Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέο περιοδικό για μπάσκετ;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2
NBAholic
Φήμες κυκλοφορούν ότι είναι πιθανό να κυκλοφορήσει νέο ελληνικό εβδομαδιαίο έντυπο για το μπάσκετ. Στο Ssport άκουσα ότι θα είναι εφημερίδα, ενώ στο Ssport FM άκουσα τυχαία μια διαφήμιση (δυστυχώς, μόνο ένα μικρό της μέρος, δε συνέλαβα όνομα…).

Το άκουσε κανείς σας;
Warrior
Δεν ξερω αν θα ειναι για μπασκετ ομως..
Λενε για καινουρια εφημεριδα..

Καρπετοπουλος,Σωτηρακοπουλος,Χελακης και διαφοροι αλλοι,εχουν φυγει απο εκει
που δουλευαν και λεγεται οτι θα ειναι στην καινουρια..

Υπο την αιγιδα του Κοντομηνα.Αυτα εχω ακουσει,δεν ξερω τωρα..
dizzy_fingers
Καρπετοπουλος,Σωτηρακοπουλος,Χελακης...δε μου κάνει για μπασκετική εφημερίδα. 39.gif

Τώρα που το είπες όμως χόλικ, θα έχω τα αυτιά μου ορθάνοιχτα στον sportfm....
oh bane bane
Στο Goal ,της Δευτέρας νομιζω, διάβασα για μπασκετική 24σέλιδη εφημερίδα 41.gif που ξεκινά την τρίτη 15/2. Δεν συγκράτησα όνομα, αλλά θα γράφουν
Καρύδας, Ντεντόπουλος κ.α.

bball.gif bball.gif bball.gif
Warrior
Μακαρι...
NBAholic
QUOTE
Καρπετοπουλος,Σωτηρακοπουλος,Χελακης...δε μου κάνει για μπασκετική εφημερίδα.

Τώρα που το είπες όμως χόλικ, θα έχω τα αυτιά μου ορθάνοιχτα στον sportfm....



Το έχω ακούσει από άλλες φήμες κι αυτό που λες, αλλά μιλάω για άλλο έντυπο, ίσως αυτό που αναφέρει ο «bane bane». Στη διαφήμιση, πρόλαβα να ακούσω τα ονόματα «Τζόρνταν-Λεμπρόν Τζέιμς» και μετά το ότι πρόκειται για το μοναδικό μπασκετικό περιοδικό.
greece4
makari...
IraTmac
Πολύ κρίμα που έκλεισε το Τρίποντο. μακάρι να γίνει ανάλογη προσπάθεια.

πάντως 24 σελίδες είναι ελάχιστες.
greece4
οντως, κριμα που εκλεισε...
κ απ'το τιποτα, καλες κ οι 24 σελιδες αν γινει...
dizzy_fingers
Ναι συμφωνώ...αρκεί να είναι όμως και η τιμή ανάλογη wink.gif
NBAholic
Το μυστήριο λύνεται!
Το είδα σήμερα στην ΕΤ1. Basket news είναι ο τίτλος της εφημερίδας, θα βγαίνει κάθε Τρίτη, είναι έγχρωμη, αλλά η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη για το μέγεθός της (1,5 ευρώ).
dizzy_fingers
Εγώ θα τα δώσω.. 39.gif

Τουλάχιστον για τα πρώτα τεύχη της - να δούμε τι λέει.
Warrior
wav.gif
MZ13
Καλή προσπάθεια.... ελπίζω αυτοί που θα γράφουν να είναι γνώστες του αντικειμένου και όχι να ασχολούνται με το μπάσκετ επειδή δεν έχουν χώρο για άλλους συντάκτες οι ποδοσφαιρικές εφημερίδες.... 68.gif
IraTmac
QUOTE (dizzy_fingers @ Feb 12 2005, 10:01 PM)
Εγώ θα τα δώσω.. 39.gif

Τουλάχιστον για τα πρώτα τεύχη της - να δούμε τι λέει.

ακριβώς. smile.gif

αν μάθει κανείς πότε αρχίζει να κυκλοφορεί, σφυρίχτε rolleyes.gif
dizzy_fingers
QUOTE (NBAholic @ Feb 12 2005, 09:13 PM)
Το μυστήριο λύνεται!
Το είδα σήμερα στην ΕΤ1. Basket news είναι ο τίτλος της εφημερίδας, θα βγαίνει κάθε Τρίτη, είναι έγχρωμη, αλλά η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη για το μέγεθός της  (1,5 ευρώ).

wink.gif

Αύριο λοιπόν...για να δούμε τί θα δούμε 38.gif
Warrior
Εγω εχω στα χερια μου το πρωτο τευχος..

Λοιπον καλες οι εντυπωσεις απο την πρωτη ματια..
Καποια πραγματα δεν το κρυβω,τα περιμενα καπως καλυτερα..

Αλλα ενταξει.Αρχη ειναι ακομα..
24 σελιδες ειναι λιγες παντως για εβδομαδιαια εκδοση. wink.gif

Εχει συνεντευξεις,αφιερωματα σε τελικο κυπελλου και Αll Star Game και πολλα αλλα..
Πρωτη γευση ειναι παντως..Θα δουμε με τον καιρο.

Γραφουν Καρυδας,Ευσταθιου,Τεντοπουλος,Μανουσελης,Φ
ιλερης και αλλοι.

Εχει και σελιδα στο Internet,αν και ακομα δεν λειτουργει,εγω δεν μπορεσα να μπω..
dizzy_fingers
Τη διάβασα 2 φορές ήδη....
Πρώτο τεύχος είναι όμως, λογικά στο μέλλον θα μεγαλώσει. wink.gif

Κι εμένα θετικές είναι οι εντυπώσεις.
Μου αρέσει που έχει πολλά άρθρα και όχι ανώνυμες μικροστήλες σαν αυτές που βλέπουμε σε άλλες εφημερίδες που τα χώνουν σταγόνα σταγόνα σε όποιον βρούν.

Άντε, υπομονή μέχρι την επόμενη βδομάδα τώρα.


Όσον αφορά τη σελίδα στο ίντερνετ www.basketnews.gr, υπάρχει (εγώ μπήκα 7.gif ) αλλά ή κάποιο λάθος έχουν κάνει στη σχεδίαση ή δεν έχουν καθόλου υλικό, καθώς όλα τα λινκ σε αυτήν βγάζουν στην αρχική της σελίδα.
Warrior
Και εγω καταφερα να μπω τωρα το βραδυ στην σελιδα..


Τωρα δουλευουν και τα λινκ για συνεντευξεις και τα αφιερωματα..
Μαλλον τωρα την χτιζουν..
NBAholic
Πρώτες εντυπώσεις θετικές, ιδίως για τα ελληνικά τεκταινόμενα. Το τμήμα του ΝΒΑ θέλει κάποια βελτίωση. Χαίρομαι που έχει και γυναικεία σελίδα. Το τρίπτυχο που θα ήθελα να πληροί μια καλή εφημερίδα είναι:

-Αφιερώματα (όχι στην ξερή παρουσίαση της επικαιρότητας. Έγινε καλή αρχή, με το Κύπελλο)
-Στήλη αλληλογραφίας
-Μελλοντικές προσφορές μπασκετικών CD (γιατί αν περιμένουμε τις άλλες αθλητικές να το πράξουν, θα αρχίσουμε να σκοντάφτουμε στα γένια μας).
dizzy_fingers
Ναι η στήλη αλληλογραφίας είναι must...θα τους στείλω mail να τη βάλουν cool.gif.

Όσον αφορά τα cd, αυτά θα πρέπει να περάσουν μερικές βδομάδες ακόμα, να κυκλοφορήσει η εφημερίδα.... wink.gif
IraTmac
QUOTE (NBAholic @ Feb 16 2005, 03:20 PM)
Πρώτες εντυπώσεις θετικές, ιδίως για τα ελληνικά τεκταινόμενα. Το τμήμα του ΝΒΑ θέλει κάποια βελτίωση. Χαίρομαι που έχει και γυναικεία σελίδα. Το τρίπτυχο που θα ήθελα να πληροί μια καλή εφημερίδα είναι:

-Αφιερώματα (όχι στην ξερή παρουσίαση της επικαιρότητας. Έγινε καλή αρχή, με το Κύπελλο)
-Στήλη αλληλογραφίας
-Μελλοντικές προσφορές μπασκετικών CD (γιατί αν περιμένουμε τις άλλες αθλητικές να το πράξουν, θα αρχίσουμε να σκοντάφτουμε στα γένια μας).

συμφωνώ απόλυτα. για την αλληλογραφία μάλιστα, αν έχεις το τεύχος 798, στις 24 φεβρουαρίου 2004, θα βρεις ένα δικό μου αρθράκι με υπογραφή "Δημήτρης Ι." smile.gif έστειλα κι άλλα, αλλά αυτό μου ρχεται τώρα.

επίσης θα ήθελα στατιστικά στοιχεία κι αφιερώματα στα ρόστερ όπως έκανε το τρίποντο. cool.gif
NBAholic
QUOTE
συμφωνώ απόλυτα. για την αλληλογραφία μάλιστα, αν έχεις το τεύχος 798, στις 24 φεβρουαρίου 2004, θα βρεις ένα δικό μου αρθράκι με υπογραφή "Δημήτρης Ι."  έστειλα κι άλλα, αλλά αυτό μου ρχεται τώρα.


Το βρήκα, ματά από λίγο ψάξιμο.
Αναφερόσουν σε ρούκι και τραυματίες του ΝΒΑ, ε;
Περιέργως, δεν είδα πουθενά αναφορά στον ΤΜακ. wink.gif


Εγώ έστειλα καμιά δεκαριά, μια εκ τν οποίων (την πρώτη μου) στα Αγγλικά, τη μοναδική ξενόγλωσση! Πάντως, δεν έστειλα στο 798, αλλά το έκανα σε μερικά κοντινά τεύχη.
dizzy_fingers
Εγώ, μαντέψτε τι θα τους γράψω rolleyes.gif 65.gif

biggrin.gif
emperor
Την πήρα και εγώ την εφημερίδα.Καλούτσική ήταν αν και εμένα δεν με αρέσε πολύ το σχήμα.Πρέπει να μικρίνει λίγο.Πάντως από το τίποτα ............
IraTmac
QUOTE (NBAholic @ Feb 16 2005, 04:38 PM)
QUOTE
συμφωνώ απόλυτα. για την αλληλογραφία μάλιστα, αν έχεις το τεύχος 798, στις 24 φεβρουαρίου 2004, θα βρεις ένα δικό μου αρθράκι με υπογραφή "Δημήτρης Ι."  έστειλα κι άλλα, αλλά αυτό μου ρχεται τώρα.


Το βρήκα, ματά από λίγο ψάξιμο.
Αναφερόσουν σε ρούκι και τραυματίες του ΝΒΑ, ε;
Περιέργως, δεν είδα πουθενά αναφορά στον ΤΜακ. wink.gif


Ναι smile.gif

ο Tmac δεν είχε θέση, αφού δεν μιλούσα για τους κορυφαίους παίκτες, αλλά για τους τραυματισμούς μερικών από αυτούς. tongue.gif

το ήξερα οτι θα το βρεις. εγώ τα χω όπως κι όπου να ναι και τα βρίσκω δύσκολα, αλλά πιστεύω οτι εσύ είσαι τακτικό παιδί. biggrin.gif

Σπύρο, αν το γραφες στο Τρίποντο θα ήταν η καλύτερη διαφήμιση! τώρα θα σου πρότεινα να περιμένεις να μαθευτεί η εφημερίδα πρώτα wink.gif
dizzy_fingers
Βασικά έχω πολλές ιδέες για το πως να σπαμάρω το overplay 19.gif...αλλά ακόμα περιμένω για ένα ακόμη πραγματάκι... (πληρώσαμε χοστ, βάλαμε αρχική σελίδα....μας μένει ένα πράγμα ακόμα)
Στα μέσα μάρτη θα ξέρετε τί είναι αυτό wink.gif.
NBAholic
Χα-χα, φαντάζομαι μετά από λίγα χρόνια να έχουμε για μέλος, πχ, τον Καρύδα, που θα ποστάρει με το όνομα Coconut ή CBAholic ( tongue.gif ), κτλ!
IraTmac
πήρα την εφημερίδα. πολύ χλιδή ρε παιδί μ' γυαλίζει biggrin.gif

σπαστικό μέγεθος, αλλά ενδιαφέρον στο εσωτερικό της. μου άρεσαν τα στατιστικά της Ευρωλίγκα που είχε, όπως και μερικά άρθρα.

δείτε στην τρίτη σελίδα, στο άρθρο "Οι Έλληνες σέρνουν το χορό", που λέει "τέσσερις Έλληνες προπονητές", και μετρήστε τα ονόματα tongue.gif
NBAholic
Πράγματι, μπούκαρε κι άλλος ένας!
Έχω την εντύπωση όμως ότι ο Ιωάννου είναι Κύπριος.
emperor
Πάντως έχουμε μέλος δημοσιογράφο αλλά ακόμα δεν έχει ποστάρει.Εδώ στην Θεσσαλονίκη είναι γνωστός
IraTmac
Ποιός ρε συ και δεν τον πρόσεξα?
emperor
Επειδή μπορεί να μην γουστάρει να πούμε το όνομα θα σε πω σε ποια εφημερίδα είναι.Το Metrosport
dizzy_fingers
Ira εσένα εννοεί blech.gif!
IraTmac
QUOTE (dizzy_fingers @ Feb 18 2005, 02:09 PM)
Ira εσένα εννοεί blech.gif!

45.gif με κοροιδεύουν...

περίμενε λίγα χρονάκια μόνο... 19.gif

οκ, θα τον βρω αν είναι από το Τουρκοσπόρ wink.gif
dizzy_fingers
QUOTE (IraTmac @ Feb 18 2005, 03:57 PM)
οκ, θα τον βρω αν είναι από το Τουρκοσπόρ  wink.gif

7.gif
IraTmac
Σπύρο, αν πάρεις την εφημερίδα θα καταλάβεις. ή μάλλον, αρκεί το εξώφυλλο.
dizzy_fingers
Κατάλαβα...
greece4
den to xa prosexei k mallon exasa to 1o teuxos, an k 8a to psaxw... 8a dw omws to deutero an dn to vrw... to site pantws einai profanws sta polu arxika stadia kataskeyhs tou k exei elaxista pragmata mesa..
emperor
Τι λέει παιδιά πως βρίσκεται την εφημερίδα μετά από τρεις βδομάδες;
dizzy_fingers
Δε θα την αποκαλούσα εφημερίδα αλλά περιοδικό.
Κι αυτό γιατί (λόγω βεβαίως της συχνότητας κυκλοφορίας) έχει περισσότερο άρθρα και αφιερώματα παρά νέα - νέα υπό την έννοια των αποτελεσμάτων αγώνων με στατιστικά....γιατί τα άλλου είδους νέα (όπως Ρεντζιάς στο λιμάνι?) δεν λείπουν wink.gif.
Αυτό, προσωπικά, το βρίσκω θετικό.

Αν θες να μάθεις τα αποτελέσματα και στατιστικά αγώνων, μπορείς να πάρεις μία οποιαδήποτε καθημερινή αθλητική εφημερίδα ή ακόμη καλύτερα να μπεις στο overplay και να τα δεις biggrin.gif (ειδικά τώρα που έχουμε και τα live scores αγώνων).

Αλλά αν θες πραγματικά να διαβάσεις για το μπάσκετ, να διαβάσεις αφιερώματα (all star game...τελικός κυπέλλου), να μάθεις κάποια πράγματα (οι στήλες με τις ανταποκρίσεις από Ιταλία-Ισπανία είναι από τις αγαπημένες μου) αλλά και να δεις άτομα που γνωρίζουν το άθλημα και το αγαπάνε, να εκθέτουν την άποψή τους τότε το basket news είναι μία πολύ καλή επιλογή.

Γενικά λόγω και της έλλειψης ενός τέτοιου περιοδικού τόσο καιρό, δεν έχω και κάποιο μπούσουλα για να το συγκρίνω και μου φαίνονται όλα θετικά πάνω της...εκτός από τις λίγες σελίδες (σε μία μέρα έχει τελειώσει sad.gif ) αλλά και το μεγάλο μέγεθός τους.

Το καλό είναι πάντως ότι δείχνουν να έχουν τη διάθεση να εξελιχθούν καθώς ήδη στο 3ο τεύχος είδαμε και την προσθήκη της στήλης αλληλογραφίας.
MZ13
Μια χαρά είναι, αν συμπεριλάβουμε ότι μιλάμε για ένα νέο ξεκίνημα για μπασκετική εφημερίδα.... wink.gif

Εχει ακόμα μέλλον..... 41.gif
NBAholic
Προλάβατε να στείλετε καμιά επιστολή, παίδες;
greece4
συμφωνω, μου αρεσει για αρχη, εχει βεβαια περιθωρια βελτιωσης, αλλα δεν κυκλοφορει ουτε μηνα... πολυ θετικη η πρωτη εντυπωση...
dizzy_fingers
QUOTE (NBAholic @ Mar 4 2005, 01:15 AM)
Προλάβατε να στείλετε καμιά επιστολή, παίδες;

Not yet...

Λίαν συντόμως όμως.... wink.gif
IraTmac
για επιστολή μάλλον πλησιάζοντας στα play off...
dizzy_fingers
Παιδιά πήρε κανείς τη BasketNews σήμερα?
Εγώ ρώτησα σε 3 σημεία και δεν την έφεραν.

Σήμερα δεν επανακυκλοφορεί όπως μας είχαν πει?
NBAholic
Α, κι εσύ; Και νόμιζα ότι μόνο στη Θεσ/νίκη είχαν πρόβλημα. Κι εγώ το ίδιο, λοιπόν. Τα περίπτερα εδώ την έχουν χρεωμένη κι αυτό είναι όλο. Ένας περιπτεράς είπε ότι ίσως να έρθει αύριο, άλλος είπε ότι άκουσε για την επόμενη εβδομάδα...
harris
ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ μαγκες....

Ειχαν κανει λεει λαθος προγραμματισμο......ΥΠΟΜΟΝΗ
dizzy_fingers
40.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.