Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DVD JORDAN για μπασκετικούς !!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Interactive
myst
παιδια επειτα απο λαθος παραγγελιας στο AMAZON μου ηρθε ενα παραπανω κομματι του ULTIMATE JORDAN ειναι σφραγισμενο και το δινω στα 15 euro σε οποιον ενδιαφερεται

πληροφοριες μπορειτε να δειτε στο http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detai...?v=glance&s=dvd

το συγκεκριμένο DVD σταματησε πια να κυκλοφορει απο το AMAZON ειναι εκπληκτικο κομματι και πραγματικος θησαυρος για καθε φιλο του μπασκετ απλα ειναι REGION 1 οποιος ενδιαφερεται ας στειλει ενα pm
NBAholic
Eίναι όντως πολύ καλό DVD, πασίγνωστο.
Μήπως μπορείς να αποκαλύψεις το τοπ-10 των φάσεων που λένε ότι περιέχει; Εϊναι δηλαδή τα κλασικά, όπως η φάση που αλλάζει χέρι στον αέρα με τους Λέικερς ή φάση που καρφώνει μπροστά στο Γιούιν αφού αποφεύγει τα νταμπλ τιμ; Ή εχει και λιγότερο γνωστές φάσεις;

Εγώ, πάντως, από όλες τις φάσεις του Τζόρνταν δεν προτιμώ τα καρφώματα (όχι ότι είναι άσχημα...). Προτιμώ τα ακροβατικά και απίθανα λέι απ, εκεί που αφήνει τον αντίπαλο πίσω με ένα βήμα-αστραπή, σηκώνεται και "χορεύει". Όσοι έχουν δει το λέι απ που πραγματοποίησε το '93 (νομίζω) εναντίον των Νετς ή κάπου στα '88 με τους Χωκς (τα 2 κορυφαία του, πιστεύω), μάλλον θα συμφωνούν...


Παρεπιπτόντως, έστειλα προχθές μια επιστολή στην BasketNews, όπου και πρότεινα, αφού δεν μπορούν να προσφέρουν τα DVD με το μπασκετικό υλικό της ελληνικής τηλεόρασης, να δοκιμάσουν κάτι σε ΝΒΑ, όπως τα Jordan to the Max (άλλο ένα εξαιρετικό DVD), το κλασικό Larry Bird, a Basketball Legend, κ.ο.κ.
dizzy_fingers
Το come fly with me το θυμάστε?biggrin.gif
Ή τα άλλα που έδειχνε κάποτε το tv magic με Τζόρνταν, Μπερντ, Τζόνσον...Τι ωραίες εποχές wub.gif...

QUOTE
Όσοι έχουν δει το λέι απ που πραγματοποίησε το '93 (νομίζω) εναντίον των Νετς


"Jordan passed Petrovic...OHHHH!!!"
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό να ξαναγίνει τέτοιο λέι απ...Ο άνθρωπος κυριολεκτικά περπάτησε στον αέρα σε εκείμη τη φάση.
Λέω να το ποστάρω για να δείτε τι λέω. wink.gif
Anxel
QUOTE (NBAholic @ Jun 6 2005, 01:58 PM)
Παρεπιπτόντως, έστειλα προχθές μια επιστολή στην BasketNews, όπου και πρότεινα, αφού δεν μπορούν να προσφέρουν τα DVD με το μπασκετικό υλικό της ελληνικής τηλεόρασης, να δοκιμάσουν κάτι σε ΝΒΑ, όπως τα Jordan to the Max (άλλο ένα εξαιρετικό DVD), το κλασικό Larry Bird, a Basketball Legend, κ.ο.κ.

Ο κόσμος το'χει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι...Όλες μα όλες οι εφημερίδες βγάζουν video cds με αθλητικό υλικό από την Ελληνική τηλεόραση και μόνο η BasketNews το θεωρεί κάτι τέτοιο παράνομο...Που ήτανε η BasketNews όταν το sportime κυκλοφόρησε 6 video cd από τα 3 κερδισμένα final-4 του Παναθηναικού;

Μην περιμένεις να βγάλουν απολύτως τίποτα...
NBAholic
QUOTE
Ή τα άλλα που έδειχνε κάποτε το tv magic με Τζόρνταν, Μπερντ, Τζόνσον...Τι ωραίες εποχές


Όταν τα έδειχνε, δεν έπιανα Magic ούτε για αστείο (τώρα πιάνω καμιά φορά λόγω δορυφορικού, αλλά αυτό είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει). Θυμάμαι ότι εκπομπές τέτοιες επίσης έδειχνε το Μακεδονία TV. Δυστυχώς κι εκεί είχα τότε σήμα της συμφοράς.


QUOTE
"Jordan passed Petrovic...OHHHH!!!"
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό να ξαναγίνει τέτοιο λέι απ...Ο άνθρωπος κυριολεκτικά περπάτησε στον αέρα σε εκείμη τη φάση.


Ακριβώς γι'αυτό μιλάω. Οι τηλεσχολιαστές φώναζαν "Oh, Yes, yes, yes" Και στο προηγούμενο ημίχρονο είχε για ορεκτικό άλλο ένα θεαματικό λέι απ-ψαλίδι, με τους τηλεσχολιαστές να φωνάζουν "Oh, no, oh no!"


QUOTE
Ο κόσμος το'χει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι...Όλες μα όλες οι εφημερίδες βγάζουν video cds με αθλητικό υλικό από την Ελληνική τηλεόραση και μόνο η BasketNews το θεωρεί κάτι τέτοιο παράνομο...Που ήτανε η BasketNews όταν το sportime κυκλοφόρησε 6 video cd από τα 3 κερδισμένα final-4 του Παναθηναικού;

Μην περιμένεις να βγάλουν απολύτως τίποτα...


Για την ακρίβεια, αυτή και η Goal News, η οποία μάλιστα είχε κάποτε βγάλει πρωτοσέλιδο διαμαρτυρίας για όλες αυτές τις "καταπατήσεις" κι έκτοτε άρχισε να δίνει CD με παιχνίδια...Θέλω να ελπίζω, όμως, ότι τελικά θα "καμφθούν" και θα τολμήσουν. Κι αν όχι, υπάρχει κάτι παράνομο με το να κυκλοφορήσεις γνωστά DVD, όπως παλιά τα κυκλοφορούσαν, αν θυμάστε, στα video clubs με τη μορφή κασετών;
Anxel
Φώναζε,φώναζε η Goal News αλλά τελικά έκανε και αυτή το ίδιο...Aφού πλέον τα video cd που έχει κάθε εφημερίδα παίζουν σημαντικό ρόλο στις πωλήσεις της...Ακόμα και το περιοδικό Ραδιοτηλεόραση κυκλοφορεί με video cd από τους τελικούς κυπέλλου Ελλάδας...
harris
βαλτε κανα σιντι ρεεε.ε.ε.ε.ε.ε..ε.εε.ε.ε
myst
παιδια
εχει TOP-10 στις εξης κατηγοριες:

καρφωματα
δυσκολα καλαθια
buzzer beaters
assists

εχει και σπανιες φασεις

συνολικα κρατανε τα DVD περιπου 6 ωρες
dizzy_fingers
Ναι, αλλά myst κράτα το ένα τόπικ, μη γράφεις και στα δύο.
Τα διαβάζουμε μη νομίζεις...
airambado
paidia opoios exei dsl mporei na katevasei to programma lphant|(www.lphant.com)ekei mporeite na vreite oxi aplos polla video!para polla oti video mporeite na fantastite to exei mou to proteine prin ligo kairo enas gnostos mou apo ameriki...katevaste to kai dn tha xasete!!! bball.gif SIEMENS_G.A"5"
dizzy_fingers
Απλά να ενημερώσουμε τον κόσμο ότι αυτό το πρόγραμμα έρχεται "πακέτο" με adware. Τουλάχιστον αυτό σε προειδοποιεί...

Μιας και πιάσαμε τα Ρ2Ρ, τσεκάρετε και το limewire.
Καλό είναι να υπάρχει ένα rotation στα προγράμματα που χρησιμοποιείτε και για λόγους ασφάλειας και επειδή κάθε τόσο κλείνουν λόγω μηνύσεων και βγαίνει κάποιο άλλο wink.gif...
airambado
bball.gif sto limewire exei mikra videakia eno sto lphant exei perissotero afieromata,agones mpasket ousiastika exei ta PANTA.kai oti exo katevasei pote dn eixe kapoio io...
dizzy_fingers
Δεν είναι θέμα ιού. Άλλο ιός, άλλο adware.
Το δεύτερο δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο το πρώτο αλλά μπορεί να εξελιχθεί σε μεγαλύτερο pain in the ass από αυτό.

Θα το δοκιμάσω το πρόγραμμα στους υπολογιστές της σχολής tongue.gif biggrin.gif.
alex_10_
οντως το προγραμμα εχει μεσα πολλα βιντεο και κανενα σχεδον δεν εχει adware...
NBAholic
Πώς ξεκινά το κατέβασμα αρχείων στο lphant; Δεν μπορεί κανείς απλώς να παρακολουθήσει ένα video online, χωρίς να το σώσει;
airambado
bball.gif κανονικα οπως καθε p2p αλλα σου λεω δν υπαρχει λογος να ανησυχεις...+εχει δει κανεις το hoop dreams-blue chips-love and baskeball??παιδια ειναι καταπληκτικα αλλα ρε γαμωτο σε ενα βιντεο κλαμπ δν υπαρχουν!!οποιος εχει dsl να τις κατεβασει+υποτιτλους στο dvdstuff.gr η com αγγλικους εχει μονο να ξερετε!
NBAholic
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα και δε γνωρίζω περί p2p. Το μόνο που έκανα ήταν να βρω μια λίστα με τις λέξεις π.χ, Larry Bird, και μετά να πατήσω download σε ένα αρχείο και αυτό να προστεθεί στη λίστα των downloads. Για να γίνει το download όμως, κι όχι απλώς να έχω τη λίστα, πώς γίνεται;
airambado
Ακου τι γινεται..λοιπον σε αυτο το προγραμμα εκει που εχει το search πατας για παραδειγμα michael jordan και κανεις κλικ π.χ στο come fly with me.αυτο μπαινει στη λιστα και αυτοματα μολις βρει καποιον χρηστη που να ειναι μεσα εκεινη την στιγμη αρχιζει και το κατεβαζει...ειναι πολυ απλο.. bball.gif
NBAholic
Πόσος είναι ο μέσος χρόνος αναμονής; 30 λεπτά ανοιχτό το είχα προχθές μήπως και γίνει τπτ.
NBAholic
Επίσης, έχω διαβάσει ότι όταν το ελεφαντάκι φορά γυαλιά ηλίου, δεν υπάρχει σύνδεση. Ωστόσο, όταν ΔΕΝ φορά, βλέπω να γράφει "not connected" κι όταν ξαναλλάζει, μου αλλάζει και το ID...Mπερδεμένα πράγματα.

Και τι είναι στην μπάρα των downloads το μπλε και κόκκινο χρώμα (που μερικές φορές υπάρχουν και τα 2), απ'τη στιγμή που το download μου είναι σταθερά στο 0%;
dizzy_fingers
QUOTE
Επίσης, έχω διαβάσει ότι όταν το ελεφαντάκι φορά γυαλιά ηλίου, δεν υπάρχει σύνδεση.


Όταν μία πεταλούδα χτυπάει τα φτερά της στο Πεκίνο, βρέχει καταρακτωδώς στο Λονδίνο..go figure.

tongue.gif tongue.gif tongue.gif
NBAholic
Xάος... laugh.gif
Το έχεις δοκιμάσει εσύ;

Στους servers μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:

The ports TCP 4662 and UDP 4672 are not open or forwarded correctly in your firewall or router. You download speed will be much slower until you open this ports.
airambado
καποιες φορες και εμενα μου το εκανε στην αρχη αλλα τωρα μπαινει αμεσως...το καλυτερο ειναι να το αφησεις το βραδυ οταν ειναι να κοιμηθεις αφησε το να κατεβαζει..ο ελεφας(!) πρεπει να ειναι πρασινος οταν φοραει εκεινες τις γυαλουμπες παει να πει οτι το δικτυο στο οποιο εισαι δν εχει πολλους χρηστες...αυτο δν ξερω γιατι το κανει.π.χ μια φορα μπηκα απο ενα αλλο pc και μου πηρε αρκετη ωρα μεχρι να βρω δικτυο με πολλους χρηστες....++++πανε στο servers και δες ποια δικτυα εχουν high priority...παντως δν μπορεις να πεις δν εχει παρα πολλα βιντεο..??δοκιμασε οτι λεξη σου ερθει στο μυαλο σχετικη με το μπασκετ και αποκλειεται να μην σοθ βγαλει αρχεια!!++δες το hoop dreams-love and basketball+blue chips....ola ειναι γυρω απο το μπασκετ....ΦΟΒΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!!+Ελπιζω να τα καταφερεις και πιστεψε με αξιζει τον κοπο!!!
bball.gif bball.gif bball.gif smile.gif bball.gif bball.gif
dizzy_fingers
Σημείωση, ο Holic δεν έχει dsl.
Οπότε το να αφήσει ανοιχτό τα βράδυα το ίντερνετ, είναι σαν να πληρώνει τα χρέη των χωρών του τρίτου κόσμου biggrin.gif.


QUOTE
The ports TCP 4662 and UDP 4672 are not open or forwarded correctly in your firewall or router.


Αυτό σου λέει με λίγα λόγια πως πρέπει να έχεις dsl για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα, καθώς αυτές οι "πύλες" ανοίγουν μόνο από router (ή από firewall αλλά μόνο αν έχεις στατική ip) το οποίο χρησιμοποείται σε συνδέσεις dsl.
Αν οι ταχύτητές σου είναι αργές οι μηδαμηνές, τότε φταίει αυτό.
NBAholic
QUOTE
Αυτό σου λέει με λίγα λόγια πως πρέπει να έχεις dsl για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα, καθώς αυτές οι "πύλες" ανοίγουν μόνο από router (ή από firewall αλλά μόνο αν έχεις στατική ip) το οποίο χρησιμοποείται σε συνδέσεις dsl.
Αν οι ταχύτητές σου είναι αργές οι μηδαμηνές, τότε φταίει αυτό.


Κι όμως, κατεβάζω από υπολογιστή που έχει ADSL (ταχύτητα 386 kbps).
Παρεπιπτόντως, χθες ξεκίνησε να κατεβάζει ένα βίντεο, αλλά με low ΙD (παρεπιπτόντως, πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το νούμερο του ID για να θεωρείται high; ) και κατέβαζε με ταχύτητα ISDN, με το 1/7-1/6 περίπου, δηλαδή...

Φυσικά, κατεβάζω κυρίως φιλμάκια με highlights και αφιερώματα. Ταινίες μπασκετικές δεν με ενδιαφέρουν (κι άλλωστε, αν θέλω, τις νοικιάζω, γλυτώνοντας το νευρικό κλονισμό της αναμονής).
dizzy_fingers
Αγόρι μου!!!!!!!!!!
Έβαλες DSL!!! w00t.gif
(ξεκίνα να ανεβάζεις ό,τι έχεις στα downloads ΤΩΡΑ 45.gif )

Ή ταλαιπωρείς τον υπολογιστή κανενός ταλαίπωρου ανθρώπου? rolleyes.gif

Λοιπόν, αφού έχεις dsl....θα σου πω το βράδυ τί να κάνεις γιατί τώρα δεν προλαβαίνωtongue.gif.
Απλά πρέπει να ανοίξεις τις πόρτες 4662 και 4672 από το ρούτερ σου.
Τί μοντέλο είναι το ρούτερ σου?
airambado
κανε αυτο που σου ειπε ο dizzy fingers...εγω συνεχεια απο κει κατεβαζω...και για να βρεις αυτα που εχει εκει ειναι απο ΑΔΥΝΑΤΟΝ εως εξωπραγματικο και αμα εισαι τοσο κολοφαρδος και βρεις κατι θα ειναι 2-3 cd και αυτα με το ζορι..!!στο λεω γιατι το εχω ψαξει πολυ το θεμα!
NBAholic
Ο ΗΥ που χρησιμοποιώ στην "επαρχία" έχει ADSL εδώ και κάποιον καιρό, αλλά όχι και πολλά αρχεία.

Ο router είναι Speedtouch.
dizzy_fingers
Τσέκαρε το λινκ:
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=101637

αν έχεις κάποια απορία, ρώτα.

Χρήσιμα tips που μπορεί να σου χρησιμεύσουν:

- Όταν θα βρείς από που να κάνεις port forwarding, οι τιμές που θα χρειαστεί να βάλεις είναι οι εξής:
bball.gif Source IP Address: 192.168.1.1 συνήθως. Αν δεν δουλεύει, πάνε Start->Run->Cmd->πάτα ipconfig.
Αυτή που θέλεις, είναι ή η πρώτη ή η τρίτη (σίγουρα ξεκινάει από 192.168.....). Δε θυμάμαι, δοκίμασε και τις δύο αν δε δουλεύουν.
bball.gif Source Netmask: 0.0.0.0
bball.gif Destination IP Address: 192.168.1.2
bball.gif Destination Netmask: 255.255.255.255
bball.gif Destination Port Start: 4662
bball.gif Destination Port End: 4662
bball.gif Destination Port Map: 4662

Για τα τρία τελευταία πρέπει να έχεις επιλεγμένο το TCP.

Αυτή η διαδικασία ήταν για να ανοίξεις την θύρα 4662.
Για να ανοίξεις και την 4672 που χρειάζεται θα κάνεις τα ίδια, απλά όπου 4662 βάλε 4672 και αντί για TCP διάλεξε UDΡ.
NBAholic
Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με τα DOS, να αναφέρω ότι μετά την εντολή ipconfig, μου βγάζει:


Διεύθυνση ΙΡ μου βγάζει 10.0.0.1.
Μάσκα υποδικτύου 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη 10.0.0.138

Ποιο το επόμενο βήμα;
NBAholic
Xθες κατάφερα να κατεβάσω 50 ΜΒ βίντεο για πρώτη φορά. Αλλά τώρα, όλοι οι servers είναι σε κατάσταση "no needed parts". Τι πάει να πει αυτό;
airambado
τι να σου πω πρωτη φορα το ακουω αυτο..ο ελεφας τι χρωμα ειναι?
teneatis
λοιπόν για να κάνεις port forwrd στο alcatel
http://angelos0.com/Sections-article1-p1.html
αναλυτικότατα!
και δώσε πληροφορίες ποιο p2p χρησιμοποιείς ώστε να μπορούμε να κατεβάσουμε....
NBAholic
Έκανα τη διαδικασία που περιγράφηκε.
dizzy_fingers
Και...?
NBAholic
Και τίποτα. Καμιά αλλαγή. Εκτός κι αν έπρεπε να κάνω και τπτ άλλο.
NBAholic
Η διαδικασία λέει να δώσεις τον κωδικό 1412 στις θύρες.

Το lphant συνεχίζει να λέει ότι επειδή δεν έχω ενεργοποιημένες τις 4662 και 4672, τα downloads μου θα είναι πολύ αργά (συμφωνώ, μιας και το ελεφαντάκι δεν το έχω δει πράσινο ούτε δευτερόλεπτο.).

Όπως είχα πει, ξεκίνησα να κατεβάζω ένα βίντεο. Συγκεκριμένα, είναι το "the legend of Wilt Chamberlain.avi", το οποίο έχει μέγεθος 62,25 ΜΒ. Έφτασα στο 85%, αλλά μετά όλες οι πηγές έγραψαν "no needed parts", δηλ, ότι έχουν έλλειψη ενός κομματιού και δεν μπορούν να κατεβάσουν άλλο. Όποιος έχει πιο αποτελεσματικό download (Ντίζι, το δοκίμασες εσύ; ), ας μας πει περί τίνος πρόκειται το βίντεο (αν μπορεί να το ανεβάσει κιόλας ακόμη καλύτερα).
dizzy_fingers
Δεν έχω δοκιμάσει το πρόγραμμα.

QUOTE
Η διαδικασία λέει να δώσεις τον κωδικό 1412 στις θύρες.


Δεν έχει σημασία...το πρόγραμμα εκεί είναι για να ανοίξεις τη θύρα 1412.
Εσύ τώρα πρέπει να ανοίξεις δύο θύρες.
Μία, την 4662 με TCΡ ενεργοποιημένο και την 4672 με UDP ενεργοποιημένο.
NBAholic
QUOTE
Εσύ τώρα πρέπει να ανοίξεις δύο θύρες.
Μία, την 4662 με TCΡ ενεργοποιημένο και την 4672 με UDP ενεργοποιημένο.


Nαι, αλλά μόνο μέσω των εντολών του DOS γίνεται αυτό; Μην κάνω καμιά στραβή...
NBAholic
Άκυρο, τις άνοιξα! Πράσινο ελεφαντάκι, επιτέλους! laugh.gif
airambado
αυτο που λες nba hollic το ρωτουσαν και καποιοι αλλοι στο φορουμ tou lphant www.lphant,com kai apo ekei sto forum...pigaine thimamai elege na akolouthiseis mia sigekrimeni diadikasia...oso gia to video gia na deis ti exei pane sta OPTIONS apo ekei sto inderface kai prostheteis to video player pou exeis gia na ginei proepiskopisi tou video....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.