Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fainal-4- Κυπελλου Γυναικων
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Warrior
Σημερα και αυριο διεξαγεται στο κλειστο των Βριλησιων το 6ο φαιναλ φορ του Κυπελλου
Ελλαδας γυναικων.
Σε αυτο μετεχουν η τροπαιουχος ομαδα των Ανω Λιοσιων,ο Παναθηναικος,ο Σπορτιγκ
και οι Εσπεριδες.

Παναθηναικος και Εσπεριδες θεωρουνται τα φαβορι στους ημιτελικους με βαση την ως τωρα παρουσια τους..

Οι κυπελλουχοι απο το 1996 εως περυσι..

1996:Σπορτιγκ
1997:Απολλων Καλαμαριας
1998:Θριαμβος
1999:Σπορτιγκ
2000:Παναθηναικος
2001:Ανω Λιοσια
2002:ΑΝΟ Γλυφαδας
2003:ΑΝΟ Γλυφαδας
2004:Ανω Λιοσια

To προγραμμα των αγωνων:

Σημερα
5μμ. Παναθηναικος-Σπορτιγκ
7.30μμ. Ανω Λιοσια-Εσπεριδες

Αυριο
5μμ. Μικρος Τελικος
7.30μμ. Τελικος

Χθες εγινε η συνεντευξη τυπου οπου μιλησαν οι προπονητες των ομαδων..

Νίκος Μαρίνος(Παναθηναικου):"Και μόνο η συμμετοχή μας στο φάιναλ φορ αποτελεί για μας ευτυχές γεγονός. Το απρόβλεπτο που διακρίνει το φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών στο μπάσκετ δημιουργεί ενδιαφέρον στον κόσμο. Οι τέσσερις ομάδες έχουν θετικά και αρνητικά, κάτι που δεν βοηθά για προγνωστικά. Η εμπειρία μας απ’ το πρωτάθλημα αποδεικνύει το παραπάνω."

Παναγιώτης Αρβανίτης(Σπορτιγκ):"Μία μάχη ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Σπόρτιγκ αποτελεί παραδοσιακό ντέρμπι στην Α1...Αυτή τη σεζόν αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα και βασικός μας στόχος είναι να σώσουμε τη χρονιά."


Γιάννης Ρεκουνιώτης(ΔΑΣΑΛ):"Και μόνο η συμμετοχή μας στο φάιναλ φορ αποτελεί για μας ευτυχές γεγονός. Το απρόβλεπτο που διακρίνει το φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών στο μπάσκετ δημιουργεί ενδιαφέρον στον κόσμο. Οι τέσσερις ομάδες έχουν θετικά και αρνητικά, κάτι που δεν βοηθά για προγνωστικά. Η εμπειρία μας απ’ το πρωτάθλημα αποδεικνύει το παραπάνω...Πρώτα εμείς οι προπονητές και οι παίκτριες που μας έχουν απομείνει έχουμε χρέος να βρούμε λύσεις για να βοηθήσουμε το γυναικείο μπάσκετ που αντιμετωπίζει τεράστιο πρόβλημα."

Μάριος Δεσποτάκης(Εσπεριδες):"Είναι αλήθεια πως το γυναικείο μπάσκετ στην Ελλάδα περνάει κρίση. Όμως, το άθλημά μας στο σύνολό του δείχνει να έχει αρχίσει πορεία ανάκαμψης. Οι δεκατρείς από τις δεκατέσσερις ομάδες της Α1 γυναικών είναι ισοδύναμες ανεξαρτήτου βαθμολογικής θέσης. Ο Παναθηναϊκός έχει πάντα κόσμο στο γήπεδό του και αυτό πρέπει να το εκμεταλλευθούμε, αν και τις Εσπερίδες δεν τις συμφέρει αυτό ως αντίπαλοι. Για μας ο στόχος ήταν να χτίσουμε μία ομάδα που θα πρωταγωνιστεί στο μέλλον. Το γεγονός πως είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα και προκριθήκαμε στο φάιναλ-φορ του Κυπέλλου ήρθε από μόνο του νωρίτερα."



Τα ρόστερ των ομάδων του Final Four κυπέλλου γυναικών:

bball.gif ΠANAΘHNAΪKOΣ

5. Εβίνα Σταμάτη 1984 1.79 γκαρντ-φόργουορντ
6. Θεοδώρα Τσούκα 1984 1.77 γκαρντ
7. Ανθή Παπαηλία 1970 1.78 σούτινγκ γκαρντ
8. Βικτωρία Κλάντζου 1980 1.75 γκαρντ
9. Σταυρούλα Γκρίτζαλη 1982 1.78 σούτινγκ γκαρντ
10. Νικολαϊδου Παρθένα 1979 1.89 σέντερ
11. Δανάη Ματσιούλα 1982 1.89 σέντερ
12. Τρέισι Γκάχαν 1980 1.84 φόργουορντ
13. Σουλτάνα Δάφκου 1979 1.88 πάουερ φόργουορντ
14. Μαρία Γιαλυτάκη 1982 1.71 γκαρντ
15. Τρίσα Σκίμπε 1981 1.89 σέντερ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Nίκος Mαρίνος

bball.gif ΣΠOPTIΓK

4. Ευαγγελία Μιχαήλ 1986 1.65 γκαρντ
5. Δήμητρα Καλέντζου 1978 1.74 γκαρντ
6. Ανασ. Ευμορφοπούλου 1986 1.77 σούτινγκ γκαρντ
7. Καλλιόπη Βλάχου 1979 1.83 σμολ φόργουορντ
8. Ελένη Βασιλείου 1974 1.88 φόργουορντ
9. Αταλάντη Τασουλή 1976 1.78 γκαρντ
10. Αναστασία Μουζάκη 1983 1.91 σέντερ
12. Ανκούτα Στογενέσκου 1980 1.71 γκαρντ
14. Αικατερίνη Μαυριά 1977 1.85 φόργουορντ
15. Μυρτώ Βλάχου 1987 1.81 γκαρντ/φόργουορντ
- Δανάη Δεληγιώργη 1988 1.79 γκαρντ/φόργουορντ
- Βαρβάρα Κάππου 1988 1.71 γκαρντ
Ανδριάνα Κρυθίμου 1987 1.82 φόργουορντ
Σοφία Μουστάκα 1987 1.66 γκαρντ
Θεοφανία Ροϊδου 1981 1.85 φόργουορντ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Παναγιώτης Αρβανίτης

bball.gif ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

4. Γεωργούση Ελένη 1986 1.70 Γκαρντ
5. Κανατσέλου Βάσια 1985 1.72 Γκαρντ
6. Τσιχριτζή Σταυρούλα 1987 1.79 Φόργουορντ
7. Μπαρμπερίδου Δήμητρα 1985 1.82 Φόργουορντ
8. Ιακωβάκη Βασιλίκή 1986 1.85 Σέντερ
9. Τιερνέυ Μεγκ (ΗΠΑ) 1983 1.92 Σέντερ
10. Γκουζίνη Βασιλεία 1976 1.74 Γκαρντ
11. Κασνέστη Βασιλική 1986 1.78 Φόργουορντ
12. Πλαβούκου Λιάνα 1985 1.85 Σέντερ
13. Παπαδοπούλου Τασία 1985 1.77 Γκαρντ
14. Νεγκεντου Τζούλη 1980 1.86 Φόργουορντ
15. Κυριακοπούλου Σοφία 1982 1.85 Φόργουορντ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Γιάννης Pεκουνιώτης

bball.gif EΣΠEPIΔEΣ

4. Μπαλτά Ανθούλα 1987 1.75 γκαρντ
5. Καλογήρου Αργυρώ 1981 1.72 γκαρντ
6. Λύμουρα Λολίτα 1985 1.80 πόϊντ γκαρντ
7. Βολονάκη Βακίνα 1977 1.75 γκαρντ
8. Μπόνη Μαρία Ρόζα 1986 1.78 γκαρντ
9. Καλτσίδου Στυλιανή 1983 1.88 φόργουορντ
10. Σταχτιάρη Ειρήνη 1977 1.90 σέντερ
11. Πρασσά Σταυρούλα 1979 1.70 πόϊντ γκαρντ
12. Παπαμιχαήλ Πελαγία 1986 1.87 φόργουορντ
13. Μόφιτ Κέϊσι 1977 1.93 φόργουορντ
14. Παραγιού Ελεάνα 1988 1.88 φόργουορντ
15. Στόμσκι Τζέσικα 1980 1.90 σέντερ
- Μουζούκη Θεοδ. –Άννα 1989 1.70 γκαρντ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Δεσποτάκης Mάριος
Warrior
bball.gif Παναθηναικος-Σπορτιγκ 53-64

Δεκάλεπτα: 12-6, 26-27, 39-43, 53-64.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος): Σταμάτη 5, Παπαηλία 5, Νικολαϊδου 6, Γκάχαν 10, Δάφκου 6,
Γιαλυτάκη 6, Σκίμπε 15.
Σπόρτιγκ (Αρβανίτης): Βλάχου 3, Καλέντζου 21, Ευμορφοπούλου, Βασιλείου 17, Μουζάκη 10,
Στογενέσκου 13, Μαυριά.

"Από το ξεκίνημα της χρονιάς δεν έχω δει την ομάδα μου τόσο κακή. Οι παίκτριες του Σπόρτιγκ είχαν το πάθος που έλειπε από εμάς. Το τρομερό άγχος μας κράτησε μακριά από τον καλό μας εαυτό. Δεν είχαμε ούτε τους αιφνιδιασμούς και έτσι δεν γυρνάει ένα κλειστό παιχνίδι. Η νίκη του Σπόρτιγκ ήταν δίκαιη" σχολίασε ο Νίκος Μαρίνος.

"Είχαμε ψυχολογικό πλεονέκτημα ως αουτσάιντερ. Δώσαμε βάση στα ριμπάουντ και στο παιχνίδι μέσα στην ρακέτα, ενώ στα σουτ υπήρχε δυσκολία και για τις δύο ομάδες. Το μισό ημίχρονο το κερδίσαμε. Τώρα αύριο είναι το άλλο μισό. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟ που είναι μια ομάδα πάντα ισχυρή και συγχαρητήρια στις παίκτριές μου για την νίκη-πρόκριση" τόνισε ο Παναγιώτης Αρβανίτης.


bball.gif ΔΑΣΑΛ-Εσπεριδες 66-65

Δεκάλεπτα: 24-20, 43-29, 55-43, 66-65
ΔΑΣ Ανω Λιοσίων (Ρεκουνιώτης): Κανατσέλου 3, Μπαρμπερίδου 4, Τέρνεϊ 17, Γκουζίνη 16, Πλαβούκου 6, Νεγκέτου, Κυριακοπούλου 20.
Εσπερίδες/Γλυφάδα (Δεσποτάκης): Καλογήρου 2, Λύμουρα 9, Βολονάκη 10, Μπόνη, Καλτσίδου 26, Σταχτιάρη 9, Μόφιτ 9, Στόμσκι.

"Δίκαιη η νίκη των Λιοσίων. Επαιξαν στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλύτερα. Στο δεύτερο ξυπνήσαμε και φέραμε το παιχνίδι στον πόντο. Αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα στην εβδομάδα, κάτι που φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως όταν προσαρμοστήκαμε στο παιχνίδι βελτιωθήκαμε αλλά δεν προλάβαμε. Είχαμε υπερβολικό άγχος για ένα τέτοιο παιχνίδι" ήταν τα λόγια του Μάριου Δεσποτάκη.

"Όπως είχα πει και στην συνέντευξη Τύπου δεν είχαμε καθόλου άγχος. Αυτό μας βγήκε σε όλο το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο μας βγήκαν κάποια σουτ που μας έδωσαν και την διαφορά. Κανονικά στην θέση μου θα έπρεπε να βρίσκεται η Λία Γκουζίνη που είναι παίκτης και προπονητής όλη τη χρονιά. Είμαι υπερήφανος που παίζει στην ομάδα μου. Ευχαριστώ πολύ τους συνεργάτες μου. Θα τα δώσουμε όλα στον τελικό" δήλωσε από τη μεριά του ο Γιάννης Ρεκουνιώτης.

(sportime.gr)
MZ13
QUOTE (Warrior @ Mar 12 2005, 12:05 PM)
Παναθηναικος και Εσπεριδες θεωρουνται τα φαβορι στους ημιτελικους με βαση την ως τωρα παρουσια τους..

Αλλος γκαντέμης άπο δω....... 45.gif 45.gif
Warrior
biggrin.gif

Εγω φταιω που το κυπελλο ειναι θεσμος των εκπληξεων??
Εξαλλου ηταν κλεμμενο tongue.gif

Tην κουπα σηκωσε η ιστορικη ομαδα του Σπορτιγκ,που εγινε και η πρωτη ομαδα που εφτασε τις 3 κατακτησεις...
Ακολουθει αρθρο απο www.sportime.gr


Το τρίτο κύπελλο στην ιστορία της κατέκτησε η γυναικεία ομάδα του Σπόρτιγκ που επικράτησε στον τελικό του 6ου φάιναλ-φορ στο κλειστό των Βριλησσίων του ΔΑΣΑΛ με 61-60. Το τελικό σκορ έγραψε η Καλέντζου με μια βολή στη λήξη του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (25-25 λίγο πριν από την λήξη του β´ δεκαλέπτου), ωστόσο η ομάδα του Σπόρτιγκ πήγε στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα, 28-25. Στην συνέχεια του αγώνα, ο Σπόρτιγκ βελτίωσε την άμυνά του και με πρωταγωνίστριες τις Καλέντζου και Βασιλείου στην επίθεση κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά στο σκορ που έφτασε και τους δέκα πόντους, 48-38 με την ολοκλήρωση του γ´ δεκαλέπτου.

Ο ΔΑΣ Ανω Λιοσίων, όμως, δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Με τις Γκουζίνη και Κανατσέλου να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, η διαφορά μειώθηκε, ενώ το παιχνίδι άρχισε από την αρχή όταν έγινε το 58-58. Ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές της Τασουλή που έκανε το σκορ 60-58. Η Τέρνεϊ ισοφάρισε σε 60-60, όμως μια εύστοχη βολή της Καλέντζου στο τέλος, ήταν αρκετή για να δώσει το κύπελλο στον Σπόρτιγκ.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 28-25, 48-38, 61-60.

Διαιτητές: Πολίτης, Φούφης.

Σπόρτιγκ (Αρβανίτης): Βλάχου 7 (1), Καλέντζου 16 (1), Ευμορφοπούλου, Βασιλείου 18, Τασουλή 5 (1), Μουζάκη 8, Στογενέσκου 5 (1), Μαυριά 2.

ΔΑΣ Ανω Λιοσίων (Ρεκουνιώτης): Κανατσέλου 21 (5), Μπαρμπερίδου 2, Τέρνεϊ 8, Γκουζίνη 26 (2), Πλαβούκου, Κυριακοπούλου 3 (1)

"Συγχαρητήρια στην ομάδα του Σπόρτιγκ για την κατάκτηση του κυπέλλου. Θεωρώ ότι ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Ο αγώνας θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, καθώς οι ομάδες παίζουν παρόμοιο μπάσκετ. Συγχαρητήρια στις παίκτριές μου για την αγωνιστική εμφάνισή τους και την προσπάθεια. Συγχαρητήρια στους διαιτητές και σε όλες τις αθλήτριες που αγωνίστηκαν" δήλωσε ο Γιάννης Ρεκουνιώτης.

"Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για τον τίτλο. Αν πω ότι ήταν μια χρονιά δύσκολη θα είναι πολύ λίγο. Για μας η κατάκτηση του κυπέλλου είναι ό,τι καλύτερο" σχολίασε ο Παναγιώτης Αρβανίτης, προπονητής του Σπόρτιγκ.

"Συγχαρητήρια στον Σπόρτιγκ. Ηταν ένα παιχνίδι που ανέβασε το γυναικείο μπάσκετ ένα σκαλοπάτι. Δεν θέλω να σχολιάσω την διαιτησία, καθώς είναι κάτι που απεχθάνομαι να κάνω, αλλά το τρίποντο στο τέλος του α´ ημιχρόνου, που έφυγε από τα δικά μου χέρια, μετρούσε. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δεν μας βγήκε το παιχνίδι που θέλαμε, είχαμε πολλά άστοχα σουτ και δεν πήγαμε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, όπως θα έπρεπε να κάνουμε. Κρατάμε μόνο την εμπειρία από αυτό το παιχνίδι" ήταν τα λόγια της Βασιλεάς Γκουζίνη του ΔΑΣΑΛ.

"Συγχαρητήρια στην ομάδα μου αλλά και στα Λιόσια. Σε αυτά τα παιχνίδια δεν παίζει ρόλο η βαθμολογική θέση των ομάδων στο πρωτάθλημα και αυτό φάνηκε, καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ το κύπελλο. Είχαμε μια διαφορά στο σκορ υπέρ μας, όμως στο τέλος θα μπορούσαμε να είχαμε να χάσει κιόλας. Ερχόμενη στον Σπόρτιγκ ήθελα να συνεχίσουμε την περσινή πορεία, όμως δεν τα καταφέραμε και θέλαμε πολύ αυτό το κύπελλο" τόνισε ο Ελένη Βασιλείου του Σπόρτιγκ.
MZ13
QUOTE (Warrior @ Mar 14 2005, 01:33 PM)
biggrin.gif

Εγω φταιω που το κυπελλο ειναι θεσμος των εκπληξεων??
Εξαλλου ηταν κλεμμενο tongue.gif

Οχι, δεν φταις εσύ που αποκλείστηκαν ΚΑΙ ΟΙ 2 ΟΜΑΔΕΣ που ανέφερες ως φαβορί.... icon_drunk.gif tongue.gif
harris
kalhspera sas aderfia ...eimai enas apo tous fanatikous sportigites edo kai polla xronia kai xtes gia mia akoma fora ,h ginaikeia omada mas ekane yperhfanous ,afou katekthse to 3o kupello sthn istoria ths an kai htan to apoluto outsider ...xaireto olous tous filous ths istoselidas
w00t.gif
IraTmac
γειά σου φίλε Χάρη. αν μπορείς, θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με greeklish, γιατί απαγορεύονται στο φόρουμ. απλά πάτα Alt+Shift και γράψε όπως θα έγραφες με greeklish.
harris
φιλε Ira εισαι σπουδαστης δημοσιογραφιας ???Ρωταω γιατι εγω ειμαι και ειδα οτι υπαρχουν κατι σποντες για εσενα απο τους λοιπους φιλους του Φορουμ.....ε????
NBAholic
Oυόου...συνωνόματος! w00t.gif
Welcome.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.