Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νίκος Γκάλης ο Θρύλος του Ελληνικού Μπάσκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
sofo4
Δεν έχω δεί αναφορά για τον Ν.Γκάλη. Αν υπάρχει αλλού να το μεταφέρετε
απλώς πιστεύω οτι θα άξιζε να ανοίξουμε ένα topic αφιερωμένο στην ιστορία του μεγάλου Έλληνα μπασκετομπολίστα. bball.gif
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το πιο λαμπρό αστέρι
Του Γιώργου Κογκαλίδη
24/04/2007 (00:54)

Κλείνει ένας κύκλος!...
Ήταν το 1994 όταν ο άνθρωπος που μάς έκανε να αγαπήσουμε το μπάσκετ, ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του ελληνικού αθλητισμού γενικότερα, σταμάτησε άδοξα την καριέρα του. Στο κλειστό του Μετς, σε έναν αγώνα κόντρα στους Αμπελόκηπους του Γιώργου Καλαφατάκη, ο Νίκος Γκάλης κοντραρίστηκε με τον προπονητή του στον Παναθηναϊκό, Κώστα Πολίτη. Τον άνθρωπο που μαζί (φυσικά και με όλους τους άλλους συντελεστές, που μάλλον δεν συντρέχει λόγος να αναφέρουμε) είχαν γράψει την πιο χρυσή σελίδα του ελληνικού μπάσκετ.
Η καριέρα του Γκάλη σταμάτησε με μάλλον βίαιο τρόπο. Στις 29 Σεπτεμβρίου του επόμενου χρόνου ανακοίνωσε ότι σταματά την καριέρα του, για να χαρακτηρίσει (εύστοχα) εκείνη την ημέρα ως "ημέρα εθνικού πένθους" ο Γιάννης Ιωαννίδης.

Στον Παναθηναϊκό έλαχε να… σβήσει το σπίρτο. Η ιστορία το κατέγραψε, καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του, αλλά ο κύκλος μοιάζει σαν να έμεινε από τότε ανοιχτός. Να, όμως, που έρχεται η στιγμή για να κλείσει και ο Νίκος Γκάλης να γνωρίσει την αποθέωση από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού (και όχι μόνο) στο φάιναλ φορ της Αθήνας.
Ο Γκάλης θα είναι το τιμώμενο πρόσωπο, στο διάστημα 4-6 Μαΐου στο ΟΑΚΑ. Θα είναι αυτός που θα κάνει το τζάμπολ του φάιναλ φορ, θα είναι αυτός που θα τιμηθεί από τους διοργανωτές. Μπορεί πολλοί από αυτούς που θα είναι στις εξέδρες του ΟΑΚΑ να μην τον έχουν προλάβει να αγωνίζεται (προφανώς θα έχουν δει κασέτες με παιχνίδια του), μπορεί –όπως εύστοχα έχουν γράψει σε κάποια ρίμα τους οι Active Members- αφού δεν πρόλαβαν τον Γκάλη να νομίζουν πως η μπάλα είναι πιο μεγάλη, όμως είναι όλοι τους παιδιά του. Και αυτό δεν μπορεί κανείς να του το πάρει…

basketblog
NBAholic
Για όσους δεν το γνωρίζουν, κάτι που θεωρώ απίθανο για όσους το έχουν ψάξει, υπάρχει άτομο στο Youtube με φιλμάκια (καθώς και ιστοσελίδα) του Γκάλη:

http://www.youtube.com/profile?user=Skatastamoutrasas

Πολύ σπάνιο φαινόμενο, καθώς κάτι ανάλογο (άτομο με φιλμάκια μόνο με τα καλάθια ενός συγκεκριμένου παίκτη από εκλεκτούς αγώνες) έχω δει μόνο για τον Τζόρνταν, τον Γκάλη και τον Οσκάρ Σμιντ.

Θέλω πολύ να δω κάποτε τα παιχνίδια της Εθνικής μας εναντίον του Ν.Καρολάινα, το '81 και το '83. Αν δεν κάνω λάθος, είχε σκοράρει 26 και 50 πόντους αντιστοίχως, αλλά, σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, οι πόντοι που πέτυχαν οι παίκτες μας δεν καταγράφονται στο ενεργητικό της καριέρας τους, παρότι δε συμβαίνει έτσι με τα άλλα φιλικά της Εθνικής μας.
dizzy_fingers
QUOTE(sofo4 @ Apr 24 2007, 10:24 AM) *
Δεν έχω δεί αναφορά για τον Ν.Γκάλη. Αν υπάρχει αλλού να το μεταφέρετε
απλώς πιστεύω οτι θα άξιζε να ανοίξουμε ένα topic αφιερωμένο στην ιστορία του μεγάλου Έλληνα μπασκετομπολίστα. bball.gif

Υπάρχει αυτό αλλά ακόμα κι εγώ έπρεπε να ψάξω πολύ για να το βρώ...
sofo4
Απόλυτη αποθέωση για Γκάλη!
Του Κώστα Ευαγγελόπουλου
06/05/2007 (21:40)

Περίπου ένα λεπτό πριν από την έναρξη του τελικού το ΟΑΚΑ σείστηκε από τις εκδηλώσεις του κόσμου στις εξέδρες. Ο "θρύλος" του Ευρωπαϊκού μπάσκετ Νίκος Γκάλης πάτησε το παρκέ του ΟΑΚΑ ως το απόλυτα τιμώμενο πρόσωπο αυτού του φάιναλ φορ και το γήπεδο πήρε… φωτιά. Το σύνθημα: "Νίκος Γκάλης", δόνησε την ατμόσφαιρα, συνδυασμό με το κλασικό "στάντινγκ οβέισον".
Ο Δήμαρχος Αθηναίων, Νικήτας Κακλαμάνης έδωσε στον Νίκο Γκάλη τιμητική πλακέτα για την προσφορά του στον αθλητισμό, ενώ χαρακτηριστική ήταν η φιγούρα του Θοδωρή Παπαλουκά.

Ο άσος της ΤΣΣΚΑ χειροκροτούσε σαν μικρό… παιδί από την άκρη του πάγκου, ενώ όταν τον πλησίασε ο Μεσίνα, γύρισε και του ψιθύρισε κάτι στο αυτί… Ο "Έκτορας" έγνεψε θετικά με το βλέμμα του και ο Θοδωρής συνέχισε να αποθεώνει το είδωλο του!
"Η πρωτοβουλία του δημάρχου με συγκίνησε και μετά από τέτοια υποδοχή και αποθέωση, νοιώθω πραγματικά ευλογημένος που ασχολήθηκα με τον αθλητισμό. Μου είναι δύσκολο να εκφράσω τα συναισθήματά μου μετά από την μεγάλη τιμή που μου έκαναν. Ευχαριστώ τον Δήμο Αθηναίων για την βράβευση και τον κόσμο για το χειροκρότημα. Για μας τους αθλητές είναι δύσκολο να συνειδητοποιήσουμε ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια από τη στιγμή που σταματήσαμε. Πέρασαν 13 χρόνια και μου φαίνεται σαν να μην πέρασε μια μέρα! Ήθελα πάρα πολύ να μπω στο γήπεδο και να παίξω" είπε ο Νίκος Γκάλης, ο άνθρωπος που μας έμαθε μπάσκετ..
Οσο για το αν αποτελεί ιδανικό πρότυπο για τους νέους; "Μακάρι να έχω βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση. Ο αθλητισμός αποτελεί την καλύτερη διαφυγή από τις κακοτοπιές της εποχής, από τις μάστιγες του αιώνα, για τα νέα παιδιά και νοιώθω υπερήφανος αν -με την αθλητική μου διαδρομή- έχω δώσει ώθηση στους νέους να ασχοληθούν με τον αθλητισμό και να αποφύγουν τις παγίδες που καραδοκούν γύρω τους".

BASKETBLOG
NBAholic
Θα είναι χαζό να ρωτήσω τι γίνεται με εκείνο το φιλικό παιχνίδι προς τιμήν του, ε;

Α, ξέχασα, είναι για το άλλο Πάσχα...
hagi
Από την τηλεόραση δεν ακούστηκε και πολύ ο κόσμος να φωνάζει για τον μεγάλο Νίκο Γκάλη..Πιστεύω όμως ότι από κοντά θα ακουγόταν διαφορετικά..

Πραγματικά δεν ξέρουμε τί γίνεται με το φιλικό και μακάρι να γίνει σύντομα..Τί κάνουν οι υπεύθυνοι;; 68.gif

Είναι πολλά αυτά που έχει προσφέρει και ακόμη και το χθεσινό είναι πολύ λίγο για αυτόν τον τεράστιο παίχτη..Όμως από το τίποτα είναι κάτι και μπράβο τους που το σκέφτηκαν..

Τί να πει κανείς και αυτόν τον παίχτη.. 41.gif 41.gif 41.gif 77.gif 77.gif 77.gif
dizzy_fingers
QUOTE
Από την τηλεόραση δεν ακούστηκε και πολύ ο κόσμος να φωνάζει για τον μεγάλο Νίκο Γκάλη..Πιστεύω όμως ότι από κοντά θα ακουγόταν διαφορετικά..

Εδώ ήταν καθαρά θέμα τηλεόρασης. Αποθεώθηκε καθολικά. 41.gif
kop-13
Είναι τρομακτικά έντονη η γοητεία που ασκεί ο Γκάλης.

Προσωπικά βούρκωσα,μου κόπηκαν τα πόδια κ σηκώθηκε η πέτσα μου μόλις τον είδα...


sofo4
Στο "Hall of Fame" ο Γκάλης
19/06/2007 (00:13)-basketblog

Μια θέση στην ιστορία απέκτησε (και τυπικά) ο Νίκος Γκάλης. Η FIBA ανακοίνωσε τους πρώτους 20 που θα μπουν στο "Hall of Fame", μεταξύ των οποίων και ο "θρύλος" του ελληνικού μπάσκετ. Μια αναγνώριση για τους ανθρώπους που έχουν γράψει τις δικές τους "χρυσές σελίδες" στο άθλημα, μια τιμή σε όλους αυτούς που, ανά τον κόσμο, μάς έκαναν ν' αγαπήσουμε, ν' ασχοληθούμε και να χειροκροτήσουμε το μπάσκετ.
Ο Νίκος Γκάλης, μαζί με τους υπόλοιπους, θα ενταχθούν στην πρώτη… τάξη στις 12 Σεπτεμβρίου στη Μαδρίτη, στο περιθώριο του Ευρωμπάσκετ, σε μια γιορτή του αθλήματος, στα γενέθλια των 75 χρόνων από την ίδρυση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Αναλυτικά οι 20 του "Hall of Fame":
Παίκτες: Σεργκέι Μπέλοφ (Ρωσία), Ντράζεν Νταλίπαγκιτς (Σερβία), Ίβο Ντανέου (Σλοβενία), Όσκαρ Φούρλονγκ (Αργεντινή), Νίκος Γκάλης (Ελλάδα), Ορτενθία Μαρκάρι (Βραζιλία), Πιερλουίτζι Μαρτζοράτι (Ιταλία), Ανν Μάγιερς (ΗΠΑ), Αρμαούρι Πάσος (Βραζιλία), Εμιλιάνο Ροντρίγκεθ (Ισπανία), Μπιλ Ράσελ (ΗΠΑ), Ουλγιάνα Σεμγιόνοβα (Λετονία).
Προπονητές: Λίντια Αλεξέεβα (Ρωσία), Ντιν Σμιθ (ΗΠΑ), Τόγκο Ρενάν Σοάρες (Βραζιλία), Ράνκο Ζεράβιτσα (Σερβία).
Διαιτητές: Μάριο Όπενχαϊμ (Ουρουγουάη), Έρβιν Κασάι (Ουγγαρία), Άλεν Ρεϊ (Καναδάς).
Παράγοντες: Μπόρισλαβ Στάνκοβιτς (Σερβία).
geosider
QUOTE(sofo4 @ Jun 19 2007, 06:46 AM) *
Στο "Hall of Fame" ο Γκάλης
19/06/2007 (00:13)-basketblog

Μια θέση στην ιστορία απέκτησε (και τυπικά) ο Νίκος Γκάλης. Η FIBA ανακοίνωσε τους πρώτους 20 που θα μπουν στο "Hall of Fame", μεταξύ των οποίων και ο "θρύλος" του ελληνικού μπάσκετ. Μια αναγνώριση για τους ανθρώπους που έχουν γράψει τις δικές τους "χρυσές σελίδες" στο άθλημα, μια τιμή σε όλους αυτούς που, ανά τον κόσμο, μάς έκαναν ν' αγαπήσουμε, ν' ασχοληθούμε και να χειροκροτήσουμε το μπάσκετ.
Ο Νίκος Γκάλης, μαζί με τους υπόλοιπους, θα ενταχθούν στην πρώτη… τάξη στις 12 Σεπτεμβρίου στη Μαδρίτη, στο περιθώριο του Ευρωμπάσκετ, σε μια γιορτή του αθλήματος, στα γενέθλια των 75 χρόνων από την ίδρυση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Αναλυτικά οι 20 του "Hall of Fame":
Παίκτες: Σεργκέι Μπέλοφ (Ρωσία), Ντράζεν Νταλίπαγκιτς (Σερβία), Ίβο Ντανέου (Σλοβενία), Όσκαρ Φούρλονγκ (Αργεντινή), Νίκος Γκάλης (Ελλάδα), Ορτενθία Μαρκάρι (Βραζιλία), Πιερλουίτζι Μαρτζοράτι (Ιταλία), Ανν Μάγιερς (ΗΠΑ), Αρμαούρι Πάσος (Βραζιλία), Εμιλιάνο Ροντρίγκεθ (Ισπανία), Μπιλ Ράσελ (ΗΠΑ), Ουλγιάνα Σεμγιόνοβα (Λετονία).
Προπονητές: Λίντια Αλεξέεβα (Ρωσία), Ντιν Σμιθ (ΗΠΑ), Τόγκο Ρενάν Σοάρες (Βραζιλία), Ράνκο Ζεράβιτσα (Σερβία).
Διαιτητές: Μάριο Όπενχαϊμ (Ουρουγουάη), Έρβιν Κασάι (Ουγγαρία), Άλεν Ρεϊ (Καναδάς).
Παράγοντες: Μπόρισλαβ Στάνκοβιτς (Σερβία).

άλλη μια απόδειξη ότι ο Νικ είναι ο μεγαλύτερος έλληνας μπασκετμπολίστας στην ιστορία και όχι ο Γιαννάκης που λέτε πολλοί
sofo4
QUOTE(geosider @ Jun 19 2007, 09:50 AM) *
άλλη μια απόδειξη ότι ο Νικ είναι ο μεγαλύτερος έλληνας μπασκετμπολίστας στην ιστορία και όχι ο Γιαννάκης που λέτε πολλοί



41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
hagi
Καλά αυτό που λέτε τώρα είναι άσχετο.Νομίζω άλλα πράγματα έκανε ο ένας και άλλα ο άλλος.Ο Γκάλης είναι τεράστιος και ήρθε και άλλη μία σημαντικότατη επιβεβαίωση. 41.gif 41.gif

Τί να πω μόνο 77.gif 77.gif 77.gif για τον μεγάλο Νίκο Γκάλη!!!!
thrylos7
Ποιοι πολλοί; Πολύ λίγοι είναι...

Αυτό βέβαια είναι διαφορετικό με τη συνολική προσφορά στο ελληνικό μπάσκετ.

QUOTE
Ο Γκάλης είναι τεράστιος και ήρθε και άλλη μία σημαντικότατη επιβεβαίωση.


Έτσι ακριβώς!
weirdo1977
50 χρόνων σήμερα ο ΘEOΣ, Νίκο σε ευχαριστούμε για όλα.... 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

εσείς οι υπόλοιποι, [σωματοφύλακες k καλά και λοιποι...] ΚAΝΤΕ ΚAΤΙ ΝΑ ΤIMHΘΕΙ Ο ΘΕΟΣ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.... angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif
geosider
QUOTE(weirdo1977 @ Jul 23 2007, 01:12 PM) *
50 χρόνων σήμερα ο ΘEOΣ, Νίκο σε ευχαριστούμε για όλα.... 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

εσείς οι υπόλοιποι, [σωματοφύλακες k καλά και λοιποι...] ΚAΝΤΕ ΚAΤΙ ΝΑ ΤIMHΘΕΙ Ο ΘΕΟΣ.
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.... angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif

εννοείς τους γιαννάκη, φασούλα και χριστοδούλου;
ακόμη και να είχανε διάθεση να κάνουν κάτι, σίγουρα θα τους έφυγε αφού ο νίκος δεν πάτησε το ποδάρι του στο πρόσφατο παιχνίδι για την ομάδα του 87 αλλά και πάλι δεν βλέπω ο νίκος να εκτιμά και κανέναν άλλο οπότε δεν παραξενεύομαι
Alexmei
Χρόνια Πολλά
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.