Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Eurovision
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Flash
Όχι, δε σας γελούν τα μάτια σας. Εγώ άνοιξα αυτό το θέμα και όχι η Ευτυχία tongue.gif

Πάει κάπου μια βδομαδα νομίζω από τον τελικό και όντας εκδρομεύς την προηγούμενη Κυριακή είχα την τύχη (wink.gif το βραδάκι να δω ένα απόσπασμα από την ψηφοφορία της Eurovision με αγγλικό σχόλιο. Πρώτα από όλα να πω ότι η eurovision είναι ελάχιστα γνωστή στο Η.Β. και λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται έστω και για χαβαλέ. Υπάρχει πάντως μια κάλυψη από τα μέσα ενημέρωσης αλλά πιστέψτε με είναι υποτυπώδης. Σε ένα ταξί (πριν από τον τελικό) άκουγα μια παρουσιάτρια να λέει για το δικό τους τραγουδι ότι ήταν "brilliantly bad, which is what eurovision is all about!" biggrin.gif άρχισα φυσικά να γελάω αμέσως ειδικά σκεπτόμενος τι γίνεται στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.

Στην ίδια τη μετάδοση ο παρουσιαστής ήταν ένας βαριεστημένος τυπάς με το χαρακτηριστικά φλεγματικό αγγλικό στυλάκι που με ξεκάρδιζε σε κάθε σχόλιο. "Yes, we know that Armenia is going to give 12 points to Russia... Oh, and it does! What a surprise..." κλπ Στο τέλος πέταξε και ένα "this is not a song competition anymore, I don't know why we even bother participating" βγάζοντας και μια πικρία που συνέχεια είναι στον πάτο της βαθμολογίας. Το επόμενο πρωί στο BBC έπαιζε ως τελευταία είδηση, για περίπου 30 δευτερόλεπτα και αυτό ήταν (βέβαια στην Αγγλία που οι άνθρωποι έχουν ειδήσεις και όχι show όλο το δελτίο διαρκεί κανά μισάωρο μόνο, αλλά και πάλι...)

Γενικά είχε πολύ πλάκα η σύγκριση Ελλάδας-Αγγλίας στο θέμα eurovision. Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κάνω και ένα κείμενο versus των δύο χωρών. Μη νομίζετε ότι θα είναι τόσο ξεκάθαρη η διαφορά υπέρ του ενός...
Air Kef
QUOTE
Μη νομίζετε ότι θα είναι τόσο ξεκάθαρη η διαφορά υπέρ του ενός...


Aς μην ειχα ξενερωσει με το σκατομσν μου και θα σου λεγα. tongue.gif
Flash
Καλά εσύ στη συγκεκριμένη σύγκριση είσαι λιγότερο αντικειμενικός και από τον πρίγκηπα Γουίλιαμ tongue.gif
rchos
τι θα ελεγες δηλαδη brit lover?
Air Kef
To πρώτο που μου έρχεται στο μυαλο ειναι οτι περπατάς βλέποντας μπροστά σου,τον δρομο σου δηλαδή, και όχι κάτω,στον δρόμο, προσέχοντας μηπως πατησεις καμια σκατούλα ή μην εξέχει/λείπει καμια πλάκα πεζοδρομίου και σκοντάψεις/παραπατήσεις.

Για τα γνωστά θέματα λιγο πολύ είναι..γνωστά. tongue.gif


ΓΑΜΩ ΤΟ MSN.
rchos
QUOTE
To πρώτο που μου έρχεται στο μυαλο ειναι οτι περπατάς βλέποντας μπροστά σου,τον δρομο σου δηλαδή, και όχι κάτω,στον δρόμο, προσέχοντας μηπως πατησεις καμια σκατούλα ή μην εξέχει/λείπει καμια πλάκα πεζοδρομίου και σκοντάψεις/παραπατήσεις.

Για τα γνωστά θέματα λιγο πολύ είναι..γνωστά.



εχεις ζησει πολλα χρονια στο νησι και ξερεις?
Air Kef
Απο οσο εχω ζήσει. Συνολικα 40 μερες. Τι να ξερω δλδ;
rchos
απο που να αρχισουμε και που να τελειωσουμε για τα αρνητικα του νησιου.
θα μας παρει ολοκληρο το βραδυ.
ενα θα πω μονο για να μην βγω και οφ τοπικ.δεν βλεπουν γιουροβιζιον.αν ειναι δυνατον.οι ασχετοι!
Air Kef
Καλα σε αυτο εχεις δικιο.
Αν ειναι δυνατόν.
rchos
και να σε ρωτησω και κατι αλλο.
ο θεος που εχεις για αβαταρ σου που θα προτιμουσε να ζησει?ελλαδα η αγγλια?
Flash
Και εγώ έχω ζήσει 8 μήνες ήδη στην Αγγλία και όχι σαν τουρίστας. wink.gif
NBAer
QUOTE(Flash @ Jun 3 2008, 01:51 ) *
Σε ένα ταξί (πριν από τον τελικό) άκουγα μια παρουσιάτρια να λέει για το δικό τους τραγουδι ότι ήταν "brilliantly bad, which is what eurovision is all about!" biggrin.gif άρχισα φυσικά να γελάω αμέσως ειδικά σκεπτόμενος τι γίνεται στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.

Στην ίδια τη μετάδοση ο παρουσιαστής ήταν ένας βαριεστημένος τυπάς με το χαρακτηριστικά φλεγματικό αγγλικό στυλάκι που με ξεκάρδιζε σε κάθε σχόλιο. "Yes, we know that Armenia is going to give 12 points to Russia... Oh, and it does! What a surprise..." κλπ Στο τέλος πέταξε και ένα "this is not a song competition anymore, I don't know why we even bother participating" βγάζοντας και μια πικρία που συνέχεια είναι στον πάτο της βαθμολογίας. Το επόμενο πρωί στο BBC έπαιζε ως τελευταία είδηση, για περίπου 30 δευτερόλεπτα και αυτό ήταν (βέβαια στην Αγγλία που οι άνθρωποι έχουν ειδήσεις και όχι show όλο το δελτίο διαρκεί κανά μισάωρο μόνο, αλλά και πάλι...)

Γενικά είχε πολύ πλάκα η σύγκριση Ελλάδας-Αγγλίας στο θέμα eurovision. Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κάνω και ένα κείμενο versus των δύο χωρών. Μη νομίζετε ότι θα είναι τόσο ξεκάθαρη η διαφορά υπέρ του ενός...

Σε παρακαλω! Κατι παραπανω ξερουμε εμεις οι Ελληνες!
Ο πολιτισμος μας, η φιλοσοφια μας, η ποιοτητα μας απο αρχαιων χρονων δεν μπορει να συγκριθει με κανενος. Οποτε κατι καλο θα υπαρχει στην eurovision για να την βλεπουμε. Τι ξερουν οι αναλατοι Αγγλοι τωρα....

Οπως ειπε και ο Σερ Μειν Χενρι: "Εκτος απο τις δυναμεις της φυσεως, τιποτα δεν κινειται σε αυτον τον κοσμο που δεν ειναι Ελληνικης προελευσης.", εννοωντας οτι ολα τα ουσιωδη προηλθαν απο εμας.....

Οποτε ισως καποτε στο μακρυνο μελλον και οι Αγγλοι καταλαβουν την σημασια της eurovision. Μια σημασια που εμεις την εχουμε διακρινει εδω και χρονια...... icon_wave.gif
dizzy_fingers

Δεν παίζεται, λέμε tongue.gif.



Αυτό για τον Σοφό, με υπότιτλους (άκου εκεί "ελ ΜικελΓιάσον!!!!!!!" 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif ).
Xaroumenos loukoumas
Πραγματικά το γαλλικό τραγούδι έδωσε άλλη διάσταση στο θεσμό.
Ένα σκαλοπάτι παραπάνω το πήγε βρε Αδελφέ!!

@rchos7, Flash: Brit Lover, Brit Lover, με τρίχα για πουλόβερ! 69.gif 69.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.