Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
ZORRO
Βγήκαν οι 7 όμιλοι των ομάδων που θα συμμετέχουν με τις παγκορασίδες τους!
Με μια πρώτη ανάγνωση θα εχει εφέτος πολύ σασπένς μια και διακρίνονται πολλά ντέρμπυ στον ορίζοντα!
Καλό ξεκίνημα.
http://eska.gr/?page_id=43650
pavlos sid
QUOTE(ggrilik @ Feb 22 2019, 23:13 ) *
Αυτά τα μόρια τελικά κάνουν μεγαλύτερη ζημιά απ ότι πίστευα.


Δεν γράφω συχνά, αλλά εδώ έθιξες μία ευαίσθητη χορδή. Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την κατάργηση των μορίων. Να ίσχυαν μόνο για τα ΤΕΦΑΑ. Μειώνουν την απόλαυση του παιχνιδιού για όλους. Με καποιον τρόπο αλλοτριώνουν παιδιά, γονείς, παράγοντες.

Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν ξεκινά από τα μόρια, αλλά από ένα γενικότερο αίσθημα που δημιουργείται στους πολίτες ότι τα μέτρα και τα σταθμά δεν είναι ίδια για όλους. Κάνε μια μίνι έρευνα στην ΕΣΚΑ και θα δεις ότι το νιώθουν αυτό οι 99 στους 100. Αυτό το αίσθημα γιγαντώνει και άλλα, πιθανόν τυχαία, γεγονότα, που σε άλλες περιπτώσεις δεν θα είχαν καν προσεχθεί. Συμβαίνει σε όλους τους τομείς της δημόσιας σφαίρας φυσικά. Δεν έχει η ΕΣΚΑ τα πρωτεία, αλλά είναι το παράδειγμα μας στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αν δεν υπήρχε αυτό το αίσθημα τότε και τα μόρια δεν θα είχαν τόσο δραστική επίδραση.
Εξηγώ:
  • η κατανομή ομάδων στα τουρνουά παγκορασίδων αλλάζουν περιέργως από τη μια χρονιά στην άλλη και πάντα δίνεται ιδιαίτερη προσοχή να μη συμπέσουν κάποιες ομάδες σε "επικίνδυνους" ομίλους, ενώ αντιθέτως η Δυτική Αττική, με πολύ δυνατές ομάδες, έχουν πέσει όλες στον ίδιο όμιλο.
  • κάποιοι κατεβάζουν δύο ομάδες και στο τέλος αποσύρουν τη μία αφού φυσικά δουν ποιος όμιλος βολεύει καλύτερα. Δεν θα έπρεπε αυτό να τιμωρείται;
  • ομάδες που τα κορίτσια τους τερματίζουν τελευταία εμφανίζονται να έχουν τρία και τέσσερα παιδιά στο allstar των μίνι, όταν όλοι ξέρουμε έχοντας δει τέτοια παιχνίδια ότι αν μια ομάδα έχει τρία-τέσσερα κορίτσια για all star σίγουρα τελευταία δεν θα μπορούσε να είναι.
  • όπως λέει η ema αυτό με τον ορισμό διαιτητών είναι άλλο ένα ανεξήγητο. Ειδικά όταν συμβαίνει επανειλημμένα στην ίδια ομάδα.
  • παιδιά εξαιρετικά μένουν έξω από την επιλογή μεικτής Α ΕΣΚΑ (κι επειδή βλέποντας το τουρνουά στο acs είδαμε τις επιλογές των άλλων παιδιών ο καθένας έβγαλε τα συμπεράσματά του). Τελικά, αν δει κανέις την εκπροσώπηση θα πιστέψει ότι η Δυτική Αττική έχει τόσο υποβαθμισμένο μπάσκετ
  • και μια και ανέφερα το acs Άλλο ένα κλασικό παράδειγμα αλλαγής κριτήριων κλπ. στο τουρνουά αυτό. Την περσινή χρονιά αγωνίστηκαν ΚΑΙ κορασίδες (Καστρινάκη, Τριανταφύλλου, ΓΟύλα, Σακελλαρίου) ενώ φέτος όχι. Τι άλλαξε; Όταν μάλιστα όλες οι άλλες ομάδες είχαν 2003 στην ομάδα τους (βλ. ΕΣΚΑΝΑ) Και ειδικά όταν πέρυσι υπήρχαν παιδιά 2003 που λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσαν να παίξουν γιατί δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να το κάνουν φέτος;


Αν όλα τα παραπάνω - και πολλά άλλα που δεν μπορώ να εκθέσω εδώ - δεν δημιουργούν την αίσθηση ότι ΩΠ δεν είμαστε τελικά όλοι ίσοι μεταξύ ίσων, άρα σε κάνουν να βλέπεις με μισό μάτι ακόμα και τυχαία γεγονότα?
ggrilik
QUOTE (pavlos sid @ Feb 23 2019, 11:24 ) *
Αν όλα τα παραπάνω - και πολλά άλλα που δεν μπορώ να εκθέσω εδώ - δεν δημιουργούν την αίσθηση ότι ΩΠ δεν είμαστε τελικά όλοι ίσοι μεταξύ ίσων, άρα σε κάνουν να βλέπεις με μισό μάτι ακόμα και τυχαία γεγονότα?

Ναι δεν διαφωνώ. Λαβές υπάρχουν, μια που έχουν γίνει διάφορα κατά καιρούς.

Και σίγουρα έχεις δίκιο πως δεν είναι τα μόρια το θεμέλιο του προβλήματος, τα μόρια όμως είναι ένα απο τα εργαλεία για να γίνουν συναλλαγές κάτω απ το τραπέζι και να βγεί έτσι η θεμελιώδης μπόχα στην επιφάνεια smile.gif

Το πρόβλημά μου είναι πως όσο πιο συχνά αυτές οι υπόγειες μεθοδεύσεις αγγίζουν τα παιδιά έχουμε θέμα. Τα παιδιά αναγκαστικά συμμετέχουν, είτε ως θύματα είτε ως "θύτες" είτε ως παρατηρητές. Οπότε θα συνεχίζουμε να δημιουργούμε γενιές οι οποίες θα αποδέχονται και θα χρησιμοποιούν αυτές τις πρακτικές ή στην καλύτερη θα τις ανέχονται.

Κάποιος κυνικός θα έλεγε πως αυτό είναι μάθημα ζωής για τα παιδιά μια που θα τα βρούν μπροστά τους αργότερα, αλλά δεν είναι έτσι. Με τέτοιες πρακτικές θα συνεχίζουμε σαν κοινωνία - χώρα - έθνος να βουλιάζουμε, και δεν ξέρω πόση σημασία θα έχει που κάποιοι θα βρίσκονται στην επιφάνεια ενός στρώματος που όλο μαζί καταβυθίζεται...


ema
QUOTE(ggrilik @ Feb 23 2019, 11:54 ) *
Ναι δεν διαφωνώ. Λαβές υπάρχουν, μια που έχουν γίνει διάφορα κατά καιρούς.

Και σίγουρα έχεις δίκιο πως δεν είναι τα μόρια το θεμέλιο του προβλήματος, τα μόρια όμως είναι ένα απο τα εργαλεία για να γίνουν συναλλαγές κάτω απ το τραπέζι και να βγεί έτσι η θεμελιώδης μπόχα στην επιφάνεια smile.gif

Το πρόβλημά μου είναι πως όσο πιο συχνά αυτές οι υπόγειες μεθοδεύσεις αγγίζουν τα παιδιά έχουμε θέμα. Τα παιδιά αναγκαστικά συμμετέχουν, είτε ως θύματα είτε ως "θύτες" είτε ως παρατηρητές. Οπότε θα συνεχίζουμε να δημιουργούμε γενιές οι οποίες θα αποδέχονται και θα χρησιμοποιούν αυτές τις πρακτικές ή στην καλύτερη θα τις ανέχονται.

Κάποιος κυνικός θα έλεγε πως αυτό είναι μάθημα ζωής για τα παιδιά μια που θα τα βρούν μπροστά τους αργότερα, αλλά δεν είναι έτσι. Με τέτοιες πρακτικές θα συνεχίζουμε σαν κοινωνία - χώρα - έθνος να βουλιάζουμε, και δεν ξέρω πόση σημασία θα έχει που κάποιοι θα βρίσκονται στην επιφάνεια ενός στρώματος που όλο μαζί καταβυθίζεται...


Συμφωνώ και μαζί σου και με τον pavlos sid παραπάνω.
Το θέμα είναι: τι κάνουμε;
Αντιδρούμε; Με ποιον τρόπο;
Πού είναι η λύση, οεο;
Με τις επιλογές μας θα μου πεις. Συμφωνώ. Και ειδικά, τις αθόρυβες επιλογές. Γιατί έχω πήξει να ακούω βαθυστόχαστες κουβέντες και ανθρώπους να γίνονται "έξαλλοι" δήθεν με τέτοιες καταστάσεις που μετά μαθαίνεις, αλλά και διαπιστώνεις δια του αποτελέσματος, ότι ήταν κι οι ίδιοι διαπλεκόμενοι ή ότι χρησιμοποιησαν έμμεσους τρόπους για τα βλαστάρια τους. Και αυτοί που διακηρύσσουν "ηθική" είναι τελικά αυτοί που πρώτοι καταπατούν τους κανόνες.
Αλλά, να μην κάνεις κριτική; Να μην σχολιάσεις τα κακώς κείμενα; Ο pavlos sid παραπάνω έχει δίκιο
Εγώ λέω, μήπως με τη συνεχή κατακραυγή κάποια πράγματα περιοριστούν; Μήπως το να γίνουμε ενεργοί πολίτες τελικά είναι μια λύση;


jhantzop
QUOTE(pavlos sid @ Feb 23 2019, 11:24 ) *
[*]η κατανομή ομάδων στα τουρνουά παγκορασίδων αλλάζουν περιέργως από τη μια χρονιά στην άλλη και πάντα δίνεται ιδιαίτερη προσοχή να μη συμπέσουν κάποιες ομάδες σε "επικίνδυνους" ομίλους, ενώ αντιθέτως η Δυτική Αττική, με πολύ δυνατές ομάδες, έχουν πέσει όλες στον ίδιο όμιλο.
[*] κάποιοι κατεβάζουν δύο ομάδες και στο τέλος αποσύρουν τη μία αφού φυσικά δουν ποιος όμιλος βολεύει καλύτερα. Δεν θα έπρεπε αυτό να τιμωρείται;


Θέλεις να μας κάνεις μία ανάλυση για τα παραπάνω δύο γιατί στο μεν 1ο δεν βλέπω κάτι περίεργο (έκανα τη δικιά μου ανάλυση) και στο δε 2ο δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς.
NoExcuses
Το δευτερο δεν ισχύει, μονο η δηλωμένη ως Α ομάδα εχει δικαιωμα να περάσει στην επόμενη φάση αγαπητέ/ή.
Και πεντε ομάδες να κατεβάσω μονο η Α δικαιούται να περάσει στην επόμενη φάση.
ggrilik
QUOTE (NoExcuses @ Feb 23 2019, 18:24 ) *
Το δευτερο δεν ισχύει, μονο η δηλωμένη ως Α ομάδα εχει δικαιωμα να περάσει στην επόμενη φάση αγαπητέ/ή.
Και πεντε ομάδες να κατεβάσω μονο η Α δικαιούται να περάσει στην επόμενη φάση.

Ναι αλλά η πληροφορίες μου λένε πως μερικοί δηλώνουν δύο ομάδες και αφήνονται βολικά να ορίσουν ποιά είναι η Β' και ποιά η Α' αφού βγούν οι όμιλοι. Μερικοί μάλιστα δηλώνουν δύο ομάδες χωρίς να έχουν καν παιδιά για δύο ομάδες, απλά η επιλεγόμενη ως Β' τελικά αδυνατεί να κατέλθει.. Έχει συμβεί ή όχι?

Αυτό στην σύγχρονη Ελλάδα θεωρείται μαγκιά ενώ είναι κουτοεξυπνακισμός -για να μην πω καμιά βαρύτερη λέξη. Η μαγκιά είναι να πλάθεις ομάδα που έχει χαρακτήρα.
jhantzop
QUOTE(ggrilik @ Feb 27 2019, 00:00 ) *
Ναι αλλά η πληροφορίες μου λένε πως μερικοί δηλώνουν δύο ομάδες και αφήνονται βολικά να ορίσουν ποιά είναι η Β' και ποιά η Α' αφού βγούν οι όμιλοι. Μερικοί μάλιστα δηλώνουν δύο ομάδες χωρίς να έχουν καν παιδιά για δύο ομάδες, απλά η επιλεγόμενη ως Β' τελικά αδυνατεί να κατέλθει.. Έχει συμβεί ή όχι?

Αυτό στην σύγχρονη Ελλάδα θεωρείται μαγκιά ενώ είναι κουτοεξυπνακισμός -για να μην πω καμιά βαρύτερη λέξη. Η μαγκιά είναι να πλάθεις ομάδα που έχει χαρακτήρα.


Λέω πως δεν μπορεί να έχει συμβεί.

Και η δική μου ομάδα κατεβάζει Α & Β και γνωρίζοντας τη διαδικασία και τις συζητήσεις, δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση. Δεν μπορείς να διαλέξεις μετά.

Πάντως κάνοντας την ανάλυση όπως είπα παραπάνω, ο χωρισμός βάσει γεωγραφικών κριτηρίων (που δεν με βρίσκει πολύ σύμφωνο) είναι πιο σωστός από την προηγούμενη χρονιά.
ZORRO
QUOTE(jhantzop @ Feb 27 2019, 09:56 ) *
Λέω πως δεν μπορεί να έχει συμβεί.

Και η δική μου ομάδα κατεβάζει Α & Β και γνωρίζοντας τη διαδικασία και τις συζητήσεις, δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση. Δεν μπορείς να διαλέξεις μετά.

Πάντως κάνοντας την ανάλυση όπως είπα παραπάνω, ο χωρισμός βάσει γεωγραφικών κριτηρίων (που δεν με βρίσκει πολύ σύμφωνο) είναι πιο σωστός από την προηγούμενη χρονιά.

Καλό θα ήταν να βλέπαμε και μεις με τα ματάκια μας και καμιά κλήρωση των ομίλων παγκορασίδων για του λόγου το αληθές! Η καλύτερη απόδειξη είναι τα μπαλάκια! Και όσον αφορά τα γεωγραφικά κριτήρια εγώ τα ακούω βερεσέ! Δηλαδή οι αποστάσεις των πιο πολλών ομάδων όταν παίζουν στο λαγονήσι ή στο γραμματικό δημιουργούν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα; Ας γινόταν κλήρωση και χωρίς γεωγραφικά κριτήρια, έτσι ώστε να μη δημιουργούνται εντυπώσεις!
jhantzop
QUOTE(ZORRO @ Feb 27 2019, 11:55 ) *
Καλό θα ήταν να βλέπαμε και μεις με τα ματάκια μας και καμιά κλήρωση των ομίλων παγκορασίδων για του λόγου το αληθές! Η καλύτερη απόδειξη είναι τα μπαλάκια! Και όσον αφορά τα γεωγραφικά κριτήρια εγώ τα ακούω βερεσέ! Δηλαδή οι αποστάσεις των πιο πολλών ομάδων όταν παίζουν στο λαγονήσι ή στο γραμματικό δημιουργούν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα; Ας γινόταν κλήρωση και χωρίς γεωγραφικά κριτήρια, έτσι ώστε να μη δημιουργούνται εντυπώσεις!

Αν και εκτός topic και για να μην παρεξηγηθώ (δεν είμαι δικηγόρος κανενός), να πω πως από παγκορασίδες/παμπαίδες και κάτω ονομάζονται τουρνουά και όχι πρωταθλήματα και πως οι όμιλοι γίνονται σε αγόρια και κορίτσια με όσο γίνεται γεωγραφικά κριτήρια. Προφανώς θα υπάρξουν και αστοχίες που είναι θέμα παλαιότερων ετών και αντίληψης του που βρίσκεται η κάθε περιοχή (όποιος έχει θέμα, μπορεί να τους το πει).

Αν κάποιος/κάποια δίνει μεγάλη σημασία στα τουρνουά όσον αφορά το που θα τερματίσει η ομάδα του/της, σίγουρα δεν τον/την βολεύει το γεωγραφικό κριτήριο και θέλει μπαλάκια, αλλά και πάλι κινδυνεύει να πέσει σε όμιλο με πολλές "καλές" ομάδες και δεν θα τον βολέψει...

Να σημειώσω πως Έφηβοι/Παίδες/Κορασίδες Γ' Κατηγορία, όπως και Δ' ΕΣΚΑ Ανδρών/Γυναικών, παρά το ότι είναι πρωταθλήματα, οι όμιλοι και πάλι χωρίζονται γεωγραφικά... και μιλάμε για παγκορασίδες...
NoExcuses
Παντως εχω και εγω μια off topic Ερώτηση, μιας που σε εχω εδω δηλαδή. Στους Παμπαιδες πως ετυχε η Α ομαδα των Μελισσιων να βρεθει με 3 Β ομαδες και αλλες δυο πολυ αδύναμες απο Δροσιά και Νεα Μακρη? Δε μπορω να το εξηγήσω, παράξενη θεά η Τύχη.
jhantzop
QUOTE(NoExcuses @ Feb 27 2019, 22:23 ) *
Παντως εχω και εγω μια off topic Ερώτηση, μιας που σε εχω εδω δηλαδή. Στους Παμπαιδες πως ετυχε η Α ομαδα των Μελισσιων να βρεθει με 3 Β ομαδες και αλλες δυο πολυ αδύναμες απο Δροσιά και Νεα Μακρη? Δε μπορω να το εξηγήσω, παράξενη θεά η Τύχη.

Επειδή ειρωνεύεσαι, θα ήθελα πρώτα να διαβάσεις το άρθρο στο παρακάτω link και μετά να προχωρήσεις στα επόμενα:

https://enallaktikidrasi.com/2017/05/vouta-...lo-istera-mila/

Πάμε παρακάτω:
  • αν έψαχνες καλύτερα, θα έβλεπες πως υπάρχει και άλλη ομάδα στον 3ο όμιλο
  • αν διάβαζες το σύστημα διεξαγωγής του τουρνουά, θα έβλεπες πως προκρίνονται ομάδες από τους πρώτους 16 ομίλους
  • η ομάδα που αναφέρεσαι αγωνίζεται στον 17ο όμιλο
  • οι β ομάδες στον 17ο όμιλο είναι 5 και όχι 3 όπως αναφέρεις
  • η Α ομάδα είναι στον 3ο όμιλο και αποτελείται από παιδιά του 2004
  • στον 17ο όμιλο είναι η Β ομάδα και αποτελείται από παιδιά του 2005, ομάδα που αγωνίστηκε στους παμπαίδες β
  • προφανώς έχει κάνει λάθος η ένωση στο site της και δεν έχει βάλει το β όπως έχει συμβεί και άλλες φορές
  • θα μπορούσες να μπεις και στο site της ομάδας έτσι ώστε να δεις εκεί το α και το β
  • βάσει και μόνο του συστήματος διεξαγωγής του τουρνουά, ΔΕΝ θα έπρεπε να αναφέρεις τίποτα, ούτε και να ειρωνευτείς (μην μου πεις πως δεν το έκανες, ελληνικά γνωρίζω και μάλιστα πολύ καλά)
  • να πιστεύεις όταν λέω πως δεν είμαι δικηγόρος κανενός
  • είμαι ο υπεύθυνος υποδομών/ακαδημιών αυτής της ομάδας και ασχολούμε με το μπάσκετ 33 χρόνια από τα οποία τα τελευταία 15 με παιδιά (αυτά για να γνωριζόμαστε ακόμα καλύτερα)
  • θα δεχθώ την όποια συγγνώμη διότι δίνω πολλές ευκαιρίες στους ανθρώπους
Το άρθρο είναι για όλους μας.

Γιάννης Χαντζόπουλος

Εϊσαι ο;
ZORRO
QUOTE(jhantzop @ Feb 27 2019, 18:23 ) *
Αν και εκτός topic και για να μην παρεξηγηθώ (δεν είμαι δικηγόρος κανενός), να πω πως από παγκορασίδες/παμπαίδες και κάτω ονομάζονται τουρνουά και όχι πρωταθλήματα και πως οι όμιλοι γίνονται σε αγόρια και κορίτσια με όσο γίνεται γεωγραφικά κριτήρια. Προφανώς θα υπάρξουν και αστοχίες που είναι θέμα παλαιότερων ετών και αντίληψης του που βρίσκεται η κάθε περιοχή (όποιος έχει θέμα, μπορεί να τους το πει).

Αν κάποιος/κάποια δίνει μεγάλη σημασία στα τουρνουά όσον αφορά το που θα τερματίσει η ομάδα του/της, σίγουρα δεν τον/την βολεύει το γεωγραφικό κριτήριο και θέλει μπαλάκια, αλλά και πάλι κινδυνεύει να πέσει σε όμιλο με πολλές "καλές" ομάδες και δεν θα τον βολέψει...

Να σημειώσω πως Έφηβοι/Παίδες/Κορασίδες Γ' Κατηγορία, όπως και Δ' ΕΣΚΑ Ανδρών/Γυναικών, παρά το ότι είναι πρωταθλήματα, οι όμιλοι και πάλι χωρίζονται γεωγραφικά... και μιλάμε για παγκορασίδες...

Χωρίς να κομίζω γλαύκας εν αθήναις θα αναφέρω από αυτό το βήμα ότι το ΤΟΥΡΝΟΥΑ των παγκορασίδων όπως πολύ σωστά αναφέρατε έχει εξελιχθεί ΠΛΕΟΝ σε πρόκριμα δυναμικής των κορασίδων της επόμενης χρονιάς με πολλές ομάδες να δίνουν μεγάλη σημασία και να το διεκδικούν μέχρι τέλους! Ας μη γελιόμαστε ... οι ομάδες πρωταθλητισμού κατεβάζουν ρόστερ κορασίδων Α και Β κατηγορίας με πρώτο στόχο το φάιναλ φορ! ΄Ετσι λοιπόν το κατά τα άλλα ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ είτε το θέλουμε είτε όχι έχει αναδειχθεί σε ένα δυνατό ¨πρωτάθλημα¨ το οποίο το διεκδικούν μέχρι τέλους πρωτοκλασσάτες ομάδες με πολύ ποιοτικά ρόστερ! Γι αυτό και έχει μεγάλο ενδιαφέρον όλη η σειρά των αγώνων και ιδιαίτερα το φάιναλ φορ!
Προτείνω λοιπόν να το βλέπουμε έτσι όπως πραγματικά είναι και να μην τρέφουμε αυταπάτες ότι είναι ένα απλό τουρνουά αναπτυξιακού και μόνο χαρακτήρα!
jhantzop
QUOTE(ZORRO @ Feb 28 2019, 13:25 ) *
Χωρίς να κομίζω γλαύκας εν αθήναις θα αναφέρω από αυτό το βήμα ότι το ΤΟΥΡΝΟΥΑ των παγκορασίδων όπως πολύ σωστά αναφέρατε έχει εξελιχθεί ΠΛΕΟΝ σε πρόκριμα δυναμικής των κορασίδων της επόμενης χρονιάς με πολλές ομάδες να δίνουν μεγάλη σημασία και να το διεκδικούν μέχρι τέλους! Ας μη γελιόμαστε ... οι ομάδες πρωταθλητισμού κατεβάζουν ρόστερ κορασίδων Α και Β κατηγορίας με πρώτο στόχο το φάιναλ φορ! ΄Ετσι λοιπόν το κατά τα άλλα ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ είτε το θέλουμε είτε όχι έχει αναδειχθεί σε ένα δυνατό ¨πρωτάθλημα¨ το οποίο το διεκδικούν μέχρι τέλους πρωτοκλασσάτες ομάδες με πολύ ποιοτικά ρόστερ! Γι αυτό και έχει μεγάλο ενδιαφέρον όλη η σειρά των αγώνων και ιδιαίτερα το φάιναλ φορ!
Προτείνω λοιπόν να το βλέπουμε έτσι όπως πραγματικά είναι και να μην τρέφουμε αυταπάτες ότι είναι ένα απλό τουρνουά αναπτυξιακού και μόνο χαρακτήρα!

Σωστό αυτό που αναφέρεις, αλλά από τη στιγμή που μόνο τη δυναμική μπορεί να δείξει, δεν συμφωνώ. Αν κάποια χρονιά το τουρνουά παγκορασίδων γίνει πρόκριση για ομάδες στην Α' Κατηγορία, όπως είχε γίνει παλαιότερα, τι θα λέμε; τι θα γίνει; θα βγάλουμε μαχαίρια! Ας μην υπάρχει λοιπόν final-four... όπως έγινε στο τουρνουά μίνι και έχουμε ψιλοησυχάσει.

Χάνουμε την ουσία... ας απαντήσουμε πρώτα στο τι θέλουμε για τα παιδιά "μας", είτε ως σύλλογος, είτε ως γονείς. Εγώ προτιμώ να βλέπω κορίτσια μικρά να αγωνίζονται σε μία γυναικεία ομάδα, παρά να λέμε πως παίζουν στην Α' Κατηγορία νεανίδων/κορασίδων. Μπορείς και από τη Β' Κατηγορία να το πετύχεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να μην τρέφω αυταπάτες και να δεχθώ πχ ομάδα τζούνιορ να πανηγυρίζει για το πρωτάθλημα (απονομή κυπέλλου και τα σχετικά) που πήρε όταν βγήκε πρώτη στον όμιλό της και όταν μάλιστα βάσει προκήρυξης δεν υπάρχει βαθμολογία σε αυτό το τουρνουά.
NoExcuses
Πολυ σοβαρά πηρες ενα σαρκαστικό-ειρωνικο post που περισσότερο ήθελε να θίξει τους προηγούμενους παρα το συλλογο σου. Λες απο τη μία να υπερασπίζομαι(αν διαβάσεις πιο πάνω) το σύστημα χωρισμού και μετά να σοβαρολογω σε αυτά που γράφω. Περίμενα οτι θα με επιανες αλλα το πήρες αλλιώς.
Ο NoExcuses
Ξέρεις, αλλα ξεχνάς.
jhantzop
QUOTE(NoExcuses @ Mar 1 2019, 11:50 ) *
Πολυ σοβαρά πηρες ενα σαρκαστικό-ειρωνικο post που περισσότερο ήθελε να θίξει τους προηγούμενους παρα το συλλογο σου. Λες απο τη μία να υπερασπίζομαι(αν διαβάσεις πιο πάνω) το σύστημα χωρισμού και μετά να σοβαρολογω σε αυτά που γράφω. Περίμενα οτι θα με επιανες αλλα το πήρες αλλιώς.
Ο NoExcuses
Ξέρεις, αλλα ξεχνάς.

Επειδή το post μου πήγαινε προς όλους τελικά και καταλαβαίνεις τι εννοώ, μην το παίρνεις προσωπικά.

Αν έχεις αλλάξει username, δεν ξέρω... μπορείς να μου στείλεις ένα PM.
ZORRO
QUOTE(jhantzop @ Feb 28 2019, 14:46 ) *
Σωστό αυτό που αναφέρεις, αλλά από τη στιγμή που μόνο τη δυναμική μπορεί να δείξει, δεν συμφωνώ. Αν κάποια χρονιά το τουρνουά παγκορασίδων γίνει πρόκριση για ομάδες στην Α' Κατηγορία, όπως είχε γίνει παλαιότερα, τι θα λέμε; τι θα γίνει; θα βγάλουμε μαχαίρια! Ας μην υπάρχει λοιπόν final-four... όπως έγινε στο τουρνουά μίνι και έχουμε ψιλοησυχάσει.

Χάνουμε την ουσία... ας απαντήσουμε πρώτα στο τι θέλουμε για τα παιδιά "μας", είτε ως σύλλογος, είτε ως γονείς. Εγώ προτιμώ να βλέπω κορίτσια μικρά να αγωνίζονται σε μία γυναικεία ομάδα, παρά να λέμε πως παίζουν στην Α' Κατηγορία νεανίδων/κορασίδων. Μπορείς και από τη Β' Κατηγορία να το πετύχεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να μην τρέφω αυταπάτες και να δεχθώ πχ ομάδα τζούνιορ να πανηγυρίζει για το πρωτάθλημα (απονομή κυπέλλου και τα σχετικά) που πήρε όταν βγήκε πρώτη στον όμιλό της και όταν μάλιστα βάσει προκήρυξης δεν υπάρχει βαθμολογία σε αυτό το τουρνουά.

Για μένα είναι τραγικό να απουσιάζει η αίγλη της γιορτής ενός F-4 από τη διοργάνωση των ΜΙΝΙ! ΄Ετσι ουσιαστικά υποβαθμίστηκε η διοργάνωση και στερήθηκαν τη δυνατότητα οι καλύτερες ομάδες να συναντηθούν και να προσφέρουν θέαμα και συγκινήσεις. Η αντικατάσταση του F-4 με το all-star game δημιούργησε σύννεφα, ερωτηματικά και αμφιβολίες για την ορθότητα των επιλογών και πήγε το μπάσκετ ακόμη πολλά βήματα πίσω! Πρέπει να αποφασίσουμε τι μπάσκετ τελικά θέλουμε! ΄Η θα αφήσουμε το παρκέ να μας βγάζει τους καλύτερους ή θα διοργανώνουμε allstar για να αποφασίζουν άλλοι και με τις όποιες μεθόδους ... ποιοι παίκτες τελικά θα διαγωνιστούν!
jhantzop
QUOTE(ZORRO @ Mar 1 2019, 15:10 ) *
Για μένα είναι τραγικό να απουσιάζει η αίγλη της γιορτής ενός F-4 από τη διοργάνωση των ΜΙΝΙ! ΄Ετσι ουσιαστικά υποβαθμίστηκε η διοργάνωση και στερήθηκαν τη δυνατότητα οι καλύτερες ομάδες να συναντηθούν και να προσφέρουν θέαμα και συγκινήσεις. Η αντικατάσταση του F-4 με το all-star game δημιούργησε σύννεφα, ερωτηματικά και αμφιβολίες για την ορθότητα των επιλογών και πήγε το μπάσκετ ακόμη πολλά βήματα πίσω! Πρέπει να αποφασίσουμε τι μπάσκετ τελικά θέλουμε! ΄Η θα αφήσουμε το παρκέ να μας βγάζει τους καλύτερους ή θα διοργανώνουμε allstar για να αποφασίζουν άλλοι και με τις όποιες μεθόδους ... ποιοι παίκτες τελικά θα διαγωνιστούν!

Προτιμώ all-star game με τον ίδιο αριθμό παιδιών από κάθε ομάδα (για να μην υπάρχουν τα σύνεφφα), παρά final-4 με ομάδες να κάνουν προπόνηση για το πως θα στηθούν στο γήπεδο και το πως θα σηκώσουν την κούπα... τραγικό! θέλουμε να πλάσουμε αθλητές και χαρακτήρες; ή θέλουμε να πλάσουμε πρωταθλητές από τα 6 πατώντας επί πτωμάτων;
ZORRO
QUOTE(jhantzop @ Mar 1 2019, 15:20 ) *
Προτιμώ all-star game με τον ίδιο αριθμό παιδιών από κάθε ομάδα (για να μην υπάρχουν τα σύνεφφα), παρά final-4 με ομάδες να κάνουν προπόνηση για το πως θα στηθούν στο γήπεδο και το πως θα σηκώσουν την κούπα... τραγικό! θέλουμε να πλάσουμε αθλητές και χαρακτήρες; ή θέλουμε να πλάσουμε πρωταθλητές από τα 6 πατώντας επί πτωμάτων;

Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. Εγώ διαφωνώ με τα δήθεν, με την εικονική πραγματικότητα! Στην παρούσα φάση το πρωτάθλημα των ΜΙΝΙ γίνεται τυπολατρικά με βάση τους κανονισμούς της ΕΟΚ κρατώντας ΦΑ, αναγράφοντας πόντους, φάουλ και σκόρερς καθώς και το τελικό αποτέλεσμα , το οποίο δημοσιεύεται στο site της ΕΣΚΑ καθώς και οι βαθμολογίες! Απαγορεύεται η λειτουργία του ηλεκτρονικού ταμπλώ και όλοι κρατάνε το σκορ με τις εφαρμογές στα κινητά τους ενώ είναι ανά πάσα στιγμή γνωστό το σκορ του αγώνα σε αθλήτριες, προπονητές και θεατές! Οι αθλήτριες που αναγράφονται στο ΦΑ ως MVP - πολλές φορές βγαίνουν άλλες αντί άλλων με σκοπιμότητα ως προϊόν αντιπαράθεσης ή αντιδικίας με την άλλη ομάδα - γίνονται γνωστές ΑΜΕΣΑ σε όλους και σχολιάζονται ποικιλοτρόπως! Συντηρούμε λοιπόν αυτήν την δήθεν πραγματικότητα που τυπικά προάγει το ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ αλλά ουσιαστικά είναι μια μαγική εικόνα που καμουφλάρει την πραγματικότητα.
Αν θέλουμε αναπτυξιακό τότε πρέπει να μην κρατάμε ΦΑ, σκόρερς και χρόνο και να αλλάζουν οι πεντάδες ανά πεντάλεπτο. Να μην υπάρχει βαθμολογία και να μην βγαίνουν MVP! Τα all-star games μπορούν και πρέπει να διοργανώνονται από την ΕΣΚΑ με τις επίλεκτες αθλήτριες που είναι στα κλιμάκια!
ema
QUOTE(ZORRO @ Mar 1 2019, 23:42 ) *
Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. Εγώ διαφωνώ με τα δήθεν, με την εικονική πραγματικότητα! Στην παρούσα φάση το πρωτάθλημα των ΜΙΝΙ γίνεται τυπολατρικά με βάση τους κανονισμούς της ΕΟΚ κρατώντας ΦΑ, αναγράφοντας πόντους, φάουλ και σκόρερς καθώς και το τελικό αποτέλεσμα , το οποίο δημοσιεύεται στο site της ΕΣΚΑ καθώς και οι βαθμολογίες! Απαγορεύεται η λειτουργία του ηλεκτρονικού ταμπλώ και όλοι κρατάνε το σκορ με τις εφαρμογές στα κινητά τους ενώ είναι ανά πάσα στιγμή γνωστό το σκορ του αγώνα σε αθλήτριες, προπονητές και θεατές! Οι αθλήτριες που αναγράφονται στο ΦΑ ως MVP - πολλές φορές βγαίνουν άλλες αντί άλλων με σκοπιμότητα ως προϊόν αντιπαράθεσης ή αντιδικίας με την άλλη ομάδα - γίνονται γνωστές ΑΜΕΣΑ σε όλους και σχολιάζονται ποικιλοτρόπως! Συντηρούμε λοιπόν αυτήν την δήθεν πραγματικότητα που τυπικά προάγει το ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ αλλά ουσιαστικά είναι μια μαγική εικόνα που καμουφλάρει την πραγματικότητα.
Αν θέλουμε αναπτυξιακό τότε πρέπει να μην κρατάμε ΦΑ, σκόρερς και χρόνο και να αλλάζουν οι πεντάδες ανά πεντάλεπτο. Να μην υπάρχει βαθμολογία και να μην βγαίνουν MVP! Τα all-star games μπορούν και πρέπει να διοργανώνονται από την ΕΣΚΑ με τις επίλεκτες αθλήτριες που είναι στα κλιμάκια!


Συμφωνώ απόλυτα, όσον αφορά την εικονική πραγματικότητα που γράφεις. Για μένα το πρόβλημα δεν είναι το f4, αλλά οι προπονητές και οι oδηγίες από τις διοικήσεις και το πώς διαχειρίζονται την πορεία ή όχι προς το f4. Προχθές μιλούσα με φίλο μου, πολύ καλό κατά τη γνώμη μου προπονητή, και μου έλεγε "ποτέ δεν έχω φωνάξει για το σουτ που έχει κάνει μια παίκτρια, αλλά θα φωνάξω που δεν έπαιξε άμυνα, δεν έκανε μπλοκ κλπ κλπ" Σωστός, κατά τη γνώμη μου. Τι θέλω, λοιπόν, να πω με αυτό Ότι αν οι προπονητές κάνουν σωστά τη δουλειά τους τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα φ4.
Προσωπικά είμαι αντίθετη με τα allstar Πέντε κοριτσάκια που με το μόλις πάρουν μπάλα - αν προλάβουν - είτε τη μπουμπουνίζουν είτε κανουν μπάσιμο, γιατί πιστεύουν ότι έτσι θα διακριθούν. Να μη μιλήσω για τον τρόπο που επιλέγονται αυτά τα παιδιά, που τελικά δημιουργεί πολύ μεγαλύτερα προβλήματα μέσα στις ομάδες τους και έναν ανταγωνισμό άνευ προηγουμένου. Ενώ τουλάχιστον πριν, ο ανταγωνισμός, αν υπήρχε, ήταν μεταξύ ομάδων.

Δεν έχω παιδιά να παίζουν σε μίνι ή παγκορασίδες. Η πορεία μας όμως από μίνι παγκορασίδες μέσω φ4 έδειξε ότι τελικά οι ομάδες που ήταν πιο "πλήρεις" έφταναν ως εκεί, με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις. Δεν ήταν λοιπόν, ένα άδικο, σύστημα. Να πάρεις ας πούμε δύο παιδιά από κάθε ομάδα για ένα allstar είναι κατά τη γνώμη μου ένα άδικο σύστημα, γιατί μπορεί σε μια ομάδα να έχεις τέσσερα ταλεντάκια και σε μία άλλη κανένα.
Και φυσικά δεν συζητώ για τα καλάμια που μπορεί να μαζεύονται σε ένα γήπεδο με την ανακήρυξη παιδιών σε mvp!!

Και φυσικά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πλάθουμε χαρακτήρες έχοντας φ4. Μέσα στο πρόγραμμα είναι και η ήττα και η νικη, κάτι που πρέπει να μάθουν τα παιδιά. Ας μάθουν πρώτα να μην παίζουν βρώμικα και να μη σπρώχνουν από πίσω τις αντίπαλες παίκτριες και το ευ αγωνίζεσθαι που κάποια παιδιά δεν το έχουν μάθει και τα άλλα είναι μες στο πρόγραμμα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.