Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague Top 16 - Olympiacos
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
LFO
QUOTE(rchos @ Jan 21 2011, 18:01 ) *
LFO ανοιξε αμεσως νεο τοπικ για το τοπ 16 σε παρακαλω.

αναλαμβανω την ευθυνη της χθεσινης ηττας εξ ολοκληρου.
εγω ειπα να μην ανοιξουμε αλλο τοπικ για γουρι και να τα αποτελεσματα!
ζηταω συγνωμη απο καποιους και δεχομαι συγχαρητηρια απο καποιους αλλους!



QUOTE(Anaz @ Jan 21 2011, 18:07 ) *
Δεν φταις εσυ ρε. Πρωτοι βγηκαμε στην κανονικη περιοδο. Αλλος φταιει που ειχε την φαεινη να μην ανοιξουμε αλλο τοπικ... evilmonkey.gif



Ας συνεχισουμε λοιπον εδω την κουβεντούλα μας για το μπασκετ και τον Ολυμπιακο του Τοπ 16....Οσοι φιλοι θελουν να δουν ποιος την εχει πιο μεγαλη...την ομαδα εννοω, μπορει να συνεχισει στο προηγουμενο τοπικ.
Manu7
Αναπνέω ήδη φρέσκο αέρα...biggrin.gif
rankin
A Hero Will Rise...???

Ούτε οι Manowar δεν θα το σκέφτονταν αυτό!!!
kseplenhs
εγω σε μια πιο gay διάθεση ,θα έβαζα τίτλο "i need a hero" laugh.gif
LFO
QUOTE(rankin @ Jan 22 2011, 00:30 ) *
A Hero Will Rise...???

Ούτε οι Manowar δεν θα το σκέφτονταν αυτό!!!


Ηθελα να γραψω οτι θα ερθει ο 666 να παρει την ομαδα επανω του αλλα εχει ο berry το copyright....Παντως πιστευω οτι θα ερθει απο το πουθενα ενας παικτης ξεχασμενος(ο ηρωας της ιστοριας μας) και θα μας οδηγησει στην οκταδα, καβαλα στο ασπρο αλογο....

Τωρα μετα την περιγραφη μπορεις να βρεις τη ταινια απο την οποια δανειστηκα την ατακα...

@kseplenhs αμα ειναι να το πεις ετσι , πες " i need a small forward"
rankin
QUOTE(LFO @ Jan 22 2011, 00:35 ) *
Ηθελα να γραψω οτι θα ερθει ο 666 να παρει την ομαδα επανω του αλλα εχει ο berry το copyright....Παντως πιστευω οτι θα ερθει απο το πουθενα ενας παικτης ξεχασμενος(ο ηρωας της ιστοριας μας) και θα μας οδηγησει στην οκταδα, καβαλα στο ασπρο αλογο....

Τωρα μετα την περιγραφη μπορεις να βρεις να τη ταινια απο την οποια δανειστηκα την ατακα...

ούτε την ταινία μπορώ να βρω, ούτε τον ήρωα που ψάχνουμε

Μόνος ήρωας, όπως έχουμε ξαναπεί, ειναι ο Γιοτάμ
Ο τίμιος στρατιώτης που σύντομα θα γίνει στρατηλάτης

**Ήρωας καβάλα σε άσπρο άλογο;;;;
Ο Αστραπόγιαννος!!!!
kseplenhs
QUOTE(LFO @ Jan 22 2011, 00:35 ) *
@kseplenhs αμα ειναι να το πεις ετσι , πες " i need a small forward"


λες αν πω "i need a power forward" να ακουστεί πιο μπρουτάλ και να μας παρεξηγήσουν? tongue.gif
LFO
πες i need a forward και ειμαστε κομπλε....
Manu7
QUOTE(kseplenhs @ Jan 22 2011, 00:38 ) *
λες αν πω "i need a power forward" να ακουστεί πιο μπρουτάλ και να μας παρεξηγήσουν? tongue.gif

Yπάρχει το απλό: "i need "kleiza" cool.gif
kseplenhs
QUOTE(rankin @ Jan 22 2011, 00:38 ) *
**Ήρωας καβάλα σε άσπρο άλογο;;;;
Ο Αστραπόγιαννος!!!!



ο αστραπόγιαννος?στον ντίρκ αναφέρεσαι??

όχι τον απομίμηση.τον οριτζιναλ ντιρκ απο την καρδίτσα
LFO
Click to view attachment


αντε ρε μλκς....για μπασκετ ειπαμε να μιλησουμε !!!!
lakersdynasty
ΟΣΦΠ - Φενερμπαχτσε Ουλκερ (20.1.2011)



http://www.megaupload.com/?d=E0IE6CJN (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=Y9VCS92V (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=ABB58Z5T (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=CO55Q9Q1 (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=PD0N0XIA (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=LCANDTTE (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=W255ZZS6 (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=HE9DNZFJ (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=ZST5TG46 (99 MB)
http://www.megaupload.com/?d=YL3XAVFN (47.78 MB)

Τα λινκς κατεβαινουν ευκολα με το jdownloader για να μην τα κατεβαζετε ενα ενα. Οταν κατεβουν τα βρισκεται στον σκληρο δισκο στον φακελο του Jdownloader και τα ενωνετε επισης ευκολα με το hjsplit.

http://jdownloader.en.softonic.com/
http://hjsplit.en.softonic.com/



kolokotronis
Η άποψή μου για τα σενάρια πρόκρισης στον όμιλο του ολυμπιακού είναι πάρα πολύ δυσοίωνα.
Μπορεί να φταίει ότι είμαι παναθηνα'ι'κός, μπορεί όμως να αποδειχτώ ρεαλιστής.

Κατ'αρχήν θεωρώ ότι η Ζαλγκίρις πολύ αδύναμη σε σχέση με τις 3 υπόλοιπες ομάδες του ομίλου και ως εκ τούτου νομίζω ότι δεν θα κάνει νίκη.
Στην πρώτη φάση, στον πιο εύκολο όμιλο, έκανε 5 νίκες, 2 φορές την Πρόκομ, από 1 φορά την Παρτζάν και την Κίμκι στην έδρα της και το μπαμ στην έδρα της Κάχα.
Το πιο πιθανό είναι να μην έχουμε άλλο μπαμ αλά Κάχα, αφού οι 3 ομάδες που έχει να αντιμετωπίσει είναι πολύ δυνατές.

Έχοντας αυτό σαν δεδομένο, η πρόκριση θα παιχτεί στα 6 ματς μεταξύ των Φενέρ-Ολυμπιακού-Βαλένθια.
Ο οσφπ έχει ήδη χάσει το ένα στην έδρα του με -14 πόντους.
Τώρα έχει δύο εκτός και ένα στην έδρα του με την Βαλένθια.
Το πρόβλημα είναι ότι το Βαλένθια-Φενέρ είναι την τελευταία αγωνιστική όπου είναι πάρα πολύ πιθανό, είτε η Φενέρ να είναι τελείως αδιάφορη έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά, είτε να της φτάνει και μία ήττα μέχρι κάποια διαφορά για να έρθει πρώτη. Την στιγμή που οι ισπανοί μάλλον θα παίζουν την πρόκρισή τουε σε εκείνο το παιχνίδι.
Τι θέλω να πω?
Ότι για να περάσει ο οσφπ, κατά 90% θα χρειαστεί να κερδίσει την Βαλένθια μέσα-έξω.
Δηλαδή ακόμα και αν κερδίσει μέσα στην τουρκία και μόνο ένα από τα δύο ματς με την Βαλένθια, πάλι θα αποκλειστεί.
Και αυτό γιατί:1ον έχει χάσει με πολλά από την Φενέρ, οι ισοβαθμίες κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τον ευνοήσουν και 2ον με το τελευταίο ματς να είναι μεταξύ των άλλων δύο, θα μπορούν να ''ρυθμίσουν'' τη διαφορά προς όφελός τους (αν υπάρχει περίπτωση ισοβαθμιών), μην μπορώντας ο ολυμπιακός να κάνει τίποτα.

Για αυτό ξαναλέω ότι ο οσφπ πρέπει πάσει θυσία να κερδίσει δύο φορές την Βαλένθια, μετά το -14 από την Φενέρ.
rankin
QUOTE(kolokotronis @ Jan 23 2011, 23:51 ) *
Για αυτό ξαναλέω ότι ο οσφπ πρέπει πάσει θυσία να κερδίσει δύο φορές την Βαλένθια, μετά το -14 από την Φενέρ.

Η πρόσφατη ιστορία της ομάδας μου και της αντιμετώπισης που τυγχάνει απο τον κόσμο της, με έχει πείσει πως είτε αποκλειστούμε από αυτή τη φάση με 0-6 παιχνίδια, είτε σηκώσουμε ευρωλίγκα, κανέναν δεν θα ενδιαφέρει, αν η ομάδα δεν έχει πάρει πρωτάθλημα...

(Εγώ δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ, γιατί είμαι και γνωστός ευρωπαϊστής τύπος, αλλά η φιλοσοφία του Έλληνα οπαδού είναι αυτή.. "Να πάρω πρωτάθλημα")

Άρα, μην ψάχνεις να βρεις τρόπους για να προχωρήσει (ή να μην προχωρήσει) ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη..
Εδω πέρα το ζητούμενο είναι ένα και μοναδικό. Το Ελληνικό πρωτάθλημα! ΞΕΚΑΘΑΡΑ
και το ίδιο ισχύει σε σημαντικό βαθμό και για τον Παναθηναϊκό.
Πόσες φορές αποκλείστηκε τα τελευταία χρόνια απο το top16, αλλά το πρωτάθλημα αποδείχτηκε βάλσαμο !
Πέρσι ο Ολυμπιακός με τελικό Final 4 και συνολικά πολύ ωραίο μπάσκετ και πολύ καλή ομάδα, και όμως θεωρήθηκε από το σύνολο των Ελλήνων φιλάθλων αποτυχημένη ομάδα, γιατί δεν πήρε το πρωτάθλημα.
Ακόμα και αν είχε πάρει την ευρωλίγκα, πάλι δεν θα υπήρχε απόλυτη ικανοποίηση...

Το ξαναγράφω λοιπόν, όσο και αν διαφωνώ, το κριτήριο για την πρόοδο μιας ομάδας, είναι το πρωτάθλημα.
Τουλάχιστον σε πρώτη φάση, και τουλάχιστον όσον αφορά το τι θέλει ο κόσμος της δικής μου ομάδας.

Ιδίως φέτος, δείχνει να το έχουν πάρει για τα καλά απόφαση αυτό και στην διοίκηση, εξ ου και έχουν δομήσει μια ομάδα με ένα και μόνο ένα ξεκάθαρο στόχο. Αυτό που θέλει και ο κόσμος....

Συνεπώς, δεν ξέρω αν τα βλέπεις δυσοίωνα γιατί είσαι Παναθηναϊκός, αλλά και γω δυσοίωνα τα βλέπω, που είμαι Ολυμπιακός.
Ίσως απλά να διαφέρει το γιατί τα βλέπουμε χλωμά τα πράγματα...
Εγώ βλέπω μια ομάδα που δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να προχωρήσει στην Ευρώπη, ούτε έχει στηθεί με ιδιαίτερα προσόντα για να προχωρήσει στην Ευρώπη...

Φυσικά, εύχομαι και ελπίζω, να κάνω λάθος και ξαφνικά να δω μια ρομποτική ομάδα που θα παίζει μπασκετάρα και θα ποδοπατάει τους αντιπάλους...
kolokotronis
Ράνκιν, μου λες ότι, πέρυσι για παράδειγμα, οι περισσότεροι ολυμπιακοί θα προτιμούσαν το πρωτάθλημα από την ευρωλίγκα, αν κατάλαβα καλά, άσχετα από τι θα ήθελες εσυ.

Προσωπικά δεν το νομίζω και πιστεύω ότι (αυθαίρετη εκτίμηση) πάνω από το 80% των ολυμπιακών θα προτιμούσαν να είναι πρωταθλητές ευρώπης παρά να πάρουν το πρωτάθλημα από τον παναθηνα'ι'κό.
rankin
QUOTE(kolokotronis @ Jan 24 2011, 14:56 ) *
Ράνκιν, μου λες ότι, πέρυσι για παράδειγμα, οι περισσότεροι ολυμπιακοί θα προτιμούσαν το πρωτάθλημα από την ευρωλίγκα, αν κατάλαβα καλά, άσχετα από τι θα ήθελες εσυ.

Προσωπικά δεν το νομίζω και πιστεύω ότι (αυθαίρετη εκτίμηση) πάνω από το 80% των ολυμπιακών θα προτιμούσαν να είναι πρωταθλητές ευρώπης παρά να πάρουν το πρωτάθλημα από τον παναθηνα'ι'κό.

Θα πρέπει να σαι τρελός για να το πιστεύεις αυτό!!!!
(φιλικά το λέω, μην παρεξηγηθείς)

Κάποτε πήρε ο Παναθηναϊκός το πρώτο ευρωπαϊκό ελληνικής ομάδας, και την ίδια χρονιά ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα (με εκείνο το 73-38)

Θες να συζητήσουμε ποιος έκανε διακοπές χαμογελαστός εκείνο το καλοκαίρι;;;;;
spysta
Noμιζω οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα .. μονο στην συνειδηση του καφρου οπαδου (πρασινου ή κοκκινου) το πρωταθλημα και κατεπεκταση η νικη εναντι του αιωνιου εχει μεγαλυτερη αξια απο το Ευρωπαικα ..

ενας φυσιολογικος οπαδος-φιλαθλος .. αντιλαμβανεται οτι το Ευρωπαικο αποτελει μεγαλυτερη επιτυχια.

απλα συγκεκριμενα για τον ΟΣΦΠ .. πιστευω οτι και στην διοικηση και γενικα στην ομαδα .. πρωτος στοχος ειναι το πρωταθλημα λογω του οτι εχουν μεινει χωρις αυτο εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια .. και επειδη θα αποτελει μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ νικη εναντι του ΠΑΟ.
παντως αν του πεις του Αγγεπουλου ''προδρε Α1 ή Ευρωλιγκα ??'' .. δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα γυρισει να σου πει Α1 ..
rankin
QUOTE(spysta @ Jan 24 2011, 15:45 ) *
Noμιζω οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα .. μονο στην συνειδηση του καφρου οπαδου (πρασινου ή κοκκινου) το πρωταθλημα και κατεπεκταση η νικη εναντι του αιωνιου εχει μεγαλυτερη αξια απο το Ευρωπαικα ..

ενας φυσιολογικος οπαδος-φιλαθλος .. αντιλαμβανεται οτι το Ευρωπαικο αποτελει μεγαλυτερη επιτυχια.

απλα συγκεκριμενα για τον ΟΣΦΠ .. πιστευω οτι και στην διοικηση και γενικα στην ομαδα .. πρωτος στοχος ειναι το πρωταθλημα λογω του οτι εχουν μεινει χωρις αυτο εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια .. και επειδη θα αποτελει μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ νικη εναντι του ΠΑΟ.
παντως αν του πεις του Αγγεπουλου ''προδρε Α1 ή Ευρωλιγκα ??'' .. δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα γυρισει να σου πει Α1 ..

Σκέψου οτι ο Γκέρσον έμεινε κάποτε γιατί σχεδόν πήρε πρωτάθλημα
Και σκέψου οτι τον Γιαννάκη κόντεψαν να τον λιντσάρουν στην πλατεία Αλεξάνδρας, γιατί επίσης δεν πήρε πρωτάθλημα και ενώ η ομάδα είχε πάει και τελικό ευρωλίγκα...

Δε το γράφω αυτό για να υπερασπιστώ το Γιαννάκη! (όχι δα..όχι πια)
Το γράφω ως ενδεικτικό μιας κατάστασης..

ήρωας θα γίνει αυτός που θα πάρει πρωτάθλημα

Αν πέρσι ο Ολυμπιακός έπαιρνε ευρωλίγκα, αλλά πάλι έχανε το πρωτάθλημα, ποιο θα ήταν άραγε το κλίμα???
Γιατι τώρα το κλίμα είναι ότι ο περσινός Ολυμπιακός ήταν μια αποτυχημένη ομάδα, γεμάτη ατομιστές που ο καθένας έκανε του κεφαλιού του
benchwarmer
Εγω μεχρι περυσι ηθελα πρωτα το πρωταθλημα. Βημα βημα δηλαδη.
Μετα απο αυτα που ειδαν ομως τα ματια μου περυσι, με ενδιαφερει μονο η Ευρωλιγκα.
Το κακο ομως ειναι οτι ειλικρινα με καποιες κινησεις των προεδρων δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο δικος του στοχος, εαν υπαρχει καποιος. Παντως συμφωνω με τον ρανκιν, οτι αγωνιστικα η ομαδα ειναι ξεκαθαρο οτι εχει στηθει με στοχο τον Παναθηναικο και το πρωταθλημα.
spysta
QUOTE(rankin @ Jan 24 2011, 14:51 ) *
Αν πέρσι ο Ολυμπιακός έπαιρνε ευρωλίγκα, αλλά πάλι έχανε το πρωτάθλημα, ποιο θα ήταν άραγε το κλίμα???

Λαμβανοντας υποψιν το τροπο με τον οποιο χαθηκε η Α1 .. νομιζω πως θα ηταν μια ΥΠΕΡεπιτυχημενη χρονια !!(στα ματια τα δικα μου ακομα και 3-0 να χαναμε στους τελικους ΠΑΛΙ επιτυχημενη θα ηταν αν ειχαμε κατακτησει την Ευρωλιγκα)
Οπως εξαλλου ηταν και της Μπαρτσα που εκανε αντιστοιχη σεζον .. με Ευρωλιγκα, Κυπελλο και καταστροφικους τελικους ACB
labomba-7-
QUOTE(kolokotronis @ Jan 24 2011, 14:56 ) *
Ράνκιν, μου λες ότι, πέρυσι για παράδειγμα, οι περισσότεροι ολυμπιακοί θα προτιμούσαν το πρωτάθλημα από την ευρωλίγκα, αν κατάλαβα καλά, άσχετα από τι θα ήθελες εσυ.

Προσωπικά δεν το νομίζω και πιστεύω ότι (αυθαίρετη εκτίμηση) πάνω από το 80% των ολυμπιακών θα προτιμούσαν να είναι πρωταθλητές ευρώπης παρά να πάρουν το πρωτάθλημα από τον παναθηνα'ι'κό.


Kαλησπέρα και απο μένα μετά από πολύ καιρό αποχής από το φόρουμ..Ενδιαφέρον το θεματάκι σου 'kolokotronis' και πολύ σωστές οι απόψεις που εκφράζεις.Είμαι ολυμπιακός αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα αν θέλουμε να συνεχίσουμε την ευρωπαική πορεία μας..Συμφωνώ όμως και με τον Ρανκιν από την πλευρά του οτί μου χει λείψει ένας ενχώριος τίτλος από το ευρωπαικό,τουλάχιστον σε πρωτη φάση,βέβαια μακάρι να συνέλθει η ομάδα και να κυνηγήσει και το ευρωπαικό...
Χλωμό ως διόσκουρο μπορώ να πω αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία..Η' αν θελήσει η Ζαλγκίρις να κάνει άνω κάτω τον όμιλο... smiley.gif
il postino
σορρυ ρε παιδια αλλα για ποιο πρωταθλημα μιλαμε? αυτο των 2 ομαδων? και ειναι μεγαλο κατορθωμα και παρασημο αυτο το πρωταθλημα? και επρεπε να ξηλωθουν απο 20εκ οι αγγελοπουλοι και οι γιαννκοπουλοι για να το διεκδικησουν? δηλαδη, με 5 εκατομμυριακια μπατζετ παλι αυτοι οι 2 δε θα το διεκδικουσαν?εκτος και αν οι αγγελοπουλοι δινουν τοσα χρηματα επειδη δινουν και οι γιαννακοπουλοι, οι οποιοι εχουν στοχο την ευρωπη, και ετσι τα δινουν αναγκαστικα μονο και μονο για να διεκδικησουν το πρωταθλημα! δε νομιζω...αλλωστε οι αγγελοπουλοι ειναι πολλοι μπασκετικοι για να περιοριζονται οι φιλοδοξιες τους στη ελληνικη Α1.

οσο για τη συγκριση που εκανε ο rankin με το πρωταθλημα του 96 λιγο ακαιρη μιας και τοτε το πρωταθλημα , καλως η κακως, ειχε αλλη αιγλη. δε τιθεται θεμα συγκρισης αναμεσα στο πρωταθλημα του 1996 και του 2011!

η ατακα "αυτος ο ολυμπιακος στηθηκε για το πρωταθλημα" προσωπικα δε μου λεει κατι!! ο οσφπ πληρωνει παλιες αστοχιες, μιας και εχει βρεθει με υπεραριθμα συμβολαια, και μετριες επιλογες παικτων και ετσι ενα μπατζετ τουλαχιστον 20εκ μοιαζει να μη φερει αναλογη πληροτητα και ποιοτητα! υπαρχουν εξισου δυνατες ομαδες με απειρως μικροτερο μπατζετ.

ας σκεφθει κανεις οτι μονο με το συμβολαιο του παπαλουκα θα μπορουσε ανετα η ομαδα να πληρωνει 3 ποιοτικοτατους και ψημενους , στην ευρωλιγκα, παικτες!

τελος το offtopic.gif

απο κει και περα, η ομαδα δινει αυτη την εβδομαδα το πιο σημαντικο ματς της χρονιας μεσα στο καουνας. αν συνεχισει τις εμφανισεις των εκτος εδρας παιχνιδιων λογικα κινδυνευει να χασει και αν χασει τοτε το πρωταθλημα αναγκαστικα θα γινει Νο1 προτεραιοτητα!!!!
roben
QUOTE(spysta @ Jan 24 2011, 18:16 ) *
Λαμβανοντας υποψιν το τροπο με τον οποιο χαθηκε η Α1 .. νομιζω πως θα ηταν μια ΥΠΕΡεπιτυχημενη χρονια !!(στα ματια τα δικα μου ακομα και 3-0 να χαναμε στους τελικους ΠΑΛΙ επιτυχημενη θα ηταν αν ειχαμε κατακτησει την Ευρωλιγκα)
Οπως εξαλλου ηταν και της Μπαρτσα που εκανε αντιστοιχη σεζον .. με Ευρωλιγκα, Κυπελλο και καταστροφικους τελικους ACB


Είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι το εγχώριο πρωτάθλημα πρέπει να είναι κάθε χρόνο ο πρώτος στόχος για κάθε ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό,διότι αυτό είναι η βάση,το θεμέλιο της επιτυχίας και της καθιέρωσης! Ωστόσο οπωσδήποτε η Ευρωλίγκα έχει άλλη αίγλη,η κατάκτησή της ισοδυναμεί με κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης! Εγώ σαν οπαδός του Παναθηναικού θεωρώ επιτυχημένες σεζόν τόσο το 1996 όσο και το 2002,όταν η ομάδα μου κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών αλλά όχι το ελληνικό πρωτάθλημα...Και φυσικά δεν θα αντάλλαζα οποιαδήποτε από τις ευρωπαικές κούπες με κανένα από τα εγχώρια πρωταθλήματα...Για μένα επιτυχημένη είναι μία σεζόν τόσο με την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας όσο και με την κατάκτηση της Ευρωλίγκας...Αν έπρεπε όμως να διαλέξω ανάμεσα στα 2,σαφώς θα διάλεγα τον ευρωπαικό τίτλο!
berry
φτιαχτε ενα πολ να δειτε ποιον τιτλο προτιμουν οι ολυμπιακοι

Ευρωλιγκα η ψαροκωσταινα
kolokotronis
Παρατηρώ ότι πολλοί φίλοι έχοντας στο μυαλό τους ότι έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, θεωρούν την κατάκτηση της ευρωλίγκας πάρα πολύ δύσκολη σε σχέση με το πρωτάθλημα και ως εκ τούτου διαλέγουν το δεύτερο.
Το θέμα όμως είναι ότι αν στην αρχή της χρονιάς, χωρίς να γνωρίζουν κανένα ρόστερ καμμίας ομάδας και τους λέγανε, με τις συνθήκες που περιέγραψα ( δεν ξέρουμε τίποτα για καμμία ομάδα), έχεχετε να διαλέξετε ή να πάρετε την ευρωλίγκα μόνο ή να πάρετε το πρωτάθλημα μόνο, τι θα διάλεγαν?

Ε, νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφεία θα διάλεγε να γίνουν πρωταθλητές ευρώπης.

Έτσι νομίζω.
Zephyr
Ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ο Γιαννάκης έφυγε αφενός γιατί έχασε το πρωτάθλημα (όπως το έχασε τέλος πάντων, ας μην το ξαναναλύσουμε) και αφετέρου επειδή έχασε στον τελικό από την Μπάρτσα με ... τα παντελόνια κάτω. ΑΝ είχε κερδίσει τον τελικό της ευρωλίγκας αμφιβάλλω για το αν θα έφευγε.
Σίγουρα η πλειοψηφία των Ολυμπιακών θα προτιμούσε το πρωτάθλημα, κινούμενη στα ποδοσφαιρικά πρότυπα όπου η λέξη "Ευρώπη" έχει ξεχαστεί εδώ και κάτι αιώνες.
Προσωπικά χίλιες φορές καταξίωση στην Ευρώπη. Την τρισάθλια Α1 τι να την κάνουμε? Για να λέμε ότι κερδίσαμε τον ΠΑΟ? Αυτό μπορεί να γίνει και στο F4. Μακάρι να γίνει η Ευρωπαική λίγκα και λήξει εδώ η ιστορία.
rankin
QUOTE(il postino @ Jan 24 2011, 16:51 ) *
ας σκεφθει κανεις οτι μονο με το συμβολαιο του παπαλουκα θα μπορουσε ανετα η ομαδα να πληρωνει 3 ποιοτικοτατους και ψημενους , στην ευρωλιγκα, παικτες!

Ή 3 Νιλσεν ακόμα!!!
Ποτέ δεν ξέρεις!

Στην τελική, με τα 3 (που δεν είναι πλέον 3, αλλά λιγότερα) του Παπαλουκά, έχεις έναν παίχτη που τουλάχιστον ξέρεις ποιος είναι και τι μπορεί να σου δώσει...

Άκου που σου λέω... Καλύτερα που δεν τα δώσανε αλλού...
il postino
QUOTE(rankin @ Jan 24 2011, 20:50 ) *
Ή 3 Νιλσεν ακόμα!!!
Ποτέ δεν ξέρεις!

Στην τελική, με τα 3 (που δεν είναι πλέον 3, αλλά λιγότερα) του Παπαλουκά, έχεις έναν παίχτη που τουλάχιστον ξέρεις ποιος είναι και τι μπορεί να σου δώσει...

Άκου που σου λέω... Καλύτερα που δεν τα δώσανε αλλού...


αποψεις φιλε rankin , αποψεις!!

καλο το επιχειρημα σου παντως με το νιλσεν, απλα σκεψου οτι δεν αποτελει μετρο συγκρισης!!! παρε τις 3-4 μεγαλυτερες ομαδες της ευρωπης και δες αν δινουν τετοιο συμβολαιο σε παικτη σαν τον αυστραλο!!

το εχω πει πολλες φορες, ο οσφπ δε ξερει να κανει μεταγραφες! δε το λεω με διαθεση κακεντρεχειας αλλα απο μπασκετικη καθαρα αποψη.

μ αυτα και μ αυτα, οι αγγελοπουλοι ξοδευουν ενα καραβι λεφτα και η ομαδα εχει τετοια κενα!!! ή να το πω αλλιωτικα, ξοδευουνε ενα καραβι λεφτα και η ομαδα δεν εντυπωσιαζει με την ποιοτητα και την πληροτητα της σε ολες τις θεσεις!!

τουλαχιστον εχει εναν προπονητη που ξερει να διαχειριζεται το υλικο (αν και στην υποθεση μιλος-σπαν μου τα χαλα λιγο) και παει να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι!!
vonzuchter
ρε παιδια ξοδευουμε ηλεκτρικη ενεργεια και δημιουργουμε αερια θερμοκηπιου πληκτρολογωντας ανοησιες. δεν υπαρχει υγειης στο μυαλο φιλαθλος προπονητης παικτης οποιοσδηποτε τελοςπαντων, που να προτιμαει το πρωταθλημα απο την ευρωλιγκα. ειμαι αρρωστος ολυμπιακος τρεφω ασβεστο μισος για τον εχθρικο συλλογο με το κελτικο σημα. μικρος επαιζα ξυλο με τους παναθηναικους και ακομα πιο μικρος φαντασιωνομουν οτι επεφτε το αεροπλανο με την αποστολη του παναθηναικου που γυρναγε απο ευρωπη και σκοτωνοντουσαν ολοι. τοσο αρρωστημενα γαυρος ημουν. Ομως αν με ρωτατε αν θα αλλαζα τα πρωταθληματα ΚΑΙ τα πεντε της χρυσης πενταεντιας 93-97 με αλλα 2 ευρωπαικα εκτος του 97 θα τα αλλαζα. Προτιμω να παρουμε στα επομενα 10 χρονια 3-4 ευρωπαικα και να εχουμε σταθερες παρουσιες σε 7-8 φαιναλ φορς απο το να παρουμε 8-9 πρωταθληματα ελλαδος και ας κερδιζουμε τον εχθρο 3-0 στους τελικους και με 40 ποντους διαφορα καθε φορα. Σιγουρα η γλυκα ειναι μεγαλη να κερδιζεις το παναθηναικο αλλα τι να λεμε τωρα. το πρωταθλημα μας ειναι για γέλια. Ακομα κα το πρωταθλημα δεν ειναι κριτηριο επιτυχιας. Ενα σφυριγμα ή μή σφυριγμα (no call) smiley.gif ή μια ιωση ή τραυματισμος ενος παικτη κλειδιου (βλεπε ιωση διαμαντιδη στο προσφατο ντερμπυ) μπορει να κρινει μια σειρα τελικων.
Αυτο που ειναι το κριτηριο επιτυχιας και κανει μεγαλη την ομαδα ειναι η σταθερη πορεια και παρουσια στα φαιναλ φορς και οι ευρωπαικες κουπες. Για αυτο ο ΠΑΟ και η ΤΣΣΚΑ ειναι οι καλυτερες ομαδες της προηγουμενης δεκατιας και οχι γιατι κερδιζαν ανυπαρκτους αντιπαλους σε πρωταθληματα που ολα τα παιχνιδια ειναι απλα προπονησεις και ουτε καν δυνατες μερικες φορες. Ειδικα αυτα τα 2-3 πρωταθληματα που πηρε ο ΠΑΟ μετα την αποχωρηση κοκκαλη και πριν την ελευση των αγγελοπουλαιων δε νομιζω να τα πανηγυρισε και κανεις.
colonel gomelsky
Η ιεράρχηση του πρωταθλήματος ως σημαντικότερου σε σχέση με την ευρωλίγκα είναι απότοκο της "ποδοσφαιροποίησης" του αθλήματος.

Καθρέφτης της "μπασκετικότητας" μιας χώρας είναι η εθνική της ομάδα και δευτερευόντως οι ευρωπαϊκές διακρίσεις των συλλόγων της. Υπό αυτό το πρίσμα παίρνει αξία και το εκάστοτε πρωτάθλημα. Π.χ. πρωταθλητής είναι και ο ΠΑΟ, πρωταθλήτρια είναι και η Χ ομάδα της Λετονίας. Αυτό που δίνει αξία στο ελληνικό πρωτάθλημα (την όποια αξία) και κατ επέκταση στον ΠΑΟ είναι ότι από αυτό το πρωτάθλημα δύο ομάδες φέραν 6 ευρωπαϊκά και ότι η εθνική αυτής της χώρας έχει σημαντικές διακρίσεις.

Κοινώς, πρωτάθλημα και μόνο χωρίς μια ομάδα να προχωράει και να διακρίνεται στην Ευρώπη υποσκάπτει μεσοπρόθεσμα την ίδια την αξία του πρωταθλήματος. Όλοι οι πρωταθλητές, όλων των ευρωπαϊκών κρατών δεν βράζουν στο ίδιο καζάνι.

Ας πάρουμε για παράδειγμα το παγκόσμιο κύπελλο συλλόγων (το διηπειρωτικό) στο ποδόσφαιρο. Έχει κάποιο κύρος αυτό το τρόπαιο; Όχι βέβαια. Πάει η Μιλανάρα και η Ρεάλ, νικάνε κάτι καφενεία ιάπωνες και τελειώνει το παραμύθι.

Είδε κανείς να γίνεται ιδιαίτερος ντόρος για το διηπειρωτικό του ΠΑΟ στο μπάσκετ (πέραν της απλής αναφοράς); Όχι.

QUOTE(vonzuchter @ Jan 25 2011, 12:45 ) *
... και ακομα πιο μικρος φαντασιωνομουν οτι επεφτε το αεροπλανο με την αποστολη του παναθηναικου που γυρναγε απο ευρωπη και σκοτωνοντουσαν ολοι. τοσο αρρωστημενα γαυρος ημουν.


77.gif 77.gif
T.W.Is.M.
Εγω θα κανω και παλι τη διαφορα λοιπον! smiley.gif
Ναι, προτιμω το ελληνικο πρωταθλημα απο την Ευρωλιγκα! Οχι με την ποδοσφαιρικη λογικη, αλλα με τη λογικη των 13 χρονων στερησης. Με τη λογικη του συνδρομου κατωτεροτητας που βγαζει ο Ολυμπιακος οταν παιζει εναντιον του ΠΑΟ και που πρεπει πρωτα να φυγει αυτο και μετα να βαζουμε αλλους στοχους. Δεν ειναι το γεγονος οτι κερδιζεις τον αιωνιο αντιπαλο για να παρεις πρωταθλημα. Ειναι ομως οτι επιτελους(αν το παρεις) βγαινεις νικητης σε μια κοντρα μαζι του. Οτι αφηνεις στην ακρη το συνδρομο του δευτερου. Τοτε μονο θα μπορεις να προχωρησεις στο επομενο επιπεδο και να επικεντρωθεις σε κατακτησεις ευρωπαικων τροπαιων. Αν ο Ολυμπιακος παρει την Ευρωλιγκα πριν καταφερει να κερδισει το ελληνικο πρωταθλημα(οχι στην ιδια σεζον δηλαδη), θα μοιαζει σαν μια μεμονωμενη επιτυχια που κανενας ουδετερος δε θα πιστεψει οτι θα εχει συνεχεια, γιατι στη συνειδηση της πλειοψηφιας(συμπεριλαμβανομενων των μη μπασκετικων) ο ΠΑΟ εχει την καλυτερη ομαδα και αυτο δε θα αλλαξει οσο επικρατει του Ολυμπιακου.
Αν σε μια σεζον ο Ολυμπιακος κερδισει την Ευρωλιγκα, αλλα οχι το ελληνικο πρωταθλημα, σιγουρα θα ειναι επιτυχημενη χρονια. Ομως θα εχει μια πικρη γευση, εναν αστερισκο στην ιστορια. Και ολο και καποιος θα βρεθει να πει οτι πηρε το ευρωπαικο επειδη δε βρηκε μπροστα του τον Παναθηναικο.
Βεβαια, αν ημουν Παναθηναικος θα προτιμουσα οπωσδηποτε την Ευρωλιγκα...
rankin
QUOTE(il postino @ Jan 24 2011, 21:19 ) *
το εχω πει πολλες φορες, ο οσφπ δε ξερει να κανει μεταγραφες!

Τι πάει να πει αυτό;
Ο δαφνοστεφανομένος κάνει μεταγραφές ή ο κόσμος ψηφίζει στο Olympiacosbc.gr Και διαλέγει παίχτες;
Οι εκάστοτε προπονητές διαλέγουν παίχτες, και πάντα, μα πάντα, γίνονται και σφάλματα...
Και αυτό ισχύει για κάθε ομάδα
Δηλαδή ο Παναθηναϊκός με Τέπιτς-Καλάθη, ή με τον Σερμαντίνι που τον κουβαλούσε 2 χρόνια στη καμπούρα του, ή με τον Ντελκ κάποτε, ή με τον Γκόλεματς και τον Χέισλιπ, ή με τον Κέτσμαν, τον Ουίνστον, τον Πρκατσιν, τον Γιαβτόκας και τον Ζιζιτς, έκανε διάνα;;;;

Το μεγάλο φετινό μου παράπονο είναι πως ενώ κάθε ομάδα και κάθε προπονητής θα κάνει σφάλματα στο μεταγραφικό του σχεδιασμό, ο Ολυμπιακός φέτος αφενός έχει ξεπεράσει το λογικό περιθώριο εμπιστοσύνης, έχοντας κάνει ουσιαστικά περισσότερες κακές από καλές μεταγραφές και αφετέρου υπάρχει μια ακατανόητη άρνηση αποδοχής της πραγματικότητας αυτής και εξακολουθούν και συμπεριφέρονται σαν παιδί που διαβάζει παραμύθια και περιμένει το βάτραχο να μεταμορφωθεί σε πρίγκιπα...
LFO
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 26 2011, 00:32 ) *
Εγω θα κανω και παλι τη διαφορα λοιπον! smiley.gif
Ναι, προτιμω το ελληνικο πρωταθλημα απο την Ευρωλιγκα! Οχι με την ποδοσφαιρικη λογικη, αλλα με τη λογικη των 13 χρονων στερησης. Με τη λογικη του συνδρομου κατωτεροτητας που βγαζει ο Ολυμπιακος οταν παιζει εναντιον του ΠΑΟ και που πρεπει πρωτα να φυγει αυτο και μετα να βαζουμε αλλους στοχους. Δεν ειναι το γεγονος οτι κερδιζεις τον αιωνιο αντιπαλο για να παρεις πρωταθλημα. Ειναι ομως οτι επιτελους(αν το παρεις) βγαινεις νικητης σε μια κοντρα μαζι του. Οτι αφηνεις στην ακρη το συνδρομο του δευτερου. Τοτε μονο θα μπορεις να προχωρησεις στο επομενο επιπεδο και να επικεντρωθεις σε κατακτησεις ευρωπαικων τροπαιων. Αν ο Ολυμπιακος παρει την Ευρωλιγκα πριν καταφερει να κερδισει το ελληνικο πρωταθλημα(οχι στην ιδια σεζον δηλαδη), θα μοιαζει σαν μια μεμονωμενη επιτυχια που κανενας ουδετερος δε θα πιστεψει οτι θα εχει συνεχεια, γιατι στη συνειδηση της πλειοψηφιας(συμπεριλαμβανομενων των μη μπασκετικων) ο ΠΑΟ εχει την καλυτερη ομαδα και αυτο δε θα αλλαξει οσο επικρατει του Ολυμπιακου.
Αν σε μια σεζον ο Ολυμπιακος κερδισει την Ευρωλιγκα, αλλα οχι το ελληνικο πρωταθλημα, σιγουρα θα ειναι επιτυχημενη χρονια. Ομως θα εχει μια πικρη γευση, εναν αστερισκο στην ιστορια. Και ολο και καποιος θα βρεθει να πει οτι πηρε το ευρωπαικο επειδη δε βρηκε μπροστα του τον Παναθηναικο.
Βεβαια, αν ημουν Παναθηναικος θα προτιμουσα οπωσδηποτε την Ευρωλιγκα...


φιλε μου διαφωνω σχεδον παντα με οσα λες, ειδικα για του Σερβους, αλλα εδω δεν αλλαζα ουτε κομμα . Και εγω ειμαι απο αυτους που προτιμουν 3 Ευρωλιγκες απο 5 πρωταθληματα αλλα κατανοω οτι υπαρχει , αυτη την στιγμη παντα, μεγαλυτερη αναγκη να παρεις πρωταθλημα.....ετσι απλα.

QUOTE(rankin @ Jan 26 2011, 08:56 ) *
Το μεγάλο φετινό μου παράπονο είναι πως ενώ κάθε ομάδα και κάθε προπονητής θα κάνει σφάλματα στο μεταγραφικό του σχεδιασμό, ο Ολυμπιακός φέτος αφενός έχει ξεπεράσει το λογικό περιθώριο εμπιστοσύνης, έχοντας κάνει ουσιαστικά περισσότερες κακές από καλές μεταγραφές και αφετέρου υπάρχει μια ακατανόητη άρνηση αποδοχής της πραγματικότητας αυτής και εξακολουθούν και συμπεριφέρονται σαν παιδί που διαβάζει παραμύθια και περιμένει το βάτραχο να μεταμορφωθεί σε πρίγκιπα...


οχι πριγκηπας.....βασιλοπουλο!!
kolokotronis
Είστε λίγο offtopic.gif ή μου φαίνεται?

Πρόφανώς όλες οι ομάδες κάνουν λάθη στις μεταγραφές.
Σε αυτούς που ανέφερε ο ράνκιν για τον παο μπορώ να γράψω άλλα 30 ονόματα παικτών που πήραν οι ομπράντοβιτς-γιαννακόπουλοι και δεν έπιασαν,
Το αποκορύφωμα --> οι συνεχόμενες αποτυχημένες επιλογές στους ψηλούς την πενταετία 03'-08'.
Απλά ο παναθηνα'ι'κός έπαιρνε το πρωτάθλημα και ''ξεχνιόντουσαν'' αυτά τα λάθη.
Και εγώ νομίζω ότι το ''ολυμπιακός δεν ξέρει να κάνει μεταγραφές'' δεν στέκει.
Πιο πολύ θα έστεκε το ''δεν ξέρει να διαλέγει προπονητές''.
Το θέμα είναι ότι πέρυσι με τσίλντρες-κλέιζα κτλ, ο οσφπ χτύπησε ταβάνι στα χρήματα που ξοδεύτηκαν, και για τις επόμενες χρονιές, που αποκλείεται να δωθούν τα ίδια λεφτά, θα κακοφανεί στους φίλους του ολυμπιακού αυτούς που θα τους φέρνουν οι πρόεδροί τους.
Και οι τσίλντρες-κλέιζα δεν βγήκαν κακές μεταγραφές.

offtopic.gif
Zephyr
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 26 2011, 00:32 ) *
Ναι, προτιμω το ελληνικο πρωταθλημα απο την Ευρωλιγκα! Οχι με την ποδοσφαιρικη λογικη, αλλα με τη λογικη των 13 χρονων στερησης. Με τη λογικη του συνδρομου κατωτεροτητας που βγαζει ο Ολυμπιακος οταν παιζει εναντιον του ΠΑΟ και που πρεπει πρωτα να φυγει αυτο και μετα να βαζουμε αλλους στοχους. Δεν ειναι το γεγονος οτι κερδιζεις τον αιωνιο αντιπαλο για να παρεις πρωταθλημα. Ειναι ομως οτι επιτελους(αν το παρεις) βγαινεις νικητης σε μια κοντρα μαζι του. Οτι αφηνεις στην ακρη το συνδρομο του δευτερου. Τοτε μονο θα μπορεις να προχωρησεις στο επομενο επιπεδο και να επικεντρωθεις σε κατακτησεις ευρωπαικων τροπαιων.


Νομίζω ότι το φετινό διπλό στο ΟΑΚΑ ήταν ο πρώτος αγώνας, μετά από πολλά πολλά χρόνια, που ο Ολυμπιακός δεν μου φάνηκε να διακατέχεται από το σύνδρομο του δεύτερου (γνωστό ως "σύνδρομο της σφαλιάρας"). Πραγματικά, περίμενα να δω την κλασική -χεσμένη όταν μπαίνει στο ΟΑΚΑ- ομάδα αλλά διαψεύστηκα ευχάριστα! Μπορεί ο Ντούντα να μην έμαθε ακόμα να κάνει καλές μεταγραφές αλλά στην ψυχολογική ντόπα είναι πρώτος! Αυτά περί συνδρόμων.
Και για να μην βγω τελείως off topic... Ηλία Ζούρο σου ερχόμαστε!
frenchman7
Και οι 2 έχουν κάνει αρκετές λάθος επιλογές παιχτών! Η διαφορά είναι ότι ο Παο έχει έναν προπονητή που κάθε χρόνο έβγαζε άσους από το μανίκι και κατάφερνε μέσα από συστήματα και από την ομάδα να καλύπτει αδυναμίες!

Πόσες φορές έχετε σκεφτεί τα τελευταία χρόνια ότι δεν εκμεταλλευόμασταν παιχταράδες που είχαμε γιατί δεν έβγαινε ένα σωστό σύστημα για αυτούς?? (πχ Τσίλντρες)... Πέρυσι τουλάχιστον ειπώθηκε πολλές φορές.. Ή ότι ο Χ παίχτης του Οσφπ, στον Παο, και υπό τις οδηγίες του Ομπραντοβιτς, θα έβρισκε τον ρόλο του και θα ήταν χρήσιμος?

Φέτος έχει και ο Οσφπ έναν τέτοιο προπονητή! tongue.gif Ο οποίος δείχνει να εκμεταλλεύεται "εξαφανισμένους" παίχτες (Χαλπερίν-Έρτσεγκ), και να καλύπτει κενά του ροστερ μέσα από την ομαδική δουλειά!

ΥΓ: Ποιός δείχνει τον αγώνα σήμερα?
rankin
QUOTE(frenchman7 @ Jan 26 2011, 10:02 ) *
Πόσες φορές έχετε σκεφτεί τα τελευταία χρόνια ότι δεν εκμεταλλευόμασταν παιχταράδες που είχαμε γιατί δεν έβγαινε ένα σωστό σύστημα για αυτούς?? (πχ Τσίλντρες)... Πέρυσι τουλάχιστον ειπώθηκε πολλές φορές.. Ή ότι ο Χ παίχτης του Οσφπ, στον Παο, και υπό τις οδηγίες του Ομπραντοβιτς, θα έβρισκε τον ρόλο του και θα ήταν χρήσιμος?

Φέτος έχει και ο Οσφπ έναν τέτοιο προπονητή! tongue.gif Ο οποίος δείχνει να εκμεταλλεύεται "εξαφανισμένους" παίχτες (Χαλπερίν-Έρτσεγκ), και να καλύπτει κενά του ροστερ μέσα από την ομαδική δουλειά!

Δηλαδή δεν υπήρχε κανένα σύστημα για τον Τσιλντρες?
Ήταν τυχαία τα κοψίματα του στην μπειζ λάιν, στο ξεκίνημα των pick&roll, απο τα οποία προέκυπταν ένα σορό καρφώματα και άλεϋ ουπ?
Νομίζω ότι στην υπόθεση Τσιλντρες υπήρχε μια μεγάλη παρεξήγηση
Ο κόσμος στο μυαλό του είχε ταυτίσει το "σύστημα για την εκμετάλλευση του Τζος", με το isolation.
Αν δηλαδή όταν έπαιρνε τη μπάλα ο Τζος, οι άλλοι 4 άνοιγαν για να πάει στο 1 on 1, θα ήμασταν ευχαριστημένοι και καλυμμένοι απο τον σχεδιασμό.. !!!!

Αυτό όσον αφορά την εκμετάλλευση του Τσιλντρες..

Όσον αφορά τώρα την εκμετάλλευση του Χαλπερίν ή του Έρτσεγκ, ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο έχει επιτευχθεί αυτό...

Δεν έχω δει κανένα σύστημα ή κανένα τρόπο με τον οποίο να "βοηθιούνται" οι 2 αυτοί παίχτες
Αυτό που τους βοηθάει είναι η ανυπαρξία των Μαυροκεφαλίδη, Νίλσεν, Γκορντον, Κέσελι, Παπανικολάου, που δημιουργεί ανάγκες και χρονικά περιθώρια συμμετοχής σε 2 παίχτες που έχουν την ποιότητα για να παίζουν παραπάνω απο τους προαναφερθέντες..

Απο εκεί και πέρα, σύστημα για την εκμετάλλευση τους, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει!
Έχω σίγουρα δει έναν Ερτσεγκ πολύ πιο μαχητικό απο ότι στο παρελθόν και έναν Χαλπερίν πολύ πιο ήρεμο και χαλαρό απο ότι στο παρελθόν.

Και εκεί βρίσκεται και η επιτυχία και το ταλέντο του Ντούντα, ότι μπορεί να δώσει την απαραίτητη ψυχολογία στους παίχτες του και να τους δώσει κίνητρο για να παλεύουν και να προσπαθούν σκληρά..
frenchman7
QUOTE(rankin @ Jan 26 2011, 10:58 ) *
Δηλαδή δεν υπήρχε κανένα σύστημα για τον Τσιλντρες?
Ήταν τυχαία τα κοψίματα του στην μπειζ λάιν, στο ξεκίνημα των pick&roll, απο τα οποία προέκυπταν ένα σορό καρφώματα και άλεϋ ουπ?
Νομίζω ότι στην υπόθεση Τσιλντρες υπήρχε μια μεγάλη παρεξήγηση
Ο κόσμος στο μυαλό του είχε ταυτίσει το "σύστημα για την εκμετάλλευση του Τζος", με το isolation.
Αν δηλαδή όταν έπαιρνε τη μπάλα ο Τζος, οι άλλοι 4 άνοιγαν για να πάει στο 1 on 1, θα ήμασταν ευχαριστημένοι και καλυμμένοι απο τον σχεδιασμό.. !!!!

Αυτό όσον αφορά την εκμετάλλευση του Τσιλντρες..

Όσον αφορά τώρα την εκμετάλλευση του Χαλπερίν ή του Έρτσεγκ, ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο έχει επιτευχθεί αυτό...

Δεν έχω δει κανένα σύστημα ή κανένα τρόπο με τον οποίο να "βοηθιούνται" οι 2 αυτοί παίχτες
Αυτό που τους βοηθάει είναι η ανυπαρξία των Μαυροκεφαλίδη, Νίλσεν, Γκορντον, Κέσελι, Παπανικολάου, που δημιουργεί ανάγκες και χρονικά περιθώρια συμμετοχής σε 2 παίχτες που έχουν την ποιότητα για να παίζουν παραπάνω απο τους προαναφερθέντες..

Απο εκεί και πέρα, σύστημα για την εκμετάλλευση τους, εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει!
Έχω σίγουρα δει έναν Ερτσεγκ πολύ πιο μαχητικό απο ότι στο παρελθόν και έναν Χαλπερίν πολύ πιο ήρεμο και χαλαρό απο ότι στο παρελθόν.

Και εκεί βρίσκεται και η επιτυχία και το ταλέντο του Ντούντα, ότι μπορεί να δώσει την απαραίτητη ψυχολογία στους παίχτες του και να τους δώσει κίνητρο για να παλεύουν και να προσπαθούν σκληρά..


Εγώ πιστεύω πως οι πλειοψηφία των επιθέσεων του Τσίλντρες ήταν προσωπικές ενέργειες.. Και επειδή ο Τσιλνρες δεν είναι το πιο κραχτό παράδειγμα, να σου πω για τον Σχορτσιανίτη. Πες μου πόσες φορές πέρυσι φωνάζαμε πως δεν εκμετάλλευόμαστε τους χώρους που δημιουργούνται με τα double και τα triple team που του γινόντουσαν...
Ο Ντούντα πιστεύω πως θα του είχε "περάσει" κάποια πράγματα..

Για το άλλο θέμα, αυτό εννοώ φίλε rankin με το "δείχνει να εκμεταλλεύεται "εξαφανισμένους" παίχτες " που έγραψα προηγουμένως. Γιατί η ψυχολογία είναι το Α και το Ω... Είναι άλλο να τον βγάζεις μετά από ένα χαμένο σουτ, και άλλο να του δείχνεις εμπιστοσύνη. Και μέχρι τώρα δείχνει να κερδίζει αυτούς τους 2 παίχτες ,οι οποίοι μπορούν να φανούν υπερπολύτιμοι την φετινή χρονιά, που έχουμε τόσο αναιμικό ροστερ..
rankin
QUOTE(frenchman7 @ Jan 26 2011, 11:26 ) *
...οι οποίοι μπορούν να φανούν υπερπολύτιμοι την φετινή χρονιά, που έχουμε τόσο αναιμικό ροστερ..

Ποιος το επέλεξε αυτό το τόσο αναιμικό ρόστερ ;

Ποιος έλεγε από το καλοκαίρι, ότι οι βασικοί του άξονες θα είναι Μίλος-Σπαν-Μπουρούσης και οι άλλοι θα είναι σπουδαίοι ρολίστες;

Η ομάδα στο σύνολο της είναι επιλογή του κόουτς. Αυτός επέλεξε να έχει αυτό το ροστερ και με αυτό να πορευτεί μέχρι το τέλος.

Και τα γράφω αυτά γιατί συχνά-πυκνά ακούω να κατηγορούν τους προέδρους, που είμαι βέβαιος, ότι αν τους ζητούσε και πιο ακριβούς παίχτες ο προπονητής, θα τους είχε..
Μπορεί όχι τον Τσιλντρες, αλλά σίγουρα κάποιους καλύτερους (και ακριβότερους) παίχτες..
frenchman7
QUOTE(rankin @ Jan 26 2011, 11:36 ) *
Ποιος το επέλεξε αυτό το τόσο αναιμικό ρόστερ ;

Ποιος έλεγε από το καλοκαίρι, ότι οι βασικοί του άξονες θα είναι Μίλος-Σπαν-Μπουρούσης και οι άλλοι θα είναι σπουδαίοι ρολίστες;

Η ομάδα στο σύνολο της είναι επιλογή του κόουτς. Αυτός επέλεξε να έχει αυτό το ροστερ και με αυτό να πορευτεί μέχρι το τέλος.

Και τα γράφω αυτά γιατί συχνά-πυκνά ακούω να κατηγορούν τους προέδρους, που είμαι βέβαιος, ότι αν τους ζητούσε και πιο ακριβούς παίχτες ο προπονητής, θα τους είχε..
Μπορεί όχι τον Τσιλντρες, αλλά σίγουρα κάποιους καλύτερους (και ακριβότερους) παίχτες..


Μαζί σου σε αυτό, η φετινή ομάδα είναι καθαρά δική του, και οι όποιες λάθος επιλογές σε αυτόν χρεώνονται...
Ας περιμένουμε το τέλος όμως για να κάνουμε ταμείο..
LFO
QUOTE(frenchman7 @ Jan 26 2011, 11:53 ) *
Μαζί σου σε αυτό, η φετινή ομάδα είναι καθαρά δική του, και οι όποιες λάθος επιλογές σε αυτόν χρεώνονται...
Ας περιμένουμε το τέλος όμως για να κάνουμε ταμείο..


γιαυτο θα εισπραξει στο τελος και ολο το credit....
Lebron08
Διαβάζω όλα αυτά που γράφονται για το τί θα προτιμούσαν οι φίλοι του ΟΣΦΠ ή του ΠΑΟ (Α1 ή Euroleague)... Αρχικά πιστεύω πως στην ουσία η σωστη ερώτηση είναι: Euroleague ή 2+3 νίκες επί του αιωνίου μέσα στη χρονία? Οπότε η απάντηση είναι προφανής για εμένα (που δεν είμαι οπαδός ούτε του ενός ούτε του άλλου)... Όσον αφορά το τί θα απαντούσαν οι πρόεδροι των ομάδων σ' αυτήν την ερώτηση, στο επίπεδο που έχουν φτάσει και οι δύο και σύμφωνα με τα χρήματα που έχουν ξοδέψει, η απαντηση δε μπορεί να είναι αλλη εκτός απο το: ΤΑ ΘΕΛΩ Ο Λ Α! Αν και για εμένα πλέον το πρωτάθλημα της Α1 δεν έχει καθόλου ειδικό βάρος έτσι που έχει καταντήσει και θα έπρεπε να αρχίζει με τον τελικό μεταξυ των δυο το Σεπτέμβρη και να συνεχίζεται χωρίς αυτούς μετα για τις υπόλοιπες θέσεις.... Για να μην κουράζονται κιόλας για κάτι που ξέρουν από την αρχή πως θα το πετύχουν....
PanosIlio
Don't worry μπρε, ο Ολυμπιακός θα κάνει το 5 στα 5 στα επόμενα παιχνίδια στο TOP-16 και θα περάσει και μάλιστα πρώτος.

Βασιλόπουλος is back και θα κάνει θαύματα.

Αρκεί να είναι στην 12αδα tongue.gif
il postino
QUOTE(rankin @ Jan 26 2011, 08:56 ) *
Τι πάει να πει αυτό;
Ο δαφνοστεφανομένος κάνει μεταγραφές ή ο κόσμος ψηφίζει στο Olympiacosbc.gr Και διαλέγει παίχτες;
Οι εκάστοτε προπονητές διαλέγουν παίχτες, και πάντα, μα πάντα, γίνονται και σφάλματα...
Και αυτό ισχύει για κάθε ομάδα
Δηλαδή ο Παναθηναϊκός με Τέπιτς-Καλάθη, ή με τον Σερμαντίνι που τον κουβαλούσε 2 χρόνια στη καμπούρα του, ή με τον Ντελκ κάποτε, ή με τον Γκόλεματς και τον Χέισλιπ, ή με τον Κέτσμαν, τον Ουίνστον, τον Πρκατσιν, τον Γιαβτόκας και τον Ζιζιτς, έκανε διάνα;;;;

Το μεγάλο φετινό μου παράπονο είναι πως ενώ κάθε ομάδα και κάθε προπονητής θα κάνει σφάλματα στο μεταγραφικό του σχεδιασμό, ο Ολυμπιακός φέτος αφενός έχει ξεπεράσει το λογικό περιθώριο εμπιστοσύνης, έχοντας κάνει ουσιαστικά περισσότερες κακές από καλές μεταγραφές και αφετέρου υπάρχει μια ακατανόητη άρνηση αποδοχής της πραγματικότητας αυτής και εξακολουθούν και συμπεριφέρονται σαν παιδί που διαβάζει παραμύθια και περιμένει το βάτραχο να μεταμορφωθεί σε πρίγκιπα...

rankin φιλε μου,

δε θα μπω σε διαδικασια απαριθμησης των λαθος μεταγραφων για να μην κουραζω, αλλωστε τις εχω γραψει μια προς μια (παπαλουκα, τσιλι, βουισιτς, ουειφερ.....) στο παρελθον. η διαφορα με τον παο ειναι οτι οι πρασινοι δυσκολα λαθευουν σε μεταγραφη βασικου παικτη, οπου στηριζουν πολλα απο το παιχνιδι τους (εξαιρεση το διδυμο ντελκ-γιεφτοκας). αντιθετα, ο οσφπ εχει βασιστει αρκετες φορες σε κουτσα αλογα (και μεταφορικα και κυριολεκτικα). τωρα για λανθασμενες μεταγραφες νεαρων παικτων και χειμερινων προσθηκων μπορουμε να πουμε πολλα....
colonel gomelsky
Πάντως το "λανθασμένη- άστοχη μεταγραφή" δεν ταυτίζεται απαραίτητα με το κακός παίκτης. Η καλή μεταγραφή δίνει θετικό πρόσημο στο λόγο απόδοση/τιμή. Η (αυτοτελής) αξία του παίκτη αφορά μόνο την απόδοση.

Υπο αυτό το πρίσμα ο Τσίλντρες ήταν καλός παίκτης, αλλά αποτυχημένη μεταγραφή. Ο Παπαλουκάς το ίδιο. Ο Κλέιζα ακριβώς το αντίθετο. Ο Τεόντοσιτς τεράστια επιτυχία απ όλες τις απόψεις.

Για τον ΠΑΟ ο Σάτο ως μεταγραφή είναι μέτρια, αλλά ως απόδοση πολύ καλός. Αντίθετα οι Καϊμακόγλου, Βουγιούκας είναι καλύτερες μεταγραφές.

Για να επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ: Ο ΟΣΦΠ θα κερδίσει σχετικά εύκολα σήμερα για αρκετούς λόγους: α) έχει αντικειμενικά πολύ ανώτερη ομάδα β) είναι νωπή η "σφαλιάρα" από την Φενέρ γ) Δεν έχει άλλα περιθώρια απωλειών.

Για ομάδα του Ντούντα οι 3 παραπάνω λόγοι φτάνουν και περισσεύουν για να δούμε ένα 10-15+
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 26 2011, 13:03 ) *
Πάντως το "λανθασμένη- άστοχη μεταγραφή" δεν ταυτίζεται απαραίτητα με το κακός παίκτης. Η καλή μεταγραφή δίνει θετικό πρόσημο στο λόγο απόδοση/τιμή. Η (αυτοτελής) αξία του παίκτη αφορά μόνο την απόδοση.


To προσημο του λογου value/money μαθηματικα θα ειναι παντα θετικο αφου και οι 2 τιμες ειναι θετικες..Η καμενη παρατηρηση της ημερας... rolleyes.gif

ΥΓ:Τωρα εμας γιατι μας νοιαζει το value/money και δεν μας νοιαζει μονο το Value λες και ειμαστε μανατζερ και προεδροι ειναι αλλη κουβεντα..
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Jan 26 2011, 13:07 ) *
To προσημο του λογου value/money μαθηματικα θα ειναι παντα θετικο αφου και οι 2 τιμες ειναι θετικες..Η καμενη παρατηρηση της ημερας... rolleyes.gif

ΥΓ:Τωρα εμας γιατι μας νοιαζει το value/money και δεν μας νοιαζει μονο το Value λες και ειμαστε μανατζερ και προεδροι ειναι αλλη κουβεντα..


Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με το θετικό, >=1.

ΥΓ. Καλά αυτό που λες ακούγονταν συνέχεια σαν επιχείρημα και θα σου πω γιατί είναι έωλο και πρέπει να ενδιαφέρει τον εκάστοτε οπαδό. Γιατί πολύ απλά, to money μπορεί να μην το βάζουμε εμείς, αλλά δεν είναι ανεξάντλητο. Αυτό σημαίνει ότι αν με τα ίδια λεφτά μπορεί να ενισχυθεί περισσότερο η ομάδα (με 2 τοπ παίκτες) και συ πας και παίρνεις έναν (κατωτέρου επιπέδου ίσως από τους δύο) τότε υπάρχει θέμα.

ΥΓ. 2 Δηλαδή: Είναι σωστό μεν το "αφού κάνω τη δουλειά μου τι με νοιάζει πόσο κόστισε" αλλά ορθότερο το "με το ποσό που κόστισε ο χ μήπως θα μπορούσα να κάνω καλύτερα τη δουλειά μου". Αν πας και δώσεις στον Στιβ Νας 50 εκ δολλάρια το χρόνο καθαρά και αυτός έρθει, αυτή θα είναι επιτυχημένη μεταγραφή επειδή είναι ο Νας; Όχι βέβαια, αφού πιθανώς με 10εκ θα μπορούσες να ενισχύσεις το ίδιο την ομάδα και να κατακτήσεις όλους τους στοχους.
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 26 2011, 13:11 ) *
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με το θετικό, >=1.

ΥΓ. Καλά αυτό που λες ακούγονταν συνέχεια σαν επιχείρημα και θα σου πω γιατί είναι έωλο και πρέπει να ενδιαφέρει τον εκάστοτε οπαδό. Γιατί πολύ απλά, to money μπορεί να μην το βάζουμε εμείς, αλλά δεν είναι ανεξάντλητο. Αυτό σημαίνει ότι αν με τα ίδια λεφτά μπορεί να ενισχυθεί περισσότερο η ομάδα (με 2 τοπ παίκτες) και συ πας και παίρνεις έναν (κατωτέρου επιπέδου ίσως από τους δύο) τότε υπάρχει θέμα.


Ναι το φανταστηκα οτι αυτο εννοεις..

Στην περιπτωση τουλαχιστον του Ολυμπιακου(και νομιζω και του Παο) για πολλα χρονια αυτο που λες δεν ισχυε..Δηλαδη δεν ειχε συγκεκριμενο μπατζετ να ξεοδεψει ωστε να πει εδωσα τωρα 2 εκ στον ταδε και αρα δεν μπορω να παρω και τους αλλους που ηθελα..Παραδειγμα πχ ο Σαρας το 2007 που ενω ο Παο ειχε κλεισει τις μεταγραφες του εδωσε επιπλεον 4 εκ για να τον παρει(δηλαδη κοντα το 1/4 του συνολικου μπατζετ)..Τωρα αν θα αλλαξει αυτο και λογω οικονομικης καταστασης ειναι αλλη κουβεντα αλλα ειναι δεδομενο οτι δεν εβλαψαν το υλικο του Ολυμπιακου αυτα τα χρονια οι Βουισιτς Παπαλουκας Τσιλι Ουειφερ Ματσε Βασιλοπουλος κλπ που πιθανον υπερκοστολογηθηκαν με την εννοια οτι ο Ολυμπιακος τον αγωνιστικο σχεδιασμο του τον εκανε εντελως ανεξαρτητα απο τα οικονομικα.

ΥΓ2: Αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι ο Ολυμπιακος τοσα χρονια εδινε και τα 50 εκ στον Νας και τα επιπλεον για τους υπολοιπους..οτι τελικα αυτο δεν το εκανε καλα αφου δεν πηρε τους τιτλους ειναι αλλη κουβεντα..Αλλα εδω εξεταζουμε την διαθεση που σαφως δειχνει οτι οι μεταγραφες τοσα χρονια δεν ειχαν οικονομικους περιορισμους.
LFO
O Steve δεν ερχεται γιατι δεν χωραει στα γκαρντ οχι λογω χρηματων.... 69.gif 69.gif
rankin
QUOTE(il postino @ Jan 26 2011, 12:43 ) *
δε θα μπω σε διαδικασια απαριθμησης των λαθος μεταγραφων για να μην κουραζω, αλλωστε τις εχω γραψει μια προς μια (παπαλουκα, τσιλι, βουισιτς, ουειφερ.....)


Πέραν της υπόθεσης Ουέιφερ, που ήταν πατάτα, οι άλλοι τρεις είναι πολύ καλοί παίχτες και μου ακούγεται αστείο να θεωρούμε ως λάθος την μεταγραφή αυτών των παιχτών, μόνο και μόνο επειδή μπορεί να κόστισε παραπάνω χρήματα απο όσο ενδεχομένως θεωρεί ο καθένας απο εμάς ότι θα ήταν το σωστό αντίτιμο.

Συν του ότι το σωστό αντίτιμο για έναν παίχτη το ορίζει μόνο η αγορά.

QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 26 2011, 13:03 ) *
Πάντως το "λανθασμένη- άστοχη μεταγραφή" δεν ταυτίζεται απαραίτητα με το κακός παίκτης. Η καλή μεταγραφή δίνει θετικό πρόσημο στο λόγο απόδοση/τιμή. Η (αυτοτελής) αξία του παίκτη αφορά μόνο την απόδοση.

Υπο αυτό το πρίσμα ο Τσίλντρες ήταν καλός παίκτης, αλλά αποτυχημένη μεταγραφή. Ο Παπαλουκάς το ίδιο. Ο Κλέιζα ακριβώς το αντίθετο. Ο Τεόντοσιτς τεράστια επιτυχία απ όλες τις απόψεις.

Για τον ΠΑΟ ο Σάτο ως μεταγραφή είναι μέτρια, αλλά ως απόδοση πολύ καλός. Αντίθετα οι Καϊμακόγλου, Βουγιούκας είναι καλύτερες μεταγραφές.


Και συνεχίζω εδώ...
Μια ομάδα δεν είναι προσομοίωση μιας μινι οικονομίας
Δηλαδή αν ο Ολυμπιακός ξόδευε υπέρογκα ποσά για να πάρει 3 παίχτες, περισσότερα ενδεχομένως από όσα θα θεωρούσε η κοινή λογική ότι κοστίζουν, αλλά με αυτούς τους παίχτες, έπαιρνε τριπλ κραουν για 3 χρόνια σερί, θα ήταν αποτυχημένες μεταγραφές, γιατί το ratio: value/money δεν θα ήταν το καλύτερο δυνατό;;;;;;;;;

Αυτά ουτε ο Παπακωνσταντίνου με το Γιωργάκη Παπανδρέου δεν τα λένε
Να ευημερούν δηλαδή οι αριθμοί και να μην μπαίνουμε στην ουσία;;;

Με αυτή τη λογική το πρότυπο ομάδας είναι ο Κολοσσός, γιατί για τα λεφτά που δίνει, έχει ομαδάρα..

Υπάρχει μόνο ένα "πρισμα" υπο το οποίο κρίνεται μια ομάδα και οι παίχτες της, και αυτό είναι το αποτέλεσμα..
Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, πχ οι τρεις παίχτες που αναφέρθηκαν, Παπαλουκάς-Βούσιτς-Τσιλς, οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο φάιναλ φόρ 08-09, και μαζί με τον Κλέιζα και τον Τεόντοσιτς, στο τελικό του 09-10 παίζοντας μάλιστα σαν ομάδα πολύ ωραίο μπάσκετ για μεγάλο χρονικό διάστημα και θεωρώ ότι ήταν η δεύτερη καλύτερη ομάδα στην ευρώπη πέρσι.

Το μπάσκετ που μας έδειξε πέρσι ο Ολυμπιακός, ή η φάση που Ο Τσιλς καρφώνει σε νεκρό χρόνο και στέλνει την ομάδα μου στην παράταση, στον ημιτελικό της ευρωλίγκα , ή επίσης το εκπληκτικό παιχνίδι του με τον Παναθηναϊκό και ενώ έχει χάσει τον πατέρα του λίγες μέρες πριν, είναι PRICELESS!!!!!
Το να βλέπεις τον Νικόλα το Βούισιτς να σκανάρει το γήπεδο και να μοιράζει ασίστ σαν άσσος, είναι επίσης PRICELESS!!!

Αυτό είναι το μπάσκετ, και αν μας κόστισε κάτι παραπάνω, χαλάλι!!!

**Και ελπίζω και ο πρόεδρος να εξακολουθεί να το βλέπει έτσι και να μην του έχουν αλλάξει τα μυαλά...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.