Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προστασια απο διαστρεματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
GGEO7
Εψαχνα ankle supports στο net για στηριξη και οχι αποκατασταση (medium support) γτ κουραστηκα σε καθε προπονηση να δενω το ποδι μοθ πραγμα ποθ κανω πλεον μονο στους αγωνες

http://www.eastbay.com/searchresults/keyword:ankle+braces/

εχω δοκιμασει αυτη http://www.eastbay.com/product/model:609/s...EYWORD%20SEARCH την επισταγαλιδα και μετα απο πο λιγο με ενοχλουσε στο ποδι και δεν εχει κυριως fitting στα παππουτσια...
εχω ακουσει καλα λογια για αυτην της ASO...

Εχετε καποια να προτεινετε η και αλλη λυση και επισης ξερετε ορθοπαιδικαδικο που να εχει ποικιλια να τα δοκιμασω ο ιδιος???
ZEUS
Φίλε μην βασίζεσαι πάντα στης επιστραγαλίδες... να τα βάζεις ΜΟΝΟ γιά περίοδο πρόσφατου τραυματισμού, άντε 2 βδομάδες μετά. Μετά όμως βγάλτα, γιατί θα αδυνατίσει η περιοχή και θα τα χρειάζεσαι ΜΟΝΙΜΑ μετά!

Εγώ έχω μεγάλη έφεση στα διαστρέμματα, έχω πάθει και διπλό διάστρεμμα και στα δύο πόδια!!!

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κυκλοφορήσεις το αίμα στην περιοχή κάνοντας απλή άσκηση:

Κάτσε στο πάτωμα και φέρε τα δύο γόνατα σου προς το στήθος σου, κρατώντας τα δυό σου πόδια στον αέρα. Άρχισε να γυρνας την μύτη των ποδιών σου 100 φορές αντίστροφα από τους δείκτες ρολογιού, και άλλες 100 φορές με την φορά των δείκτων ρολογιού. Δεν παίρνει ώρα καθόλου, κάντο με γρήγορες περιστροφές, και τελειώνει το ζέσταμα της περιοχής σε 2 λεπτά. Με τέτοια ζέσταμα σκέψου το σαν λίπανση του αστραγαλού, που επομένως αποφεύγει και το ατύχημα!

Γιά μάρκα επιστραγαλίδων, καλό είναι να πάρεις ΜΙΑ μάρκα και μόνο μιά φορά στην ζωή σου γιατί αυτά έχουν φοβερή ποιότητα, αν και είναι αρκετά ακριβά... Το χρησιμοποιούν και οι επαγγελματίες είναι η μάρκα ΜcDavid, και στην συνιστώ 1000%

Το μόνο μείον είναι η τιμή, πήρα τα δικά μου που κάνουν επαγγελματικό δέσιμο του ποδιού και με κορδόνι, αλλά και με εξτρά δέσιμο από συνθετική ταινία που είναι σαν το επαγγελματικό δέσιμο με tape. Τα πήρα από Αγγλία όταν ήμουν φοιτητής εκεί, 70 λίρες, δηλαδή σε σημερινά Ευρώ, 84.

Καλή σου τύχη πάνω στο θέμα smile.gif
nic
Δυστυχώς η καλαθοσφαίριση είναι ένα άθλημα που έχει πάρα πολλούς τραυματισμούς.

Τα διαστρέμματα είναι από τις πιο συχνές κάκωσεις καθώς καταλαμβάνουν περίπου το 41% των συνολικών τραυματισμών που γίνονται στα γήπεδα μπάσκετ.

Για όποιον ενδιαφέρεται ανέβασα ανάρτηση σχετικά με αυτό το θέμα στο παρακάτω link:
http://ask4sports.blogspot.com/2010/11/blog-post_20.html
EazyAlex
Φίλε κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερη προστασία απο την ενδυνάμωση του σημείου όπως είπε ο φίλος πιο επάνω
Εγώ θα σου συνηστούσα να αγοράσεις έναν δίσκο ισορροπίας δίοτι και ενδυναμώνει την περιωχή αλλά και σου δίνει καλύτερη ισορροπία για να μην πέφτεις
Δυστυχώς και εγώ έχω μεγάλη εμπειρία απο διαστρέματα [4 στο ίδιο πόδι σ'εναν χρονο]
Το κακό είναι πως το πόδι αποκτά ευαισθησία μετά το πρώτο, ειδικά αν είναι βαρύ
jovan
Μόλις έπαθα βαρύ διάστρεμμα στο καλό μου πόδι για πρώτη φορά ,είχα πάθει κ στο αλλό πολλές φορές, γενικά έχω ευαίσθησια πλεόν!! sad-smiley-009.gif
τώρα για πρόστασια έχω ακούσει για διπλή κάλτσα ή να βάζω κατι ποιοιο σώστο??? αλλά να μην ατροφήσει και η περιοχή!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.