Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τραυματισμός στο πόδι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
panoss1972
Χτες κατά τη διάρκεια αγώνα (μονό) ενώ ήμουν σχεδόν ακίνητος, κάνω ένα λάθος πάτημα καθώς προσπάθησα να πάω προς τα πίσω (όχι καμιά μεγαλη κίνηση αλλά μάλλον την έκανα απρόσεκτα), και τραυματίστηκα στο δεξί πόδι.



Το σημείο που με πονάει το εντοπίζω (ελπίζω να μην κάνω λάθος) στον ημιυμενώδη μυ.

Δεν με πονάει όταν το έχω λυγισμένο, αν πάω να το τεντώσω όμως αρχίζει να πονάει.
Επίσης όταν περπατάω το έχω πάλι λυγισμένο οπότε δεν πονάει.

Πόνος στο σημείο αυτό μου είχε εμφανιστεί πριν 15 μέρες που έπαιξα μπάσκετ για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια και δεν έκανα διατάσεις μετά το μπάσκετ.
Τις επόμενες μέρες όμως που έκανα διατάσεις μετά το μπάσκετ, ο πόνος έφυγε και νόμιζα ότι είμαι οκ.

Η προθέρμανση που έκανα χτες ήταν περπάτημα για 15 λεπτά συν 10 λεπτά σουτάκια.
Ίσως φταίει και το ότι δεν έκανα κανονική προθέμασνη με ασκήσεις όπως αυτές.

Θα το χαρακτήριζα 'τράβηγμα' ίσως;(δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν γνωρίζω από αυτά) Και δεν είμαι και σίγουρος αν πονάει ο τένοντας ή ο μυς.
Η 'αγωγή' που ακολουθώ είναι ξεκούραση. Δεν έχω βάλει counterpain γιατί διαβάζω ότι μάλλον κακό κάνει παρά καλό.
Έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε;
Conan1982
Δεν έχω ιατρικές γνώσεις πέραν των πρώτων βοηθειών και της εμπειρίας μου από διάφορους τραυματισμούς.
Πιστεύω ωστόσο ότι κανείς δεν θα ρισκάρει να κάνει διάγνωση χωρίς να σε δει και να σε εξετάσει, αν θεωρείς ότι έχεις πρόβλημα πρέπει να πας σε γιατρό.
Θα σου έλεγα πάντως μέχρι να πας σε κάποιον ειδικό ή μέχρι δεις ότι σου περνάει να αποφύγεις οποιαδήποτε θερμαντική κρέμα, να το ξεκουράζεις και να αποφεύγεις να τεντώνεις το πόδι αφού αυτό σε πονάει για να μην χειροτερέψεις το όποιο πρόβλημα έχεις.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.