Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ο καλυτερος προπονητης σε συλλογικο επιπεδο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
a bullet for your head
Ποιον θεωρειτε τον καλυτερο προπονητη στην Ευρωπη,σε συλλογικο επιπεδο κ στην παρουσα χρονικη στιγμη?
Εχω βαλει την πολλαπλη επιλογη,δηλαδη την παραπανω απο μια απαντηση στους χρηστες..
Δεν ξερω αν εχει ενεργοποιηθει..
Green Warrior
Οι δύο καλύεροι βάσει τίτλων είναι ο Ομπράντοβιτς και ο Μεσίνα. Ο Ομπράντιβιτς έχει σαφώς το ρεκορ τόσο ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων (6) όσο και ομάδων με τις οπoίες έχει κατακτήσει την ευρωλίγκα (4) ενώ ο Μεσίνα έχει κατακτήσει 4 κύπελλα πρωταθλητριών την τελευταία δεκαετία.

Από τους εν ενεργεία προπονητές στους διαχρονικά καλύτερους αλλά όχι αυτή τη στιγμή έιναι ο Μάλκοβιτς με 4 κύπελλα πρωταθλητριών με 3 διαφορετικές ομάδες
j-kidd13
Θα εριχνα δαγκωτο μονο στον Ζοτς,ωστοσο δεν μπορω να παραβλεψω τον Μεσινα,οποτε στιυς 2 οι ψηφοι μου.
Igor
Θα ηθελα να ψηφισω αρκετουες στν λιστα: Πιανιτζανι, Βουγιοσεβιτς αλλα και Σκαριολο για διαφορετικους λογους τον καθενα, και οχι επειδη τους θεωρω καλυτερους απο Ζοτς ή Μεσινα, αλλα ψηφισα τον Ομπραντοβιτς απο κεκτημενη ταχυτητα αλλα και επειδη τον θεωρω τον καλυτερο.
a bullet for your head
Η δικη μου ψηφος ηταν 5απλη...
-Μεσινα
-Μπλατ
-Μαχμουτι
-Ιβανοβιτς
-Πιανιτζιανι

Οπως εχω τονισει ηδη,η ψηφοφορια αφορα την παρουσα χρονικη στιγμη,(αντε, το πολυ προσφατο παρελθον..)
Θα επανελθω καποια αλλη στιγμη για να δικαιολογησω τις επιλογες μου..
Jabar
Ψήφισα Μεσίνα,Μπλατ.Θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι οι δύο καλύτεροι.
saou
Απ'ότι κατάλαβα το poll αφορά τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή και όχι την καριέρα του καθενός, επομένως ψήφοι με βάση τους τίτλους δε νομίζω ότι ταιριάζουν εδώ.

Για μένα σε ότι αφορά τη φετινή περίοδο μέχρι τώρα κανείς από τους Ομπράντοβιτς, Μεσίνα, Γιαννάκη δε δικαιούται την ψήφο. Σαφώς και αν κάποιος από τους παραπάνω κατακτήσει την Ευρωλίγκα θα πιστωθεί τη σωστή διαχείριση ενός πανάκριβου και γεμάτου αστέρες ρόστερ και κατά συνέπεια τον τίτλο του κορυφαίου. Αλλά μέχρι στιγμής το μπάσκετ που αποδίδουν ομάδες με πολύ μικρότερα μπάτζετ σαφώς και είναι θελκτικότερο ενώ δεν τους λείπουν και τα αποτελέσματα.

Για το λόγο αυτό η δική μου ψήφος πάει στους Ιβάνοβιτς και Πιανιτζιάνι οι οποίοι έχουν φτιάξει σύνολα που χτυπάνε την πόρτα του final 4 έχοντας παίκτες οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν θα χωρούσαν στα πανάκριβα ρόστερ των λεγόμενων μεγαθήριων. Και επίσης νομίζω ότι λείπει από τις επιλογές ο Πασκουάλ της Μπάρτσα η οποία αν και γεμάτη αστέρες παίζει ίσως το πιο χορταστικό μπάσκετ so far.
a bullet for your head
QUOTE(saou @ Mar 27 2009, 10:46 ) *
Για το λόγο αυτό η δική μου ψήφος πάει στους Ιβάνοβιτς και Πιανιτζιάνι οι οποίοι έχουν φτιάξει σύνολα που χτυπάνε την πόρτα του final 4 έχοντας παίκτες οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν θα χωρούσαν στα πανάκριβα ρόστερ των λεγόμενων μεγαθήριων. Και επίσης νομίζω ότι λείπει από τις επιλογές ο Πασκουάλ της Μπάρτσα η οποία αν και γεμάτη αστέρες παίζει ίσως το πιο χορταστικό μπάσκετ so far.

Για τους Ιβανοβιτς,Πιανιτζιανι συμφωνω μαζι σου.Αυτος ηταν κ ο λογος που τους ψηφισα κ εγω,συν βεβαια οτι εχουν κ μια σχετικη συνεχεια στο εργο τους.
Οσον αφορα τον Πασκουαλ,ηδη εβαλα 11 προπονητες στην ψηφοφορια,συν το ''αλλος''.
Θεωρησα οτι ηδη εβαλα πολλους.
Θα μπορουσα κ τον Πασκουαλ να βαλω,κ τους Πλαθα,Περασοβιτς,η' και Πινι αν θελεις(λεμε τωρα.. rolleyes.gif )..
Παντως ο Πασκουαλ,εχει πολυ καλο ροστερ και αν κ παιζει καλο μπασκετ κατα περιοδους η Μπαρτσα,ηδη εχασε το κοπα ντελ ρει,στο φαιναλ 8,τα πραγματα ειναι δυσκολα κοντρα στην Ταου κ ολα ανοικτα στο Ισπανικο πρωταθλημα..
Οπως κ να χει,υπαρχει κ το ''αλλος'',για οποιον επιθυμει να ψηφισει καποιον αλλο προπονητη.. smile.gif
Gash
Γενικά οι καλύτεροι είναι Ομπραντοβιτς και Μεσίνα και χωρίς πολυ συζήτηση αλλά επειδή η ερώτηση λεέι αυτή τη στιγμή
ψήφιζα Πιανιτζάνι
a bullet for your head
Απ'οτι βλεπω ο κοουτς της Σιενα,τυγχανει μιας σχετικης αποδοχης,εχοντας 6 ψηφους κ βρισκομενος στην 3η θεση..
Διολου ασχημα,για εναν προπονητη που αναδειχτηκε στο προσκηνιο την τελευταια 3ετια.
Ομολογουμενως,η δουλεια που εχει κανει στην Σιενα ειναι καταπληκτικη,κ δειχνει να ειναι ανερχομενος..
Alkis
Και εγω ψηφισα Ομπραντοβιτς αφου εχει να επιδηξει μια πορεια στον χρονο. Ο Μεσινα και ο Πιανιτζάνι ειναι "νεωτεροι". Ιβκοβιτς και Μαλκοβιτς? Τον Γκερσον δεν τον γοθσταρω καθολου αλλα οσο και αν ειναι εχει παρει 3 (2+1) Ευρωλίγκες. Λιγος ως κοουτς αλλα μεγαλος μανατζερ
benchwarmer
Δεν εχω ψηφισει ακομα....
Πολλοι απο αυτους ειναι πολυ καλοι προπονητες, αλλα θα περιμενω το τελος της περιοδου, ωστε να ψηφισω καποιον (εναν) ως "coach of the year" και οχι απλα επειδη ειναι καλος..
a bullet for your head
QUOTE(Alkis @ Mar 29 2009, 00:36 ) *
Και εγω ψηφισα Ομπραντοβιτς αφου εχει να επιδηξει μια πορεια στον χρονο. Ο Μεσινα και ο Πιανιτζάνι ειναι "νεωτεροι". Ιβκοβιτς και Μαλκοβιτς? Τον Γκερσον δεν τον γοθσταρω καθολου αλλα οσο και αν ειναι εχει παρει 3 (2+1) Ευρωλίγκες. Λιγος ως κοουτς αλλα μεγαλος μανατζερ

Ο Μεσινα δεν ειναι ''νεωτερος'' στην προπονητικη..
Οι Ιβκοβιτς κ Μαλκοβιτς,αν δεν κανω λαθος δεν κοουτσαρουν σε συλλογο.
Ο Πινι μπορει να συμπεριληφθει στο ''αλλος''...

QUOTE(benchwarmer @ Mar 29 2009, 00:39 ) *
Δεν εχω ψηφισει ακομα....
Πολλοι απο αυτους ειναι πολυ καλοι προπονητες, αλλα θα περιμενω το τελος της περιοδου, ωστε να ψηφισω καποιον (εναν) ως "coach of the year" και οχι απλα επειδη ειναι καλος..

Οκ σεβαστο...
thrylos7
QUOTE
Απ'οτι βλεπω ο κοουτς της Σιενα,τυγχανει μιας σχετικης αποδοχης,εχοντας 6 ψηφους κ βρισκομενος στην 3η θεση..
Διολου ασχημα,για εναν προπονητη που αναδειχτηκε στο προσκηνιο την τελευταια 3ετια.
Ομολογουμενως,η δουλεια που εχει κανει στην Σιενα ειναι καταπληκτικη,κ δειχνει να ειναι ανερχομενος..


Είναι και το timing... Λογικά, μια εβδομάδα πριν, θα ήταν ανάμεσα στους υπόλοιπους.. wink.gif

Τώρα βέβαια είναι πιο δίκαιο, αλλά ακόμη πιο δίκαιο θα είναι στο τέλος της χρονιάς, που ανέφερε ο benchwarmer, γιατί διόλου απίθανο κάποιος εξ' αυτών να ξεχωρίσει περισσότερο μέχρι τότε... Εξάλλου, αυτοί οι μήνες μετρούν ακόμη περισσότερο.
Καλό είναι βέβαια να βλέπουμε τι γίνεται και τώρα... biggrin.gif

QUOTE
Ο Μεσινα και ο Πιανιτζάνι ειναι "νεωτεροι".


Όπως είπε και ο bullet, ο Μεσίνα δεν είναι νεότερος.
Μεσίνα και Ομπράντοβιτς είναι της ίδιας γενιάς. Μάλιστα, ο Ιταλός ξεκίνησε όταν ο Ζοτς ήταν ακόμη παίκτης.
a bullet for your head
Κυριε Ομπραντοβιτς,μπορει να μην σε ψηφισα,σαφως επηρρεασμενος απ την ηττα απ την Σιενα,ομως σου βγαζω το καπελο και υποκλινομαι ταπεινα... 77.gif 77.gif 77.gif
мя лiTнoидS
Kυριε Ομπραντοβιτς σας υποκλεινομαι 77.gif 77.gif 77.gif ...ΦΥΣΙΚΑ και τον ψηφισα... πηγε τον παναθηναικο εκει που δεν τον εχει παει κανεις! ..μεγαλη καριερα , τρομερα συστημα .... δεν υπαρχουν λογια για να τον χαρακτηρισεις ...ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ rolleyes.gif
gallistis
σκαριολο.γιατι ειναι παντα κομψος, καλοντυμενος.τζεντλεμαν! 77.gifκριμα που εχει μονο 2 ψηφους
a bullet for your head
QUOTE(gallistis @ Apr 11 2009, 12:04 ) *
σκαριολο.γιατι ειναι παντα κομψος, καλοντυμενος.τζεντλεμαν! 77.gifκριμα που εχει μονο 2 ψηφους

Σε ψηφοφορια για τον πιο ''σενιο'' και καλοντυμενο προπονητη,σιγουρα θα ηταν μακραν 1ος απ τον δευτερο..
Καλος προπονητης παντως..
Alkis
Επαθε μεγαλο καζο ομως με την Λιετουβος τις προαλλες ο Σερτζιο, στον τελικο του EuroCup. 27-12 το επιμερους σκορ στο 4ο δωδεκαλεπτο και παπαλα το "κατσαρολι"
gallistis
QUOTE(Alkis @ Apr 11 2009, 18:21 ) *
Επαθε μεγαλο καζο ομως με την Λιετουβος τις προαλλες ο Σερτζιο, στον τελικο του EuroCup. 27-12 το επιμερους σκορ στο 4ο δωδεκαλεπτο και παπαλα το "κατσαρολι"

δε πειραζει.ο ανθρωπος μας εμαθε το στυλ σε μια εποχη που θεωρουσαμε τον ιωαννιδη καλοντυμενο.και μιας και εισαι στο λονδινο οι london towers,εχουν ακομη εναν χοντρο τεσσαρι στυλ σχορτσιανιτη,μια μορφη που ειχε παιξει και εναντιον του ολυμπιακου πριν πολλα χρονια?δε θυμαμαι το ονομα του
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.