Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Οπρα συνεντευξιαζει!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Ο χώρος των μελών
Pages: 1, 2
eftychia
Οπρα Γουινφρεϊ: Καλησπερα σας αγαπημενοι μπασκετομανιακς σημερα θα γνωρισετε ενα νεο μελος την Eftychia 41.gif
Eftychia: Γεια σου Όπρα και στο υπολοιπο πληθος τιμη μου να βρισκομαι μαζι σου
Όπρα: So tell me a little something about you
Eftychia: Ειμαι 22 και σπουδαζω γεωλογια....
Όπρα: Πώς κι εγινες μελος του site?
Eftychia: Ενας Ελληνοιάπωνας στη σχολή μου, πριν καν μου συστηθει μου ειπε για αυτο το φορου.... και το όνομα αυτού όπως καταλαβατε...... dizzy!
Όπρα: Any hobbies?
Eftychia: Θα πρεπε να πω μπασκετ αλλα καμια σχεση... λατερυω adult cartoon(και εννοω southpark, family guy... ), ακούω ροκ κυριως και πεθανω να μαθαινω hot νεα απο celebs του εξωτερικου (γι αυτο κι η συνεντευξη μ εσενα!)
Όπρα: Ωραια λοιπον ευτυχια...
Eftychia: you can call me Efi
¨Οπρα: Have fun!
Eftychia: thanks!
dizzy_fingers
Καλώς ήρθες Έφη στο φόρουμ μας.

QUOTE
Eftychia: you can call me Efi


Θα σε παρακαλούσα μόνο να μη γράφεις με greeklish...

tongue.gif


Καλώς την απεσταλμένη του E!Entertainment στην παρέα μας!
icon_wave.gif

QUOTE
πριν καν μου συστηθει μου ειπε για αυτο το φορου


Υπερβολές και συκοφαντίες 65.gif...

Πλάκα πλάκα, αυτή πρέπει να είναι η πιο θεατρική παρουσίαση που έχει γίνει στο φόρουμ... 39.gif
tsops
Coach tsops : Έμαθες για το νέο μέλος, την Efi?

Coach K : ναι, αλλά δεν έχει σχέση με μπάσκετ!

Coach tsops : γιατί, οι παίκτριές μας έχουν? blink.gif

Καλώς ήλθες Efi και εύχομαι να μας ενημερώνεις ΚΑΙ για τα παραπάνω...ίσως στα off topic, αλλά...γιατί όχι? biggrin.gif
leonkalf
Γεια σου Ευτυχία.
Πολύ ωραία παρουσίαση έκανες.Η πιο πρωτότυπη που έχω δει στο forum.

Για μένα το basket είναι συνώνυμο με το όνομά σου.Ελπίζω και συ να δεις -μέσα από δω τουλάχιστον- γιατί το αγαπάμε τόσο.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και ελπίζω να δίνεις πάντα τέτοιες ευχάριστες νότες..
thrylos7
Καλώς ήρθες Έφη!
(Μπορούμε κι εμείς να σε λέμε έτσι εκτός από την Όπρα εwink.gif

Πλάκα πλάκα... τόσες ευχάριστες νότες... Γιατί δεν συνθέτουμε ένα τραγούδι να το πάμε στη Eurovision; icon_drunk.gif

Αλλά θα μου πείτε.. θα συμμετέχουμε του χρόνου..;
dizzy_fingers
Πες τα πες τα, γιατί όλοι μου λένε ότι θα βγει πρώτη η Βίσση...
Έχετε ακούσει το τραγούδι της Φινλανδίας? Επιτέλους κάτι σωστό στο διαγωνισμό...
thrylos7
Σχεδόν άθλιο το τραγούδι... Κάνει κάτι καλά φωνητικά η Άννα αλλά μέχρι εκεί, τίποτα! Μόνο 12 πόντους να πάρουμε!
Οι Lordi Φινλανδία είναι;

Εγώ πάντως είμαι κατά του διαγωνισμού... Πέφτουν τρελά ποσά και όχι προς όφελος της τέχνης... Εξάλλου από τα 10 τραγούδια τα 9 είναι άθλια... γι' αυτό και δεν ασχολούμαι... πως είναι με το ποδόσφαιρο...

Βέβαια αν συμμετέχει η Παπαρίζου αλλάζει το θέμα... biggrin.gif
Tony_K
Νομίζω ότι παραλίγονα ξεφυγετε από το θέμα παιδιά!! (Πάντως κι εγώ θεωρώ μετριότατο το τραγούδι της Βίσση και πολύ τους πάω τους Φινλανδούς!!)
Καλώς ήρθες Έφη!Καλά ποστ!
nikoleta21
καλως ηρθες,καλα ποστ!
Alexmei
διάβασα ότι ακούς ροκ. τι ακριβώς; μην μου πεις green day και blink182.....
eftychia
Καταρχην ευχαριστω για το καλωσορισμα

καλα πως η συζητηση οδηγηθηκε στην Γιουροβιζιον ηταν συγκινητικη( blink.gif )

Όταν λεω οτι ακουω ροκ φυσικα και δεν εννοω Green Day (ειναι ροκ αυτοι?) αλλα πρωτον και κυριοτερο τους λατρεμενους μου White Stripes μετα λιγο απο παλιο καλο ροκ Doors και αυτα που συνεπαγονται!!! Αγαπητη-ε (δεν ξερω και τι εισαι...) Alexmei!!!!
tsops
QUOTE(eftychia @ May 9 2006, 10:41 AM)
Καταρχην ευχαριστω για το καλωσορισμα

καλα πως η συζητηση οδηγηθηκε στην Γιουροβιζιον ηταν συγκινητικη(  blink.gif )

Όταν λεω οτι ακουω ροκ φυσικα και δεν εννοω Green Day (ειναι ροκ αυτοι?) αλλα πρωτον και κυριοτερο τους λατρεμενους μου White Stripes μετα λιγο απο παλιο καλο ροκ Doors και αυτα που συνεπαγονται!!! Αγαπητη-ε (δεν ξερω και τι εισαι...) Alexmei!!!!
*


Συνεχίζω να χαίρομαι που ξεχνάμε λίγο τα μπασκετικά και ασχολούμαστε και με πιο...ανθρώπινα blink.gif θέματα laugh.gif

Εγώ είμαι άνθρωπος που ακούω τα πάντα, αλλά το παλιό καλό ροκ (ξένο και ελληνικό), είναι πάντα στην καρδιά μου. Μπήκα στο site των White Stripes και πραγματικά έχουν απίστευτο artwork (σωστά το λέω? blink.gif). Είδες Dizzy? δεν είμαι μόνον μπασκετοφύτουκλας...κρύβω και κάποια μουσικά ερεθίσματα μέσα μου smile.gif
eftychia
QUOTE(tsops @ May 9 2006, 11:33 AM)
Συνεχίζω να χαίρομαι που ξεχνάμε λίγο τα μπασκετικά και ασχολούμαστε και με πιο...ανθρώπινα blink.gif θέματα laugh.gif

Εγώ είμαι άνθρωπος που ακούω τα πάντα, αλλά το παλιό καλό ροκ (ξένο και ελληνικό), είναι πάντα στην καρδιά μου. Μπήκα στο site των White Stripes και πραγματικά έχουν απίστευτο artwork (σωστά το λέω? blink.gif). Είδες Dizzy? δεν είμαι μόνον μπασκετοφύτουκλας...κρύβω και κάποια μουσικά ερεθίσματα μέσα μου smile.gif
*



Κι εγω χαιρομαι παρα πολυ μ εσενα dear tsops που το εψαξες λιγο παραπανω... Αν θες ν ακουσεις πραγματικα φανταστικο κομματι έχουν κανει μια διασκευη της Ντολι Παρτον (κουλό ε???), το κομματι λεγεται Jolene και δεν ειναι μονο ετσι οπως δινει την ψυχη του αλλα και τα λογια ειναι πολυ ποιητικα! Να τ ακουσεις live απο το Columbiahalle, Berlin May 19th 2003... trust me!
tsops
QUOTE(eftychia @ May 9 2006, 04:43 PM)
Κι εγω χαιρομαι παρα πολυ μ εσενα dear tsops που το εψαξες λιγο παραπανω... Αν θες ν ακουσεις πραγματικα φανταστικο κομματι έχουν κανει μια διασκευη της Ντολι Παρτον (κουλό ε???), το κομματι λεγεται Jolene  και δεν ειναι μονο ετσι οπως δινει την ψυχη του αλλα και τα λογια ειναι πολυ ποιητικα! Να τ ακουσεις  live  απο το Columbiahalle, Berlin May 19th 2003... trust me!
*


Μπήκα στο site και το άκουσα! biggrin.gif Μόλις με έστειλες 20 χρόνια πίσω σε σχολικό πάρτυ...νάσαι καλά...καταπληκτικό κομμάτι, φοβερή κιθάρα. Thanx!
dizzy_fingers
QUOTE(tsops)
Είδες Dizzy? δεν είμαι μόνον μπασκετοφύτουκλας...κρύβω και κάποια μουσικά ερεθίσματα μέσα μου


Είδες τί έκανες Έφη? Έναν άνθρωπο σοβαρό μπασκετικό είχαμε και τον έκανες συντάκτη στο pop&rock! 33.gif
tongue.gif

Επίσης, ξέχασες να αναφέρεις και τους Red Hot Chili Peppers που κυκλοφόρησαν νέο album by the way...μην πω και για Eikichi Yazawa tongue.gif.
morfi
γεια σου εφη!
Ολοι ροκ ακουτε? 68.gif Που εμπλεξα...

Κανενας σοβαρος ανθρωπος που να ακουει hip hop υπαρχει?
R.I.P. 2Pac, Proof
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 9 2006, 11:49 PM)
Είδες τί έκανες Έφη? Έναν άνθρωπο σοβαρό μπασκετικό είχαμε και τον έκανες συντάκτη στο pop&rock! 33.gif
tongue.gif

Επίσης, ξέχασες να αναφέρεις και τους Red Hot Chili Peppers που κυκλοφόρησαν νέο album by the way...μην πω και για Eikichi Yazawa tongue.gif.
*


Είδες τι σου κάνουν οι γυναίκες Dizzy? biggrin.gif Μην ανησυχείς, έχω 2 στο σπίτι και 16 στο γήπεδο, έχω συνηθίσει! Εσύ όμως, τι σχέση έχεις με τον συμπαθέστατο χαρακτήρα της ΤΙΜ δεν μου έχεις πει? χεχε, κανείς δεν ξεφεύγει από τα μάτια του coach Dizzy! give me a hi5 man! bball.gif
morfi
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 01:43 AM)
Είδες τι σου κάνουν οι γυναίκες Dizzy? biggrin.gif Μην ανησυχείς, έχω 2 στο σπίτι και 16 στο γήπεδο, έχω συνηθίσει!
*

Δεν ξερω αν το ξερεις αλλα ζεις το ονειρο του καθε ανδρα. tongue.gif
dizzy_fingers
Ή τον εφιάλτη unsure.gif...ανάλογα...biggrin.gif

QUOTE(tsops)
Εσύ όμως, τι σχέση έχεις με τον συμπαθέστατο χαρακτήρα της ΤΙΜ δεν μου έχεις πει?


Who? Εδώ σε έχασα...πάρε όμως ένα hi5!!! bball.gif wav.gif

biggrin.gif
tsops
QUOTE(dizzy_fingers @ May 10 2006, 02:10 AM)
Ή τον εφιάλτη unsure.gif...ανάλογα...biggrin.gif

QUOTE(tsops)
Εσύ όμως, τι σχέση έχεις με τον συμπαθέστατο χαρακτήρα της ΤΙΜ δεν μου έχεις πει?


Who? Εδώ σε έχασα...πάρε όμως ένα hi5!!! bball.gif wav.gif

biggrin.gif
*



Ξέρω εγώ τι λέω icon_drunk.gif
Live strong
QUOTE(dizzy_fingers @ May 10 2006, 12:10 AM)
Ή τον εφιάλτη unsure.gif...ανάλογα...biggrin.gif

QUOTE(tsops)
Εσύ όμως, τι σχέση έχεις με τον συμπαθέστατο χαρακτήρα της ΤΙΜ δεν μου έχεις πει?


Who? Εδώ σε έχασα...πάρε όμως ένα hi5!!! bball.gif wav.gif

biggrin.gif
*




Κάποιος σ έδωσε στεγνά φαίνεται rolleyes.gif blink.gif 19.gif
tsops
QUOTE(morfi @ May 10 2006, 01:56 AM)
Δεν ξερω αν το ξερεις αλλα ζεις το ονειρο του καθε ανδρα.  tongue.gif
*


Δεν ξεχνάω το αίτημά σου για φυσιοθεραπευτής - μασέρ στην ομάδα μου, θα τα πούμε λίαν συντόμως! biggrin.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 12:53 PM)
Κάποιος σ έδωσε στεγνά φαίνεται rolleyes.gif  blink.gif  19.gif
*


Σοβαροί άνθρωποι είδες που ξεπέσαμε, ε?
Live strong
QUOTE(tsops @ May 10 2006, 11:09 AM)
Σοβαροί άνθρωποι είδες που ξεπέσαμε, ε?
*



Σσσσσσοοοουτ κρύβε λόγια εσύ

icon_blahblah.gif ph34r.gif ph34r.gif 24.gif 24.gif
tsops
QUOTE(Live strong @ May 10 2006, 01:12 PM)
Σσσσσσοοοουτ κρύβε λόγια εσύ

icon_blahblah.gif  ph34r.gif  ph34r.gif  24.gif  24.gif
*


Πως λέμε, πήγαινε γράψε κάνα tip...έφυγαααα fast.gif
eftychia
QUOTE(morfi @ May 10 2006, 01:23 AM)
γεια σου εφη!
Ολοι ροκ ακουτε?  68.gif Που εμπλεξα...

Κανενας σοβαρος ανθρωπος που να ακουει hip hop υπαρχει?
R.I.P. 2Pac, Proof
*




Καταρχην γεια σου...
hip hop.... μαλλον δε θα σε ευχαριστουσε και πολυ η απαντηση μου...
Μου φαινεται δηθεν, στιχοι με ταχαμουτιδικο νοημα και ρυθμος για να κουνας τα οπισθια σου και μονο!
sorry λεω μονο οτι πιστευω!
dizzy_fingers
QUOTE
και ρυθμος για να κουνας τα οπισθια σου και μονο!


Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό 39.gif....
Ίσως είναι το μόνο θετικό σε αυτή τη μουσική tongue.gif.
eftychia
QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 02:51 AM)
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό 39.gif....
Ίσως είναι το μόνο θετικό σε αυτή τη μουσική tongue.gif.
*




split!
dizzy_fingers
Κροάσια σπλιτtongue.gif.
morfi
QUOTE(eftychia @ May 11 2006, 02:16 AM)
Καταρχην γεια σου...
*

Γεια σου...

QUOTE(eftychia @ May 11 2006, 02:16 AM)
hip hop.... μαλλον δε θα σε ευχαριστουσε και πολυ η απαντηση μου...
*

Ελευθερα...

QUOTE(eftychia @ May 11 2006, 02:16 AM)
Μου φαινεται δηθεν, στιχοι με ταχαμουτιδικο νοημα και ρυθμος για να κουνας τα οπισθια σου και μονο!
sorry λεω μονο οτι πιστευω!
*

Καταρχας η χιπ χοπ προερχεται απο τα γκετο.Τα περισσοτερα τραγουδια ειναι κοινωνικα.Ο 2Pac ετρωγε ξυλο απο τους αστυνομικους για αυτα που ελεγε.Για τους μαυρους ειναι ο ηγετης τους, ο επαναστατης.Μην κρινεται μονο επειδη ακουτε τον 50 Cent.

Οσο για την ροκ, ουτε εσενα θα σου αρεσει η γνωμη μου... shot.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 02:51 AM)
Ίσως είναι το μόνο θετικό σε αυτή τη μουσική tongue.gif.
*

Η ροκ δεν εχει κανενα...
dizzy_fingers
QUOTE
Η ροκ δεν εχει κανενα...


Αν είχε θετικά, θα ήταν βίντεοκλιπ του Usher στην happy happy Νellyland με shakin' booties από τον μαγικό κόσμο των βίντεοκλιπ της Beyonce...


QUOTE
Καταρχας η χιπ χοπ προερχεται απο τα γκετο.


...και καταλήγει στις τεράστιες βίλες της Sunset Blvrd...Bling bling είπαμε...
Δεν υποστηρίζω το αντίθετο για τη ροκ και τις υπερβολές των απανταχού ροκ σταρ, αλλά τουλάχιστον αυτοί δεν το παίζουν τάχα επαναστάτες, yoyo, shut da f#ck up nIGgA, έρχομαι από τα γκετο (και έχω 8 φουσκωτούς από πίσω)...
Η υποκρισία πάει σύννεφο στη σημερινή hiphop.


QUOTE
Τα περισσοτερα τραγουδια ειναι κοινωνικα.Ο 2Pac ετρωγε ξυλο απο τους αστυνομικους για αυτα που ελεγε.


Ακριβώς για το λόγο ότι είναι τραγούδια που βγήκανε από την καταπίεση και το κοινωνικό αδιέξοδο, απεχθάνομαι αυτήν την εμπορευματοποίηση που υπάρχει γύρω από την hip hop.
(btw, πόσο άγιο θα θεωρούσατε τον pac αν δεν είχε φάει τη σφαίρα στο κεφάλι...?)
Φαρδιά παντελόνια και φανταχτερά μπιχλιμπίδια, χόκεϊ μπλούζες των 150 ευρώ...και που κολλάει αυτό το ύφος που έχουν όλοι?
Το ψευτοεπαναστάτικο και cool μάγκικο, με τα peace και τα respect, ηληθιωδώς σφηνωμένα στις ελληνικές προτάσεις...

Η προσπάθεια που υπάρχει στην "κουλτούρα" του χίπ χοπ για ομογενοποίηση γίνεται τόσο βιασμένα, που το αποτέλεσμα βγαίνει αντιαισθητικό, αστείο και άκρως ενοχλητικό.

Αν σας αρέσει η μουσική που ακούτε, άκούστε την...αλλά κάντε το γιατί σας αρέσει, όχι για να έχετε ένα λόγο παραπάνω να τη λέτε στον κόσμο..
Dromeas7
QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 03:45 AM)
Αν είχε θετικά, θα ήταν βίντεοκλιπ του Usher στην happy happy Νellyland με shakin' booties από τον μαγικό κόσμο των βίντεοκλιπ της Beyonce...
...και καταλήγει στις τεράστιες βίλες της Sunset Blvrd...Bling bling είπαμε...
Δεν υποστηρίζω το αντίθετο για τη ροκ και τις υπερβολές των απανταχού ροκ σταρ, αλλά τουλάχιστον αυτοί δεν το παίζουν τάχα επαναστάτες, yoyo, shut da f#ck up nIGgA, έρχομαι από τα γκετο (και έχω 8 φουσκωτούς από πίσω)...
Η υποκρισία πάει σύννεφο στη σημερινή hiphop.
Ακριβώς για το λόγο ότι είναι τραγούδια που βγήκανε από την καταπίεση και το κοινωνικό αδιέξοδο, απεχθάνομαι αυτήν την εμπορευματοποίηση που υπάρχει γύρω από την hip hop.
(btw, πόσο άγιο θα θεωρούσατε τον pac αν δεν είχε φάει τη σφαίρα στο κεφάλι...?)
Φαρδιά παντελόνια και φανταχτερά μπιχλιμπίδια, χόκεϊ μπλούζες των 150 ευρώ...και που κολλάει αυτό το ύφος που έχουν όλοι?
Το ψευτοεπαναστάτικο και cool μάγκικο, με τα peace και τα respect, ηληθιωδώς σφηνωμένα στις ελληνικές προτάσεις...

Η προσπάθεια που υπάρχει στην "κουλτούρα" του χίπ χοπ για ομογενοποίηση γίνεται τόσο βιασμένα, που το αποτέλεσμα βγαίνει αντιαισθητικό, αστείο και άκρως ενοχλητικό.

Αν σας αρέσει η μουσική που ακούτε, άκούστε την...αλλά κάντε το γιατί σας αρέσει, όχι για να έχετε ένα λόγο παραπάνω να τη λέτε στον κόσμο..
*



ΠΩΠΩ!!! blink.gif

Τρελό χώσιμο!!!
Έτσι πές τα!!
Εγώ δεν είμαι πολύ του hip-hop αλλά όταν ακούω τέτοια μουσική ακούω ROOTS, DEAD PREZ, ORISHAS, OUTCAST.Πως με βρίσκεις μορφή?

Πάντως είμαι ροκάς,Τ 7 χρόνια που σπουδάζω στην Αθήνα blink.gif cool.gif ....ναι 7 καλά διαβάσατε εχω περάσει απο ποπ σε μεταλ και απο stoner σε new rock blink.gif

Τα έχω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου!!Τώρα ακούω μόνο Γονίδη για να έρθω στα ίσα μου !!ΑΑΑαα ακούω και αυτό που λέει για την πιπα της ειρήνης 15 φορές τη μέρα για τιμωρία.

Πάντως για τους ροκάδες του φόρουμ προτείνω το νέο δίσκο των TOOL...
Απλά μοναδικός!!!!

Και για να μην ξεχάσω στέλνω τους πιο θερμούς μου χαιρετισμούς στην Ευτυχία!!!

Δύο κοπέλες με το όνομα Εφη έχω γνωρίσει και είναι και οι δύο έξω καρδιά!!Τα πιο ζωηρά πλάσματα!!!Έχει να κάνει με το όνομα το οτι είστε συνέχεια χαρούμενες???

Όσο για το jolene όντως συγκλονιστικό τραγούδι. Και ο Jack White το λέει φοβερά αλλά και στην πρώτη εκτέλεση είναι δυνατό.

peace.gif
thrylos7
Καλά αυτά για τη hip hop... αλλά εγώ τόσο καιρό δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα.. Πού κολλάει με τη μουσική! Τα κομμάτια(αν μπορεί να τα πει κανείς καμμάτια) είναι άθλια μουσικά(αυτός ο θόρυβος που γίνεται ντε), οι μουσικοί( 24.gif ) δεν ξέρουν απολύτως τίποτα από μουσική και γενικά αυτά που θέλουν να πουν κτλ θα μπορούσαν να το εκφράσουν και με άλλο τρόπο.

Απ' την άλλη η ροκ(και αναφέρομαι κυρίως στην "κλάσικ" ροκ αλλά και γενικότερα) είναι ακριβώς το αντίθετο... Όπως τώρα μιλάμε για τον Μπετόβεν, τον Μπαχ, τον Μότσαρτ, τον Φλωρινιώτη( blink.gif ) έτσι σε πολλά χρόνια από τώρα θα μιλάμε για τους Deep Purple, τους Led Zeppelin, τους Rolling Stones... ή ακόμα και για τους Dream Theater που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν σε γνώση μουσικής από τους σημερινούς της κλασικής μουσικής.
Καθαρά μουσικά πάντα, ανώτερη μουσική(άσχετα με προσωπικές προτιμήσεις, μουσικά) θεωρείται η κλασική... Μετά έρχεται η jazz(που οι άνθρωποι στα μέσα του προηγούμενου αιώνα ήταν "τρελοί"-δεν ξέρουν τι παίζουν) και μετά έρχεται η ροκ(βάζω και τους dream theater εδώ) γιατί στα πιο ακραία metal δίνεται αλλού προσοχή.

Τώρα το τι εκφράζει η κάθε μουσική.. Για τη hip hop δε θα μιλήσω μιας και δεν έχω προσέξει ποτέ στίχους.. Βέβαια σε διάφορα βιντεοκλίπ βλέπω να είναι γεμάτο γκόμενες(και είναι και άσχημες!! τι άλλο να πω! rolleyes.gif ) ... και πανάκριβα αμάξια...

Η ροκ είναι πιο γενική... Από τη μια είναι στο πνεύμα της όλο αυτό που αναφέρεται πάνω για τις γυναίκες κτλ αλλά από την άλλη περνά και άλλα μηνύματα, κάθε είδους(προς το καλό πάντα), και οι μουσικοί πράγματι τα πιστεύουν(αφού αυτοί γράψαν το τραγούδι), χωρίς να είναι αυτό που θεωρούμε εμείς ροκ σταρ.
Πλέον βέβαια δεν υπάρχουν και πολλα ροκ συγκροτήματα... Δεν ανταποκρίνονται σε κάποιο από τα 2 που είπα παραπάνω...

Για μένα πάντως ο βασικός παράγοντας είναι η μουσική... Οι στίχοι δεν με πολυνοιάζουν... είτε λένε για γυναίκες, είτε έχουν μηνύματα κατά των ναρκωτικών... αρκεί να μη ξεφεύγουν. Εξάλλου μουσική ακούμε... Για μηνύματα υπάρχουν.... το ευαγγέλιο, οι διάφοροι λογοτέχνες ή ποιητές και.. η Q card..!
Πολύ περισσότερο, υπάρχει η ίδια η ζωή.
dizzy_fingers
QUOTE(Dromeas7)
Τα έχω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου!!Τώρα ακούω μόνο Γονίδη για να έρθω στα ίσα μου !!ΑΑΑαα ακούω και αυτό που λέει για την πιπα της ειρήνης 15 φορές τη μέρα για τιμωρία.


ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
24.gif
Αυτά είναι! Άντε και εις ανώτερα -> Φλωρινιώτη που λέει ο θρύλος!
24.gif


QUOTE(Dromeas7)
Όσο για το jolene όντως συγκλονιστικό τραγούδι. Και ο Jack White το λέει φοβερά αλλά και στην πρώτη εκτέλεση είναι δυνατό.

Έχεις μία ψήφο από την Ευτυχία biggrin.gif thumbsup.gif.


Από TOOL είχα ακούσει τον προηγούμενο δίσκο τους και έμεινα...
Όταν αργότερα έμαθα τη μουσική παιδεία που είχε ο καθένας πίσω του, τότε κατάλαβα γιατί είναι τόσο ξεχωριστοί (κι όμως, όχι τόσο διάσημοι...).


QUOTE(thrylos7)
Καλά αυτά για τη hip hop... αλλά εγώ τόσο καιρό δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα.. Πού κολλάει με τη μουσική!


Η hiphop, και θα συμφωνήσει ο morfi εδώ μαζί μου, δεν είναι μουσική. Όπως το είπες, απαγγέλουν και στέλνουν μηνύματα.
Γι'αυτό μιλάω για υποκρισία καθώς τώρα, τα μηνύματα που στέλνονται από το 90% της εμπορικής σημερινής hiphop σκηνής είναι για λεφτά, γκόμενες μπλα μπλα... icon_blahblah.gif
Α, επίσης, μην μπερδεύουμε την R&B με την hiphop, η οποία (η πρώτη) είναι το μελωδικό παρακλάδι της δεύτερης. Black eyed peas, Beyonce κλπ κλπ..

Για την jazz, χαίρομαι που την έβαλες εκεί ψηλά κάτω από τις διαχρονικές αξίες της κλασσικής μουσικής (κι ας μην τις εκτιμώ ιδιαίτερα....ακόμα).
Για πολλά από τα σημερινά μας ακούσματα, ακόμα και τη ροκ, η jazz ήταν το παράδειγμα και ο οδηγός για την μετέπειτα εξέλιξή τους.
ΑΥΤΗ τώρα, ήταν ένας δημιουργικότατος τρόπος για να εκφράσουν τα παράπονα από τη ζωή της σκλαβιάς οι αφροαμερικάνοι του προηγούμενου αιώνα (αν οι σημερινοί σκληροπυρηνικοί χιπχοπάδες μιλάνε για ρατσισμό και καταπίεση, να δω τί θα έλεγαν στις βαμβακοφυτείες της Β.Καρολίνας του 1910...).
Να ξέρετε, η μουσική πάντοτε είναι πιο δύσκολο να φτιαχτεί παρά ο στίχος...όσο έξυπνος και να είναι αυτός.
Με τη μελωδία μπορείς να στείλεις περισσότερες λέξεις απ'ότι με τον στίχο ή πιο σωστά...μεταδίδεις συναίσθημα. wink.gif
morfi
QUOTE(Dromeas7 @ May 11 2006, 05:19 AM)
Εγώ δεν είμαι πολύ του hip-hop αλλά όταν ακούω τέτοια μουσική ακούω ROOTS, DEAD PREZ, ORISHAS, OUTCAST.Πως με βρίσκεις μορφή?
*

Με ξενερωσες λιγο με τους Outkast αλλα δεν πειραζει, καλα τα πας. wink.gif



Ειναι ανουσιο να μιλατε για την ραπ χωρις να εχετε ιδεα τι ειναι.Επειδη ακουτε 50 Cent και Nelly νομιζετε οτι μπορειτε να κρινετε.Σας διαβεβαιωνω οτι καμμια σχεση δεν εχουν αυτοι οι δυο με την εννοια της χιπ χοπ (αν και εχουν μερικες κομματαρες...)
Αν αρχιζω να σας λεω ονοματα πανω στην χιπ χοπ δεν θα ξερετε ουτε ενα.
Dizzy οσο για τις βιλες και τα λεφτα και το αγαπημενο σου συγκροτημα οι ρεντ χολ τσιλι πεπερς δεν πανε πισω.Ειδικα αυτοι παιζει να εχουν και πιο πολλα.Και σιγουρα μαστουρωνουν πιο πολυ απο τους ραπερ.Και στην τελικη τα εχουν και τα δειχνουν.Μαγκια τους και εγω το ιδιο θα εκανα...
Αληθεια, τι παραπανω εχουν τα βιντεο κλιπ της ροκ?Εχετε δει τα βιντεο κλιπ που εχει φτιαξει ο εμινεμ για την κορη του?Ο 2Pac για τον ρατσισμο?
Ο λογος που μου αρεσει η ραπ ειναι οτι τα λεει χυμα.Τα λενε ετσι οπως τα βλεπουν αυτοι γι'αυτο και πεφτουν οι μυνησεις η μια μετα την αλλη.
Οσο για το οτι "η ροκ ενωνει" η ραπ ειναι η μουσικη που γινονται οι περισσοτερες συνεργασιες.Και μεσα απο την ομαδικη δουλεια βγαινουν κομματαρες.Εχω ακουσει ραπ τραγουδια με πακιστανους να συνεργαζονται με γαλλους και γερμανοι με αμερικανους.Αυτη ειναι η εννοια του "η μουσικη ενωνει".

Και οσο για τις γκομενες αμα δεν σας αρεσουν οι γυναικες τοτε δεν ειστε αντρες.
Ω Ω και τωρα που το θυμηθηκα μιλατε για γυναικες που τα πετανε ολα εξω?ειδα και στο dada που πηγα.Τα ειχαν πεταξει στην κυριολεξια ολα.Στις τουαλετες στον διαδρομο γινοντουσαν οργια.Πανω στο μπαρ καθοντουσαν με ανοιχτα τα ποδια και ειχαν παρει ενα υφος "Ειμαι π$#%@#$%" Η αλλη μπροστα μου ειχε βαλει το χερι της μεσα στην φουστα και εφτιαχνε το εσωρουχο της.Καλα εκανε εδω που τα λεμε... Τα ειδα ολα.Ηταν κοκκινο.
Δεν εχω παραπονο, ωραια περασα... banana.gif 24.gif
Κανενας σεβασμος για αυτες, μα κανενας...
Γι'αυτο μην λετε για την ραπ αφου εσεις ειστε ακομα χειροτεροι...

Κι'ομως μικροι κυριοι η ραπ ειναι μουσικη...Μαλλον δεν εχετε ακουσει κομματια με βιολι και κιθαρες μεσα...

Η μουσικη ειναι ενα.Αφου εχουν τοσο μεγαλη διαφορα η ραπ με την ροκ τοτε γιατι ο μεριλιν μανσον συνεργαστηκε με τον DMX και ανεβαινει στην σκηνη με τον εμινεμ?Γιατι οι αεροσμιθ εδωσαν την αδεια στον εμινεμ να διασκευασει το dream on?(και μην ακουσω τιποτα για το sing for the moment κομματαρα ειναι... ισα ισα το dream on ειναι απαισιο... α, και μην πειτε οτι το εκλεψε, πηρε αδεια και στο στουντιο μαζι με τον εμινεμ μπηκε και ο κιθαριστας των αεροσμιθ για να παιξει το σολο.)
Γιατι οι αεροσμιθ συνεργαστηκαν με τους RUN-DMC και οι λινκιν παρκ με τον jay-z?


QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 03:45 AM)
Η υποκρισία πάει σύννεφο στη σημερινή hiphop.
*

Παντου παει συννεφο...

QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 03:45 AM)
Φαρδιά παντελόνια και φανταχτερά μπιχλιμπίδια, χόκεϊ μπλούζες των 150 ευρώ...και που κολλάει αυτό το ύφος που έχουν όλοι?
*

Κολλητα τζιν και δερματινα μπουφαν που τα φοραγαν την δεκαετια του 80.Μαλλι μεχρι τον κωλο και αλλουστο για κανα μηνα.Ελλεεινες μπλουζες με ταφους και πενταλφες.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 03:45 AM)
Το ψευτοεπαναστάτικο και cool μάγκικο, με τα peace και τα respect, ηληθιωδώς σφηνωμένα στις ελληνικές προτάσεις...
*

Και εσεις το παιζεται επαναστατες αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα τι σας ενοχλει σε αυτο τον υπεροχο κοσμο.
Οι ελληνες ραπερ ειναι βλακες.Εγω ακουω μονο ξενη.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 09:43 PM)
Όπως το είπες, απαγγέλουν και στέλνουν μηνύματα.
Γι'αυτό μιλάω για υποκρισία καθώς τώρα, τα μηνύματα που στέλνονται από το 90% της εμπορικής σημερινής hiphop σκηνής είναι για λεφτά, γκόμενες μπλα μπλα... icon_blahblah.gif
*

Γουσταρω... ε τι, θα καθομαι να ακουω για τα προβληματα του κοσμου?Δεν με νοιαζουν τα προβληματα της κοινωνιας, εχω τα δικα μου να λυσω πρωτα...

QUOTE(dizzy_fingers @ May 11 2006, 03:45 AM)
Αν σας αρέσει η μουσική που ακούτε, άκούστε την...αλλά κάντε το γιατί σας αρέσει, όχι για να έχετε ένα λόγο παραπάνω να τη λέτε στον κόσμο..
*

Ισα ισα που οι ροκαδες μας την λενε συνεχεια χωρις λογο...
dizzy_fingers
Πάμε για άλλο ένα μεγάλο ποστ...

QUOTE(morfi)
Dizzy οσο για τις βιλες και τα λεφτα και το αγαπημενο σου συγκροτημα οι ρεντ χολ τσιλι πεπερς δεν πανε πισω.

QUOTE(dizzy)
Δεν υποστηρίζω το αντίθετο για τη ροκ και τις υπερβολές των απανταχού ροκ σταρ,

Σε πρόλαβα tongue.gif.
Περίμενε.... banana.gif
Καλύτερα? biggrin.gif


QUOTE(morfi)
Ειδικα αυτοι παιζει να εχουν και πιο πολλα.

true...
QUOTE(morfi)
Και σιγουρα μαστουρωνουν πιο πολυ απο τους ραπερ.

SOOOO true....

Αν με ένοιαζε το τί κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή, τώρα δε θα παρακολουθούσα ΝΒΑ, δε θα διάβαζα Σέξπηρ (όχι ότι διαβάζω βέβαια 71.gif...) και προπάντων δε θα άκουγα τη μουσική που μου αρέσει.
Όπως σου είπα, όμως, δεν επιλέγω τα ακούσματά μου με βάση το πόσο καθαρός από ναρκωτικά ή πρότυπο για την κοινωνία είναι κάποιος, ούτε βάσει το πόσο μάγκας και χύμα από την άλλη, αλλά γιατί μου αρέσει.


QUOTE(morfi)
Αληθεια, τι παραπανω εχουν τα βιντεο κλιπ της ροκ?

Μουσική συγκρίνουμε ή όχι? Να ξέρω πως να συνεχίσω τη συζήτηση.


QUOTE(morfi)
Ο λογος που μου αρεσει η ραπ ειναι οτι τα λεει χυμα.Τα λενε ετσι οπως τα βλεπουν αυτοι γι'αυτο και πεφτουν οι μυνησεις η μια μετα την αλλη.

Χύμα τα λέει και ο Λαζόπουλος για τον Αρναούτογλου69.gif. Να τον ακούς κι αυτόν...


QUOTE(morfi)
Οσο για το οτι "η ροκ ενωνει"

Ο άνθρωπος που είχε πει ότι η μουσική ενώνει, σίγουρα δεν εννοούσε τις συνεργασίες καλλιτεχνών στα στούντιο οι οποίες στην πλειοψηφία τους γίνονται από τις δισκογραφικές για να τσεπώσουν περισσότερα λεφτά...
Αυτή η κουβέντα ειπώθηκε τις εποχές όπου μία σειρά κοινωνικών γεγονότων είχε σηκώσει όλο τον κόσμο στο πόδι και ενωμένοι προσπαθούσαν για έναν κοινό σκοπό.
Δε μιλάμε για τώρα που τα 15χρονα βγαίνουν να διαδηλώσουν κατά του πολέμου, μόνο και μόνο για να χάσουν Μαθηματικά κατεύθυνσης...σε παραπέμπω στη δεκαετία του '60...woodstock...
Α, τί μουσική να παιζαν εκεί άραγε 39.gif...


Όσο για την εμπειρία σου στο παρακμιακό μπαράκι στην Μπενάκη, χαίρομαι που τη μοιράστηκες μαζί μας...
Αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως αποδεικνύει την τάχα ανωτερώτητα της hiphop μουσικής...
Ίσα ίσα, στην ίδια παράγραφο, και χρησιμοποιείς τις γυναίκες ως επιχείρημα για την ανωτερώτητα της hiphop και μιλάς υποτιμητικά για αυτές blink.gif...
Αποφάσισε πρώτα ποιά θα είναι η στάση σου προς αυτές και μετά εξερεύνησε τις σεξουαλικές προτιμήσεις όσων προτιμούν να βλέπουν τις γυναίκες ως όμορφα όντα, παρά σαν αντικείμενα για την εκτόνωση των εσωτερικών τους προβλημάτων και απωθημένων...

QUOTE(morfi)
Αφου εχουν τοσο μεγαλη διαφορα η ραπ με την ροκ τοτε γιατι ο μεριλιν μανσον συνεργαστηκε με τον DMX και ανεβαινει στην σκηνη με τον εμινεμ?Γιατι οι αεροσμιθ εδωσαν την αδεια στον εμινεμ να διασκευασει το dream on?

Γιατί άραγε οι καλλιτέχνες της hiphop σαμπλάρουν συνεχώς κομμάτια από τη ροκ μουσική?
Γιατί άραγε... 39.gif


QUOTE(morfi)
Καταρχας η χιπ χοπ προερχεται απο τα γκετο.Τα περισσοτερα τραγουδια ειναι κοινωνικα.Ο 2Pac ετρωγε ξυλο απο τους αστυνομικους για αυτα που ελεγε.Για τους μαυρους ειναι ο ηγετης τους, ο επαναστατης.

QUOTE(morfi)
Γουσταρω... ε τι, θα καθομαι να ακουω για τα προβληματα του κοσμου?Δεν με νοιαζουν τα προβληματα της κοινωνιας, εχω τα δικα μου να λυσω πρωτα...

Θα αποφασίσεις επιτέλους?


Και κάτι ακόμα, γενικό:
Επιχειρήματα του στυλ "εσείς δεν ξέρετε τίποτα, εγώ είμαι ο καλύτερος" δεν πρόκειται να σε επιβεβαιώσουν ποτέ...
Ίσα ίσα θα σε κάνουν να χάσεις το οποιοδήποτε δίκιο έχεις και θα καταλήγεις πάντα ως ο γραφικός της εκάστοτε συζήτησης.
Και για να μην ξεφεύγουμε από το αντικείμενό της αντι-παράθεσης (με όλη την έννοια της λέξης), το θέμα είναι τελικά να λέμε ότι είναι να πούμε, ή το πως θα το πούμε....?
thrylos7
Στα πιο πολλά με κάλυψε ο dizzy...

Βέβαια δεν είναι όλοι της ροκ πλούσιοι ή μαστούρες...
Εξάλλου μέσα στη ροκ υπάρχει και το εμπορικό κομμάτι της...
Αν αναρωτιέστε ποιο είναι... έχεις να διαβάσεις το rock n' roll(Ποπ και ροκ δηλαδή) και να δεις ποια συγκροτήματα προβάλλει(όχι όλα ασφαλώς)... γι' αυτό και είπα
QUOTE
Πλέον βέβαια δεν υπάρχουν και πολλα ροκ συγκροτήματα... Δεν ανταποκρίνονται σε κάποιο από τα 2 που είπα παραπάνω...


Αν κρίνεις τη ροκ με βάση μονάχα το παρόν είναι λογικό να μην την έχεις σε τεράστια εκτίμηση(όχι βέβαια πάνω από τη ραπ ή τη hip hop)...
Εγώ, όχι, δεν έχω ακούσει πολλά κομμάτια από αυτά που αναφέρεσαι... Μόνο στα διάφορα βιντεοκλίπ στην TV, σε καφετέριες(άρα πάνω κάτω τα ίδια με της TV) κι έχει τύχει να ακούω σε σπίτια φίλων μου(η φιλία θέλει θυσίες...). Δε νομίζω όμως να είναι τόσο διαφορετική η μουσική σε όλα τα άλλα που δεν έχω ακούσει...
Εσύ όμως τι έχεις ακούσει από ροκ; Το λέω με 200% σιγουριά, από τα 70's τίποτα. Γιατί αν είχες ακούσει τον Βlackmore(πχ το 1969, στο 1ο εγχείρημα ένωσης ροκ με κλασικής μουσικής-να' ναι καλά ο Jon Lord-στο Royal Albert Hall του Λονδίνου υπήρχαν δυο ήδη θεατών: οι ροκάδες που πήγαν να δουν Deep Purple και οι κλασικοί που πήγαν να δουν άλλη μια συναυλία στο χώρο... περιττό να σου πω ότι οι άνθρωποι τα είδαν όλα, κοιτούσαν αποσβωλομένοι... όχι οι ροκάδες... )
ή τον Page να "οργιάζουν" με την κιθάρα δε θα' λεγες το παρακάτω:
QUOTE
Κι'ομως μικροι κυριοι η ραπ ειναι μουσικη...Μαλλον δεν εχετε ακουσει κομματια με βιολι και κιθαρες μεσα...

Μιλάς για κιθάρες και βιολιά και το λες με έναν ενθουσιασμό... Αν το θεωρείς αυτό καθ' αυτό κριτήριο σύγκρισης έχω να σου πω ότι το βασικό όργανο της ροκ μουσικής είναι η ηλεκτρική κιθάρα. Επίσης, το βιολί, αν και δε χρησιμοποιείται ασφαλώς κατά κόρον, όταν υπάρχει σε κάποιο τραγούδι μπαίνει στο "κλίμα" της συγκεκριμένης μουσικής και δε βγάζει μόνο δυο νότες για background ή μόστρα. Για μένα πάντως αυτό δεν αποτελεί κριτήριο.. Αν και "λέει" ότι "music does not exist here!"

QUOTE
Αληθεια, τι παραπανω εχουν τα βιντεο κλιπ της ροκ?Εχετε δει τα βιντεο κλιπ που εχει φτιαξει ο εμινεμ για την κορη του?Ο 2Pac για τον ρατσισμο?

Μια βόλτα από τους στίχους πολλών ροκ συγκροτημάτων(Deep Purple, Doors, Led Zeppelin, jethro tull κ.α.) θα σε πείσει ότι δεν είναι οι μόνοι. Ξέρεις ποια είναι η μαγκιά; Ότι αυτοί δεν τα λένε χύμα... Το κάνουν με πολύ πιο ωραίο τρόπο(αν θέλεις να σου πω και παραδείγματα).
Αλλά και πάλι μουσική ακούμε.... Αυτή είναι το πρωταρχικό κριτήριο.

Οι συνεργασίες και όλα αυτά είσαι σίγουρος ότι γίνονται με μουσικά κριτήρια; Γιατί όταν κάποιος ΔΕΝ ξέρει μουσική η δισκογραφική αποφασίζει γι' αυτόν...

QUOTE
Κολλητα τζιν και δερματινα μπουφαν που τα φοραγαν την δεκαετια του 80.Μαλλι μεχρι τον κωλο και αλλουστο για κανα μηνα.Ελλεεινες μπλουζες με ταφους και πενταλφες.
This is metal! Τα κολλητά τζιν πέρα απ' το ότι ίσως ήταν μόδα, βοηθάνε όσο κι αν σου φανεί περίεργο σε καλύτερη απόδοση(ειδικά στους τραγουδιστές). Τα δερμάτινα τί έχουν; Πού ξέρεις ότι το μαλλί είναι άλουστο; Αυτό δεν έχει κάτι επαναστατικό μέσα όπως λες κι εσύ; Αυτά για τις μπλούζες είναι σε ακραία ήδη metal.

Το woodstock κάθε χρόνο ήταν απλά το αποκορύφωμα... Άλλες εποχές τότε. Αυτή είναι η ροκ.
Dromeas7
Το dada έχει ανηξει στου Ψυρρή τώρα εχει φύγει απο την Μπενάκη!!!
Alexmei
QUOTE
Θα σε παρακαλούσα μόνο να μη γράφεις με greeklish...


αφού δεν γράφει...... ή εγώ δεν βλέπω καλα; blink.gif


QUOTE
Αγαπητη-ε (δεν ξερω και τι εισαι...) Alexmei!!!!




είμαι άντρακλας! smile.gif (13 χρονών είμαι) icon_workout.gif


QUOTE
ρωτον και κυριοτερο τους λατρεμενους μου White Stripes μετα λιγο απο παλιο καλο ροκ Doors και αυτα που συνεπαγονται!!!


δεν μπυ αρέσουν καθόλου οι White Stripes και δεν έχω ακούσει σοβαρά..... ίσως μία άλλη φορά να ακούσω. Πρέπει να μετακινηθείς και σε περισσότερα παρά μόνο τους θεϊκούς Doors. ψάξε λίγο και scorpions ή rolling stones....
dizzy_fingers
Ε, δε νομίζω να ακούει Doors και να μην έχει ακούσει scorpions και rolling stones το κορίτσι... biggrin.gif


QUOTE(Dromeas7)
Το dada έχει ανηξει στου Ψυρρή τώρα εχει φύγει απο την Μπενάκη!!!

Α, γι'αυτό καθάρισε η ατμόσφαιρα στα εξάρχεια... 65.gif
Κακία 19.gif.
eftychia
QUOTE(Alexmei @ May 12 2006, 09:50 PM)
αφού δεν γράφει...... ή εγώ δεν βλέπω καλα; blink.gif
είμαι άντρακλας! smile.gif (13 χρονών είμαι) icon_workout.gif
δεν μπυ αρέσουν καθόλου οι White Stripes και δεν έχω ακούσει σοβαρά..... ίσως μία άλλη φορά να ακούσω. Πρέπει να μετακινηθείς και σε περισσότερα παρά μόνο τους θεϊκούς Doors. ψάξε λίγο και scorpions ή rolling stones....
*



sorry που δεν καταλαβα αν εισαι αγορι η κοριτσι... το greeklish το ειπε για να μου τη σπασει (φταιω εγω να γραφω ετσι συνεχεια?)
scorpions ακουγα στην ηλικια σου, τωρα τους εχει συνηθισει το αφτι μου και δε μου λενε πολλα, οσο για rolling stones , ποτε δεν πορωθηκα ιδιαιτερα μαζι τους (ιερωσυλια για καποιους αυτο που λεω), αλλα δε μου εκαναν ποτε κλικ περα απο καποια τους τραγουδια. Αφου σ αρεσουν ελπιζω να πας στη συναυλια τους!
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ May 12 2006, 05:43 AM)
Μουσική συγκρίνουμε ή όχι? Να ξέρω πως να συνεχίσω τη συζήτηση.
*

Eσεις αναφερθηκατε σε βιντεο κλιπ.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 12 2006, 05:43 AM)
σε παραπέμπω στη δεκαετία του '60...woodstock...
Α, τί μουσική να παιζαν εκεί άραγε ...
*

Δεν ξερω, δεν ζουσα τοτε και αν ζουσα δεν θα εκανα τον κοπο να παω.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 12 2006, 05:43 AM)
Όσο για την εμπειρία σου στο παρακμιακό μπαράκι στην Μπενάκη, χαίρομαι που τη μοιράστηκες μαζί μας...
Αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως αποδεικνύει την τάχα ανωτερώτητα της hiphop μουσικής...
Ίσα ίσα, στην ίδια παράγραφο, και χρησιμοποιείς τις γυναίκες ως επιχείρημα για την ανωτερώτητα της hiphop και μιλάς υποτιμητικά για αυτές ...
Αποφάσισε πρώτα ποιά θα είναι η στάση σου προς αυτές και μετά εξερεύνησε τις σεξουαλικές προτιμήσεις όσων προτιμούν να βλέπουν τις γυναίκες ως όμορφα όντα, παρά σαν αντικείμενα για την εκτόνωση των εσωτερικών τους προβλημάτων και απωθημένων...
*

Εσεις ξεκινησατε να λετε για ανηθικες γυναικες που παιζουν στα βιντεο κλιπ.Εγω απλα σας υπενθυμισα οτι εσεις ειστε πολυ χειροτεροι σε αυτο το θεμα... Και οχι στα βιντεο κλιπ αλλα στην πραγματικη ζωη.
Α ναι!Και μολις ειδα ενα ροκ βιντεο κλιπ με γυμνους αντρες που τρυβονται.Και μου μιλατε εσεις για ανηθικα βιντεο κλιπ?
Και ηρθε η ωρα να κανω μια δηλωση.Ενας γκει μπορει να ακουσει ροκ.Οχι ομως χιπ χοπ.Το στρειτ σεξ και οι γυναικες ειναι μερος της μουσικης (μερος ειπα οχι το βασικο κομματι) και αν εισαι γκει δεν μπορεις να ακουσεις ραπ.

QUOTE(dizzy_fingers @ May 12 2006, 05:43 AM)
Γιατί άραγε οι καλλιτέχνες της hiphop σαμπλάρουν συνεχώς κομμάτια από τη ροκ μουσική?
Γιατί άραγε... 39.gif
*

Δεν ειπα οτι γινεται συνεχεια.Μια φορα ο εμινεμ το εκανε και μια φορα οι d-12.Aυτο δεν λεει τιποτα...
Και ολα τα υπολοιπα που γραφω δεν ειναι διακευες,Συνεργασιες ειναι.Καινουργια τραγουδια.Και μην μου πεις οτι οι καλλιτεχνες της hip hop εχουν αναγκη τους καλλιτεχνες της ροκ.Ειναι βλακεια....


QUOTE(thrylos7 @ May 12 2006, 03:46 PM)
Ξέρεις ποια είναι η μαγκιά; Ότι αυτοί δεν τα λένε χύμα... Το κάνουν με πολύ πιο ωραίο τρόπο(αν θέλεις να σου πω και παραδείγματα).
Αλλά και πάλι μουσική ακούμε.... Αυτή είναι το πρωταρχικό κριτήριο.
*

Μαγκια ειναι να τα πεις ακριβως ετσι οπως ειναι.Να δειξεις την ζωη ετσι οπως την βλεπεις εσυ.Οχι οτι δεν συμφωνω με τον καλο τον τροπο.Ειναι το πως εχει μεγαλωσει ο καθενας.Αλλο να εχεις ζησει μια φυσιολογικη ζωη και αλλο να ζεις στα γκετο.

QUOTE(thrylos7 @ May 12 2006, 03:46 PM)
Εσύ όμως τι έχεις ακούσει από ροκ; Το λέω με 200% σιγουριά, από τα 70's τίποτα.
*

Ουτε εσυ χιπ χοπ.Και μην πεις οτι εχεις ακουσει σε σπιτια φιλων και στην τηλεοραση.Αυτο δεν ειναι χιπ χοπ.Δεν ειναι το κανονικο χιπ χοπ.

QUOTE(thrylos7 @ May 12 2006, 03:46 PM)
Οι συνεργασίες και όλα αυτά είσαι σίγουρος ότι γίνονται με μουσικά κριτήρια; Γιατί όταν κάποιος ΔΕΝ ξέρει μουσική η δισκογραφική αποφασίζει γι' αυτόν...
*

Ισχυει και αυτο αλλα δεν ειναι αυτος ο βασικος λογος που γινονται συνεργασιες.Σε καθε αλπουμ hip hop υπαρχουν συνεργασιες.Δηλαδη κανενας δεν ξερει τιποτα?Ειναι κομματι της μουσικης αυτο.
dizzy_fingers
Έχεις καταλάβει τελείως λάθος ότι έχουμε πει για βίντεο κλιπ και ηθικότητες με αποτέλεσμα να πιάνεσαι από εκεί για τα επιχειρήματά σου και να αφήνεις τα υπόλοιπα να πέφτουν στον βρόντο.

Θα μπορούσε να γίνει μία καλή και εποικοδομιτική συζήτηση αλλά με απόψεις σαν αυτές:
QUOTE(morfi)
εσεις ειστε πολυ χειροτεροι σε αυτο το θεμα... Και οχι στα βιντεο κλιπ αλλα στην πραγματικη ζωη.

QUOTE(morfi)
Ενας γκει μπορει να ακουσει ροκ.Οχι ομως χιπ χοπ.Το στρειτ σεξ και οι γυναικες ειναι μερος της μουσικης (μερος ειπα οχι το βασικο κομματι) και αν εισαι γκει δεν μπορεις να ακουσεις ραπ.

δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη...

Τα παρακάτω τα παραθέτω για το τυπικό της υπόθεσης, γιατί δε θέλω να μείνουν αναπάντητα.
Αλλά τέλειωσα με κάθε προσπάθεια επιχειρηματολόγησης σε αυτήν τη συζήτηση...
Από εδώ και πέρα απλά θα αντικρούω τα δικά σου...γιατί έχει πλάκα tongue.gif (και δεν έχω τί άλλο να κάνω στις 2:49 το βράδυ blink.gif).


QUOTE(morfi)
Δεν ειπα οτι γινεται συνεχεια.Μια φορα ο εμινεμ το εκανε και μια φορα οι d-12.Aυτο δεν λεει τιποτα...

Λάθος. Όπου και να ακούσω κομμάτια hip hop, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, αναγνωρίζω λούπες στο background από πολλά ροκ κομμάτια.
Ηiphop μπορεί να μη γνωρίζω, αλλά αυτά τα samples τα αναγνωρίζω όταν τα ακούωwink.gif.
Ακόμη και οι linkin park (τους οποίους δε θεωρώ hiphop, αλλά μιας και τους ανέφερες παραπάνω, κάνω το ίδιο κι εγώ) διασκευάσανε depeche mode.

QUOTE(morfi)
Ειναι το πως εχει μεγαλωσει ο καθενας.Αλλα να εχεις φυσιολογικη ζωη και αλλο να ζεις στα γκετο.

Θέλω να το ξεκαθαρίσεις καλύτερα αυτό. Θεωρείς πως εσύ ζεις σε γκέτο? Ή το λες γενικά?
thrylos7
QUOTE
Μαγκια ειναι να τα πεις ακριβως ετσι οπως ειναι.Να δειξεις την ζωη ετσι οπως την βλεπεις εσυ.Οχι οτι δεν συμφωνω με τον καλο τον τροπο.Ειναι το πως εχει μεγαλωσει ο καθενας.Αλλο να εχεις ζησει μια φυσιολογικη ζωη και αλλο να ζεις στα γκετο.

Δεν αναφέρομαι σε καλό και κακό τρόπο... στη ροκ πολλά πράγματα λέγονται "έντεχνα", οι στίχοι κρύβουν νόημα μιλώντας πολλές φορές και αλληγορικά... γι' αυτό και είναι πιο αληθινοί.

Πίστεψέ με, το μεγαλύτερο ποσοστό των ροκ συγκροτημάτων, και δη των κλασικών του 70' μόνο φυσιολογική ζωή δεν είχαν ζήσει μέχρι να γίνουν διάσημοι μέσω της μουσικής τους(και όχι για κάποιον άλλο λόγο).

QUOTE
Και μην μου πεις οτι οι καλλιτεχνες της hip hop εχουν αναγκη τους καλλιτεχνες της ροκ.Ειναι βλακεια....

Να τους κάνουν τι; Εγώ δεν τους θεωρώ καλλιτέχνες..

QUOTE
Ουτε εσυ χιπ χοπ.Και μην πεις οτι εχεις ακουσει σε σπιτια φιλων και στην τηλεοραση.Αυτο δεν ειναι χιπ χοπ.Δεν ειναι το κανονικο χιπ χοπ.

Πού ξέρεις τι έχουν οι φίλοι μου; Έχω ακούσει αρκετά τραγούδια( ; ) για να μπορώ να έχω γνώμη...

QUOTE
Σε καθε αλπουμ hip hop υπαρχουν συνεργασιες.Δηλαδη κανενας δεν ξερει τιποτα?Ειναι κομματι της μουσικης αυτο.

Δεν ξέρω αν είναι απόλυτο, αλλά σε γενικές γραμμές κανείς δεν ξέρει τίποτα... Τουλάχιστον αυτό φαίνεται από τις κυκλοφορίες τους.
(Πχ. πόσες Ελληνίδες τραγουδίστριες διάσημες και μη(βλέπε κέντρα, μπουζούκια) έχουν σχέση με τη μουσική; Αλλά όπως σε πολλές περιπτώσεις, στη μουσική δε χρειάζεται μουσική.. wink.gif )
eftychia
QUOTE(Dromeas7 @ May 11 2006, 05:19 AM)
Και για να μην ξεχάσω στέλνω τους πιο θερμούς μου χαιρετισμούς στην Ευτυχία!!!

Δύο κοπέλες με το όνομα Εφη έχω γνωρίσει και είναι και οι δύο έξω καρδιά!!Τα πιο ζωηρά πλάσματα!!!Έχει να κάνει με το όνομα το οτι είστε συνέχεια χαρούμενες???

Όσο για το jolene όντως συγκλονιστικό τραγούδι. Και ο Jack White το λέει φοβερά αλλά και στην πρώτη εκτέλεση είναι δυνατό.

peace.gif
*


αχ δρομεα σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια και με κανεις χαρουμενη αληθεια που σ αρεσε το τραγουδι...
Γενικα ειμαι μες στην τρελη χαρα σχεδον παντα αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν φερνω ευτυχια στους γυρω μου αφου δυστυχως ανοιξα εγω τη συζητηση για ροκ- χιπ χοπ και κοντευουν να μου μαλλιοτραβηχτουν!

Οσο για την αποφαση σου ν ακους τελικα μονο Γονιδη... δεν απαντω! οπως την βρισκει βεβαιως βεβαιως ο καθενας και αυτο ισχυει για ολους! Δεν χρειαζεται να πορωνομαστε για να περασει το δικο μας (αυτο φυσικα και δεν παει για σενα!)

peace.gif (οπως εχεις βαλει ηδη κι εσυ!)
thrylos7
QUOTE
δυστυχως ανοιξα εγω τη συζητηση για ροκ- χιπ χοπ και κοντευουν να μου μαλλιοτραβηχτουν!

Πως φαίνεται ότι δεν έχεις περάσει απ' το μπασκετικό κομμάτι... Εδώ απλά παίζουμε...! tongue.gif

QUOTE
Δεν χρειαζεται να πορωνομαστε για να περασει το δικο μας

Πωρωνόμαστε αλλά όχι για να περάσει το δικό μας... Δε θα πω στον morfi σταμάτα να ακούς hip hop και άκου ροκ... Και ούτε χρειάζομαι εγώ ή ο dizzy ή ο morfi για να βγάλει κάποιος συμπέρασμα για το τι "πρέπει" να ακούει...
(Δε χρειαζόμαστε εγώ με τον dizzy για να καταλάβει οποιοσδήποτε ότι η ροκ με τη χιπ χοπ δε συγκρίνονται καν... )

guns.gif
dizzy_fingers
QUOTE(eftychia)
Δεν χρειαζεται να πορωνομαστε για να περασει το δικο μας


Ενώ εσύ δεν πορώνεσαι όταν συζητάς...ή όταν παίζεις επιτραπέζια..."Μόνικα" 30.gif

tongue.gif tongue.gif tongue.gif
NBAholic
Προσωπικά, οι απόψεις μου εναρμονίζονται περισσότερο με του θρύλου7. Αυτό που κοιτώ είναι το καλλιτεχνικό-αισθητικό κομμάτι κι όχι τα μηνύματα, η πολιτική, ο προβληματισμός κι άλλα ανάλογα, τα οποία τα βρίσκω σε πάρα πολλούς τομείς ώστε να τα ανεχτώ και στη μουσική. Ραπ, χιπ-χοπ και λοιπός νεοαμερικανιές με αφήνουν πιο ασυγκίνητο κι απ'όσο θα άφηνε το αγγλικό μπάσκετ το morfi, καθώς στερούνται οποιασδήποτε αισθητικής εμφάνισης που αντιστοιχεί στη μουσική. Διάβολε, στερούνται ακόμη και νοτών, το κατεξοχήν μουσικό σύμβολο! Απάγγειλε μερικούς στίχους της συμφοράς, συνοδευόμενους από ένα συνθεσάιζερ που κλάνει στον ίδιο ρυθμό επί όλη τη διάρκεια της "δημιουργίας" κι αυτό είναι η καινούρια επιτυχία! 68.gif
thrylos7
Ξέχασες τις γκόμενες!

Kι εδώ μπαίνει το θέμα των ΜΜΕ, της μαζοποίησης και της γενικότερης πλύσης εγκεφάλου... όχι μόνο στη μουσική, πόσο μάλλον σε ένα συγκεκριμένο είδος(θεωρητικά), αλλά η "μπάλα" το παίρνει και αυτό...
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 14 2006, 09:09 PM)
Kι εδώ μπαίνει το θέμα των ΜΜΕ, της μαζοποίησης και της γενικότερης πλύσης εγκεφάλου... όχι μόνο στη μουσική, πόσο μάλλον σε ένα συγκεκριμένο είδος(θεωρητικά), αλλά η "μπάλα" το παίρνει και αυτό...
*


Έχετε ξεφύγει εντελώς έτσι? laugh.gif

Μου αρέσει πάντως που η κακομοίρα η Έφη, άνοιξε ένα Topic για να μας συστηθεί και το topic κοντεύει να εναρμονίσει τις νέες αρχές της χρήσης νευρωνικών δικτύων για την μέτρηση της ψυχοσύνθεσης της ανθρώπινης πραγματικότητας, μέσα στα άδυτα του απρόσμενου μέσου μίας ιδανικής ψευδαίσθησης blink.gif

Πίσω στο Basket ρε μαντράχαλοι! icon_drunk.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.