Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
*GrimReaper*
QUOTE(jjc @ Jun 17 2007, 08:53 PM) *
Αυτος ο Πεν ειναι αλλος ανθρωπος στους τελικους. Ο Βασιλοπουλος μια απο τα ιδια αλλα και μα πολλα τριποντα και ο μπουρουσης το γνωστι σκιαχτρο.

Αντε καλο παιχνιδι την τεταρτη και με ηρεμια


Οσο για αυτο να εισαι σιγουρος... tongue.gif tongue.gif

Παιδια εγω βλεπω να μην ολοκληρωνετε ο τελικος tongue.gif
Igor
Γιατι ??? Πιστευω οτι θα τιμωρηθει ο Ολυμπιακος.. ΑΔΙΚΑ αλλα ετσι θα θελουν...

Και δεν θα αφησουν οπαδους να ερθουν στο ΟΑΚΑ..

Δυστηχως.. Δεν θελουν να γινει καμια στραβη εδω που εχουμε φτασει..
james
Η καλυτερη λυση για το οακα θα ειναι να βαλουν πλεξιγλας παντου γυρω γυρω. Να το κανοθν σαν αρενα smiley.gif smiley.gif smiley.gif Μονο ετσι θα γλιτωσουν tongue.gif
Nik7
ηθελα να θίξω για μια ακόμη φορά ενα θέμα το οποίο σήμερα κατα την άποψή μου φάνηκε ιδιαίτερα. κι αυτό είναι η γύμνια -ναι τολμώ να χρησιμοποιήσω τέτοια λέξη- στον πάγκο των πρασίνων.
γνωρίζοντας οτι μπορεί να χαρακτηρισθώ γραφικός, παραθέτω το επιχείρημα, το οποίο (ιδιωτικά) είχα συζητήσει με φίλους απο τα χριστούγεννα ακομη:
ο πάγκος του ΠΑΟ είναι σα να μην υπάρχει, διότι
Ξανθόπουλος, Σακοτα, Παπανικολάου, Γιαφτόκας είναι εντελώς εκτός (και ευτυχώς-μεταξύ μας), αρα σα να μην υπάρχουν.
η δε συμμετοχή Βουγιανιτς είναι ιδιαίτερα προβληματική αμυντικά, ενω επιθετικά είναι αντιφατική, δηλ τη μια είναι καλή την άλλη ...γιουβετσι.
το αυτό ισχύει και για τον Μπετσίροβιτς, ως επι το πλείστον.
η προσφορά του Αλβέρτη στην άμυνα είναι πολύ περιορισμένη, στη δε επίθεση μονοδιάστατη και προβλέψιμη.

αν στα παραπάνω προσθέσει κανείς τη φυσιολογική κόπωση των ΔΔ, Σισκα, και το ντεφορμάρισμα σε βαθμό παρεξηγήσεως των Χατζηβρέττα, Ντικ, τι μένει;

γι αυτό σας λέω, το περίφημο rotation των πρασίνων είναι κατα την άποψή μου μύθος, κι εκει παίχτηκε (και) ο 4ος τελικός.
ο Ολυμπιακός κατέδειξε περίτρανα αυτη την αδυναμία του αντιπάλου του και δίκαια κέρδισε.
νομίζω οτι βρίσκεται μπρος σε μια ιστορική στιγμή, αντίστοιχη με αυτη του ΠΑΟ το 99.
Bonzo
Συγχαριτίρια στον ΟΣΦΠ που κέδισε σχετικ΄άνετα σήμερα...

Για τη σημερινή εμφάνιση πιστεύω ότι το μεγαλυτερο μερίδιο ευθύνης το έχει ο Ομπράντοβιτς..Γενικά ο Ζοτς έχει κάνει πολύ μέτρια σειρά αλλά σήμερα ήταν άθλιος.Νομίζω οτι είανι το χειρότερο του κοουτσάρισμα όσο τον θυμάμαι(τατελευταία 2-3 χρόνια σίγουρα).Και εξηγούμαι...
Μέχρι το 2ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ ήταν κυριαρχος και φαινόταν ότι αν συνέχιζε σε αυτό το ρυθμό θα κερδιζ σχετικά εύκολα..Και εκεί που όλα πήγαιναν καλά ο Ζέλικο αποφάσισε να βγάλει τον εξαιρετικό Τομάσεβιτς που μορεί να μην ήταν τρομερά ευστοχος αλλά ήταν ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ μέσα στην ρακέτα.και σαν να μην έφτανε αυτό κραταει και τον Αλβέρτη που είχε κουραστεί και δεν μπορουσε να παίξει άμυνα στον Βασιλόπουλο.Last but not least περναι και την τριτη(και σημαντικότερη για την εξέλιξη του αγώνα) τρύπα στην άμυνα:τον Βούγιανιτς.Ο Πενν τον ξεφτίλισε και εξέθεσε τον Ομπράντοβιτς που είχε αφήσει έξω τον εξαιρετικό Μπετσίροβιτς ο οποιος με το που μπήκε του πήρε 2 ή 3 φάουλ και τον εκμηδένισε στην άμυνα.Ηταν πολύ αργά ομως.Δεν είανι τυχαίο που χασαμε τον έλεγχο στα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο μπατίστ ήταν οσί(λάθος το γραψα αλλά δεν ξέρω πως γράφεται) παρών.

Εκτός αυτού πάντως η ομάδα εμφανιστηκε όχι μόνο κουρασμένη αλλά ακομα χειρότερα ΞΕΨΥΧΗΣΜΕΝΗ.Για μένα η υπόθεση πρωτάθλημα για τον ΠΑΟ έιανι ήδη αποτυχημένη τουλάχιστον ας σώσουμε τα προδσχήματα κάνοντας μια μεγάλη εμφάνιση στο τελευταίο παιχνίδι(αν και δεν το βλέπω).Προσγειοθήκαμε απότομα, ας ελπίσουμε όχι και αγαρμπα,σε αυτή τη σειρά.

Θα έχει φιλάθλους ο Ολυμπικαός στο τελευταίο παιχνίδι(πορσωπικά δεν νομίζω)?Αν έχει τι θα γίνει με τα διαρκείας?

edit:ο Μπέτσι δεν συγκρίνεται με τον Βούγιναιτς αμυντικά.Στα υπόλοιπα συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου Νικ
james
Φιλε Nik7 φυσικα και δεν ειναι ολοι οι παιχτες ισαξιοι. Οταν μια ομαδα παιζει στο φουλ 70 αγωνες (πχ) δε μπορει στο τελος της σεζον να ειναι ξεκουραστη. Ακομα και σωστο ροτασιον να γινοταν με 12 απολυτα ισαξιους παιχτες πιστευω οτι θα υπαρχε και παλι κουραση. Επισης το προβλημα στον Παο φαινεται καλυτερα γιατι περα των αλλων υπαρχουν και παιχτες που δεν εχουν κουραστει τοσο αλλα ειναι σε πολυ κακη κατασταση. πχ Ντικουδης, Βουγιανιτς
Nik7
QUOTE(Bonzo @ Jun 17 2007, 06:10 PM) *
Συγχαριτίρια στον ΟΣΦΠ που κέδισε σχετικ΄άνετα σήμερα...

Για τη σημερινή εμφάνιση πιστεύω ότι το μεγαλυτερο μερίδιο ευθύνης το έχει ο Ομπράντοβιτς..Γενικά ο Ζοτς έχει κάνει πολύ μέτρια σειρά αλλά σήμερα ήταν άθλιος.Νομίζω οτι είανι το χειρότερο του κοουτσάρισμα όσο τον θυμάμαι(τατελευταία 2-3 χρόνια σίγουρα).Και εξηγούμαι...
Μέχρι το 2ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ ήταν κυριαρχος και φαινόταν ότι αν συνέχιζε σε αυτό το ρυθμό θα κερδιζ σχετικά εύκολα..Και εκεί που όλα πήγαιναν καλά ο Ζέλικο αποφάσισε να βγάλει τον εξαιρετικό Τομάσεβιτς που μορεί να μην ήταν τρομερά ευστοχος αλλά ήταν ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ μέσα στην ρακέτα.και σαν να μην έφτανε αυτό κραταει και τον Αλβέρτη που είχε κουραστεί και δεν μπορουσε να παίξει άμυνα στον Βασιλόπουλο.Last but not least περναι και την τριτη(και σημαντικότερη για την εξέλιξη του αγώνα) τρύπα στην άμυνα:τον Βούγιανιτς.Ο Πενν τον ξεφτίλισε και εξέθεσε τον Ομπράντοβιτς που είχε αφήσει έξω τον εξαιρετικό Μπετσίροβιτς ο οποιος με το που μπήκε του πήρε 2 ή 3 φάουλ και τον εκμηδένισε στην άμυνα.Ηταν πολύ αργά ομως.Δεν είανι τυχαίο που χασαμε τον έλεγχο στα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο μπατίστ ήταν οσί(λάθος το γραψα αλλά δεν ξέρω πως γράφεται) παρών.

Εκτός αυτού πάντως η ομάδα εμφανιστηκε όχι μόνο κουρασμένη αλλά ακομα χειρότερα ΞΕΨΥΧΗΣΜΕΝΗ.Για μένα η υπόθεση πρωτάθλημα για τον ΠΑΟ έιανι ήδη αποτυχημένη τουλάχιστον ας σώσουμε τα προδσχήματα κάνοντας μια μεγάλη εμφάνιση στο τελευταίο παιχνίδι(αν και δεν το βλέπω).Προσγειοθήκαμε απότομα, ας ελπίσουμε όχι και αγαρμπα,σε αυτή τη σειρά.

Θα έχει φιλάθλους ο Ολυμπικαός στο τελευταίο παιχνίδι(πορσωπικά δεν νομίζω)?Αν έχει τι θα γίνει με τα διαρκείας?

edit:ο Μπέτσι δεν συγκρίνεται με τον Βούγιναιτς αμυντικά.Στα υπόλοιπα συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου Νικ

μιας και μου δίνεις λίγο χώρο (χωρίς καμία διάθεση δασκαλισμού ή ειρωνίας παραθέτω:
συγχαρητήρια
ωσεί
προσγειωθήκαμε
κατά τ'άλλα συμφωνώ μαζί σου στην ανάλυση, αλλά και στην παρατήρηση οτι δεν συγκρίνονται αμυντικά μπετσι και βουγια.
ελπίζω τουλάχιστον του χρόνου να βελτιωθεί...
Nik7
QUOTE(james @ Jun 17 2007, 06:13 PM) *
Φιλε Nik7 φυσικα και δεν ειναι ολοι οι παιχτες ισαξιοι. Οταν μια ομαδα παιζει στο φουλ 70 αγωνες (πχ) δε μπορει στο τελος της σεζον να ειναι ξεκουραστη. Ακομα και σωστο ροτασιον να γινοταν με 12 απολυτα ισαξιους παιχτες πιστευω οτι θα υπαρχε και παλι κουραση. Επισης το προβλημα στον Παο φαινεται καλυτερα γιατι περα των αλλων υπαρχουν και παιχτες που δεν εχουν κουραστει τοσο αλλα ειναι σε πολυ κακη κατασταση. πχ Ντικουδης, Βουγιανιτς

αφου λοιπόν έχουν κουραστεί οι βασικοί γιατί δεν βάζει ο ζοτς τους παγκίτες;
δεν τους βάζει γιατί αντι με 10 θα χάσει με 20 και βάλε...
τα λάθη εδω πληρώνονται.
ειδικά ο γιαβτόκας είναι το μεγαλύτερο και ακριβότερο κρέας (συγνώμην για την έκφραση αλλά μιλάμε για την πιο αποτυχημένη μεταγραφή του ΠΑΟ) που κυκλοφορεί στην ευρώπη
panos75
O Παναθηναϊκός έχει κλατάρει. Αυτό ήταν φανερό από τα ματς με το Μαρούσι και δεν είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί μέσα σε λίγες μέρες. Αν ή εμφάνιση του στο πέμπτο ματς κινήθει στο ίδιο μοτίβο τότε διακινδυνεύω την πρόβλεψη ότι ο Ολυμπιακός θα νικήσει άνετα.

Ο Γκέρσον είναι ένας από τους λίγους προπονητές στην Ευρώπη που δεν αντιμετώπιζε ποτέ με δέος τον Ομπράντοβιτς και πιστεύω πως έχει περάσει αυτή τη νοοτροπία και στους παίκτες του. Γι'αυτό και ο Σέρβος, που δεν είχε συνηθίσει σε τέτοια πίεση εντός των συνόρων, έχει βγάλει στην επιφάνεια τον χειρότερο εαυτό του από άποψης κοουτσαρίσματος.

Τώρα πλέον με οπαδούς και των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ απομένει να κάνουμε το σταυρό μας για να μην ζήσουμε ''ένδοξες'' στιγμές του παρελθόντος.
Igor
Συμφωνω με Βοnzo..
Αλλα ο Ζοτς κατι θα σκαρφιστει ωστε να το παρει ο ΠΑΟ.


Νικ7 να σε ρωτησω: Θεωρεις οτι στον ΟΣΦΠ υπαρχει καλυτερος πλευ-μεικερ απο τον Βουγιανιτς ??

Δεν μπορεις να λες οτι δεν υπαρχει Μπετσιροβιτς. Σθυμφωνω οτι Παπανικολαου, Γιαβτοκας κτλ δεν υπαρχουν αλλα Βουγιανιτς και Σανι δεν περνουν απαρατηρητοι.

Διαμαντιδης
Μιλος
Σανι
Χατζηβρεττας
Σισκα
Μπατιστ
Ντικουδης
Τσαρτσαρης
Τομασεβιτς
μετραω και τον Αλβερτη

= 10 παιχτες.

Πενν
Ντομερκαντ
Ακερ
Ματσε
Βασιλοπουλος
Μπουρουσης
Ζιζιτς
Στακ
Μετραω και τον Σοφο

Μη μου πεις πως στη σειρα παιζουν ρολο Παπαμακαριος, Χαρισης και Μπαρλος ??

Αυτα. Ισως ειμαι λαθος επειδη ειμαι λιγο νευριασμενος απο την ηττα.

** Ακουστηκαν ρατσιστικα συνθηματα κατα του Μπατιστ ειμαι λαθος ακουσα. Μιλαω για τη φαση της κοκκορομαχιας με τον Μπουρουση....
*GrimReaper*
QUOTE(Bonzo @ Jun 17 2007, 09:10 PM) *
Θα έχει φιλάθλους ο Ολυμπικαός στο τελευταίο παιχνίδι(πορσωπικά δεν νομίζω)?Αν έχει τι θα γίνει με τα διαρκείας?


Η διοικηση ειπε οτι θα δωσει εισητηρια....τωρα ειναι θεμα Ορφανου.. 68.gif 68.gif 68.gif
Nik7
QUOTE(Igor @ Jun 17 2007, 06:23 PM) *
Συμφωνω με Βοnzo..
Αλλα ο Ζοτς κατι θα σκαρφιστει ωστε να το παρει ο ΠΑΟ.
Νικ7 να σε ρωτησω: Θεωρεις οτι στον ΟΣΦΠ υπαρχει καλυτερος πλευ-μεικερ απο τον Βουγιανιτς ??

Δεν μπορεις να λες οτι δεν υπαρχει Μπετσιροβιτς. Σθυμφωνω οτι Παπανικολαου, Γιαβτοκας κτλ δεν υπαρχουν αλλα Βουγιανιτς και Σανι δεν περνουν απαρατηρητοι.

Διαμαντιδης
Μιλος
Σανι
Χατζηβρεττας
Σισκα
Μπατιστ
Ντικουδης
Τσαρτσαρης
Τομασεβιτς
μετραω και τον Αλβερτη

= 10 παιχτες.

Πενν
Ντομερκαντ
Ακερ
Ματσε
Βασιλοπουλος
Μπουρουσης
Ζιζιτς
Στακ
Μετραω και τον Σοφο

Μη μου πεις πως στη σειρα παιζουν ρολο Παπαμακαριος, Χαρισης και Μπαρλος ??

Αυτα. Ισως ειμαι λαθος επειδη ειμαι λιγο νευριασμενος απο την ηττα.

** Ακουστηκαν ρατσιστικα συνθηματα κατα του Μπατιστ ειμαι λαθος ακουσα. Μιλαω για τη φαση της κοκκορομαχιας με τον Μπουρουση....

δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία συνολικής αποτίμησης 2 παικτών όταν στο ματς που καίει ο ένας πετάει κι ο άλλος κρύβεται.
ο ΠΑΟ χαρακτηρίζεται ως η ομάδα 'go to', δηλ στα δύσκολα ορθώνει ανάστημα. ας ελπίσουμε οτι θα το πράξει. πάντως μέχρι στιγμής νομίζω οτι ακόμη και οι παναθηναϊκοί βλέπουν οτι η ομάδα παίζει λιγότερο καλά απο τον Ολυμπιακό.
εν τέλει πιστεύω οτι οι αδυναμίες του ΠΑΟ στον πάγκο δεν φάνηκαν μεχρι στιγμής διοτι οι βασικοι 7 έπαιζαν καλα. τωρα που κουράστηκαν φάνηκε η αδυναμία των υπολοίπων.
thrylos7
QUOTE
Θεωρεις οτι στον ΟΣΦΠ υπαρχει καλυτερος πλευ-μεικερ απο τον Βουγιανιτς


Δε βγάζω γενικό συμπέρασμα, αλλά σήμερα ίσως ήταν η πρώτη φορά που ...καμάρωσα τον Πεν (και) ως πλέι μέικερ..

Το άγχος και τα νεύρα (σήμερα) του Ζοτς είναι εμφανή, πλέον είναι αυτός που χρησιμοποιεί πετσέτες, αντί για τον Γκέρσον.

Δεν ξέρω πόσο καλό, ή μεγάλο ματς θα γίνει στον τελευταίο τελικό, αλλά νομίζω πως θα είναι μια από τις πιο μεγάλες "μάχες" μεταξύ προπονητών.


Η ευστοχία από τα 6,25μ του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, δείγμα καλής ψυχολογίας.. Σ' αυτό το ματς ο Άκερ δεν ήταν καλός (φαίνεται όλο και περισσότερο ότι παίρνει τη θέση ρολίστα στην ομάδα), ενώ ο Σοφοκλής και πάλι δε βοήθησε σημαντικά...

Ευτυχώς, Μπουρούσης και Βασιλόπουλος βρίσκονται σ' εξαιρετική κατάσταση και καλύπτουν τα προβλήματα της frontline του Ολυμπιακού, με τον επηρεασμένο (όχι μόνο από τον πρόσφατο τραυματισμό) Ζίζιτς και τον Στακ (αν και στο λίγο που αγωνίστηκε σήμερα ήταν θετικός). Τα καλύπτουν σε τόσο καλό βαθμό μάλιστα, που ο Σχορτσιανίτης δε μπορεί να θεωρηθεί αναντικατάστατος, σ' αυτή τη σειρά.

Ο Μάτσε προσφέρει σημαντικά μόνο και με την παρουσία του στο παρκέ, ενώ ο Ντόμερκαντ μπορεί να είναι πολύτιμος κάθε στιγμή.


Για τον Παναθηναϊκό ήταν πραγματικά πολύ μεγάλη η μεταμόρφωσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ίσως το καλύτερό του, στους τελικούς. Μου θύμισε μάλιστα, μέχρι ενός σημείου, το προηγούμενο παιχνίδι στο ΣΕΦ, αλλά με αντιστροφή ρόλων (με τον ΠΑΟ να υπερτερεί σαφώς).. Δηλαδή ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε κάποια ξεσπάσματα και ο Παναθηναϊκός αυτός που έπαιζε καλύτερα και είχε τον έλεγχο του αγώνα.
Από εκεί και πέρα όμως η εικόνα του ήταν τραγική, κάτι που εκτός των άλλων δείχνει, ότι όσο καλή εμφάνιση κι αν κάνει σε κάποιο ματς (στο 5ο, πλέον), δε μπορεί να έχει διάρκεια στο παιχνίδι του.

Από τις αντιδράσεις - λόγια που έγραψε η κάμερα, μου άρεσε περισσότερο το "for you" του Μάτσε στον Σοφοκλή, όταν ευστόχησε σε σουτ.
*GrimReaper*
QUOTE(Igor @ Jun 17 2007, 09:23 PM) *
Α Θεωρεις οτι στον ΟΣΦΠ υπαρχει καλυτερος πλευ-μεικερ απο τον Βουγιανιτς ??


Ο πεν στους τελικους εχει δειξει οτι ειναι για μεγαλα πραγματα...
Igor
Ποιοι ειναι λοιπον οι 7 βασικοι ??? Η ερωτηση αφορα τον Νικο..
Το τονιζω γιατι εχουν ποσταρει αλλα 2 ατομα απο του Νικ7.

** ξαναρωταω : Ακουστηκαν ρατσιστικα συνθηματα κατα του Μπατιστ ειμαι λαθος ακουσα. Μιλαω για τη φαση της κοκκορομαχιας με τον Μπουρουση....
Air Kef
Σκούνι Πεν:

Σε 36:28

17 ποντους με 3/4 1π,4/4 2π,2/4 3π, 4 ασσιστ,1 κλεψιμο και το απιστευτο 0 λαθη,με αντιπαλο τον Παναθηναικό.w00t.gif
Ηρθε η ώρα.

77.gif


laugh.gif
Germany96
QUOTE(Igor @ Jun 17 2007, 09:23 PM) *
** Ακουστηκαν ρατσιστικα συνθηματα κατα του Μπατιστ ειμαι λαθος ακουσα. Μιλαω για τη φαση της κοκκορομαχιας με τον Μπουρουση....


Εγώ που καθόμουν πάνω από τα δημοσιογραφικά δεν άκουσα τίποτα τέτοιο. Όλη την χρονιά βέβαια ο Gershon έχει ακούσει αναρίθμητα ρατσιστικά σχόλια σε αυτό το στάδιο.
Igor
Δεν μιλαω για μεμονομενα σχολια αλλα συνθημα.. Τελως παντων..

Νικ7 περιμενω την απαντηση σου σχετικα με τους 7 βασικους...
07macijauskas
Καλό και το σημερινό παιχνίδι σε ποιότητα, σίγουρα όχι όπως το προηγούμενο. Ο Ολυμπιακός κέρδισε κυρίως χάρη στον επιθετικό οίστρο των περιφερειακών του και την απουσία του Παναθηναϊκού από άμυνα και επίθεση. Κακό κοουτσάρισμα από τον Ομπράντοβιτς που έχει ηττηθεί κατά κράτος από τον Ξκέρσον στα πλέι οφ. Γενικότερα ο ολυμπιακός είναι άλλη ομάδα στη σειρά των τελικών. Μόνο ο Ζίζιτς είναι πεσμένος. Σήμερα και ο Άκερ ήταν κακός και χρησιμοποιήθηκε αρκετά από τον Γκέρσον. Ο Βασιλόπουλος καταπληκτικός, ο Πεν επίσης, ο Μπουρούσης μετά από την κοκκορομαχία με τον Μπατίστ σεληνιάστηκε, ενώ ο Ματσε ήταν θετικός κατ' εμέ παρ' όλο που έχασε τα τρίποντα. Από τον Παναθηναϊκό ο ΔΔ ήταν πολύ καλός όπως και ο Μπετσίροβιτς του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τομάσεβιτς όντως έπρεπε να χρησιμοποιηθεί περισσότερο. Χαρακτηριστικό πως και ο Μπουρούσης και ο ζίζιτς αλλά και ο Σόφο έχαναν τη μάχη του καλαθιού από τον πολύπειρο και πανέξυπνο Σέρβο. τώρα στο 5ο παιχνίδι όλα μπορούν να γίνουν. Η ψυχολογία με το μέρος του ΟΣΦΠ, ο οποίος έχει δείξει περισσότερο πάθος σε αυτή τη σειρά. Από την άλλη ο ΠΑΟ είναι ομάδα φτιαγμένη για να κερδίζει τέτοια παιχνίδια με μεγάλους παίκτες που μπορούν να πάρουν τη μπάλα όταν αυτή ζυγίζει 100 κιλά. (π.χ. Διαμαντίδης). Ας ελπίσουμε να γίνει ένα καλό παιχνίδι μακρυά από ακρότητες. Κερδισμένο θα βγει το Ελληνικό μπάσκετ. Άντε να ανεβαίνει και ο Αρης και οι άλλες ομάδες...
Air Kef
Επισης:

- Ο ΔΔ επαιξε και τα 40 λεπτά του αγώνα.Συμπεράσματα δικά μας..

- Ο Ζοτς ελεγε λιγο καιρο πριν τους τελικους,να ρωτησουν τον Μπερτομέου γιατι δν γινεται το Φ4 μετά την ληξη των πρωταθλημάτων.Δν νομιζω να το ελεγε τυχαία.Ο ΠΑΟ ειχε πικ το Φ4 και αναγκαστηκά έρχεται με αυτά τα αποθεματα δυναμεων που βλέπουμε τώρα.
spysta
Κερδισε δικαια ο Ολυμπιακος σε ενα ψιλοξενερωτο τελικο...(μας κακομαθαν απο το προηγουμενο παιχνιδι tongue.gif tongue.gif ..)!!Το 5ο παιχνιδι ειναι ΚΑΘΑΡΑ 50-50!!!Οσο για τα εισητιρια δεν τιθεται θεμα....70-30 !!Ακριβως οπως λεει ο νομος..ο οποιος δεν εχει κανενα λογο να αλλαξει!!
Nik7
QUOTE(Igor @ Jun 17 2007, 07:00 PM) *
Δεν μιλαω για μεμονομενα σχολια αλλα συνθημα.. Τελως παντων..

Νικ7 περιμενω την απαντηση σου σχετικα με τους 7 βασικους...

βγήκα για λίγο, γι αυτο άργησα.
ΔΔ
Μπετσι
Σισκα
Τσαρτσαρης
Μπατιστ
Βουγιανιτς
Τομασεβιτς
PARISINOS
QUOTE(Nik7 @ Jun 17 2007, 07:37 PM) *
βγήκα για λίγο, γι αυτο άργησα.
ΔΔ
Μπετσι
Σισκα
Τσαρτσαρης
Μπατιστ
Βουγιανιτς
Τομασεβιτς


Δηλαδη ο Χατζηβρεττας που ολη την χρονια επαιζε σχεδον οσο και ο διαμαντιδης δεν ειναι βασικος blink.gif Η εστω παιχτης του ροτεισον.
Το ιδιο ισχυει και για το ντικουδη, που φετος ειχε 8 π Μ.Ο στην ευρωλιγκα και επαιζε καπου 15 λεπτα Μ.Ο/

Ναι ειναι αληθεια οτι αποδειχτηκε οτι ο ΠΑΟ δεν ειχε τον παγκο που ολοι περιμεναν, δηλαδη 12 ισαξιους παιχτες , μιας και ντελκ και γιαφτοκας αποδειχθηκαν κατωτεροι των προσδοκιων, αλλα μη τρελλαθουμε , ο ΠΑΟ εχει τουλαχιστον 10 παιχτες πολυ μεγαλης κλασης, που ανα πασα στιγμη μπορουν να προσφερουν.

Μην κρινουμε τους παιχτες επειδη ειναι ντεφορμε.

Δηλαδη πριν ενα μηνα στον φαιναλ 4, που ο ζοτς ειχε χρησιμοποιησει και τους 12 παιχτες, και ειχαν προσφερει εστω κατι ολοι, τοτε ειχε ο ΠΑΟ παγκο, ενω τωρα δεν εχει blink.gif
Nik7
QUOTE(PARISINOS @ Jun 17 2007, 07:47 PM) *
Δηλαδη ο Χατζηβρεττας που ολη την χρονια επαιζε σχεδον οσο και ο διαμαντιδης δεν ειναι βασικος blink.gif Η εστω παιχτης του ροτεισον.
Το ιδιο ισχυει και για το ντικουδη, που φετος ειχε 8 π Μ.Ο στην ευρωλιγκα και επαιζε καπου 15 λεπτα Μ.Ο/

Ναι ειναι αληθεια οτι αποδειχτηκε οτι ο ΠΑΟ δεν ειχε τον παγκο που ολοι περιμεναν, δηλαδη 12 ισαξιους παιχτες , μιας και ντελκ και γιαφτοκας αποδειχθηκαν κατωτεροι των προσδοκιων, αλλα μη τρελλαθουμε , ο ΠΑΟ εχει τουλαχιστον 10 παιχτες πολυ μεγαλης κλασης, που ανα πασα στιγμη μπορουν να προσφερουν.

Μην κρινουμε τους παιχτες επειδη ειναι ντεφορμε.

Δηλαδη πριν ενα μηνα στον φαιναλ 4, που ο ζοτς ειχε χρησιμοποιησει και τους 12 παιχτες, και ειχαν προσφερει εστω κατι ολοι, τοτε ειχε ο ΠΑΟ παγκο, ενω τωρα δεν εχει blink.gif

περιπου το ιδιο λεω κι εγω, δηλ οτι χρειαζοταν ο ΠΑΟ 12 παικτες για τη σειρα με τον Ολυ και ειχε μονο 6-7 εντος κλιματος. τελικα στοιχισε (μεχρι τωρα) η λαθος επιλογη γιαβτοκας-ντελκ
Igor
Νικ7 : Αν λες οτι την τωρινη στιγμη υπαχουν 7 παιχτες που ειναι σε σχετικα καλη κατασταση και μπορουν να γινονται ροτεισον, θα συμφωνησω..

Αν ομως λες οτι γενικα στο ΠΑΟ ολοι τη χρονια υπαχουν 7 παιχτες νομιζω κανεις λαθος.

Εξηγησε μου μια προταση συμμεριζεσαι ωστε να δω αν συμφωνω ή διαφωνω μαζι σου.
Nik7
QUOTE(Igor @ Jun 17 2007, 07:56 PM) *
Νικ7 : Αν λες οτι την τωρινη στιγμη υπαχουν 7 παιχτες που ειναι σε σχετικα καλη κατασταση και μπορουν να γινονται ροτεισον, θα συμφωνησω..

Αν ομως λες οτι γενικα στο ΠΑΟ ολοι τη χρονια υπαχουν 7 παιχτες νομιζω κανεις λαθος.

Εξηγησε μου μια προταση συμμεριζεσαι ωστε να δω αν συμφωνω ή διαφωνω μαζι σου.

κατα τη γνωμη υπαρχουν 9 (οι 7 που προανεφερα + Ντικ, Χατζηβρεττα) για ολη τη χρονια.
λεω οτι οταν χτυπας triple crown χρειαζεσαι 12 σχεδον ισαξιους.
λεω επισης οτι στην πλεον νευραλγικη θεση (του ΔΔ) δεν υπάρχει αντικαταστατης (οχι βεβαια ισαξιος, αλλα της ταξεως του 80%) κι ετσι οταν κουραζεται η βγαινει με φαουλ ο ΔΔ η ομαδα καθεται.
απλα και νοικοκυρεμενα...
Igor
Οντως αν θες να κανεις triple crown χρειαζεσαι 11, 12 παιχτες ισαξιους. Σκεωου αν ειχαν πετυχει Ντελκ και Ρομπι θα γινοταν πραξη αυτο που ελεγες Νικο.

Αλλα ελα που το Πρωταθλημα δεν εχει τελειωσει και ο ΠΑΟ κατα 50% θα κανει το πολυποθητο triple crown φετος.

Και κατι αλλο, αυτοι οι 9 παιχτες ειναι απο τους καλυτερους της Ευρωπης... Απλα και νοικοκυρεμενα.
spysta
Παντως ο Πενν εχει βουλωσει πολλα στοματα τελευταια...
Nik7
QUOTE(Igor @ Jun 17 2007, 08:24 PM) *
Οντως αν θες να κανεις triple crown χρειαζεσαι 11, 12 παιχτες ισαξιους. Σκεωου αν ειχαν πετυχει Ντελκ και Ρομπι θα γινοταν πραξη αυτο που ελεγες Νικο.

Αλλα ελα που το Πρωταθλημα δεν εχει τελειωσει και ο ΠΑΟ κατα 50% θα κανει το πολυποθητο triple crown φετος.

Και κατι αλλο, αυτοι οι 9 παιχτες ειναι απο τους καλυτερους της Ευρωπης... Απλα και νοικοκυρεμενα.

συμφωνω, αλλα είναι εντελως ξεφουσκωτοι...
αυτο φαινεται ακομη περισσοτερο απο το γεγονος οτι οσο περνα η ωρα τοσο χανουν συγκεντρωση κ καθαρό μυαλο, οταν παλιοτερα στη σεζον παραδοσιακα κερδιζαν τα ματς στο 3ο κ 4ο δεκαλεπτο.
enypnio
telos panton ego nomizo oti kai oi 2 omades kapsan apo 2 paixtes

apo kako rotation apla oi 2 paixtes pou ekapse o panathinaikos einai i misi omada (mitsos. sisk) eno oi 2 paixtes pou ekapse o olympiakos einai 2 paixtes pou kata lathos paizan toso poly (zizic. acker)

kai oti o olympiakos exei to thayma tis ergofisiologias penn pou xekourazete ta kalokairia
jokey
QUOTE(spysta @ Jun 17 2007, 08:30 PM) *
Παντως ο Πενν εχει βουλωσει πολλα στοματα τελευταια...


Πάντως το δικό μου όχι. 4 ασσίστ και 0 λάθη σε ένα παιχνίδι και έχει βουλώσει στόματα? Μάλλον με τη χρονιά που έχει φέτος σας έχει κάνει να κρατάτε πολύ μικρό καλάθι.
Igor
QUOTE(Nik7 @ Jun 17 2007, 11:35 PM) *
συμφωνω, αλλα είναι εντελως ξεφουσκωτοι...
αυτο φαινεται ακομη περισσοτερο απο το γεγονος οτι οσο περνα η ωρα τοσο χανουν συγκεντρωση κ καθαρό μυαλο, οταν παλιοτερα στη σεζον παραδοσιακα κερδιζαν τα ματς στο 3ο κ 4ο δεκαλεπτο.


Aρα συμφωνεις οτι οι 9 παιχτες ειναι ΑΡΙΣΤΟΙ και μπορουν να κανουν καλο ροτεισον.. Και συμφωνω με εσενα οτι 3 απο τους 9 παιχτες ειναι χωμα αυτη τη περιοδο.

Εν τελει συμφωνουμε... smile.gif smile.gif Χαιρομαι.
apkat
QUOTE
Πάντως το δικό μου όχι. 4 ασσίστ και 0 λάθη σε ένα παιχνίδι και έχει βουλώσει στόματα? Μάλλον με τη χρονιά που έχει φέτος σας έχει κάνει να κρατάτε πολύ μικρό καλάθι.


Συγνωμη αλλα ο Πεν ειχε σημερα 17 ποντους με εκπληκτικη στατιστικη,4 ασιστ,4 κερδισμενα φαουλ και 0 λαθη..Συνολικα εκπληκτικη εμφανιση..Τι αλλο περιμενες;;Σαφως ηταν ο κορυφαιος του αγωνα..

Υ.Γ:Με μια προχειρη ματια νομιζω οτι ειναι και ο πρωτος σκορερ των τελικων για την ωρα..Αν κανει ενα καλο παιχνιδι και την Τεταρτη και ο ΟΣΦΠ παρει κουπα τοτε θα ειναι σαφως ο ΜVP των τελικων..
Air Kef
Ξαναποστάρω απο την προηγουμενη σελίδα:


Σκούνι Πεν:

Σε 36:28

17 ποντους με 3/4 1π,4/4 2π,2/4 3π, 4 ασσιστ,1 κλεψιμο και το απιστευτο 0 λαθη,με αντιπαλο τον Παναθηναικό.
spysta
QUOTE(jokey @ Jun 17 2007, 09:59 PM) *
Πάντως το δικό μου όχι. 4 ασσίστ και 0 λάθη σε ένα παιχνίδι και έχει βουλώσει στόματα? Μάλλον με τη χρονιά που έχει φέτος σας έχει κάνει να κρατάτε πολύ μικρό καλάθι.

Δες και τα προηγουμενα παιχνιδια και οχι μονο το τελευταιο..
enypnio
e oso na nai ... paizei kai gia to simvolaio tou den pairnei kai liga kai ton eixan gia dioximo smiley.gif

kai o agios fovera thelei

episis ton anthropo ton eixan kapsei apo ti yper xrisi ekane tin koilia tou kai xanaanevike
Germany96
QUOTE(Air Kef @ Jun 18 2007, 12:07 AM) *
Ξαναποστάρω απο την προηγουμενη σελίδα:
Σκούνι Πεν:

Σε 36:28

17 ποντους με 3/4 1π,4/4 2π,2/4 3π, 4 ασσιστ,1 κλεψιμο και το απιστευτο 0 λαθη,με αντιπαλο τον Παναθηναικό.


Ένα απόσπασμα από συνέντευξη του Κώστα Μίσσα στον Ηλία Δρυμωνα για το περιοδικό Τρίποντο - Σαββάτου 19 Απριλίου 1997 Παραμονές του Final Four της Ρώμης.



-Ποιοι παίκτες νομίζεις ότι θα παίξουν κυρίαρχο ρόλο στην προσπάθεια του Ολυμπιακού;

"Σ' όλα τα μεγάλα παιχνίδια υπάρχουν παίκτες καταλύτες. Άλλοι λειτουργούν ψυχολογικά, άλλοι αγωνιστικά. Ψυχολογικά τους βλέπω όλους σε καλή κατάσταση. Άλλα θέλει μεγάλη προσοχή ο Ρίβερς. Ναι ο Ρίβερς που νομίζω ότι θέλει το τρόπαιο περισσότερο από κάθε άλλον".

-Με ξαφνιάζεις...

"Ο Ρίβερς το θέλει από αγωνιστικής πλευράς περισσότερο. Γιατί δεν ξεχνάει την αμφισβήτησή του, δεν ξεχνάει ότι πάει για πρώτη φορά σε ένα φάιναλ-φορ, δεν ξεχνάει ότι είναι ξένος παίκτης και παίζει για ένα ακόμα καλύτερο συμβόλαιο. Κινδυνεύει λοιπόν να παρασυρθεί. Ο Σιγάλας δεν θα πάει σε καμία περίπτωση να κερδίσει μόνος του τον τίτλο. Το ίδιο και ο Φασούλας. Οι Έλληνες παίκτες το θέλουν το κύπελλο για τον εαυτό τους, το θέλουν και για τον Ολυμπιακό, το θέλουν και για την Ελλάδα. Ο Ρίβερς το θέλει μόνο για τον εαυτό του"!




Αυτά χωρίς να συγκρίνω την αγωνιστική αξία τον δύο αυτών παικτών, απλά ο ΑΖ1980 μου άνοιξε την όρεξη, με ένα post του στο topic του τρίτου ματς, για ρετροσπεκτίβα - που την λατρεύω. Οι αναλογιές πιστεύω είναι εμφανείς κι ας παρεμβάλλονται δέκα χρόνια.
jokey
QUOTE(spysta @ Jun 17 2007, 09:08 PM) *
Δες και τα προηγουμενα παιχνιδια και οχι μονο το τελευταιο..


Tα παιχνίδια με Τσσκα, Ταού, Εφές, Ντιναμό, Πανιώνιο, Άρη ας πούμε?

Παιδιά όπως είπα το ότι έκανε ένα καλό παιχνίδι (ή 3 ή 5) δεν αρκεί να σβήσει 1 ολόκληρη κακή χρονιά. Τα στάνταρ του Πεν δεν είναι αυτά των τελικών, ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό. Είναι σε φόρμα, ενώ και οι αντιπαλοί του είναι μάλλον τραγικοί για τα δικά τους δεδομένα. Επίσης η δουλειά του δεν είναι να σκοράρει αλλά να οργανώνει και να φτιάχνει παιχνίδι (θεωρητικά). Οι 17 πόντοι με τις μπούκες και τα τρίποντα σχετικά ελέυθερος, καλοί είναι αλλά δεν θα τον κρίνω από αυτά.
07macijauskas
Πλάκα, πλάκα αδυνατώ να πιστέψω πως ο Ολυμπιακός είναι τόσο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος ύστερα από 10 χρόνια... Όσο το συνειδητοποιώ τόσο μεγαλώνει η ανυπομονησία για το ματς της Τετάρτης. Και ναι, θα μαζευτούμε ίσως για πρώτη φορά για να δούμε αγώνα μπάκσετ Α1...
Όσο για τον Πεν, οι συγκρίσεις με τον Ρίβερς, αν και λίγο άτοπες, είναι αναπόφευκτες.
Igor
QUOTE
Και ναι, θα μαζευτούμε ίσως για πρώτη φορά για να δούμε αγώνα μπάκσετ Α1...
Όσο για τον Πεν, οι συγκρίσεις με τον Ρίβερς, αν και λίγο άτοπες, είναι αναπόφευκτες.


Αυτο εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ. Το Ελληνικο Μπασκετ κερδιζει απο αυτα τα ματς. Και μιλαω και για τον Μεγαλο τελικο και τον Μικρο που οδηγει Ευρωλιγκα.

Και εγω σκεφτομαι, αν δεν παω γηπεδο την Τεταρτη, να πω σε Παναθηναικους και Ολυμπιακους φιλους να μαζευτουμε να δουμε το ματσακι μαζι.

Αν μπορουσαν να αλλαξουν και την ωρα. Να το κανουν 9.
thrylos7
Αφού 21:15 είναι το ματς...

QUOTE
Παιδιά όπως είπα το ότι έκανε ένα καλό παιχνίδι (ή 3 ή 5) δεν αρκεί να σβήσει 1 ολόκληρη κακή χρονιά. Τα στάνταρ του Πεν δεν είναι αυτά των τελικών, ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό. Είναι σε φόρμα, ενώ και οι αντιπαλοί του είναι μάλλον τραγικοί για τα δικά τους δεδομένα. Επίσης η δουλειά του δεν είναι να σκοράρει αλλά να οργανώνει και να φτιάχνει παιχνίδι (θεωρητικά). Οι 17 πόντοι με τις μπούκες και τα τρίποντα σχετικά ελέυθερος, καλοί είναι αλλά δεν θα τον κρίνω από αυτά.


Δεν ήταν δική του κακή χρονιά, ήταν του Ολυμπιακού... Αυτός δεν έχει παρά ένα μικρό μερίδιο ευθύνης γι' αυτήν.
Από εκεί και πέρα, η δουλειά του θα έπρεπε να είναι περισσότερο το σκοράρισμα. Στους τελικούς βέβαια, τα πάει συνολικά καλά.
Οι περισσότεροι πόντοι του είναι δείγμα της μεγάλης επιθετικής (εκτελεστικής) του ικανότητας.

QUOTE
Όσο για τον Πεν, οι συγκρίσεις με τον Ρίβερς, αν και λίγο άτοπες, είναι αναπόφευκτες.

Υπάρχουν αρκετά κοινά στις δύο περιπτώσεις...

Ο Ρίβερς βέβαια, είχε αρκετά διαφορετικό status όταν ήρθε στον Ολυμπιακό, ώστε να θέλει περισσότερο μια επιτυχία για τη δική του εξιλέωση.

QUOTE
Όσο το συνειδητοποιώ τόσο μεγαλώνει η ανυπομονησία για το ματς της Τετάρτης.

Όλως παραδόξως, μόνο ανυπόμονος δεν είμαι γι' αυτό το ματς...
billy_14
QUOTE(jokey @ Jun 17 2007, 09:32 PM) *
Tα παιχνίδια με Τσσκα, Ταού, Εφές, Ντιναμό, Πανιώνιο, Άρη ας πούμε?

Παιδιά όπως είπα το ότι έκανε ένα καλό παιχνίδι (ή 3 ή 5) δεν αρκεί να σβήσει 1 ολόκληρη κακή χρονιά. Τα στάνταρ του Πεν δεν είναι αυτά των τελικών, ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό. Είναι σε φόρμα, ενώ και οι αντιπαλοί του είναι μάλλον τραγικοί για τα δικά τους δεδομένα. Επίσης η δουλειά του δεν είναι να σκοράρει αλλά να οργανώνει και να φτιάχνει παιχνίδι (θεωρητικά). Οι 17 πόντοι με τις μπούκες και τα τρίποντα σχετικά ελέυθερος, καλοί είναι αλλά δεν θα τον κρίνω από αυτά.

Σχετικά με τα "στάνταρ" του Πεν καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στην περσινή χρονιά του στην Ευρωλίγκα για να πάρεις μια ιδέα... Και μην ξεχνάς ότι στον Ολυμπιακό πριν αποφασίσει ο Γκέρσον ότι υπάρχει και ο Χαρίσης ο άνθρωπος "καιγόταν" από την πολλή χρήση... Όπως τώρα καλή ώρα στον ΠΑΟ ο Διαμαντίδης...
Και φυσικά το πανάρχαιο ρητό λέει ότι οι μεγάλοι παίκτες είναι για τους μεγάλους αγώνες...
jokey
QUOTE(thrylos7 @ Jun 17 2007, 09:57 PM) *
Αφού 21:15 είναι το ματς...
Δεν ήταν δική του κακή χρονιά, ήταν του Ολυμπιακού... Αυτός δεν έχει παρά ένα μικρό μερίδιο ευθύνης γι' αυτήν.
Από εκεί και πέρα, η δουλειά του θα έπρεπε να είναι περισσότερο το σκοράρισμα. Στους τελικούς βέβαια, τα πάει συνολικά καλά.
Οι περισσότεροι πόντοι του είναι δείγμα της μεγάλης επιθετικής (εκτελεστικής) του ικανότητας.


Δεν συμφωνώ. Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για την κακή πορεία του φετινού Ολυμπιακού, την έχει ο Πεν.
Και όχι, η δουλειά του θα έπρεπε να είναι περισσότερο η οργάνωση. Στην οποία οργάνωση είναι τραγικός, όσον αφορά το επίπεδο μιας ομάδας φάιναλ φορ. Στο σκοράρισμα είναι αρκετός εως πολύ καλός, αλλά δεν θα με κάνει να ξεχάσω τις αναρίθμητες βλακείες που έχει κάνει όλη τη χρονιά. Εμένα αυτή είναι η γνώμη μου και δεν θα την ξαναδικαιολογήσω άλλη φορά. Αν εσείες έχετε αλάξει γνώμη για τον Πεν με 'γειά σας με χαρά σας. Πάντως υπάρχει ένα πολύ γνωστό τόπικ το οποίο λέγεται "Αξίζει ή όχι?'' ή κάπως έτσι. Σας προτείνω να διαβάσετε τις 3 πρώτες σελίδες. Αγνοείστε τα τελευταία ποστ.
thrylos7
QUOTE
Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για την κακή πορεία του φετινού Ολυμπιακού, την έχει ο Πεν.


Μπα... δεν ήταν μόνο θέμα πλέι μέικερ η κακή χρονιά του Ολυμπιακού. Πλην των διαφόρων άλλων λόγων (για τους οποίους μεγαλύτερη ευθύνη φέρει ο Γκέρσον), τί να σου κάνει ο πλέι μέικερ όταν οι υπόλοιποι παίκτες μένουν ακίνητοι, κοιτώντας απλά τον Πεν ή τους υπολοίπους;

QUOTE
Και όχι, η δουλειά του θα έπρεπε να είναι περισσότερο η οργάνωση. Στην οποία οργάνωση είναι τραγικός, όσον αφορά το επίπεδο μιας ομάδας φάιναλ φορ. Στο σκοράρισμα είναι αρκετός εως πολύ καλός, αλλά δεν θα με κάνει να ξεχάσω τις αναρίθμητες βλακείες που έχει κάνει όλη τη χρονιά.

Επειδή ακριβώς δεν είναι καλός στην οργάνωση, θα έπρεπε να είναι (από τον Γκέρσον πρώτα) η δουλειά του το σκοράρισμα... εννοώ να έπαιζε στη θέση 2 και όχι να σκοράρει ως πλέι μέικερ. Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν υπήρξε λύση στη θέση του πλέι μέικερ, ναι, η δουλειά του έπρεπε να είναι η οργάνωση.

QUOTE
Αν εσείες έχετε αλάξει γνώμη για τον Πεν με 'γειά σας με χαρά σας. Πάντως υπάρχει ένα πολύ γνωστό τόπικ το οποίο λέγεται "Αξίζει ή όχι?'' ή κάπως έτσι. Σας προτείνω να διαβάσετε τις 3 πρώτες σελίδες. Αγνοείστε τα τελευταία ποστ.


Προσωπικά, δεν έχω αλλάξει, παρά σε μικρό βαθμό άποψη για τα προσόντα του... Περισσότερο έχω αλλάξει άποψη για την ψυχή του... Αρκεί να θυμηθείς ότι κάποτε τον αναφέραμε μαζί με τον Άκερ, όσον αφορά αυτό τον τομέα (και όχι μόνο βεβαίως).

Από εκεί και πέρα, γενική αλλαγή απόψεων έχει παρατηρηθεί τον τελευταίο καιρό όχι μόνο για τον Πεν, αλλά και για τον Σχορτσιανίτη και κυρίως, τον Γκέρσον...
jokey
QUOTE(thrylos7 @ Jun 17 2007, 10:25 PM) *
Μπα... δεν ήταν μόνο θέμα πλέι μέικερ η κακή χρονιά του Ολυμπιακού. Πλην των διαφόρων άλλων λόγων (για τους οποίους μεγαλύτερη ευθύνη φέρει ο Γκέρσον), τί να σου κάνει ο πλέι μέικερ όταν οι υπόλοιποι παίκτες μένουν ακίνητοι, κοιτώντας απλά τον Πεν ή τους υπολοίπους;


Έχεςι δίκιο σε αυτό. Αλλά ο άνθρωπος δεν μπορεί να βγάλει ούτε 1 πικ ν ρολ (εκτός και αν σουτάρει και του μπει, καλή ώρα στα τελευταια ματς) ή να βγάλει ένα σωστό αιφνιδιασμό (να βγάλει, όχι να τελειώσει, εκεί πάμε στο σκοράρισμα πάλι)

QUOTE(thrylos7 @ Jun 17 2007, 10:25 PM) *
Επειδή ακριβώς δεν είναι καλός στην οργάνωση, θα έπρεπε να είναι (από τον Γκέρσον πρώτα) η δουλειά του το σκοράρισμα... εννοώ να έπαιζε στη θέση 2 και όχι να σκοράρει ως πλέι μέικερ. Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν υπήρξε λύση στη θέση του πλέι μέικερ, ναι, η δουλειά του έπρεπε να είναι η οργάνωση.


Συμφωνώ 100%

QUOTE(thrylos7 @ Jun 17 2007, 10:25 PM) *
Προσωπικά, δεν έχω αλλάξει, παρά σε μικρό βαθμό άποψη για τα προσόντα του... Περισσότερο έχω αλλάξει άποψη για την ψυχή του... Αρκεί να θυμηθείς ότι κάποτε τον αναφέραμε μαζί με τον Άκερ, όσον αφορά αυτό τον τομέα (και όχι μόνο βεβαίως).


Και γω έχω αλλάξει γνώμη για την ψυχή του και τα καρύδια του. Αν και βλέπω όλη την ομάδα έτσι παθιασμένη. Μέχρι και ο Άκερ προσπαθεί (λέμε τώρα...). Επαναλαμβάνω πάντως ότι το πρόβλημα μου μαζί του είναι καθαρά ή ργανωτική του ικανότητα και το μπασκετικό μυαλό του και όχι τίποτα άλλο.
kostasss28
ειδαμε το πρωτο ματς σημερα στο οποιο ο παο στα τριποντα ειχε καλα ποσοστα.67% στο πρωτο ημιχρονο κ 42% στο τελος.στα προηγουμενα ματς ειχε κακιστο ποσοστο κ τα δυο τα κερδισε κ το ενα το χασε πολυ δυσκολα.αρα δεν επαιξε ρολο στα προηγουμενα ματς οτι ο παο δεν ειχε καλα ποσοστα.σημερα που του μπηκαν τα τριποντα πηρε την πιο ανετη νικη ο ολυμπιακος.

ο πεν κανει καλα παιχνιδια γιατι οι περιφεριακοι του παο ειναι αργοι.αν ειχε λακοβιτς ο παο που ειναι γρηγορος κ μπορει να τον ακολοθουσει θα βλεπαμε το γνωστο πεν με 0 ασσιστ κ 8 λαθη σε καθε παιχνιδι.στο παιχνιδι του ολυμπιακου βοηθεια πολυ η παρουσια κ μονο του ματσε γιατι ειναι ο πιο κινητικος παιχτης του ολυμπιακου στην επιθεση
saou
Τελειώνοντας σήμερα το πρώτο ημίχρονο το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν 'πάλι καλά' που η διαφορά μαζεύτηκε στους 3 πόντους με ένα μικρό σερί στο τέλος, και το πρώτο πράγμα που είπα στο φίλο με τον οποίο παρακολουθούσαμε το ματς ήταν 'χρειαζόμαστε έναν ήρωα'. Αυτή την εικόνα είχα αποκομίσει από τα πρώτα 20 λεπτά. Ο ΠΑΟ έμοιαζε σχετικά ήρεμος, χωρίς ιδιαίτερο άγχος, με το Διαμαντίδη και τον Τομάσεβιτς να σκοράρουν άνετους πόντους. Από την άλλη ο Ολυμπιακός έμοιαζε να μην έχει το πάθος των προηγούμενων αγώνων, η κερκίδα δε μου ακούγονταν να συμμετέχει και πολύ, γενικότερα το ματς πήγαινε στο λάου λάου, δεν παιζόταν στη δύναμη, δεν είχε την ένταση που περίμενα.

Η πρώτη μορφή αντίδρασης που μου ήρθε στο μυαλό ήταν να εμφανστεί και πάλι ένας Μάτσε, να μας πάρει από το χέρι και να οδηγήσει την αντεπίθεση. Αποδείχτηκε ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν απαραίτητο. Δεν ξέρω αν ήταν προσχεδιασμένο (για να αποφύγουν τη φθορά με φάουλ) να βγει η ομάδα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο είδα την ομάδα να βγάζει στο παρκέ αυτό που περίμενα. Η άμυνα έσφιξε, τα μούσκουλα άρχισαν να δουλεύουν, εμφανίστηκαν οι απαραίτητες.. τσατίλες (γιατί μέχρι τότε το ματς ήταν νερόβραστο), μπήκε και η κερκίδα στο παιχνίδι, γενικότερα έγιναν όλα εκείνα που ήταν εμφανές ότι χρειάζονταν και αποδείχτηκε ότι αρκούσαν για να επικρατήσει ο Ολυμπιακός.

Γιατί κατά τα άλλα η ομάδα δεν έκανε σπουδαίο ματς. Έχω την εντύπωση ότι επρόκειτο για την πρώτη 'επαγγελματική' νίκη του Ολυμπιακού μέσα στη σεζόν. Μέχρι σήμερα, λόγω και του light τρόπου παιχνιδιού, η ομάδα μας είχε συνηθίσει στο να παίρνει ακριβώς αυτό που της αξίζει μετά από κάθε ματς, να κερδίζει άνετα τα ματς που ήταν πολύ καλύτερη και να χάνει εξίσου άνετα αυτά στα οποία εμφανιζόταν μέτρια ή σε κακή κατάσταση. Δε λέω ότι σήμερα δεν ήταν καλή, απλά μου έδωσε την εντύπωση ότι έκανε τα μίνιμουμ απαιτούμενα για ένα ματς τίτλου. Το γεγονός ότι αυτά αποδείχτηκαν (υπερ)αρκετά, αν αναλογιστούμε ότι η επικράτησή μας ήταν άνετη (για ντέρμπι) με κάνει να αισιοδοξώ για την Τετάρτη.

Το ίδιο αυτό γεγονός, αν ήμουν οπαδός του ΠΑΟ, και δεν το λέω με περιπαικτική διάθεση, θα με έκανε να προβληματιστώ έντονα. Ειδικά η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, φάση με φάση ήταν σα να βλέπεις το ίδιο έργο σε ρεπετισιόν: η μπάλα στο Διαμαντίδη και ότι τον φωτίσει ο Θεός (ή όσο αντέξει). Εμ δεν άντεξε, ήταν το δεύτερο σερί κάκιστο ματς (για τα δεδομένα του). Δεύτερος πόλος στο παιχνίδι της ομάδας δεν υπάρχει καθώς ο Σισκάουσκας έχει 'κάψει λάδια', με αποτέλεσμα όποτε η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Μήτσου, να εκτοξεύονται τρίποντα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες που καταλήγουν συνήθως στο σίδερο.

Προγνωστικά παρόλα αυτά δεν ξέρω αν επιτρέπονται. Ο Ολυμπιακός είναι σε σαφώς καλύτερη κατάσταση, από την άλλη ο ΠΑΟ θα παίξει στην έδρα του και ενδεχομένως να ενεργοποιήσει όλες τις εναπομείνασες δυνάμεις και αντιστάσεις προκειμένου να διατηρήσει τα κεκτημένα. Αλλά αυτά θα τα πούμε στο άλλο τόπικ.
AZ1980
Πολύ καλός Ολυμπιακός, με ενέργεια στο παρκέ μπόλικη, δύναμη, πάθος, προσωπικότητα! Επίσης έχει αρχίσει και αναπτύσσει στο επιθετικό του παιχνίδι κάποιους αναγνωρίσιμους αυτοματισμούς, με συχνότερο και αποτελεσματικότερο το διπλό σκριν στους πλάγιους σουτέρ, που, χωρίς την μπάλα, σπριντάρουν πίσω από ένα σκριν στην εσωτερική και ένα ακόμα στο χάι ποστ και παίρνουν την μπάλα συνήθως ελεύθεροι, για εκρηκτικό σουτάκι με στροφή, στιλ Fast Eddie... Αυτό τον τρόπο ανάπτυξης τον χρησιμοποιούσε και ο ΠΑΟ επί εποχής Κουτλουάι, που ήταν ιδανικός για να τελειώσει τέτοιες φάσεις. Τώρα τέτοιου είδους σουτέρ δεν έχει, αλλά ο αντίπαλός του έχει άφθονους, και βρήκε επιτέλους τρόπο να τους εκμεταλλευτεί!

Για τον Πεν παραπέμπω σε (πολύ) παλαιότερο ποστ μου, όταν τον είχα παραλληλίσει με τον Ρίβερς, προτείνοντας να απελευθερωθεί επιτέλους από τα οργανωτικά καθήκοντα στα οποία δεν είναι ιδιαίτερα ικανός, και, με την χρησιμοποίηση δεύτερου πλέι δίπλα του, να αφοσιωθεί στο σκοράρισμα και στις αγαπημένες του μπούκες... Ήταν βέβαιο πως όταν ο Γκέρσον θα αποφάσιζε την μετατόπισή του στο "2" το παιχνίδι του θα απογειωνόταν, γιατί είναι σκόρερ ολκής...

Πολύ καλός ο Βασιλόπουλος, πανταχού παρών, ενώ ο Μπουρούσης κέρδισε όσες μάχες χρειάστηκε να κερδίσει, δίνοντας σιγουριά κάτω από τα δυο καλάθια στην ομάδα του Πειραιά.

Για τον Παναθηναικό έχω ολοκληρωμένη άποψη, και θα μπορούσα να αναπτύξω μια κριτική που την θεωρώ ενδιαφέρουσα, αλλά δεν πρόκειται, μιας και θα κατηγορηθώ απ' ευθείας για "παναθηναικοκεντρισμό" και για παρωπιδική απόδοση κάθε αποτελέσματος στα πεπραγμένα των πρασίνων... wink.gif

Όταν θα έχει κριθεί το πρωτάθλημα και θα έχει επανέλθει η ψυχραιμία τα ξαναπιάνουμε, τώρα δεν έχει νόημα, άλλα θα γράφω, άλλα θα διαβάζονται! blove.gif
PanosIlio
Και επειδή οι καφρίλες συνεχίζονται από τις εφημερίδες εγώ θα σταθώ λίγο σε αυτές, φυσικά δεν θα σχολιάσω το φως που ονειρεύεται tongue.gif αλλά και την πράσινη που αν όντως είναι εφημερίδα των Γιαννακοπουλέων πρέπει όχι μόνο να κλείσει αλλά και στους ιδιοκτήτες της να απαγορευτεί κάθε είδους ενασχόληση με το μπάσκετ. Του πρωταθλητή πρέπει να αποκλειστούν από κάθε είδους αγώνισμα αλλά επειδή το μπάσκετ με καίει και η Πράσινη νομίζει ότι είναι μπασκετική εφημερίδα γι'αυτό το είπα.

Θα ασχοληθώ με τις άλλες, ίσως να είναι είναι που είναι καλοί οι τελικοί, βάλε λίγο και τις επιτυχίες της Εθνικής νομίζω πως το μπάσκετ, σαν πρωτάθλημα, αρχίζει και πάλι να υπάρχει, πολλά πρωτοσέλιδα, πολύ ασχολία γενικώς και εμένα αυτό μου αρέσει, με γυρνάει πίσω στη δεκαετία του 90 τότε που στο γυμνάσιο/λύκειο έπαιρνα εφημερίδα να διαβάσω για μπάσκετ, τα τελευταία χρόνια δεν υπήρχε αυτό. biggrin.gif

Δηλαδή το κάθε πρωί πριν πάω σχολείο έδινα θυμάμαι, 50 δρχ μετά 100δρχ, για να πάρω εφημερίδα για να διαβάσω αλλά κάθε πρωί. Ωραία χρόνια. smiley.gif

Ε όσο για το παιχνίδι, εύκολη νίκη παραδόξως, πάμε για πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ, έτσι απλά. Χωρίς άγχος και προπάντων χωρίς φόβο και με πολύ καρδιά tongue.gif blove.gif
joi
Λοιπόν κάνω και γω μία, λίγο off topic παρατήρηση.

Πολύ γουστάρω που μετά από αυτόν τον τελικό οι συζητήσεις είναι μπασκετικές και όχι άλλου είδους (δεν ξέρω πόσα posts σβήστηκαν).

Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός βγάζει μία εικόνα ενέργειας στο παρκέ. Επίσης, για πρώτη φορά αυτήν την χρονιά,
οι αλλάγές κατά την διάρκεια του αγώνα μοιάζουν να έχουν λόγο και σύστημα όταν γίνονται (+1 Γκέρσον).

Ο ΠΑΟ μάλλον διακοπές χρειάζεται (μαζί και ο προπονητής). Αν το παιχνίδι γίνονταν πριν 1-2 μήνες ο ΠΑΟ δεν νομίζω να το άφηνε να χαθεί μετά από τέτοιο πρώτο ημίχρονο. Χθες προσπάθησε αλλά δεν μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό.
Στο 3το δεκάλεπτο υπήρχε ένα 4λεπτο "τσίρκο" με λάθη σε κάθε επίθεση που δεν το έχω ξαναδεί από τον ΠΑΟ.

Ευχές για ένα καλό 5το παιχνίδι. Μακάρι να μην έχουμε έκτροπα. Αντε να δουμε...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.