Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κάχα Λαμποράλ - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Nuntius
Ξέρει κανείς γιατί δεν τον έδειξε σήμερα η τελεόραση τον αγώνα? Είχε να κάνει με το CL? Εξαιτίας τους δεν το είδαμε δηλαδή? sad.gif
rchos
QUOTE(leonkalf @ Nov 2 2011, 23:08 ) *
Ευτυχώς έπεσες τελείως έξω... smile.gif




τοσο πολυ το πιστευα αυτο που εγραψα που εβγαλα λεφτα στο στοιχημα χτες με τον ολυμπιακο smiley.gif
lakersdynasty
QUOTE(Nuntius @ Nov 3 2011, 05:13 ) *
Ξέρει κανείς γιατί δεν τον έδειξε σήμερα η τελεόραση τον αγώνα? Είχε να κάνει με το CL? Εξαιτίας τους δεν το είδαμε δηλαδή? sad.gif


To εδειξε αλλα η Νοβα. Η Ερτ αυτη την εβδομάδα θα δείξει το Παναθηναϊκος - Ζαλγκίρις την Παρασκευη.
Nuntius
Ενδιαφέρον παιχνίδι θα δείξει πάλι η ΕΡΤ. Πως δεν έδειξε το Ζάγκρεμπ - ΤΣΣΚΑ αναρωτιέμαι tongue.gif
MaJesty23
καλά στην τελευταία επίθεση πως βρέθηκε Πριτζιόνι με Πρίντεζη?Οκ δεν έχει time out και γίνεται γρήγορη επαναφορά αλλά κάποιος ξεχάστηκε...
lakersdynasty
QUOTE(MaJesty23 @ Nov 3 2011, 13:10 ) *
καλά στην τελευταία επίθεση πως βρέθηκε Πριτζιόνι με Πρίντεζη?Οκ δεν έχει time out και γίνεται γρήγορη επαναφορά αλλά κάποιος ξεχάστηκε...


Στην φαση με το τριποντο του Σπανουλή οι παικτες της Καχα δεν ηταν οι μονοι που ξαφνιαστηκαν με την κατάληξη. Το καλό ήταν οτι οι παικτες του ΟΣΦΠ κατάφεραν να παίξουν καλή αμυνα στο τρανζίσιον χωρίς να αφήσουν παικτη της Κάχα να φτάσει στο καλαθι.

Τωρα αν ο Πριτζιονι εβαλε σουτ απο μεση αποσταση μετα απο στεπ μπακ μετα απο συγκρουση με τον Πριντεζη ε οκ εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

icon_drunk.gif
SoKRaM
Θελω να ευχαριστηω επισημα τον Κεσελ που βγηκε οσο νωριτερα μπορουσε με 5 φαουλ. Ευχαριστω.
mpam
QUOTE (Anaz @ Nov 3 2011, 02:40 ) *
Μπραβο στην ομαδα και μπραβο και στον Ντουντα που σημερα παρουσιαστηκε ΠΟΛΥ καλα διαβασμενος και το πηγε καλα το ματσακι! (για να μην γκρινιαζω μονο.. tongue.gif )

Παμε παρακατω, επι της ουσιας..
Η ομαδα κατ'αρχην δεν εχει ποικιλια λυσεων, οποτε εχει καποιους (ασταθμητους) παραγοντες απο τους οποιους εξαρταται σε μεγαλο βαθμο η αποδοση της.
Ο ενας ειναι ο Λαζος. Ο οποιος παρα το αντιτουριστικο στυλ και το δεινοσαυρικο σκαρι του, εχει μια σταθερα -ποστ&πασα- που καλως η κακως (κακως!) αποτελει βασικη πηγη δημιουργιας της ομαδας. Το κακο ειναι οτι πλεον στο υψηλο επιπεδο δεν αποδιδει παντα οπως δεν γινεται να μασκαρευεται παντα και η αμυντικη αδυναμια του. Αυτο δεν θα'ταν προβλημα αν δεν στηριζοσουν τοσο πανω του. Τωρα δυστηχως αφου αλλη κινηση για ψηλο δεν βλεπω να γινεται, απλα ζεις με αυτο.. Θα υπαρχουν επομενως διαστηματα που ο Λαζος θα κανει πολυ καλα τη δουλιτσα του (οπως στο 1ο ημιχρονο αποψε) και ολα θα κυλουν πολυ ωραια, και αλλα που θα'ναι καταστροφικος.
Ο αλλος ειναι ο Σπαν, απο τον οποιο ζηταμε να βγαλει τη χρονια παιζοντας σταθερα ΤΟΣΟ καλα οπως στα 2 τελευταια ματς. Πολυ δυσκολο ομολογουμενως, ειδικα οταν δεν εχει στηριγμα κ θα αρχισουν να προσαρμοζονται οι αντιπαλοι πανω του. Αν τα καταφερει, τοτε μπορουμε να εχουμε βλεψεις για κατι καλο..
Και μετα ερχεται και ολη η πιτσιρικαρια η οποια ειναι αρκετα ασταθης κ δεν ξερεις πως θα σου βγει..

Απο'κει και περα,καποιες γενικες παρατηρησεις..
-Προσωπικη αποψη ειναι οτι ο Ντουντα εμπιστευεται παραπανω απ'οτι θα επρεπε τον Αντιτς. Πιστευω οτι πρεπει να περιοριστει ελαφρως ο ρολος&ο χρονος του, γιατι δεν μπορει να αποδιδει σταθερα καλα σε τετοιους ρυθμους, κ τον εκθετει. Πρεπει να παρει περισσοτερο ρολο κι ο Πριντεζης.
-Βλεπω οτι επαναφερουμε και φετος τα σχηματα με τα τρια γκαρντ!!! 40.gif Πλεον βεβαια δεν ξερω αν ειναι η εμμονη του Ντουντα στον Κατσιβελλη κ σε αυτα τα σχηματα ή απλα η ανεπαρκεια του Παπανικολαου.. Σκετη απογοητευση το παιδι ως τωρα! Δυστηχως ακομα και φετος με πολυ χειροτερο ροστερ η θεση 3 δειχνει παλι ανεπαρκης! Θα παρακαλαμε να γυρισει ο Πελικαν!
-Θα το ξαναπω γιατι με πιανει το παραπονο. Δυο προσθηκες ηθελε αυτη η ομαδα και θα ηταν πολυ ανταγωνιστικη!! Εναν περιφερειακο δημιουργο-σκορερ, κι εναν ψηλο με σωματικοαθλητικα προσοντα.

Συμφωνώ γενικότερα. Εναν περιφερειακό μαζι με Λούκας η στην θέση του? Ρίξε κανα όνομα για περιφερειακό και ψηλό γιατι βλέπω να φεύγει ο Χάουαρντ. Τι λές για Μόρρις που είναι κ free? Eχοντας στο μαυλό την επιστροφή του Πελεκάνου κ του Βασιλό δεν μπορώ να καταλήξω τι θα ήταν πιο χρήσιμο, ψηλός η περιφερειακός...
Air Kef
Στα αγωνιστικά:

Ανάζ, ο Πρίντεζης χθες βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και όσο έπαιζε τον Τελέτοβιτς, ο Μίρσα φαινόταν ένα τέρας μεγαλύτερο του Σεραφέν, απλώς δεν τον ειχε ο Πρίντεζης με τίποτα. Με Άντιτς πηγαίναμε πολύ καλύτερα, κυρίως στα ριμπς.

Και μιας και είπα Σεραφέν, ο Γλυνιαδάκης πόσο καλύτερη δουλειά μπορούσε να κάνει από τον Παπαδόπουλο στο β ημίχρονο που είχε κουραστεί ο Λάζαρος;


Πολύ καλή εμφάνιση χθες με Σπανούλη να κάνει ηγετικό παιχνίδι, ακομα ενα, και τους υπόλοιπους να κινούνται σε μέτρια ατομικά επίπεδα, πλην Παπαδόπουλου (εκτός βολών) και κάπως Χαινς.
Manu7
Εντάξει όλα κι όλα...

Εχτές μ'άρεσε αυτό που είδα.

Με τέτοιες εμφανίσεις χτίζει χαρακτήρα η ομάδα και το σημαντικότερο είναι θα παλεύέι όλα τα ματς εντός και εκτός έδρας.

Φυσικά το να φτάνει σε νίκη είναι πολύ πιο δύσκολο...Πόσο μάλλον οταν η μπάλα καίει,υπάρχει μόνο ο Σπανούλης...

Αλλα τέτοια εποχή να πάει μέσα στην Ισπανία και να είναι μπροστά στο σκορ επί 32 λεπτά ο Ολυμπιακός, ποιος το περίμενε?
Θυμάστε με τις δήθεν ομαδάρες μας τι 20άρα έφευγε από το 15' τις προηγούμενες χρονιές...

Με τέτοια ομάδα που έχουμε ακόμα και να χάνουμε δικό μας ματς είναι φυσιολογικό.Και γι'αυτό δεν πρέπει κανείς να αγανακτεί σε τέτοιες ήττες...Δεν αξίζει...

Με τέτοιο κακό σχεδιασμό η ομάδα έμεινε ξεκρέμαστή.Εγώ προσωπικά θα παρακολουθώ όπως παλιότερα αλλά απαίτηση δεν έχω καμία...Ειδικά από κάποιους παίχτες...
Reggie Miller #31
Το σημαντικό για εμένα είναι η ομάδα να σταθεροποιηθεί.Στα τελευταία 3 ματς έχει δείξει καλά στοιχεία και αν συνεχιστεί σίγουρα δεν είναι τυχαίο.Αν μερικοί παίχτες σταθεροποιήσουν τη απόδοση τους,ειδικα΄ο Χάινς που φαίνεται να τον υπολογίζει ο παππούς,όπως και ο Άντιτς,ειδικά στο σκοράρισμα,δηλαδή να ξέρεις ότι θα πάρεις μια 15άρα από τον Σπανούλη,άλλη μία 10άρα από τον Χάινς,να πάρεις μερικά σουτ από Γκέτσε,και 8-10 πόντους από Άντιτς,για παράδειγμα.

Ειδικά στην Ευρώπη έτσι έχω την εντύπωση ότι θα πηγαίνουν οι περισσότεροι αγώνες.Αν του βγαίνει το παιχνίδι θα νικάει,γιατί εγώ πιστεύω ότι το παιχνίδι μας βγήκε χθες,παρά το γεγονός ότι χάσαμε.
Δεν είδα το ματς,μόνο ότι διάβασα,απλά λέω ότι μας βγήκε κυρίως λόγω σκοραρίσματος,γιατί 80 πόντοι για εκτός έδρας παιχνίδι,νομίζω ότι είναι πολύ καλό για τη φετινή ομάδα.Όλα αυτά είναι η δική μου εντύπωση που έχω για την φετινή ομάδα.

Είδα στα στατιστικά ότι Λάζαρος είχε 4-5 προσπάθειες για τρίποντο.Πως προέκυψαν αυτές οι προσπάθειες;
Zoys
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Nov 3 2011, 21:23 ) *
Είδα στα στατιστικά ότι Λάζαρος είχε 4-5 προσπάθειες για τρίποντο.Πως προέκυψαν αυτές οι προσπάθειες;

Πού το είδες αυτό; Απ' όσο θυμάμαι το παιχνίδι δεν σούταρε κανένα τρίποντο όπως μαρτυρούν και τα στατιστικά του αγώνα.
lakersdynasty
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Nov 3 2011, 21:23 ) *
Είδα στα στατιστικά ότι Λάζαρος είχε 4-5 προσπάθειες για τρίποντο.Πως προέκυψαν αυτές οι προσπάθειες;


Μηπως είδες το 0-4 στις βολες?

http://www.euroleague.net/main/results/showgame?gamecode=27
Anaz
QUOTE(Air Kef @ Nov 3 2011, 15:55 ) *
Ανάζ, ο Πρίντεζης χθες βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και όσο έπαιζε τον Τελέτοβιτς, ο Μίρσα φαινόταν ένα τέρας μεγαλύτερο του Σεραφέν, απλώς δεν τον ειχε ο Πρίντεζης με τίποτα. Με Άντιτς πηγαίναμε πολύ καλύτερα, κυρίως στα ριμπς.
Ναι, εχεις απολυτο δικιο. Γι'αυτο επισημανα οτι οι παρατηρησεις ειναι γενικες. Δεν μιλουσα για το χτεσινο ματς. wink.gif Επισης δεν αναφερομαι μονο στον ΧΡΟΝΟ του Αντιτς, αλλα και στον αγωνιστικο του ρολο. Γενικα θεωρω οτι εχει πιο σημαντικο ρολο απ'οσο μπορει να σηκωσει, αλλα ειναι δυστηχως και η ελλειψη λυσεων στους ψηλους που εν μερει επιτασσει κατι τετοιο..
Reggie Miller #31
QUOTE(Zoys @ Nov 3 2011, 22:37 ) *
Πού το είδες αυτό; Απ' όσο θυμάμαι το παιχνίδι δεν σούταρε κανένα τρίποντο όπως μαρτυρούν και τα στατιστικά του αγώνα.



Έχω την εντύπωση ότι το είδα στο Sport24 και μου φάνηκε περίεργο...Προφανώς και έκανα λάθος...

Τώρα που το ξαναβλέπω
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (21/37δ, 7/22ΤΡ, 16/23Β, 30Ρ, 5ΚΛ, 13λ, 15 ασίστ): Χάινς 14 (5/7δ, 4/5β, 5ρ), Λούκας 5 (1), Άντιτς 14 (2/3δ, 2/5τρ, 4/4β, 6ρ), Σπανούλης 19 (5/8δ, 1/5τρ, 6/8β, 7 ασίστ), Κέσελ 10 (2/2δ, 2/3τρ), Παπαδόπουλος 6 (3/7δ, 0/4τρ, 8ρ, 5 ασ), Γκετσεβίτσιους 7 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης.


http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/gr...79.1437042.html


sacarame
Τα ποστς με τα σχόλια για τους Αγγελόπουλους μεταφέρθηκαν στο Ολυμπιακός off-topic....Εδώ, ας μείνουμε στα σχόλια που αφορούν το ματς...
tzagasdog
μια φάση που με προβλημάτισε αλλα όσο τι βλεπω μαλλον λεω οτι δεν εγινε κατι μεμπτο και το τελευταιο σουτ του Γκετσε.
Ακούω γνώμες.
AZ1980
Ωραίος ήταν ο Ολυμπιακός, μπορεί να μην έχει τις προσωπικότητες του παρελθόντος, αλλά οπωσδήποτε είναι η πρώτη φορά εδώ και πολλά χρόνια που αποπνέει υγεία και μοιάζει να χει στέρεα καλό κλίμα ως ομάδα... Όλο και κάποιες ζημιές θα κάνει, και όλο και κάποιοι παίκτες θα "βγουν".... Ελπίζω απλά να υπάρξει υπομονή από τους οπαδούς του, φέτος πράγματι υπάρχουν επιτέλους οι προυποθέσεις να ξεκινήσει το χτίσιμο ενός αξιόλογου κορμού, αν δοθεί αυτή η πίστωση χρόνου και δε βυθιστεί αύτανδρο το πλοίο από τη γκρίνια, γιατί αφορμές για γκρίνια σε όσους θέλουν τίτλους "εδώ και τώρα" θα δοθούν πολλές.



bball.gif
baskethood
QUOTE (tzagasdog @ Nov 4 2011, 00:55 ) *
μια φάση που με προβλημάτισε αλλα όσο τι βλεπω μαλλον λεω οτι δεν εγινε κατι μεμπτο και το τελευταιο σουτ του Γκετσε.
Ακούω γνώμες.

Πόσο καλύτερα θα μπορούσε να αμυνθεί ο Ρίμπας στην τελευταία φάση;Την τέλεια άμυνα έπαιξε.Απολύτως καμία επαφή,αλλά και να υπήρχε για εμένα αυτά τα φάουλ είναι non call,εκτός και αν είναι κάτι τρομερά εξόφθαλμο.Είναι πάγια άποψη μου δηλαδή.
Στην άλλη φάση ο Πρίντεζης γλιστράει και κάνει ένα ωραιότατο σπαγγάτο.Τι ακριβώς σε προβλημάτισε;
PanosIlio
Εγώ όσο βλέπω το video στην τελευταία φάση σκέφτομαι, πάσα στον Χάινς, πάσα στο Χάινς, αλλά που τέτοια, κάναμε το προφανές tongue.gif έπρεπε να γίνω προπονητής,

@baskethood η φράση non call σε topic του Ολυμπιακού είναι σαν ωρολογιακή βόμβα tongue.gif στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί laugh.gif Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει ούτε υποψία φάουλ αλλά αν υπήρχε... άστα, θα εμφανιζόντουσαν οι γνωστοί άγνωστοι χεχεχε μετά από ένα τέτοιο σχόλιο. (εννοείτε φυσικά πως συμφωνώ με την άποψη σου. wink.gif )
Zephyr
QUOTE(PanosIlio @ Nov 4 2011, 10:05 ) *
Εγώ όσο βλέπω το video στην τελευταία φάση σκέφτομαι, πάσα στον Χάινς, πάσα στο Χάινς, αλλά που τέτοια, κάναμε το προφανές tongue.gif έπρεπε να γίνω προπονητής


Alley-oop πάσα του Σπανούλη και buzzer beater κάρφωμα του Χάινς σαν τον Αφάνα στην Παρτιζάν, ε?
Πάνε αυτές οι εποχές... sad.gif

Σχετικά με τις δυο φάσεις, νομίζω πως είναι καθαρές. Στην πρώτη πάει για μπάλα ο αμυντικός (αλά Μέλμπεργκ) και στην δεύτερη, ακόμα και αν υπάρχει μια μικρή επαφή, όπως λέει και ο baskethood δεν σφυρίζεται κατά του γηπεδούχου στο 1,7" (ευτυχώς που δεν έγινε στο ΟΑΚΑ γιατί τώρα θα είχαν βγει κουμπούρια shot.gif )
PanosIlio
QUOTE(Zephyr @ Nov 4 2011, 09:50 ) *
Alley-oop πάσα του Σπανούλη και buzzer beater κάρφωμα του Χάινς σαν τον Αφάνα στην Παρτιζάν, ε?
Πάνε αυτές οι εποχές... sad.gif


Για να βγάζαμε μια τέτοια φάση σε εκείνο το χρονικό σημείο θα έπρεπε ή ο πασέρ στη φάση αυτή (Άντιτς) να είναι επιπέδου Παπαλουκά, δηλαδή να έχει εκτός από το μπασκετικό IQ, την αντίληψη και την ικανότητα να περάσει τέτοια πάσα ή να έχει σχεδιαστεί από το time out έτσι η φάση οπότε ξέρει τι πρέπει να κάνει ο πασέρ και να πιάσεις την αντίπαλη ομάδα στον ύπνο.
rolleyes.gif

Και να σου πω και το άλλο, το οποίο πάλι σε δίποντο θα κατέληγε, άρα παράταση. Το οποίο όμως θα έπρεπε αν το είχε σκεφτεί ο Γκετσεβίτσιους, έτσι όπως τον πίεζε ο Ρίμπας μπορούσε να κάνει το εξής "απλό", δεξιά ντρίπλα, βήμα μέσα, σουτ, με την ταχύτητα που είχε ο Ρίμπας κατά 90% θα είχε ελευθερωθεί και θα είχε ελεύθερο σουτ.

Βέβαια στη θεωρία όλα ωραία είναι... η οδηγία ήταν τρίποντο οπότε εκ των υστέρων πολλά μπορούμε να πούμε tongue.gif
tzagasdog
οκ πρεπει να ειναι οι φασεις έχετε δίκιο....

εχω βεβαια ενα προβληματισμό για το αριστερό χέρι του ρίμπας την ωρα που πάει να σηκωθεί ο Γκέτσε....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.