Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ψάχνω ένα Video Editor...
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
NBAholic
Δεν ξέρω αν το ποστάρω στο σωστό σημείο, μιας και τα δυο celebrities' topics κυριαρχούν τον τελευταίο καιρό, αλλά τέλος πάντων:

Ψάχνω να κατεβάσω δωρεάν έναν video editor (όχι εξεζητημένα πράγματα, να κάνει τις βασικές δουλειές, κυρίως να κόβει άχρηστα σημεία) που να έχει εφαρμογή κυρίως σε αρχεία AVI και MOV. Το Video ReDo που έχω εφαρμόζεται μόνο σε αρχεία MPEG.

Τι προτείνετε; Videozilla; Blazemp; Κάτι άλλο;
Alexmei
keep on searching, keep on searching yea! keep search goes on! On n on!

Metallica - frantic
dizzy_fingers
Για mpeg βίντεο, υπάρχει το MPEGcut, εφόσον θέλεις απλά να κόβεις και να ράβεις (και όχι να βάζεις εφέ όπως μουσική, γράμματα, fade in/out...).

Αν τα βίντεό σου είναι AVI, μπορείς να βρείς έναν μετατροπέα στο ίντερνετ πληκτρολογώντας στο google την κατάλληλη φράση.
Authoring tools για αρχεία MOV είναι δύσκολο, εώς απίθανο, να βρεις προγραμματάκια κατεβάσιμα από το ίντερνετ...μόνο με μεγάλα επί πληρωμής προγράμματα.
airambado
παιδια που μπορω να βρω ενα προγραμμα στο οποιο θα μπορω π.χ να κραταω απο αγωνες τις καλυτερες φασεις και στην συνεχεια να τις βαζω μετα σε ενα αρχειο ολες μαζι..? bball.gif
dizzy_fingers
Δε χρειαζόταν να ανοίξεις νέο τόπικ, αφού ζητάς το ίδιο πράγμα με τον NBAholic.

Ψάχνεις για έναν video editor.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο google, βρήκα αυτό το οποίο είναι freeware.
Αν ψάξεις κι άλλο, θα βρεις περισσότερα wink.gif.
airambado
στα video editor μπορεις για παραδειγμα πισω απο τα βιντεο να προσθεσεις μουσικη..?
NBAholic
Όπως είπα, το πρόγραμμα που θέλω, πρέπει οπωσδήποτε να μπορεί να επεξεργάζεται αρχεία MOV (διότι η μετατροπή αρχείων MOV σε άλλα, όπως AVI, πολλές φορές δεν είναι αποτελεσματική) και, όπως είπε και ο airmambo, να μπορεί να συμπτύσσει σε ξεχωριστό αρχείο βίντεο πολλαπλά κομμάτια από ένα μεγαλύτερο. Από όσα έχω ψάξει, κανένα δεν ικανοποίησε αυτές τις συνθήκες και πολύ αμφιβάλλω ότι αυτό θα είναι κάτι διαφορετικό.
airambado
bball.gif video editor που να μπορεσεις να προσθεσεις απο πισω μουσικη υποκρουση υπαρχει?? 41.gif
dizzy_fingers
Freeware, από δύσκολο ως απίθανο.

Χόλικ, όχι μην κατεβάσεις το τελευταίο λινκ που παρέθεσα στον airambado καθώς δεν επεξεργάζεται ΜΟV αρχεία.
tsops
Holic, δεν είμαι ειδήμων αλλά θα πω χαζομάρα αν προτείνω να κάνεις convert τα αρχεία MOV και AVI που έχεις, σε MPEG και να κόψεις μετά ότι θέλεις? blink.gif

Converters για MOV και AVI από όσο γνωρίζω υπάρχουν δεκάδες

Τώρα ή βοήθησα ή με βρίζεις laugh.gif

QUOTE(NBAholic @ May 14 2006, 07:19 PM)
(διότι η μετατροπή αρχείων MOV σε άλλα, όπως AVI, πολλές φορές δεν είναι αποτελεσματική)
*


Άι, άι άι, τώρα το είδα. Και δεν σβήνω την παράπάνω απάντησή μου για τιμωρία! torture.gif

Mε βρίζεις! biggrin.gif
NBAholic
laugh.gif
Lol, γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί converters, αλλά αυτός που έχω (CinemaForge) δεν κατάφερε να μετατρέψει ΟΛΑ τα MOV αρχεία που ήθελα σε AVI. Υπάρχουν προγράμματα που να μπορούν να κάνουν την ίδια συγκεκριμένη δουλειά σε μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας; Θα μου φαινόταν απίθανο, μιας και λογικά αναφερόμαστε σε τεχνικές δυσκολίες του βίντεο, όχι του converter.
tsops
QUOTE(NBAholic @ May 15 2006, 02:24 PM)
laugh.gif
Lol, γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί converters, αλλά αυτός που έχω (CinemaForge) δεν κατάφερε να μετατρέψει ΟΛΑ τα MOV αρχεία που ήθελα σε AVI. Υπάρχουν προγράμματα που να μπορούν να κάνουν την ίδια συγκεκριμένη δουλειά σε μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας; Θα μου φαινόταν απίθανο, μιας και λογικά αναφερόμαστε σε τεχνικές δυσκολίες του βίντεο, όχι του converter.
*


Τίποτα δεν είναι απίθανο, αρκεί να έχεις λεφτά. Το μόνο απίθανο στην όλη ιστορία είναι το avatar σου. Ρε μπαγάσα, δε παίζεσαι 77.gif

Θα έχω το νου μου, εάν βρώ κάτι που να σου ταιριάζει, θα ενημερώσω το Topic.
weirdo1977
για avi αρχεία πολύ καλή λύση είναι το virtualdub... δε ξέρω αν υποστηρίζει μον
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.