Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 'Oμιλος Α- Poznań
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Pierce
Ομάδες

Ελλάδα
ΠΓΔΜ
Ισραήλ
Κροατία


Πρόγραμμα

1η αγωνιστική:

7/9 17:30 ΠΓΔΜ vs Ελλάδα
7/9 20:15 Κροατία vs Ισραήλ

2η αγωνιστική:

8/9 17:30 Ισραήλ vs ΠΓΔΜ
8/9 20:15 Ελλάδα vs Κροατία

3η αγωνιστική:

9/9 17:30 ΠΓΔΜ vs Κροατία
9/9 20:15 Ισραήλ vs Ελλάδα
HLR CENATION
θα βγαλει καλα ματς ο ομιλος.Σιγουρα ομιλος δυο ταχυτητων με τις δυο ομαδες να δεινουν μαχη για πρωτια κ οι αλλες δυο για την τριτη θεση.Η φετινη κροατια μα αρεσει.καλα υλικο ειχε παντα αλλα φετος νομιζω οτι ηρθε η ωρα για κατι καλο.Κατ αρχας δεν ξερεις απο που θα σου ερθει εχει γκαρντ που μπορει να σε σκοτωσσουν απ εξω σαν τους ποποβιτς κους,εχει γκαρντ ντελικατα κ δημιουργηκα σαν το πλανινιτς με τον ουκις.ταχυτατα ολ τα γκαρντ της.Πολη καλη επιθετηκα στη ρακετα με βουισιτς,το μαστορα του πικ εν ρολ πρκατσιν,κ τον νισεβιτς που ξερει να δημιουργει απο εξω.Προβλημα μεγαλο στη ρακετα οτι ειναι αργοι παικτες κ με ομαδες που θα παιζουν πικ εν ρολ θα εχει προβλημα.Πολη καλος προπονητης με επιθετηκη κυριως φιλοσοφια.Το ισραηλ τωρα προκειται για μια υπουλη ομαδα.εχει το παικταρα τον ελιγιαχουπου μαλλον θα παρει κ πολυ χρονο ενω θα βοηθησει κ ο γκριν.γατος ο σερφ θα γινει ματσαρα με τα σκοπια για την 3η θεση με το νικητη παντως να περνα το πολυ πολυ στους 12,Τα σκοπια τωρα πληγμα που δεν καταιβενει ο ιλιεφσκι που θα αποτελουσε οπλο απο την περιφερεια θα περιμενει πολλα κατα κυριο λογο απο το μασει κ μετα απο αντιτς.

sir-elric
ΕΛΛΑΔΑ ΚΡΟΑΤΙΑ
ΣΚΟΠΙΑ ΙΣΡΑΗΛ

Εκει θα παιχθνουν ολα για ολους!
σαν παικτες ο ουκιτσ με προβληματιζει γιατι ειναι ψηλο παιδι και ανεβασμενο αν και η αμυνα δεν ειναι το καλητερο του, αν και με χαλαει το ευελικτο που εχουν στο σκοραρισμα- ο καθενας μπορει να σου κανει την ζημια.
apkat
Λογικα σημερα Ελλαδα και Κροατια δεν θα εχουν προβλημα..Συνολικα στον ομιλο θα ηθελα να προκριθει η ΠΓΔΜ..!
Green Warrior
Πάντως στην εικόνα του σκορ έχουν τα αρχικά mkd αντί fyrom (αν και η παρουσίαση στην αρχή έγινε ως ΠΓΔΜ)... 68.gif
Amores_Perros
QUOTE(Green Warrior @ Sep 7 2009, 18:36 ) *
Πάντως στην εικόνα του σκορ έχουν τα αρχικά mkd αντί fyrom (αν και η παρουσίαση στην αρχή έγινε ως ΠΓΔΜ)... 68.gif


Το σβήσανε το mkd στο πινακάκι του σκόρ lol.
belalik
QUOTE(Amores_Perros @ Sep 7 2009, 19:06 ) *
Το σβήσανε το mkd στο πινακάκι του σκόρ lol.


Πρέπει να το έσβησε η ΝΕΤ, δηλαδή οπουδήποτε αλλού MKD θα λέει ...

Όπως βέβαια, σε ολόκληρο τον κόσμο τους λένε MAcedonia ..


Τη χάσαμε αυτή την ιστορία τελικά, ουδεν μονιμότερο λένε ...

Αλλά φτάνει το off-topic, το ματσάκι θα το πάρουμε χαλαρά από ότι φαίνεται ...
Bikerboy
Ετσι Ομαδαρα!!!! blove.gif smiley.gif
το ευχαριστιεμαι πολυ τωρα γτ αυτα που εγραφαν με νευριασαν πολυ!!!
sporting b.c.
θα κάνουμε πρεμιέρα με κατοστάρα ;
Basketikoc
Tο Ευρωμπασκετ αρχιζει αυριο για μας..Αυριο θα δουμε ποσα πιδια πιανει ο σακος..Το σημερινο ετσι οπως παει μονο για να βρουν ρυθμο οι παικτες και να κανουν μια ''εντονη'' προπονηση χρησιμευει.
Αυριο θα εχουμε προβλημα στην αμυνα στην περιφερεια πιστευω..Θα ειναι ντερμπυ
benchwarmer
οφ τοπικ

Αυτο το MKD συμβαινει χρονια τωρα, απλα δεν το ειχαμε παρει χαμπαρι οι περισσοτεροι. Η ΝΕΤ το εσβησε, κακως κατα την αποψη μου. Και αν θελουμε να ειμαστε 100% σωστοι, οπως θελουμε κι αυτοι να αποκαλουνται ΦΥΡΟΜ και οχι Μακεδονια, και εμεις θα πρεπει να τους αποκαλουμε ΦΥΡΟΜ και οχι Σκοπια.


Τελος παντων, τερμα τα πολιτικα, δεν αξιζει τον κοπο...
Πανευκολο το ματσακι μεχρι στιγμης, αλλα δεν ειναι για να ενθουσιαστουμε και υπερβολικα. Θελει την ιδια και ακομη μεγαλυτερη προσηλωση και στα επομενα.
apkat
O Σκαι παντως δεν εχει σβησει τα αρχικα καλως κατα την γνωμη μου..Μεγαλη γελοιοτητα της ΝΕΤ το θεωρω..
Green Warrior
Πάντως καλό είναι να στείλουμε οσο δυνατόν περισσόετρα email στη ΦΙΜΠΑ σχετικά με αυτό το ζήτημα ώστε τουλάχιστον να μην ξαναεμφανιστεί στο μέλλον. Μια ιδέα είναι και αυτη:

Dear Sir/Madame



My name is... from Athens, Greece. While watching the game of our national against Fyrom (Former Yugoslav Republic of Macedonia) to my unpleaseant surprise I found out that the boxscore on the tv broadcast of the game refered to our opponent with the initials MKD, instead of FYROM. I consider this as a serious and unexceptable mistake regarding the fact that the according to the resolutions of the United Nations the official name of the country used internationaly is Fyrom, as it is correctly used in the occifial FIBA Europe website and was also announced during the presentation of both national teams before the beginning of the game. Due to the fact that the use of the name "Macedonia" by our neighbouring country is considered as a serious offence against the history and the cultural heritage of our country because the hellenic character of the region of Macedonia since antiquity and keeping in consideration the resolutions of the UN concerning the official name of our neighbouring country, I would like to ask you to reconsider the serious mistake that occured during the broadcast of today's game.



Yours sincerely,

....



QUOTE(apkat @ Sep 7 2009, 16:32 ) *
O Σκαι παντως δεν εχει σβησει τα αρχικα καλως κατα την γνωμη μου..Μεγαλη γελοιοτητα της ΝΕΤ το θεωρω..


Βασικά η μόνη γελιότητα είναι που τους αφήσαμε να το περάσουν έστι....
και έχουμε και Έλληνα πρόεδρο στη FIBA Europe...
belalik
Παντως, για να μιλησουμε και λιγο για μπασκετακι ..


ΟΚ, το εχουμε το ματσακι, αλλα εγω τουλαχιστον δεν ειμαι και πολυ ενθουσιασμενος απο την εθνικη. Οι αλλοι ειναι τελειως αμπαλοι, και γι 'αυτο εχουμε ξεφυγει κιολας.

Ελπιζω να βελτιωθουμε στη συνεχεια. Ειδικα τα λαθη και καποιες πολυ βιαστικες επιλογες σε αιφνιδιασμους και επιθεση γενικα..
apkat
QUOTE(Green Warrior @ Sep 7 2009, 19:38 ) *
Βασικά η μόνη γελιότητα είναι που τους αφήσαμε να το περάσουν έστι....
και έχουμε και Έλληνα πρόεδρο στη FIBA Europe...


Ναι οκ..Αρχιστε τα μειλ να αλλαξει το ονομα..!!Στους Ολυμπιακους περσυ εστειλες μειλ;;
colonel gomelsky
Έλεος με αυτόν τον Κουφό ρε παιδιά. Αυτός είναι δηλαδή το next big thing????? Αν δεν μπορεί να παίξει ούτε με τη FYROM (Σκόπια είναι η πρωτεύουσά τους - η χώρα μας δε λέγεται Αθήνα) με ποιόν θα παίξει;
Green Warrior
QUOTE(apkat @ Sep 7 2009, 16:42 ) *
Ναι οκ..Αρχιστε τα μειλ να αλλαξει το ονομα..!!Στους Ολυμπιακους περσυ εστειλες μειλ;;



Μια προταση ένα ρε φιλαράκι εσύ δηλαδή τι ζόρι τραβάς τώρα
Air Kef
Ηρεμα φιλαράκι.
Μια πρόταση έκανες, μια ερώτηση έκανε. smile.gif

Πολύ κακό για το τίποτα το ματς σήμερα, πιο ενδιαφέρον από όλα το θέμα με το σηματάκι και το απρο πλαίσιο της ΝΕΤ από πάνω.
apkat
Κανενα ζορι..Την γνωμη μου για την προταση σου εξεφρασα..
Green Warrior
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 7 2009, 16:42 ) *
Έλεος με αυτόν τον Κουφό ρε παιδιά. Αυτός είναι δηλαδή το next big thing????? Αν δεν μπορεί να παίξει ούτε με τη FYROM (Σκόπια είναι η πρωτεύουσά τους - η χώρα μας δε λέγεται Αθήνα) με ποιόν θα παίξει;


Λέγεται Ελλάδα πάντως αυτοί δεν λέγονται Μακεδονία όπως ξαφνικά ανακάλυψαν το 1945...
colonel gomelsky
QUOTE(Green Warrior @ Sep 7 2009, 19:53 ) *
Λέγατι Ελλάδα πάντως αυτοί δεν λέγονται Μακεδονία όπως ξαφνικά ανακάλυψαν το 1945...


ΟΦ ΤΟΠΙΚ και τελευταίο σχόλιο από μεριάς μου για το θέμα. Πάντα Μακεδονία ήταν εκεί. Και στην αρχαιότητα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ένα κράτος να οικειοποιείται το όνομα μιας γεωγραφικής περιοχής, χωρίς αυτή να ανήκει εξ ολοκλήρου σε αυτό.

Air Kef
Επίσης, τέρμα τα μη αγωνιστικά, όποιος θέλει να κάνει συζητηση για το ματς σε μη αγωνιστικό επίπεδο, ας ανοίξει ξεχωριστό τόπικ.

Εδώ μιλάμε για μπάσκετ! smile.gif
HLR CENATION
Δεν αντεχει σε κριτικη το ματς.Ανυρπακτοι οι σκοποιανοι απελευθερωμενη πλεον η εθνικη.δεν ειναι μαγκωμενη στο τεμπο του γιαννακη.Ας ελπισουμε το Κροατια-ισραηλ να ειναι καλυτερο.Να γινει ματς τουλαχιστον.
Green Warrior
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 7 2009, 16:59 ) *
ΟΦ ΤΟΠΙΚ και τελευταίο σχόλιο από μεριάς μου για το θέμα. Πάντα Μακεδονία ήταν εκεί. Και στην αρχαιότητα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί ένα κράτος να οικειοποιείται το όνομα μιας γεωγραφικής περιοχής, χωρίς αυτή να ανήκει εξ ολοκλήρου σε αυτό.


Για να το τελειώσω και εγώ εδώ το νότιο τμήμα της χώρας των Σκοπίων είναι στη βόρειο Μακεδονία το βόρειο μεταξύ των οποίων και η πόλη των Σκοπίων ήταν εκτός.

Τώρα αγωνιστικά τίποτα το ιδιαίτερο οι Σκοπιανοί ήταν κατώτεροι του αναμενομένου και νικήσαμε άνετα χωρίς να πιάσουμε καμια σπουδαία απόδοση. Το θετικό είναι ότι παίξαμε καλή άμυνα με αρκετή πίεση και κλεψίματα και πετύχαμε μια νίκη ψυχολογίας στην πρεμιέρα
kotzito
Eυκολη και αναμενωμενη η νικη της Εθνικης.Φαινεται οτι της ταιριαζει το γρηγορο παιχνιδι του Καζλαουσκας και δειχνει πιο απελευθερωμενη.Παρ 'ολα αυτα εχω καποιες μικρες επιφυλαξεις για την συνεχεια,καθως εδειξε μικροπροβληματα στην τροφοδοσια των ψηλων και στα ριμπαουντ.Παμε τωρα για το καθοριστικο παιχνιδι με τους Κροατες που πιθανον να κρινει την 1η θεση,καθως και την συνεχεια στην φαση των 12.
AZ1980
QUOTE(apkat @ Sep 7 2009, 16:32 ) *
O Σκαι παντως δεν εχει σβησει τα αρχικα καλως κατα την γνωμη μου..Μεγαλη γελοιοτητα της ΝΕΤ το θεωρω..


Γελοιότητα θα ήταν να το άφηναν, κατά τη γνώμη μου.

Χαίρομαι πάντως που η Εθνική δεν επεδίωξε να εξευτελίσει τους αντιπάλους, όσο και αν η 60άρα αποδείχτηκε μέσα στο παιχνίδι αρκετά εύκολος στόχος. Η οικονομία δυνάμεων αποτέλεσε την πρώτη προτεραιότητα από το ημίχρονο και μετά. Θα ήταν άσκοπο να κυνηγήσει η Ελλάδα τη συντριβή αυτής της πολύ κατώτερης αντιπάλου, θυσιάζοντας δυνάμεις που είναι απολύτως απαραίτητες σε τέτοια τουρνουά, ειδικά σε ομάδες με οριακή αριθμητική επάρκεια σε περιφερειακούς, όπως είναι η δική μας.



bball.gif


Alexmei
Στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε η απόδοση της εθνικής και αυξήθηκε η βλακεία που έλεγε ο Ιωάννου. Από μέρος παιχνιδιού, δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι εξουδετερωσε η Ελλάδα τον Στεφάνοφ και μπόρεσε να πάρει πολύ μεγάλη διαφορά.

Κορυφή η φάτσα του Χατζηγεωργίου λίγο πριν ξεκινήσει να παίρνει συνέντευξεις 24.gif
JKONDIS
Πολυ κακο για το τιποτα καναμε μια καλη προπονηση και ξεκουρασαμε και τους βασικους ελπιζω αυριο αν ειμαστε λιγο πιο σοβαρη δεν θα εχουμε προβλημα . Καλη αρχη για την Εθνικη
captain charisma
καλα το ματς δεν αντεχει κριτικης...παραηταν τρελο ευκολακι μιας και τα σκοπια δεν ηταν και καμια καλη ομαδα, περισσοτερο σαν προπονηση θυμησε το ματς...
ουσιαστικα αυριο ξεκιναν τα δυσκολα για μας, και ελπιζω να ανταπεξελθουμε.

υ.γ στην αρχη τα σκοπια φαινοταν το ονομα στο σκορ αλλα μετα η νετ το εβγαλε.
AZ1980
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 7 2009, 16:42 ) *
Έλεος με αυτόν τον Κουφό ρε παιδιά. Αυτός είναι δηλαδή το next big thing?????


Είπαμε: next best ...Rentzias smiley.gif


bball.gif
Flash
Παιδιά όπως ειπώθηκε και πριν, υπάρχει καταλληλότερο τοπικ για να συζητέσετε τα μη μπασκετικά θέματα:

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...t=0&start=0

Για τον αγώνα πάντως, το μόνο που έχω να πω είναι ότι αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχει ειπωθεί ότι αυτή η ομάδα είναι δυνατόν να μας δυσκολέψει, πόσο δε μάλλον να μας νικήσει. Αν υπήρχε κίνητρο, για 50-60 πόντους διαφορά ήταν ο αγώνας.
Green Warrior
QUOTE(AZ1980 @ Sep 7 2009, 17:16 ) *
Είπαμε: next best ...Rentzias smiley.gif


bball.gif



Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται ψαρωμένος δεν ξέρω γιατί πάντως Ρεντζιάς δεν πρόκειται να γίνει καθώς φαίνεται ότι τουλάχιστον έχει όρεξη για δουλειά και στο κάτω-κάτω είναι ακόμα 20 χρονών
colonel gomelsky
Όντως το ματς δεν αντέχει σε κριτική. Ο Καλαμπόκης μου φάνηκε ότι μπορεί να αναλάβει τον περιορισμένο ρόλο που θα έχει. Πολύ θετικοί οι Σπανούλης, Μπούρου, αλλά και ο Σόφο. Πολλά λάθη στις πάσες προς τον Σόφο. Καλά δε βλέπαν οι δικοί μας ότι τον μαρκάραν από μπροστά; Τι να πω. Για τον Κουφό το ξανάγραψα. Δεν μπορεί το παλληκάρι. Μάζευε τάπες από τους Σκοπιανούς ψηλούς, τι να λέμε τώρα. Τουλάχιστον ας κάνει (μάλλον το μόνο) που μπορεί: to mid-range shot.

ΥΓ. Απαράδεκτος ο Ιωάννου. Θα το έβλεπα στο ΣΚΑΙ αλλά πολύ κακή η ποιότητα της εικόνας. Σχολίαζε ο Μαγουλάς (ένας από τους πιο συμπαθείς σε μένα δημοσιογράφους) αλλά μόνο HD δεν ήταν αυτό που έδειχνε ο ΣΚΑΙ από το σάιτ του.
gallistis
ευκολο το ματασακι με τους monkeydonians.πολυ ωραιος ο καλαθης,ξερει περισσοτερο μπασκετ στα 20 του,απο οσο ηξεραν παπαλουκας διαμαντιδης στην ιδια ηλικια.μοιραζει αμεσως τη μπαλα στον ελευθερο παιχτη,απιστευτος διασκελισμος,ψαχνει κυριως να δωσει την ασιστ.οσο για τον κουφο,εχει παρει πολυ ογκο με αποτελεσμα να εχει χασει τη πλαστικοτητα που ειχε παλιοτερα.μου αρεσει αυτη η εθνικη,μπορει να παιξει πολυ καλο μπασκετ αν δεθουν οι παιχτες μεταξυ τους.και κατι ακομα.απιστευτη γυφτια της ερτ να βαλει λευκο πανω απο το mkd στο δευτερο ημιχρονο.
colonel gomelsky
QUOTE(Green Warrior @ Sep 7 2009, 20:21 ) *
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται ψαρωμένος δεν ξέρω γιατί πάντως Ρεντζιάς δεν πρόκειται να γίνει καθώς φαίνεται ότι τουλάχιστον έχει όρεξη για δουλειά και στο κάτω-κάτω είναι ακόμα 20 χρονών



Σόρυ, αν με απατάει η μνήμη μου διορθώστε με. Πόσο χειρότερος ήταν ο Ρετζιάς στα 20 του; Γιατί εγώ καλύτερο τον θυμάμαι.
AZ1980
QUOTE(Green Warrior @ Sep 7 2009, 17:21 ) *
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται ψαρωμένος δεν ξέρω γιατί πάντως Ρεντζιάς δεν πρόκειται να γίνει καθώς φαίνεται ότι τουλάχιστον έχει όρεξη για δουλειά και στο κάτω-κάτω είναι ακόμα 20 χρονών


Και ο Ρεντζιάς υπήρξε 20 ετών. Και ήταν και πολύ καλύτερος από τον 20χρονο Κουφό. Και υπήρξε και εποχή που είχε πολλή όρεξη για δουλειά. Του "διάλεξαν" λάθος θέση όμως και αυτό το πλήρωσε ακριβά, αφού η θέση του σέντερ όχι μόνο δεν ήταν η ιδανική γι' αυτόν, αλλά ίσα ίσα αποκάλυπτε κάθε εγγενή αδυναμία της προσέγγισής του στο άθλημα.

Το έγκλημα βλέπω να επαναλαμβάνεται και με τον Κουφό.


bball.gif
colonel gomelsky
QUOTE(AZ1980 @ Sep 7 2009, 20:27 ) *
Και ο Ρεντζιάς υπήρξε 20 ετών. Και υπήρξε και εποχή που είχε πολλή όρεξη για δουλειά. Του "διάλεξαν" λάθος θέση όμως και αυτό το πλήρωσε ακριβά, αφού η θέση του σέντερ όχι μόνο δεν ήταν η ιδανική γι' αυτόν, αλλά ίσα ίσα αποκάλυπτε κάθε εγγενή αδυναμία της προσέγγισής του στο άθλημα.

Το έγκλημα βλέπω να επαναλαμβάνεται και με τον Κουφό.


bball.gif


Πάντως αν περιμένει να πάρει αυτός ο παίκτης χρόνο σε ομάδα που έχει μπροστά του τους Κιριλένκο, Οκούρ και Μπούζερ...
AZ1980
Να προσθέσω κάτι... Πολλά συγχαρητήρια στον Καλαμπόκη, έδωσε πολλά λεπτά αρκετά ποιοτικής και, σίγουρα, γεμάτης ενέργεια συμμετοχής. Αυτός είναι ο ρόλος του, και είναι πολύ σημαντικό για την οικονομία δυνάμεων του συνόλου να τον φέρει εις πέρας. Μπράβο και σε Γλυνια - Καιμακόγλου που μπήκαν στο παιχνίδι, ίσως λίγο πιο καθυστερημένα απ' ότι έπρεπε, αλλά έδειξαν περίσσεια τσαμπουκά και μαχητικότητας.


bball.gif


Johnnys
Μπραβο οχι μονο στον Καλαμποκη αλλα σε ολα τα παιδια που κανενας τους δεν ηταν αρνητικος και μπραβο και στο τεχνικο τιμ που εκανε σωστη διαχειριση που εδωσε αρκετο χρονο σε ολους και τους αφησε να προλαβουν να δειξουν πραματα και οι 12...Καλη εμφανιση που δεν πρεπει ομως σε καμια περιπτωση να μας ενθουσιασει αν και πιστευω οτι υπαρχει εμπειρια και δεν υπαρχει περιπτωση να γινει αυτο σε ανυσηχτικο βαθμο..
Air and King
Tα Σκοπια ειναι απο τις χειροτερες ομαδες που επαιξαν ποτε σε Ευρωμπασκετ.Ας πανε καλυτερα να παιξουν διαγωνισμο τριποντων γιατι αυτο δεν ηταν μπασκετ που επαιζαν!
Στα του παιχνιδιου δεν χωραει κριτικη.

Ο Σπανουλης ηταν καλος αλλα ωρες ωρες οι πασες που κανει ειναι απαραδεκτες.Ο Καλαθης πολυ καλος βλεπει γηπεδο πολυ καλη ντριμπλα και ταχυτατος.Γνωστα πραγματα και απο τους Γκειτορς δηλαδη αλλα πλεον παιζοντας με αντρες θα εξελιχθει σαφως σε ενα πολυ καλο παιχτη!

Ο Κουφος ειναι καλυτερος παιχτης απο αυτο που ειδαμε σημερα.Και εν παση περηπτωση ειναι τραγικο λαθος να κρινεται ενας παιχτης απο ενα παιχνιδι........

Και ο Ρεντζιας στην ηλικια του πανω κατω τα ιδια ηταν απλα οταν ενας παιχτης σταματαει το μπασκετ τοτε θυμουνται ολοι να εξυμνησουν τις(οποιες) δυνατοτητες του σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι στην διαρκεια της καριερας του!
JKONDIS
Οντος για μενα ο Κουφος ειναι απογοητευτηκος θεωρω τον Γλυνιαδακη στην παρουσα φαση ΠΟΛΥ καλητερο και ας ειναι ατεχνος τουλαχιστον Αμυντικα ειναι κερβερος
Ο Ρετζιας στην ηλικια του ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ καλητερος απλα εμεινε μετα στασιμος
Hakeem Olajuwon
QUOTE(AZ1980 @ Sep 7 2009, 20:27 ) *
Και ο Ρεντζιάς υπήρξε 20 ετών. Και ήταν και πολύ καλύτερος από τον 20χρονο Κουφό. Και υπήρξε και εποχή που είχε πολλή όρεξη για δουλειά. Του "διάλεξαν" λάθος θέση όμως και αυτό το πλήρωσε ακριβά, αφού η θέση του σέντερ όχι μόνο δεν ήταν η ιδανική γι' αυτόν, αλλά ίσα ίσα αποκάλυπτε κάθε εγγενή αδυναμία της προσέγγισής του στο άθλημα.

Το έγκλημα βλέπω να επαναλαμβάνεται και με τον Κουφό.


bball.gif



Στην πραγματικοτητα το προβλημα του Ρεντζια ηταν το ακριβως αντιθετο.Επαιζε κυριως ως 4αρι κυριως με προσωπο στο
και οχι με πλατη.Για τον κουφο οσοι ειδαν οτι δεν επαιξε καλα μαλλον ειδαν αλλο ματς.
Βεβαιως δεν ηταν και ο καλυτερος δυνατος αλλα για αυτο φταιει τα συνεχη πικ εν ρολ στο οποιο ο κουφος δεν ειναι ο καλυτερος αλλα και ο Σοφο και ο μπουρουσης.Το δυνατο παιχνιδι του κουφου είναι με πλάτη στο καλαθι και σε αυτο επαιξε
ελαχιστα σημερα.Στην αμυνα ηταν καλος σημερα και βεβαιως οι εμπαθεις το ξεχασαν αυτο και αποφασισαν να ασχοληθούν
με την επιθεση του και οχι με την αμυνα του οπως εκαναν συνηθως.
Ο Κουφος ηταν καλος με βαση τον τροπο με τον οποιο τον τροφοδοτησε η ελληνικη επιθεση
colonel gomelsky
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 7 2009, 20:41 ) *
Για τον κουφο οσοι ειδαν οτι δεν επαιξε καλα μαλλον ειδαν αλλο ματς.
Βεβαιως δεν ηταν και ο καλυτερος δυνατος αλλα για αυτο φταιει τα συνεχη πικ εν ρολ στο οποιο ο κουφος δεν ειναι ο καλυτερος αλλα και ο Σοφο και ο μπουρουσης.Το δυνατο παιχνιδι του κουφου είναι με πλάτη στο καλαθι και σε αυτο επαιξε
ελαχιστα σημερα.Στην αμυνα ηταν καλος σημερα και βεβαιως οι εμπαθεις το ξεχασαν αυτο και αποφασισαν να ασχοληθούν
με την επιθεση του και οχι με την αμυνα του οπως εκαναν συνηθως.
Ο Κουφος ηταν καλος με βαση τον τροπο με τον οποιο τον τροφοδοτησε η ελληνικη επιθεση


1) Μάλλον είδα άλλο ματς

2) Με πλάτη στο καλάθι; Από πότε; Μήπως σε κάτι παιχνίδια πρόπερσυ με τους έφηβους; Με τους Τζαζ τον είδες (το λίγο που έπαιξε τέλος πάντων πριν πράξει ο Τζέρι τα δέοντα)

3) ??????

4) Εμπαθής, γιατί? Την κοπέλα μου πήρε ή διεκδικώ τη θέση του στην εθνική? (1.80 είμαι και από μπάσκετ άστο)

5) Σοβαρά τώρα φίλε Χακίμ, μήπως είσαι ο Βαγγέλης Ιωάννου; smiley.gif

ΥΓ. Χωρίς παρεξήγηση, έτσι?
AZ1980
QUOTE(Air and King @ Sep 7 2009, 18:38 ) *
Ο Κουφος ειναι καλυτερος παιχτης απο αυτο που ειδαμε σημερα.Και εν παση περηπτωση ειναι τραγικο λαθος να κρινεται ενας παιχτης απο ενα παιχνιδι........

Και ο Ρεντζιας στην ηλικια του πανω κατω τα ιδια ηταν απλα οταν ενας παιχτης σταματαει το μπασκετ τοτε θυμουνται ολοι να εξυμνησουν τις(οποιες) δυνατοτητες του σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι στην διαρκεια της καριερας του!



Σύντροφε Air, για τον Κουφό έχω πει την άποψή μου πριν από αυτό το παιχνίδι. Δεν μηδενίζω τον παίκτη, μπορεί να γίνει ένας χρήσιμος ψηλός. Απλά δεν θα καταφέρει κατά τη γνώμη μου να επιβεβαιώσει τις μεγάλες προσδοκίες που είχαμε όλοι μας από αυτόν, όσο ήταν λίγο μικρότερος. Και ο λόγος είναι ότι έχει κάνει κατά τη γνώμη μου λάθος επιλογή αγωνιστικού στιλ και θέσης. Αυτό είχε συμβεί και με τον Ρεντζιά.

Επίσης δεν εξύμνησα τον Ρεντζιά σε κανένα σημείο. Το ότι ήταν πολύ πολύ καλός ως 20άρης δε νομίζω πως αποτελεί εξυμνητική υπερβολή. Σύντομα εξελίχθηκε σε ένα μέτριο προς καλούτσικο ψηλό, με κύριο προσόν του την έφεση στο σκοράρισμα. Οι λόγοι γνωστοί.



bball.gif
cartmaniac
Η ομαδα επαιξε πολυ καλα, οσο χαλια και αν επαιζαν τα Σκοπια (που επαιξαν χαλια, αν και δε νομιζω οτι γενικα ειναι τοσο κακη ομαδα). Ομως καποια στιγμη ειπε ο Ιωαννου, "τι νικησουμε με 1 ποντο τι με 30 το ιδιο ειναι". Ακυρο! Η διαφορα ειναι πολυ σημαντικη στην (οχι απιθανη) περιπτωση τριπλης ισοβαθμιας και εξαλλου οι ομαδες μεταφερουν τα αποτελεσματα και στην επομενη φαση. Αρα, η διαφορα που πηραμε μπορει να μας φανει πολυ χρησιμη, ενδεχομενως.
AZ1980
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 7 2009, 18:41 ) *
Στην πραγματικοτητα το προβλημα του Ρεντζια ηταν το ακριβως αντιθετο.


Θα μπορούσε να γίνει ένα υπερμοντέρνο για την εποχή του 4άρι. Όλοι όμως είχαν πέσει πάνω του να τον κάνουν τον επόμενο σέντερ της Εθνικής, και να τον φορτώσουν με bulk για να φύγει νωρίς νωρίς για Αμερική. Το αποτέλεσμα ήταν να εξελιχθεί σε αυτό που σωστά περιέγραψες... Σε ένα σέντερ που απέφευγε τις επαφές και το παιχνίδι με πλάτη, και που πάντοτε δυσκολευόταν τραγικά να κρατήσει τη θέση του στην άμυνα απέναντι στους αντίπαλους ψηλούς.


bball.gif
aegeansheed
73% στα Δίποντα, 82% στις Ελέυθερες Βολές !!!!

Δε θυμάμαι ποτέ να είχαμε τέτοια ποσοστά. Στα δίποντα ίσως το παιχνίδι με την Κίνα στο προηγούμενο Παγκόσμιο. Στις βολές πρέπει να κάναμε team best!
Air and King
QUOTE(AZ1980 @ Sep 7 2009, 20:50 ) *
Σύντροφε Air, για τον Κουφό έχω πει την άποψή μου πριν από αυτό το παιχνίδι. Δεν μηδενίζω τον παίκτη, μπορεί να γίνει ένας χρήσιμος ψηλός. Απλά δεν θα καταφέρει κατά τη γνώμη μου να επιβεβαιώσει τις μεγάλες προσδοκίες που είχαμε όλοι μας από αυτόν, όσο ήταν λίγο μικρότερος. Και ο λόγος είναι ότι έχει κάνει κατά τη γνώμη μου λάθος επιλογή αγωνιστικού στιλ και θέσης. Αυτό είχε συμβεί και με τον Ρεντζιά.

Επίσης δεν εξύμνησα τον Ρεντζιά σε κανένα σημείο. Το ότι ήταν πολύ πολύ καλός ως 20άρης δε νομίζω πως αποτελεί εξυμνητική υπερβολή. Σύντομα εξελίχθηκε σε ένα μέτριο προς καλούτσικο ψηλό, με κύριο προσόν του την έφεση στο σκοράρισμα. Οι λόγοι γνωστοί.



bball.gif

Ουτε εγω ειμαι βεβαιος οτι θα εξελιχθει σε αυτο που περιμενουμε η που εδειχνε στο Οχαιο (παρα τα προβληματα με τον Ματα)αλλα δεν μηδενιζω ποτε ενα παιχτη 19-20 χρονων.Αν ελεγε καποιος οτι 20χρονος Παπαλουκας θα γινοταν καποτε ο κορυφαιος Πλειμεικερ στην Ευρωπη θα τον επαιρναν με τις ντοματες.Ομως..........Θα μου πεις δεν ειναι καθε μερα του Αγιου Θοδωρη αλλα παντα πρεπει να κρινουμε τους παιχτες σε βαθος χρονου.

Δεν ειπα για σενα συγκεκριμενα αλλα γενικα αφου το ονομα του Ρεντζια εχει ακουστει και αλλες φορες.
Ενα αλλο παραδειγμα ειναι ο Μπουρουσης.Πως ηταν 20 χρονων και πως ειναι τωρα.Μεγαλη διαφορα!Τοσο καλος δεν πιστευαν παρα ελαχιστοι για να μην πω κανεις οτι θα γινοταν.
colonel gomelsky
QUOTE(Air and King @ Sep 7 2009, 20:59 ) *
Ουτε εγω ειμαι βεβαιος οτι θα εξεληχθει σε αυτο που περιμενουμε η που εδειχνε στο Οχαιο (παρα τα προβληματα με τον Ματα)αλλα δεν μηδενιζω ποτε ενα παιχτη 19-20 χρονων.Αν ελεγε καποιος οτι 20χρονος Παπαλουκας θα γινοταν καποτε ο κορυφαιος Πλειμεικερ στην Ευρωπη θα τον επαιρναν με τις ντοματες.Ομως..........Θα μου πεις δεν ειναι καθε μερα του Αγιου Θοδωρη αλλα παντα πρεπει να κρινουμε τους παιχτες σε βαθος χρονου.

Δεν ειπα για σενα συγκεκριμενα αλλα γενικα αφου το ονομα του Ρεντζια εχει ακουστει και αλλες φορες.
Ενα αλλο παραδειγμα ειναι ο Μπουρουσης.Πως ηταν 20 χρονων και πως ειναι τωρα.Μεγαλη διαφορα!Τοσο καλος δεν πιστευαν παρα ελαχηστοι για να μην πω κανεις οτι θα γινοταν.


Πολύ σωστά φίλε ερ εντ κινγκ, αλλά προκύπτει ένα πρόβλημα: Ποιό είναι το ηλικιακό κριτήριο που θα τεθεί; Μερικοί συγκαταλέγουν ακόμα τον 25χρονο Περπέρογλου στα ταλέντα. Πότε θα μπορούμε να μιλήσουμε για κάποιον; Μόλις κρεμάσει τα παπούτσια του; Πάντως δεν είχα πρόθεση να μηδενίσω τον Κουφό, ούτε την προσπάθεια που φαίνεται ότι κάνει. Αλλά για μία ακόμη φορά αποδειχτήκαμε υπερβολικοί ως Έλληνες. Και αν θυμάσαι δεν έλεγαν ότι θα γίνει ένας καλός παίκτης επιπέδου Ευρωλίγκας ή Φ4. Ότι θα σαρώνει στο ΝΒΑ έλεγαν, για Ολ σταρ και άλλα τέτοια φαιδρά. Δεν τον κρίνω από ένα ματς. Αλλά αν αυτό το ένα ματς είναι με τους ...ψηλούς των Σκοπίων και είχε αυτά τα αποτελέσματα...
sir-elric
αυτος ο καλαθης ειναι μοναδικο φαινομενο ! δεν εχω δει τοσο γρηγορα ποδια με με αργο μυαλο στην αμυνα.
oκουφος δεν καταλαβα τι τραγικο εκανε σημερα !Εκτος και εαν εχουν πολλες ομαδες τετοιον τριτο center (γιατι αυτο ειναι) το ποιος ηταν ο ρετζιας ας το πουν στο καλαμποκη!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.