Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ψηφιστε τον καλυτερο Power Forward
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Das Kapital
Ημουν αναμεσα σε: Ντιρκ,Ντανκαν,Γκαρνεττ και Χαουαρντ αλλα...................................................................τε
ικα δε ψηφισα!!!
Μου ειναι πολυ δυσκολο να επιλεξω καποιον απο αυτους τους 4 θα δω και τα δικα σας σχολια και ισως αποφασισω!!!!

Υ.Γ. Πολλοι παιχτες θα ειναι και στη θεση σεντερ,εσεις ψηφιστε με βαση ποιον θεωρειτε το καλυτερο για τη θεση του Παουερ Φοργουορντ!!!!


ΚΑΛΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
Pantel
Garnett από τους πολύ αγαπημένους μου παίκτες, ιδιαίτερα αθλητικός και πλήρης all-around παίκτης. Προσφέρει θέαμα, έχει καλό σουτ, καρφώνει,ταπώνει τα κάνει όλα 77.gif . Να ήταν σε μια αξιοπρεπή ομάδα θα είχε σίγουρα φορέσει το δαχτυλίδι του πρωταθλητή

Επίσης στους Σακραμέντο μου άρεσε ο Webber που ήταν εξίσου πλήρης παίκτης και νομίζω δυνατότερος από Garnett. Μάλιστα ήταν τότε από τους ελάχιστους παίκτες που έπαιζαν στα "ίσια" τον Σακίλ.
Αλλά ο Garnett είναι ένας
iverson
Garnett. Νομίζω ότι είναι από τους πιο πλήρης παίχτες και τα κάνει όλα.Μεγάλη αδικία που δεν παίζει σε καμιά πιο σοβαρή ομάδα και δεν έχει φορέσει δαχτυλίδι. Από κοντά dunkan , nowitziki
Click to view attachment
NBAholic
Για φέτος, θα πάω με τον MVP (ή το Νο2 στη χειρότερη περίπτωση).
Για καριέρες, Ντάνκαν.

Όσο για τον Γκαρνέτ; Θα τον είχα σε πιο μεγάλη εκτίμηση αν κέρδιζε λίγο πιο συχνά (και μην ακούσω για τους συμπαίκτες του, οι οποίοι μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο, αλλά δεν είναι και ΤΟΣΟ χάλια σε σύγκριση με κάποιες άλλες ομάδες). Άλλωστε, κάποιος με τόσο ταλέντο θα έπρεπε να μπορεί να τους ανεβάζει κατά ένα επίπεδο.
Gravedigger
The big German guy for me!Απλά είναι ο αγαπημένος μου παίκτης!!!
apkat
Μαριον γαιτι τον λατρευω σαν παικτη..Θα παρει φετος και την κουπα μαζι με Νας Στουντεμαιρ και ολη την παρεα και ολα καλα!!!!!!
liolias
KG φυσικα!
kostasvc15
QUOTE(NBAholic @ Apr 2 2007, 10:07 PM) *
(και μην ακούσω για τους συμπαίκτες του, οι οποίοι μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο, αλλά δεν είναι και ΤΟΣΟ χάλια σε σύγκριση με κάποιες άλλες ομάδες).

Μια χαρα ειναι οι συμπαικτες του:
1.Ρικι Ντειβις,2.Μαικ Τζειμς(Θυμηθειτε τι εκανε περισυ με το Τοροντο,αλλα και φετος δεν ειναι και ασχημος),3.Μαρκ Μπλαουντ(πολυ καλα νουμερα για βοηθο του Γκαρνετ:13π με 516%,6.1ρ,0.75τ, σε 31.8'),4.Ραντι Φοι(καλος παιχτης και ακομα ειναι ρουκι,υποψηφιος και για το σχετικο βραβειο)

QUOTE(apkat @ Apr 3 2007, 01:37 AM) *
Μαριον γαιτι τον λατρευω σαν παικτη..Θα παρει φετος και την κουπα μαζι με Νας Στουντεμαιρ και ολη την παρεα και ολα καλα!!!!!!

Εχει μεινει λιιιιγο πισω στο σκοραρισμα φετος λογο Στουνταμαιρ αλλα ειναι ενας απο τους λιγους παιχτες που μπορουν να τα κανουν ολα μεσα στο γηπεδο και που μπορουν να παιξουν σε ολες τις θεσεις,παρ'ολα αυτα θα ψηφισω Γκαρνεττ(22.8 με 480%,12.9ρ,4.2α,1.18κλ,1.65τ)και ας μην παιζει οσο καλα οσο μπορει,δεν μπορω να αντισταθω biggrin.gif
Van_prentzi
Μπορεί να είναι ο πιο βαρετός αλλά είναι ο καλύτερος
και ο πιο winner απ'όλους!!
Tim Duncan λοιπόν
grigoris
Δύσκολη κι εδώ η επιλογή...Κι εγώ είμαι μεταξύ Γκαρνέτ,Ντάνκαν και Νοβίτσκι αλλά θα πάω οριακά με τον Γκαρνέτ (κι ας μην έχει πλησιάσει καν στο δαχτυλίδι)
Zmac
Chris Bosh απο εμενα

Das Kapital
Και με το χερι στην καρδια αποφασισα να ψηφισω τον Τιμοθι γιατι ειναι ο πιο πετυχημενος και τρελαινομαι να τον βλεπω να κανει αυτο το σουτ με ταμπλω!!! Ειναι μοναδικος!!!
Keyser_Soze
Είμαι μεταξύ Ντάνκαν και Γκαρνέτ αλλά τελικά θα ψηφίσω Ρ. Γουάλας! Αυτόν τον παίχτη τον είχα λατρέψει από τότε που έπαιζε στο Πόρτλαντ και τώρα είναι ίσως ο μοναδικός λόγος που υποστηρίζω τους Πίστονς. Είναι ο βασιλιάς της τεχνικής ποινής, αν και στο Πόρτλαντ τις μάζευε συχνότερα. Ε, αφού δε θα τον ψηφίσει και κανένας άλλος, θα τον ψηφίσω εγώ...

ΕΝΤΙΤ: Τελικά απ' ότι βλέπω έχει ήδη μία ψήφο. Μπράβο σε όποιον του την έδωσε 41.gif
NBA-MANIAC
Psifisa ton kalutero kata thn gnomi mou....kai htan o KG ME MEGALH DIAFORA!!!! 77.gif [size=7]
Sorry dirk....
iverson
QUOTE(NBA-MANIAC @ Apr 4 2007, 11:25 AM) *
Psifisa ton kalutero kata thn gnomi mou....kai htan o KG ME MEGALH DIAFORA!!!! 77.gif [size=7]
Sorry dirk....

καλωσήρθες nba-maniac. Αμα γίνεται μη γράφεις γκρικλις (και γω το ίδιο λάθος έκανα στην αρχή)
saou
Dirk dirk dirk!

Γιατί είναι ο πιο ντελικάτος από όλους, γιατί είναι από τους λιγότερο προικισμένους σωματικά (μιλάω για άλμα-δύναμη σε σχέση πχ με Γκαρνέτ), γιατί ηγείται ομάδας που πρωταγωνιστεί, γιατί δεν κρύβεται στα ζόρικα και ψάχνει το τελευταίο σουτ.

Στην τελική γιατί έφερε επανάσταση με τον τρόπο παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να γεμίσει ο κόσμος κόπιες και κατώτερες απομιμήσεις του (βλ Μπαρνιάνι κτλ). Ζήτω ο αυθεντικός Dirk!
Gravedigger
QUOTE(saou @ Apr 10 2007, 12:34 AM) *
Dirk dirk dirk!

Γιατί είναι ο πιο ντελικάτος από όλους, γιατί είναι από τους λιγότερο προικισμένους σωματικά (μιλάω για άλμα-δύναμη σε σχέση πχ με Γκαρνέτ), γιατί ηγείται ομάδας που πρωταγωνιστεί, γιατί δεν κρύβεται στα ζόρικα και ψάχνει το τελευταίο σουτ.

Στην τελική γιατί έφερε επανάσταση με τον τρόπο παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να γεμίσει ο κόσμος κόπιες και κατώτερες απομιμήσεις του (βλ Μπαρνιάνι κτλ). Ζήτω ο αυθεντικός Dirk!

Κάτι μoυ λέει ότι έχω σύμμαχο στο DIRK FOR MVP!!!
Das Kapital
Γιατι ρε Γκρειβντιγγερ? Εγω δεν εχω δηλωσει οτι ο Ντιρκ θα παρει το ΜΒΠ κατα 99,9% ?
Gravedigger
QUOTE(lebron15 @ Apr 10 2007, 08:43 AM) *
Γιατι ρε Γκρειβντιγγερ? Εγω δεν εχω δηλωσει οτι ο Ντιρκ θα παρει το ΜΒΠ κατα 99,9% ?

Sorry τότε!!!2!Άντε να μεγαλώνει το fan club!!!(τώρα που μου το είπες το θυμήθηκα!)
NBAholic
QUOTE
Στην τελική γιατί έφερε επανάσταση με τον τρόπο παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να γεμίσει ο κόσμος κόπιες και κατώτερες απομιμήσεις του (βλ Μπαρνιάνι κτλ). Ζήτω ο αυθεντικός Dirk!


To αν είναι κατώτερη απομίμηση ο Μπαρνιάνι είναι νωρίς να το συμπεράνουμε από τώρα. Χωρίς να σημαίνει ότι οι πιθανότητες είναι αναγκαστικά υπέρ του, πρέπει να περιμένουμε να φτάσει πρώτα στην ηλικία που έφτασε ο Νοβίτσκι όταν άρχισε να κυριαρχεί...
diama13
Kαι εγω ψηφισα ντιρκ..ο ανθρωπος απλα παιζει μπασκετ.. 77.gif 77.gif 41.gif 41.gif blove.gif
Das Kapital
QUOTE(NBAholic @ Apr 10 2007, 03:59 PM) *
To αν είναι κατώτερη απομίμηση ο Μπαρνιάνι είναι νωρίς να το συμπεράνουμε από τώρα. Χωρίς να σημαίνει ότι οι πιθανότητες είναι αναγκαστικά υπέρ του, πρέπει να περιμένουμε να φτάσει πρώτα στην ηλικία που έφτασε ο Νοβίτσκι όταν άρχισε να κυριαρχεί...


Σωστα και ο Ντιρκ δεν αρχισε σαν σουπερσταρ και για εναν Ευρωπαιο ρουκι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα οπως εχω διαβασει και στο περιοδικο το αλλ-σταρ!!!
Pierce
ημουν αναμεσα στον ρασιντ τον ντιρκ που ειναι δυο απο τους αγαπημενους μου και τον μπουζερ. τελικα ψηφισα τον μπουζερ διοτι φετος η παρουσια του ειναι εκπληκτικη , (PPG 20.9 RPG 11.80) ειναι 4ος σε ριμπαουντ και νταμπλ νταμπλ στο πρωταθλημα, ειναι αδικο να μην εχει ουτε μια ψηφο , μαζι με τον ντερον κανουν ενα αχτυπητο διδυμο και περπατανε την γιουτα ουσιαστικα μονοι τους και αν ο ΑΚ47 θυμηθει οτι ξερει μπασκετ στα επομενα χρονια η γιουτα θα χτυπαει την κουπα!
red pyramid88
1- Tim Duncan . Ας το πούμε απλά : Στατιστικά καριέρας + 4 δαχτυλίδια + σταθερότητα σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο + άμυνα + προσωπικότητα = πρωτιά χωρίς δυσκολία

2- Kevin Garnett, για τη ποικιλία στις κινήσεις, τα στατιστικά του, την προσωπικότητα, την ικανότητα να βελτιώνει τους συμπαίκτες του, κτλ.

3- Elton Brand ,για εμένα απο τους πλέον υποτιμημενους παίκτες, ικανότατος τόσο στο σκοράρισμα όσο και στην άμυνα, παρόλο το τραυματισμό του έχει με το παραπάνω τις ικανότητες΄να επιστρέψει δυναμικά φέτος. Τρομερός παίκτης όπως και να το κάνει κανείς

4- Chris Bosh ,απο τους παίκτες που συμπαθώ ιδιαίτερα, δυναμικότατος τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα (εκεί ειδικά σε σημεία με εκπλήζει και με το παραπάνω). Πιστεύω ότι με τα χρόνια θα βελτιωθεί πολύ και αν δεν θαφτεί με μέτριους συμπαίκτες αλλά οι Raptors ενυσχηθούν (ή αυτός αλλάξει ομάδα) τότε έχει σίγουρο τουλάχιστον ένα τίτλο.

5- Carlos Boozer , όχι ιδιαίτερα θεαματικός αλλά ουσιώδης, σκληρός παίκτης με τσαμπουκά, θερίζει κάτω απο τα καλάθια και σίγουρα ένας απο τους παίκτες στους οποίους μπορείς να βασιστείς.

6- Dirk Nowitzki , σε τεχνική είναι πολύ καλύτερος απο όλους τους παραπάνω, αλλά τα στραβοπατήματα του με τους Mavericks και το γεγονός ότι πάντα έχει πολύ μεγάλο μέρος της ευθύνης, τον ρίχουν πολύ χαμηλότερα απο όσο αξίζει.

7- Rasheed Wallace , παίκτης που μπορεί να σκοράρει απο παντού, δυνατός στην άμυνα και τώρα πια και γεμάτος εμπιρία.

8 - Paul Gasol , softie μεν, αλλά παρόλα αυτά τα στατιστικά δείχνουν ότι έχει ικανότητες και αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς.

9- Lamar Odom , ο αγαπημένος μου παίκτης και σίγουρα θα ήθελα να τον είχα πολύ ψηλότερα (πιστεύω ότι το αξίζει άλλωστε) αλλά φέτος δεν δικαίωσε τις προσδοκίες στο βαθμό που ώφειλε. Παρόλα αυτά είναι ικανότατος ριμπάουντερ, ομαδικότατος, σκοράρει και με το παραπάνω όταν χρειάζεται και δίνει αρκετές ασσίστ.

10- Antawn Jamison , απο τους παίκτες με τους οποίους δεν έχω πολυασχοληθεί αλλά γνωρίζω ότι έχει ποιότητα. Το δείχνει και η πορεία των Wizards άλλωστε, χωρίς τον Arenas κατάφερε αυτός και ο Butler να κρατήσουν την ομάδα ψηλά.

11- Emeka Okafor , νέος παίκτης, έχει τις ικανότητες να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει ψηλά. Απο τα πολύ θετικά του στοιχεία ότι είναι ισσοροποιημένος, δεν θα προσπαθήσει να πάρει προσπάθειες τις οποίες δύσκολα θα βάλει και ταυτόχρονα παίζει με πολύ δύναμη.

12- Jermaine O' Neal , ποτέ δεν το πήγαινα και τον θεωρούσα υπερεκτημιμένο. Δεν κάνει καλύτερους τους συμπαίκτες του, δεν κάνει όσο οι υπόλοιποι της λίστας σε στατιστικά, και η ομάδα του δείχνει να παίζει καλύτερα χωρίς αυτόν.

13- Udonis Haslem , τον παραδέχομαι στο ότι πολύ διακριτικά έκανε ότι χρειαζόντουσαν οι Heat τα προηγούμενα χρόνια και βοήθησε την ομάδα του όποτε χρειάστηκε. Παρόλα αυτά, δεν είναι ο παίκτης που θα κάνει τη διαφορά και αυτό φάνηκε αρκετά φέτος και πέρσυ.

14- Drew Gooden , πιο ικανός απο τον Haslem αλλά ασταθής και δεν ταίριαξε με τους Cavaliers όπως και θα ήθελε. Με το καιρό του πήρε ο Varejao τη θέση και αυτό είναι ένα απο τα αρνητικά του.
rchos
ο west γιατι δεν ειναι στην λιστα αυτη?
Rondo
kevin Garnett απλά και με διαφορά...
Pierce
QUOTE(lebron15 @ Mar 21 2007, 00:36 ) *
Σκεφτηκα να φτιαξω ενα πολλ οπου θα ψηφισουμε εμεις τον καλυτερο ασσο του ΝΒΑ και για τις αλλες θεσεις θα φτιαξω αλλα πολλ στη συνεχεια!!!! Με αυτο το πολλ θα βγαλουμε εμεις με την ταπεινη μας αποψη τις 3 καλυτερς πενταδες του ΝΒΑ




Mαλλον αυτες οι ψηφοφοριες πρεπει να κλεισουν γιατι οπως βλεπετε ειναι για την αναδειξη της ΠΕΡΣΙΝΉΣ καλυτερης 5αδας(αν διαβαζε κανεις τα αρχικα ποστ rolleyes.gif ). Οποτε ειναι ανουσιο να ψηφιζεται γενικα με το τι κανει ο καθενας φετος, ή την γενικη του πορεια. Μονο για περυσι ηταν smile.gif
LynnGreer11
dirk nowitzki γιατι το παιδι παλευει μονο του.
morfi
QUOTE(LynnGreer11 @ May 1 2008, 20:31 ) *
dirk nowitzki γιατι το παιδι παλευει μονο του.

Ήταν μόνος του πέρυσι που ήταν ο χειρότερος παίκτης; Ή ήταν μόνος του στους τελικούς που στα μισά παιχνίδια έχασε τη μπάλα και πήγε την ομάδα του πίσω την ώρα που όλοι προσπαθούσαν;

Βρήκαμε καινούργια καραμέλα από ότι φαίνεται. "Ντιρκ, ο μόνος του" ... rolleyes.gif
man10
Dirk...επειδη εκτος των αλλων ειναι Ευρωπαιος...!
red pyramid88
QUOTE(man10 @ May 2 2008, 14:46 ) *
Dirk...επειδη εκτος των αλλων ειναι Ευρωπαιος...!



Καλά και αυτό τι σημασία έχει? blink.gif
nikolas12
Η ψηφος αναμεσα σε Garnett και Dirk ειχε ως αποτελεσμα να ψηφισω το δευτερο επειδη τον εχω παρακολουθησει περισσοτερο και για το τελειο σουτ του.
reignman
Που ειναι ο Αμαρε?


Υ.Γ

ο Ντουαιτ δεν ειναι 4αρι.



Jamison ftw 77.gif
morfi
QUOTE(reignman @ Jun 2 2008, 02:15 ) *
Που ειναι ο Αμαρε?
Υ.Γ

ο Ντουαιτ δεν ειναι 4αρι.
Jamison ftw 77.gif

Ο Αμάρε τότε, αν και κανονικά PF, έπαιζε σέντερ και ο Χάουαρντ είναι εκτός θέσης.
captain charisma
θα ελεγα γουεστ γιατι εκανε εκπληκτικα πλειοφς
j-kidd13
Γκαρνετ...!ο ανθρωπος δεν παιζεται...και ας θεωρειται ο Ντανκαν ο κορυφαιος φοργουωρντ...
koutsou10
φυσικα γκαρνετ κ ασ μασ στεναχωρησε στουσ τελικουσ!!!
χωρισ αυτον δυσκολα θα επαιρναν πρωταθλημα οι κελτεσ...
κανει τα παντα σε σχεση με ολουσ τουσ αλλουσ... 77.gif 77.gif 77.gif
paris13
tim Duncan 4ever!ο ανθρωπος ειναι θεος κ για μενα ειναι στους 3 καλυτερους ψηλους ολων των εποχων.
a bullet for your head
QUOTE(paris13 @ Jul 21 2008, 10:48 ) *
tim Duncan 4ever!ο ανθρωπος ειναι θεος κ για μενα ειναι στους 3 καλυτερους ψηλους ολων των εποχων.

Πιστευω οτι ο Ντανκαν ειναι πολυ υπερτιμημενος κ η αποψη καποιων οπως κ η δικη σου ολιγον υπερβολικη..Συν οτι εσφαλμενα τον λογιζουν σαν 4αρι,οπως κ τους Χαουαρντ κ Αμαρε,ειναι center-forward!Δυσκολευομενος αρκετα να επιλεξω ενα top 3 ολων των εποχων σε 4-5αρια θα ελεγα τους Χακιμ,Σερ Τσαρλς κ Σακιλ!Στα τωρινα ο πιο ποιοτικος κ ολοκληρωμενος power forward ειναι ο Γκαρνετ κ ακολουθει ο Ντιρκ που υστερει σε σχεση με τον πρωτο,στην πολυδιαστατη συμμετοχη σε πολλους αμυντικους τομεις,καθως κ στο επιθετικο παιχνιδι στο low post.Δικαιως θεωρουνται το κορυφαιο διδυμο.Η εδω ψηφοφορια εχει αδικησει παντως τους Μπραντ,Μπος κ Μπουζερ που ακομα δεν εχουν παρει ψηφο!Τελος ο Μαριον ειναι small forward,ο οποιος για να καλυψει τις αναγκες της φιλοσοφιας Ν'ταντονι,αγωνιζοταν κατα συνθηκη στο 4,ενω ο Τζειμσον ειναι ενας all around forward,που παιζει την πιο περιφερειακη version της θεσης 4,οπως μεχρι πολυ προσφατα ο Αντουαν Ουωκερ.
morfi
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2008, 13:53 ) *
Συν οτι εσφαλμενα τον λογιζουν σαν 4αρι,οπως κ τους Χαουαρντ κ Αμαρε,ειναι center-forward!

Επίσημα, ο Ντάνκαν λαμβάνεται σαν φόργουορντ-σέντερ αφού και μπορεί να παίξει και έχει περάσει χρόνο και στις δύο θέσεις. Αν πρέπει όμως να του δώσουμε μία θέση, αυτή είναι το τέσσερα. Έχει περάσει τα 3/4 της καριέρας σαν PF, ο ίδιος έχει βαρεθεί να το φωνάζει ότι είναι τεσσάρι, ταιριάζει καλύτερα στο παιχνίδι του και στο 5 παίζει κυρίως από ανάγκη.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2008, 13:53 ) *
Δυσκολευομενος αρκετα να επιλεξω ενα top 3 ολων των εποχων σε 4-5αρια θα ελεγα τους Χακιμ,Σερ Τσαρλς κ Σακιλ!

Οι Ολάζουον και Ο'Νιλ δεν έχουν περάσει καν χρόνο συμμετοχής στο 4, άσχετα αν ο Χακίμ κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών έβγαινε και λίγο έξω από τη ρακέτα. Θέλω να πω, πως δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο για να μπουν στη λίστα με τα 4-5αρια αφού είναι καθαροί σέντερ.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2008, 13:53 ) *
Στα τωρινα ο πιο ποιοτικος κ ολοκληρωμενος power forward ειναι ο Γκαρνετ κ ακολουθει ο Ντιρκ που υστερει σε σχεση με τον πρωτο,στην πολυδιαστατη συμμετοχη σε πολλους αμυντικους τομεις,καθως κ στο επιθετικο παιχνιδι στο low post.

Για τον Γκαρνέτ δεν θεωρώ υπερβολική τη σύγκριση αν και πάλι θα πάρω το μέρος του Ντάνκαν λόγω καριέρας. Ο Νοβίτζκι είναι μαύρη τρύπα στην άμυνα και υστερεί στο ολοκληρωμένο παιχνίδι, δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικός, δεν έχει τις ίδιες ηγετικές ικανότητες ενώ κάτω από τη μπασκέτα (και γενικά το παιχνίδι του) είναι πιο σοφτ από του Ντάνκαν. Το χειρότερο είναι πως αυτές τις αδυναμίες του, πολλές φορές, τις πληρώνει η ομάδα του.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2008, 13:53 ) *
Πιστευω οτι ο Ντανκαν ειναι πολυ υπερτιμημενος κ η αποψη καποιων οπως κ η δικη σου ολιγον υπερβολικη..

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2008, 13:53 ) *
Δικαιως θεωρουνται το κορυφαιο διδυμο.

Βρίσκω υπερβολικό το να θεωρεί κάποιος υπερτιμημένο ένα παίκτη με τέτοια καριέρα, που έχει καταφέρει τα πάντα σαν ηγέτης και σε πάνω-κάτω ίδιες συνθήκες με τους υπόλοιπους δύο.
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Jul 22 2008, 14:42 ) *
Επίσημα, ο Ντάνκαν λαμβάνεται σαν φόργουορντ-σέντερ αφού και μπορεί να παίξει και έχει περάσει χρόνο και στις δύο θέσεις. Αν πρέπει όμως να του δώσουμε μία θέση, αυτή είναι το τέσσερα. Έχει περάσει τα 3/4 της καριέρας σαν PF, ο ίδιος έχει βαρεθεί να το φωνάζει ότι είναι τεσσάρι, ταιριάζει καλύτερα στο παιχνίδι του και στο 5 παίζει κυρίως από ανάγκη.

Βρίσκω υπερβολικό το να θεωρεί κάποιος υπερτιμημένο ένα παίκτη με τέτοια καριέρα, που έχει καταφέρει τα πάντα σαν ηγέτης και σε πάνω-κάτω ίδιες συνθήκες με τους υπόλοιπους δύο.

Ο Ντανκαν στο πανεπιστημιακο πρωταθλημα αγωνιζοταν σαν center.Στο ξεκινημα της καριερας του στους Σπερς κ λογω παρουσιας Αdmiral,μεταφερθηκε στο 4 κ απο οτι τα αποτελεσματα εδειξαν επιτυχως.Ειχε μια πολυ καλη ικανοτητα να απειλει κ με προσωπο(Το γνωστο σουτακι απο τα 4-5μ,πλαι,με ταμπλω),εκτος απο το low post κ να πασαρει εξαιρετικα για το υψος του.Αυτο δεν νομιζω οτι τον καθιστα ενα εξειδικευμενο 4αρι.Ο Ποποβιτς χρησιμοποει διαφορες αλχημειες,προσπαθωντας παντα να βρει το πιο λειτουργικο σχημα κ μεσα σ'αυτες ο Ντανκαν αμυνεται σαν 5αρι κ επιτιθεται σαν 4αρι,με τον Ομπερτο η' τον Ελισον στην ιδια 5αδα.Με τον Χορει η' σε κοντα σχηματα που χρησιμοποιει κατα κορον ο Ποποβιτς,ο Ντανκαν παιζει κατεξοχην σαν center.Σιγουρα μπορει ο ιδιος να δηλωνει 4αρι,αλλα δεν ηταν ποτε ο κατεξοχην power forward κ συν της αλλης φαινεται εκδηλα πλεον στην ολη του κινητικοτητα τα χρονια που εχουν προστεθει στην πλατη του.Η εκτιμηση μου ως υπερτιμημενος εξαγεται στην λογικη της τοποθετησης του σε ενα διαχρονικο top 3.Γνωμη μου ειναι οτι μπορει να συγκαταλεγει σε ενα top 3 της γενιας του κ οχι σε ενα all time classic.
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Jul 22 2008, 14:42 ) *
Οι Ολάζουον και Ο'Νιλ δεν έχουν περάσει καν χρόνο συμμετοχής στο 4, άσχετα αν ο Χακίμ κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών έβγαινε και λίγο έξω από τη ρακέτα. Θέλω να πω, πως δεν υπάρχει κάποιο κριτήριο για να μπουν στη λίστα με τα 4-5αρια αφού είναι καθαροί σέντερ.

Οι Ολαζουον κ Ο'Νιλ σιγουρα ειναι 100% center for,δεν τιθεται ζητημα.Αν κοιταξεις προσεκτικα στην παραπανω τοποθετηση μου,απαντω στον φιλο που θεωρει τον Ντανκαν μεσ'στο top 3 ΨΗΛΩΝ ολων των εποχων.Ετσι με βαση αυτο κατεθεσα τις προτιμησεις μου σε ψηλους,δηλαδη κ σε 4αρια κ σε 5αρια.
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Jul 22 2008, 14:42 ) *
.
Για τον Γκαρνέτ δεν θεωρώ υπερβολική τη σύγκριση αν και πάλι θα πάρω το μέρος του Ντάνκαν λόγω καριέρας. Ο Νοβίτζκι είναι μαύρη τρύπα στην άμυνα και υστερεί στο ολοκληρωμένο παιχνίδι, δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικός, δεν έχει τις ίδιες ηγετικές ικανότητες ενώ κάτω από τη μπασκέτα (και γενικά το παιχνίδι του) είναι πιο σοφτ από του Ντάνκαν. Το χειρότερο είναι πως αυτές τις αδυναμίες του, πολλές φορές, τις πληρώνει η ομάδα του.

Ο Νοβιτσκι σιγουρα δεν αποτελει το αμυντικο τερας,ουτε φτανει τις επιδοσεις των αλλων σε rebound k blocks.Ειναι σιγουρα ομως ο καλυτερος scoring power forward του πρωταθληματος κ απο τους καλυτερους που εχουν περασει ποτε,πολυ καλος πασερ κ διαφωνοντας μαζι σου θεωρω οτι διαθετει ηγετικη φυσιογνωμια,εχοντας αποσπασει το respect ολων.Οι συγκυριες,παρολο που οι Μαβερικς εχουν παντα μια ακρως ανταγωνιστικη ομαδα,δεν του εχουν επιτρεψει να φορεσει κ αυτος το δακτυλιδι του πρωταθλητη κ να τον καταξιωσουν πληρως.Η ελευση του Γκαρνετ στην λιγκα,''αναγκασε'' τους ειδικους να αναθεωρησουν κ να αναπροσαρμοσουν τα στανταρντς για τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενα power forward.Προσωπικα πιστευω οτι μαζι με τους Τσαρλς Μπαρκλει κ Καρλ Μαλλοουν,ειναι στα 3 καλυτερα 4αρια της τελευταιας 30ετιας.Η βασικη μας διαφωνια ξεκινα για το αν ο Ντανκαν πρεπει να συγκαταλεγεται στα 4αρια η' στα 5αρια.Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αυτη τη στιγμη ειναι ο καλυτερος center της λιγκα.Παντως ολες αυτες οι διαφωνιες που προκυπτουν απο τις μεταξυ μας ανταλλαγες αποψεων,τις βρισκω πολυ ενδιαφερουσες κ σιγουρα αν κ διαφωνω σε ορισμενα θεματα,σεβομαι απολυτα τη γνωμη σου κ τις προτιμησεις σου
morfi
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2008, 21:09 ) *
Ο Ντανκαν στο πανεπιστημιακο πρωταθλημα αγωνιζοταν σαν center.Στο ξεκινημα της καριερας του στους Σπερς κ λογω παρουσιας Αdmiral,μεταφερθηκε στο 4 κ απο οτι τα αποτελεσματα εδειξαν επιτυχως.Ειχε μια πολυ καλη ικανοτητα να απειλει κ με προσωπο(Το γνωστο σουτακι απο τα 4-5μ,πλαι,με ταμπλω),εκτος απο το low post κ να πασαρει εξαιρετικα για το υψος του.Αυτο δεν νομιζω οτι τον καθιστα ενα εξειδικευμενο 4αρι.Ο Ποποβιτς χρησιμοποει διαφορες αλχημειες,προσπαθωντας παντα να βρει το πιο λειτουργικο σχημα κ μεσα σ'αυτες ο Ντανκαν αμυνεται σαν 5αρι κ επιτιθεται σαν 4αρι,με τον Ομπερτο η' τον Ελισον στην ιδια 5αδα.Με τον Χορει η' σε κοντα σχηματα που χρησιμοποιει κατα κορον ο Ποποβιτς,ο Ντανκαν παιζει κατεξοχην σαν center.Σιγουρα μπορει ο ιδιος να δηλωνει 4αρι,αλλα δεν ηταν ποτε ο κατεξοχην power forward κ συν της αλλης φαινεται εκδηλα πλεον στην ολη του κινητικοτητα τα χρονια που εχουν προστεθει στην πλατη του.Η εκτιμηση μου ως υπερτιμημενος εξαγεται στην λογικη της τοποθετησης του σε ενα διαχρονικο top 3.Γνωμη μου ειναι οτι μπορει να συγκαταλεγει σε ενα top 3 της γενιας του κ οχι σε ενα all time classic.

Δεν παίρνω και τόσο υπ'όψη μου, όταν μιλάω για το ΝΒΑ, τη θέση κάποιου στο κολλέγιο (ή και στην Ευρώπη για παράδειγμα) γιατί τα δεδομένα σε καθένα από αυτά τα πρωταθλήματα είναι τόσο διαφορετικά που μπορεί να τον βολεύει ή και να επιβάλλεται να παίζει σε άλλη θέση.

Τους Σπερς, τους βολεύει ο Ντάνκαν να αμύνεται κυρίως σαν πεντάρι γιατί (ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω) δύσκολα θα κυνηγήσει κάποιον στη περιφέρεια. Επιθετικά, οι κινήσεις του είναι κινήσεις PF όπως (πιστεύω) και η ποιότητα της πάσας του. Οι αλχημείες του Πόποβιτς, όπως και η έλλειψη καλού σέντερ που είχε κατά καιρούς το Σαν Αντόνιο, είναι η ανάγκη, που έγραψα στο προηγούμενο ποστ, των Σπερς να παίζει ο Ντάνκαν στο πέντε.

Η άποψη μου για τη θέση του βασίζεται στο χρόνο συμμετοχής του σε αυτή (όταν μιλάμε για τα 3/4 της καριέρας του δύσκολα θα τον κατατάξω αλλού) και το τρόπο παιχνιδιού του, εκεί δηλαδή που και ο ίδιος φαίνεται να διαλέγει να παίζει λίγο πιο έξω από τη ρακέτα.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2008, 22:06 ) *
Ο Νοβιτσκι σιγουρα δεν αποτελει το αμυντικο τερας,ουτε φτανει τις επιδοσεις των αλλων σε rebound k blocks.Ειναι σιγουρα ομως ο καλυτερος scoring power forward του πρωταθληματος κ απο τους καλυτερους που εχουν περασει ποτε,

Σε προηγούμενες συγκρίσεις του Ντάνκαν με παλιούς PF (Μπάρκλει, Μαλόουν) είχα γράψει πως δεν είναι καλύτερος σκόρερ από κανέναν (όχι όμως ότι δεν σκοράρει και ο Ντάνκαν, ειδικά όταν χρειάζεται). Θεωρώ και το Νοβίτζκι καλύτερο, αλλά προσωπικά όταν μιλάω για αξίες παικτών θα προτιμήσω κάποιον που φαίνεται ότι δεν είναι καλύτερος σκόρερ αλλά έχει θετικότερη επίδραση στα αποτελέσματα της ομάδας του. Και σε αυτό ο Ντάνκαν υπερτερεί από όλους.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2008, 22:06 ) *
πολυ καλος πασερ κ διαφωνοντας μαζι σου θεωρω οτι διαθετει ηγετικη φυσιογνωμια,εχοντας αποσπασει το respect ολων.Οι συγκυριες,παρολο που οι Μαβερικς εχουν παντα μια ακρως ανταγωνιστικη ομαδα,δεν του εχουν επιτρεψει να φορεσει κ αυτος το δακτυλιδι του πρωταθλητη κ να τον καταξιωσουν πληρως.

Ναι, δεν διαφωνώ για την ηγετική του φυσιογνωμία (άσχετα αν τον θεωρώ λιγουλάκι λούζερ tongue.gif). Η σύγκριση είχε να κάνει μόνο με το Ντάνκαν.

Για τις συγκυρίες των Μάβερικς που λες, η γνώμη μου είναι πως ο μεγαλύτερος (όχι ο μόνος όμως) υπεύθυνος για τα ατυχή αποτελέσματα των Μάβερικς τα τελευταία δύο χρόνια (τρία αν βάλεις και τους τελικούς) είναι ο Νοβίτζκι. Επειδή έχει ξαναειπωθεί κάτι παρόμοιο και έχω γράψει εκεί, για να μη ξαναγράφω τα ίδια τσέκαρω σε παρακαλώ το λινκ.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2008, 22:06 ) *
Η ελευση του Γκαρνετ στην λιγκα,''αναγκασε'' τους ειδικους να αναθεωρησουν κ να αναπροσαρμοσουν τα στανταρντς για τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενα power forward.

Καλά, οι ειδικοί μάλλον με την αναθεώρηση των στάνταρ πρέπει έμειναν μιας και δεν νομίζω ότι ο Γκαρνέτ έδωσε κάτι καινούργιο ή άλλαξε κάτι σε αυτή τη θέση. Ίσως να έδειξε πως ένα τεσσάρι μπορεί να βοηθήσει το ίδιο καλά παίζοντας περισσότερο χρόνο, από ότι ο συνηθισμένος, έξω από τη ρακέτα αν και δεν ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό, ούτε έπαιζε πάντα τόσο πολύ μακριά από το καλάθι.

(θα έγραφα ότι τα χαρακτηριστικά του δεν φάνηκαν να αποδίδουν το ίδιο με αυτά του Ντάνκαν, αλλά συνεχώς σκέφτομαι πως στο μεγαλύτερο μέρος της καριέρας του δεν είχε την απαραίτητη βοήθεια*)

* για το θέμα της βοήθειας (ανοίγω καινούργιο θέμα αλλά πιστεύω ότι πρέπει να αναφερθεί), κάτι που δίνει ακόμη περισσότερο αξία στον Ντάνκαν είναι ότι οι Σπερς δεν είχαν, εκτός του 1999, το υλικό που είχαν άλλες ομάδες και όμως κατάφερε περισσότερα από όλους. Φυσικά, ο Ντάνκαν δεν ήταν στο σημείο που ήταν για χρόνια ο Γκαρνέτ ειδικά όσον αφορά και την αγωνιστική οργάνωση της ομάδας, κάτι που βοήθησε τους Σπερς να καλύψουν την όποια αδυναμία φαινόταν ή τύχαινε να έχει το υλικό τους.

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2008, 22:06 ) *
Προσωπικα πιστευω οτι μαζι με τους Τσαρλς Μπαρκλει κ Καρλ Μαλλοουν,ειναι στα 3 καλυτερα 4αρια της τελευταιας 30ετιας.Η βασικη μας διαφωνια ξεκινα για το αν ο Ντανκαν πρεπει να συγκαταλεγεται στα 4αρια η' στα 5αρια.

Τέλος πάντων, αυτά είναι προσωπικές απόψεις. Για την ιστορία, προσωπικά θεωρώ το Ντάνκαν στους 1-2 κορυφαίους PF μαζί με το Πετίτ (δεν έχω αποφασίσει ακόμα για το ποιός είναι καλύτερος και δεν με βλέπω να το κάνω).

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2008, 22:06 ) *
Γνωμη μου ειναι οτι ειναι αυτη τη στιγμη ειναι ο καλυτερος center της λιγκα.Παντως ολες αυτες οι διαφωνιες που προκυπτουν απο τις μεταξυ μας ανταλλαγες αποψεων,τις βρισκω πολυ ενδιαφερουσες κ σιγουρα αν κ διαφωνω σε ορισμενα θεματα,σεβομαι απολυτα τη γνωμη σου κ τις προτιμησεις σου

Σε ευχαριστώ πολύ. Αμοιβαίος ο σεβασμός και το ενδιαφέρον. smile.gif
a bullet for your head
Συνεχιζω λοιπον στα PF..
http://www.probasketballnews.com/story/?storyid=704

Σε αντιθεση με τον συγγραφεα,θα συμπεριλαβω και τον Αμαρε στα PF(Οπως θα το κανω & στα C..),καθως δεν ξερω ο κοουτς Αλβιν Γκεντρι που θα τον χρησιμοποιησει ακριβως(εικαζω και στις 2 θεσεις..)..ομοιως και για τον Παου Γκασολ..
Και ετσι το δικο μου top 20 2009-10 θα ειναι:

-Κρις Μπος
-Αμαρε Στουντεμαιρ
-Ντιρκ Νοβιτσκι
-Κεβιν Γκαρνετ
-Παου Γκασολ
-Αντουαν Τζεημσον
-Καρλος Μπουζερ
-Λα Μαρκους Αλντριτζ
-Τζος Σμιθ
-Ντειβιντ Ουεστ
-Ρασαρντ Λιουις
-Λαμαρ Οντομ
-Μπλεικ Γκριφιν
-Τζεφ Γκρην
-Μαικλ Μπισλει
-Ελτον Μπραντ
-Λιουις Σκολα
-Ζακ Ραντολφ
-Τσαρλι Βιλανουεβα
-Αλ Χαριγκτον
merlin1
ΚΓ ολλ δε wayyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!!1
half-man half-maverick
εγω ψηφισα ντιρκ αλλα την ειχα προβλεψει την πρωτη τριαδα tongue.gif

μια τρελη προβλεψη που κανω ειναι οτι σε μερικα χρονια θα μπει στο τοπ-5 ο αλ τζεφερσον!
gsp_5
KG για μένα ο πιό στα8ερός τα τελευταία 15 χρόνια σε υψιλό (ατομικό) επίπεδο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.