Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unicaja Malaga - Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3
j-kidd13
vs

To ρόστερ της Μάλαγα


Ο Παναθηναϊκός θέλει να επιστρέψει στις νίκες μετά τις 2 σερί ήττες απο Φενέρ και Μπαρτσελόνα,η οποίες τον έφεραν στην ίδια θέση με τους υπόλοιπους συνδιεκδικητές της 2ης θέσης,εξανεμίζοντας προς το παρόν το καλό του ξεκίνημα.
Η Μάλαγα είναι καλή ομάδα μεν,αλλα σίγουρα αντίπαλος που μπορεί (και όπως ήρθαν τα πράγματα επιβάλλεται) να κερδίσει ο Παναθηναϊκός,αν δεν θέλει να χάσει κι άλλο έδαφος.Στα συν οτι η ψυχολογία είναι ανεβασμένη απο την κατάκτηση του κυπέλλου κόντρα στον Άρη με μια επιβλητική εμφάνιση στο 2ο μέρος.

Σχόλια για το παιχνίδι.
bbplayer
O Calloway θα παίξει?
Nik Tepits
Δυσκολο και κομβικο ματς, μακαρι να παιξει ο Γκιστ γιατι τον χρειαζομαστε οπωσδηποτε. Αρτζυ ξεκινα με Καρρυ αντι του Ουκιτς στη βασικη πενταδα.

Δεν πρεπει να παρασυρθουμε απ το γρηγορο τεμπο της Μαλαγα, η περιφερειακη αμυνα μας θα παιξει μεγαλο ρολο. Προβλεπω ματς στον ποντο!
Quincy
Μέσα σε ένα μήνα η Μάλαγα έχει καταφέρει να κερδίσει με εμφατικό τρόπο τη Φενερ, να φτάσει πιο κοντά στο διπλό (το οποίο έχει καταφέρει στην ACB) στη Βαρκελώνη από όλες τις αντιπάλους της Μπάρτσα μέχρι τώρα, να χάσει μάλλον έυκολα στο ΣΕΦ, και να αποκλειστεί από την πρώτη φάση του Copa del Rey από την Σαραγόσα μέσα στο σπίτι της.

Βοήθησαν και οι τραυματισμοί που προφανώς την αποσυντόνησαν, αλλά και πάλι είναι αρκετά απρόβλεπτη. Αν υπολογίσουμε και το οτι έχασαν από το Σκαριόλο στην έδρα τους, τρέχα γύρευε icon_drunk.gif

Είναι πάντως σίγουρα η 5-6 ομάδα σε δυναμικότητα στον όμιλό μας μαζί με την Αρμάνι imo, και μέσα στην έδρα της είναι πάντα επικίνδυνη.

Το πιο ισσοροπημένο παιχνίδι ολόκληρης της 6η αγωνιστικής και για τους 2 ομίλους. 50-50
Quincy
QUOTE(bbplayer @ Feb 11 2014, 09:30 ) *
O Calloway θα παίξει?



Το report της Euroleague μιλούσε για 3 με 4 εβδομάδες (έχουν περάσει 2), και ότι θα έχανε σίγουρα το παιχνίδι στο ΣΕΦ και πιθανότατα και το επόμενο, αυτό με τον ΠΑΟ δηλαδή, άρα εκτός απροόπτου δεν θα παίξει.

Το θέμα είναι αν θα παίξει κι ο Γκιστ. Λογικά θα ξέρουμε σήμερα
yorgos
Και ανάπηρος να είναι ο Γκιστ, θα παίξει.
kseplenhs
Πρέπει να παίξει ο γκιστ γιατί δεν θέλει και πολύ ο κάνερ ο μέντλεης να κάνει ζημιές(τολης τσιμογιάννης στα μεγάφωνα του γηπέδου της μάλαγα μετά απο κάθε του καλάθι)
Quincy
QUOTE(yorgos @ Feb 12 2014, 11:19 ) *
Και ανάπηρος να είναι ο Γκιστ, θα παίξει.


Αν είναι όπως με τη Μπάρτσα καλύτερα πάγκος. Μη χάσει και κανένα σοβαρότερο ματς
AKRG
Εντελώς απρόβλεπτη ομάδα η Μάλαγα, και αυτό θα είναι το πιο δύσκολο για τον Παναθηναϊκό που έχει μάθει σε συγκεκριμένα πλάνα και τακτικές κατά των αντιπάλων ομάδων, η Μάλαγα είναι άναρχη αλλά επικίνδυνη αν βρει ρυθμό, χρειαζόμαστε οπωσδήποτε έναν ΚΑΛΟ Ούκιτς με σκυλίσια άμυνα και έναν καλό Κάρυ απόψε για να φύγουμε νικητές ..
louie
QUOTE (Quincy @ Feb 12 2014, 12:38 ) *
Αν είναι όπως με τη Μπάρτσα καλύτερα πάγκος. Μη χάσει και κανένα σοβαρότερο ματς


εγω επειδη δεν το βλεπω να το καθαριζουμε κιολας τον αγωνα βλεπω να μπαινει μεσα ο γκιστ και μετα να εχουμε φαινομενα ματσιουλις, ουκιτς, ακομα και παππα που γυρισαν γρηγορα απο τους τραυματισμους και τους εκανε ζημια μακροχρονια. κατα την γνωμη μου πρεπει να τον αφησει εκτος γιατι θα ειναι κρισιμος για το ντερμπι την αλλη βδομαδα(οπως ειναι σε καθε ντερμπι δλδ). δεν ειναι και αστειο ζητημα οι προσαγωγοι
AKRG
Εκτός ο Γκιστ τελικά !!

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...0/ektos-o-gkist
bbplayer
από το να σακατευτεί, χίλιες φορές να μείνει έξω. Αν και νομίζω ότι εάν τραβήξουμε τίποτα ζόρια θα τον βάλει
AKRG
Λογικά δεν θα τον έχει ούτε στην δωδεκάδα.
bbplayer
Ο Ούκιτς δε μπορεί να περπατήσει, πόσο μάλλον να παίξει. Όποιος βρίσκεται στην κορυφή μας, μας το χλατσώνει άνετα το σουτ
Reggie Miller 31
Άμυνα θα παίξουμε καθόλου σήμερα;

Kαι 2 χαζά φάουλ απο Βλάντο... Και μερά αναρωτιώμαστε γιατί δεν παίρνει ευκαιρίες...
bbplayer
όντως και τα δυο αχρείαστα.
AKRG
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και γω, δεν μπορεί να χει τόσο άδικο ο Αρτζυ..
t0ny3
Βλαντο αγορι μου κοιμασαι ακομα, αρα πως να σου δωσει χρονο ο Αρτζι;

Αμυνα θα ψηθουμε καποια στιγμη να παιξουμε; Το παιχνιδι ειναι μοιρασμενο και απο τις δυο μεριες, με ελευθερα σουτ εξω απο το τριποντο. Αμα δεν γινει πιο δυναμικη η αμυνα μας δεν μας βλεπω καλα, γιατι δεν ξερω ποια απο τις δυο ομαδες θα πρωτοπροδοθει απο την ευστοχια.

Υ.Γ. Ουκιτς παρατατο και πιασε καλυτερα τα ντραμς...
csea
Άμυνα χωρίς Γκιστ+Λάσμε στην ίδια 5αδα δύσκολα θα δουμε.
bbplayer
QUOTE (csea @ Feb 13 2014, 22:40 ) *
Άμυνα χωρίς Γκιστ+Λάσμε στην ίδια 5αδα δύσκολα θα δουμε.


+1

και ότι ετοιμαζόμουν να το γράψω. επίσης παίζει ρόλο που παίζουν μαζί κάμποση ώρα Ουκιτς+ Κάρυ. Ποιος να κυνηγήσει στην περιφέρεια?
Quincy
QUOTE(t0ny3 @ Feb 13 2014, 20:36 ) *
Ουκιτς παρατατο και πιασε καλυτερα τα ντραμς...



Τι φταίει μωρέ ο κακομοίρης ο Ούκιτς έτσι που τον μεταχειρίζονται από το Σεμπτέμβρη;

50-50 το ματς πάντως... αναμενόμενο
bbplayer
Τον Κάρυ στον άσο θα τον κουράσει τζάμπα και δε θα έχουμε το σουτ του στη συνέχεια. Ουκιτς δε μπορεί, Μήτσος 3 συνεχόμενα ματς με πολύ χρόνο...
ssoulliss
8 ομαδικά ριμπάουντ μέχρι στιγμής 68.gif
Gino_Bill
άσχετο, αλλά ας τους πει κάποιος να μην στήνουν το μικρόφωνο στον Πεδουλάκη στα ταιμ ουτς. Δεν πρόκειται να καταλάβουν κάτι tongue.gif
Reggie Miller 31
Παίζουμε πάλι λίγο μονοδιάστατα στην επίθεση ή μου φαίνεται;
Gino_Bill
Το χειρότερο είναι ότι το ματς πηγαίνει κοντά στους 80 και δε ξέρω κατά πόσο μπορούμε να το διαχειριστούμε..
Anubis
Αργυρη πες μου τι κανει ο ουκιτς περα απο το να καταστρεφει επιθεσεις
t0ny3
Ειναι φανερο πως λειπει ο Γκιστ για την αμυνα, ο Μπατιστ εχει κολλα στα ποδια και δεν μπορει να σηκωθει απο το παρκε.

Κλασικα κολλησαμε στην επιθεση.
bbplayer
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Feb 13 2014, 22:52 ) *
Παίζουμε πάλι λίγο μονοδιάστατα στην επίθεση ή μου φαίνεται;


σου φαίνεται. συνήθως στην επίθεση έχουμε πλουραλισμό sport-smiley-017.gif
Reggie Miller 31
QUOTE (Anubis @ Feb 13 2014, 22:59 ) *
Αργυρη πες μου τι κανει ο ουκιτς περα απο το να καταστρεφει επιθεσεις

Το θέμα δεν είναι μόνο ο Ρόκο, αλλά ότι παίζουμε ΜΟΝΟ με τρίποντο... οκ, καλό το τρίποντο, αλλά δεν κερδίζεις μόνο έτσι! Τα ίδια λάθη έγιναν κ με την Μπάρτσα! Είναι χαζό να παίζεις μόνο με τρίποντα στην επίθεση!
Marciulionis
Όποτε μπαίνει ο γερό-Μπατίστ αποκτά διαφορά η Μάλαγα... Ότι θα φτάναμε να μας λείπει ο Σόφο...

Κι αυτός ο Ούκιτς δε βλέπεται... Ασε τον εκτός 2-3 βδομάδες να συνέλθει!
Reggie Miller 31
Τα βάζουν ΟΛΑ κ αυτοί! Μόνο κουτουλιά δεν έριξε ο λάσμε κ ο άλλος το έβαλε! tongue.gif

ΥΓ Πιο πολλά λάθη πεθαίνεις!
bbplayer
4 λεπτά, διψήφια η διαφορά, καλάθι δε μπορούμε να βάλουμε με τίποτα ο Κάρυ έξω και ο Ούκιτς που θέλει τα 19δευτ για πάρτη του μέσα.
Quincy
Όλα τα ξέρει κι όλα του φταίνε του Χατζη. Φανερή η απουσία του Γκιστ, αλλά ακόμη πιο φανερή η έλλειψη αξιόπιστων ψηλών. Με Λάσμε-Φώτση βγαίνει, αλλά πρέπει να κάτσουν και λίγο πάγκο
j-kidd13
Αστεια αμυνα σε ολο το παιχνιδι, και στην επίθεση τριποντα,τριποντα, λαθη, λάθη, τριποντα και καμια κοτσανα του Ουκιτς...Συγκλονιστικη εμφανιση κ μαεστρικο κοουτσαρισμα απο Πεδουλακη....
manj13
1)O Aρτζι ξαναγυριζει την ομαδα στα 3ποντα...
2)Νομιζει οτι βγαινει Ευρωλιγκα με 7 παικτες...
3)Εχει δωσει ΑΣΥΛΟ στον Ουκιτς...

Ξαναβαζει το κεφαλι του στη λαιμητομο αμα συνεχισει ετσι...Καταληγω οτι ΠΡΕΠΕΙ να ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ετσι....
Marciulionis
Ο Μπράμος είναι ένας καλός αθλητής που έτυχε να σχοληθεί με το μπάσκετ... Ταλέντο μηδέν... Βλέπεις ότι δε σου βγαίνει το παιχνίδι ρε Πέδουλα, δοκίμασε και τίποτα διαφορετικό μπας και αλλάξει τίποτα... Βγάλε κανέναν από τους άμπαλους αφού άμυνα έτσι κι αλλιώς δε παίζουμε σήμερα...
Reggie Miller 31
Για μας και μόνο πρέπει να καταργηθεί η γραμμή του 3ποντου! Ημαρτον πια με τόσα τρίποντα!
Anubis
Νταξει δεν πειραζει μεχρι του χρονου θα μαθει ο αργυρης
Boom Dizzle
Ουκιτς-Μπατιστ ΔΡΟΜΟΟΟΟΟ!!!!ΑΡΚΕΤΑ!ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ!!!
Κ εσυ Χατζη π το παιζεις υπερασπιστης αυτου του εκτρωματος!!!
ΡΕ απο τη Μαλαγα??????Ρε ειστε σοβαροι?????Δεν το ανεχομαι αυτο οπως κ καθε Παναθηναικος π εχει δει αλλα απο αυτη τη
φανελα...ΕΛΕΟΣ!
nickagian
Άρτζι timeout? Τη διαφορά τη βλέπεις? Παίζει ρόλο ξέρεις...
roko
Ο Πλαθα ειναι εξυπνος προπονητης.Σημερα παρεδωσε μαθηματα αντι-μπασκετ στον μετρ του ειδους αργυρη πεδουλακη.Νομιζω ο Μπαρτζωκας πρεπει να το μελετησει το σημερινο.Μπουγιο αμυνα και τριποντο και βλεπουμε. Οι επαφες και γενικοτερα η διαιτησια σημερα επαιξαν κατα τη γνωμη μου παναθηναικο,κατα τον Χατζηγεωργιου βεβαια οχι smiley.gif

Πλεον ο ολυμπιακος εχει ενα μαξιλαρακι για την 2η θεση ακομη και με ηττα στο οακα.Το θεμα ειναι οτι αν σφυριχθουν οι επαφες οπως ΔΕΝ σφυριχτηκαν σημερα ο παναθηναικος θα επικρατησει ευκολα την αλλη βδομαδα.Ιδωμεν.
bbplayer
Πολύ άσχημη ήττα. Ίσως η πιο καθοριστική από όλες μέχρι τώρα


QUOTE (roko @ Feb 13 2014, 23:22 ) *
.....................


εσένα σου'χει γίνει συνήθεια , όποτε χάνει ο Παναθηναϊκός να μπαίνεις να τρολάρεις? την προηγούμενη φορά ήταν ο Σπανούλης, σήμερα ήταν η διαιτησία. Επαιξε Παναθηναϊκό σήμερα η διαιτησία. τα θες και τα γράφεις?
D-Wade
Δεν ξέρω γιατί λέτε για τον αριθμό των τριπόντων . . . 22 σούταρε σήμερα. 25,5 σουτάρει όλη την χρονιά . . .Και ήταν ευστοχος. Η άμυνα ήταν πολύ κακή σήμερα.Δεν παίξατε σκληρά, τους αφήσατε να βρουν ρυθμό, τα έβαζαν όλα . . .
roko
QUOTE (bbplayer @ Feb 13 2014, 23:24 ) *
Πολύ άσχημη ήττα. Ίσως η πιο καθοριστική από όλες μέχρι τώρα




εσένα σου'χει γίνει συνήθεια , όποτε χάνει ο Παναθηναϊκός να μπαίνεις να τρολάρεις? την προηγούμενη φορά ήταν ο Σπανούλης, σήμερα ήταν η διαιτησία. Επαιξε Παναθηναϊκό σήμερα η διαιτησία. τα θες και τα γράφεις?


Δεν τρολαρω καθολου.Ο Σπανουλης τι εννοεις δεν θυμαμαι? Αδερφε τη γνωμη μου λεω.Εχω πιο σοβαρα προβληματα να με απασχολουν απο τον ολυμπιακο και τον παναθηναικο.Εγω λοιπον ειδα σημερα 90 - 10 διαιτησια για τον παναθηναικο και γι'αυτο εκανα μια απλη αναφορα.Αν εσυ εχεις αλλη γνωμη σεβαστη.

Και το λεω σε ενα ματς που εχασε ο παο με 16 ποντους οχι σε ματς που κερδισε οποτε δεν νομιζω να θεωρεις οτι τρολαρω και δεν το πιστευω.Εσυ τι ειδες αδικηθηκατε και σημερα οπως ειπε ο χατζη σε μια δυο φασεις?
rankin
Πάντως απο τη Μάλαγα έχασε και η Φενερ εκει μέσα..
Μην αναφέρουμε και το παιχνίδι που εχασε στο τσακ στη Βαρκελώνη.

Ειναι αμφιλεγόμενη ομάδα, αλλά στη καλή της βραδιά (που αποδεδειγμένα υπαρχει) μπορεί να γίνει άκρως ανταγωνιστική..

Εντάξει, ο όμιλος ειναι ροντέο..
Μου εκανε φοβερή εντύπωση παντως που ο Παναθηναικος αφησε το παιχνίδι να παει σε τόσο ψηλό ρυθμό.
Επίσης αισθάνομαι οτι δεν εχει αντίδοτο απέναντι σε κάποιον που θα σουταρει πολύ (και επιτυχώς) απο μακριά.
Η άμυνα του δείχνει κουρδισμένη να δίνει τα σουτ και να περιμένει στο ζωγραφιστό, ή για να το θεσω ανάποδα, να κάνει το ζωγραφιστο ναρκοπέδιο και να οδηγεί τον αντίπαλο σε μακρινά σουτ.
Quincy
QUOTE(D-Wade @ Feb 13 2014, 22:27 ) *
Δεν ξέρω γιατί λέτε για τον αριθμό των τριπόντων . . . 22 σούταρε σήμερα. 25,5 σουτάρει όλη την χρονιά . . .Και ήταν ευστοχος. Η άμυνα ήταν πολύ κακή σήμερα.Δεν παίξατε σκληρά, τους αφήσατε να βρουν ρυθμό, τα έβαζαν όλα . . .



Δεν έχει να κάνει μόνο με τον αριθμό ρε συ, έχει να κάνει με το ότι ο ΠΑΟ το κυνηγάει μέχρι θανάτου, και δείχνει να μην κάνει κάτι άλλο ώρες ώρες από το "γυρναμε τη μπάλα στην περιφέρεια για να βγει το τρίποντο". Σήμερα λόγω Βάσκεθ, κι επειδή ο Λάσμε δεν τα πάει καλά με πολύ ψηλούς αντιπάλους η μπάλα δεν παιρνούσε μέσα, τα drive είναι εξαιρέσεις κι όχι κανόνας πλέον στην επίθεση του ΠΑΟ, και πέρα από κει επιθετικά ριμπάουντ και βολες από τα φαουλ. Επιθετικά ήταν στα στανταρ του σήμερα. Από την άμυνα έχασε
roben
Τι να πω πια... Δεν μπαίνω πλέον συχνά στο forum γιατί δεν θέλω να γράφω τα ίδια και τα ίδια...

Έχω σιχαθεί πλέον να βλέπω το τραγικό rotation του Πεδουλάκη και την οδηγία να δίνεται (γιατί περί οδηγίας πρόκειται όταν βλέπεις τον αμυνόμενο να πηγαίνει κάτω από το σκριν) το περιφερειακό σουτ των αντιπάλων! Μπάσκετ αναχρονιστικό, βγαλμένο από άλλες εποχές που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί... Σύγχρονο μπάσκετ χωρίς συνεχές ROTATION και σκυλίσια ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΑΜΥΝΑ δεν υπάρχει...

Τα έγραφα και πριν από 2 μήνες αλλά τα κακά μαντάτα μπήκαν κάτω από το χαλάκι εξαιτίας της νίκης επί του Ολυμπιακού στο Κύπελλο και της αξιοποίησης του ευνοϊκού προγράμματος στην έναρξη της Ευρωλίγκας... Το θέμα είναι το εξής... Ή πρέπει να αλλάξει μυαλά ο Πεδουλάκης ή πρέπει να αλλάξει ο Πεδουλάκης... Αλλιώς το ταβάνι της ομάδας είναι το νταμπλ στην Ελλάδα... Λίγο δεν είναι αλλά ρε φίλε παίξε σωστά και χάσε διότι απλά ο αντίπαλος είναι ανώτερος, μη παίζεις μπάσκετ δεκαετίας '80, έλεος...
D-Wade
QUOTE(Quincy @ Feb 13 2014, 23:35 ) *
Δεν έχει να κάνει μόνο με τον αριθμό ρε συ, έχει να κάνει με το ότι ο ΠΑΟ το κυνηγάει μέχρι θανάτου, και δείχνει να μην κάνει κάτι άλλο ώρες ώρες από το "γυρναμε τη μπάλα στην περιφέρεια για να βγει το τρίποντο". Σήμερα λόγω Βάσκεθ, κι επειδή ο Λάσμε δεν τα πάει καλά με πολύ ψηλούς αντιπάλους η μπάλα δεν παιρνούσε μέσα, τα drive είναι εξαιρέσεις κι όχι κανόνας πλέον στην επίθεση του ΠΑΟ, και πέρα από κει επιθετικά ριμπάουντ και βολες από τα φαουλ. Επιθετικά ήταν στα στανταρ του σήμερα. Από την άμυνα έχασε

Μα ακριβώς αυτό λέω . . .Επειδή είδα πολλά ποστ για τα τρίποντα αναρωτιέμαι γιατί φαίνεται παράξενο στους φίλους του ΠΑΟ το παιχνίδι με τα τρίποντα . . .Αυτό κάνουν όλο τον χρόνο . . .Όταν η άμυνα τους είναι ατσάλι κερδίζουν
louie
δεν ξερω πως μπορει να κριθει αυτος ο αγωνας... δεν το πιστευω οτι θα γινω αυτος ο τυπος που τα βαζει με την τυχη αλλα τετοιο φαρδος δεν εχω ξαναδει στην ζωη μου!!! δεν γινεται ενας τυχαρπαστος τουλσον να σου βαραει τριποντα χωρις να προλαβει να κοιταξει το καλαθι και με καμπυλη που εφτανε η μπαλα στην οροφη και να μπαινουν ολα. και ο αλλος ο κανερ μεντλει pull up 3ποντο με βημα πισω που ουτε ο στεφεν καρι δεν θα εβαζε και να στα παστελωνει ολα απο τα 8 μετρα. κι ο γκρεντζερ τα ιδια. δεν ξερω τι ψυχολογια μπορεις να εχεις μετα σαν παιχτης, εγω παντως απο το σπιτι κοπαναγα κυριολεκτικα το κεφαλι μου στα επιπλα!!! δεν ειναι οτι δεν παιξαμε ασχημα αλλα αν απλα παιζαν αυτοι καλα σε ανθρωπινα επιπεδα θα κερδιζαμε ανετα. δεν υπαρχει αμυνα να αποφυγει τετοια σουτ ομως.

ο ουκιτς εχει τελειωσει. δεν μπορει; ειναι σακατης; ποναει; οκ εχει χιλιες δικαιολογιες ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ! ποσο χειροτερος μπορει να ειναι ο παππας απο αυτο το πραγμα που δεν ειναι απλα κακος, τραβαει την ομαδα κατω. αλλα που λεφτα για παιχτη που φωναζει ολος ο κοσμος οτι θελουμε. οι μηνυσεις στον σκαι και τον μακη τον τριανταφυλλοπουλο στοιχιζουν.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.