Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ντιτρόιτ-Κλίβελαντ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4
Igor
QUOTE(rebounder @ Jun 3 2007, 08:14 AM) *
Tο 1991 ήταν η πρώτη φορά του Τζόρνταν σε τελικούς, απέναντι στη δυναστεία των Λέικερς του Μάτζικ. Οι μικρομεσαίοι Σικάγο Μπουλς θεωρούνταν ομάδα του ενός, που είχε κάποιους καλούς παίχτες δίπλα του όπως ο Πίπεν. Τα υπόλοιπα είναι πασίγνωστα. Ο συνειρμός εύκολος. My name is James. LeBron James.


Μακαρι, γιατι δε γουρσταρω παλι τους Σπερς και τον Ντανκαν..
Pierce
QUOTE(Igor @ Jun 2 2007, 10:25 PM) *
I did it for my frien Nick.. It was pay-back time !!!


ειπε τετοιο πραγμα???? w00t.gif w00t.gif w00t.gif 41.gif 41.gif

οσον αφορα τους καβς συγχαρητηρια. ισως τωρα κατσω να δω κανα παιχνιδακι. αξιζουν περισσοτερο απο τους πιστονς. smile.gif
Das Kapital
Lebron οεοεοε Lebron οεοεοε δε σταματω τους πιστονς να νικω οε Lebron οεοεοε........

CLEVELAND CAVALIERS

LEBRON JAMES

NBA FINALS=WHERE THE LEGENDS ARE BORN!!!!!!!!!!!!!












Flash
Γ@@ω την ατυχία μου γ@@ω!!
Κάθισα πρώτη φορά εδώ και 15 μέρες να ξενυχτησω να δω αγώνα και στη χώρα της τεχνολογίας βρέθηκε να χαλάσει ο ηλεκτρονικός πίνακας, να σταματήσουν τα ρολόγια αντίστροφης μέτρησης και να διακοπεί το ματς για 25 περίπου λεπτά, δηλαδή shot.gif shot.gif ohmy.gif 68.gif ohmy.gif w00t.gif icon_drunk.gif huh.gif ohmy.gif wacko.gif sad.gif evilmonkey.gif shot.gif kill.gif hammer.gif guns.gif angry_red.gif angry_red.gif 33.gif wacko.gif

Και έτσι κοιμήθηκα στις έξι το πρωί σε ένα time out 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και έχασα και την απονομή...
kostasvc15
bball.gif Τζειμς:20π με 3-11ε.π. και 14-19β, 14ρ, 8α, 2κλ, 2τ και 3λ
bball.gif Ιλγκαουσκας:11π με 5-9ε.π. , 12ρ, 1κλ, 1τ\
bball.gif Γκιμπσον:31π με 7-9ε.π., 5-5τρ, 12-15β, 6ρ, 2α και 2λ
--------------------------------------------------------------------------
bball.gif Χαμιλτον:29π με 10-20, 8-8β, 3κλ και 4λαθη
man10
Το πιστευα οτι οι Καβς θα προκριθουν και προκριθηκαν!Με τον Λεμπρον και τον Γκιμπσον (σχεδον αλανθαστο στα σουτ που επιχειρησε)στα high τους πιστευω οτι μπορουν να νικησουν και τους Σπερς.


Lebron15,στις χαρες σου,ε?
Air Kef
Συγνώμη,είμαι ο μόνος που νευρίασε με τους διαιτητές;
Είμαι ο μονος που καταργιόταν τον Στερν,επειδή κοιμήθηκα 7 παρά,έχασα το μπάνιο μου Κυριακάτικα, για να δω το τρίο να καθαρίζει ΣΤΕΓΝΑ το Ντιτρόιτ;

Ελεγα πριν το ματς,go Cavs,go Lebron,γράψε την δικη σου ιστορία αγόρι μου,μέχρι που είχα αποφασίσει οτι θα ειμαι με Καβς στον τελικό,αν περάσουν,παρα τον Τζινόμπιλι.

Αν φοβόταν ο Στερν νέα κατρακύλα των τηλεθεάσεων στους τελικούς,ας έδινε καμια τιμωρία στον Μπόουεν και ας μην τιμωρούσε για μ@λ@κίες τον Αμάρε και τον Ντιό.Γιατι έσπρωχνε χωρίς έλεος τους Σπερς;

Τι να πω,κρίμα γιατί για μενα επισκιάστηκε η "αποκάλυψη" του Γκιμπσον,σε μας τους οχι και τοσο φανατικούς του ΝΒΑ και η πρώτη πρόκριση του Λεμπρον στον τελικό.Ύστερα απο πολλά χρόνια,εκτός απο τους 48 του Λεμπρόν,θα θυμάμαι και τους 3 του Στερν. peace.gif
morfi
Έπρεπε να το περιμένω ότι θα ξεκινούσαν οι ιεροσυλίες.

Και εκτός αυτού, μου φαίνεται ότι δεν ξέρετε τι γράφετε...

QUOTE(rebounder @ Jun 3 2007, 08:14 AM) *
Tο 1991 ήταν η πρώτη φορά του Τζόρνταν σε τελικούς, απέναντι στη δυναστεία των Λέικερς του Μάτζικ. Οι μικρομεσαίοι Σικάγο Μπουλς θεωρούνταν ομάδα του ενός, που είχε κάποιους καλούς παίχτες δίπλα του όπως ο Πίπεν. Τα υπόλοιπα είναι πασίγνωστα. Ο συνειρμός εύκολος. My name is James. LeBron James.


1) Mικρομεσαία, δεν είναι μία ομάδα που έχει 6 συνεχόμενες παρουσίες σε playoff πριν φτάσει στους τελικούς από τις οποίες τις δύο τελευταίες φτάνει μέχρι τους τελικούς της περιφερειάς της όπου και αποκλείεται από τους μετέπειτα πρωταθλητές του ΝΒΑ.

2) Οι Bulls δεν θεωρούνταν εκείνη την περίοδο ομάδα του ενός. Πιο πρίν ναί.

3) "που είχε κάποιους καλούς παίχτες δίπλα του όπως ο Πίπεν."
Πως γίνεται να αποκαλείς έναν παίκτη που σχεδόν σε κάθε αγώνα έφτανε το triple-doubleμ που χωρίς αυτόν ο Jordan δεν είχε περάσει γύρο σε playoff και πιθανόν να μην είχε παραπάνω από ένα πρωτάθλημα, "απλά καλός" ? Η μία ιεροσυλία μετά την άλλη.
Και ο Pippen ΔΕΝ ήταν ο μόνος "απλά καλός" συμπαίκτης που είχε. Οι Horace Grant και Bill Cartwright τα πηγαίνανε πολύ καλά με τον οποιονδήποτε κάτω από το καλάθι και ο Paxson ήταν ένας αξιόλογος σουτέρ που πολλές φορές είχε ξελασπώσει τους Bulls.
NBAholic
Με πρόλαβε ο morfi (όσο εγώ του έστελνα ένα PM tongue.gif ), οπότε δε χρειάζεται να επεκταθώ. Οι Μπουλς μετά το 1988, όταν δηλαδή άρχισαν να ωριμάζουν οι Πίπεν-Γκραντ, είχαν σταματήσει να είναι ομάδα του ενός. Ούτε οι Λέικερς του '91 ήταν στο ίδιο επίπεδο με τις ομάδες του Showtime λίγα χρόνια νωρίτερα.
Das Kapital
QUOTE(man10 @ Jun 3 2007, 04:11 PM) *
Lebron15,στις χαρες σου,ε?


Παντα biggrin.gif

Και πιο πολυ γιατι δε το πιστευα οτι μπορει και τελικο ΝΒΑ αλλα εγινε πραγματικοτα ΚΑΙ ΤΩΡΑ κατι μου λεει οτι.....................



Ο Τζορνταν δεν ειχε χασει ποτε τελικους!!!
kemp
κατα τη γνωμη μου για ενα παιχτη τυπου lebron, cobe δε μετραει μονο ποιους εχεις διπλα του αλλα και τι κανουν αυτοι στα κρισιμα .μπορει καποιος να εχει συμπαικτες αστερια και σιγουρα παιχταραδες τυπου μαριον ,καρτερ που ομως στα δυσκολα να μην κανουν την υπερβαση ωστε να ερθει η επιτυχια αντιθετα μπορεισ με παιχτες απλα αξιοπιστους τυπου ιλγκαουσκας αλλα και με τη βοηθεια αποκαληψεων οπωσ ο gibson na pas ψηλα.
και το καλο με το δευτερο ειναι οτι μετα απο χρονια η επιτυχια τηα θεωρειται one's man smiley.gif
morfi
QUOTE(kemp @ Jun 3 2007, 05:24 PM) *
και το καλο με το δευτερο ειναι οτι μετα απο χρονια η επιτυχια τηα θεωρειται one's man smiley.gif

Ποτέ η επιτυχία δεν ήταν μόνο ενός.
kemp
QUOTE
Ποτέ η επιτυχία δεν ήταν μόνο ενός.


γι αυτο γραφω θεωρειται και οχι ειναι biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
κατα τη γνωμη μου για ενα παιχτη τυπου lebron, cobe δε μετραει μονο ποιους εχεις διπλα του αλλα και τι κανουν αυτοι στα κρισιμα


Ρώτα τη γνώμη του τωρινού Κόμπι για το αν έχει σημασία αν έχεις συμπαίκτες ή όχι. Σε μια μεγάλη ομάδα, μπορεί να γίνει η διαφορά από πολλούς παίκτες, ακόμη κι όταν ο σταρ παίζει άσχημα. Όσο οι μεγάλοι παίκτες το αντιλαμβάνονται αυτό, τόσο πιθανότερο είναι να βελτιώσουν τους συμπαίκτες τους. Το γεγονός ότι ο περίφημος 5ο Τελικός Ανατολής παιζόταν μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας οφείλεται στο γεγονός ότι όσο ο Τζέιμς δεν τραβούσε (γιατί στο τέλος ξύπνησε), οι υπόλοιποι Καβς έπαιζαν όσο χρειαζόταν για να μένουν εντός της διεκδίκησης της νίκης.

QUOTE
μπορει καποιος να εχει συμπαικτες αστερια και σιγουρα παιχταραδες τυπου μαριον ,καρτερ που ομως στα δυσκολα να μην κανουν την υπερβαση ωστε να ερθει η επιτυχια αντιθετα μπορεισ με παιχτες απλα αξιοπιστους τυπου ιλγκαουσκας αλλα και με τη βοηθεια αποκαληψεων οπωσ ο gibson na pas ψηλα.


Όπως βλέπεις, είναι θέμα συμπαικτών, χημείας και ημέρας/τύχης. Ούτε ο Λεμπρόν θα παίζει όπως τότε με τους Πίστονς ούτε ο Γκίμπσον όπως στον αμέσως επόμενο αγώνα.
Dromeas7
ας ελπίσουμε ότι ο κύριος ΣΤΕΡΝ θα αφήσει τους τελικούς να εξελιχθούν ομαλά και δεν θα σπρώξει τους χαιδεμένους του......


The king is dead HAIL the new KING!!!!!!!!!

LeBron το basketforum μαζί σου!!!! 77.gif
NBAholic
Δεν υπάρχουν χαϊδεμένοι, τουλάχιστον σε μια τέτοια σειρά Τελικών. Ο Λεμπρόν (τον οποίο μάλλον θα αναλάβει ο Μπόουεν) αποκλείεται να λάβει κακή μεταχείρηση από τη διαιτησία.
kemp
QUOTE
Σε μια μεγάλη ομάδα, μπορεί να γίνει η διαφορά από πολλούς παίκτες, ακόμη κι όταν ο σταρ παίζει άσχημα. Όσο οι μεγάλοι παίκτες το αντιλαμβάνονται αυτό, τόσο πιθανότερο είναι να βελτιώσουν τους συμπαίκτες τους. Το γεγονός ότι ο περίφημος 5ο Τελικός Ανατολής παιζόταν μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας οφείλεται στο γεγονός ότι όσο ο Τζέιμς δεν τραβούσε (γιατί στο τέλος ξύπνησε), οι υπόλοιποι Καβς έπαιζαν όσο χρειαζόταν για να μένουν εντός της διεκδίκησης της νίκης.


Το ιδιο πραγμα λεμε πιστευω,ειχε αξιοπιστους και μαχητες συμπαικτες που τον βοηθησαν και τον κρατησαν στο παιχνιδι ετσι ωστε αργοτερα οταν οι αμυντικοι κουραστηκαν ή αυτος βρηκε τροπους σκοραρισματος , καθαρισε το ματς.Οταν εχεις αυτο το δεμενο συνολο με απλα καλους παιχτες ο καθενας θα σκεφτει πολυ καλα πριν κανει μια ενεργεια και προπαντως θα παιξει αμυνα και για δειξει καλος.Αντιθετα αν εχεις πολλους ανθυποσταρ στην ομαδα διακινδυνευεις σε κακες μερεσ τους να παιρνουν τα σουτ και να κανουν τις ενεργειες που κανουν συνηθως με αποτελεσμα να τα χανουν(οπως εγινε χτες με τον scales!!! 77.gif thanx)Ειδικοτερα για το lebron πιστευω και τον παραδεχομαι σ'αυτο οτι εχει μαθει στους συμπαιχτες του να παιζουν γι αυτον ολο το ματς και αυτος να χτυπαει(σκοραροντας)στο τελος.Χτες π.χ στο πρωτο ημιιχρονο ειχε 7π 9ρ και 7 ασ. κατι τετοιο ,με πολυ λιγα σουτ δικα του.Γενικα ο lebron μου φαινεται πολυ καλος και ως ηγετης και το clivelant μια γροθια ετοιμη να πεσει στο στομαχι των spurs ,ελπιζω να δουμε ωραιους τελικους! blove.gif (ψεμα)
Air Kef
Άλλο δν αδικείται και άλλο τα περσινα όργια (sorry Keyser smile.gif ) με τον Ουέιντ.
Με αυτην την εννοια το λέω.

Τα πρώτα ματς δν πρόκειται να τα δω,ελπίζω να χάσω που δν θα τα δώ. biggrin.gif
Να δούμε πρώτα πως πανε ως ματς και μετά!
morfi
QUOTE(Air Kef @ Jun 3 2007, 04:25 PM) *
Συγνώμη,είμαι ο μόνος που νευρίασε με τους διαιτητές;
Είμαι ο μονος που καταργιόταν τον Στερν,επειδή κοιμήθηκα 7 παρά,έχασα το μπάνιο μου Κυριακάτικα, για να δω το τρίο να καθαρίζει ΣΤΕΓΝΑ το Ντιτρόιτ;

Ελεγα πριν το ματς,go Cavs,go Lebron,γράψε την δικη σου ιστορία αγόρι μου,μέχρι που είχα αποφασίσει οτι θα ειμαι με Καβς στον τελικό,αν περάσουν,παρα τον Τζινόμπιλι.

Αν φοβόταν ο Στερν νέα κατρακύλα των τηλεθεάσεων στους τελικούς,ας έδινε καμια τιμωρία στον Μπόουεν και ας μην τιμωρούσε για μ@λ@κίες τον Αμάρε και τον Ντιό.Γιατι έσπρωχνε χωρίς έλεος τους Σπερς;

Τι να πω,κρίμα γιατί για μενα επισκιάστηκε η "αποκάλυψη" του Γκιμπσον,σε μας τους οχι και τοσο φανατικούς του ΝΒΑ και η πρώτη πρόκριση του Λεμπρον στον τελικό.Ύστερα απο πολλά χρόνια,εκτός απο τους 48 του Λεμπρόν,θα θυμάμαι και τους 3 του Στερν. peace.gif

Τώρα το είδα το ποστ σου.
Η διαιτησία στο χθεσινό παιχνίδι ήταν απλά αισχρή. Δεν αφήσαν τους Pistons να παίξουν άμυνα, δεν τους άφησαν να παίξουν ούτε επίθεση. Τους φόρτωναν με φάουλ και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι αριθμοί των βολων τα λένε όλα. Δικαιολογημένο το ξέσπασμα του Wallace στο τέλος.
Φυσικά αυτό δεν δικαιολογεί και πολύ την επιθετική απραξία των πολύ κακών Prince και Billups. Μόνο ο Hamilton και ότι έκανε ο Wallace έσωσαν την κατάσταση.
Αλλά ακόμα και έτσι, οι διαιτητές στέρησαν όσες πιθανόιτητες είχαν οι Pistons για νίκη.
Το Cleveland δεν είναι ακόμα έτοιμο για τελικούς ΝΒΑ.
Germany96
QUOTE(rebounder @ Jun 3 2007, 08:14 AM) *
Tο 1991 ήταν η πρώτη φορά του Τζόρνταν σε τελικούς, απέναντι στη δυναστεία των Λέικερς του Μάτζικ...Ο συνειρμός εύκολος. My name is James. LeBron James.


Νομίζω πως είναι μια αδόκιμη σύγκριση. Η Ανατολική Περιφέρεια φέτος ήταν εξαιρετικά αδύναμη, το 1991 ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα. Βέβαια οι Bulls τα έκαναν να φαίνονται εύκολα καθώς είχαν υποστεί μόνο δύο ήττες σε όλα τα playoffs.
morfi
Tραγικό να συγκρίνουμε τους τότε Bulls με τους σημερινούς Cavaliers. 68.gif
Tους λόγους τους εξήγησα πιο πάνω.
Augmon
QUOTE(morfi @ Jun 4 2007, 00:09 ) *
Τώρα το είδα το ποστ σου.
Η διαιτησία στο χθεσινό παιχνίδι ήταν απλά αισχρή. Δεν αφήσαν τους Pistons να παίξουν άμυνα, δεν τους άφησαν να παίξουν ούτε επίθεση. Τους φόρτωναν με φάουλ και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι αριθμοί των βολων τα λένε όλα. Δικαιολογημένο το ξέσπασμα του Wallace στο τέλος.
Φυσικά αυτό δεν δικαιολογεί και πολύ την επιθετική απραξία των πολύ κακών Prince και Billups. Μόνο ο Hamilton και ότι έκανε ο Wallace έσωσαν την κατάσταση.
Αλλά ακόμα και έτσι, οι διαιτητές στέρησαν όσες πιθανόιτητες είχαν οι Pistons για νίκη.
Το Cleveland δεν είναι ακόμα έτοιμο για τελικούς ΝΒΑ.


Ρε παιδιά είναι τραγικό να μιλάμε για διαιτησία στο ΝΒΑ.Είναι μια ισχνή λεπτομέρεια του όλου σόου.Δεν παίζει κανένα ρόλο τι θα σφυρίξουν γιατί στο επόμενο θα κάνουν τα ίδια όργια έναντι κάποιου άλλου.Το μόνο που μένει σταθερό είναι τα σφυρ'ιγματα που παίρνουν αυτοί που πουλάνε φανέλες παπούτσια και έχουν τη μούρη τους στη διαφημιστική καμπάνια πολλές φορές
morfi
QUOTE(Augmon @ Sep 8 2008, 13:36 ) *
Ρε παιδιά είναι τραγικό να μιλάμε για διαιτησία στο ΝΒΑ.Είναι μια ισχνή λεπτομέρεια του όλου σόου.Δεν παίζει κανένα ρόλο τι θα σφυρίξουν γιατί στο επόμενο θα κάνουν τα ίδια όργια έναντι κάποιου άλλου.Το μόνο που μένει σταθερό είναι τα σφυρ'ιγματα που παίρνουν αυτοί που πουλάνε φανέλες παπούτσια και έχουν τη μούρη τους στη διαφημιστική καμπάνια πολλές φορές

Δεν διαφωνώ ότι μερικές φορές μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά όσοι υποστηρίζουν ότι αυτό στο ΝΒΑ είναι κανόνας, δεν μας έχουν εξηγήσει πως γίνεται τα μισά πρωταθλήματα της δεκαετίας να έχουν πάει σε δύο από τις πιο αντιεμπορικές ομάδες που έχει βγάλει ποτέ το ΝΒΑ και που σε πολλούς τομείς του μάρκετινγκ του πρωταθλήματος μόνο κακό έχουν κάνει.
Και εξάλλου, η Ευρώπη δεν πάει πίσω στα σπρωξίματα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.