Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Oklahoma City Thunder - Memphis Grizzlies
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pierce
VS

Πρόγραμμα

May 5
1:00 pm Memphis Grizzlies vs. Oklahoma City Thunder Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma ABC
May 7
TBD Memphis Grizzlies vs. Oklahoma City Thunder Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma TBD
TBD
TBD Oklahoma City Thunder vs. Memphis Grizzlies FedExForum, Memphis, Tennessee TBD
TBD
TBD Oklahoma City Thunder vs. Memphis Grizzlies FedExForum, Memphis, Tennessee TBD
TBD
TBD Memphis Grizzlies vs. Oklahoma City Thunder* Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma TBD
TBD
TBD Oklahoma City Thunder vs. Memphis Grizzlies* FedExForum, Memphis, Tennessee TBD
TBD
TBD Memphis Grizzlies vs. Oklahoma City Thunder* Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma TBD

*EST

Σχόλια για τη σειρά
captain charisma
με το τραυματισμο του ρασελ φαβορι ειναι πλεον οι αρκουδες για προκριση στα τελικα της δυσης...εχουν και τη καλυτερη αμυνα του πρωταθληματος...μονο προβλημα για αυτους ειναι ο περιορισμος του ντουραντουλα τον οποιο θα μαρκαρουν οι πρινς και αλεν που ειναι γαματοι αμυντικοι...
ανεμενονται μεγαλες μαχες απεναντι σε Z-Bo και ιμπακα...ξεχνιουνται αλλωστε οι κοντρες τους απ το 2011?αλλα πιστευω οτι ο ζαχος μετα τον γκριφιν θα κερδισει κατα κρατος και τον ιμπακα γιατι ειναι πολυ καλυτερος του επιθετικα...
στον ασσο ο κονλει θα κανει σιγουρα τη διαφορα..με αντιπαλο τον πολ που θεωρειται ο καλυτερος πλειμεκερ του νβα τα πηγε πολυ καλα οποτε δ βλεπω να αντιμετωπιζει καποιο προβλημα με φισερ κ τζακσον...
οι θαντερ αν θελουν να χουν ελπιδες θα πρεπει ο μαρτιν να κανει σ ολη τη σειρα αναλογα παιχνιδια μ αυτο που κανε στο 6 με τους ροκετς...

μεμφις στα 5 ή στα 6 παιχνιδια
spursforthe5
4-2 μεμφις παιρνει το πρωτο αγωνα μετα τα 2 στην εδρα του και το 6παιχνιδι.το κορυφαιο διδυμο ψηλων αυτη τη στιγμη στο νβα ζαχαριας-μαρκος δε νομιζω να εχει ιδιαιτερο προβλημα πανω στον ιμπακα.στον ασσο ουτε λογος για συγκριση οποτε το αποτελεσμα και το αν θα προκριθει η οκλα εξαρταται αποκλειστικα απο το ποσο ο μαρτιν θα ειναι ο χθεσινος μαρτιν στο χιουστον και κατα ποσο ο ντουραντ θα μπορεσει να βαζει σε καθε παιχνιδι 45π σε 45λεπτα με σκληρα μαρκαρισματα πανω του
T.W.Is.M.
Κι εγω νομιζω οτι πλεον το Μεμφις εχει γινει φαβορι. Παρολα αυτα ειμαι πιο επιφυλακτικος, γιατι δε θεωρω τους Γκριζλις ομαδα που της ταιριαζει να παιζει ως φαβορι. Παιζει πιο δυνατα, κατεβαζει το ρυθμο για να εκμεταλλευτει τους ψηλους της και ετσι μπορει να κερδισει οποιονδηποτε αντιπαλο. Κατεβαζοντας ομως το σκορ εναντιον της Οκλαχομα κινδυνευει περισσοτερο απο τον Durant. Ανεβαζει την επιρροη του στο παιχνιδι(αλλιως μετρανε οι 35 ποντοι σε ενα ματς των 100-105 ποντων κι αλλιως σε ενα των 90) και διακινδυνευει να χασει παιχνιδι αν ο Durant μονο κανει ενα μεγαλο επιθετικα ματς(που καποια στιγμη μεσα στη σειρα, αν δεν τον παρει απο κατω, θα γινει). Κλειδι ειναι ο Martin, που πρεπει να σκοραρει με συνεπεια. Ουσιαστικα πρεπει αυτος να βαλει τους ποντους του Westbrook και ο Jackson αυτους του Martin(με λιγη βοηθεια απο Ibaka, Fisher, που αναβαθμιζεται, και οποιον αλλο ξεπεταχτει σε καθε ματς). Ακομα και ετσι ομως κανενας δεν μπορει να δωσει αυτο το ξεσπασμα ρυθμου που δινει ο Russell το κατσικι και εκει η Οκλαχομα χανει το πραγματικο πλεονεκτημα που ειχε αν ηταν υγιης. Οι Grizzlies πρεπει να βρουν οπωσδηποτε σκορ απο την περιφερεια. Ειτε με τον Conley ειτε με τον Bayless ειτε με Allen ή Pondexter ειτε με τον Prince, πρεπει να παρουν καποιους ποντους για να στηριξουν τους 2 ψηλους. O Prince και ισως ο Allen θα προσπαθησουν να βγαλουν εκτος ρυθμου τον Durant και δε νομιζω οτι τους πειραζει να βαζει 30 ποντους, αν παιρνει καθε φορα 30-35 σουτ. Το μεγαλο μειον για την OKC ειναι οτι δεν μπορει αλλος πλην του Durant να παρει ενα παιχνιδι για την ομαδα του, εκτος αν το ματς εχει φτασει στον ποντο και μενουν λιγες επιθεσεις. Τοτε παλικαρια του Μεμφις καντε φαουλ για να παρετε την τελευταια επιθεση, γιατι ο μπαρμπα-Ντερεκ παραμονευει. Ουτε 0,4'' δεν μπορεις να του δωσεις! smiley.gif
Κι εγω προς το 4-2 του Μεμφις θα πηγαινα, αλλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου, γιατι Durant δεν εχουν οι Grizzlies για να γυρισει υπερ τους τη σειρα, αν αυτη τους ξεκινησει στραβα.
aegeansheed
Για μένα το πιο ενδιαφέρον ζευγάρι της 8άδας. Χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί κατά τη γνώμη μου, το μόνο που κάνει το Memphis "φαβορί" είναι η πληρότητά του σε σχέση με την WBless OKC. Δεν έχω ιδέα πώς θα πάνε τα matchups, λογικά ο Perkins θα την πέσει στον Gasol, γιατί ο Ibaka το χάνει λίγο στη baseline, προβλέπω beastialities από Zach έτσι και καταφέρει ο Marc να κρατάει απασχολημένο σε mid-range απόσταση τον ψηλό του.

Τρελό mismatch στον άσσο.. O Brooks πιστεύω πρέπει να πάρει το max από το εκάστοτε "2" του στην επίθεση, γιατί το να αφήσει τον Allen να μη διοχετεύσει κάπου την ενέργειά του στην άμυνα, θα του επιτρέψει να κάνει ανενόχλητος baseline cuts και να κάνει ζημιά με επιθετικά rebs και κάθετες του Sabonis.

Ο Gasol όταν ρωτήθηκε μετά το τέλος του G5 από τον Shaq, "τι θα κάνεις ως leader της ομάδας, για να προετοιμάσεις τους συμπαίκτες σου για το must-win G6?" απάντησε "Just be yourselves, play your game"!!!!! laugh.gif Θεός!!!!! Τί άγχος του φαβορί και bullcrap!!! Έχουν τρομερή αυτοπεποίθηση για να φανταστώ οι Thunder να τους παίρνουν πάνω από 2 παιχνίδια. Από την άλλη ο Thunder είναι αρκετά καλή ομάδα για πάρει μόνο 2, αλλά ψάχνει την νέα του αναγκαστική έκδοση Ταυτότητας για ένα kamikazi trip στα Ημιτελικά της Δύσης.

6 παιχνίδια - Grizzlies
giorgos14
Μετα απο τη μεσημεριανη μαχη ακολουθει αλλη μια τωρα.Ακομα και πληρης να ηταν η Οκλαχομα θα αντιμετωπιζε αρκετες δυσκολιες.Το Μεμφις μου μοιαζει ετοιμο για κατι μεγαλο φετος(aka τελικοι NBΑ).Στους ψηλους θα ειναι μεγαλη μαχη ενώ στον ασσο ο Κονλευ πιστευω οτι θα παρταρει.Θεωρω οτι θα χρειαστουν 6 παιχνιδια αλλα το Μεμφις θα περασει.

2 λεπτα ρεσιταλ πως να μαμησετε ενα παιχνιδι tongue.gif
SkyFall
υπάρχει κανένα λίνκ για το ματς?
Emanuel David Ginobili
Θα σταματήσει ποτέ αυτή η αηδία με τα σκριν της Οκλαχόμα;;; Σε λίγο ο Ιμπάκα και ο Πέρκινς θα κάνουν τάκλιν
στα αντίπαλα γκάρντ...
giorgos14
Ειναι τρομερη η συνεισφορα του Γκασολ στην αμυνα.Εχει κανει 2 ταπες,2 κλεψιματα και εχει παρει και 5 αμυντικα ριμπαουντ σε ενα δεκαλεπτο.Και μαλιστα το ενα κλεψιμο ηταν πανω στον Ντουραντ νομιζω.Τρομερη η βελτιωση του και σημερα μεχρι τωρα δειχνει οτι αξιζε το αμυντικος της χρονιας.
Κακο ματς κατα τ'αλλα,πολυ αστοχες οι ομαδες με μονη εξαιρεση τον Bayless που καρφωσε 2 σουτακια στη σειρα
gspara
Ο Μαρτιν πηρε την σκυταλη απο τον Ντουραντ αλλα δεν βλεπω αλλα στηριγματα εν'οψει ωστε να αντεξουν μεχρι τελους...
giorgos14
Τhabeet πανω στο Μαρκ?Ωστε να σουταρει αμαρκαριστος;:P

Ιδεα μου η' ο Thabeet εχει ξανθια τουφα στο πισω μερος του κεφαλιου???
george3321
μονο σε μενα φαινεται περιεργο το γενονος οτι εβαλε 33 ποντους η οκλαχομα στο δευτερο δωδεκαλεπτο στην καλυτερη αμυνα του nba???και απο αυτους μονο 6 ο ντουραντ με βολες...χωρις να σουταρει εστω και μια φορα....
jasonick
Μεγάλος KD στο τέλος και μοιραίος ο Pondexter από την άλλη.
giorgos14
Ειναι μεγαλος παικτης ο ΚD.τελος..
doctor_dru
Πολύ καλή εμφάνιση για το Μέμφις στα 3 πρώτα δεκάλεπτα,πήγε το ματς εκεί που ήθελε και δεν άφησε την οκλαχομα να τρέξει ιδιαίτερα.πλουραλισμός στην επίθεση με 5 παίχτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά τα λάθη στα κρίσιμα και ο παιχταρας durant έκριναν τελικά το ματς.θεωρώ πάντως πως οι Μέμφις έδειξαν αρκετά έτοιμοι και θα δούμε πολύ καλή και αμφίρροπη σειρά....
spursforthe5
πραγματικα ο ορισμος του χαμενου παιχνιδιου ειναι το σημερινο για το μεμφις.χωρις να κανει τπτ το ιδιαιτερο η οκλα με τον ντουραντ και τον μαρτιν να βαζουν τα 2/3 των ποντων πηρε ενα ματς απο το πουθενα
Murdoc
Ειδα ολο τον αγωνα χτες και πραγματικα το Μεμφις αξιζε τη νικη αλλα εχασαν μονοι τους!!!!
Παντος πιστευω πως θα νικησουν τη σειρα και θα πανε τελικο οι Γκριζλις!!!
morfi
Δύο παρατηρήσεις μόνο:

- Ο Μάρτιν είναι παίκτης επιπέδου all-star οπότε δεν τίθεται θέμα για το ποιός είναι αυτός που θα τραβήξει.

- Από πότε οι δύο βασικοί ψηλοί των Θάντερ... δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα;
T.W.Is.M.
QUOTE(morfi @ May 7 2013, 21:43 ) *
Δύο παρατηρήσεις μόνο:

- Ο Μάρτιν είναι παίκτης επιπέδου all-star οπότε δεν τίθεται θέμα για το ποιός είναι αυτός που θα τραβήξει.

- Από πότε οι δύο βασικοί ψηλοί των Θάντερ... δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα;


Δεν ειναι ομως δοκιμασμενος σε συνθηκες πλει οφ ο Martin.
Οι δυο βασικοι ψηλοι των Θαντερ ειναι στην ουσια ενας, ο Ibaka. Μπασκετμπολιστας Kendrick Perkins δεν υπαρχει, ειναι κυριολεκτικα αμπαλος και ανυπαρκτος. Μονο για wrestling κανει. Μπροστα του ο Λασμε και ο Χαινς ειναι Ντανκαν...
Ginobili
QUOTE(morfi @ May 7 2013, 19:43 ) *
Δύο παρατηρήσεις μόνο:

- Ο Μάρτιν είναι παίκτης επιπέδου all-star οπότε δεν τίθεται θέμα για το ποιός είναι αυτός που θα τραβήξει.

Είναι κάτι λιγότερο...πολύ καλός σκόρερ και σουτέρ..αλλά όχι για τέτοιο επίπεδο play offs..με τίποτα.Δεν μπορεί να τραβήξει βάρος και να βοηθήσει την οκλαχόμα σταθερά.Πιο πολύ τραβάει ο Φίσερ παρά αυτός καλά καλα...
Θα το θεωρήσω μεγάλη έκπληξη πλέον να περάσει η Οκλαχόμα.Είδα το παιχνίδι χθες...και κάνει μπαμ ότι αν και πήγαιναν μέχρι το τέλος κοντά στο σκορ,το Μέμφις έδειχνε πάντα πιο οργανωμένο,πιο πονηρό,πιο σίγουρο.

Το δίδυμο Γκασόλ-Ράντολφ είναι το καλύτερο δίδυμο ψηλών σε όλο το ΝΒΑ...όταν έχεις και ένα play maker σαν τον Conley..έμπλεξαν μαζί σου.
morfi
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 7 2013, 21:52 ) *
Δεν ειναι ομως δοκιμασμενος σε συνθηκες πλει οφ ο Martin.
Οι δυο βασικοι ψηλοι των Θαντερ ειναι στην ουσια ενας, ο Ibaka. Μπασκετμπολιστας Kendrick Perkins δεν υπαρχει, ειναι κυριολεκτικα αμπαλος και ανυπαρκτος. Μονο για wrestling κανει. Μπροστα του ο Λασμε και ο Χαινς ειναι Ντανκαν...

Συμφωνώ σε όλα. Πιστεύω πως ο Πέρκινς συμπληρώνει τον Ιμπάκα, γι'αυτό και θεωρώ δυνατή την ρακέτα τους.

QUOTE(Ginobili @ May 8 2013, 15:28 ) *
Είναι κάτι λιγότερο...πολύ καλός σκόρερ και σουτέρ..αλλά όχι για τέτοιο επίπεδο play offs..με τίποτα.Δεν μπορεί να τραβήξει βάρος και να βοηθήσει την οκλαχόμα σταθερά.Πιο πολύ τραβάει ο Φίσερ παρά αυτός καλά καλα...

Διαθέτει και άλλα προσόντα, σε μικρότερο βαθμό βέβαια απ'ότι το σκοράρισμα, αλλά προφανώς το βλέπουμε αλλιώς.
sacarame
QUOTE(morfi @ May 8 2013, 16:21 ) *
Διαθέτει και άλλα προσόντα, σε μικρότερο βαθμό βέβαια απ'ότι το σκοράρισμα, αλλά προφανώς το βλέπουμε αλλιώς.



Ρε μπίλυ θες να αναλύσεις λίγο τα άλλα προσοντα του? Γιατί τα 2,3 rebs και η 1,5 ασσίστ φέτος δεν μου κάνουν για προσόντα. Για να μην αρχίσω να λέω για την άμυνά του...
captain charisma
ημουν σιγουρος οτι θα γινει το σπασιμο της εδρας απ τους μεμφις σ ενα απο τα 2 ματς..αφου δεν εγινε στο πρωτο εγινε στο 2 ματς...ο ντουραντ πολυ μονος στην επιθεση(για μια ασιστ εχασε το τριμπλ νταμπλ) εχοντας το 38αρη φισερ να προσπαθει να δωσει βοηθεια στο σκοραρισμα ενω αυτη τη δουλεια επρεπε να τη κανει ο μαρτιν, αλλα ειναι μια του υψους μια του βαθους..χτες ειχε τραγικα ποσοστα και δεν βοηθησε καθολου...ειναι η 2 φορα στη καριερα του που παιζει στα πλειοφς και δεν εχει παραστασεις απο δυσκολα παιχνιδια..

παικτης κεντρικ περκινς δεν υπαρχει...καλυτερα να αποσυρθει απο μονος του αφου δεν το κατεχει το αθλημα...ενα νοα η τσαντλερ να ειχε η οκλαχομα θα ταν πολυ καλυτερα τα πραγματα...

στην εδρα των γκριζλις πολυ δυσκολα να παρει καποιο διπλο η θαντερ και πιστευω θα γινει το 3-1 για τους μεμφις οσα οργια και να κανει ο κεβιν...

Anaz
Το θεμα δεν ειναι τόσο να βρεθει ενας ακομη πολος διπλα στον Ντουραντ να παρει σκορ, αλλα να παρει ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ. Απεναντι σε μια πολυ υψηλου επιπεδου αμυνα πλευοφ σαν αυτη που αντιμετωπιζουν τωρα, δεν μπορει να το κανει αυτο ο Μαρτιν ουτε και κανεις αλλος απο αυτην την Οκλαχομα, γι'αυτο και μου φαινεται δυσκολο ο Ντουραντ μονος του να τους οδηγησει στον επομενο γυρο.

Mεγαλος Κονλευ, αυτος το καθαρισε χτες στο τελος με τους 5 σερι ποντους του. Τωρα που εφυγε και ο Γκευ φαινεται καλυτερα η τεραστια αξια και προσωπικοτητα του.
george3321
ειδα το πρωτο ματς...και λιγο στο τελος στο δευτερο...εχετε δικιο σε ολα...εμενα το θεμα μου φαινεται πολυ απλο...απο τη στιγμη που τον κυνηγανε παντου τον ντουραντ και αναγκαζετε να σπαει την μπαλα,αν βαλουν οι συμπαιχτες του τα τριποντα εχουν τυχη...αν οχι,θα πανε ακλαφτοι!!!εδω το χιουστον ετρωγε τις 40αρες του απο τον ντουραντ,ρισκαρε τα τριποντα του σεφολοσα,λιγκινς,τζακσον και σε 2 ματς δικαιωθηκε....ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την καλυτερη αμυνα του nba(μεμφις)
T.W.Is.M.
Δεν ξερω γιατι, αλλα πιστευω οτι η Οκλαχομα θα κλεψει ενα ματς στο Μεμφις. Μεχρι στιγμης βεβαια οι Γκριζλις παιζουν καλυτερα(το χτεσινο δεν το ειδα, αρκεστηκα στα highlights του league pass) και δε νομιζω οτι αυτο θα αλλαξει ουτε στην εδρα τους. Απλα εχω ενα προαισθημα οτι θα γυρισουμε στην Οκλαχομα με το σκορ στο 2-2. Βεβαια οι Γκριζλις μπορουν να ξανακερδισουν στην Οκλαχομα και εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για προκριση.
captain charisma
http://nba.sport24.gr/article/2243684/shaq-enantion-perkins

ανοιξε κοντρα περκινς-σακ...

ο σακ να κατεβαινε τωρα να παιξει θα ειχε ανετα 15π 10ρ....
T.W.Is.M.
QUOTE(captain charisma @ May 8 2013, 18:36 ) *
http://nba.sport24.gr/article/2243684/shaq-enantion-perkins

ανοιξε κοντρα περκινς-σακ...

ο σακ να κατεβαινε τωρα να παιξει θα ειχε ανετα 15π 10ρ....


Αν θελει ο Σακ να μιλησει για τον μπασκετμπολιστα Περκινς, ας ερθει απο δω να κανει κριτικη στον Ντορον. Γιατι αλλον Περκινς και μπασκετμπολιστα δεν ξερω.
morfi

Game 1, Κουίνσι Πόντεξτερ

blink.gif
Badass
Εμένα στη σειρά αυτή αλλά και στην προηγούμενη της Οκλα μου κάνει εντύπωση το φαινόμενο Ντουράντ. Ήταν φανερό πως μες τη χρονιά προσπάθησε να γίνει πιο πολυδιάστατος αλλά στα πλέι-οφ εντυπωσιάζει. All around play και εντυπωσιακά στατιστικά. Αναρωτιέμαι τι θα έκανε σε μια ομάδα χωρίς έναν ΣΤΑΡ πόιντ γκαρντ που θέλει συνέχεια τη μπάλα στα χέρια και να παίρνει τόσες επιθέσεις
morfi
QUOTE(Badass @ May 9 2013, 00:46 ) *
Εμένα στη σειρά αυτή αλλά και στην προηγούμενη της Οκλα μου κάνει εντύπωση το φαινόμενο Ντουράντ. Ήταν φανερό πως μες τη χρονιά προσπάθησε να γίνει πιο πολυδιάστατος αλλά στα πλέι-οφ εντυπωσιάζει. All around play και εντυπωσιακά στατιστικά. Αναρωτιέμαι τι θα έκανε σε μια ομάδα χωρίς έναν ΣΤΑΡ πόιντ γκαρντ που θέλει συνέχεια τη μπάλα στα χέρια και να παίρνει τόσες επιθέσεις

Ότι και τώρα μάλλον. Πρώτος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ο ορισμός του "μία ομάδα μόνος του".
T.W.Is.M.
QUOTE(Badass @ May 9 2013, 00:46 ) *
Εμένα στη σειρά αυτή αλλά και στην προηγούμενη της Οκλα μου κάνει εντύπωση το φαινόμενο Ντουράντ. Ήταν φανερό πως μες τη χρονιά προσπάθησε να γίνει πιο πολυδιάστατος αλλά στα πλέι-οφ εντυπωσιάζει. All around play και εντυπωσιακά στατιστικά. Αναρωτιέμαι τι θα έκανε σε μια ομάδα χωρίς έναν ΣΤΑΡ πόιντ γκαρντ που θέλει συνέχεια τη μπάλα στα χέρια και να παίρνει τόσες επιθέσεις


Κι εγω τον βλεπω και εντυπωσιαζομαι σε σημειο που να πιστευω πως η παρουσια του Westbrook τον περιοριζει. Σκεφτομαι μηπως θα του ταιριαζε καλυτερα ενας γκαρντ με πολυ καλο σουτ(ενας Ray Allen στα καλα του ας πουμε) και ενας ψηλος που να μπορει να βαλει τη μπαλα στο καλαθι(τυπου Gasol ή αδερφου του Gasol).
Badass
QUOTE (morfi @ May 9 2013, 01:00 ) *
Ότι και τώρα μάλλον. Πρώτος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ο ορισμός του "μία ομάδα μόνος του".


Σου θυμιζει καποιον;

QUOTE (T.W.Is.M. @ May 9 2013, 01:01 ) *
Κι εγω τον βλεπω και εντυπωσιαζομαι σε σημειο που να πιστευω πως η παρουσια του Westbrook τον περιοριζει. Σκεφτομαι μηπως θα του ταιριαζε καλυτερα ενας γκαρντ με πολυ καλο σουτ(ενας Ray Allen στα καλα του ας πουμε) και ενας ψηλος που να μπορει να βαλει τη μπαλα στο καλαθι(τυπου Gasol ή αδερφου του Gasol).


Πριν το μισοπίστευα, πλέον το λέω με σιγουριά(το μπολνταρισμένο).

Συμφωνώ γενικά με όλο το ποστ. Βασικά σκέφτομαι πόσο καλύτερη ομάδα θα είχε η Οκλα αν αντί για Ουέστμπρουκ-Πέρκινς είχε Μαρκ Γκασόλ με έναν πόιντ όπως Τζακ, Μίλερ, Κόνλει, Τιγκ ή αλλιώς το σενάριο που προτείνεις εσύ
morfi
QUOTE(Badass @ May 9 2013, 02:12 ) *
Σου θυμιζει καποιον;

Πάει σε μερικούς συμπεριλαμβανομένου και εμένα. Για πες...

banana.gif
Tobias Funke
33,3 pts/9,1 rbs/6,4 ast/1,3 stl/1,1 blk/49,2 FG% μέχρι τώρα στα play-offs. Μόνο ο Lebron έχει κάνει κάτι αντίστοιχο και μάλιστα όταν ήταν στην ίδια ηλικία

Βref
aegeansheed
Πάρτυ από OKC όσο λείπει ο Marc, που έπαιξε 12-13 λεπτά αγώνα και θα ξαναμπεί τώρα φαντάζομαι. H φυσική του παρουσία στη ρακέτα θα εμπόδιζε τα drives που έδωσαν την ευκαιρία στον Κεραυνό να ξαναγυρίσει σχετικά εύκολα, απλά τρέχοντας προς το καλάθι.

*edit: κι όμως δε μπήκε. Hollins μην αρχίσεις τα περσινά με τους Clips. Για τον Θεό...
george3321
οι χαμενες βολες του ντουραντ στα 40 δευτερα εκριναν το παιχνιδι και ενω το ματς ηταν +4 για το μεμφις...πηγε να το χασει το παιχνιδι ο κονλει στα τελευταια 6 λεπτα αλλα καθαρισε ο πραγματικος ΓΚΑΣΟΛ(συμφωνα με τον twism)...2 βολες και ενα χουκ με ταμπλο εσωσαν την παρτιδα...
spursforthe5
87-81 το μεμφις και η σειρα στο 2-1.το μονο σχολιο που εχω να κανω ειναι οτι εχουμε υποτιμησει την οκλαχομα η οποια και στα 3 παιχνδια εχει σταθει καλα και εχει χασει τα 2 στις λεπτομερειες οπως το σημερινο που το χασε λογω των βολων ενος επιθετικου φαουλ του τζακσον( οποιος ομως εκανε μεγαλο παιχνιδι με 16π και 10ρ) στο τελευταιο λεπτο.εχω την αισθηση πως το 4παιχνιδι θα παει στην οκλαχομα
T.W.Is.M.
QUOTE(spursforthe5 @ May 12 2013, 03:14 ) *
87-81 το μεμφις και η σειρα στο 2-1.το μονο σχολιο που εχω να κανω ειναι οτι εχουμε υποτιμησει την οκλαχομα η οποια και στα 3 παιχνδια εχει σταθει καλα και εχει χασει τα 2 στις λεπτομερειες οπως το σημερινο που το χασε λογω των βολων ενος επιθετικου φαουλ του τζακσον( οποιος ομως εκανε μεγαλο παιχνιδι με 16π και 10ρ) στο τελευταιο λεπτο.εχω την αισθηση πως το 4παιχνιδι θα παει στην οκλαχομα


Το μονο που φοβαμαι απο την Οκλαχομα ειναι μηπως καταρρευσουν ψυχολογικα, οπως ειχαν παθει περσι στους τελικους μετα το 1-3. Νομιζω ομως οτι ειναι πολυ νωρις για να το παθουν. Αν μπουν με την ιδια ενταση οπως στα προηγουμενα ματς, εχουν πολλες πιθανοτητες να παρουν το 4ο ματς. Καποια στιγμη θα κανει ενα καλο παιχνιδι στη σειρα και ο Ibaka, δεν μπορει να σουταρει συνεχεια 30%.
morfi
QUOTE(spursforthe5 @ May 12 2013, 03:14 ) *
87-81 το μεμφις και η σειρα στο 2-1.το μονο σχολιο που εχω να κανω ειναι οτι εχουμε υποτιμησει την οκλαχομα

Και δεν υπήρχε κάποιος πραγματικά μπασκετικός λόγος να συμβαίνει αυτό...
captain charisma
http://nba.sport24.gr/article/2250423/apo-...kos-tis-xronias

απο μπουλης αμυντικος της χρονιας...αυτο το σουτακι απ τα 6 μετρα χωρις να πηδαει καν εφημεριδα πολυ εντυπωσιακο...ολα θεμα δουλειας και θελησης ειναι...να τα βλεπουν οι δικοι μας...

οσο για το ματς, αν δεν παρει βοηθειες απο τους αλλους ο ντουραντ ειδικα απο τους ιμπακα και μαρτιν δεν θα αργησει να ρθει το 3-1...
T.W.Is.M.
Μεγαλη σειρα το Οκλαχομα-Μεμφις. 4 ματς στον ποντο, ενα απο αυτα στην παραταση και μεγαλος συναγωνισμος. Με οσα εχουμε δει ως τωρα δε θεωρω τελειωμενη τη σειρα. Κλειδι για τους Γκριζλις ο Conley, που κανει πολυ καλα πλει οφ.
Iverson_3
Mark θεούλη!
Tobias Funke
Μετά κι από αυτό το ημίχρονο, νομίζω ότι ο Perkins κατακτά επάξια τον τίτλο για τον χειρότερο starter σε αυτή την post-season.

Έχει κάνει συνολικά 38 φάουλ ενώ το άθροισμα από πόντους, ασίστ και μπλοκ είναι 36
aegeansheed
Μετά από παρακολούθηση της σειράς το συμπέρασμά μου είναι ότι OKC χωρίς Russ έχει ταβάνι μέχρι εκεί που πήγε φέτος. Γιατί και με Clippers ή Spurs πιστεύω θα είχε ίδια κατάληξη. Η ομάδα μίκρυνε πολύ χωρίς αυτόν.

Κατά δεύτερον έχω αηδιάσει με την πληρότητα των Grizzlies και την αυτοπεποίθησή τους. Η OKC έκανε ένα πολύ δυνατό comeback στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά οι άλλοι στάθηκαν εκεί, ψύχραιμοι και superconfident. Τί κι αν έχασε τόσες βολές ο Ζ-Βο.

Και βασικά περίμενα το αναμενόμενο αίσιο τέλος αυτής της σειράς για να πω αυτό που έβλεπα με τους Clips και με Thunder, αλλά δε χρειάζεται να προτρέχεις γι'αυτό, ότι αυτή η ομάδα των Grizzlies είναι για Τελικό ΝΒΑ.
Tobias Funke
QUOTE (aegeansheed @ May 16 2013, 11:10 ) *
Και βασικά περίμενα το αναμενόμενο αίσιο τέλος αυτής της σειράς για να πω αυτό που έβλεπα με τους Clips και με Thunder, αλλά δε χρειάζεται να προτρέχεις γι'αυτό, ότι αυτή η ομάδα των Grizzlies είναι για Τελικό ΝΒΑ.


Amen brother.

Και κλείνω με ένα humblebrag από το τόπικ των Knicks:
QUOTE (Tobias Funke @ Dec 21 2012, 20:13 ) *
Τον πιο skilled center της λίγκας ντε cool.gif Αυτόν που θα φτάσει το Μέμφις στους τελικούς της περιφέρειας αν σταματήσουν επιτέλους να περνάνε τη μπάλα συνεχώς από τα χέρια του Gay.


Αν θέλει καμιά ομάδα GM ή προπονητή εδώ δίπλα θα είμαι και θα παίζω με τις λίστες του φάντασυ για του χρόνου
geo82
Οι Grizzlies μου θυμίζουν τους Pistons του 2004. Δεμένη και δυνατή, ιδιαίτερα αμυντικά, ομάδα με πληρότητα στον πάγκο. Δε θα μου φανεί περίεργο αν φτάσουν στους τελικούς.
T.W.Is.M.
Δεν εχουν ομως σουτερ απ την περιφερεια. Καποιος θα εχει τους ψηλους να περιορισει τον Γκασολ και τον Κεφτεδακη και θα αντιμετωπισουν σοβαρο προβλημα.
Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι, οι Σπερς δεν εχουν τους καταλληλους ψηλους, το Γκολντεν Στειτ δεν εχει καν ψηλους, το Μαιαμι δεν εχει κανεναν στα κυβικα του Ζαχου και κανεναν στο υψος του Γκασολ, οι Νικς θα αποκλειστουν, οποτε δεν εχει σημασια τι εχουν και τι οχι. Μονο η Ιντιανα εχει πιο καταλληλους ψηλους για να τους αντιμετωπισει, εφοσον ο West εχει τη διαθεση να πλακωθει με το Ζαχο κι αυτη πρεπει πρωτα να περασει απο το Μαιαμι. Θα το κανει οταν οι τραυματισμοι ερθουν και απο τη South Beach(γιατι ολους τους αλλους τους εχουν τσακισει).
aegeansheed
QUOTE(Tobias Funke @ May 16 2013, 11:59 ) *
Amen brother.


I've been always around here somewhere

QUOTE(aegeansheed @ May 6 2012, 12:53 ) *
Και αυτό με τον Gay στην επίθεση ο Hollins πρέπει να το σταματήσει άμεσα. Κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν μεγάλο λάθος που έδωσαν τον Vasquez και φαίνεται τώρα ότι σε σετ επιθέσεις δεν υπάρχει κάποιος που μπορεί να δημιουργήσει με ντρίμπλα εκτός του Conley.
Φυσικά υπάρχουν οι Mayo και Gay, αλλά και οι δύο δημιουργούν μόνο το σουτ τους. Οπότε βλέποντας τη μπάλα στα χέρια ενός από τους δύο ξέρεις ότι ζεις και πεθαίνεις με τη διάθεση/ευστοχία/σουτ τους. Στην περίπτωση του Gay βέβαια προφανώς και είναι πλεονέκτημα του αντιπάλου, αφού μόλις πάρει τη μπάλα στα χέρια και μέχρι να κάνει τα Cristiano Ronaldo MANUTD era τσαλιμάκια του:
* έχει φάει 5-6 δευτερόλεπτα για να νιώσει άνετα με τη μπάλα
* από oversized SF ξαφνικά μεταμορφώνεται σε SG
* αντί να κάνει cut ή να ποστάρει υποτυπωδώς απέναντι σε μικρότερους αμυντικούς από τα 5-6 μέτρα προσπαθώντας με σπρώξιμο να φτάσει ακόμα πιο κοντά, αφού δεδομένου του high release του δεν έχει ούτως ή άλλως αντίπαλο, τί κάνει? βάζει κώλο από τα 6μιση μέτρα και βγαίνει έξω από το τρίποντο για να παίξει τελικά 1on1.
* οι ψευτοiso καταστάσεις (που δεν είναι καν isolation, αφού είναι 8μέτρα μακριά από το καλάθι και δεν απειλεί με κανέναν άλλο τρόπο πέραν από ένα μακρινό σουτ που θα πάρει) έρχονται στο τέλος της επίθεσης (αφού πλέον τελειώνει ο χρόνος της επίθεσης και αποφασίζει να μη δώσει τη μπάλα), είναι προβλέψιμες και καταδικασμένες.
* Αχρηστεύονται παίκτες που είναι πολύ καλύτεροι στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας

Ουφφφφφφφφφφφφφφ. Τα είπα και ξαλάφρωσα....

Disclaimer: Δεν έχω κάτι με τους Gay, μάλιστα έβαλα του ουράνιο τόξο στο σήμα των NETS με δική μου πρωτοβουλία και ψήφισα και Ουράνιο Τόξο στο poll του basketforum, αλλά στα Playoffs, scewz m but i'm not Gay friendly at all...Και του έκαναν και νέο συμβόλαιο, που χωρίς αυτόν πέρυσι δεν πήγαν Conf.Finals για λεπτομέρειες....Και μετά βάζει και τα τρίποντα και κερδίζει και τις εντυπώσεις...Αυτό κι αν είναι αδικία για τους haters


H βασική διαφορά σε σχέση με πέρυσι. Βάζεις και έναν καλύτερο ΤΑ9 και έναν καλύτερο Conley και τον πραγματικό Ζ- ΒΟ και έχεις ομάδα που κάποιοι βιάζονται ήδη να τη χαρακτηρίσουν κοντινή σε μια από τις καλύτερες ομάδες όλων των εποχών.

Με αυτό το post αίρω και την κατάρα της αρχικής αμφισβήτησης του GAYTRADE από τον Shooter, ώστε η ομάδα να πάει ενωμένη στους Τελικούς με καθολική αποδοχή.
SG3ptshooter
QUOTE(Tobias Funke @ May 16 2013, 11:59 ) *

explanabrag, you AT&T of people.
QUOTE(aegeansheed @ May 16 2013, 19:36 ) *
Με αυτό το post αίρω και την κατάρα της αρχικής αμφισβήτησης του GAYTRADE από τον Shooter, ώστε η ομάδα να πάει ενωμένη στους Τελικούς με καθολική αποδοχή.

Συνεχίζω να αμφισβητώ μια νέα ιδιοκτησία που έχει έναν απ' τους καλύτερους προπονητές της λίγκας που έφτιαξε contender σε small market απ' το μηδέν και το πρώτο της μέλημα ήταν να ρίξει το budget κάτω απ' το tax. Ποτέ δεν καταράστηκα το gaytrade ούτε δήλωσα fan του Gay, πριν ακόμα δω τις αλλαγές εξέφρασα την απογοήτευσή μου που ο στόχος της ανταλλαγής ήταν η εξοικονόμηση χρημάτων για ένα franchise που πολλάκις λέω ότι είναι η ώρα του να ξεχωρίσει. Και ναι, θα ήθελα περισσότερο βάθος, είναι άσχημο για τα γούστα μου, ειδικά το trade με το Cleveland όπου χάνονται Speightsουρας πανέτοιμος, Ellington που το ήθελα το σουτ του, Shelby ως δυνητικό asset και pick πρώτου γύρου για την QO του Leuer που δεν παίζει. Απ' τον Daye-γαϊδαράκομ-Daye δεν περίμενα απολύτως τίποτα ούτως ή άλλως, την Pistonίασή μου μέσα, αλλά και η απόκτηση του Ed Davis δεν προσφέρει ως τώρα τίποτα, μόνο μου έκοψε πόντους απ' το fantasy το κοινό μας. Πρώτο χρόνο κι ο Μαρινάκης ξόδεψε, περίμενα περισσότερα και είμαι και επιφυλακτικός για το μέλλον.

Η στήριξη στο αγωνιστικό τμήμα ήταν και θα συνεχίσει να είναι αμέριστη. Ίσια Grizzlies μπορεί να είμαστε κάποιοι, περισσότερο Grizzlies από μένα δεν είναι κανείς, λύσσαγα απ' την preseason. Κι ας το παλεύει ο Curry να με αποπροσανατολίσει. Οι πιθανοί τελικοί Δύσης Grizzlies - Warriors είναι SG-fest, στο μυαλό μου είναι φιλικά με χίπικες μαργαρίτες αντί για αγκώνες και χαβανέζικα πουκάμισα αντί για φόρμες στον πάγκο, όλα θα αποτελούν διαδικαστικές στιγμές αποθέωσης του λουστρακίου χλατσωτήρα και του Ισπανού playmaking center.

Άλλοι είναι οι γραφικοί που υπερ-πρόσφατα ρωτήθηκαν πόσο mamai o Μarc και απάντησαν μονολεκτικά "καθόλου".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.