Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπαράζ για μία θέση στην Ά Έσκα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
soouza
Την Κυριακή στις 20.00 μ.μ. στο γήπεδο ¨Παπαδάκης¨του Κάτω Χαλανδρίου θα διεξαχθεί ο αγώνας μπαράζ για μία θέση στην Α Έσκα μεταξύ της Αενκ και του Αγίου Θωμά.Ένας αγώνας,ένας νικητής,μία θέση,με μία λέξη,τελικός.Θα προσπαθήσω να σκιαγραφήσω δημόσια τους αντιπάλους,ένα ψιλο..scouting δηλαδή.

Αενκ.Πολύ έμπειρη ομάδα,με παίκτριες που έχουν γράψει χιλιόμετρα στα πόδια τους εδώ και χρόνια.Η Σαρρή είναι πολύ έξυπνη point guard πασάρει και σουτάρει όταν πρέπει κι αξιοποιεί τις συμπαίκτριες της.Οι δύο πλάγιες παίζουν καλές συνεργασίες με τις ψηλές ενώ τοποθετούνται και σωστά στην άμυνα.Η froint line εξαιρετική με δύο κλασικά πεντάρια που παίρνουν άριστες θέσεις και μία all around Αλέκα Πανταζή play maker ρακέτας.Γενικά προτιμούν αμερικανικό τρόπο παιχνιδιού(inside game)αλλάζουν σωστά τη μπάλα και προτιμούν τα pick της πλευράς(side roll).Προπονητής είναι ο Γιώργος Συκαράς,πολύπειρος με γνώσεις!Στην άμυνα αλλάζουν στα σκρην και χρησιμοποιούν ζώνη 2-1-2,και κάποιες διατάξεις press.Θεωρώ πως είναι και το φαβορί της συνάντησης.

Άγιος Θωμάς.Δεν έχω πολύ καλή εικόνα διότι τους είδα σε δύο μόνο αγώνες.Πολύ καλά ατομικά στοιχεία,Φιλλιπάκη,Μασέλου,Τσιμτσιλή,Χατζη
δάκη.Στην επίθεση αρέσκονται στο περιφερειακό σουτ και το ψάξιμο της center.Mπλοκάρουν πολύ στην πίεση και δε έχω διακρίνει κάτι χαρακτηριστικό στη άμυνα πλην της ζώνης.

Αυτοί οι αγώνες λειτουργούν μπούμεραγκ.Η ψυχολογία θα παίξει το ρόλο της.Καλή επιτυχία και στους δύο μονομάχους! smile.gif bball.gif
jsoiler
Τελικός δεν λες τίποτα φίλε μου!!Δεν το χάνω ότι και να γίνει. Πιστεύω ότι η ΑΕΝΚ θα κερδίσει. Το παιχνίδι θα είναι derby και θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δίνω προβάδισμα στην ΑΕΝΚ λόγω frontline και λόγω προπονητή! Η ΑΕΝΚ θα πρέπει να περιορίσει τα περιφερειακά σουτ του θωμά. Πρόβλημα θα έχει ο θωμάς και στη πίεση που εφαρμόζει ο Συκαράς καθώς και στην ζώνη. Ίδωμεν......Το μόνο που θέλω είναι να γίνει ένας καλός αγώνας, καθαρός και χωρίς παρατράγουδα. Περιμένω με ανυπομονησία το διαιτητικό δίδυμο.....
tasos
Σε αυτο το παιχνιδι θα υποστηριξω Αγ. Θωμα ...! bball.gif
Krousta
Και εγώ με τον Αγ. Θωμά είμαι.....καλή επιτυχία πάντως και στις 2 ομάδες!!!
jsoiler
Μεγάλη νίκη της Αενκ σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς!!!8 δεύτερα για να τελειώσει ο αγώνας με την Αενκ μπροστά με δυο πόντους. Η μπάλα για τους κόκκινους από το κέντρο. Σύστημα του Συκαρά όλα τα λεφτά καθώς βγάζει μόνη της τη Μαχαιριώτη. Ανεβαίνει στο μπάσιμο. 'Όλοι πιστεύουν ότι το παιχνίδι τελείωσε!!!Άστοχο το lay-up, αμυντικό rebound της Χατζηδάκη και γρήγορη πάσα στη Καραμαλέγκου!!Ξεκινάει βήματα για μπάσιμο λίγο μπροστά από το κέντρο, σουτάρει και φάουλ πάνω στο σουτ με χρόνο λιγότερο από ένα δεύτερο(3 βολές).Το γήπεδο καμίνι στις τρεις βολές της Καραμαλέγκου!Η πρώτη άστοχη....η δεύτερη μέσα... η τρίτη άστοχη και η Αενκ και επίσημα στην Α' Έσκα.....
sch
QUOTE(jsoiler @ May 13 2008, 04:51 ) *
Μεγάλη νίκη της Αενκ σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς!!!8 δεύτερα για να τελειώσει ο αγώνας με την Αενκ μπροστά με δυο πόντους. Η μπάλα για τους κόκκινους από το κέντρο. Σύστημα του Συκαρά όλα τα λεφτά καθώς βγάζει μόνη της τη Μαχαιριώτη. Ανεβαίνει στο μπάσιμο. 'Όλοι πιστεύουν ότι το παιχνίδι τελείωσε!!!Άστοχο το lay-up, αμυντικό rebound της Χατζηδάκη και γρήγορη πάσα στη Καραμαλέγκου!!Ξεκινάει βήματα για μπάσιμο λίγο μπροστά από το κέντρο, σουτάρει και φάουλ πάνω στο σουτ με χρόνο λιγότερο από ένα δεύτερο(3 βολές).Το γήπεδο καμίνι στις τρεις βολές της Καραμαλέγκου!Η πρώτη άστοχη....η δεύτερη μέσα... η τρίτη άστοχη και η Αενκ και επίσημα στην Α' Έσκα.....

ισχύει ότι ήταν το τελευταίο πάτημα της μέσα απο την γραμμή των 3 πόντων? bball.gif
jsoiler
Δεν το πρόσεξα αλλά από οτι μου είπαν πάταγε.....
soouza
Η Αενκ κέρδισε το Θωμά 41-40(ημίχρονο 19-25).Πιο δυνατός και διαβασμένος ο Θωμάς στο πρώτο ημίχρονο πέρασε μέχρι και 9 πόντους αλλά δεν ξέφυγε σε σημείο που μπορούσε.Η Κηφισιά κάκιστη με απελπιστικές επιλογές απλά συνήλθε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε.Στην επανάληψη η αλλαγή της άμυνας που παρέταξε ο Συκαράς,με ζώνη 2-3 και προσαρμογές,μπλοκάρισε τις γωνίες και έδωσε το έναυσμα για προσπέρασμα της ομάδας του.Στο 38 ο Θωμάς με δύο κρίσιμα σουτ ισοφάρισε,η επόμενη επίθεση της Αενκ είναι σεμινάριο ποιότητας και ωριμότητας,ο Θωμάς αστόχησε,η Κηφισιά ξαναματαστόχησε και οι βολές πούλησαν την Καραμολέγκου.Το φάουλ ήταν στο τρίποντο, αλλά και ψιλο non call.Συχχαρητήρια σε όλες τις παίκτριες για το saspens.Άξια η Κηφισιά κι Γιώργος Συκαράς άξιες κι οι κοπέλες του Γουδίου.Αξιοπερίεργο το γεγονός της απουσίας πολλών ομάδων από το κατάμεστο γήπεδο του Χαλανδρίου. bball.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.