Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σπανούλης vs Teodosic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
giannis_mg
Λοιπόν επειδή ζητήθηκε στο τόπικ του ΟΣΦΠ-Μεταγραφές να ανοιχτεί ένα τέτοιο τόπικ για να γίνονται οι συγκρίσεις για αυτούς τους δύο πάρα πολυ καλούς παίχτες είπα να το ανοίξω εγώ,για να δούμε ποιος θα υπερτερήσει λοιπόν...
Αναμένεται να είναι ένα καυτό τόπικ πάντως rolleyes.gif

Η δικια μου ψηφος παντως παει στον Μιλος.Τον θεωρω εναν παιχτη που μπορει να αφησει εποχη στην Ευρωπη και ειναι ο μοναδικος παιχτης που μπορει να φτασει τον τεραστιο Σαρας και ισως να τον ξεπερασει.Αν μου λεγατε ποιον απ'τους 2 παιχτες θα ηθελες να κρατησεις για ηγετη στον ΟΣΦΠ θα ελεγα Μιλος με κλειστα τα ματια και ας ειναι αυτη η αγωνιστικη περιοδος πολυ κακη για αυτον.Θα επανελθω με επιχειρηματα αργοτερα και με μεγαλυτερες αναλυσεις πανω σε αυτο το θεμα.
oti-nane
Span = γνωστός και καταξιωμένος παίχτης με τα καλά και τα άσχημα του
= Με τον Σπαν ζεις με τον Σπαν πεθαίνεις
Τεο = πολύ καλό πρόσπεκτ

Αν λοιπόν έφτιαχνα ομάδα για το μέλλον τότε ΤΕΟ
Για ομάδα για άμεσα αποτελέσματα -> Σπαν

Ψήφησα Σπαν γιατί τον θεωρώ καλύτερο παίχτη τώρα και γιατί το πόλλ βγήκε τώρα και όχι σε 3 χρόνια

Υ.Γ. Βλέπω μια ανάγκη των ολυμπιακών να έχουν για "ήρωα" έναν παίχτη δικό τους και όχι κάποιον που ήρθε από τον ΠΑΟ. Λογικό και αναμενόμενο ούτε εμένα θα μου άρεσε να έχω για αρχηγό τον Παπαλουκά π.χ.....



kolokotronis
Πάντως ο Τεόντοσιτς δεν τον παίρνει να κάνει δεύτερη συνεχόμενη άσχημη χρονιά.
KingCrimson
o oποιος ''διχασμος'' χωριζει τους 2 παικτες ειναι πολυ πιο απλος απ οτι παρουσιαζεται
Ο μεν Σπανουλης ειναι σε μια ηλικια που εχει δειξει σαφως τι επιπεδου παικτης ειναι, με τα καλα του και τα κακα του, ο δε Τεοντοσιτς ειναι η ελπιδα για το μελλον...συν το γεγονος οτι το ξεπεταγμα του, το εκανε μεσα απο την ομαδα του Ολυμπιακου. Επομενο λοιπον ειναι δεδομενου οτι και ο Σπανουλης, υπηρξε για αρκετα χρονια παικτης του Παο, η πλειοψηφια των φιλαθλων του Ολυμπιακου, να συντασεται με τον Τεοντοσιτς.
Το γεγονος οτι εγω θεωρω τον Τεοντοσιτς παικτη των 15-20 λεπτων, το μεγιστο, με καθαρα οργανωτικο ρολο, που μπορει καποια στιγμη να βοηθησει και στο περιφερειακο σουτ, δε λεει κατι...προφανως γιατι εχει δειξει πολυ περισσοτερα στοιχεια περυσι, η ουσια της υποθεσης ειναι εδω περα ... μπορει ο Τεοντοσιτς να προσαρμοστει κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες, με δεδομενο και το προβλημα της αμυντικης του ανυπαρξιας?
Γιατι φυσικα το φετινο ροστερ και ο φετινος προπονητης, αποδειχτηκε τελικα οτι δε του εδωσαν τη δυνατοτητα να επαναλαβει τα περσινα κατορθωματα.
Φυσικα και δε τιθεται θεμα οτι για να παρει το πρωταθλημα ο Ολυμπιακος φετος, τους χρειαζεται και τους 2 στο παρκε, με πολυ συγκεκριμενες οδηγιες ομως..
Για το πολ επελεξα Σπανουλη, για το λογο οτι γινεται τωρα και οχι μετα απο 5 χρονια, οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω.
baskethood
Εχουμε να συγκρινουμε εναν παικτη φτασμενο(Σπανουλης) και ολοκληρομενο σε ατομικο επιπεδο με εναν παικτη ταλαντουχο με μεγαλο potential που ομως ακομα δεν εχει αποδειξει τιποτα.Καταλαβαινω και γω τη αναγκη καποιων να στηριξουν τον Teodocic αλλα εγω ,απ τη μερια μου,θα τον θεωρησω καλυτερο απ το Σπανουλη μονο οταν το αποδειξει στο γηπεδο.
colonel gomelsky
'Εχω ποντάρει στον Μίλος για τον καλύτερο παίκτη της δεκαετίας 2010-2020. Ο Σπανούλης για μένα είναι παιχταράς αλλά δεν έχει το ψηλό ταβάνι του Μίλος. Όντως όπως γράφτηκε έκανε ηγετικές εμφανίσεις, αλλά ως ηγέτης καθαρός έχει κάνει λίγα πράγματα μέχρι τώρα (ένα τουρνουα με εθνική, μισή χρονιά με ΟΣΦΠ).

Το mvp του 2009 δεν υπάρχει λόγος να το επικαλείται κανείς, δεν νομίζω ότι υπάρχουν αμφιβολίες για το ποιός έπρεπε να το πάρει. Αυτό, βέβαια, δεν μειώνει τις πολύ καλές εμφανίσεις του Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός έχει αποφασίσει να δώσει τα κλειδιά της ομάδας στον Σπανούλη. Δεν ξέρω αν θα πετύχει ή θα αποτύχει μακροπρόθεσμα αυτή η επιλογή, αυτό που ξέρω είναι ότι μιλάμε για terra incognita.
roben

Σπανούλης δαγκωτό!! Τους λόγους τους έχω εξηγήσει στο topic των μεταγραφών...

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...83&st=23460
il postino
o σπαν ειναι πιο φθασμενος παικτης (κατι πρωταθληματα, κατι κυπελλα, ενα ευρωπαικο, μια-εστω κακη-εμπειρια στο νβα), πιο εμπειρος, πιο λογικος στο παιχνιδι του και πιο αποτελεσματικος. σωματικα ειναι η μερα με τη νυχτα με το μιλος μιας και μιλαμε για πιο πολυ πιο γερο κορμι, πιο γερα ποδια και καλυτερη φυσικη κατασταση.

στην αμυνα δε συγκρινονται καν!

στην επιθεση, ο μιλος εχει καλυτερη πασα μιας και ο σπαν για να βγαλει τα νουμερα του μιλος στην πασα την κραταει ολοκληρες επιθεσεις στα χερια του. ο μιλος εχει καλυτερο σουτ, αρκετα καλυτερο θα λεγα, αλλα χανει πολυ μιας και οι επιλογες του ειναι ατυχεις πολες φορες. το ντραιβ του σπαν δε συγκρινεται με κανενος στην ευρωπη, ενω και οι δυο εχουν το στοιχειο του νικητη!

το μεγαλο μειονεκτημα του σπαν ειναι οτι βασανιζει τη μπαλα με αποτελεσμα τη στατικοτητα της επιθεσης και τα λαθη που συνεπαγονται (αν δε βγει η φαση του). ο μιλος ομως εχει περισσοτερα μειονεκτηματα (αμυνα, κακες επιλογες στην επιθεση, μετριο κορμι για τοπ επιπεδο).

καλυτερο παικτη θεωρω ξεκαθαρα το σπαν. δε μ απασχολει σε τι επιπεδο θα ναι ο μιλος σε 5 χρονια (οντως οι προσδοκιες ειναι υψηλες αλλα κανεις δε ξερει αν θα μας δικαιωσει) επειδη ειναι στα 23 του ακομα!! οταν γινεται μια συγκριση μεταξυ 2 παικτων πρεπει να συζηταμε για το σημερα και οχι να λεμε "ναι μεν καλυτερος ο ενας αλλα ο αλλος ειναι μικροτερος και σιγουρα στο μελλον θα τον ξεπερασει". εχει μια λογικη αυτη η πολυφορεμενη ατακα αλλα οποιος την πιστευει καλυτερα να μη μπαινει σε συγκρισεις εν ετει 2011!

παρα το γεγονος οτι ο μιλος ειναι σε νεαρη ηλικια και εχει καποιες χτυπητες, για μενα, αδυναμιες εχει πετυχει αρκετα πραγματα σε συντομο χρονικο διαστημα! αυτο ομως δεν τον βαζει στην ιδια ζυγαρια με μεγαλα ονοματα του ευρωπαικου μπασκετ ακομα.

η καταξιωση επερχεται μονο μεσω της διαρκειας και των τιτλων.



colonel gomelsky
QUOTE(il postino @ Apr 10 2011, 21:33 ) *
καλυτερο παικτη θεωρω ξεκαθαρα το σπαν. δε μ απασχολει σε τι επιπεδο θα ναι ο μιλος σε 5 χρονια (οντως οι προσδοκιες ειναι υψηλες αλλα κανεις δε ξερει αν θα μας δικαιωσει) επειδη ειναι στα 23 του ακομα!! οταν γινεται μια συγκριση μεταξυ 2 παικτων πρεπει να συζηταμε για το σημερα και οχι να λεμε "ναι μεν καλυτερος ο ενας αλλα ο αλλος ειναι μικροτερος και σιγουρα στο μελλον θα τον ξεπερασει". εχει μια λογικη αυτη η πολυφορεμενη ατακα αλλα οποιος την πιστευει καλυτερα να μη μπαινει σε συγκρισεις εν ετει 2011!

παρα το γεγονος οτι ο μιλος ειναι σε νεαρη ηλικια και εχει καποιες χτυπητες, για μενα, αδυναμιες εχει πετυχει αρκετα πραγματα σε συντομο χρονικο διαστημα! αυτο ομως δεν τον βαζει στην ιδια ζυγαρια με μεγαλα ονοματα του ευρωπαικου μπασκετ ακομα.

η καταξιωση επερχεται μονο μεσω της διαρκειας και των τιτλων.


Έτσι είναι. Πάντως αν κάνουμε την υπόθεση ότι θέλω να δημιουργήσω μια ομάδα από το μηδέν, ποιόν πάιρνω? Εγώ απαντώ τον Τεοντοσιτς γιατί δεν είναι τόσο χειρότερος από τον Σπανούλη ώστε να μην αξίζει να πάρεις το ρίσκο. Αν σου βγει, θα γίνει καλύτερος του Σπανούλη. Αν δε σου βγει, θα μείνει ως έχει. Μια χαρά.
spysta
η συγκριση μεταξυ των δυο παικτων εινα αδικη ..

ο ενας ειναι στην καλυτερη μπασκετικη του ηλικια (28-29),φτασμενος,ετοιμος με εμπειρια και μαζι με τον Ναβαρο τα κορυφαια κομπο γκαρντ στην Ευρωπη ...
και ο αλλος μεχρι στιγμης εχει κανει μια φοβερη σεζον και εχει προσφερει σπασμοδικα μερικες μεγαλες βραδιες (πχ τελικος κυπελλου,εκτος με Καχα,απιθανες πασες κτλ)

μια απλη επιφανειακη προσεγγιση απο εμενα εχει ως εξης ..
ο Σπαν αυτη τη στιγμη ειναι ανωτερος παικτικα και γενικα αποτελει εναν απο τους καλυτερους της τελευταιας 15ετιας στην Ευρωπη .. αλλα ο Μιλος εχει το potential βαση ταλεντου και χαρακτηριστικων να κανει μεγαλυτερη καριερα κατα την αποψη μου απο την ηδη μεγαλη του Σπαν

βεβαια για να γινουν αυτα μεγαλο ρολο παιζουν οι συγκυριες,οι συμπτωσεις,οι επιλογες,το μυαλο,η προπονηση κτλ κτλ τιποτα δεν ειναι προδιαγεγραμενο απλα και μονο απο τις μπασκετικες ικανοτητες


τσπ ..και παλι ομως ειναι αδικο να συγκρινεις ενα παικτη στο πικ της καριερας του με εναν αλλον που ειναι στην αρχη
colonel gomelsky
QUOTE(spysta @ Apr 10 2011, 21:43 ) *
η συγκριση μεταξυ των δυο παικτων εινα αδικη ..
μια απλη επιφανειακη προσεγγιση απο εμενα εχει ως εξης ..
ο Σπαν αυτη τη στιγμη ειναι ανωτερος παικτικα και γενικα αποτελει εναν απο τους καλυτερους της τελευταιας 15ετιας στην Ευρωπω .. αλλα ο Μιλος εχει το potential βαση ταλεντου και χαρακτηριστικων να κανει μεγαλυτερη καριερα κατα την αποψη μου.


Αν μιλάς για 20αδα-25αδα ναι, για 10αδα με τίποτα για μένα.

ΕΝΤΙΤ: Αν μιλάς μόνο για γκαρντ οκ.
rankin
κάθε παίχτης έχει τα συν και τα πλην του
σαν μπασκετική διάνοια, ο Μίλος είναι σπουδαίος, σαν σύνολο, ο Σπανούλης είναι πληρέστερος, όντας εξίσου καλός αμυντικός, όσο και επιθετικός

το θέμα είναι πως μπορούν να ενταχθούν και οι 2 μαζί σε ένα σύνολο όπου να μπορεί να αθροιστεί το ταλέντο τους, και να μην είναι απλά ο ένας η αλλαγή του άλλου...

όσο αυτό δεν επιτυγχάνεται θα συζητάμε ανούσια πράγματα....
spysta
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 18:45 ) *
Αν μιλάς για 20αδα-25αδα ναι, για 10αδα με τίποτα για μένα.

ΕΝΤΙΤ: Αν μιλάς μόνο για γκαρντ οκ.

μιλαω για τους τοπ17,02 παικτες με κοντο μαλι που το επιθετο τους ξεκιναει απο S. blink.gif



tongue.gif tongue.gif
δεν ξερω ρε συ .. δεν το προσδιορισα στο μυαλο μου ουτε εβαλα περιορισμους κτλ
αλλα γενικα ναι .. νομιζω πως αντικειμενικα ειναι απο τους καλυτερους παικτες
Germany96
QUOTE(spysta @ Apr 10 2011, 21:43 ) *
η συγκριση μεταξυ των δυο παικτων εινα αδικη ..

ο ενας ειναι στην καλυτερη μπασκετικη του ηλικια (28-29),φτασμενος,ετοιμος με εμπειρια και μαζι με τον Ναβαρο τα κορυφαια κομπο γκαρντ στην Ευρωπη ...
και ο αλλος μεχρι στιγμης εχει κανει μια φοβερη σεζον και εχει προσφερει σπασμοδικα μερικες μεγαλες βραδιες (πχ τελικος κυπελλου,εκτος με Καχα,απιθανες πασες κτλ)

μια απλη επιφανειακη προσεγγιση απο εμενα εχει ως εξης ..
ο Σπαν αυτη τη στιγμη ειναι ανωτερος παικτικα και γενικα αποτελει εναν απο τους καλυτερους της τελευταιας 15ετιας στην Ευρωπη .. αλλα ο Μιλος εχει το potential βαση ταλεντου και χαρακτηριστικων να κανει μεγαλυτερη καριερα κατα την αποψη μου.

βεβαια για να γινουν αυτα μεγαλο ρολο παιζουν οι συγκυριες,οι συμπτωσεις,οι επιλογες,το μυαλο,η προπονηση κτλ κτλ τιποτα δεν ειναι προδιαγεγραμενο απλα και μονο απο τις μπασκετικες ικανοτητες


τσπ ..και παλι ομως ειναι αδικο να συγκρινεις ενα παικτη στο πικ της καριερας του με εναν αλλον που ειναι στην αρχη

Το post αυτό αντικατοπτρίζει απόλυτα και τις δικές μου σκέψεις.
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 21:45 ) *
...για 10αδα με τίποτα για μένα.

Κι η επισήμανση του Colonel είναι για μένα σωστή (απ' ότι καταλαβαίνω άλλωστε κι ο Spysta δεν είχε στο μυαλό του ένα συγκεκριμένο TOP οτιδήποτε). Πρόχειρα σκεπτόμενος παίκτες της τελευταίας 15ετίας με Ευρωπαϊκή καριέρα μου έρχονται τα εξής ονόματα (με τυχαία σειρά):
Radja, Bodiroga, Jasikevicius, Parker, Vujcic, Navarro, Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Scola, Siskauskas, Rebraca και πιθανότατα κι άλλοι υπό προϋποθέσεις.
tzagasdog
για εμενα δεν ειναι κριτηριο του ποσο καλος ειναι ενας παιχτης οι τιτλοι που εχει κατακτησει.

Τα παραδειγματα του ΝΒΑ ειναι απειρα.

+ οτι ειναι pg που σημαινει οτι πρεπει να εχεις καλους συμπαικτες για να παιξεις το 100% (γιατι αμα πασαρεις το Νιλσεν ειναι πιο πιθανο να σου χαλασει την ασιστ....)

Ο Τεοντοσιτς πρεπει να κανει τον Ολυμπιακο δικο του. Να πεθανουμε με τον Τεοντοσιτς και οχι με τον Σπανουλη, ο Βασιλης απλα πρεπει να βοηθησει.

Και το λεω αυτο οχι γιατι θεωρω τον Μιλος καυτερο παιχτη αλλα η πορια του Μιλος ειναι ταυτισμενη με την αναγεννηση του Ολυμπιακου. Ξερει τι εχει περασει η ομαδα και την αγαπαει.
Ο τεοντοσιτς πρεπει να ειναι ο ηγετης του Ολυμπιακου οπως ειναι ο ΔΔ στον Παο (γιατι και αυτος οταν ηρθε στον Παο ταλεντο απλα ηταν) και πανω του να χτιστει ολοκληρη η ομαδα.
Δεν πρεπει να περιμενουμε μεταγραφες μεσιες να γινουν ηγετες του Ολυμπιακου παρα μονο να βοηθουν τον Μιλος οπως ολοι βοηθουν τον ΔΔ στον Παο γιατι ξερουν οτι θα βγαλει τα καστανα απο τη φωτια.


Φετος ο Μιλος εκανε μια πολυ κακη χρονια (αν και ανεβαινει απο τι βλεπω) γιατι δεν ηταν καλα σωματικα.

Απο του χρονου ομως με τον Παπαλουκα off ο Μιλος πρεπει να ειναι σε καλη κατασταση και να παρει την ομαδα στα χερια του οπως εκανε ο ΔΔ στην ηλικια του και οπως εκανε ο Παπαλουκας στην cska
lakersdynasty
QUOTE
Και το λεω αυτο οχι γιατι θεωρω τον Μιλος καυτερο παιχτη αλλα η πορια του Μιλος ειναι ταυτισμενη με την αναγεννηση του Ολυμπιακου. Ξερει τι εχει περασει η ομαδα και την αγαπαει.


QUOTE
Δεν πρεπει να περιμενουμε μεταγραφες μεσιες να γινουν ηγετες του Ολυμπιακου παρα μονο να βοηθουν τον Μιλος οπως ολοι βοηθουν τον ΔΔ στον Παο γιατι ξερουν οτι θα βγαλει τα καστανα απο τη φωτια.


Σε αυτα θα συμφωνησω.

QUOTE
Ο Τεοντοσιτς πρεπει να κανει τον Ολυμπιακο δικο του. Να πεθανουμε με τον Τεοντοσιτς και οχι με τον Σπανουλη, ο Βασιλης απλα πρεπει να βοηθησει.


εδω υπαρχει θεμα. Η πιο συγκεκριμενα θεματαρα. Γιατι ναι μεν η σκεψη ειναι σωστη αλλα τον Σπανουλη δεν τον ρωταει κανεις για 2η φορα στην καριερα του. Μεχρι περσι με την συνυπαρξη Διαμαντιδη Σπανουλη λεγαμε:

"Ο Διαμαντιδης πρεπει να κανει τον Παναθηναϊκο δικο του. Να πεθανουμε με τον Διαμαντιδη και οχι με τον Σπανουλη, ο Βασιλης απλα πρεπει να βοηθησει."

και αυτο οχι διοτι ο Διαμαντιδης δεν ηταν ο αρχηγος της ομαδας, αλλα διοτι ο Σπανουλης αγωνιστικα ηταν αυτος που επρεπε να παρει χωρο για να δωσει οτι μπορουσε στην ομαδα και οταν δεν τον ειχε πια σε μια παρομοια κατασταση με Διαμαντιδη Σαρας τοτε στραβωσε.

ο ΟΣΦΠ απλα μαθαινει με ασχημο τροπο οτι το να εχεις 3 πολυ καλους γκαρντ ειναι αγωνιστικα ενας ευχαριστος πονοκεφαλος, η διαχειρηση τους ομως μπορει να γινει σκετος πονοκεφαλος οσο δεν μπορει τουλαχιστον ενας απο τους 3 να ειναι τοσο ευελικτος ωστε να προσαρμοζεται στις αναγκες των αλλων.

Γιατι αυτο γινεται ανεκαθεν με τον Διαμαντιδη. Αυτο ηταν που εκανε δυνατη την συνυπαρξη των 3 γκαρντ του ΠΑΟ για 2-3 χρονια σε ρολους αρκετα μεγαλους, οταν υπηρχαν αμφιβολιες για την αποτελεσματικοτητα ενος τετοιου σχηματος.

ο Τεοντοσιτς απ'τη μια πλευρα ειναι το προσωπο με το οποιο ταυτιζει η μεγαλη μεριδα του κοσμου τον μπασκετικο ΟΣΦΠ. Απτην αλλη ομως η ιστορια επαναλαμβανεται.

Γιατι το "Διαμαντιδης δεν θα γινεις ποτε" ηταν κατι που ουσιαστικα ακουγοταν οσο καιρο οι Διαμαντιδης και Σπανουλης συνυπηρχαν στον Παναθηναϊκο. Αλλα οι διαστασεις δεν ηταν μονο αγωνιστικες.

Εαν τωρα κοουτς και κοσμος δωσουν "επισημα" τα κλειδια της ομαδας στον Τεοντοσιτς (με τον Σερβο να ειναι οκ οχι ωσει παρον) με τον Σπανουλη να ειναι αυτος που θα βοηθαει δεν βλεπω τον Σπανουλη να βρισκει σε επιπεδο ρολων αυτο που ηθελε με την μεταγραφη του στο Πειραια.

oti-nane
Το να γίνει ο Σπανούλης 2ος πίσω από τον τεόντοσιτς πιστεύω θα είναι το μεγαλύτερο πλήγμα στον εγωισμό παίχτη που θα έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

πραγματικά αν γίνει αυτό τον λυπάμαι....
Zephyr
Τι πάει να πει 1ος και 2ος σε μια αμάδα?
Ο σκοπός δεν είναι η νίκη και η κατάκτηση τίτλων? Από κει και πέρα τι σημασία έχει αν κάποιος βάζει περισσότερους πόντους ή κάποιος άλλος βγάζει πιο πολλές ασίστ?
Αυτή είναι λογική που καταστρέφει ομάδες, δεν τις φτιάχνει. Αυτή την λογική είχαν Σακίλ και Κόμπι τον παλιό καλό καιρό και οι Lakers από απόλυτη ομάδα σχεδόν έπιασαν πάτο. Αυτά είναι παιδιάστικοι εγωισμοί. Ειδικά το μοντέλο ομάδας που λανσάρει ο Ίβκοβιτς δεν σηκώνει (θεωρητικά) τέτοιες νοοτροπίες.

Από 'κει και πέρα, ο Σπαν αυτή την στιγμή είναι πιο σταθερός, πιο υγιής, πιο αποδοτικός. Ο Μίλος έχει το potential να τον ξεπεράσει και να γράψει ιστορία αλλά μέχρι να το κάνει, η ομάδα στον Σπανούλη στηρίζεται. Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά ότι σε στυλ παιχνιδιού οι δυο αυτοί παίχτες δεν συγκρούονται αλλά αλληλοσυμπληρώνονται. Είναι θέμα χρόνου και προπονητή να κολλήσουν και να ζωγραφίσουν στο παρκέ (μια φάση Isiah Thomas με Joe Dumars στο πιο light smiley.gif )!!!

Δεν ψηφίζω κανένα, ο ένας είναι το παρόν και ο άλλος το μέλλον, δεν γίνεται να διαλέξεις κάποιον, τους θες και τους δυο!
rankin
QUOTE(Zephyr @ Apr 11 2011, 10:53 ) *
Τι πάει να πει 1ος και 2ος σε μια αμάδα?

Καλά, αυτό το 1ος και 2ος δεν λέει τίποτα από μόνο του
Πρακτικά, αυτή τη στιγμή για να έχει ο Ολυμπιακός τον Σπανούλη σε μαξιμουμ ταχύτητα, του δίνει τη μπάλα στα χέρια για όσο εκείνος επιθυμεί να την κρατήσει...
Το κακό είναι πως εκείνος επιθυμεί να την κρατάει πολύ, και ενώ στον Παναθηναϊκό ο Διαμαντίδης είναι ένας παίχτης που λειτουργεί και χωρίς τη μπάλα στα χέρια και η συνύπαρξη τους ήταν εύκολη, και ομοίως ο Παπαλουκάς, δεν χρειάζεται ούτε αυτός να την ζαλίζει τη μπάλα, ο Τεόντοσιτς, χωρίς τη μπάλα στα χέρια τι είναι;;; Ένας μοντέρνος Αλβέρτης που περιμένει να σουτάρει τρίποντο στα 3 τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης;
Ο Τεόντοσιτς δεν είναι το πληθωρικό γκαρντ, τύπου Διαμαντίδη, που μπορεί να μην ακουμπήσει τη μπάλα καθόλου, και να έχει σπουδαία απόδοση, ούτε είναι σαν τον Παπαλουκά, που παίζει με το ρυθμό του αγώνα, και μπορεί να πάρει τη μπάλα και να την πετάξει αμέσως μπροστά για να τρέξει η ομάδα ..

Ο Τεόντοσιτς θέλει τη μπάλα για να παίξει καλά, να ψάξει, να δημιουργήσει και ενδεχομένως, να νοιώσει καλά.
Όσο λοιπόν τη μπάλα τη κρατάει ο Σπανούλης (σε σημείο να την κουράζει) ο Μίλος εξελίσσεται σε απροσάρμοστο και μοιάζει να μην ξέρει που πατάει και που βρίσκεται ...

τώρα, ανεξάρτητα από τι θέλει ο καθένας από εμάς, η εικόνα που έχω είναι πως αργά ή γρήγορα ο Μίλος θα φύγει απο την ομάδα, από την στιγμή που σε εκείνην επέλεξαν να την χτίσουν γύρω από τον Σπανούλη και όχι γύρω απο τον Μίλος και απο τη στιγμή που φαίνεται ομάδα χτισμένη γύρω και απο τους 2 δεν γίνεται να έχουμε...
Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου βεβαίως....
PARISINOS
Ο σπανουλης για μενα ειναι καλυτερος παιχτης απο τον τεοντοσιτς αυτη τη στιγμη . Δεν νομιζω να το αμφισβητει πολυς κοσμος αυτο, αλλωστε ειναι λογικο με τον εναν να ειναι 29 σχεδον, τον αλλον 23.

Στο θεμα ποτενσιαλ παλι θεωρω οτι ο σπανουλης ειναι καλυτερος. Παιζει πολυ καλυτερη αμυνα και εχει σωμα πολυ καλυτερο για μπασκετ. Και οσο και αν αυτα δουλευονται, ποτε δεν προκειται να γινει καλος αμυντικος ο μιλος, και ποτε δεν προκειται να εχει σωμα , το οποιο θα αποτελει πλεονεκτημα.

Θα μου πεις, αφου ειναι καλυτερος παιχτης ο σπαν τωρα και εχει και πιο υψηλο ποτενσιαλ, τοτε η απαντηση ειναι ευκολη. Κρατας σπανουλη και χτιζεις γυρω του. Λαθος, η απαντηση δεν ειναι τοσο απλη.

Ο τεοντοσιτς εχει ενα σημαντικο πλεονεκτημα σε σχεση με τον σπαν. ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ. Ειναι καθαρος οργανωτικος ασσος. Ξερεις οτι τον εχεις στο 1 .
Τον σπανουλη πολλες φορες δεν ξερεις τι να τον κανεις.
Στο 1 δεν ειναι τοπ πλευμεικερ γιατι κραταει πολυ τη μπαλα και δεν αξιοποιει οσο θα επρεπε τους παιχταραδες που μια ομαδα σαν τον ΟΣΦΠ εχει στις υπολοιπες θεσεις, ενω αν τον βαλεις στο 2, παλι εχεις προβλημα γιατι προτων με το κρατημα της μπαλας, αχρηστευει ουσιαστικα τον πλευ μεικερ (μιας και ουσιαστικα αυτο που κανει ειναι να παιζει πλευ απο τη θεση 2) και δευτερων δεν εχει αρκετα καλο σουτ για δυαρι.

Για μενα ο τεοντοσιτς ειναι πολυ πιο σιγουρη επιλογη, γιατι ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ να χτισεις γυρω του παρα γυρω απο το σπανουλη. Γυρω απο τον τεοντοσιτς απλα πρεπει να βρεις δυο αθλητικα, δυναμικα φοργουορντ με τριποντο, αλμα και αμυνα, ανω στο 2 πρεπει να βαλεις εναν πολυ καλο αμυντικο για να καλυπτει την αμυντικη του ανεαρκεια. Στη θεση του σεντερ, παλι εναν που στην αμυνα θα σκεπαζει το καλαθι. Αν ξερει και λιγο μπασκετ, τοσο το καλυτερο.

Γενικα ομως δεν ειναι δυσκολο να βρεις τους καταλληλους παιχτες να πλαισιωσεις τον μιλος,

Με τον σπανουλη τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον πλαισιωσεις με 4 σουτερ και να ελπιζεις να μην κολλησουν τα ντραιβ του. Γιατι αλλιως τελος το ματσακι.

Καλα το να συνηπαρξουν και οι διο ειναι σχεδον αδυνατον. Θελουν και οι δυο τη μπαλα στα χερια τους , ειναι και οι δυο σχετικα κοντοι ωστε να παιζουν στην ιδια 5αδα, ενω ο μιλος ειναι και πολυ κακος στην αμυνα. Οχι οτι αν τους βαλεις στην ιδια 5αδα θα καταστραφεις μιας και μιλαμε για παιχταραδες, ωστοσο παντα κατα τη γνωμη μου στα δυσκολα η ομαδα θα ειναι καπως δυσλειτουργικη και αρα παντα κατι θα λειπει στα δυσκολα. Οι λεπτομερειες που φερνουν τη νικη και την κουπα.

Θα μου πεις, τι πρεπει να κανει ο ΟΣΦΠ? Να αφησει τον εναν να φυγει? (τον μιλος ουσιαστικα μιας και ο σπαν δεν φευγει αφου τωρα υπεγραψε ηγεμονικο συμβολαιο).
Για μενα οι αγγελοπουλοι κανανε ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος που υπεγραψαν τον σπανουλη. Οταν εχεις παπαλουκα και μιλος , δεν πας να παρεις τον σπανουλη (δεν ειναι ολοι βλεπεις ΔΔ να μπορουν να παιζουν τρεις θεσεις ωστε να χωρανε ολοι) .

Πραγματικα θεωρω οτι αν με τα 2,4 που εδωσαν στον σπανουλη ειχαν παρει τον σατο με 1,7 συν ενα δυαρι αμερικανο με κανα εκ αντι για τον κεσελ πχ (αθλητικο με σουτακι απο αυτους που κυκλοφορουν πολλοι ) τοτε τωρα θα ηταν φαβορι ισως για την ευρωλιγκα (παλι θα ειχαν την τρυπα στο 4 αλλα δεν θα πειραζε τοσο)
Δυστηχως οι αγγελο εχουν αποδειξει οτι πρωτα τους ενδιαφερει η λεζαντα και μετα η ουσια...
ALdaperan
σπανουλης δαγκωτο.. τα επιχειρηματα του στυλ ο τεοντοσιτς ειναι ταλεντο κλπ τα ακουω βερεσε

ο σπανουλης ειναι πολύ καλος παικτης και υπερτερει σε όλα εναντι του μιλος ακομα και στο χαρακτήρα πολύ πιο μπροστα .. επαγγελματιας και δεν πουλάει οπαδιλικι

θεατρίνος μίλος .. ενας ο ναβαρο και αλος ενας ο τεοντοσιτς
Zephyr
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 11:09 ) *
Καλά, αυτό το 1ος και 2ος δεν λέει τίποτα από μόνο του
Πρακτικά, αυτή τη στιγμή για να έχει ο Ολυμπιακός τον Σπανούλη σε μαξιμουμ ταχύτητα, του δίνει τη μπάλα στα χέρια για όσο εκείνος επιθυμεί να την κρατήσει...
Το κακό είναι πως εκείνος επιθυμεί να την κρατάει πολύ, και ενώ στον Παναθηναϊκό ο Διαμαντίδης είναι ένας παίχτης που λειτουργεί και χωρίς τη μπάλα στα χέρια και η συνύπαρξη τους ήταν εύκολη, και ομοίως ο Παπαλουκάς, δεν χρειάζεται ούτε αυτός να την ζαλίζει τη μπάλα, ο Τεόντοσιτς, χωρίς τη μπάλα στα χέρια τι είναι;;; Ένας μοντέρνος Αλβέρτης που περιμένει να σουτάρει τρίποντο στα 3 τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης;
Ο Τεόντοσιτς δεν είναι το πληθωρικό γκαρντ, τύπου Διαμαντίδη, που μπορεί να μην ακουμπήσει τη μπάλα καθόλου, και να έχει σπουδαία απόδοση, ούτε είναι σαν τον Παπαλουκά, που παίζει με το ρυθμό του αγώνα, και μπορεί να πάρει τη μπάλα και να την πετάξει αμέσως μπροστά για να τρέξει η ομάδα ..

Ο Τεόντοσιτς θέλει τη μπάλα για να παίξει καλά, να ψάξει, να δημιουργήσει και ενδεχομένως, να νοιώσει καλά.
Όσο λοιπόν τη μπάλα τη κρατάει ο Σπανούλης (σε σημείο να την κουράζει) ο Μίλος εξελίσσεται σε απροσάρμοστο και μοιάζει να μην ξέρει που πατάει και που βρίσκεται ...

τώρα, ανεξάρτητα από τι θέλει ο καθένας από εμάς, η εικόνα που έχω είναι πως αργά ή γρήγορα ο Μίλος θα φύγει απο την ομάδα, από την στιγμή που σε εκείνην επέλεξαν να την χτίσουν γύρω από τον Σπανούλη και όχι γύρω απο τον Μίλος και απο τη στιγμή που φαίνεται ομάδα χτισμένη γύρω και απο τους 2 δεν γίνεται να έχουμε...
Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου βεβαίως....


Είναι γεγονός ότι ο τρόπος παιχνιδιού του φετινού Ολυμπιακού τους έχει μπερδέψει αφού και οι δυο είχαν συνηθίσει σε άλλο στυλ παιχνιδιού. Αλλά μιλάμε για παίχτες με κάποια μπασκετική νοημοσύνη, είναι κάπως κουλό να μην μπορεί να βρεθεί μια φόρμουλα ώστε να ταιριάξουν, εφόσον υπάρχει η καλή διάθεση.

Από την αρχή της χρονιάς είχα στο μυαλό μου την εικόνα αυτών των δυο να εναλλάσσονται στους ρόλους του οργανωτή και του εκτελεστή ανάλογα με τον αντίπαλο και τις ανάγκες του παιχνιδιού. Και σε αυτό βοηθάει τόσο το combo παιχνίδι του Σπαν όσο και η εκτελεστική ικανότητα του Μίλος. Αν Μίλος ήταν στην περσινή του κατάσταση, από πλευράς φορμαρίσματος, νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα βλέπαμε. Γι' αυτό επιμένω ότι αν είναι του χρόνου υγιείς και οι δυο, θα δούμε άλλο παιχνίδι από τον Ολυμπιακό.

Τώρα τα "θέλει την μπάλα στα χέρια για να παίξει" και τα "θέλει να παίρνει 7-8 τρίποντα για να γουστάρει" είναι θέματα του προπονητή, αυτός κάνει τα συστήματα και αυτός τους προπονεί.
rankin
QUOTE(ALdaperan @ Apr 11 2011, 13:09 ) *
σπανουλης δαγκωτο.. τα επιχειρηματα του στυλ ο τεοντοσιτς ειναι ταλεντο κλπ τα ακουω βερεσε

ο σπανουλης ειναι πολύ καλος παικτης και υπερτερει σε όλα εναντι του μιλος ακομα και στο χαρακτήρα πολύ πιο μπροστα .. επαγγελματιας και δεν πουλάει οπαδιλικι

θεατρίνος μίλος .. ενας ο ναβαρο και αλος ενας ο τεοντοσιτς

και χτυπάει και τον Διαμαντίδη, πρόστυχα, στα γεννητικά του όργανα, χωρίς μάλιστα προηγουμένως να έχει πλύνει τα χέρια του με αγιασμό!!!!
ALdaperan
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 13:17 ) *
και χτυπάει και τον Διαμαντίδη, πρόστυχα, στα γεννητικά του όργανα, χωρίς μάλιστα προηγουμένως να έχει πλύνει τα χέρια του με αγιασμό!!!!

τωρα προφανώς ειρωνεύεσαι και αυτο δε μαρεσει .

Δεν ειναι ο μόνος λόγος που τον αντιπαθώ , έχει προκαλέσει πολλές φορές ο μιλος , να σου θυμίσω με την εθνική ? να σου θυμισω τους θεατρινισμούς του στους τελικους με το σαρας απέναντι?

αν θες μπορω να σου φτιάξω ολόκληρο κατάλογο . Ε ο σπανουλης δεν έχει κανει τέτοια πράγματα

Εν τέλει ενας αθλητής κρίνεται και απο το ήθος (προτίστως απο αυτο) wink.gif
xristos_metal
Η συγκριση ειναι αδικη γιατι ο ενας ειναι 23 και ο αλλος ειναι 28-29. Ο Σπανουλης εχει κερδισει σχεδον ολους τους τιτλους, ο Τεοντοσιτς ελαχιστους. Επισης ως παιχτες ειναι εντελως διαφορετικοι. Πιστευω οτι για να βγαλουν το πραγματικο τους ταλεντο πρεπει να εχουν διπλα τους εξισου καλους παιχτες. Στις εθνικες ομαδες τοσο ο Σπανουλς το 2009. οσο και ο Τεοντοσιτς ηταν οι ηγετες των ομαδων τους. Σε συλλογικο επιπεδο ομως αμφιβαλλω αν μπορουν να ειναι τα πρωτα ονοματα. Δεν ειναι δηλαδη σαν τον Διαμαντιδη στον Παο, τον Ναβαρο στην Μπαρτσα ή τον Σισκα στη Τσσκα, χωρις αυτο να σημαινει οτι υστερουν παιχτικα. Ψηφιζω τον Τεοντοσιτς επειδη εχει ολο το μελλον μπροστα του, αλλα δεν εκπλαγω αν με διαψευσει. Ειναι απο τους παιχτες που μπορουν χαθουν χωρις να το παρεις χαμπαρι. Ασχετα το ποσο ταλαντουχος ειναι. Αν κατσει και δουλεψει οπως ο Σπανουλης θα γινει τεραστιος παιχτης.
rankin
QUOTE(ALdaperan @ Apr 11 2011, 13:34 ) *
τωρα προφανώς ειρωνεύεσαι και αυτο δε μαρεσει .

Δεν ειναι ο μόνος λόγος που τον αντιπαθώ , έχει προκαλέσει πολλές φορές ο μιλος , να σου θυμίσω με την εθνική ? να σου θυμισω τους θεατρινισμούς του στους τελικους με το σαρας απέναντι?

αν θες μπορω να σου φτιάξω ολόκληρο κατάλογο . Ε ο σπανουλης δεν έχει κανει τέτοια πράγματα

Εν τέλει ενας αθλητής κρίνεται και απο το ήθος (προτίστως απο αυτο) wink.gif

Υποθέτω πως όταν ο Διαμαντίδης εκτόξευσε μια πηχτή-πηχτή, μαυριδερή χλέπα, στην αχτένιστη αφάνα του Μίλος, κρίθηκε και αυτός για το ήθος του....
ALdaperan
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 13:36 ) *
Υποθέτω πως όταν ο Διαμαντίδης εκτόξευσε μια πηχτή-πηχτή, μαυριδερή χλέπα, στην αχτένιστη αφάνα του Μίλος, κρίθηκε και αυτός για το ήθος του....

ναι αλλα τωρα μιλαμε για τον μιλος .. ειναι τοπικ του διαμαντιδη και δε το καταλαβα?

και μην ξεχνας οτι του διαμαντιδη ηταν μεμονωμενο περιστατικό . Έχει ξαναπροκαλεσει?
xristos_metal
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 13:36 ) *
Υποθέτω πως όταν ο Διαμαντίδης εκτόξευσε μια πηχτή-πηχτή, μαυριδερή χλέπα....


Πρασινοκιτρινη μαλλον θες να πεις... smiley.gif
rankin
QUOTE(ALdaperan @ Apr 11 2011, 13:39 ) *
και μην ξεχνας οτι του διαμαντιδη ηταν μεμονωμενο περιστατικό . Έχει ξαναπροκαλεσει?

Ξέρεις πόσοι τύποι που καθάρισαν την γυναίκα τους, τεμάχισαν το πτώμα και το πέταξαν στα σκουπίδια, δεν είχαν ξανακάνει ποτέ πριν κάτι τέτοιο?

τα μεμονωμένα περιστατικά με ανησυχούν περισσότερο!!!!
Αν κάποιος παίχτης είναι καβγατζής, τσακώνεται από το πρωί μέχρι το βράδυ και ξέρεις και τι να περιμένεις απο αυτόν
Ο Κλέιζα, τσακωνόταν και με τον εαυτό του, άμα δεν έβρισκε με ποιον να τσακωθεί....
αυτοί όμως που ξαφνικά πετάγονται και κάνουν ένα χτύπημα, είναι ύπουλοι και είναι χειρότεροι απο έναν αγνό και τίμιο καβγατζή

Φυσικά, όλα αυτά είναι άποψη μου, που σαν παίχτης είχα 1 ντισκαλιφιε ανά 3 αγώνες....
ALdaperan
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 13:44 ) *
Ξέρεις πόσοι τύποι που καθάρισαν την γυναίκα τους, τεμάχισαν το πτώμα και το πέταξαν στα σκουπίδια, δεν είχαν ξανακάνει ποτέ πριν κάτι τέτοιο?

τα μεμονωμένα περιστατικά με ανησυχούν περισσότερο!!!!
Αν κάποιος παίχτης είναι καβγατζής, τσακώνεται από το πρωί μέχρι το βράδυ και ξέρεις και τι να περιμένεις απο αυτόν
Ο Κλέιζα, τσακωνόταν και με τον εαυτό του, άμα δεν έβρισκε με ποιον να τσακωθεί....
αυτοί όμως που ξαφνικά πετάγονται και κάνουν ένα χτύπημα, είναι ύπουλοι και είναι χειρότεροι απο έναν αγνό και τίμιο καβγατζή

Φυσικά, όλα αυτά είναι άποψη μου, που σαν παίχτης είχα 1 ντισκαλιφιε ανά 3 αγώνες....

σοβαρα μιλάς τώρα? blink.gif

Δλδ το ενδεχόμενο να μην ειναι του χαρακτήρα του να κάνει τέτοια επεισόδια και απλά να παρεκτράπει μια φορά πανω στην ενταση του αγωνα , δε σου περνα απο το μυαλο? Το προφανες δλδ!!

Σε λιγο θα ακουσω οτι ο διαμαντιδης ειναι καυγατζης αλλά καταπιέζει τον εαυτό του για να φαίνεται καλό παιδι!!

Ουτε λίγο ουτε πολύ μου λες οτι προτιμας ενα παικτη που τσακώνεται και δημιουργει ταραχες συνέχεια γιατί ετσι εκτονώνεται blink.gif
rankin
QUOTE(ALdaperan @ Apr 11 2011, 13:48 ) *
Ουτε λίγο ουτε πολύ μου λες οτι προτιμας ενα παικτη που τσακώνεται και δημιουργει ταραχες συνέχεια γιατί ετσι εκτονώνεται blink.gif

Όχι!
Απλά δεν συμπαθώ τους ύπουλους και τα κολοβά τα φίδια...

Δείτε πόσο γαμώ τα παιδιά ήταν και είναι ο Καντονά, και συνάμα πόσο μεγάλος παιχταράς υπήρξε....
oti-nane
QUOTE (Zephyr @ Apr 11 2011, 10:53 ) *
Τι πάει να πει 1ος και 2ος σε μια αμάδα?
Ο σκοπός δεν είναι η νίκη και η κατάκτηση τίτλων? Από κει και πέρα τι σημασία έχει αν κάποιος βάζει περισσότερους πόντους ή κάποιος άλλος βγάζει πιο πολλές ασίστ?
Αυτή είναι λογική που καταστρέφει ομάδες, δεν τις φτιάχνει. Αυτή την λογική είχαν Σακίλ και Κόμπι τον παλιό καλό καιρό και οι Lakers από απόλυτη ομάδα σχεδόν έπιασαν πάτο. Αυτά είναι παιδιάστικοι εγωισμοί. Ειδικά το μοντέλο ομάδας που λανσάρει ο Ίβκοβιτς δεν σηκώνει (θεωρητικά) τέτοιες νοοτροπίες.


Τι πάει να πει?

Ο Σπαν έφυγε από τον πάο επειδή του έλειπαν οι νίκες και οι τίτλοι? εδώ γελάμε

Ο Σπανούλης έφυγε απλά για να χτίσει το όνομά του ως ο άνθρωπος που έδωσε τον τίτλο πίσω στον ολυμπιακό και έφτιαξε μια αυτοκρατορία..
έφυγε για να μην ακούει πια το ο παναθηναικός του Διαμαντίδη...
Δεν θα έφευγε ποτέ αν ήταν αρχηγός του ΠΑΟ ή ακόμη και 1 ευρώ να έπαιρνε παραπάνω από τον Διαμαντίδη πιστεύω θα έμενε όχι για τα λεφτά αλλά γιατί θα είχε ικανοποιηθεί ο εγωισμός του.

Για αυτό λέω πως αν γίνει ο Ολυμπιακός του Τεοντοσιτς που έχει και τον σπανούλη στη σύνθεση δεν πιστεύω πως θα το αντέξει ο Σπαν.


Πάντως έχεις δίκιο πως αυτή η λογική καταστρέφει ομάδες αλλά όπως ο Σακ με τον Κόμπυ δεν άντεξαν να πουν θα φτιάξουμε την καλύτερη ομάδα της 10ετίας και τα σπάσανε έτσι είναι πολύ εύκολο να σπάσει και ο Τεο με τον Σπαν για ακριβώς τον ίδιο λόγο

Τα παραδείγματα στη παγκόσμια ιστορία άπειρα....

Τέλος όσον αφορά το ποτένσιαλ του Τεόντοσιτς δεν πιστεύω πως θα γίνει ποτέ σαν τον σπανούλη γιατί έχουν τελείως διαφορετικά κυρίαρχα στοιχεία παιχνιδιού (σουτ ο ένας ντράιβ ο άλλος)
Ούτε παπαλουκάς θα γίνει ποτέ καθώς δεν έχει την διορατικότητα και την πάσα του αρχηγού του Ολυμπιακού (ενός κατ εμέ από τους κορυφαίους έλληνες παίχτες ever)
Μπορεί να γίνει ένας πολύ καλός και κυρίαρχος άσσος στη θέση του κλασικός Σέρβος θα έλεγα με υψηλές πιθανότητες να αφήσει ιστορία αλλά είναι λάθος να τον συγκρίνουμε με τελείως διαφορετικού στυλ παίχτες.



rooster
QUOTE(ALdaperan @ Apr 11 2011, 13:39 ) *
και μην ξεχνας οτι του διαμαντιδη ηταν μεμονωμενο περιστατικό . Έχει ξαναπροκαλεσει?


Μεμονωμενο ειναι μονο αν εχεις μνημη χρυσοψαρου....Επειδη εγω δεν εχω, σε ενημερωνω οτι ο ΔΔ ειχε κανει ακριβως το ιδιο μια σεζον πριν, με τον Γκολεματς σε αγωνα με τον Πανελληνιο......Αυτα.
oti-nane
QUOTE (rankin @ Apr 11 2011, 13:55 ) *
Όχι!
Απλά δεν συμπαθώ τους ύπουλους και τα κολοβά τα φίδια...

Δείτε πόσο γαμώ τα παιδιά ήταν και είναι ο Καντονά, και συνάμα πόσο μεγάλος παιχταράς υπήρξε....

Γιατί πιστεύω πως αν έπαιζε ο Διαμαντίδης στον Ολυμπιακό και ο Τεόντοσιτς στον παναθηναικό θα είχες ακριβώς την αντίθετη άποψη παρόλο που θα εξακολουθούσες να θεωρείς τον καντονά γαμώ τα παιδιά?

smiley.gif
rankin
QUOTE(oti-nane @ Apr 11 2011, 14:07 ) *
Γιατί πιστεύω πως αν έπαιζε ο Διαμαντίδης στον Ολυμπιακό και ο Τεόντοσιτς στον παναθηναικό θα είχες ακριβώς την αντίθετη άποψη παρόλο που θα εξακολουθούσες να θεωρείς τον καντονά γαμώ τα παιδιά?

smiley.gif

Δε ξέρω
Μπορεί και να χεις και δίκιο
απλά αυτή τη φάση με τα καλά παιδιά - παίχτες του Παναθηναϊκού, δεν την αντέχω άλλο

Επίσης να σου πω ότι τον Διαμαντίδη θα τον συμπαθούσα σαν παίχτη του Ολυμπιακού, γιατί πολύ απλά, δεν είναι το καλό παιδί, Γιάννης Πλούταρχος, που θέλουν να μας παρουσιάζουν κάποιοι, και που για κάποιο λόγο, πουλάει τόσο πολύ!

Στην τελική, τι το σπουδαίο έχει στον αθλητισμό να είναι κάποιος "καλό παιδί";;;
Εντάξει, δεν λέω να ειναι κωλοχαρακτήρας και να σου κάνει την ομάδα άνω-κάτω, αλλά να είναι και λίγο τσόγλανος ένας παίχτης, καλό είναι, εκτός και αν σκοπεύουμε να τον χειροτονήσουμε διάκο ή να τον παντρέψουμε με την παρθένα ξαδέρφη μας!

Ας ξεκολλήσουμε με τα καλά παιδιά του Χατζηγεωργίου, και ας καταλάβουμε ότι το μπάσκετ είναι και τσαμπουκάς και τραμπουκισμός και απο όλα ...

**Ο Μπατίστ για παράδειγμα, ο καλύτερος ξένος που έχει περάσει τα τελευταία 10 χρόνια από την Ελλάδα, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο καλό παιδί (αν και ο Χατζηγεωργίου θα μας το πει και αυτό κάποια στιγμή, αν δε το χει πει ήδη) , αλλά εγώ τον πάω και τον παραδέχομαι 100%..
GK_23
QUOTE(ALdaperan @ Apr 11 2011, 13:34 ) *
Εν τέλει ενας αθλητής κρίνεται και απο το ήθος (προτίστως απο αυτο) wink.gif

Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις προσωπικά ούτε τον Τεόντοσιτς, ούτε τον Διαμαντίδη, ούτε κανέναν, δεν έχεις το δικαίωμα να μιλάς για το χαρακτήρα και το ήθος τους...
Το ήθος και ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου κρίνονται πρωτίστως από τις πράξεις του καθενός στην προσωπική του ζωή...
Ένας αθλητής κρίνεται κυρίως από τα αγωνιστικά του κατορθώματα και όχι από το ήθος του.
Υπάρχει πλήθος αθλητών που έμειναν στην ιστορία, παρόλο που είτε εντός είτε εκτός γηπέδων ήταν "καλόπαιδα".

QUOTE(lakersdynasty @ Apr 11 2011, 02:59 ) *
ο ΟΣΦΠ απλα μαθαινει με ασχημο τροπο οτι το να εχεις 3 πολυ καλους γκαρντ ειναι αγωνιστικα ενας ευχαριστος πονοκεφαλος, η διαχειρηση τους ομως μπορει να γινει σκετος πονοκεφαλος οσο δεν μπορει τουλαχιστον ενας απο τους 3 να ειναι τοσο ευελικτος ωστε να προσαρμοζεται στις αναγκες των αλλων.

Γιατι το "Διαμαντιδης δεν θα γινεις ποτε" ηταν κατι που ουσιαστικα ακουγοταν οσο καιρο οι Διαμαντιδης και Σπανουλης συνυπηρχαν στον Παναθηναϊκο. Αλλα οι διαστασεις δεν ηταν μονο αγωνιστικες.

Εαν τωρα κοουτς και κοσμος δωσουν "επισημα" τα κλειδια της ομαδας στον Τεοντοσιτς (με τον Σερβο να ειναι οκ οχι ωσει παρον) με τον Σπανουλη να ειναι αυτος που θα βοηθαει δεν βλεπω τον Σπανουλη να βρισκει σε επιπεδο ρολων αυτο που ηθελε με την μεταγραφη του στο Πειραια.

Αυτό με τους 3 γκαρντς είναι αλήθεια...
Για το "Διαμαντίδης δεν θα γίνεις ποτέ" επέτρεψε μου να μην συμφωνήσω. Όσο ο Σπανούλης αγωνιζόταν στον ΠΑΟ, δεν θυμάμαι να κυκλοφορούσε αυτή η ατάκα. Αποτέλεσε έμπνευση πράσινων φυλλάδων αμέσως μόλις ο Σπανούλης υπέγραψε στον ΟΣΦΠ. Με τον Σπανούλη στον ΠΑΟ, υπήρχαν αρκετά παιχνίδια που ήταν αυτός ο πρωταγωνιστής και ταυτόχρονα ο Διαμαντίδης είχε δεύτερο ρόλο στο παρκέ.

Εγώ δεν πιστεύω πως ήθελε κάποιο διαφορετικό επίπεδο ρόλου ο Σπανούλης και πήγε στον Ολυμπιακό...
Αν ο ΠΑΟ του έδινε τα ίδια λεφτά με τον ΟΣΦΠ, τότε πιστεύεις πως θα έφευγε;

Τέλος πάντων, στη σύγκριση Σπανούλη-Τεόντοσιτς, ψηφίζω Σπανούλη, γιατί πολύ απλά είναι 100% επαγγελματίας...
Ο Μίλος με το μυαλό που κουβαλάει και την εξωγηπεδική ζωή που κάνει, δεν έχει μέλλον στον ΟΣΦΠ.

Θεωρώ όμως άκαιρη εντελώς την κουβέντα σε αυτό το κομμάτι της σεζόν για το αν είναι λειτουργική η συνύπαρξη Μίλος-Σπαν.
Το θέμα αυτό υπήρξε πρόβλημα κυρίως στην αρχή της χρονιάς ενώ δεν ήταν καν ο λόγος που ο ΟΣΦΠ αποκλείστηκε από την Σιένα...
lakersdynasty
H φραση που παρεθεσα αποτελουσε την αποψη του μεσου μπασκετικου οπαδου του ΠΑΟ οσο συνυπηρχαν οι 2 τους στην ομαδα. Δεν λεχθηκε η φραση αυτη καθε αυτη, αλλα στο καθε λαθος του Μητσου ακολουθουσε ενα "α ρε Μητσο, δε πειραζει" ενω οταν ο Σπανουλης αυτοσχεδιαζε ή εκανε καποιο σοβαρο λαθος ολοι τον ηθελαν να δωσει την μπαλα στον Μητσο ή στον Σαρας.

Δεν εχει να κανει δηλαδη με την φραση χρησιμοποιουμενη απο φυλλαδες αλλα για μια αποψη καθαρα αγωνιστικη. Εγω θεωρω την σταση του Σπανουλη στο οικονομικο ως μια διεξοδο σε ολη αυτη τη συγκριση. Προφανως ο Σπανουλης ειναι παικτης με τα δικα του χαρακτιριστικα που θα οφελεσουν την ομαδα στην οποια ανηκει, ο λογαριασμος του ομως που θα εγραφε "συμβολαιο Διαμαντιδη + 1 δραχμη" θα του προσεδιδε ενα διαφορετικο κυρος που το αναζητουσε.

εαν επερνε τα λεφτα θα εμενε. απλα θα εμενε σε ενα περιβαλλον γνωστο με λιγοτερα ρισκα και θα αποκτουσε το κυρος σε αλλο επιπεδο.

με λιγα λογια δεν πιστευω οτι τα λεφτα δεν ηταν θεμα για τον Σπανουλη, ηταν ομως ενα κινητρο που δεν ειχε να κανει καθαρα και μονο με την αξια των χρηματων που θα επερνε ο ιδιος αλλα και σε επιπεδο συγκρισης.
rankin
QUOTE(lakersdynasty @ Apr 11 2011, 15:12 ) *
H φραση που παρεθεσα αποτελουσε την αποψη του μεσου μπασκετικου οπαδου του ΠΑΟ οσο συνυπηρχαν οι 2 τους στην ομαδα. Δεν λεχθηκε η φραση αυτη καθε αυτη, αλλα στο καθε λαθος του Μητσου ακολουθουσε ενα "α ρε Μητσο, δε πειραζει" ενω οταν ο Σπανουλης αυτοσχεδιαζε ή εκανε καποιο σοβαρο λαθος ολοι τον ηθελαν να δωσει την μπαλα στον Μητσο ή στον Σαρας.

Δεν εχει να κανει δηλαδη με την φραση χρησιμοποιουμενη απο φυλλαδες αλλα για μια αποψη καθαρα αγωνιστικη. Εγω θεωρω την σταση του Σπανουλη στο οικονομικο ως μια διεξοδο σε ολη αυτη τη συγκριση. Προφανως ο Σπανουλης ειναι παικτης με τα δικα του χαρακτιριστικα που θα οφελεσουν την ομαδα στην οποια ανηκει, ο λογαριασμος του ομως που θα εγραφε "συμβολαιο Διαμαντιδη + 1 δραχμη" θα του προσεδιδε ενα διαφορετικο κυρος που το αναζητουσε.

εαν επερνε τα λεφτα θα εμενε. απλα θα εμενε σε ενα περιβαλλον γνωστο με λιγοτερα ρισκα και θα αποκτουσε το κυρος σε αλλο επιπεδο.

με λιγα λογια δεν πιστευω οτι τα λεφτα δεν ηταν θεμα για τον Σπανουλη, ηταν ομως ενα κινητρο που δεν ειχε να κανει καθαρα και μονο με την αξια των χρηματων που θα επερνε ο ιδιος αλλα και σε επιπεδο συγκρισης.

Άβυσσος η ψυχή του Σπανούλη

Πάντως, για να τα λέμε όλα, επέλεξε τον δύσκολο δρόμο και αυτό οφείλουν να του το αναγνωρίσουν όλοι, φίλοι και εχθροί
kolokotronis
Ρε παιδιά, πέρα από τον ΔΔ, έχει να προσάψει κάτι σε κάποιον άλλο παίκτη του παο?
Συμφωνώ, έχει ρίξει αγκωνιές, έχει ρίξει χλέπες.Τα έκανε στα καλά του καθημένου ή μήπως υπάρχει περίπτωση να προκλή θηκε?
Τη χλέπα στον τεόντοσιτς την έπιασε η κάμερα.
Μήπως πριν τον είχε χτυπήσει στα γεννητικά όργανα?
Λέω μηπως.

Αμφιβάλλει κανείς για τους χαρακτήρες των μπατίστ, φώτση, τσαρτσαρή. βουγιούκα, καιμακόγλου, τέπιτς και γω δεν ξέρω ποιου άλλου?
Θα τρελαθούμε τελείως?

Στον οσφπ πάλι εκτός από τον τεόντοσιτς, έχει πει κανείς τίποτα για κάποιον άλλο?
Ο τεόντοσιτς έχει χτυπήσει παίκτες στη βουβωνική χώρα πολλές φορές.
Αμφιβάλλει κανείς γι αυτό?
Ή μήπως τον τσαμπουκα με τους σέρβους δεν τον άρχησε αυτός??

Πηγαίνεται να δείτε το Rambo First Blood...
duncan21
Εχω μια μικρη ενσταση επειδη βλεπω οτι το αναφερουν αρκετοι.O Tεοντοσιτς εχει χτισει το κορμι του και αντεχει μια χαρα τις σωματικες επαφες.Νομιζω ειναι εμφανης η διαφορα με τα προηγουμενα χρονια.Δηλαδη τη περιμενετε να γινει Ροουζ ή Ουεστμπρουκ ή οτι στην Ευρωπη αντιμετωπιζει τετοια κορμια?Το γεγονος οτι δε παιζει αμυνα οφειλεται 1ο)στην ελλειψη ταχυτητας,εκρηκτικοτητας που οσο και να τα δουλεψει δε προκειται ποτε να μπορεσει να κυνηγησει σφαιρες Αμερικανακια του 1.85 στην αμυνα και 2ο) και κυριοτερο στην ελλειψη διαθεσης. wink.gif
rankin
Κολοκοτρώνη, με αυτά τα κριτήρια που βάζεις, πάω στοίχημα ότι έχεις αδερφή της παντρειάς και έχεις καταλήξει και στο πρότυπο γαμπρού που θες να της βρεις!!! tongue.gif
GK_23
QUOTE(kolokotronis @ Apr 11 2011, 15:29 ) *
Ρε παιδιά, πέρα από τον ΔΔ, έχει να προσάψει κάτι σε κάποιον άλλο παίκτη του παο?
Συμφωνώ, έχει ρίξει αγκωνιές, έχει ρίξει χλέπες.Τα έκανε στα καλά του καθημένου ή μήπως υπάρχει περίπτωση να προκλή θηκε?
Τη χλέπα στον τεόντοσιτς την έπιασε η κάμερα.
Μήπως πριν τον είχε χτυπήσει στα γεννητικά όργανα?
Λέω μηπως.

Αμφιβάλλει κανείς για τους χαρακτήρες των μπατίστ, φώτση, τσαρτσαρή. βουγιούκα, καιμακόγλου, τέπιτς και γω δεν ξέρω ποιου άλλου?
Θα τρελαθούμε τελείως?

Δεν μπορώ βρε kolokotronis να καταλάβω γιατί ξεκινάς αυτήν την κουβέντα...
Θες να μετρήσουμε δηλαδή ποιος έχει τους καλύτερους χαρακτήρες στην ομάδα του;
Δεν έχετε βαρεθεί αυτήν την συζήτηση;
Αν ο Διαμαντίδης δηλαδή έφτυσε, ή αν ο Τεόντοσιτς έριξε αγκωνιά, ή αν ο Φώτσης χτύπησε κάποιον με μπουνιά, πάνω στην ένταση του παιχνιδιού, σημαίνει πως είναι κακός άνθρωπος;

Και σε αυτό που ρωτάς για τους παίκτες του ΠΑΟ...
Θεωρώ τον Φώτση από τα καλύτερα παιδιά του ελληνικού μπάσκετ...
Τον Τσαρτσαρή το ίδιο, παρά τις άστοχες-κατευθυνόμενες δηλώσεις που έκανε μετά το περσινό Ακρόπολις...
Για κανέναν πραγματικά δεν αμφιβάλλω από όσους ανέφερες.

Εκτός από τον Μπατίστ...
Και μη ρωτήσεις γιατί... rolleyes.gif
apkat
Eγω πιστευω οτι η ΦΕΤΙΝΗ αμυντικη του εικονα εχει να κανει και με την μεση..Τα προηγουμενα χρονια στην αμυνα δεν ηταν τοσο κακος φετος οσο ειναι φετος.

Η κουβεντα για το ηθος των καλων και των κακων παιδιων στο μπασκετ ειναι κατα την γνωμη μου γελοια.Δεν ξερω γιατι εχει περασει το προτυπο οτι οι παικτες των ομαδων μας πρεπει να ειναι καλα παιδια. Προσωπικα διαφωνω καθετα.

Ο Τεοντοσιτς κανεναν τσαμπουκα με τους Σερβους δεν αρχισε. Εκανε την μαλακια του(που σε καμια περιπτωση δεν ηταν αιτια σκοτωμου) και μετα ειχε το πιο μπλαζε υφος του κοσμου τυπου δεν γουσταρω να αναμιχθω. Οι θερμοαιμοι ηταν αλλοι στον συγκεκριμενο τσαμπουκα (Φωτσης-Τσαρτσαρης-Σοφο- Κεσελι- Κριστις).

Οτι εχει χτυπησει τον Διαμαντιδη στα γεννητικα οργανα στο συγκεκριμενο ματς ειναι αναγνωση των φιλων του Παο. Εγω προσωπικα δεν το εχω δει οσες προσπαθειες και αν εχω κανει. Μην μου παραθεσετε βιντεο. Τα χω δει ξανα και ξανα.

Με ολα αυτα δεν θελω να πω οτι ο Μιλος ειναι καλο παιδι. Αντιθετα. Και εγω δεν τον γουσταω καλο παιδι. Μου αρεσει και να προκαλει και να κανει τσαμπουκαδες. Ετσι ειναι οι μεγαλοι παικτες. Ο Τζορνταν υπηρξε απο τους μεγαλυτερους thrash talkers ever. Ο Σακιλ και ο Μπαρκλευ ειναι απο τους μεγαλυτερους καβγατζηδες επισης. Τους μειωνει αυτο;;

Για καποιον λογο οι Ελληνες δημοσιογραφοι το καλο παιδι το εχουν αναγαγει σε υψιστη μπασκετικη αξια και προσπαθουν να το στηριξουν εχοντας κανει σημαια τους τον Διαμαντιδη μην βλεποντας το προφανες. Οτι δηλαδη ο Μητσος ειναι αρχηγος μιας μεγαλης ομαδας και η δουλεια του ειναι να μην ειναι καλο παιδι. Και οντως δεν ειναι. Και καλα κανει. Οπως καλο παιδι δεν ειναι και ο Παπαλουκας, δεν ηταν ο Σαρας, δεν ηταν ο Μποντιρογκα και τοσοι αλλοι τεραστιοι παικτες.

Για ποιο λογο εχουμε τρελαθει να μιλαμε για ηθος αδυνατω ειλικρινα να καταλαβω. Αλλη μια μαλακια του Χατζηγεωργιου του Ιωαννου και του Σκουντη που περασε αμασητη.
Manu7
Πώς γίνεται σε ένα τόπικ σύγκρισης Σπανούλη-Τεόντοσιτς, να γίνεται πάλι ανάλυση για τις χλέπες και τον χαρακτήρα
του Διαμαντίδη δεν μπορώ να καταλάβω... ugly_tocktock.gif

Ξεκολλάτε πια με τα καλά παιδιά και icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif

Για φίλο ή για γαμπρό για την αδερφή σας τους θέλετε?

Σας βάζει την μπάλα στο διχτάκι?
Παίρνει τίτλο η ομάδα χάρη στη βοήθεια του?
Αν δημιουργεί πρόβλημα στην ομάδα εξαιτίας του χαρακτήρα του,ναι έχετε δίκιο.

Ε ρε τι έχει κάνει αυτός ο Χατζηγεωργίου... icon_bored.gif
rankin
QUOTE(apkat @ Apr 11 2011, 15:44 ) *
Για ποιο λογο εχουμε τρελαθει να μιλαμε για ηθος αδυνατω ειλικρινα να καταλαβω. Αλλη μια μαλακια του Χατζηγεωργιου του Ιωαννου και του Σκουντη που περασε αμασητη.

Είπαμε, μετά το μπάσκετ, θα τους χειροτονήσουμε διάκους!!!!
Manu7
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 15:46 ) *
Είπαμε, μετά το μπάσκετ, θα τους χειροτονήσουμε διάκους!!!!

Και κάποιους θα τους απελάσουμε από τη χώρα cool.gif
kolokotronis
QUOTE(rankin @ Apr 11 2011, 15:33 ) *
Κολοκοτρώνη, με αυτά τα κριτήρια που βάζεις, πάω στοίχημα ότι έχεις αδερφή της παντρειάς και έχεις καταλήξει και στο πρότυπο γαμπρού που θες να της βρεις!!! tongue.gif

Ρε ρανκιν, αδελφή δεν έχω.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να παντρευτώ εγώ. tongue.gif

Αν έχεις τίποτα στα υπ όψην σου στείλε μου πμ.
xristos_metal
Τελικα ψηφιζουμε ποιος ειναι καλυτερο παιδι? Αν ειναι να αλλαξω ψηφο και να τη ριξω στο Σπανουλη . 71.gif blech.gif
KingCrimson
θα συμφωνισω σε γενικες γραμμες με το ποστ του Κολοκοτωνη.
Σαφως και στον επαγγελματικο αθλητισμο δε παιρνει κανενας επαινο ηθους, ουτε ομως και τσογλανομαγκιας..
Υπαρχουν διαφοροι τυποι 'κακων' παιδιων
1. ο Πετροβιτς που ηρωνευονταν τους αντιπαλους και ξεσηκωνε με χειρονομιες και μορφασμους την εξεδρα
2.Υπαρχει ο Μητσος, που πανω στην ενταση του αγωνα του φευγει και καμοια αγκωνια παραπανω..
3.Υπαρχει και ο Μιλος που ειδικευεται στα χτυπηματα 'κατω απο τη ζωνη'..

Διαλεγεις και παιρνεις!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.