ κατάφερε να πραγματοποιήσει ανάποδο κάρφωμα εδώ πέρα.
tsops
QUOTE(NBAholic @ Oct 2 2006, 09:55 PM) *
Είναι το hoop it up που δεν έδειξαν, λόγω της έλλειψης του ΝΒΑ απ'την ελληνική τηλεόραση (ακόμη δεν πιστεύω ότι πέσαμε τόσο χαμηλά κάποτε...) και προσπαθώ να το βρω στο ίντερνετ. Σε πληροφορώ ότι ο Ντομινίκ κατάφερε να πραγματοποιήσει ανάποδο κάρφωμα εδώ πέρα.


Ανάποδο κάρφωμα??? σε αυτή την ηλικία?! blink.gif ρε το θηρίο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.