Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Koλλεγιακό Πρωτάθλημα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
GK_23
33-32 το Ντιουκ προηγείται του Μπάτλερ στο ημίχρονο...

Προσπάθησε να χτίσει κάποιες διαφορές 1-2 φορές το Ντιουκ όμως τα Μπούλντογκς επανέρχονταν γρήγορα και έδειξαν ότι θα είναι σκληρό καρύδι. Ωραίο σε εξέλιξη το ματς, με αρκετές αλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ. Το Ντιουκ πάντως δεν έχει καταφέρει να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του σε ύψη και είναι χαρακτηριστικό πως το Μπάτλερ έχει μαζέψει περισσότερα ριμπάουντ παρόλο που αγωνίζεται αρκετή ώρα χωρίς τον Howard. Δεν έχει βοηθήσει πολύ στο σκοράρισμα ο Hayward (έχει μαζέψει όμως αρκετά ριμπάουντ) ενώ για το Ντιουκ καλύτερος είναι ο Singler μέχρι στιγμής.
GK_23
59-60 μπροστά το Ντιουκ, 50 δεύτερα πριν το τέλος...
Φοβερό ματς! Μόνος μου το βλέπω όμως από ότι φαίνεται... icon_drunk.gif

13,6" για τη λήξη και η μπάλα στο Μπάτλερ...
Σπάνε καρδιές!

Μπες βρε παλιόμπαλα shot.gif

Πρωταθλητές το Ντιουκ με 59-61... 68.gif
Δραματικό φινάλε για το Μπάτλερ με 2 χαμένα σουτ από τον Hayward στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα...
lamar
QUOTE(sixama23 @ Apr 6 2010, 07:16 ) *
59-60 μπροστά το Ντιουκ, 50 δεύτερα πριν το τέλος...
Φοβερό ματς! Μόνος μου το βλέπω όμως από ότι φαίνεται... icon_drunk.gif

13,6" για τη λήξη και η μπάλα στο Μπάτλερ...
Σπάνε καρδιές!

Μπες βρε παλιόμπαλα shot.gif

Πρωταθλητές το Ντιουκ με 59-61... 68.gif
Δραματικό φινάλε για το Μπάτλερ με 2 χαμένα σουτ από τον Hayward στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα...


Ευτυχως που δεν μπηκε για μενα, γιατι θα κερδιζε μια ομαδα με ενα παικταρα και 4 πυγμαχους. Το αντιμπασκετ σε ολο του το μεγαλειο.
Air Kef
Ανατριχιαστικά έξυπνος και καλός ο Hayward, πραγματικά το παλικάρι είναι από τις απόλυτες μπασκετικές κ@ύλες να τον βλέπεις να παίζει μπάσκετ, κέρδισε αμέτρητες μπάλες για το Μπάτλερ ενώ στην επίθεση παρά την καταπληκτική άμυνα του Ντιουκ και την γενική αστοχία του, αφού κανένα σουτ του δεν ήταν εύκολο, κατάφερε και έδειξε πόσο ξέρει να εκμεταλεύεται το παραμικρό λάθος του αμυντικού.
Αν φτιάξει και το μακρινό του σουτ τον περιμένει μεγάλη καριέρα, αν όχι στο ΝΒΑ, σίγουρα σε κορυφαίο ευρωπαικό επίπεδο.

Όπως εύστοχα είπε και ο Παπαδογιάνης, πήγε στο τέλος να ζήσει το απόλυτο μπασκετικό όνειρο, πετώντας την μπάλα από το κέντρο με την ομάδα του στο -2 και τον χρόνο να τελειώνει, αλλά ήταν κάπως άτυχος.

Ήταν προφανές οτι το Ντιουκ ήταν η καλύτερη ομάδα, με τρομερή άμυνα και εκμεταλλευόμενη και τον Zούμπεκ (2.16) που έκρυβε καλάθια και μάζευε μπάλες κατάφερε να μην χάσει το ματς απο το Μπάτλερ που πήγε το ματς εκεί που ήθελε αλλά δεν κατάφερε να το κλέψει στο τέλος.

Σίνγκλερ τρομερός σουτέρ (έλα αγόρι μου στον θρύλο όπως είσαι για τα ματσάκια στο Φ4 biggrin.gif ), ήμουν αυτός που παρομοίασε το στυλ του στο τζαμπ σουτ με τον Μπερντ και συμφώνησε και ο Παπαδογιάννης 71.gif, όπως και ο κολλητός μου (βλέπαμε μαζί το ματς) που στο ίδιο μέιλ αποκάλεσε τον Ζούμπεκ βλακόφατσα και προς έκπληξή μας ο γίγας Παπαδογιάννης το διάβασε στον αέρα. 24.gif

Απολαυστικό το NCAA, ποτέ δεν έχω μετανιώσει ξενύχτι για πάρτι του, σε αντίθεση με του ΝΒΑ. tongue.gif
basketikos
QUOTE(Air Kef @ Apr 6 2010, 10:42 ) *
Ανατριχιαστικά έξυπνος και καλός ο Hayward, πραγματικά το παλικάρι είναι από τις απόλυτες μπασκετικές κ@ύλες να τον βλέπεις να παίζει μπάσκετ, κέρδισε αμέτρητες μπάλες για το Μπάτλερ ενώ στην επίθεση παρά την καταπληκτική άμυνα του Ντιουκ και την γενική αστοχία του, αφού κανένα σουτ του δεν ήταν εύκολο, κατάφερε και έδειξε πόσο ξέρει να εκμεταλεύεται το παραμικρό λάθος του αμυντικού.
Αν φτιάξει και το μακρινό του σουτ τον περιμένει μεγάλη καριέρα, αν όχι στο ΝΒΑ, σίγουρα σε κορυφαίο ευρωπαικό επίπεδο.

Όπως εύστοχα είπε και ο Παπαδογιάνης, πήγε στο τέλος να ζήσει το απόλυτο μπασκετικό όνειρο, πετώντας την μπάλα από το κέντρο με την ομάδα του στο -2 και τον χρόνο να τελειώνει, αλλά ήταν κάπως άτυχος.

Ήταν προφανές οτι το Ντιουκ ήταν η καλύτερη ομάδα, με τρομερή άμυνα και εκμεταλλευόμενη και τον Zούμπεκ (2.16) που έκρυβε καλάθια και μάζευε μπάλες κατάφερε να μην χάσει το ματς απο το Μπάτλερ που πήγε το ματς εκεί που ήθελε αλλά δεν κατάφερε να το κλέψει στο τέλος.

Σίνγκλερ τρομερός σουτέρ (έλα αγόρι μου στον θρύλο όπως είσαι για τα ματσάκια στο Φ4 biggrin.gif ), ήμουν αυτός που παρομοίασε το στυλ του στο τζαμπ σουτ με τον Μπερντ και συμφώνησε και ο Παπαδογιάννης 71.gif, όπως και ο κολλητός μου (βλέπαμε μαζί το ματς) που στο ίδιο μέιλ αποκάλεσε τον Ζούμπεκ βλακόφατσα και προς έκπληξή μας ο γίγας Παπαδογιάννης το διάβασε στον αέρα. 24.gif

Απολαυστικό το NCAA, ποτέ δεν έχω μετανιώσει ξενύχτι για πάρτι του, σε αντίθεση με του ΝΒΑ. tongue.gif


Δεν μπορω να μην συμφωνησω περισσοτερο για (α) Hayward β) Singler, και, να το παραδεχθω, (γ) Zoubek- (ΕΥΣΤΟΧΟ 77.gif 77.gif - προτιμησα ιντερνετική (sic) μεταδοση και δεν εχω εικονα για Παπαδογιάννη,

Πρεπει να παραδεχθουμε πάντως οτι το Βutler πήγε όλο το F-4 εκεί που ηθελε: κάτω απο 60 πόντους. Και αυτό είναι τεράστια επιτυχία. Βεβαια εφαγε 60 και εχασε (αναμενόμενο - πως να βαλουν και αυτοί 60), αλλά είναι άδικο να τους λέμε ξυλοκόπους. Respect τους αξίζει θα έλεγα, υπάρχουν δεκάδες Παν/μια με την ποιοτητα τους, αλλά το να κάνεις ΟΛΗ την διαδρομή θέλει κατι παραπάνω. 77.gif 77.gif

YΓ1. Αν δινόταν το επιθετικό του Zoubek 1 λεπτο πριν την λήξη και ο Zoubek πηγαινε πάγκο , ο Hayward θα είχε ευκολότερο/κοντυτερο αντιπαλο και ισως το ματς είχε παει σε άλλο νικητη..Αλλά τα 'αν' δεν μετρανε.

ΥΓ2. Συμφωνω και οτι το ΝCAA είναι το απόλυτα συγκλονιστικό Πρωτάθλημα.

ΥΓ3. Sorry, αλλά Hayward και Singler οδευουν για Ιωνικό - μένει ο Zoubek... icon_wave.gif icon_wave.gif
I_love_this_game
Βρε παιδιά, μήπως ξέρει κανείς σας κάποιο site για να κατεβάσουμε τον τελικό σε HD?
Είτε σε torrent (το πιθανότερο), είτε σε direct download?
Ευχαριστώ προκαταβολικά, όποιον γνωρίζει κάτι τέτοιο...
Thanks!!!
Leon_cp3
Θα ήταν ένα απίστευτο φινάλε,ίσως το καλύτερο των τελευταίων 20+ χρόνων στο NCAA αν έμπαινε το σουτ του Hayward και το άσημο Βutler έπαιρνε τον τίτλο,έχοντας κερδίσει δύο νούμερο 1 και άλλα τόσα "μίνι φαβορί",και μάλιστα με τον καλύτερο παίχτη τους να παίρνει την τελευταία επίθεση (ο Hayward θα γινόταν σημαία κάπου στην ακαδημία αθλημάτων στο πανεπιστήμιο w00t.gif )δε τα κατάφερε τελικά,κρίμα για μένα γιατί μου αρέσουν αυτά laugh.gif ,αλλά και η ομάδα του Σιζέφσκι νομίζω ήταν ψιλοδίκαιη νικήτρια καθώς από την αρχή ήταν το μόνο φαβορί που έπαιζε σταθερά καλά και δεν την πάτησε από μικρότερης δυναμικότητας αντίπαλο.Νομίζω ότι ειδικά ο Sheyer δε θα αργήσει να βρει μία...πολύ καλή δουλειά πιθανόν και στο μαγικό κόσμο.

Highlights
Giorgos#4
Σεβασμο στο Μπατλερ απο μενα πραγματικα ηθελα να κερδισουν παρα το αντιμπασκετ που λετε οτι επαιζαν...
πολυ συμπαθητικη ομαδα που απο απολυτο αουτσαιντερ εφτασε να διεκδικει τον τιτλο !ο hayward θα δηλωσει στα ντραφτ η θα μεινει και αλλη χρονια στο ncaa?
Leon_cp3
QUOTE(Giorgos#4 @ Apr 6 2010, 16:29 ) *
Σεβασμο στο Μπατλερ απο μενα πραγματικα ηθελα να κερδισουν παρα το αντιμπασκετ που λετε οτι επαιζαν...
πολυ συμπαθητικη ομαδα που απο απολυτο αουτσαιντερ εφτασε να διεκδικει τον τιτλο !ο hayward θα δηλωσει στα ντραφτ η θα μεινει και αλλη χρονια στο ncaa?


Απ'ότι βλέπω εδώ πάει για πρώτο γύρο σύμφωνα με τους ειδικούς αλλά το 2011.
traveller
O κάθε παίχτης του Duke κόστισε πέρσι 394.000$ . Ολόκληρη η ομάδα του Butler 50 χιλιάρικα λιγότερο .


περισσότερα
GK_23
Ένα άρθρο-preview για την επόμενη σεζόν του κολεγιακού...

Δεν κρατιούνται οι Αμερικάνοι icon_drunk.gif
Θα συμφωνήσω πάντως ότι το Περντιού μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά, σε περίπτωση που ο Χάμελ επιστρέψει απολύτως υγιής...
traveller
βιντεάκι ωραίο

στο 0:09 όλα τα λεφτά wub.gif
Air and King
Κανοντας ετσι μια μικρη αναφορα για το φετινο κολλεγιακο απο την μικρη εικονα που εχω φετος κυριως σε σχεση με τα παλαιοτερα χρονια εχω να πω οτι το επιπεδο ηταν αρκετα πεσμενο οσο αφορα ομαδες,παιχτες,αγωνες...
Απο την στιγμη που στον Τελικο εφτασε το Μπατλερ και το Ντιουκ σαφως ηθελα να το παρει το Μπατλερ καθως θα ηταν μια "σταχτοπουτα" που θα το σηκωνε και σιγουρα θα γινοταν μυθος με το περασμα των χρονων ειδικα αν εμπαινε το τελευταιο σουτ απο την σεντρα...Κριμα..
Αξιζουν συγχαρητηρια παντως και στον μεγαλο Σιζεφσκι που με ενα μετριο ροστερ σε σχεση με αλλα παλαιοτερα του Ντιουκ καταφερε και οδηγησε την ομαδα του στον Τιτλο...


Οσο αφορα τα prospects εμενα πιο πολυ μου αρεσε ο Τερνερ και πραγματικα εξεπλαγην με την προοδο του σε σχεση με την Freshman του χρονια που δεν εδειχνε τοσο εξελιξημος..

Ειδα και τον Γουολ και ειναι καλο prospect με φοβερα αθλητικα προσοντα και βεβαια μεγαλα περιθωρια βελτιωσης...

Το ασχημο βεβαια ειναι οτι και φετος δεν βγηκε καποιος Σεντερ με potential....
traveller
Θα συμφωνήσω απόλυτα στα περί επιπέδου και θεάματος που λέει ο Air and the king , αν και εγώ είμαι σχετικά νέος στο χώρο αυτό κι εχω παρακολουθήσει μόνο το περσινό τουρνουά. Γεγονός όμως είναι ότι ελάχιστα παιχνίδια ( 5-6) τα χάρηκα πραγματικά από πλευράς θεάματος και ποιότητας μπάσκετ.

Ο Σιζεφκι απέχει πολύ από το ρεκόρ του Νάιτ;
GK_23
QUOTE(Air and King @ Apr 12 2010, 02:43 ) *
Το ασχημο βεβαια ειναι οτι και φετος δεν βγηκε καποιος Σεντερ με potential....


Θα συμφωνήσω άλλωστε και στο draft φέτος αναμένεται να κυριαρχήσουν οι PF. Συν τοις άλλοις οι περισσότεροι από τους ψηλούς των ομάδων του τουρνουά προορίζονται για PF στο ΝΒΑ. Κατά την άποψή μου, πιο ελπιδοφόρος σέντερ του κολεγιακού φέτος ήταν ο Hassan Whiteside, η ομάδα του οποίου (Μάρσαλ) δεν αγωνίστηκε στο τελικό τουρνουά. Έχει γράψει κάποια πράγματα ο bullet στο τόπικ του ντραφτ για αυτόν...

"Πικάντικες" ιστορίες από το πανεπιστήμιο του Βιλανόβα, οι οποίες αιτιολογούν τα χάλια της ομάδας στο φετινό τουρνουά...
http://deadspin.com/5511973/villanova-syra...lfriends-update
Air and King
QUOTE(traveller @ Apr 12 2010, 12:51 ) *
Θα συμφωνήσω απόλυτα στα περί επιπέδου και θεάματος που λέει ο Air and the king , αν και εγώ είμαι σχετικά νέος στο χώρο αυτό κι εχω παρακολουθήσει μόνο το περσινό τουρνουά. Γεγονός όμως είναι ότι ελάχιστα παιχνίδια ( 5-6) τα χάρηκα πραγματικά από πλευράς θεάματος και ποιότητας μπάσκετ.

Ο Σιζεφκι απέχει πολύ από το ρεκόρ του Νάιτ;

902 o Nαιτ 868 ο Σιζεφσκι...Προπονητες Θρυλοι για το Κολλεγιακο μπασκετ και οι 2....
Ο Μπομπι Ναιτ ειναι ισως η μεγαλυτερη μορφη ολων....Πρεπει να εχει βλαστημησει πανω 500 παιχτες και καμια 100αρια δημοσιογραφους...Ηταν να μην σε πιασει στο στομα του...
traveller
QUOTE(Air and King @ Apr 12 2010, 21:13 ) *
902 o Nαιτ 868 ο Σιζεφσκι...Προπονητες Θρυλοι για το Κολλεγιακο μπασκετ και οι 2....
Ο Μπομπι Ναιτ ειναι ισως η μεγαλυτερη μορφη ολων....Πρεπει να εχει βλαστημησει πανω 500 παιχτες και καμια 100αρια δημοσιογραφους...Ηταν να μην σε πιασει στο στομα του...



...και κάτι καρέκλες πέταγε στο παρκέ icon_drunk.gif icon_drunk.gif laugh.gif laugh.gif
GK_23
Σκάνδαλο ενόψει για το Πανεπιστήμιο του Κεντάκυ;

Σύμφωνα με πληροφορίες, το NCAA ερευνά τόσο τις συνθήκες του recruitment του Eric Blendsoe όσο και κάποιους "περίεργους" βαθμούς που τον βοήθησαν να αποφοιτήσει από το high school w00t.gif

http://sports.espn.go.com/ncb/news/story?id=5231161

Αν ο Καλιπάρι έχει "λερωμένη τη φωλιά του", βλέπω να επαναλαμβάνεται η ιστορία του Μέμφις και να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια, πριν βγουν στο φως τα χειρότερα icon_wave.gif
NBAholic
Άσχημα νέα για τον 99χρονο Τζον Γούντεν, ο οποίος μάλλον χάνει τη μάχη αυτή τη φορά...

http://rivals.yahoo.com/ncaa/basketball/bl...rn=ncaab,245583
a bullet for your head
QUOTE(NBAholic @ Jun 4 2010, 17:58 ) *
Άσχημα νέα για τον 99χρονο Τζον Γούντεν, ο οποίος μάλλον χάνει τη μάχη αυτή τη φορά...

http://rivals.yahoo.com/ncaa/basketball/bl...rn=ncaab,245583

Την ειδα & εγω την ειδηση...
Πολυ λυπηρο,αλλα ευτυχησε να ζησει κοντα εναν αιωνα...γεματη ζωη.
Air and King
Τιμη και δοξα στον μεγαλο Τζον Γουντεν.Αν οχι τον Κορυφαιο σιγουρα ενα απο τους κορυφαιους προπονητες ολων των εποχων που ανεδειξε το Αμερικανικο μπασκετ...Θρυλος.
NBAholic
Δυστυχώς ήταν θέμα ωρών:

http://sports.espn.go.com/los-angeles/news/story?id=5253601

(Σαν από ειρωνία της τύχης, την ίδια μέρα έφυγε και ο συν-ιδρυτής του βραβείου "Τζον Γούντεν":

http://sports.espn.go.com/ncb/news/story?id=5253405)
Air and King
R.I.P σε αυτο μεγαλο Θρυλο του κολλεγιακου και γενικοτερα του Αμερικανικου μπασκετ...Σημαδεψε το αθλημα οσο λιγοι...ΝCAA/UCLA=Τζον Γουντεν.
Η αληθεια ειναι οτι τα χρονια περασαν και ηταν φανερα τα γεραματα πανω του..Οπως και να εχει ολοι οι φιλοι του μπασκετ θα τον εχουν στην μνημη τους..
Οι μεγαλυτεροι μυθοι του Αμερικανικου μπασκετ στην προπονητικη δεν θα ηταν υπερβολη να πει κανεις οτι οσο αφορα το ΝΒΑ ηταν ο Ρεντ Αουερμπακχ και του Κολλεγιακο μπασκετ ο Τζον Γουντεν...
Boom Dizzle
R.I.P. κι απο μενα στον μεγαλυτερο προπονητη του UCLA κ του NCAA γενικοτερα....
Στον μεντορα του μεγαλου Kareem Abdul-Jabbar....
traveller
Tελικά ο Ιzzo έμεινε στο state.

Υπάρχει κι ένα αρκετά συγκινητικό βιντεάκι που το ανακοινώνει με όλους τους παίχτες δίπλα του. Αλλά είναι μεγάλο όμως.



http://www.msuspartans.com/sports/m-baskbl.../061510aaa.html
traveller
To παλεύει καλά, η επέμβαση πήγε πολύ καλά, και με 6 ώρες (!!!!) προπόνηση αποκατάστασης τη μέρα , ελπίζει τον Οκτώβρη να είναι έτοιμος.
Και τον Οκτώβρη να μην είναι , το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπαίξει. Μακάρι , γιατί είναι παιχταράς

http://espn.go.com/video/clip?id=5307543
GK_23
QUOTE
Κίνδυνος αποβολής του Καντέρ από το Κεντάκι

Ορατός είναι για τον Ενές Καντέρ ο κίνδυνος της αποβολής από το Κεντάκι, αφού μετά από έρευνα της αρμόδιας επιτροπής του NCAA αποκαλύφθηκε πως ο νεαρός Τούρκος σέντερ έχει πάρει χρήματα από τη Φενέρμπαξε. Σύμφωνα με τους κανονισμούς του κολεγιακού πρωταθλήματος κάτι τέτοιο απαγορεύεται. "Πράγματι δώσαμε χρήματα στον Ενές και την οικογένειά του. Δεν μπορούμε να το κρύψουμε" τόνισε ο τζένεραλ μάνατζερ της τουρκικής ομάδας Νεντίμ Καράκας. Ο Καντέρ έπαιρνε κάθε μήνα 6500 δολάρια, ενώ η ομάδα του πλήρωνε το σπίτι και το φαγητό.

Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις ο Καντέρ θα υποχρεωθεί να παίξει στο NBDL ή θα επιστρέψει στην Ευρώπη.


Πηγή: www.basketnet.gr
AirNick
Με αυτά δεν παίζουν στο πανεπιστημιακό οι Αμερικανοί
Όταν το αντιληφτούν βέβαια.

Όπου θέλουν έχουν τα μάτια ανοικτά... Σε άλλες περιπρώσεις δεν είδαν, δεν άκουσαν.
Η ισονομία δεν "έπιασε" τον συμπαθή παίκτη.
GK_23
Ας αρχίσω σιγά-σιγά να ξεθάβω το τόπικ μιας και το March Madness πλησιάζει... rolleyes.gif

Μόλις ξεκίνησε ο αγώνας San Diego State - Brigham Young για την Mountain West Conference, τον οποίο μεταδίδει η ιστοσελίδα του CBS.

http://www.cbssports.com/video/player/cbk-live

Όποιος το δει ας τσεκάρει τον PG του Brigham Young, Τζίμμερ Φριντέτ...

benchwarmer
QUOTE(sixama23 @ Feb 26 2011, 21:10 ) *
Ας αρχίσω σιγά-σιγά να ξεθάβω το τόπικ μιας και το March Madness πλησιάζει... rolleyes.gif

Μόλις ξεκίνησε ο αγώνας San Diego State - Brigham Young για την Mountain West Conference, τον οποίο μεταδίδει η ιστοσελίδα του CBS.

http://www.cbssports.com/video/player/cbk-live

Όποιος το δει ας τσεκάρει τον PG του Brigham Young, Τζίμμερ Φριντέτ...


Το ειδα το ματς, ηθελα καποια στιγμη να τον τσεκαρω τον Fredette.

Μου αρεσε παρα πολυ, ειναι καταπληκτικη η ευκολια του να σηκωνεται απο τα 9 μετρα οπως θα σηκωνοταν αλλος απο τα 6.. Και παρολο που πηρε και πολλες τραβηγμενες προσπαθειες, μοιραζε και πολυ καλα την μπαλα οταν χρειαζοταν. Θα πρεπει βεβαια να τον δουμε και στο NCAA Tournament με πιο σκληρες αμυνες μιας και η συγκεκριμενη περιφερεια δεν ειναι και απο τις δυσκολοτερες.. Σιγουρα παντως μπορει να παιξει αμεσα και στο ΝΒΑ, ως καθαρος ασος βεβαια λογω υψους. Αν ηταν 6-7 ποντους ψηλοτερος πιθανον να γινοταν αμεσα απο τα καλυτερα 2αρια της λιγκας, τωρα θελει σιγουρα δουλεια ως ασος, και σε ταχυτητα και στο να μην παιρνει πολλες σκοτωμενες προσπαθειες.

Πολυ μου αρεσε και ο Λεοναρντ του Σαν Ντιεγκο παντως σημερα. Μες στον Φλεβαρη καταφερα να δω 6-7 ματσακια διαφορων ομαδων και περιμενω κι εγω τον Μαρτη.. Παιχτες που μου αρεσαν μεχρι στιγμης εκτος του Fredette, ειναι ο Terrence Jones του Kentucky, ο JaJuan Johnson του Purdue (φοβερα αθλητικα προσοντα), ο ενας απο τους 2 Morris του Kansas (δεν θυμαμαι ποιος tongue.gif ), και ο Jenkins του Vanderbilt (βρωμοχερο απο τα λιγα). Α, και βεβαια ο Singler του Duke που μου αρεσει απο περυσι..

Ισως βεβαια ολα αυτα ταιριαζουν καλυτερα στο τοπικ του ντραφτ, αλλα τελος παντων...
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Feb 27 2011, 04:09 ) *
Το ειδα το ματς, ηθελα καποια στιγμη να τον τσεκαρω τον Fredette.

Μου αρεσε παρα πολυ, ειναι καταπληκτικη η ευκολια του να σηκωνεται απο τα 9 μετρα οπως θα σηκωνοταν αλλος απο τα 6.. Και παρολο που πηρε και πολλες τραβηγμενες προσπαθειες, μοιραζε και πολυ καλα την μπαλα οταν χρειαζοταν. Θα πρεπει βεβαια να τον δουμε και στο NCAA Tournament με πιο σκληρες αμυνες μιας και η συγκεκριμενη περιφερεια δεν ειναι και απο τις δυσκολοτερες.

Έχει φοβερή αυτοπεποίθηση στο σουτ ο Φριντέτ...
Και από ότι φαίνεται έχει μεταδώσει αρκετή από αυτήν και στα υπόλοιπα μέλη της ομάδας.
To Brigham Young έχει καθιερώσει ένα run n gun στυλ παιχνιδιού με τους 4 από τους 5 βασικούς παίκτες της ομάδας (Φριντέτ, Έμερυ, Αμπούο, Χάρτσκοκ) να μπορούν ανά πάσα στιγμή να εκτελέσουν για τρεις. Στο χθεσινό ματς το BYU είχε 14/24 τρίποντα (58,3%) shot.gif

Σίγουρα η Mountain West δεν είναι και η δυνατότερη περιφέρεια αλλά Brigham Young και San Diego State συγκαταλέγονται αυτή τη στιγμή μέσα στις 10-15 καλύτερες ομάδες στη χώρα, με ρεκόρ 27-2 και για τις δύο. Και οι δύο φετινές ήττες του San Diego State είναι από το Brigham Young. Καλή ομάδα από τη συγκεκριμένη περιφέρεια είναι και το UNLV (22-7), το οποίο πιθανότατα θα δώσει και αυτό το παρόν στο NCCA Tournament.

Γενικότερα οι ομάδες που φαίνεται να έχουν ξεχωρίσει μέχρι στιγμής είναι αυτές των Ohio State (26-2), Duke (26-3), Kansas (27-2), Texas (24-5), Pittsburgh (25-3) και Purdue (24-5).

Όπως πάντα η Big East παρουσιάζεται εξαιρετικά ισχυρή...
Έκπληξη αποτελεί η σπουδαία πορεία του Notre Dame, το οποίο, παρόλο που έχασε τον Χαράνγκοντυ, έχει το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στη συγκεκριμένη περιφέρεια.

Αντίθετα η ACC φέτος δείχνει πιο αδύναμη. Πλην του Duke, μόνο το North Carolina (21-6) παρουσιάζεται ισχυρό, παρά τις κακές του εμφανίσεις στην αρχή της σεζόν...

Στις μεγαλύτερες απογοητεύσεις θα έβαζα σίγουρα το Michigan State (16-12) και το Baylor (18-10)...

edit: Για όποιον ενδιαφέρεται, το CBS δείχνει αυτή τη στιγμή Louisville-Pittsburgh και αμέσως μετά Ohio State-Indiana...
GK_23
Μιας και σε 15 μέρες ξεκινάει το NCAA Tournament, σκέφτηκα να γράψω μερικά πράγματα για όσες ομάδες έχω εικόνα μέχρι στιγμής...

Το Νο 1 στα rankings αυτή τη στιγμή είναι το Ohio State με συνολικό ρεκόρ 28-2 και με ρεκόρ στην περιφέρεια Big 10, 15-2...

Κατά τη γνώμη μου, η φετινή του ομάδα είναι πληρέστερη από την περσινή, παρά την φυγή του Evan Turner.
Διαθέτουν μια έμπειρη και ψηλή περιφερειακή τριάδα, τους Buford, Lighty και Diebler...
Έχουν αποκτήσει πλέον μια "κολώνα" μέσα στη ρακέτα, τον Sullinger, πράγμα που τους έλειπε πέρυσι.
Έμπειρος και καλός ρολίστας είναι και ο έτερος ψηλός τους, ο Lauderdale...

Το rotation τους είναι "σφιχτό", όπως και πέρυσι (7-8 παίκτες), όμως διαθέτουν 2 πολύ ποιοτικές αλλαγές, τον play maker Craft και τον πρωτοετή αριστερόχειρα SG Thomas.

Στη βασική τους πεντάδα δεν υπάρχει καθαρόαιμο PG και τον ρόλο του οργανωτή που αναλάμβανε πέρυσι ο Turner, φέτος τον έχει επωμιστεί ο Buford.

Χθες κέρδισαν το Penn State εκτός έδρας με 82-61, σε ένα ματς που ο Jon Diebler πέτυχε 30 πόντους με ...10 τρίποντα 69.gif


GK_23
Σήμερα τα ξημερώματα έγιναν γνωστές οι 3 πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν επίσημα τη συμμετοχή τους στο φετινό NCAA Tournament. Πρόκειται για κολέγια από περιφέρειες χαμηλής-μέτριας δυναμικότητας:

Το NC-Asheville (19-13), το οποίο κατέκτησε τον τίτλο στην Big South Conference, επικρατώντας στον τελικό του Coastal Carolina με 60-47.

Πιθανότητα θα πάρει seeding #16 και μάλλον θα χαιρετήσει νωρίς-νωρίς το τουρνουά.

Το Belmont (30-4), που κατέκτησε τον τίτλο στην Atlantic Sun, κερδίζοντας με 87-46 το North Florida.

Αξιόμαχη ομάδα το Belmont, με καλή κυκλοφορία μπάλας και μεγάλο rotation, ίσως αποδειχθεί σκληρό καρύδι για όποια ομάδα κληθεί να το αντιμετωπίσει στον 1ο γύρο.

To Morehead State (24-9), που κέρδισε με 80-73 το Tennessee Tech και κατέκτησε τον τίτλο στην Ohio Valley Conference.

Στο Morehead State αγωνίζεται ένας από τους πιο αθλητικούς παίκτες στο φετινό πρωτάθλημα, ο Kenneth Faried, για τον οποίο κάποια πράγματα έχουν γραφτεί στο τόπικ του draft.

Το μεγάλο ματς της ημέρας ήταν πάντως το North Carolina-Duke, στο οποίο οι Tar Heels επικράτησαν με 81-67 και τερμάτισαν πρώτοι στην κανονική περίοδο της ACC. Έχοντας κάνει εκπληκτικό 2ο μισό πρωταθλήματος το North Carolina θεωρείται πλέον ως ένα από τα ισχυρά αουτσάιντερ του NCAA Tournament...



Δραματικό σε εξέλιξη ήταν το ματς West Virginia-Louisville, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να αυτοκτονεί στο τέλος, χάνοντας με 72-70. Ο Πίτινο πέταξε το σακάκι του από τα νεύρα του στο τέλος, σαν άλλος Ιωαννίδης... rolleyes.gif

GK_23
Για πρώτη φορά μετά το 2003, το παρόν στο NCAA Tournament θα δώσει το κολέγιο που θήτευσε ο Larry Bird.

To Indiana State επικράτησε του Missouri State με 60-56, στον τελικό της Missouri Valley Conference.

Από τα χαρακτηριστικά της χθεσινής ημέρας, η τελετή απόσυρσης της φανέλας του Άλαν Χιούστον από το Tennessee κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με το Kentucky.

http://sportsillustrated.cnn.com/2011/bask...e.ap/index.html
GK_23
Ακόμα 9 πρωταθλήματα περιφερειών ολοκληρώθηκαν χθες και προχθές, με 9 επιπλέον ομάδες να εξασφαλίζουν τη συμμετοχή τους στο NCAA Tournament:

Arkansas-Little Rock (Sun Belt)
Butler (Horizon)
Gonzaga (West Coast)
Long Island (Northeast)
Northern Colorado (Big Sky)
Oakland (Summit)
Old Dominion (Colonial Athletic)
Saint Peter's (Metro Atlantic)
Wofford (Southern)

Φοβερό φινάλε στο χθεσινό ματς μεταξύ Rutgers-St. John's για το τουρνουά της Big East, με τους διαιτητές να αγνοούν σωρεία παραβάσεων στο τέλος του ματς icon_drunk.gif

benchwarmer
Περίμενα το ποστ σου φίλε sixama23, για να πω ότι είδα το Gonzaga... Και εντάξει, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν ομάδα, ούτε έχουν κάποιον που θα μπορούσε να κάνει καριέρα στο ΝΒΑ. Αλλά θα ήθελα να αναφερθώ στον David Stockton. Ναι, ο γιος του John. Εντάξει, είναι αρκετά μικρόσωμος και αδύνατος/μος (5'10'', 152lbs) για να έχει σοβαρές ελπίδες να κάνει αξιόλογη καριέρα στο ΝΒΑ. Αλλά μου θύμισε σε πάρα πολλά σημεία τον πατέρα του. Κυρίως στη διάθεσή του στην άμυνα, και στη γενικότερη νοοτροπία του πάνω στο παιχνίδι. Αλλά και στην επίθεση, κάποια τελειώματά του ήταν πραγματικό copy-paste από John. Freshman είναι ακόμα, ποιός ξέρει τι μπορεί να γίνει στο μέλλον, μιας και η σκληρή δουλειά είναι στα γονίδια φαίνεται..


Κατά τ' άλλα, από σήμερα αρχίζουν τα ωραία, με τις καλές περιφέρειες να μπαίνουν στο παιχνίδι. Ήδη έχει αυτή την ώρα Pittsburgh-Connecticut, και συνολικά 51 ματς σημερα..
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Mar 10 2011, 19:18 ) *
Περίμενα το ποστ σου φίλε sixama23, για να πω ότι είδα το Gonzaga... Και εντάξει, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο σαν ομάδα, ούτε έχουν κάποιον που θα μπορούσε να κάνει καριέρα στο ΝΒΑ. Αλλά θα ήθελα να αναφερθώ στον David Stockton. Ναι, ο γιος του John. Εντάξει, είναι αρκετά μικρόσωμος και αδύνατος/μος (5'10'', 152lbs) για να έχει σοβαρές ελπίδες να κάνει αξιόλογη καριέρα στο ΝΒΑ. Αλλά μου θύμισε σε πάρα πολλά σημεία τον πατέρα του. Κυρίως στη διάθεσή του στην άμυνα, και στη γενικότερη νοοτροπία του πάνω στο παιχνίδι. Αλλά και στην επίθεση, κάποια τελειώματά του ήταν πραγματικό copy-paste από John. Freshman είναι ακόμα, ποιός ξέρει τι μπορεί να γίνει στο μέλλον, μιας και η σκληρή δουλειά είναι στα γονίδια φαίνεται..


Κατά τ' άλλα, από σήμερα αρχίζουν τα ωραία, με τις καλές περιφέρειες να μπαίνουν στο παιχνίδι. Ήδη έχει αυτή την ώρα Pittsburgh-Connecticut, και συνολικά 51 ματς σημερα..

Όντως έχει ματσάρες σήμερα καθώς παίζονται τα τουρνουά σε όλες τις μεγάλες περιφέρειες...
Τον έχω δει τον Στόκτον Jr και συμφωνώ με τα γραφόμενά σου.
Το Gonzaga έχει μερικούς Καναδούς παίκτες, με σημαντικότερο εξ αυτών τον σέντερ Robert Sacre.

@ benchwarmer
Ελπίζω να έχουμε μεγαλύτερη συμμετοχή στο τόπικ, τώρα που ξεκινάει και το March Madness rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Mar 10 2011, 19:18 ) *
Κατά τ' άλλα, από σήμερα αρχίζουν τα ωραία, με τις καλές περιφέρειες να μπαίνουν στο παιχνίδι. Ήδη έχει αυτή την ώρα Pittsburgh-Connecticut, και συνολικά 51 ματς σημερα..

Φοβερή ενέργεια από τον Walker στο τέλος!
Αν και σε 4-5 προσωπικές ενέργειες που είχε επιχειρήσει στα τελευταία λεπτά τα τελειωματά του ήταν άσχημα, τελικά έβαλε το πιο κρίσιμο...
Ίσως κακώς έγινε αλλαγή παικτών από το Πιτσμπουργκ στο σκριν πάνω στον Walker...
Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επίσης από τους "Πάνθηρες".

Με τη νίκη του αυτή το Κονέκτικατ απέδειξε ότι μπορεί να κερδίσει τον οποιονδήποτε αντίπαλο.
Από την άλλη το Πίτσμπουργκ μετά από αυτήν την ήττα είναι πιθανό να χάσει το #1 seeding στο NCAA Tournament.
benchwarmer
Στο τσακ την γλιτωσε το Ohio State, 67-61 το Northwestern στην παραταση. Ειδα το 2ο ημιχρονο, δεν με επεισαν ουτε σαν ομαδα, ουτε (και παλι) ο Sullinger για τον ντορο που γινεται.

Στο τσακ την γλιτωσε και το North Carolina, 61-59 το Miami (FL) με καλαθι στην τελευταια φαση, εχοντας μαλιστα γυρισει απο διαφορα 20 ποντων!
Leon_cp3
Μιας που για να πω την αλήθεια,το NCAA το ακολουθώ από ελάχιστα ως καθόλου κατά τη διάρκεια της σαιζόν και μόνο στη March Madness κάθομαι αναπαυτικά και παρακολουθώ,να κάνω 2-3 ερωτήσεις για την φετινή "τρέλα" που αρχίζει σύντομα,αν μπορείτε να απαντήσετε εσείς οι γνώστες:
1)Ο Φριντέτ αξίζει τον ντόρο που γίνεται; Μέχρι και εφαρμογή για το iphone έφτιαξαν οι συμφοιτητές του την οποία κατέβασα και έχει κάποια επικά quotes κλεμμένα από τα Chuck Norris facts... icon_drunk.gif
2)Είναι αλήθεια αυτό που διαβάζω στο Slam ότι "watch a college game this season and you'll be watcing a bunch of point guards knowingly or unknowingly atrempting to be CP3 clones". Αυτό βέβαια το διάβασα σε αφιέρωμα για τον ίδιο τον Πολ οπότε σίγουρα θα έχει ένα στοιχείο υπερβολής αλλά αν ισχύει για κάποιους άσους όντως και το έχετε παρατηρήσει let me know.
3)Το αγαπημένο μου Syracuse τι πιθανότητες έχει; Λογικά λιγότερες από πέρσι που και πάλι πήγε άκλαφτο σχετικά σύντομα.
4)Η πρόβλεψη σας εδώ. Μπορούμε να περιμένουμε καλύτερο ή πιο ενδιαφέρον τουρνουά από το περσινό όπου είχαμε και την μεγάλη έκπληξη του Butler εκτός των άλλων; Το φαβορί;
benchwarmer
QUOTE(Leon_cp3 @ Mar 11 2011, 21:41 ) *
Μιας που για να πω την αλήθεια,το NCAA το ακολουθώ από ελάχιστα ως καθόλου κατά τη διάρκεια της σαιζόν και μόνο στη March Madness κάθομαι αναπαυτικά και παρακολουθώ,να κάνω 2-3 ερωτήσεις για την φετινή "τρέλα" που αρχίζει σύντομα,αν μπορείτε να απαντήσετε εσείς οι γνώστες:
1)Ο Φριντέτ αξίζει τον ντόρο που γίνεται; Μέχρι και εφαρμογή για το iphone έφτιαξαν οι συμφοιτητές του την οποία κατέβασα και έχει κάποια επικά quotes κλεμμένα από τα Chuck Norris facts... icon_drunk.gif
2)Είναι αλήθεια αυτό που διαβάζω στο Slam ότι "watch a college game this season and you'll be watcing a bunch of point guards knowingly or unknowingly atrempting to be CP3 clones". Αυτό βέβαια το διάβασα σε αφιέρωμα για τον ίδιο τον Πολ οπότε σίγουρα θα έχει ένα στοιχείο υπερβολής αλλά αν ισχύει για κάποιους άσους όντως και το έχετε παρατηρήσει let me know.
3)Το αγαπημένο μου Syracuse τι πιθανότητες έχει; Λογικά λιγότερες από πέρσι που και πάλι πήγε άκλαφτο σχετικά σύντομα.
4)Η πρόβλεψη σας εδώ. Μπορούμε να περιμένουμε καλύτερο ή πιο ενδιαφέρον τουρνουά από το περσινό όπου είχαμε και την μεγάλη έκπληξη του Butler εκτός των άλλων; Το φαβορί;


Δεν κατατασσω τον εαυτο μου στους γνωστες (καλυτερα περιμενε τον sixama23), αλλα να προσπαθησω να απαντησω...

1) Τον εχω δει μονο σε ενα ματς. Κατα τη γνωμη μου ναι, ειναι μοναδικη περιπτωση παιχτη. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κανει αντιστοιχη καριερα και στο ΝΒΑ, σε καμια περιπτωση. Κυριως σε θεματα δυναμης κλπ. Αλλα στο επιπεδο που παιζει τωρα, εαν τον πετυχεις σε καλο του βραδυ, ειναι πραγματικα απολαυση να τον βλεπεις.
2) Αυτο το εχω παρατηρησει απο περυσι και τον Wall... Γενικα πιστευω οτι αυτη ειναι η νεα ταση, και ελαχιστοι (πχ Fredette) θα ξεφευγουν απο αυτο.
3) Λιγες... Αλλα σε νοκ αουτ ματς, ποτε δεν ξερεις. Long live the 2-3 zone.
EDIT: Σημερα στις 2 εχει πολυ μεγαλο ματς, Syracuse-Connecticut.
4) Εγω βρισκω ολα τα τουρνουα τετοιου ειδους ενδιαφεροντα tongue.gif Ας τολμησω μια προβλεψη λοιπον, και θα πω repeat του Duke...
Leon_cp3
QUOTE(benchwarmer @ Mar 11 2011, 21:58 ) *
Δεν κατατασσω τον εαυτο μου στους γνωστες (καλυτερα περιμενε τον sixama23), αλλα να προσπαθησω να απαντησω...

1) Τον εχω δει μονο σε ενα ματς. Κατα τη γνωμη μου ναι, ειναι μοναδικη περιπτωση παιχτη. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κανει αντιστοιχη καριερα και στο ΝΒΑ, σε καμια περιπτωση. Κυριως σε θεματα δυναμης κλπ. Αλλα στο επιπεδο που παιζει τωρα, εαν τον πετυχεις σε καλο του βραδυ, ειναι πραγματικα απολαυση να τον βλεπεις.
2) Αυτο το εχω παρατηρησει απο περυσι και τον Wall... Γενικα πιστευω οτι αυτη ειναι η νεα ταση, και ελαχιστοι (πχ Fredette) θα ξεφευγουν απο αυτο.
3) Λιγες... Αλλα σε νοκ αουτ ματς, ποτε δεν ξερεις. Long live the 2-3 zone.
4) Εγω βρισκω ολα τα τουρνουα τετοιου ειδους ενδιαφεροντα tongue.gif Ας τολμησω μια προβλεψη λοιπον, και θα πω repeat του Duke...


Μάλιστα μάλιστα...Οπότε να περιμένω πολλά και φέτος. thumbsup.gif Αλλά όχι άλλο Duke,δεν αντέχω,ελπίζω να πέσεις έξω.
Leon_cp3
Τεράστιο παιχνίδι όντως έγινε στο Κονέκτικατ-Σίρακιους. Αν και ο Τζαρντίν με δύο τρελά τρίποντα έστειλε το ματς στην παράταση,τελικά οι Χάσκις αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και πάνε στον τελικό της Big East. Εντύπωση μεγάλη μου έκανε αυτός ο Κέμπα Γουόκερ από το Κονέκτικατ,φαίνεται μεγάλος σκόρερ.Απ'την άλλη ο Τζόσεφ ήταν μεν καλός αλλά πήρε και κάτι προσπάθειες τραβηγμένες από τα μαλλιά που δε χρειάζονταν.Από ψηλούς ξεχώρισαν Τζάκσον για τα πορτοκάλια και Οριάκι (αν το λέω σωστά tongue.gif ) για τα Χάσκις,είχαν κάποιες καλές κινήσεις.Μεγάλο πρόβλημα στις βολές το Σίρακιους. Γενικά πρώτο παιχνίδι που βλέπω φέτος και αποζημιώθηκα πλήρως. thumbsup.gif
GK_23
QUOTE(Leon_cp3 @ Mar 11 2011, 21:41 ) *
1)Ο Φριντέτ αξίζει τον ντόρο που γίνεται; Μέχρι και εφαρμογή για το iphone έφτιαξαν οι συμφοιτητές του την οποία κατέβασα και έχει κάποια επικά quotes κλεμμένα από τα Chuck Norris facts... icon_drunk.gif
2)Είναι αλήθεια αυτό που διαβάζω στο Slam ότι "watch a college game this season and you'll be watcing a bunch of point guards knowingly or unknowingly atrempting to be CP3 clones". Αυτό βέβαια το διάβασα σε αφιέρωμα για τον ίδιο τον Πολ οπότε σίγουρα θα έχει ένα στοιχείο υπερβολής αλλά αν ισχύει για κάποιους άσους όντως και το έχετε παρατηρήσει let me know.
3)Το αγαπημένο μου Syracuse τι πιθανότητες έχει; Λογικά λιγότερες από πέρσι που και πάλι πήγε άκλαφτο σχετικά σύντομα.
4)Η πρόβλεψη σας εδώ. Μπορούμε να περιμένουμε καλύτερο ή πιο ενδιαφέρον τουρνουά από το περσινό όπου είχαμε και την μεγάλη έκπληξη του Butler εκτός των άλλων; Το φαβορί;


1. Για τα κολεγιακά δεδομένα ο Φριντέτ δεν είναι απλά σούπερ παίκτης...
Είναι μύθος 69.gif
Υπάρχουν βέβαια αμφιβολίες για το αν θα τα καταφέρει στο επίπεδο του NBA αλλά εγώ θεωρώ ότι μπορεί να βρει ρόλο σε κάποια ομάδα.

2. Αν υπάρχει ένας PG στο φετινό κολεγιακό που μοιάζει περισσότερο στον Κρις Πολ, αυτός είναι ο Ίρβινγκ του Duke, ο οποίος όμως είναι τραυματίας εδώ και καιρό. Γενικότερα δεν υπάρχουν PGs με εξωπραγματικά αθλητικά προσόντα όπως οι Rose, Wall, Bledsoe των προηγούμενων ετών αλλά play makers που παραπέμπουν σε άλλο μοντέλο. Παράδειγμα ο Μακ Κέιμι του Illinois που είναι μια "φτωχή" έκδοση του Ντερόν Ουίλλιαμς.

3. Το Syracuse πέρυσι αποδείχθηκε πως δεν άξιζε το # 1 seeding...
Νομίζω φέτος ότι πάλι κάπου στα ίδια θα κινηθεί, μεταξύ sweet 16 και elite 8...

4. Δε βλέπω πολύ πιθανή μια έκπληξη τύπου Butler...
Δύσκολο όμως και να αποδοθεί ο τίτλος μεγάλο φαβορί φέτος, όπως έγινε πέρυσι με το Κάνσας.
Duke, Kansas, Οhio State δείχνουν οι 3 πιο σταθερές ομάδες μέχρι στιγμής...
Στα ισχυρά αουτσάιντερ θα έβαζα τα North Carolina, Connecticutt, Notre Dame και Florida.

QUOTE(Leon_cp3 @ Mar 12 2011, 04:26 ) *
Εντύπωση μεγάλη μου έκανε αυτός ο Κέμπα Γουόκερ από το Κονέκτικατ,φαίνεται μεγάλος σκόρερ.


QUOTE(sixama23 @ Mar 10 2011, 21:16 ) *
Φοβερή ενέργεια από τον Walker στο τέλος!
Αν και σε 4-5 προσωπικές ενέργειες που είχε επιχειρήσει στα τελευταία λεπτά τα τελειωματά του ήταν άσχημα, τελικά έβαλε το πιο κρίσιμο...
Ίσως κακώς έγινε αλλαγή παικτών από το Πιτσμπουργκ στο σκριν πάνω στον Walker...
Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επίσης από τους "Πάνθηρες".

Με τη νίκη του αυτή το Κονέκτικατ απέδειξε ότι μπορεί να κερδίσει τον οποιονδήποτε αντίπαλο.
Από την άλλη το Πίτσμπουργκ μετά από αυτήν την ήττα είναι πιθανό να χάσει το #1 seeding στο NCAA Tournament.




benchwarmer
52 χτες ο Τζιμαρος smiley.gif
GK_23
QUOTE(benchwarmer @ Mar 12 2011, 14:26 ) *
52 χτες ο Τζιμαρος smiley.gif

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif


Leon_cp3
Ωραία πράγματα, Sixama σε ευχαριστώ επίσης για τις απαντήσεις. Το ότι δεν υπάρχει ισχυρό φαβορί το κατατάσσω στα υπέρ του φετινού τουρνουά.
Στο τουίτερ γίνεται χαμός από χθες βράδυ για το 36-33 του Πεν Στέιτ επί του Ουισκόνσιν. Γύρισε το μπάσκετ 50 χρόνια πίσω αναφέρεται χαρακτηριστικά. Αν βρει κανείς λινκ για το υπερθέαμα θα το εκτιμούσα. rolleyes.gif
GK_23
Κάνω μια ανακεφαλαίωση με τις ομάδες που έχουν ήδη προκριθεί στο NCAA Tournament, κερδίζοντας το τουρνουά της περιφέρειάς τους.

http://www.cbssports.com/collegebasketball...ence-tournament

Απομένουν οι τελικοί σε 4 περιφέρειες, οι οποίοι και διεξάγονται σε λίγη ώρα:

ACC: North Carolina-Duke
Big Ten: Ohio State-Penn State
SEC: Florida-Kentucky
A-10: Richmond-Dayton

Επίσης απόψε στις 01:00 θα ανακοινωθούν και οι 68 ομάδες του τουρνουά καθώς και οι διασταυρώσεις μέχρι το F4.

Το καλύτερο ματς χθες ήταν η νίκη του Washington επί του Arizona στον τελικό της PAC-10...



a bullet for your head
Απ'οτι προσεξα ο Μπαρνς εριξε μια 40αρα κοντρα στο Κλεμσον(?)...
Ενδιαφερουσα η 3αδα Μπαρνς-Χενσον-Ζελλερ..

Επισης διαβαζω καλα σχολια & για τον Τσαντλερ Παρσονς του Φλοριντα.
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 13 2011, 18:50 ) *
Απ'οτι προσεξα ο Μπαρνς εριξε μια 40αρα κοντρα στο Κλεμσον(?)...
Ενδιαφερουσα η 3αδα Μπαρνς-Χενσον-Ζελλερ..

Επισης διαβαζω καλα σχολια & για τον Τσαντλερ Παρσονς του Φλοριντα.

Πολύ ανεβασμένος ο Μπαρνς και το Νορθ Καρολάινα γενικότερα...
Η άνοδος άρχισε να γίνεται εμφανής από τη στιγμή που τη θέση του βασικού PG ανέλαβε ο πρωτοετής Κένταλ Μάρσαλ.
Μπορεί να μην αποτυπώνεται με στατιστικά αλλά είναι παίκτης κλειδί για το Νορθ Καρολάινα ο συγκεκριμένος...

QUOTE(sixama23 @ Mar 12 2011, 14:25 ) *
Duke, Kansas, Οhio State δείχνουν οι 3 πιο σταθερές ομάδες μέχρι στιγμής...
Στα ισχυρά αουτσάιντερ θα έβαζα τα North Carolina, Connecticutt, Notre Dame και Florida.

Στις 8 παίζουν Φλόριδα-Κεντάκυ και Νορθ Καρολάινα-Ντιουκ...

Διάλεξε τι θα δούμε rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.