Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισπανία - Αργεντινή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
dizzy_fingers
Οι δύο λατινόφωνες ομάδες, αναμετρώνται την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου στην Σαϊτάμα στις 10:30 ώρα Ελλάδος με στόχο τη νίκη που θα τους οδηγήσει στον τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Το απολαυστικό επιθετικό παιχνίδι είναι το κύριο χαρακτηριστικό των δύο ομάδων και αναμένεται ένα γρήγορο παιχνίδι με υψηλό σκορ. Στις μεταξύ τους επίσημες αναμετρήσεις, το πάνω χέρι έχει η Ισπανία με 4 νίκες υπέρ και μόλις 1 ήττα κατά.
Τα ρόστερ:

SPAIN

 
ROSTER
 Name  P  Heigth  DOB  Place Of Birth  Current Club 
4 Pau
GASOL
F/C 215cm
7'1"
06/07/1980Barcelona
 (ESP) 
Memphis Grizzlies, NBA (USA) 
5 Rudy
FERNANDEZ
SG 196cm
6'5"
04/04/1985Palma de Mallorca
 (ESP) 
DKV Joventut Badalona, ACB (ESP) 
6 Carlos
CABEZAS
PG 187cm
6'2"
14/11/1980Marbella
 (ESP) 
Unicaja Malaga, ACB (ESP) 
7 Juan-Carlos
NAVARRO
SG 191cm
6'3"
13/06/1980Sant Feliú de Llobregat
 (ESP) 
Winterthur Barcelona, ACB (ESP) 
8 José-Manuel
CALDERON
PG 190cm
6'3"
28/09/1981Villanueva de la Serena
 (ESP) 
Toronto Raptors, NBA (USA) 
9 Felipe
REYES
F/C 206cm
6'9"
16/03/1980Cordoba
 (ESP) 
Real Madrid, ACB (ESP) 
10 Carlos
JIMéNEZ
SF 204cm
6'8"
10/02/1976Madrid
 (ESP) 
Adecco Estudiantes Mardid, ACB (ESP) 
11 Sergio
RODRIGUEZ
PG 189cm
6'2"
12/06/1986Santa Cruz de Tenerife
 (ESP) 
Adecco Estudiantes Madrid, ACB (ESP) 
12 Berni
RODRíGUEZ
SG 197cm
6'6"
07/06/1980Malaga
 (ESP) 
Unicaja Malaga (ESP) 
13 Marc
GASOL
C 212cm
6'11"
29/01/1985Barcelona
 (ESP) 
Winterthur FC Barcelona (ESP) 
14 Alex
MUMBRú
SF 202cm
6'8"
12/06/1979Barcelona
 (ESP) 
DKV Joventut Badalona, ACB (ESP) 
15 Jorge
GARBAJOSA
PF 204cm
6'8"
19/12/1977Torrejon de Ardoz
 (ESP) 
Unicaja Malaga, ACB (ESP) 
Average height:  199cm/6'6"   





ARGENTINA

 
ROSTER
 Name  P  Heigth  DOB  Place Of Birth  Current Club 
4 Luis
SCOLA
PF 204cm
6'8"
30/04/1980Buenos Aires
 (ARG) 
Tau Vitoria, ACB (ESP) 
5 Emanuel
GINOBILI
SG 198cm
6'6"
28/07/1977Bahia Blanca
 (ARG) 
San Antonio Spurs, NBA (USA) 
6 Juan Ignacio
SANCHEZ
PG 194cm
6'4"
08/05/1977Bahia Blanca
 (ARG) 
Unicaja Malaga, ACB (ESP) 
7 Fabricio
OBERTO
C 208cm
6'10"
21/03/1975Las Varillas
 (ARG) 
San Antonio Spurs, NBA (USA) 
8 Walter
HERRMANN
SF 203cm
6'8"
26/06/1979Venado Tuerto
 (ARG) 
Unicaja Malaga, ACB (ESP) 
9 Gabriel
FERNANDEZ
PF 204cm
6'8"
23/10/1976Burzaco
 (ARG) 
Varese, Lega (ITA) 
10 Carlos
DELFINO
G 200cm
6'7"
29/08/1982Santa Fe
 (ARG) 
Detroit Pistons, NBA (USA) 
11 Pablo
PRIGIONI
PG 186cm
6'1"
17/05/1977Rio Tercero
 (ARG) 
Tau Vitoria, ACB (ESP) 
12 Leonardo
GUTIERREZ
F 201cm
6'7"
16/05/1978Marcos Juarez
 (ARG) 
Ben Hur, Liga A (ARG) 
13 Andrés
NOCIONI
SF 201cm
6'7"
30/11/1979Santa Fe
 (ARG) 
Chicago Bulls, NBA (USA) 
14 Daniel
FARABELLO
SG 194cm
6'4"
18/10/1973Colon
 (ARG) 
Varese, Lega (ITA) 
15 Ruben
WOLKOWISKY
C 208cm
6'10"
30/09/1973Chaco
 (ARG) 
Khimky Moscow, Superleague (RUS) 
Average height:  200cm/6'7"   
BubyDudy
Από τη μια θέλω Αργεντινή, από την άλλη δε νομίζω πως και να προκριθεί θα το σηκώσει κιόλλας..

Προβλέπω πάντως χαμηλό σκορ και γενικά νευρικό παιχνίδι, με ξεσπάσματα περιοδικά..
Achilleas13
Προβλέπω ένα πολύ καλό ματς και πιστεύω πως η Αργεντινή εύκολα η δύσκολα θα περασει
jokey
Eλπίζω Αργεντινή αλλά προβλέπω Ισπανία μάλλον. Ελπίζω να δουμε καλό, κλειστό παιχνίδι με 2-3 παρατάσεις για να γουστάρουμε και για να είναι και κουρασμένοι όταν παίξουνε με μας, σε οποιονδήποτε τελικό 19.gif
mikri prasini ollandeza
Εγώ θέλω να νικήσει αυτή που θα χάσει(η άσχετη δλδ) έτσι ώστε η Ελλάδα να έχει πιο εύκολο αντίπαλο!!
treathitch
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Aug 30 2006, 05:40 PM) *
Εγώ θέλω να νικήσει αυτή που θα χάσει(η άσχετη δλδ) έτσι ώστε η Ελλάδα να έχει πιο εύκολο αντίπαλο!!

ΜΡΟ, σου δίνω 50 ευρώ αν πάρει η Ελλάδα το χρυσο..
mikri prasini ollandeza
Οκ!Πού συναντιόμαστε??
treathitch
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Aug 30 2006, 06:01 PM) *
Οκ!Πού συναντιόμαστε??

Ας κερδίσουμε πρώτα την Αργεντινή και μετά, μην ανησυχείς... θα τα πάρεις.
mikri prasini ollandeza
Οκ, μένω ήσυχη!!
Alexmei
εγώ βλέπω Αργεντινή, ώστε αν περάσει η Αμερική, εμείς να έχουμε μία Ευρωπαϊκή ομάδα να αντιμετοπήσουμε, που ίσως να μας φανεί πιο εύκολο.... αν περάσει η Ισπανία κ δν περάσει η Ελλάδα, τα βλέπω λίγο δύσκολα με Αργεντινή.... τώρα αν περάσουμε εμείς, καλό για μας να έχει ήδη περάσει η Ισπανία και για τον παραπάνω λόγο αλλά και για να δούμε ΜΑΤΣΑΡΑ Αργεντινή-ΗΠΑ!!! 69.gif
Air Kef
QUOTE
αλλά και για να δούμε ΜΑΤΣΑΡΑ Αργεντινή-ΗΠΑ!!!


Σιγά την ματσάρα με τους πελάτες..! smile.gif

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως οι Αργεντίνοι προτιμούν τις ΗΠΑ για τελικό από την Ελλάδα.Η Ελλάδα θα θέλει και εκδίκηση,άσε που είναι εμφανώς βελτιωμένη,οι ΗΠΑ,κι αυτοί εκδίκηση θα θέλουν,αλλά εκδίκηση θέλαν και στην Αθήνα..


Όπως έχω πει πολλές φορές,η Αργεντινή δεν χάνει.

Ακόμα κι αν ο Μανού βάλει 10 πόντους,Σκόλα και Ομπέρτο είναι αρκετοί,αφήστε και την 20άρα του Νοτσιόνι..Ελπίζω να μην σπάσει η παράδοση και να τραυματιστεί κάνας Αργεντίνος εν όψει του τελικού με την Ελλάδα..! 69.gif
qspock
Οι ωρες αλλαξαν. Αυτος ειναι πλεον ο 2ος ημιτελικος και ξεκιναει στις 13.30. Ο αλλος (ΕΛΛΑΔΑ-ΗΠΑ) ειναι ο πρωινος. Καλο ειναι να διορθωθει εγκαιρα ο τιλος των 2 τοπικ για να κανονισει ο κοσμος τι θα κανει για να δει την Ελλαδαρα μας που παιζει πρωινιατικα...
treathitch
Ok,

Ας δούμε λίγο το παιχνίδι λογικά:

H Ισπανία φαίνεται και είναι η πιο φορμαρισμένη, αλλά και η πλέον ταλαντούχα ομάδα στο International basketball. Γιατί? Διότι διαθέτει ότι χρειάζεται για να πετύχεις σε αυτό το παιχνίδι και το διαθέτει στην κατάλληλη ποσότητα. Έχει δηλαδή, έναν αθλητικό και εκρηκτικό πόιντ γκαρντ, χωρίς σπουδαίο σουτ, αλλά με καλό ντράιβ και πολύ καλή αίσθηση του παιχνιδιού στον Καλντερόν, ο οποίος είναι και ο καλύτερος περιφερειακός αμυντικός της, στα χρόνια της ωρίμανσής του με αρκετές εμπειρίες και αυτοπεποίθηση. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είναι το χρυσό αγόρι του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, ένας σπίντι πόιντ γκαρντ με τέλειο court vision, μοναδική αθλητικότητα και ικανότητα να προσφέρει για μεγάλα χρονικά διαστήματα, όμως μάλλον από του χρόνου, αφού - λόγω ηλικίας - ο Ερνάντεθ δεν θα του εμπιστευτει πολλή ώρα απέναντι σε παίκτες όπως ο Σάντσεθ και ο Πριζιόνι.

Στο δύο η Ισπανία έχει τον πιο ταλαντούχο επιθετικά παίκτη της, έναν από τους κορυφαίους moody σούτινγκ γκαρντ στην ιστορία του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, το Ναβάρο, τον οποίο έβαλε για πρώτη φορά σε καλούπια. Παίκτης τέτοιου βεληνεκούς δεν περιορίζεται εύκολα, πόσο μάλλον όταν τα βάζει και όλα και αρχίζει να "τρελαίνεται".. Στην κορύφωση της καριέρας του, ο Ναβάρο χρειάζεται ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι, αφού όλοι ξέρουμε ότι είναι ο πραγματικός winner αυτής της φουρνιάς των Ισπανών. Ο Καμπέθας παίζει όλο και λιγότερο τελευταία, αλλα χρησιμοποιείται και στις δύο θέσεις των γκαρντ και είναι χρήσιμος σε τέτοια ματς ως ρολίστας. Στο τρία, προτιμάται από τον Ισπανό κόουτς ο συμβατικός Χιμένεθ, ένας παίκτης ο οποίος παίζει όμως εξαιρετική άμυνα και σουτάρει καλά έξω από τα 6.25. Ο Ερνάντεθ προτιμά το Χιμένεθ για το ξεκίνημα του αγώνα και μάλιστα τον χρησιμοποιεί για μικρά stretches και στο "τέσσερα", για πίεση στη ρακέτα σε χαμηλά σχήματα και έτσι κερδίζει σε ρυθμό, όταν η αλλαγή του, ο Ρούντι Φερνάντεθ, που παίζει και στο δύο, έρχεται από τον πάγκο για να ξεσηκώσει το παιχνίδι στην επίθεση και να προσφέρει εκρηκτικότητα και εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό. Ο Μούμπρου παίζει κυρίως για τα ριμπάουντ και την άμυνα, σε πιο αργό τέμπο και όταν δεν τραβάει ο συνήθως σταθερός Χιμένεθ.

Ο παράγοντας που επηρεάζει όμως πολύ το Ισπανικό τέμπο είναι ο Γκαρμπαχόσα. Όσο αυτός τραβάει, η ομάδα δημιουργεί ατελείωτα μις-ματς και, εκμεταλλευόμενη το σουτ του και τη δημιουργηκότητά του έχει τους δύο φόργουορντ σε πλήρη κινητικότητα, πόσο μάλλον όταν ο Γκαρμπαχόσα είναι και ο καλύτερος αμυντικός του, αναπληρώμενος, όταν χρειάζεται από ένα καλό μπάνγκερ στο πρόσωπο του Ρέγιες.. Ο versatile Πάου Γκασόλ είναι ο καλύτερος Ισπανός ψηλός, αλλά με το παιχνίδι της Ισπανίας να εξαρτάται και από το πάσιν γκέιμ, χρησιμοποιεί το σώμα του σε μεγάλο βαθμό για να κερδίσει χώρο και νικάει στις περισσότερες μάχες των ριμπάουντ both sides, ενώ τα μακριά του χέρια τον κάνουν και υπολογίσιμο μπλοκέρ στις σετ επιθέσεις. Ο Ισπανικός πάγκος όμως δεν έχει ικανό αντικαταστάτη, αφού ο Βάσκεθ λείπει και ο Μαρκ Γκασόλ μάλλον δε θα ξαναπαίξει από δω και πέρα και έτσι ο Ρέγιες θα χρειαστει να παλέψει με Σκόλα-Ομπέρτο για αρκετά λεπτά μεθαύριο, με μεγάλη πιθανότητα να χάσει τις περισσότερες μάχες.

Η συγκεκριμένη Αργεντινή ανήκει σε μία από τις καλύτερες ομάδες στην ιστορία του International basketball. Αν οι Ισπανοί έχουν σταρ, δε συμβαίνει το ίδιο με τους Αργεντίνους, η χημεία των οποίων δεν χωράει αμφισβήτησης από το 2002 και μετά. Μπορεί οι Αργεντίνοι να μην έχουν το ροτέισιον ούτε των Ισπανών, ούτε των Ελλήνων, ούτε των Αμερικάνων, ωστόσο το ότι ανέβασαν στροφές μόλις στον προημιτελικό δείχνει την ευφυία παικτών και προπονητή, αφού όλες οι άλλες ομάδες βρίσκονται στο πικ τους, ή και κάτω από αυτό ηλικιακά ενώ οι Χρυσοί Ολυμπιονίκες το έχουν περάσει προ πολλού, με πολλούς παίκτες να βρίσκονται στο τελευταίο τους πλέον τουρνουά με την Εθνική.Ο Σέρχιο Ερνάντεθ λοιπόν περιμένει ακόμα και τώρα τον Πριζιόνι να προσαρμοστεί και να δείξει τη μεγάλη του κλάση ώστε να γίνει άξιος αναπληρωματικός του έτερου πόιντ γκαρντ της ομάδας, του καλύτερου ίσως πόιντ στο International basketball, του Πέπε Σάντσεθ. Με τον Πριζιόνι σε πλήρη φόρμα, οι Αργεντίνοι θα έχουν πετύχει να δημιουργούν το pick n roll σε μόνιμη βάση, ένα σύστημα που το ξέρει ο Σκόλα καλύτερα από όλους στο σύγχρονο μπάσκετ, τόσο με τον Σάντσεθ (Εθνική), όσο και με τον Πριζιόνι (Τάου).

Στο σούτινγκ γκαρντ, ο Τζινόμπιλι θα παίξει μια χαρά από δω και πέρα, αφού πήρε αρκετό χρόνο ξεκούρασης και με το έξοχο ντράιβ, ο αριστερόχειρας σταρ θα δείξει λογικά την κλάση και την αυταπάρνησή του για μια ακόμη φορά, πόσο μάλλον όταν θα έχει από πίσω τον πλέον φορμαρισμένο Αργεντίνο παίκτη, τον Κάρλος Ντελφίνο, το παιχνίδι του οποίου πλησιάζει στην κορύφωσή του, ενώ μαζί με τον Ερμάν, ο οποίος παίζει και δύο και τρία είναι οι δύο game changers που επιθετικά δεν υπάρχουν σε καμία άλλη ομάδα. Ο Ερμάν, βέβαια, παίζει και μαζί με τον Μανού, αλλά και μαζί με τον Νοσιόνι, ακόμη έναν εξωφρενικά ικανό αθλητή και μια τεράστια προσωπικότητα both sides, ο οποίος είναι ίσως ο MVP της ομάδας στη διοργάνωση, όχι μόνο λόγω αριθμών, αλλά λόγω πάθους και αποτελεσματικότητας στο Μουντομπάσκετ.

Ο Σκόλα, όποτε δεν δέχεται τη μπάλα από το Σάντσεθ και το Τζινόμπιλι θα πρέπει να σπρώξει πιο πολύ για το επιθετικό ριμπάουντ, από τη στιγμή ειδικά που πίσω του δεν υπάρχει αξιόπιστος ψηλός και, είτε ο Ερνάντεθ θα τον κρατήσει 30-35 λεπτά στο παρκέ, είτε θα προωθήσει το Νοσιόνι στο τέσσερα με το Σάντσεθ και δύο wing guards, είτε θα παίξει ο Ομπέρτο στο τέσσερα και ο γηρασμένος Βολκοβίσκι στο πέντε. Όσο καλό και αν είναι το σουτ του, ο Βολκοβίσκι δε διαθέτει πλέον την ίδια δημιουργικότητα ή ικανότητα επιβολής στο αμυντικό ριμπάουντ και τόσο ο Σκόλα, ο επιθετικός καταλύτης της ομάδας μέσα στη ρακέτα, όσο και ο σιγά σιγά βελτιωμένος Ομπέρτο θα περάσουν δύσκολο βράδυ, ειδικά αμυντικά, απέναντι στους Ισπανούς ψηλούς.

Πόιντ Γκαρντ: Even
Σούτινγκ Γκαρντ: Αργεντινή
Σμολ Φοργουορντ: Αργεντινή
Πάουερ Φόργουορντ: Even
Σέντερ: Ισπανία
Πάγκος: Ισπανία
Κοουτσάρισμα: Even
Χημεία: Even
Εμπειρία: Αργεντινή
Potential: Ισπανία
Πρόβλεψη: Αργεντινή, αλλά ποιος ξέρει πόσο δύσκολα. Το παιχνίδι είναι κλασικό 50-50, αλλά η γενιά των Ισπανών μπορεί να κωλώσει, ενώ η Αργεντινή, ακόμη και να μείνει πίσω στο σκορ, θα το παλέψει στο τέλος.
Anaz
50-50 το ματσακι.Βαριεμαι να μπω σε τεχνικες αναλυσεις,το καλυψε πολυ καλα αυτο το κομματι ουτως η αλλως ο treathitch,γι'αυτο θα επαναλαβω την προ Μουντο διαισθηση μου οτι η Αργεντινη δεν θα παει τελικο.κ θα βγει κ 4η! 19.gif
Δεν τους ειδα τελικα ομως τους Αργεντινους χτες!Μονο την Ισπανια..
Κατα τ'αλλα οι Ισπανοι η αληθεια ειναι οτι δειχνουν πιο soft.. rolleyes.gif
Προτιμηση δεν υπαρχει!Θα αποκλεισουμε Αμερικη κ θα κωλώσουμε στον τελικο με τετοια ψυχολογια?? biggrin.gif
Γενικα παντως δεν γουσταρω τους Ισπανους!Απ'την αλλη παλι εχουμε 2 ευρωπαικες-2 αμερικανικες!Να μην στηριξουμε Ευρωπη? rolleyes.gif
dizzy_fingers
Από άμυνα πώς τα πάει η Αργεντινή?
Έχω αυτήν την απορία από την αρχή του τουρνουά.
baskt
Μου αρεσε το ποστ σου treathich, αλλα μπερδευτηκα λιγο με την φροντ λαιν, συγκεκριμενα αναφερεις :
...
Ο versatile Πάου Γκασόλ είναι ο καλύτερος Ισπανός ψηλός, αλλά με το παιχνίδι της Ισπανίας να εξαρτάται και από το πάσιν γκέιμ, χρησιμοποιεί το σώμα του σε μεγάλο βαθμό για να κερδίσει χώρο και νικάει στις περισσότερες μάχες των ριμπάουντ both sides, ενώ τα μακριά του χέρια τον κάνουν και υπολογίσιμο μπλοκέρ στις σετ επιθέσεις. Ο Ισπανικός πάγκος όμως δεν έχει ικανό αντικαταστάτη, αφού ο Βάσκεθ λείπει και ο Μαρκ Γκασόλ μάλλον δε θα ξαναπαίξει από δω και πέρα και έτσι ο Ρέγιες θα χρειαστει να παλέψει με Σκόλα-Ομπέρτο για αρκετά λεπτά μεθαύριο, με μεγάλη πιθανότητα να χάσει τις περισσότερες μάχες.
....
Όσο καλό και αν είναι το σουτ του, ο Βολκοβίσκι δε διαθέτει πλέον την ίδια δημιουργικότητα ή ικανότητα επιβολής στο αμυντικό ριμπάουντ και τόσο ο Σκόλα, ο επιθετικός καταλύτης της ομάδας μέσα στη ρακέτα, όσο και ο σιγά σιγά βελτιωμένος Ομπέρτο θα περάσουν δύσκολο βράδυ, ειδικά αμυντικά, απέναντι στους Ισπανούς ψηλούς.
....

Με βαση τα παραπανω στο σεντερ παει even, αν και προσωπικα ειμαι θαυμαστης του Γκασολ...
qspock
Μια ψηφος στην Ισπανια γιατι επαιξε με μεγαλυτερη θεληση στα προημιτελικα. Θα μου πειτε η Αργεντινη ακομα δεν εχει φορτσαρει (!) Ναι ειναι αληθεια, δεν την εχω δει να φορτσαρει! Ο Τσινομπιλι δεν τραβαει. Το θεμα ειναι οτι φτασαμε ημιτελικα και δε ξερω αν θα τραβηξει τελικα. Τωρα βαριεται, δε μπορει, θα πιασει τελικα αποδοση? Θα δουμε. Σιγουρα μπορει να παρει ματς μονος του...

Προσωπικα παντως μου αρεσε περισσοτερο η Ισπανια.
Α, και ναι Dizzy, εχει καλυτερη αμυνα απο την Αργεντινη. Απλα δε βγαζεις ευκολα συμπερασματα για τους λατινους γιατι εχουν παιξει με κατι Τουρκιες, κατι Μαορι κατι Γαλλιες και τετοια... Τουλαχιστον οι αλλοι παιξανε με Λιθουανους που ειναι ζορικοι, κι ας εχουν φοβερη προπονηταρα και εναν Ματσιγιαουσκας αγνωριστο! 24.gif

Επισης η Ισπανια εχει παρει τον αερα της Αργεντινης (απο τα φιλικα).
geosider
QUOTE(qspock @ Aug 31 2006, 04:00 AM) *
Επισης η Ισπανια εχει παρει τον αερα της Αργεντινης (απο τα φιλικα).


ποια φιλικά, σ' αυτά και η Ελλάδα έχασε από την Γαλλία και την Σερβία, για κανένα επίσημο πέστε tongue.gif
HOULIGAN76
Δεν νομίζω οτι θα δούμε αυτό το ματς!Πολλοί θα έχουν βγεί στους δρόμους για να πανυγηρίσουν
και πολύ φοβάμαι οτι αυτό το ματς θα μείνει ορφανό.

Αμφίρροπο και όποιος κάνει προβλέψεις κινδυνεύει να χαρακτηριστεί μαλάκας μετά τον αγώνα. biggrin.gif
qspock
QUOTE(HOULIGAN76 @ Aug 31 2006, 01:57 PM) *
Αμφίρροπο και όποιος κάνει προβλέψεις κινδυνεύει να χαρακτηριστεί μαλάκας μετά τον αγώνα. biggrin.gif

Δηλαδη εσυ προβλεπεις παραταση... tongue.gif
Warrior
QUOTE(qspock @ Aug 30 2006, 08:28 PM) *
Οι ωρες αλλαξαν. Αυτος ειναι πλεον ο 2ος ημιτελικος και ξεκιναει στις 13.30. Ο αλλος (ΕΛΛΑΔΑ-ΗΠΑ) ειναι ο πρωινος. Καλο ειναι να διορθωθει εγκαιρα ο τιλος των 2 τοπικ για να κανονισει ο κοσμος τι θα κανει για να δει την Ελλαδαρα μας που παιζει πρωινιατικα...


Aυτο γιατι εγινε???Αφου Ισπανια-Αργεντινη επαιζαν Τριτη,δεν επρεπε να παιζουν πιο πρωι?? huh.gif

Ειχα αλλαξει για λιγο τους τιτλους τον τοπικ ( hammer.gif ) και ζητω συγνωμη αν μπερδεψα καποιους.. blush.gif
Τωρα ειναι και παλι ενταξει... smile.gif

Τεχνικα(μετα την εξαιρετικη αναλυση του treathitch)ουτε και γω εχω να προσθεσω κατι....

50-50 το ματς,ολοι συμφωνουμε.

Παντως οι Ισπανοι μου αρεσουν παρα πολυ σε αυτο το τουρνουα.Δεν βλεπω αδυναμιες στο παιχνιδι τους.Αν
δεν τους πιασει το κλασικο συνδρομο( rolleyes.gif ),εχω την αισθηση οτι θα ειναι αυτοι που θα περασουν τελικα.
merlin1
to ekana ke afto eksomiosi me to nba live ke nikisan oi argentinoi!!
peka
QUOTE(Warrior @ Aug 31 2006, 12:36 PM) *
Aυτο γιατι εγινε???Αφου Ισπανια-Αργεντινη επαιζαν Τριτη,δεν επρεπε να παιζουν πιο πρωι?? huh.gif

Ειχα αλλαξει για λιγο τους τιτλους τον τοπικ ( hammer.gif ) και ζητω συγνωμη αν μπερδεψα καποιους.. blush.gif
Τωρα ειναι και παλι ενταξει... smile.gif

Τεχνικα(μετα την εξαιρετικη αναλυση του treathitch)ουτε και γω εχω να προσθεσω κατι....

50-50 το ματς,ολοι συμφωνουμε.

Παντως οι Ισπανοι μου αρεσουν παρα πολυ σε αυτο το τουρνουα.Δεν βλεπω αδυναμιες στο παιχνιδι τους.Αν
δεν τους πιασει το κλασικο συνδρομο( rolleyes.gif ),εχω την αισθηση οτι θα ειναι αυτοι που θα περασουν τελικα.


Οι ωρες αλλαξαν επειδη το αιτηθηκαν οι Αμερικανοι για τηλεοπτικους λογους...
Achilleas13
Ό,τι αναλύσεις και να κάνετε εγώ πίστευω πως η Αργεντινή θα κερδίσει λογω εμπειρίας(εκτος και αν ο Navaro ξεσκιστεί στα τρίποντα
sarounas
Να το ένα ζευγάρι που όλοι περιμέναμε στον ημιτελικό, Αργεντινή-Ισπανία λοιπόν!
θυμήθηκα την τελευταία τους μεγάλη αναμέτρηση κάτω από παρόμοιες συνθήκες στους ολυμπιακούς στην Αθήνα και έβαλα να δω την κόπια. Ήταν ένα επίσης πολύ μεγάλο παιχνίδι με φοβερή εξέλιξη που έγινε στην φάση του ομίλου με ουσιαστικό έπαθλο για τον νικητή την πρώτη θέση στον όμιλο. Οι ομάδες ήταν ακριβώς οι ίδιες με τις σημερινές όπως και η φιλοσοφία του παιχνιδιού τους αν και προπονητές ήταν ο Μανιάνο και ο Πεσκέρα. Με μόνες διαφορές ότι για την Ισπανία συμμετείχε ο Ροντρίγκο Ντε λα Φουέντε, ο Ιτούρμπε και ο Κομάς ενώ τώρα υπάρχει ο Ρούντι Φερνάντεζ ενώ στην Αργεντινή αντί για τον Πριγκιόνι σήμερα, τότε υπήρχε ο Μοντέκια που στήριζε τον Πέπε Σάντσεζ στον άσο, επίσης τότε συμμετείχε και ο Σκονοκίνι. Αλλά η δύναμη πυρός των δύο ομάδων όπως και τότε έτσι και σήμερα είναι για τους Αργεντίνους οι Μανού, Σκόλα, Ομπέρτο, Νοτσιόνι, ενώ για τους Φούριας Ρόχας οι Γκασόλ, Ναβάρο, Καλντερόν, Γκαρμπαχόθα.
Το παιχνίδι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά οι Ισπανοί και προηγήθηκαν 23-12 με Καλντερόν και Γκασόλ να κάνουν ότι θέλουν, στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, αφού Σκόλα και Ομπέρτο έβαλαν μέσα στα καλάθια τους αντιπάλους τους με συνέπεια οι Αργεντινή να προηγηθεί στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου 44-35, όμως οι Ισπανοί με ηγέτη τον Γκασόλ και τρίποντες βόμβες των Γκαρμπαχόθα, Ιτούρμπε και Ντε λα Φουέντε ισοφάρισε στο 34’, 66-66 και ενώ οι έλληνες στο γήπεδο είχαν επίλέξει να υποστηρίξουν φανατικά τους Αργεντίνους, οι Ισπανοί ήταν ασταμάτητοι και στο 37’ πήραν προβάδισμα 79-69 για να τελειώσουν το παιχνίδι με νίκη 87-76 και μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γκασόλ που σημείωσε 26 πόντους και τον Καλντερόν που οργάνωσε τέλεια το παιχνίδι τους, για την Αργεντινή μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε ο Λουίς Σκόλα με 26π.

Στους Ολυμπιακούς είχα επιλέξει να δω από κοντά στο ΟΑΚΑ όλους τους προημιτελικούς και ήθελα να δω που θα το πήγαιναν οι αήτητοι Ισπανοί με το ραν εντ γκάν τους. Δυστυχώς όμως για αυτούς οι Αμερικάνοι είχαν καταλάβει την 4η θέση με το μπάχαλο που έγινε στον άλλο όμιλο και έτσι βρέθηκαν μπροστά τους, οι Ισπανοί δεν άλλαξαν τον τρόπο παιχνιδιού τους με αποτέλεσμα το ματς να πάρει έναν τρελό ρυθμό και καθώς είχε ανοίξει ο πάτος του Στέφον Μάρμπουρι που έβαλε πάνω από 30 πόντους με πάρα πολλά τρίποντα και παρά την υπερπροσπάθεια των Γκασόλ και Ναβάρο μοιραία ηττήθηκαν 102-94. Ενώ ακριβώς αντίθετα στο ματς της Αργεντινής με την Ελλάδα, οι Αργεντίνοι παρά το ότι έχαναν με 47-37 μέσα σε ένα γήπεδο που κόχλαζε από 18000 έλληνες, γύρισαν το ματς και το πήραν τελικά με 69-64, άντε να πω και την αμαρτία μου, δεν επηρεάστηκα καθόλου από την ατμόσφαιρα του γηπέδου και υποστήριζα κρυφά εννοείτε - γιατί δεν ήθελα να φάω καμιά αδέσποτη- την Αργεντινή, γιατί κακά τα ψέμματα η δεκαετία που διανύουμε θα μείνει στην μπασκετική ιστορία ως αυτή με τις κόντρες Αργεντίνων και Αμερικάνων και οι Αργεντίνοι ήταν οι μόνοι που θα μπορούσαν να πετάξουν έξω σε νοκ άουτ την Αμερική και βεβαίως δεν με διέψευσαν αφού και αυτό το έκαναν σε έναν πολύ μεγάλο ημιτελικό τότε (ενώ η εθνική μας τότε δεν νομίζω να είχε ελπίδες). Ακριβώς γι’ αυτό θα υποστηρίξω σ’ αυτόν τον ημιτελικό τους γκαούτσος, γιατί θέλω να δω πραγματικά μεγάλο τελικό και τους Ισπανούς ακόμη και τώρα δεν τους πιστεύω.
Βέβαια μακάρι να πιαστώ αδιάβαστος και στο άλλο ζευγάρι να κάνει την υπέρβασή της η εθνική, να είναι δηλαδή η Ελλάδα στον τελικό αντί των ΗΠΑ, και να περάσει και η Ελλάδα σε ένα άλλο κλαμπ ομάδων του παγκόσμιου μπάσκετ, σε εκείνο δηλαδή που ανοίκουν η Αργεντινή, η πεθαμένη Γιουγκοσλαβία (που κατά την γνώμη μου δεν θα ξανασηκώσει κεφάλι και θα γίνει όπως η Κροατία, τι να πω, μακάρι να γίνει άμεσα κάτι, γιατί εμένα ήδη μου λείπουν πολύ) αλλά και η Λιθουανία του Σάρας, και να χτίσει τον δικό της θρύλο.
Το ιδανικό για μένα θα ήταν μία αναμέτρηση με τους γκαούτσος σε έναν τελικό στον οποίο οι Λατινοαμερικάνοι θα παραδώσουν τα σκύπτρα τους στην αρμάδα του Γιαννάκη!
Alexmei
παιδιά έγινε αλλαγή στις ώρες; θα παίξει η Αργεντινή με Ισπανία στις 10:30 και η Ελλάδα - ΗΠΑ στις 13:30;
Warrior
Oχι στις 10:30 παιζουμε εμεις.

Απλα αρχικα ηταν ορισμενος για 13:30 ο αγωνας με την ΗΠΑ και αλλαξε...
mikri prasini ollandeza
Nαι..το ζήτησε η Αμερική για τηλεοπτικούς λόγους...

Υγ:Θα λείψω για 3ημερο!Δε θα είμαι εδώ να πανηγυρίσουμε μαζί την κατάκτηση του Mundobasket...!!!
hagi
Και γω λέω ότι είναι ένα πολύ δύσκολο και ενδιαφέρον παιχνίδι..Δεν μπορώ να πω ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες να περάσει..Είναι καθαρά θέμα ημέρας..Δηλαδή μπορεί και η μία και η άλλη να κερδίσει και όλα εξαρτώνται από την ημέρα που θα βρεθούν..Δεν ξέρω αλλά κάτι μου λέει για Ισπανία..Αλλά δεν ξέρω όμως...Μεγάλο ντέρμπι..
Billubs
Πιο αμφιροπο δε γινεται!Για μενα πραγματικα δεν υπαρχει φαβορι.Το απολυτο 50-50.Δεν στοιχηματιζα ουτε δυευρο σε καμμια. Λογικα θα 'να ματσαρα!
Παντως μια φωνη μεσα μου(δεν ξερω απο που προερχεται) λεει Ισπανια, για να δουμε...
jokey
Εμένα πάντως δε μου το λέει κανένας. Ισπανία αλλά μακάρι να πέσω έξω 68.gif
treathitch
Δυστυχώς τελείωσε το πιο μεγάλο ματς του μουντομπάσκετ...
Ισπανία στον τελικό (χαρά για μας!!!), αλλά τι ματσάρα θεέ μου.
dizzy_fingers
Τρελό ματσάκι! w00t.gif
Κρίμα για τον Γκασόλ που στο τέλος δε μπορούσε να συγκρατήσει τα κλάματα (αν δεν ήμουν Έλληνας, θα δυσκολευόμουν πολύ να διαλέξω μία ομάδα να συμπαθώ εν'όψει του τελικού) και κρίμα για τον Τζινόμπιλι που έπαιξε όπως οι συνάδελφοί του το πρωί.
Εγωιστικά και με κακές επιλογές, δηλαδή.

Πολύ ωραίο ματς, όπως το περιμέναμε.
Achilleas13
Τρομερό ματς.
sarounas
κρίμα για την Αργεντινή να χάσει τόσο τζάμπα το παιχνίδι επειδή ο προπονητής στον πάγκο ήταν πολύ λίγος. Ενώ ξεκίνησαν εκπληκτικά και όλα κυλούσαν ευνοικά για αυτούς -δείγμα εξαιρετικής ψυχολογίας-, ξαφνικά τους έκανε πλάκα ο Σέρχι Ροντρίγκεζ οργανώντας εξαίσια το παιχνίδι των Ισπανών μη μπορώντας να τον σταματήσουν με τίποτα, σαν να μην έφτανε αυτό άφησε μέσα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο τον τραγικό Βολκοβίτσκι και μετά από κάθε time out η επιθετική εντολή του ήταν σκριν στον Μανού και τρίποντο, αλλά όλοι ξέραν τι θα συμβεί με αποτέλεσμα ο Μανού να ρίχνει τρίποντα της απελπισίας και όταν έκανε σπλιτ δεν κουνιόταν κανένας από τους συμπαίκτες του, κάτω από τέτοιες συνθήκες πώς να μην καεί και εκτεθεί ο Μανού; δηλαδή μιλάμε για μια τραγωδία, ήταν λες και δεν κατέβηκαν στο γήπεδο, για αυτό λέω ότι έχασαν τζάμπα, και να σκεφτεί κανείς ότι έχασαν μόλις στην τελευταία φάση του αγώνα, από τύχη σίγουρα δεν πρέπει να έχουν κανένα παράπονο, γιατί από αυτή και μόνο έφτασε το ματς εκεί. Ο καημένος ο Ρούμπεν Μανιάνο πρέπει να τραβούσε τα μαλλιά του με αυτά που έβλεπε στο παρκέ από την ομαδάρα που είχε φτιάξει.

Πάντως υποκλίνομαι στον Σκόλα, τέτοια αρχ… δεν έχω ξαναδεί, με το σκορ 74-72 και να είναι στην γραμμή για βολές, το λέω γιατί σε παρόμοια θέση είχε βρεθεί και στον αγώνα με την εθνική Ελλάδος το 2004, με ένα γήπεδο να ουρλιάζει πάνω από το κεφάλι του, αλλά αυτός δεν πήρε χαμπάρι.
ΑΡΧΟΝΤΑΣ
treathitch
QUOTE(sarounas @ Sep 1 2006, 07:18 PM) *
Πάντως υποκλίνομαι στον Σκόλα, τέτοια αρχ… δεν έχω ξαναδεί, με το σκορ 74-72 και να είναι στην γραμμή για βολές, το λέω γιατί σε παρόμοια θέση είχε βρεθεί και στον αγώνα με την εθνική Ελλάδος το 2004, με ένα γήπεδο να ουρλιάζει πάνω από το κεφάλι του, αλλά αυτός δεν πήρε χαμπάρι.
ΑΡΧΟΝΤΑΣ

Δυστυχώς, ο μέγας Λούις Σκόλα δεν πήρε μπάλα σήμερα... Μένω άναυδος!
jokey
Φοβερό και πολύ σκληρό ματς που πραγματικά πέφτανε κορμιά στις δύο ρακέτες. Κρίμα για τον Γκασόλ αν δεν παίξει, σήμερα πήρε την ομάδα στις πλάτες τους και φάνηκε ο μεγάλος παίχτης. Τι Καλντερόν, τι Ναβάρο, αυτός και ο Γκαρμπαχόθα το πήρανε το ματσάκι. Ο Σάντσεθ από την άλλη έβαλε μερικά κρίσιμα σουτ αλλά δεν έφτανε αυτό. Αν δεν παίξει στον τελικό ο μεγάλος θα είναι ευλογία για μας, όχι ότι δεν παραμένει επικύνδηνη ομάδα η Ισπανία.
Anaz
Φοβερο παιχνιδι 41.gif !! αλλα όχι καλυτερο απ'το πρωινο.. biggrin.gif
Οι Ισπανοι περασαν τελικα αλλα προσωπικα προτιμουσα την Αργεντινη.Την θεωρω πιο στα μετρα μας κ ηθελα κ εκδικηση.. 19.gif
Η ζωνη των Ισπανων με φοβιζει λιγακι..
Air Kef
Δυστυχώς είδα μόνο το πρώτο ημιχρονο γιατί έδινα στις 15:00 μαθημα.

Άκουσα τα καλα του Μανού και από άλλους.

Εδώ βλέπω πως ο ντίζι λέει πως φέρθηκε εγωιστικά με κακές επιλογές,κάποιοι πως φταίει ο προπονητής που είναι λίγος για τέτοια ματς..
Τελικά τι ισχύει;;;

Ο Μανού δεν πάει σε ατομιστίες αν δεν υπάρχει λόγος..Ή όχι;;
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Sep 2 2006, 01:13 AM) *
Δυστυχώς είδα μόνο το πρώτο ημιχρονο γιατί έδινα στις 15:00 μαθημα.

Άκουσα τα καλα του Μανού και από άλλους.

Εδώ βλέπω πως ο ντίζι λέει πως φέρθηκε εγωιστικά με κακές επιλογές,κάποιοι πως φταίει ο προπονητής που είναι λίγος για τέτοια ματς..
Τελικά τι ισχύει;;;


Και τα δυο....
BubyDudy
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 1 2006, 03:49 PM) *
Κρίμα για τον Γκασόλ που στο τέλος δε μπορούσε να συγκρατήσει τα κλάματα (αν δεν ήμουν Έλληνας, θα δυσκολευόμουν πολύ να διαλέξω μία ομάδα να συμπαθώ εν'όψει του τελικού)


Μαζί σου... Πολύ κρίμα και άδικο για τέτοιου μεγέθους αθλητές...
liolias
Πολυ κριμα για τον Γκασολ
1)Γιατι δεν θελω να τραυματιζετε κανενας αθλητης(εκτος απο τον Βαρεχαο τον καραγκιοζη)
2)Η νικη μας θα ηταν πιο απολαυστικη αν επαιζε και αυτος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.