Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Chris Paul Vs Russell Westbrook
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
lakersdynasty
Πολλά λέχθηκαν για αυτή τη μονομαχία στα ημιτελικά της Δυτικής περιφέρειας με πολύ κόσμο να παίρνει σαφή θέση υπέρ του επιπέδου του ενός ή του άλλου παίκτη.

Ποια είναι η άποψη σας για τη μέχρι τώρα καριέρα των 2 παικτών αλλά και σε σύγκριση με άλλους σπουδαίους Point Guards του σήμερα όπως οι Parker Rondo Curry Rose Williams κτλ;
sacarame
Ld να ρωτήσω απλά αν θες με το άνοιγμα αυτού του τόπικ να γίνει σύγκριση αυτών των 2 παικτών, ή με άξονα αυτούς τους δύο να πάει πιο γενικά για όλα τα γκαρντ της λίγκας..

Διότι αν είναι αποκλειστικά για τους 2, να βάλουμε και κάποιο πολλ ..
lakersdynasty
Αν είναι ας μπει poll για τους 2. Και ας γίνουν απλά σχόλια για τους άλλους σε σχέση με αυτούς. Ευχαριστώ.
Rated: (en)joy
Και κατι ακομα, η συγκριση Paul-Westbrook αλλα και των αλλων pgs να γινει με κριτηριο την μεχρι τωρα καριερα των παικτων;
Air Kef
Ως PG, ο Πολ είναι ο καλύτερος της λίγκας.

Furthermore όμως, αν ο κάποιος εκεί στην Οκλαχόμα συνειδητοποιήσει τι μαγικό τρέιντ μπορεί να κάνει και να δώσει τον Ράσελ τον Ουέστμπρουκ σε κατάλληλη ομάδα, θα ευνοηθούν και οι OKC, και η άλλη ομάδα αλλά και ο Ράσελ που πιστεύω ότι θα χτυπάει MVP.

Τον κράζω συνέχεια γιατί πιστεύω ότι με το παιχνίδι του κάνει κακό στην ομάδα του, ενώ αν ηταν σε μια άλλη ομάδα ως νούμερο 1, θα μπορούσε να κάνει περισσότερα πραγματα.
lakersdynasty
QUOTE(Rated: (en)joy @ May 25 2014, 22:50 ) *
Και κατι ακομα, η συγκριση Paul-Westbrook αλλα και των αλλων pgs να γινει με κριτηριο την μεχρι τωρα καριερα των παικτων;


Σε όποιο επίπεδο θέλετε παιδία. Η με βάση το τώρα ή με βάση το ποιον θα προτιμούσατε πιο πολυτιμο στην ομάδα σας ή σε άλλο επίπεδο. Αρκεί να αναφέρεται το πλαίσιο στο οποίο συγκρίνονται. Πχ σαν ηγέτες σαν skillsets κτλ.

Απλά θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Θα προσπαθήσω να αναπτύξω και τη δική μου κάποια στιγμή.

Εδω και μια στατιστική σύγκριση μερικών PG.

http://www.basketball-reference.com/play-i...a01&y6=2014
aegeansheed
Λίγο off-topic αλλά η σκέψη του Κέφαρου είναι σωστή και σημαντική και θα συζητηθεί πολύ.Θεωρώ κι εγώ ότι έχει φτάσει η ώρα στην OKC να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για το μέλλον τους, το μέλλον με τον MVP ως μόνο σίγουρα δεμένο ασφαλώς. Προσωπικά θα μου άρεσε να δω να υπάρχει ένα πιο νορμάλ σχήμα με ένα PG τύπου Rondo. Αλλά είναι η αξία του Russ τέτοια που θα πρέπει να έρθει top-5 PG πίσω, δηλαδή ένας εκ των Paul (απίθανο), Curry (απίθανο), Parker (απίθανο), Wall (ανοιχτό) και Rondo (ανοιχτό και παιχνιδιάρικο).

Από τη μία σκέφτεσαι ότι τρεις συνεχόμενες χρονιές χωρίς τίτλο είναι πολλές για αυτό το ταλέντο, αλλά:
- Υπήρχαν σοβαροί τραυματισμοί πέρυσι και φέτος
- Οι Spurs μας τελειώνουν σε 2 χρόνια max
- Υπάρχουν πολλά περιθώρια για βελτίωση του roster των Thunder (ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν μερικοί παίκτες και δεν αποκτούνται ρολίστες βετεράνοι που μπορούν να συνεισφέρουν περισσότερα)
- O Durant δεν ξέρω αν μπορεί να αντέξει μόνος τους μια postseason, χωρίς έναν πόλο σκοραρίσματος και απειλής του διαμετρήματος του Russ.

Ωστόσο θα άξιζε να μπει στην κουβέντα ο προβληματισμός για την ύπαρξη ενός σχήματος με περισσότερες επιλογές.

Πλάνο υπάρχει από Presti και σια?
Das Kapital
Αναφέρεις αυτούς τους δύο που θεωρώ ως καλύτερους PG τη δεδομένη στιγμή, χαίρομαι από τη μία που συμφωνούμε (αν συμφωνούμε), πονοκεφαλιάζω από την άλλη γιατί αδυνατώ να ξεχωρίσω συνολικά έναν από τους δύο.

Ίσως ο κακομοίρης ο Rose να ήταν ένα κλικ παραπάνω από αυτούς τους δύο αν δεν είχε τις ατυχίες του και αν υποθέσουμε πως θα υπήρχε βελτίωση στο παιχνίδι του.

Ο Parker δεν έχει τόσο φανταστικούς αριθμούς αλλά η ομάδα του κερδίζει και αυτό είναι που μετράει στην τελική, επίσης έχει υπάρξει πρωταθλητής και MVP και φέτος πάει τραίνο για τελικούς ξανά, δύσκολο να τον θέσεις εκτός σύγκρισης.

Ο Curry είναι παικταράς που χρόνο με τον χρόνο βελτιώνεται, τρομερό σουτ και ηγέτης των Warriors, αν η ομάδα του κάνει κάποιες προσθήκες και μέινουν υγιείς είναι ικανοί για πολλά πράγματα.

Τους Williams και Rondo δεν τους έχω τόσο ψηλά όσο τους παραπάνω, οι αριθμοί του Williams έχουν πέσει πάρα πολύ ενώ έκανε και κάτι όμορφες εμφανίσεις στα playoffs φέτος όντας άποντος. O Rondo δε σκοράρει, γνωρίζω πόσο σημαντικό είναι να οργανώνεις το παιχνίδι και να μοιράζεις assist αλλά αυτό που μετράει είναι να μπαίνει η μπάλα στο καλάθι. Ίσως σε μια ομάδα με καλούς σκόρερ να κρύβεται αυτή η αδυναμία, όπως και να'χει με το σκοράρισμα δεν έχει καλή σχέση.

Ξανά γυρνώ στους Westbrook και Paul, ο πρώτος σκοράρει περισσότερο τα τελευταία χρόνια, ο δεύτερος σουτάρει με καλύτερα ποσοστά όμως. Είναι και οι δύο σπουδαίοι αμυντικοί, πολύ καλοί κλέφτες με τον Paul να ξεχωρίζει, επίσης ο Paul μοιράζει αισθητά περισσότερες assist. O Westbrook όμως είναι καλύτερος rebounder (βλ. rebound από DeAndre) και πιο αθλητικός, ο πιο explosive παίκτης του ΝΒΑ αυτή τη στιγμή. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανέναν, ίσως στην ομάδα του Durant να ήταν προτιμότερος ο Paul από τον Westbrook.
Air Kef
QUOTE(aegeansheed @ May 25 2014, 23:21 ) *
Λίγο off-topic αλλά η σκέψη του Κέφαρου είναι σωστή και σημαντική και θα συζητηθεί πολύ.Θεωρώ κι εγώ ότι έχει φτάσει η ώρα στην OKC να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για το μέλλον τους, το μέλλον με τον MVP ως μόνο σίγουρα δεμένο ασφαλώς. Προσωπικά θα μου άρεσε να δω να υπάρχει ένα πιο νορμάλ σχήμα με ένα PG τύπου Rondo. Αλλά είναι η αξία του Russ τέτοια που θα πρέπει να έρθει top-5 PG πίσω, δηλαδή ένας εκ των Paul (απίθανο), Curry (απίθανο), Parker (απίθανο), Wall (ανοιχτό) και Rondo (ανοιχτό και παιχνιδιάρικο).

Από τη μία σκέφτεσαι ότι τρεις συνεχόμενες χρονιές χωρίς τίτλο είναι πολλές για αυτό το ταλέντο, αλλά:
- Υπήρχαν σοβαροί τραυματισμοί πέρυσι και φέτος
- Οι Spurs μας τελειώνουν σε 2 χρόνια max
- Υπάρχουν πολλά περιθώρια για βελτίωση του roster των Thunder (ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν μερικοί παίκτες και δεν αποκτούνται ρολίστες βετεράνοι που μπορούν να συνεισφέρουν περισσότερα)
- O Durant δεν ξέρω αν μπορεί να αντέξει μόνος τους μια postseason, χωρίς έναν πόλο σκοραρίσματος και απειλής του διαμετρήματος του Russ.

Ωστόσο θα άξιζε να μπει στην κουβέντα ο προβληματισμός για την ύπαρξη ενός σχήματος με περισσότερες επιλογές.

Πλάνο υπάρχει από Presti και σια?


Ούτε καν τόσο top Pg, έχω πει για παράδειγμα ότι ο Ίρβινκ θα ήταν κι αυτός μια εξαιρετική επιλογή, καθώς είναι πιο οργανωτικός απο τον Ρασελ, με καλύτερο σουτ, πολύ ανταγωνιστικός και αυτός και άνετα μπορεί να πάρει πολλές επιθέσεις. Αν ο Βαρεζάο δεν έβγαζε την μισή σεζόν τραυματίας θα τους ήθελα πακέτο στην OKC.
geo82
QUOTE (Air Kef @ May 25 2014, 22:57 ) *
Ως PG, ο Πολ είναι ο καλύτερος της λίγκας.

Furthermore όμως, αν ο κάποιος εκεί στην Οκλαχόμα συνειδητοποιήσει τι μαγικό τρέιντ μπορεί να κάνει και να δώσει τον Ράσελ τον Ουέστμπρουκ σε κατάλληλη ομάδα, θα ευνοηθούν και οι OKC, και η άλλη ομάδα αλλά και ο Ράσελ που πιστεύω ότι θα χτυπάει MVP.


Από τους δύο σίγουρα προτιμώ τον Paul. Κι εγώ τον θεωρώ τον καλύτερο της λίγκας. Τώρα, όσον αφορά την ανταλλαγή που λες, μου έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό μια ενδεχόμενη μετακίνηση στη Βοστώνη αντί του Ρόντο. Η Οκλαχόμα παίρνει έναν οργανωτή που θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο τον Ντουράντ και από την άλλη ο Ράσελ γίνεται το νούμερο ένα σε μια ομάδα. Τι πιστεύεις γι' αυτό; Θα ήταν καλή περίπτωση και για τους δύο;
Air Kef
QUOTE(geo82 @ May 26 2014, 22:26 ) *
Από τους δύο σίγουρα προτιμώ τον Paul. Κι εγώ τον θεωρώ τον καλύτερο της λίγκας. Τώρα, όσον αφορά την ανταλλαγή που λες, μου έχει περάσει πολλές φορές από το μυαλό μια ενδεχόμενη μετακίνηση στη Βοστώνη αντί του Ρόντο. Η Οκλαχόμα παίρνει έναν οργανωτή που θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο τον Ντουράντ και από την άλλη ο Ράσελ γίνεται το νούμερο ένα σε μια ομάδα. Τι πιστεύεις γι' αυτό; Θα ήταν καλή περίπτωση και για τους δύο;


Το έγραψε και ο sheed από πάνω, νομίζω απλά "Ουέστμπρουκ για Ρόντο" αδικεί κάπως τους Θάντερ, φαντάζομαι όμως ότι θα μπορεί να βρεθεί ενας συνδυασμός παικτών να φτιάξει λίγο το deal.

Με τον Ρόντο πάντα με απασχολεί ότι δεν έχει σουτ και οι Θάντερ πλην Ντουράντ δεν εχουν τα σουτ των Boston's Big 3 για να ανοίξουν το γήπεδο. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον πάντως.
lakersdynasty
Ειπώθηκαν πιστεύω αρκετά ενδιαφέροντα. Ας πω/επαναλάβω και εγώ αυτά με τα οποία συμφωνώ.

Το τελευταίο που θα ήθελε η Οκλαχόμα είναι έναν PG που να μην έχει αξιόπιστο σουτ. Ή έστω να έχει τη φήμη ότι δεν έχει. Είτε λιγότερο είτε περισσότερο θα χαλάσει αρκετά το παιχνίδι τουλάχιστον του Ντουράντ.

Η Οκλαχόμα χρειάζεται στη θέση του Ουεστμπρουκ έναν πλήρη σκόρερ εαν αυτός αποχωρήσει. Που να μπορεί να σουτάρει να κάνει ντραϊβ και να πάει στη γραμμή εκτός του να δημιουργήσει. Γι'αυτό όπως ειπώθηκε Ερβινγκ ναι Ουολ ναι αλλά όχι Ρόντο.

Ο μοναδικός παίκτης που μπορεί να συγκριθεί στα ίσα με τον Ουέστμπρουκ είναι ο Ρόουζ που όσο ήταν υγιής ήταν και καλύτερος και του τωρινού ακόμα Ουεστμπρουκ σε επίπεδο αποφάσεων. Και δεν αναφέρομαι σε λάθη στη πάσα αλλά και σε κακά σουτ που θα μπορούσαν να είναι εύκολες πάσες.

Ο μόνος που θα μπορούσε να ανταλλαχθεί με τις 2 ομάδες να παίρνουν ότι δίνουν σε επίπεδο αξίας είναι προφανώς ο Πολ. Ο Πολ το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι το ύψος του. Δεν του επιτρέπει να είναι ακόμη καλύτερος αμυντικά και να βοηθάει σε μεγαλύτερο βαθμό σε ριμπάουντ και box out. Είναι όμως στατιστικά σε άμυνα ριμπάουντ επίθεση και δημιουργία συνολικά ο καλύτερος παίκτης της λίγκας στον άσσο. Είναι όμως και στα 29 του οπότε παίκτες όπως οι Ουεστμπρουκ Ερβινγκ Ουολ έχουν μέλλον μπροστά τους.

Κάπου εδώ είναι που βρίσκω και τη χρησιμότητα των Win Shares ανα 48 λεπτά.

http://www.basketball-reference.com/play-i...a01&y6=2014

Οι κορυφαίοι άσσοι της λίγκας βρίσκονται σε διαφορετικά στάδια της καριέρας τους αρα δεν μπορεί να γίνει ακριβής σύγκριση. Τα Win Shares/48 δείχνουν όμως πόσο μεγάλο ρόλο είχαν/έχουν για τις ομάδες τους οι παραπάνω παίκτες. Και εκεί η διαφορά του Πολ είναι αρκετή ΚΑΙ στα πλεϊ οφς.

Ο Πάρκερ μπορεί να έχει κερδίσει το MVP των τελικών του ΝΒΑ, αυτό όμως προϋποθέτει ότι η ομάδα του συνολικά ήταν αρκετά καλή για να φτάσει ως εκεί ενώ είναι φανερό ότι η διαίρεση καθηκόντων είναι πιο έντονη στην περίπτωση των Σπερς σε σχέση με τους Πολ ή/και Ουέστμπρουκ πχ. Έκανε φοβερή σειρά απέναντι στους γκαρντ του Κλιβελαντ σκοράροντας κυρίως και δημιουργώντας. Έχει την πιο μακρά πορεία στα πλεϊ οφ και λόγω της σταθερής πορείας της ομάδας του σε υψηλό επίπεδο, αλλά το επίπεδο στο οποίο παίζει και οι ευθύνες που έχει συνολικά σε σχέση με άλλα PG δεν είναι ίσες.

Ο Πολ είναι ακριβώς η αντίθετη περίπτωση. Επιτυχίες στα πλεϊ οφ δεν έχει αλλά απορεί κανείς κατά πόσο η μεγαλύτερη ευθύνη είναι δική του. Ως παίκτης που ήταν πάντα ο ηγέτης στις ομάδες του είτε αυτες ήταν κακές είτε είχαν στόχους μπορεί να κριθεί αυστηρά αλλα να ληφθεί και υπόψην το γεγονός ότι η προσοχή είναι εξολοκλήρου στραμένη πάνω του όσον αφορά τη δημιουργία. Αυτό θα το βρει κάνεις μόνο στον Ρόντο που είναι όμως ταυτόχρονα ο χειρότερος σκορερ αυτου του γκρούπ.

Η δική μου επιλογή λοιπόν είναι ο Πολ ακόμη και αν είναι αρνητικό mismatch το ύψος του, ενώ όσον αφορά τον Ουέστμπρουκ η καλύτερη ανταλλαγή θα ήταν η έλευση ενός pass 1st PG που μπορεί να σκοράρει στους 20 πόντους αλλά μαζί με έναν ακόμα σκορερ στο 2 στη θέση του Sefolosha. Οι Thunder χρειάζονται σουτ και στις 3 άλλες θέσεις εαν θέλουν να στηριχθούν στις προσωπικές ενέργειες 2 παικτών εκτελεστικά.

Η ευτυχία θα ήταν να είχαν ένα τέτοιο PG όπως έχει συζητηθεί πιο πάνω ενώ είχαν τον Χάρντεν.

Αν με όσα είπε ήδη ο aegeansheed κατάφερναν να φέρουν τον Ουόλ. θα ήταν ευτυχία. Αλλά θα ήταν καλό να συμπληρωθεί με σουτ στο 2 σε αρχική 5αδα και αλλαγή. Ουσιαστικά αυτό που θέλουν να κάνουν σε γενικές γραμμές οι Θάντερ είναι να μιμηθούν σε αρκετά μεγάλο βαθμό τους Χιτ. Μόνο που αυτό σημαίνει ότι η μπάλα πρέπει να περνάει πρώτα απο τον Ντουραντ και μετά απο οπουδήποτε αλλού.
mamba7
Ψιλογελοίο το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, αν ήθελα η ομάδα μου να κερδίσει, ανάμεσα στους 2 θα έπαιρνα 100% τον γουέστμπρουκ.
Ο Πολ σε ολόκληρη του την καριέρα δεν έχει φτάσει ούτε τελικό περιφέρειας και είναι 4 χρόνια μεγαλύτερος του Γουέστμπρουκ που έχει παίξει είδη ως 2ο βιολί σε τελικούς nba.

Τώρα πολλοί έχουν την παλιά αντίληψη περί point guard ότι ο παίκτης πρέπει πρώτα να κοιτάει να πασάρει κτλ. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που κάνει καλύτερα ο Πολ είναι να πασάρει. Αν έβαζες τον έναν στην ομάδα του άλλου πέρισι οι Κλίππερς θα περνούσαν.
yorgos
Δε θα διαφωνήσω με το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Ο Πολ είναι καλύτερος χειριστής, πασέρ, κλέφτης, οργανωτής και σκόρερ από τον Ουέστμπρουκ αλλά κυρίως δεν είναι αυτοκαταστροφικός, όπως είναι ο Ράσελ, σε εκνευριστικό βαθμό και μάλιστα σε ομάδα που δεν έχει ανάγκη από ταρζανιές. Ο Ουέστμπρουκ απλά είναι πολύ πιο αθλητικός κι αυτό τον βοηθάει σε άλλα μέρη του παιχνιδιού που ο Πολ λόγω κορμιού δεν μπορεί.

Από τους υπόλοιπους εξαρχής αποκλείω τον Ουίλιαμς, είναι πιο κάτω σαν καριέρα και σαν μπασκετική αξία. Δεύτερος χειρότερος για μένα ο Ρόντο και για αγωνιστικούς και για εξωαγωνιστικούς λόγους, πολύ χτυπητή αδυναμία το τεράστιο πρόβλημα στο σουτ (και βολές) και προβληματικός.

Από τους άλλους είναι δύσκολη η επιλογή. Ο καλός Ρόουζ είναι καλύτερος και από τον Πολ, ενώ ο Πάρκερ είναι παιχτούρα αλλά βοηθάται σημαντικά από τον τρόπο παιχνιδιού των Σπερς. Ειδικά η κίνηση που έχουν και που του επιτρέπει να πηγαίνει συνεχώς μέσα στη ρακέτα (θα ήθελα να ξέρω τι ποσοστό των πόντων του είναι εντός ρακέτας, σίγουρα είναι ο γκαρντ με τους περισσότερους και μάλιστα με κανέναν από επιθετικό ριμπάουντ, ο ίδιος πάει το παιχνίδι του εκεί) είναι κάτι που σε άλλες ομάδες δεν θα το είχε, όπως δε θα είχε και τόσες ασίστ γιατί δε θα υπήρχε η ομοιογένεια και η ομαδική ευφυία που έχουν οι Σπερς. Π.χ. ο Πολ μπορεί και να είχε καλύτερα νούμερα από τον Πάρκερ αν έπαιζε στους Σπερς αλλά δε θα το μάθουμε ποτέ.

Ο Κάρι έχει ψωμιά να φάει ακόμη. Επιθετικά πετάει, αλλά κατά τα άλλα έχειθέματα και του λείπουν και γαλόνια. Για μένα η σειρά είναι (βάζοντας τον Ρόουζ σε μια κατάσταση χειρότερη από αυτή που ήταν πριν τραυματιστεί αλλά καλύτερη από το χάλι που είδαμε στο Μούντο):
1. Πολ
2. Ρόουζ
3. Πάρκερ
4. Ουέστμπρουκ-Κάρι
5. Ρόντο
6. Ουίλιαμς
SG3ptshooter
QUOTE(yorgos @ Oct 5 2014, 03:31 ) *
Ειδικά η κίνηση που έχουν και που του επιτρέπει να πηγαίνει συνεχώς μέσα στη ρακέτα

http://www.basketball-reference.com/player...#shooting::none

Είναι υπερβολικά εύκολο για bold prediction να πω πως απ' τους 3 ψιλονεκρούς της λίστας του yorgos, οι 2 δεν θα είναι φέτος top10-pg στη λίγκα, γενικά ή/και φανταζιακά, όπως θέλετε πάρτε το.

Η δικιά μου λίστα δεν υφίσταται χωρίς Τοιχόγιαννο. Αν αναρωτιέστε, ναι ακόμα πιστεύω το Jrue. bball.gif
Ο λιγότερο διαφημισμένος PG της λίγκας που αξίζει της προσοχής όλων είναι ο Conley, ο πιο διαφημισμένος PG της λίγκας που θέλω να απλώσει περισσότερο το παιχνίδι του και τότε θα είναι top, είναι ο -υπέροχος- Damian Lillard.

Aν ήμουν ο Paul θα έψαχνα πόρτα να φύγω. Αν ήμουν ο Westbrook -και είχα μυαλό- θα έκλεινα τις πόρτες να μη φύγει ο Durant.

tzagasdog
πώς θα σας φαινόταν ένα trade russell westbrook - Stephen curry.
SteveNashidis
QUOTE(tzagasdog @ Oct 6 2014, 10:18 ) *
πώς θα σας φαινόταν ένα trade russell westbrook - Stephen curry.


Θεωρώ ότι το Curry- Durant θα ήταν αρκετά ευάλωτο αμυντικά παρόλο που στην επίθεση δεν θα μπορούσες να το σταματήσεις εύκολα.

Το westbrook - thompson μαρέσει αρκετά σαν ιδέα αλλά δεν μπορώ να πω ότι βελτιώνονται οι warriors σε σχέση με το τωρινό δίδυμο curry-thompson
lakersdynasty
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 5 2014, 11:36 ) *
http://www.basketball-reference.com/player...#shooting::none

Είναι υπερβολικά εύκολο για bold prediction να πω πως απ' τους 3 ψιλονεκρούς της λίστας του yorgos, οι 2 δεν θα είναι φέτος top10-pg στη λίγκα, γενικά ή/και φανταζιακά, όπως θέλετε πάρτε το.

Η δικιά μου λίστα δεν υφίσταται χωρίς Τοιχόγιαννο. Αν αναρωτιέστε, ναι ακόμα πιστεύω το Jrue. bball.gif
Ο λιγότερο διαφημισμένος PG της λίγκας που αξίζει της προσοχής όλων είναι ο Conley, ο πιο διαφημισμένος PG της λίγκας που θέλω να απλώσει περισσότερο το παιχνίδι του και τότε θα είναι top, είναι ο -υπέροχος- Damian Lillard.

Aν ήμουν ο Paul θα έψαχνα πόρτα να φύγω. Αν ήμουν ο Westbrook -και είχα μυαλό- θα έκλεινα τις πόρτες να μη φύγει ο Durant.


Ωραίο το bold bball.gif

Τον Wall τον είχα βγάλει τελείως απο το μυαλό μου και είναι ο ένας παίκτης, πέραν του Ρόουζ, που ταιριάζει σε ροπές στον Westbrook. Όντως έπρεπε να είναι στη λίστα. Εδώ μια σύγκριση βγάζοντας έξω τον Rondo και βάζοντας Wall (δε χωράνε όλοι):

http://www.basketball-reference.com/play-i...o01&y6=2014

Μου έκανε εντύπωση η άποψη του mamba7 ως προς την άμεση επιτυχία των Clippers σε περίπτωση παρουσίας του Westbrook αντί Paul.

Έχω την εντύπωση όμως ότι αν και ο Westbrook θα μπορούσε να αναλάβει το σκοράρισμα πολύ πιο εύκολα όταν τα σουτ άλλων δεν έβρισκαν στόχο, δεν ξέρω κατά πόσο άλλοι παίκτες θα ήταν στον ίδιο βαθμό μέσα στο παιχνίδι, όσο είναι τώρα.

Το πρόβλημα με τους PG που ξεκινάνε το παιχνίδι τους απο τη δημιουργία και έχουν AST% άνω του 40% είναι ότι η ομάδα τους είναι χτισμένη ώστε να λειτουργεί καλύτερα με αυτούς να δημιουργούν και τους άλλους να σκοράρουν. Το δικό τους σκοράρισμα έρχεται κατά διαστήματα και σε μεγάλο βαθμό υποβοηθάται απο όσα κάνουν εκτελεστικά οι υπόλοιποι. Όταν ο αντίπαλος ωθεί τον PG να σκοράρει συστηματικά και πολύ περισσότερο το παιχνίδι των υπολοίπων υποφέρει επίσης.

Έβλεπα τις προάλλες τη σειρά Lakers -Warriors του 91 όταν ο Magic είχε τελειώσει το 2ο παιχνίδι με 44 πόντους κάνοντας νέο ρεκόρ, με τους Lakers όμως να χάνουν το μοναδικό παιχνίδι της σειράς και τους σκόρερ της ομάδας Scott-Worthy να είναι σχετικά άστοχοι σε λιγότερα σουτ.

http://www.basketball-reference.com/boxsco...9105080LAL.html

Βέβαια και η επιστροφή τότε του Chris Mullin που τελείωσε με 16-21 σουτ βοήθησε επίσης αλλά το μεγάλο ζήτημα για τους Lakers ήταν οι επιλογές σουτ.

Κάθε ομάδα έχει τους παίκτες που έχει για να κάνουν ορισμένα πράγματα. Αν ο αντίπαλος αλλάξει τις ροπές της ομάδας βγάζει κάποιους παίκτες απ'το συνηθισμένο τους ρόλο και χαλάει το παιχνίδι της. Οι ομάδες αυτές χάνουν εκτός αν άλλοι παίκτες ανταποκριθούν σε ικανοποιητικό βαθμό σε ότι τους αφήνει η άμυνα.

O Paul δεν έχασε απο ton Westbrook οι Clippers έχασαν απο τους Thunder. O Westbrook με τον τρόπο που λειτουργούσε η ομάδα του έκανε το παιχνίδι του, ο Paul με τον τρόπο που έπαιζαν οι Clippers έπρεπε να γίνει περισσότερο σκόρερ, αυτό όμως επειδή οι Barnes Crawford σούταραν και κάτω apo 40 FG%. Δεν πήρε υπερβολικά περισσότερα σούτ, δεν ξέρω όμως και αν θα ήταν ικανοποιητικό το αποτέλεσμα αν τα έπαιρνε.

Ο Westbrook έχει ένα μεγάλο θέμα και δεν είναι οι ροπές του. Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να σκοράρει. Οι επιλογές των σουτ του όμως είναι μεγάλο θέμα και όπου και να παίξει θα συνεχίσει να είναι. Τα περισσότερα λάθη του δεν εμφανίζονται στη στήλη TO αλλά στη στήλη FG%.

Οι τελευταίοι συνδυασμοί επίσης ενδιαφέροντες, αλλά απο μόνες τους αλλαγές κορυφαίων παικτών, λογικά για να δουλέψουν θα πρέπει να επαναοικοδομηθεί η ομάδα γύρω τους, για να εκμεταλλευτεί τα καλά και να μετριάσει τα κακά τους.
Rated: (en)joy
Βλεπω συντριπτικη η διαφορα υπερ του Paul στη συγκριση μεταξυ των δυο pointguards, διαφορα που για μενα αν την κοιταξουμε με βαση την παραμετρο της καριερας -που ηταν και το αρχικο κριτηριο που εθεσε ο lakersdynasty- ειναι αν μη τι άλλο υπερβολικη. Ναι μεν ο Paul θεωρειται –και ειναι κιολας- μεχρι και σημερα ο καλυτερος μεταξυ των 2 ωστοσο σε μια σειρα playoff που οι Thunder νικησαν τους Clippers oπως σωστα διατυπωθηκε και πιο πανω, ο ιδιος οσο καλα και να πουμε οτι επαιξε είναι αληθεια ότι δεν καταφερε να επιβληθει του Westbrook. Αυτο μαζι με το γεγονος οτι ο τελευταιος εκανε την καλυτερη του χρονια στα πλειοφ θα επρεπε να του εδινε καποιες ψηφους παραπανω νομιζω...
GreekSneakCollector
Προσωπικά θεωρώ τον Paul πιο ολοκληρωμένο γκαρντ από τον Westbrook. Δημιουργεί φάσεις, κατευθύνει πιο σωστά την εκάστοτε ομάδα του ενώ εχει ηγετικές τάσεις. Ο Westbrook είναι σίγουρα αθλητικότερος και πιο επιθετικός όμως πολλές φορές καταστρέφει το παιχνίδι των Thunder. Αν ήταν πιο σοβαρός στο παιχίδι του και καταλάβαινε τη θέση του στην ομάδα ίσως τότε και η OKC να είχε περισσότερες από μια συμμετοχές σε τελικούς NBA (και δεν εννοω τελικούς περιφέρειας).


Check out my blog and my youtube channel:
www.greeksneakcollector.blogspot.com
http://www.youtube.com/user/GreekSneakCollector
lakersdynasty
http://prohoopshistory.com/2014/05/16/the-...ams-jerry-west/

QUOTE
The 6’2″-and-Under Champions Club

Life should be grand for Chris Paul. He delivered 22.5 points, 12 assists, and 2.5 steals per game while shooting 51% FG, 75% FT, and 45.5% 3PT in the Western Conference Semi-Finals against the Oklahoma City Thunder. His regular season saw some injury woes but he’s still likely to make another All-NBA 1st Team, which would be the 4th such selection of his career. Of course the Clippers losing their series against Oklahoma City is dispiriting, but basketball fans can bask in Paul’s great efforts.

Well, some can. Not all.

Roll that beautiful Chris Paul critique footage!

The criticism will start anew after the Clippers playmaker delivered more heartache during his team’s season-ending 104-98 loss to Oklahoma City in Game 6 of the Western Conference semifinals Thursday night at Staples Center.

Paul finished with 25 points and 11 assists but will be recalled mostly for the offensive foul with 3 minutes 35 seconds left that probably sealed the Clippers’ fate.

Paul was dejected after the loss and his continued failure to reach the Conference Finals, let alone the NBA Finals:

“It’s not just to get out of the second round. It’s to win a championship. I don’t know anybody in our league that plays for the Western Conference finals. That’s not enough.”

Well, given the circumstances of the NBA, having a 6’0″ tall player as your leading man rarely means winning a championship. Extending the height to 6’2″, only five NBA franchises have garnered a title with a player that tall reasonably, not unequivocally, considered their best player.

The Rochester Royals 1950-51

The first franchise was the Rochester Royals back in the 1950-51 season. Their best player was Bob Davies, a 6’1″ guard/forward who was one of the first players in the major pro leagues to dribble behind his back. The Royals, however, were a well-balanced machine with Bob Wanzer and especially Arnie Risen contesting best player honors. Indeed during the postseason, the 31-year old Davies had a miserable time averaging 16 points, 5.5 rebounds and 3 assists on 34% shooting over 14 games. However, Risen and Wanzer rose to the ocassion. Wanzer notched 12.5 PPG, 5 RPG, and 4 APG while shooting 47% FG and 91% FT. Risen was a beast in the post with 19.5 PPG and 14 RPG including a dominating NBA Finals against the Knicks which would have secured a Finals MVP for Risen had it existed then. There was also defensive ace Jack Coleman who threw in 10 points, 13 rebounds, and 5 assists per game in the postseason.

Davies may have been the best player, but it was truly a full team effort.

The Boston Celtics 1956-57

The Celtics were the next NBA champ to exhibit a wondrous 6’1″ dribbler as their best player. Bob Cousy was the regular season MVP for the NBA and had appeared in the All-Star Game all seven seasons of his pro career. The Celtics had also made the postseason every year of his career, but had never made the Finals. Finally, in 1957 Boston won the Finals as Cousy averaged 20 points, 9 assists and 6 rebounds in the playoffs.

Don’t be too quick to give Cooz all the credit, though. His longtime running mate Bill Sharman averaged 21 PPG. Rookie forward Tommy Heinsohn dropped 23 PPG and 12 RPG. Oh yeah, another rookie – Bill Russell – contributed 14 points and 24 rebounds nightly. Russell would wind up winning MVP the very next season in 1958 quickly supplanting Cousy as the Celtics’ best player.

But in 1957 was Cousy or Russell the better Celtic? It’s debatable. Nonetheless, the point is still standing: a short star needs a some equitable talent.

The Los Angeles Lakers 1971-72

No one can still figure out who was better for the Lakers in 1972: Wilt Chamberlain or Jerry West. The team won 33 straight games on their way to 69 wins in the regular season. They trounced opponents in the playoffs breezing to the title with 12 wins and 3 losses. West and Wilt played vastly different but complementary roles. Wilt cleaned the glass, defended the paint like crazy, and produced highlight dunks here and there. West pestered the perimeter, ran the offense as the point guard, and drained long-range bombs.

Their regular season stats reveal their productive schism.
Wilt – 15 PPG, 19 RPG, 4 APG
West – 26 PPG, 4 RPG, 10 APG

Jerry West, however, played the worst postseason of his career that year. Prior to 1972, he had averaged 31 PPG, 6 APG, and 6 RPG on 48% FG and 81% FT shooting. In 1972 he bottomed out at 23/9/5 – still great for a 33-year old guard – but shot a miserable 37.5% from the field. It was even worse in the Finals where Mr. Clutch put up 20/9/4 on 32.5% shooting. The Big Dipper meanwhile feasted on the Knicks to the tune of 19.5 points and 23 rebounds a game on 60% shooting.

In the end, it’s likely a wash as to who was more instrumental for those Lakers.

The Seattle SuperSonics 1978-79

The champion oft-forgot, the 1979 Sonics were one of the most egalitarian teams to take the title. The youthful trio of Jack Sikma (23 years old), Dennis Johnson (24) and Gus Williams (25) did the heaviest lifting while veterans like Paul Silas, Freddie Brown, and John Johnson capably helped out the young bucks.

The splits of three contenders for Sonics’ best player don’t concretely solve the question, but it gives a tentative answer…

Regular Season

PPG RPG APG BPG SPG FG% FT%
Gus Williams 19.2 3.2 4.0 0.4 2.0 49.5% 77.5%
Jack Sikma 15.6 12.4 3.2 0.8 1.0 46.0% 81.4%
Dennis Johnson 15.9 4.7 3.5 1.2 1.3 43.4% 76.0%

Playoffs

PPG RPG APG BPG SPG FG% FT%
Gus Williams 26.7 4.1 3.7 0.6 2.0 47.6% 70.9%
Jack Sikma 14.8 11.7 2.5 1.4 0.9 45.5% 78.7%
Dennis Johnson 20.9 6.1 4.1 1.5 1.6 45.0% 77.1%
On balance, Gus Williams emerges as the premier, but not definitive, candidate for best player on the 1979 Sonics. The 6’2″ guard would lose out on Finals MVP to the 6’4″ Dennis Johnson. Guess that didn’t help settle matters.

The Detroit Pistons 1988-89 and 1989-90

The only time a multiple championship teams were led by a diminutive player. Still in his prime, but maybe a hair past his peak, Isiah Thomas was the linchpin of the Bad Boys Pistons. If ever a team won a title based on gang tactics, it was these Pistons squads. Bill Laimbeer, James Edwards, Dennis Rodman, and John Salley delivered body blows to frustrate opponents. But the real threat to Thomas’s claim to best player on these teams came from his young, stoic backcourt mate: Joe Dumars.

Dumars proved so valuable he snared the 1989 Finals MVP in a sweep over the LA Lakers. Put winning Finals MVP doesn’t automatically catapult you to best player on the team. When it’s all said and done, Isiah was the orchestrator of the Pistons’s assault even if the disparity between himself and his teammates wasn’t the chasm we like to imagine exists between a team’s best player and the secondary pieces.

So what does any of this mean for Chris Paul? Or for any future pipsqueak star?

It means that they can be the best player on a team that wins an NBA title, but the team has to be extremely well-balanced. And even if that short star plays the role of best player, it’ll be hard for contemporaries and future generations to easily discern that.
lakersdynasty
Η άποψη των General Managers

QUOTE
Who is the best point guard in the NBA?
1. Chris Paul, L.A. Clippers -- 71.4%
2. Russell Westbrook, Oklahoma City -- 10.7%
3. Tony Parker, San Antonio -- 7.1%
Also receiving votes: Stephen Curry, Golden State; Damian Lillard, Portland; Derrick Rose, Chicago
Last year: Chris Paul -- 70.0%


http://www.nba.com/news/features/john_schu...rvey/index.html

QUOTE
Which player is the best leader?
1. Tim Duncan, San Antonio -- 35.7%
2. Chris Paul, L.A. Clippers -- 28.6%
3. LeBron James, Cleveland -- 14.3%
4. Kevin Garnett, Brooklyn -- 10.7%
Also receiving votes: Stephen Curry, Golden State; Kevin Durant, Oklahoma City; Steve Nash, L.A. Lakers
Last year: Tim Duncan -- 30.0%
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.