Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μακάμπι - ΤΣΣΚΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Prague 2006
Pages: 1, 2
dizzy_fingers
Κυριακή, 21:30 στο Supersport3.

Ο μεγάλος τελικός που όλοι περίμεναν πέρσι, μας έτυχε φέτος.
Ο Έτορε Μεσίνα κατάφερε να κάνει αυτό που δεν κατάφερε ο Ίβκοβιτς πέρσι...και τόσοι άλλοι προπονητές πριν από αυτόν...να φτάσει στον τελικό του final4 ή σε τελικό κύπελλου πρωταθλητριών μετά από 35 χρόνια (το '71 η τελευταία της συμμετοχή σε τελικό όπου κέρδισε τη Βαρέζε με 69-53 υπό τις οδηγίες του μεγάλου Γκομέλσκι) και να διεκδικήσει το τρόπαιο μετά από ισάριθμα χρόνια, απέναντι στη Μακάμπι.

Τη Μακάμπι η οποία έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στην Ταού σήμερα...το "επίδειξη ισχύος" είναι μάλλον μία μετριόφρωνη έκφραση για το τί έκανε η "ομάδα του λαού" στους Βάσκους, καθώς το 85-70 τελικά θα πρέπει να αφήνει ικανοποιημένο τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς και την παρέα του Σκόλα, καθώς θα μπορούσε να είναι πολύ βαρύτερο.
Με αυτήν της την εμφάνιση, η Μακάμπι έδειξε πως μπορεί να παραπαίει στα προημιτελικά, μπορεί να μην είναι η ίδια ομάδα με πέρσι, αλλά όταν φτάνει σε μεγάλες διοργανώσεις, δεν αστειεύεται, ειδικά όταν η κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου τίτλου ισούται με χάραξη του ονόματός της στην ιστορία των Final4 δίπλα στην ιστορική Γιουγκοπλάστικα...

Ο τελικός δείχνει αμφίρροπος, καθώς η ΤΣΣΚΑ δείχνει αρκετά διψασμένη και θυμωμένη για την περσινή της αποτυχία, αλλά η Μακάμπι ειδικά αν παίξει όπως σήμερα, δείχνει ακατανίκητη...
Ας ελπίσουμε ότι και οι δύο ομάδες θα παίξουν όπως μπορούν και τότε ίσως δούμε έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια.
Εγώ, όπως και πριν από την έναρξη της διοργάνωσης, ρίχνω την ψήφο μου στην Μακάμπι...και ελπίζω να κερδίσει ο Παπαλουκάς biggrin.gif.
qspock
Καταρχας να διορθωθει το pol και να γινει οπως πρεπει: Μακαμπι - Παπαλουκας tongue.gif

Το παιχνιδι θα κριθει σε 2 σημεια:

1) Την αμυνα της Μακαμπι πανω στον Παπαλουκα και το ποσο θα διατηρηθει ο Τεο στο παιχνιδι λογω κουρασης και λογω ...Μεσινα.

2) Την αμυνα της ΤΣΣΚΑ πανω στα ατου της Μακαμπι. Παιζουν στον τελικο η καλυτερη αμυνα με την καλυτερη επιθεση της Ευρωλιγκας. Δεν θα ειναι ευκολο για την Μακαμπι να σκοραρει. Αλλα για την ΤΣΣΚΑ θα ειναι σχεδον αδυνατο.

Συμπερασμα? Μακαμπι, εκτος αν ο Ματζικ Παπαλουκας κανει παλι το θαυμα του.
Warrior
Πραγματικα μονο ο Παπαλουκας ειναι ικανος να αποτρεψει την Μακαμπι...
απο το να περασει στο "πανθεον της ιστοριας".

Η ΤΣΣΚΑ ξανα σε τελικο,μετα απο 33 ολοκληρα χρονια...απο τον τελικο της Λιεγης το 1973(ηττα απο Βαρεζε 71-65) και 35 χρονια απο την τελευταια
φορα που στεφτηκε πρωταθλητρια Ευρωπης το 1971 παλι στο Βελγιο (αυτη
τη φορα στην Αμβερσα)...οταν και ο Μπελοφ με 24 ποντους την οδηγουσε,
απεναντι στην Βαρεζε και παλι(69-53),στην κορυφη της Ευρωπης!!

Θα σπασει φετος η καταρα??Μακαρι,αλλα δεν το νομιζω...

Βεβαια την τελευταια λεξη θα την πει ο Τεο!!
NBAholic
H Mακάμπι είχε επίσης την τύχη να βρει απέναντί της μια κομπλεξική Ταού, την οποία καθάρισε εύκολα, ενώ η ΤΣΣΚΑ "σκίστηκε" με τους Καταλανούς. Παράγων κούραση, με άλλα λόγια, πέραν της εξέδρας, της ψυχολογίας, κτλ. Έχω αρχίσει να μισώ τη Μακάμπι, αλλά με βάση τα όσα είδαμε στο Φ-4 (και μόνο αυτά...) θα την αναγόρευα φαβορί.

Παρόλα αυτά, με δικαίωσε η εμπιστοσύνη που είχα στην ΤΣΣΚΑ που έκανε φέτος καλύτερη συντήρηση, έστω κι αν χρειάστηκε το σόου των Παπαλουκά και Χόλντεν.
leonkalf
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 29 2006, 01:30 AM)
καθώς το 85-70 τελικά θα πρέπει να αφήνει ικανοποιημένο τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς και την παρέα του Σκόλα, καθώς θα μπορούσε να είναι πολύ βαρύτερο.

Ντούσκο Ιβάνοβιτς????
Έμεινες στο περσυνό F4? tongue.gif
greece4
h maccabi fainetai favori... kai eidika meta th x8esinh emfanish...
alla apo thn allh k h cska kapws etsi exei paei olh th xronia... sta..."moulwxta" tongue.gif

sumfwnw pws 8a einai varometro o theo, alla h cska exei paiktes opws o vanderpool kai o langton pou dn polufanhkan ex8es... enw kai o smodis den htan kai foveros, ekane apla th douleia tou... an kataferoun k pane amuntika kala, paei to paixnidi sto ru8mo tous k oxi se auton ths maccabi, tote exoun ton prwto logo...
den 8ewrw pws h maccabi 3afnika metamorfw8hke ki egine uperomada... einai h idia maccabi pou vlepoume olh th xronia... sigoura exoun terastio kinhtro gia to 3o seri, kai 3eroun ton tropo mia kai oi perissoteroi to exoun 3anakanei, alla den tous 8ewrw anikhtous se kamia periptwsh..
auto pou sunevh kat eme ston 1o hmiteliko htan to oti apodiorganwsan entelws ton prigioni... ki etsi anti o solomon na ginei o 'kakos' ths vradias kai na kanei thn omada tou anw katw, kataferan na feroun ton prigioni se auth th 8esh...
gia na perasoun ena e3isou eukolo vradu ston teliko 8a prepei na kataferoun akrivws to idio k me ton theo... mono pou ki auto na sumvei, ekei apo pisw akolou8ei enas e3isou psuxraimos kai me ka8aro mualo paikths pou onomazetai vanderpool...

oi pshloi epishs, 8a pai3oun polu shmantiko rolo (o vuicic x8es ekane olo to paixnidi ths maccabi), opou h maccabi exei polu perissotero talento, alla h cska kalutera kormia...
thrylos7
Θα δούμε το σωστό τελικό τη λάθος στιγμή(χρονιά)...

Δεν ξέρω αν όντως η ΤΣΣΚΑ κουράστηκε πιο πολύ εχθές... Η Μακάμπι δεν έπαιξε στην πλάκα και απλά της βγήκαν αυτά που είχε σχεδιάσει... Ενώ η ΤΣΣΚΑ συνηθίζει να παίζει έτσι..
Δεν είναι μόνο ο Παπαλουκάς... Ο Βάντερπουλ όντως δε φάνηκε χθες αλλά είναι πολύ καλός παίκτης και περιμένω να φανεί και με το παραπάνω...
Απ' την άλλη ο Χόλντεν την έκανε την καλή βραδιά του... Όπως και το δίδυμο Βούισιτς - Μπαστόν... Με τα αγγούρια όμως της ΤΣΣΚΑ θα έχουν θεωρητικά πιο εύκολο έργο...
Εφόσον η Μακαμπι διατηρηθεί στην ίδια κατάσταση πιστεύω ότι της έτυχε ο δυσκολότερος αντίπαλος... Η ΤΣΣΚΑ είναι ίσως η μόνη ομάδα που μπορεί να σταματήσει μια Μακάμπι σαν τη χθεσινή.. Ας ελπίσουμε να είναι μεγάλο ντέρμπι...

Πάντως η καλύτερα πεντάδα της Ευρωλίγκα βγήκε λογικά:

Παπαλουκάς-Λάνγκτον-Πάρκερ-Σκόλα-Βούισιτς...
Συνήθως είναι όλοι απ' το final 4.. και από εκεί και πέρα ο Παπαλουκάς "κέρδισε" τον Πριτζιόνι.
kop-13
Απ'οτι βλέπω οι περισσότεροι πιστεύετε την Μακάμπι,ε?
Δεν έχετε άδικο αλλα εγώ θα ποντάρω στην ΤΣΣΚΑ για πολλούς λόγους αγωνιστικούς αλλα κυρίως για έναν δικό μου.
Δεν μπορεί να το πάρει η ομάδα που έχει playmaker τον Solomon κ να το χάσει αυτή που έχει τον Παπαλουκά!
ashton
Aφού πω και εγώ πως βλέπω την ΤΣΣΚΑ να σπάει την κυριαρχία της Μακάμπι, φέτος που δεν έχει τη στάμπα του φαβορί αλλά και που με την έλλειψη του Άντερσεν έγινε πιο ομάδα...

να παραθέσουμε και την προϊστορία των δυο αυτών ομάδων στα ευρωπαϊκά κύπελλα :

1974/75 (QF Group) η ΤΣΣΚΑ δεν κατέβηκε στα παιχνίδια.
1976/77 (SF Group) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 91-79 σε ουδέτερο
1980/81 (Ομιλος 6) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 85-74, 81-83
1982/83 (Ομιλος 6) CSKA Mockba - Maccabi Tel Aviv 78-69, 80-84
1984/85 (Ομιλος 6) CSKA Mockba - Maccabi Tel Aviv 79-67, 81-87
1994/95 (Ομιλος Ευρωλίγκα) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 92-89, 78-87
1997/98 (Ομιλος Ευρωλίγκα) CSKA Mockba - Maccabi Tel Aviv 71-63, 69-87
2000/01 (Ημιτελικός Suporleague) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 86-80
2001/02 (2η φάση Ευρωλίγκα) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 69-68, 77-81
2003/04 (1η φάση Ευρωλίγκα) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 84-87, 83-80
2003/04 (ημιτελικός F4) Maccabi Tel Aviv - CSKA Mockba 93-85
Achilleas13
Εγώ πάντως βλέπω Μακάμπι αν και θα ήθελα πολύ να το σηκώσει ο παπαλουκάς.Οι Ισραηλινοί έπαιξαν το καλύτερο παιχνίδι τησ χρονιάς και αν παίξουν έτσι στον τελικό νομίζω πως θα κερδίσουν
hagi
Πραγματικά δύσκολο παιχνίδι φαίνεται και ίσως να έχουμε μπερδευτεί με την εμφάνιση της Μακάμπι στον ημιτελικό.Δεν ξέρω αλλά δύσκολο το βλέπω να της μπαίνουν πάλι όλα.Νομίζω ότι ο Τεό θα το παλέψει και εύχομαι να το σηκώσει γιατί το αξίζει..Νομίζω ότι θα δούμε έναν πολύ καλό τελικό..
qspock
QUOTE(kop-13 @ Apr 29 2006, 08:29 PM)
Δεν μπορεί να το πάρει η ομάδα που έχει playmaker τον Solomon κ να το χάσει αυτή που έχει τον Παπαλουκά!
*

Αν το παμε ετσι, δεν μπορει να κερδισει ομαδα που υπερεχει ΜΟΝΟ σε αυτη τη θεση και σε καμια αλλη...
Εξαλλου η Μακαμπι εχει κι αλλους παιχτες που δημιουργουν και κανουν το παιχνιδι: Παρκερ, Βουισιτς, Μπαστον. Ακομη κι ο Σολομον παιζει με μυαλο φετος!

Απο την αλλη, αν βγει η Τεο, κλαφτα χαραλαμπε ειναι η ΤΣΣΚΑ.

Δε μπορω να καταλαβω γιατι εχει περασει η εντυπωση οτι η φετινη Μακαμπι δεν εχει καμια σχεση με την περσυνη και γιατι αποτελεσε εκπληξη η αποδοση της χτες. Ειλικρινα, δε μπορω...

Η ΤΣΣΚΑ ειναι η εκπληξη, που παιζει βασιζομενη αποκλειστικα στη δημιουργηκοτητα ενος παιχτη. Ο οποιος δε ξερω αν αντεξει την πιεση της Μακαμπι. Γιατι οι Εβραιοι εχουν ματια και βλεπουν. Τον Τεο θα τον πιεσουν μεχρι εξαντλησης...
Warrior
Kαι γω δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρουμε εκπληξη την αποδοση της
Μακαμπι.Παιζει το καλυτερο μπασκετ στην Ευρωπη και τα αποτελεσματα
αποδεικνυουν απο μονα τους οτι ειναι η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη τα
τελευταια χρονια με διαφορα.

Τωρα αν δεν συμπαθουμε τους Εβραιοι..ειναι αλλη ιστορια.Ως ομαδα μπασκετ
αξιζει τον θαυμασμο μας...
sarounas
μπορεί να είναι οι καλύτεροι αλλά τους βαρέθηκα 19.gif
Ελπίζω να μην αρχίσει και η ΤΣΣΚΑ σήμερα να κάνει επιθέσεις των 5 δευτερολέπτων όπως προχθές η ΤΑΟΥ και γίνει θρύλος την Ευρώπης ο Πίνι Γκέρσον με 3 συνεχόμενα ευρωπαϊκά, επίσης εύχομαι ο Μεσίνα να βάλει πάλι τον Χόλντεν να παίξει δυάρι και όχι οργανωτής. Θοδωρή γερά και ο θεός βοηθός, όχι άλλη Μακάμπι, νισάφι πια με τον Γκέρσον.
thrylos7
Φυσικά και είναι έκπληξη η Μακάμπι...
Ολόκληρη τη χρονιά σερνόταν... Με τον Ολυμπιακό λέγαμε ότι ήταν μεγάλη ευκαιρία να αντιμετωπίσει αυτή τη Μακάμπι εννοώντας πως δεν έχει καμιά σχέση με τις δυο προηγούμενες χρονιές..
Η Μακάμπι προχθές έκανε το καλύτερό της παιχνίδι συνδυασμένο με το χειρότερο της Ταού(συνδέονται αυτά μεταξύ τους βέβαια). Δε νομίζω πως είναι εύκολο να το επαναλάβει(την εμφάνιση). Είναι το φαβορί αλλά λογικά θα δυσκολευτεί πολύ αν νικήσει. Θα πρέπει να είναι καλή και η ΤΣΣΚΑ βεβαίως.
Μην ξεγράφετε την καρδιά του πρωταθλητή... Ζεβροσένκο!

Η καλύτερη πεντάδα βγήκε... Τελικά υπερίσχησε ο Ναβάρο του Λάγκτον κι έτσι είναι:
Παπαλουκάς( 41.gif ) - Ναβάρο - Πάρκερ - Σκόλα - Βούισιτς..

Όλοι από το final4 ασφαλώς... Αλλιώς Ναβάρο και Βούισιτς δε θα ήταν με τίποτα! 68.gif
MVP... (Τί! Αναρωτιέστε ποιος βγήκε; )
Warrior
QUOTE(thrylos7 @ Apr 30 2006, 01:25 PM)
Φυσικά και είναι έκπληξη η Μακάμπι... Ολόκληρη τη χρονιά σερνόταν...
*


Διαφωνω...

Εκανε και πολλα μετρια παιχνιδια,αλλα οποτε χρειαστηκε να παιξει...επαιξε
και ηταν και εντυπωσιακη.ΚΑι εκτος αυτου,εχει στο ροστερ της παικτες τετοιας
κλασης...που δεν συναντας σε αλλες ομαδες.Και παικτες που εχουν φαει αυτα τα
ματς με τα κουταλια.

Τελοσπαντων,δεν εχει σημασια...

Και γω με την ΤΣΣΚΑ ειμαι!!Forza Teo!! smile.gif
thrylos7
QUOTE
ΚΑι εκτος αυτου,εχει στο ροστερ της παικτες τετοιας
κλασης...που δεν συναντας σε αλλες ομαδες.Και παικτες που εχουν φαει αυτα τα
ματς με τα κουταλια.

Γι' αυτό και έχει πλεονέκτημα... Σ' αυτά τα ματς έχουν πλεονέκτημα από τους αντιπάλους, στα προηγούμενα όχι. Δεν έπαιξε καλά φέτος η Μακάμπι, ούτε ομαδικά, ούτε ατομικά. Με τη φυγή του Γιασικεβίτσιους όλοι αυτοί οι κορυφαίοι παίκτες έριξαν την απόδοσή τους κατακόρυφα.
Έκανε και καλά παιχνίδια αλλά καμιά σχέση με τον προχθεσινό ημιτελικό. Έπαιξε 2 φορές καλύτερα από το καλύτερο της παιχνίδι μέχρι τότε σε ολόκληρη τη χρονιά.
dizzy_fingers
Ντέρμπυ η ψηφοφορία...7-7 ohmy.gif

Πιστεύω πως το προχθεσινό, συγκεκριμένα, παιχνίδι ήταν έκπληξη, δεδομένου ότι, πολύ απλά, δεν έχει ξαναπαίξει τόσο αποτελεσματικά και θεαματικά ταυτόχρονα σε ένα παιχνίδι φέτος.
Από εκεί και πέρα, όμως, όπως έχω ψηφίσει από πριν και κατά τη διάρκεια του τουρνουά, το ότι η Μακάμπι θα σηκώσει το κύπελλο, δε θα είναι έκπληξη.

Και φέτος, αν το τρόπαιο θα βαφτεί κυανοκίτρινο, λογικά οι επικριτές του Γκέρσον θα χάσουν και το τελευταίο τους επιχείρημα για την υποτιθέμενη αχρηστία του, τη συμμετοχή του Σάρας στην ομάδα δηλαδή...
Ναι μεν, έχει πολλά αστέρια στην ομάδα του, αλλά δεν είναι ποτέ εύκολο να τους κάνεις να συνεργάζονται τόσο καλά σε άμυνα και επίθεση.
Ξέρω, ούτε εμένα μου είναι συμπαθής ο ασπρομάλλης κόουτς, αλλά θα πρέπει να παραδεχτούμε πως φέτος αυτός είναι ο αδιαμφισβήτητος προπονητής της ομάδας και κανένας λιθουανός.

Στα του παιχνιδιού, όπως είπε και ο qspock, η πίεση της Μακάμπι θα επικεντρωθεί λογικά στον άσσο της ΤΣΣΚΑ...και αν κρίνουμε από την πίεση και τα αποτελέσματά της προχθές πάνω στον Πριτζιόνι, ο Θοδωρής θα περάσει ένα πολύ δύσκολο βράδυ.
Από εκεί και πέρα παιδιά, αν ο Παπαλουκ κλειστεί και αφοπλιστεί, δεδομένης της απουσίας του Άντερσεν αλλά και ενός αξιόπιστου άσσου δεν ξέρω πως θα βρούνε λύσεις στην επίθεση οι "Ρώσσοι"...

Ίσως αν σεληνιαστεί ο Χόλντεν και αρχίζει να βάζει τρίποντα εν στάσει με άμυνα πάνω του icon_drunk.gif...
Αλλά δε μπορείς να βασίζεις τις ελπίδες σου για έναν ευρωπαϊκό τίτλο πάνω στις εμπνεύσεις αυτού του παίχτη.

Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ, δεν αμφιβάλλει κανείς ότι θα παίξει κι αυτή την άμυνά της, αλλά....σε ποιόν θα την παίξει?
Η φετινή Μακάμπι (και η περσινή βεβαίως..θυμάστε στον ημιτελικό με ΠΑΟ ποιοί μας "σκοτώσανε" στην αρχή) μοιάζει με Λερναία Ύδρα...ή πως αλλιώς λέγεται αυτό το τέρας με τα πολλά κεφάλια που όταν κόψεις το ένα, φυτρώνει το άλλο biggrin.gif.

Ποιόν να πρωτοκλείσεις? Double team στον Πάρκερ? Τον Βούισιτς τότε ποιός?
Παγίδα στα χαμηλά στον Κροάτη? Ο άνθρωπος με το που θα δει παίχτη ελεύθερο, θα προσθέσει μία ακόμα ασίστ στα στατιστικά του.
Υπάρχει και ο Μπαστόν, και ο Σόλομον, και ο Μπούρσταϊν...

Μάλλον θα δούμε πολλή ζώνη σήμερα από τον Μεσίνα και τον Παπαλουκά με φυάλες οξυγόνου στα time out...

Κι εγώ μαζί με την ΤΣΣΚΑ είμαι, αλλά όπως είπα, βλέπω το τρόπαιο να πηγαίνει στην Μακάμπι, για να ησυχάσουμε από αυτήν την ομάδα, να κλείσει κι αυτή τον κύκλο της, και να το πάρει μία ελληνική ομάδα του χρόνου tongue.gif.
thrylos7
Πολύ τραγική παρουσιάζεται η κατάσταση για την ΤΣΣΚΑ(στα post)... Οι ψηλοί της πάντως πρέπει να υπερβάλλουν εαυτόν! Για τον άσσο υπάρχει και ο Βάντερπουλ ακόμα.. Το έχει κάνει σε διάφορα παιχνίδια(κυρίως πέρσι) επιτυχημένα..

Δε θα είναι έκπληξη αν το κατακτήσει η Μακάμπι. Η εμφάνισή της ήταν.

Θα' χει πλάκες να μην το δούμε λόγω ποδοσφαίρου... Θα βγάλω ότι φτυάρι έχω στην αποθήκη.
qspock
Εχω θα διαφωνισω καθετα για τη Μακαμπι. Το ειχα τονισει και καθε φορα που εβλεπα φετος παιχνιδι της. Για μενα δε σερνοτανε καθολου. Ουτε εχασε τη δυναμη της που εφυγε ο ...θεοποιημενος Γιασικεβιτσιους. Απλα δε φορτσαρε οσο φορτσαρε προχτες, αλλα οταν χρειαζοταν επαιζε πολυ καλα. Και στα πλει-οφ με Ολυμπιακο επαιξε πολυ καλα, το οτι ζοριστηκε τοσο πολυ σημαινει οτι ο Ολυμπιακος ηταν πολυ καλος, οχι οτι η Μακαμπι ηταν χαλια. Οχι ευκαιρια για τον Ολυμπιακο δεν ηταν, αλλα μεγαλη ατυχια που επεσε πανω της. Γι'αυτο μετα την εντος εδρας ηττα απο Μπαρτσα φωναζε ο Γιονας οτι χαθηκε η ευκαιρια...

Αλλη ηταν η ομαδα που σερνονταν φετος στα κρισιμα ματς, αλλα παραδοξως βαπτιστηκε φαβορι της ευρωλιγκας... Και δε το λεω αυτο με κακη προθεση προς τον ΠΑΟ. Ισα ισα, το λεω γιατι τα ιδια ελεγα και στην αρχη της χρονιας οταν απογοητευτηκα απο τις μεταγραφες του ΠΑΟ οσον αφορα τους ψηλους. Ομαδα που ειναι τελευταια στα ριμπαουντ, δε μπορει να ανατρεπει την αδυναμια της αυτη συνεχεια, και μαλιστα σε επιπεδο ευρωλιγκας. Και εκει που εφτασε με τις αδυναμιες αυτες, επιτυχια ειναι για τους παιχτες. Κι αν δε τα διναν ολα με τον Ολυμπιακο ισως τα πραγματα να ηταν αλλιως τωρα. Αλλα να, αυτα ειναι που μας πανε πισω. Οταν αναφερθηκαν τα περι αναβολης του αγωνα ΠΑΟ-Ολυμπιακου, θιχτηκαν καποιοι κι αρχισαν να φωναζουν "πια αναβολη? δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα..." και τετοια. Το αποτελεσμα με την ΤΑΟΥ ομως τους εξεθεσε για την επιλογη να τα δωσουν ολα με τον Ολυμπιακο.
thrylos7
Για τον Γιασικεβίτσιους δεν ξέρω, αλλά η Μακάμπι απ' ότι φαίνεται έχει θεοποιηθεί...
Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην προσπαθεί για τη νίκη όσο μπορεί...
Ίσως η φετινή Μακάμπι να έφτασε στο 100% μόλις τώρα.. Αλλά καμιά σχέση η Μακάμπι της πρώτης φάσης με αυτή(ποια; Ένα παιχνίδι είδαμε μόνο, μένει άλλο ένα)...
greece4
blush.gif

eixa grapsei alla den eixa pshfisei!! laugh.gif laugh.gif

8ewrw pws o elegxos tou ru8mou 8a krinei para polla apopse...

kai o vanterpool einai pragmati polu kalos paikths k mporei na voh8hsei polu ton papalouka se uaton ton tomea (allwste, fetos autos paizei pint guard sthn cska mazi me ton theo, k oxi o holden.. o holden paizei sunh8ws 2)

kai vevaia, h maccabi 8a prospa8hsei na kanei sthn cska kai ston theo oti ekane k sthn tau ston prigioni... to 8ema omws einai k na ta kataferei... giati k o messina dn nomizw pws 8a katevei aproetoimastos... oute einai idioi paiktes o papaloukas me ton argentino... wink.gif
qspock
Η Μακαμπι δεν εχει θεοποιηθει. Ο Ολυμπιακος εφτασε στο ενα σουτ να την πεταξει εξω. Και στην πρωτη φαση μη ξεχνας τη δυναμικοτητα του ομιλου, δε περιμενε κανεις να βγει πρωτη περπατωντας. Αλλα τελικα ποιος βγηκε πρωτος σε αυτο τον δυσκολοτερο ομιλο? Η Μακαμπι... Ε λοιπον πως λεμε οτι σερνοτανε ρε παιδια?
Alexmei
Nα τα ΤΣΣΚΑΡΑ! Μπράβο ρε Παπαλουκά παιχταρά! είσαι ο MVP!!!!!!!!! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
thrylos7
QUOTE
Αλλα τελικα ποιος βγηκε πρωτος σε αυτο τον δυσκολοτερο ομιλο? Η Μακαμπι... Ε λοιπον πως λεμε οτι σερνοτανε ρε παιδια?

Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός μετά αποδείχθηκε πόσο δυνατοί ήταν...

Δε διαφωνούμε ουσιαστικά... Δεν πιστεύω να θεωρείς πως η ίδια Μακάμπι ήταν η προχθεσινή με αυτή όλης της χρονιάς...
Όπως και να'΄χει άλλο είναι το θέμα..

ΤΣΣΚΑ Μόσχας πρωταθλήτρια Ευρώπης...
Αυτό κι αν είναι είδηση...
Και μια καλύτερη τώρα... Η Ρωσία πήρε τα 3 από τα 4 ευρωπαϊκά κύπελλα..

Απίστευτη παράσταση της ΤΣΣΚΑ, έκανε το παιχνίδι της 100% και χάλασε αυτό της Μακάμπι άλλο τόσο. Πάλι καλά που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση κάποιοι παίκτες των ηττημένων και έκαναν να δούμε ένα πάρα πολύ όμορφο ματς..συνδυασμένο με το ιδανικό αποτέλεσμα. Πιστεύω ικανοποίησε και τους πιο "ιδιότροπους-δύσκολους"... Πήγε να γίνει και θρίλερ.

Για τον MVP Παπαλουκά δεν έχω να πω τίποτα... τα είδατε μόνοι σας! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Βοήθησε και ο Βάντερπουλ όπως είχαμε πει..
Και η "καρδιά του πρωταθλητή" Ζεβροσένκο!!!
(Φοβερές τάπες-να τα βλέπει ο morfi αυτά tongue.gif )
Κι όμως οι ψηλοί της ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτεροι από αυτούς της Μακάμπι, ή καλύτερα πιο χρήσιμοι! Μα καλά.. χωρίς τον Άντερσεν; Μιλάμε για έκπληξη...
Για τη Μακάμπι πράγματι της έτυχε ο πιο δύσκολος γι' αυτήν αντίπαλος. Οι μεγάλοι παίκτες;
Ο Πάρκερ έκανε το μοναδικό μονοψήφιο rating του σε όλη τη χρονιά... Ο Βούισιτς δεν έκανε τίποτα. Ο Μπαστόν μόνο ρημπάουντ...

Πολλά μπράβο και στον Μεσίνα και σε όλη την ομάδα της ΤΣΣΚΑ. Με αυτή την εμφάνιση το άξιζαν με το παραπάνω...

(Εγώ βέβαια ανάμεσα από τις 4 της έδινα τις λιγότερες πιθανότητες για το τρόπαιο και με διέψευσε πανηγυρικά)

Πάντως είδα και τον Γκέρσον στο τέλος όταν διαφωνούσε με τους διαιτητές πόσο ήρεμα διαμαρτύροταν και κέρδισε τη συμπάθειά μου.


wav.gif wav.gif
dizzy_fingers
No. CSKA Moscow Min. Pts 2FG 3FG FT Rebounds Ast ST TO Blocks DKs Fouls Rkg
M-A M-A M-A O D T Fv Ag Cm Rv
4 Papaloukas, T. 30:00:00 18 3/4 2/4 6/8 1 2 3 7 2 2 1 6 28
5 Kurbanov, N. 0 0
6 Panov, S. 8:45 0 0/2 2 2 2 -2
7 Zavoruev, V. 0 0
8 * Smodis, M. 34:45:00 12 1/3 3/6 1/2 2 6 8 1 1 2 3 3 14
9 * Vanterpool, D. 28:30:00 16 6/12 0/1 4/5 1 2 3 4 3 1 1 3 5 18
10 * Holden, J. 35:30:00 6 3/7 0/5 1 2 3 4 2 1 3 2 0
11 Pachoutine, Z. 0 0
12 Dyachok, V. 0 0
14 * Savrasenko, A. 24:15:00 10 5/5 0/2 1 3 4 1 3 3 1 14
21 * Langdon, T. 28:00:00 11 0/1 3/6 2/2 1 1 2 4 2 3
22 Van den spiegel, T. 10:15 0 0/1 0/2 2 2 1 1 1 2 2 0
Team 4 4
Totals 200:00:00 73 18/33 1/8 13/21 6 19 25 13 16 7 4 6 0 21 21 79
54.5% 33.3% 61.9%
dizzy_fingers
No. MACCABI TEL AVIV Min. Pts. 2FG 3FG FT Rebounds Ast ST TO Blocks DKs Fouls Rkg
M-A M-A M-A O D T Fv Ag Cm Rv
5 * Baston, M. 31:45:00 6 1/6 0/1 4/6 5 10 15 1 2 2 3 4 13
6 Sharp, D. 19:30 3 1/4 1 1 1 4 1 -2
7 * Vujcic, N. 28:30:00 4 1/6 2/2 1 4 5 1 4 2 2 1 5 5
8 * Parker, A. 36:30:00 10 2/5 2/4 5 5 2 1 3 1 3 1 9
10 * Burstein, T. 26:15:00 9 2/2 1/3 2/2 1 6 7 2 3 5 3 11
11 Shason, S. 1:00 0 1 -1
12 Dotan, A. 0 0
14 Caspi, O. 0 0
15 * Solomon, W. 34:45:00 20 4/6 4/8 1 1 2 2 5 2 3 15
20 Penney, K. 4:45 3 1/1 1 2 0
23 Arnold, J. 17:00 14 2/4 2/2 4/4 1 3 4 1 1 1 4 19
41 Green, Y. 0 0
Team 1 1 2 3
Totals 200:00:00 69 1/12 1/11 1/12 9 29 38 8 6 20 6 4 0 21 21 72
41.3% 47.8% 85.7%
NBAholic
10 πόντοι και 5 ριμπάουντ ο "MVP" της σεζόν, ε; Κι ας έβαλε κι εκείνο το απίθανο τρίποντο...Μαζί με Βούισιτς και Συρίγο (που έκανε ουκ ολίγα λανθασμένα σχόλια) ήταν οι αρνητικοί πρωταγωνιστές του αγώνα.

Η Μακάμπι απέδειξε ότι μάλλον κομήτης ήταν η εμφάνισή της με την Ταού κι ότι δεν μπορεί να κάνει τα ίδια πράγματα με αντιπάλους συγκεντρωμένους και λιγότερο αγχωμένους, όπως η ΤΣΣΚΑ ή και ο Ολυμπιακός. Θα μου φαινόταν εντελώς άδικο να το πάρουν οι Ισραηλινοί.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε καλύτερη κατανομή δυνάμεων και συντήρηση. Μπορεί όντως να μην ήταν τόσο καλή όσο η περσινή, αλλά, καλώς ή κακώς, στο μπάσκετ, μετρά και η χρονική στιγμή του φορμαρίσματος μιας ομάδας.
hagi
Μπράβο στην ΤΣΣΚΑ και στον φοβερό Παπαλουκά.

Ο Τεό έδειξε και πάλι γιατί είναι από τους καλύτερους playmaker στην Ευρώπη..
Πολύ καλή άμυνα από τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ που έκλεισαν καλά τους αντίπαλους ψηλούς.Πολύ όμορφο παιχνίδι με ένταση και όμορφες φάσεις.
Η Μακάμπι προσπάθησε αλλά όπως είχα πει δεν μπορούσαν να της μπαίνουν όλα πάλι..
Και πάλι μπράβο στον Τεό και την ΤΣΣΚΑ για την σπουδαία εμφάνιση και το Κύπελλο.
Warrior
Μπραβο στον Παπαλουκα!!! 41.gif 41.gif

Παναξιος MVP!!! 77.gif
suspect
Ενδιαφερουσα σπουδη για το μελλον.

Το περσινο τρενο με τη μολις μια ηττα μεχρι το φ4 που πηρε το γκριλο και η πιο χαμηλων τονων ομαδα που σηκωσε την κουπα.

Βεβαια ευνοηθηκε και απο τη συγκυρια καθως η Μακαμπι ειναι χειροτερη απο περυσι ενω η Ταου απλως εφτασε στην κορυφη της.

Χαρηκα για τον Θοδωρα που μπορει να μην εχει τη μπασκετικη πληροτητα του Διαμαντιδη αλλα ως προσωπικοτητα μεσα στο παρκε, σχεδον καθοριζει το παιχνιδι. Ειναι μια κατηγορια παικτη απο μονος του με τιτλο "ο ηγετης απο τον παγκο".

Χαρηκα επισης για τη ρωσικη αρκουδα ( ασχετα αν αναζητειται ο Ρωσος παικτης ) και βαρεθηκα την κυριαρχια των Εβραιων.
morfi
Αφιερωμενο στον παπαλουκα
"Για τα λεφτα τα κανεις ολα
για τα λεφτα δεν μ'αγαπας
μα θα ρθει καποτε η ωρα
που δεν θα ξερεις που θα πας" 41.gif banana.gif

ετσι δεν ειναι το τραγουδι?...
hellenic
QUOTE(morfi @ May 1 2006, 08:15 PM)
Αφιερωμενο στον παπαλουκα
"Για τα λεφτα τα κανεις ολα
για τα λεφτα δεν μ'αγαπας
μα θα ρθει καποτε η ωρα
που δεν θα ξερεις που θα πας"   41.gif  banana.gif

  ετσι δεν ειναι το τραγουδι?...
*


Kala na dinoyn h omades ta symbolia kai meta na zitoyn miasei apodoxon...sigoura etsi einai sosto! 68.gif
O Papaloukas einai psixara, megalos paiktis,megalos ellinas kai sikoni tn simaia mas psila!Ekane katapliktiko match sto Final 4! 41.gif
Pantos eithela na to parei h CSKA giati epaize oreo basket kai to aksize tosa xronia tora...
greece4
fwtos apo panhgurismous

http://www.cskabasket.com/media/?a=photo&id=2942&lang=en
Live strong
Θοδωρής Παπαλουκάς... 41.gif

Την Κυριακή το βράδυ μας έκανε όλους περήφανους…κρατώντας το έπαθλο του MVP από τη μια και την ελληνική σημαία από την άλλη…με μια πορεία στην Ελλάδα που αμφισβητήθηκε…και που μας κάνει ν αναρωτιόμαστε αν θα ήταν η ίδια αν θα παρέμενε στον τόπο του…και αν αξίζει το κόπο να ξαναέρθει…
Πολλές φορές τούτος ο τόπος κάνεις τα ακατέργαστα διαμάντια να φαίνονται ζιργκόν… cool.gif
morfi
QUOTE(Live strong @ May 2 2006, 12:37 PM)
Θοδωρής Παπαλουκάς... 41.gif

Την Κυριακή το βράδυ μας έκανε όλους περήφανους…
*

Εμενα παντως οχι...

QUOTE(Live strong @ May 2 2006, 12:37 PM)
κρατώντας  το έπαθλο του MVP από τη μια και την ελληνική σημαία από την άλλη…με μια πορεία στην Ελλάδα που αμφισβητήθηκε…και που μας κάνει ν αναρωτιόμαστε αν θα ήταν η ίδια αν θα παρέμενε στον τόπο του…και αν αξίζει το κόπο να ξαναέρθει…
*

Να κατσει εκει που καθεται.Εκει εχει λεφτα ε θοδωρη?

QUOTE(Live strong @ May 2 2006, 12:37 PM)
Πολλές φορές τούτος ο τόπος κάνεις τα ακατέργαστα διαμάντια να φαίνονται ζιργκόν…  cool.gif
*

Χαραμιστηκα παιζοντας μπασκετ στην ελλαδα. banana.gif 24.gif
greece4
QUOTE(morfi @ May 1 2006, 08:15 PM)
Αφιερωμενο στον παπαλουκα
"Για τα λεφτα τα κανεις ολα
για τα λεφτα δεν μ'αγαπας
μα θα ρθει καποτε η ωρα
που δεν θα ξερεις που θα πας
41.gif  banana.gif

  ετσι δεν ειναι το τραγουδι?...
*


to tragoudi etsi einai mono pou mallon dustuxws gia sena DEN epivevaiwnetai... h mallon epivevaiwnetai.. giati dn 3erei pou na prwtopaei...

QUOTE(hellenic @ May 1 2006, 08:55 PM)
Kala na dinoyn h omades ta symbolia kai meta na zitoyn miasei apodoxon...sigoura etsi einai sosto! 68.gif
O Papaloukas einai psixara, megalos paiktis,megalos ellinas kai sikoni tn simaia mas psila!Ekane katapliktiko match sto Final 4! 41.gif 
Pantos eithela na to parei h CSKA giati epaize oreo basket kai to aksize tosa xronia tora...
*


sumfwnw apoluta...

QUOTE(morfi @ May 2 2006, 05:35 PM)
Εμενα παντως οχι...
Να κατσει εκει που καθεται.Εκει εχει λεφτα ε θοδωρη?
Χαραμιστηκα παιζοντας μπασκετ στην ελλαδα.  banana.gif  24.gif
*


esena dld ama sou dinane ta misa sth douleia sou aposa eixate sumfwnhsei, 8a niw8es oti se 8eloune k 8a ka8osoun, e?..
swsta...
kai fusika an apo allh douleia sou edeixnan pws se 8eloun, 8a to aperriptes...
paraaaaalooooogooooo???? 39.gif

h istoria grafei... ki ek tou apotelesmatos krinonmaste oloi...
kai mallon etsi o theo dikaiwnetai, k as mhn aresei auto se merikous...



k pisteua h afelhs pws to perusino kalokairi 8a allaze kapoia pragmata... krima... osa den ftanei h alepou...
hellenic
QUOTE(greece4 @ May 2 2006, 06:21 PM)
to tragoudi etsi einai mono pou mallon dustuxws gia sena DEN epivevaiwnetai... h mallon epivevaiwnetai.. giati dn 3erei pou na prwtopaei...
sumfwnw apoluta...
esena dld ama sou dinane ta misa sth douleia sou aposa eixate sumfwnhsei, 8a niw8es oti se 8eloune k 8a ka8osoun, e?..
swsta...
kai fusika an apo allh douleia sou edeixnan pws se 8eloun, 8a to aperriptes...
paraaaaalooooogooooo????  39.gif

h istoria grafei... ki ek tou apotelesmatos krinonmaste oloi...
kai mallon etsi o theo dikaiwnetai, k as mhn aresei auto se merikous...
k pisteua h afelhs pws to perusino kalokairi 8a allaze kapoia pragmata... krima... osa den ftanei h alepou...
*



Exeis 100% dikio me afta poy les!Kai ego ontos anarotieme posi apo emas tha dexotan miosei ton apodoxon toys afoy miso xrono prin piran symboleao!??
morfi
QUOTE(greece4 @ May 2 2006, 07:21 PM)
to tragoudi etsi einai mono pou mallon dustuxws gia sena DEN epivevaiwnetai... h mallon epivevaiwnetai.. giati dn 3erei pou na prwtopaei...
*

Και καλα θα κανει να μην ερθει στο ΣΕΦ... shot.gif

QUOTE(greece4 @ May 2 2006, 07:21 PM)
sumfwnw apoluta...
esena dld ama sou dinane ta misa sth douleia sou aposa eixate sumfwnhsei, 8a niw8es oti se 8eloune k 8a ka8osoun, e?..
swsta...
*

Λαθος!Ας μου δινανε εμενα τα μισα απο αυτα που του προτεινανε του παπαλουκα και θα ζουσανε ακομα και τα παιδια μου με αυτα τα λεφτα.Μια χαρα λεφτα του δειναμε.Ο θοδωρακης ομως ξεχασε ποσα λεφτα δωσαμε ενα χρονο πριν για να τον παρουμε... Ουτε εγω θυμαμαι, εχει πολλα μηδενικα...
Ο χαρισης με τον τομιτς ηταν κοροιδα που εμειναν?

QUOTE(greece4 @ May 2 2006, 07:21 PM)
kai fusika an apo allh douleia sou edeixnan pws se 8eloun, 8a to aperriptes...
paraaaaalooooogooooo????  39.gif
*

Γιατι, του δειξαμε το αντιθετο?Εννοειτε πως τον θελαμε τετοιον παιχτη, αυτος δεν μας ηθελε...

QUOTE(greece4 @ May 2 2006, 07:21 PM)
h istoria grafei... ki ek tou apotelesmatos krinonmaste oloi...
kai mallon etsi o theo dikaiwnetai, k as mhn aresei auto se merikous...
k pisteua h afelhs pws to perusino kalokairi 8a allaze kapoia pragmata... krima... osa den ftanei h alepou...
*

Δεν αλλαξε τιποτα και χαιρομαι γι' αυτο.

QUOTE(hellenic @ May 2 2006, 10:17 PM)
Exeis 100% dikio me afta poy les!Kai ego ontos anarotieme posi apo emas tha dexotan miosei ton apodoxon toys afoy miso xrono prin piran symboleao!??
*

Εχεις σκεφτει οτι μπορει να δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να βγαζεις το 1/1000000000 των λεφτων που παιρνει ο καθε παπαλουκας μονο και μονο επειδη βαζει μια μπαλλα σε ενα καλαθι?Επρεπε να το εκτιμησει και να κανει το κοροιδο για μια χρονια ωστε να φτιαξουν τα οικονομικα της ομαδας.
Και στην τελικη εκανε καλο που εφυγε.Μου αρεσε πιο πολυ ο χαρισης.
thrylos7
QUOTE
Εχεις σκεφτει οτι μπορει να δουλευεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να βγαζεις το 1/1000000000 των λεφτων που παιρνει ο καθε παπαλουκας μονο και μονο επειδη βαζει μια μπαλλα σε ενα καλαθι?Επρεπε να το εκτιμησει και να κανει το κοροιδο για μια χρονια ωστε να φτιαξουν τα οικονομικα της ομαδας.


Tότε εσύ γιατί πωρώνεσαι τόσο με τους Αμερικάνους σου; Τουλάχιστον(αν έχουν κάποια βάση αυτά που λες) δε νομίζω να παίζει για τα λεφτά... Τ' ότι είχε όλη την ώρα πάνω του την ελληνική σημαία δείχνει ότι σκέφτεται και κάποια άλλα πράγματα. (Άσχετο αλλά όπως είναι στη φωτό με τη σημαία δεν έχει ίδιο στυλ με την Παπαρίζου-στο βλέμμα; )

Διαφωνώ 100% με το morfi.. Το θέμα δεν είναι αν αρνήθηκε πρόταση με λιγότερα λεφτά(αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή) αλλά τ' ότι κάποιοι έχουν παρεξηγηθεί κιόλας τη στιγμή που δεν έχουν συναντήσει ποτέ κάτι παρόμοιο... Και κρατάνε και μούτρα. Αίσχος! 68.gif
Δεν εκπλήσσομαι πάντως.. Ελλάδα είμαστε. Ο κομπλεξισμός(και άλλα πράγματα) κυριαρχούν!

Και ρωτάω εγώ... Με τέτοιες αντιδράσεις γιατί να έρθει να παίξει στην Ελλάδα ο Παπαλουκάς; Ας κάτσει 10 χρόνια στο εξωτερικό, εκεί που θα αναγνωρίζεται 100%.
greece4
morfi,
de milame auth th stigmh gia oikonomika mege8h...
den sugrinoume kati tetoio...

afou sou aresei o xarishs den mporw na pw kati... laugh.gif

pws ennoeitai re file pws 8elame tetoio paikth?? me th meiwsh dn tou deixneis oti ton diwxneis? k eidika otan phgaineis k dineis ta idia an oxi perissotera ston xarish???

"kalo ekane pou efuge"
nai fusika... giati an emene den nomizw pws 8a tou dinotan h eukairia na ftasei ekei pou mporouse... 8a htan ena akomh xameno talento...
alla eutuxws einai maxhths, eixe ore3h gia douleia, efuge kai vrhke to dromo tou..

katalavainw omws pws den ginetai na kanw dialogo mazi sou me tetoies apopseis, so stamatw edw! wink.gif etsi k alliws, xanw ta logia mou...

thrylos7, akrivws auto... giati na gurisei?...

http://www.sportime.gr/xst/basket_inside.a...rticle_id=16286
apo sportime.gr
Live strong
Αγαπητέ φίλε morfi… να ξεκινήσω από το σχόλιο ότι χαραμίστηκες στην Ελλάδα…νομίζω τελικά ότι είναι πασιφανέστατο ότι χαραμίστηκε τέτοιο ταλέντο…εσύ έπρεπε να γράφεις στη στήλη της κουρούνας…σε γνωστό περιοδικό… 19.gif

Τώρα το αν αξίζει να παίρνει χρήματα ή όχι επειδή βάζει μια μπάλα στο καλάθι… θα σου πω ότι και κάποιοι άλλοι κλωτσάνε τη μπάλα στα δίχτυα και παίρνουν πολύ περισσότερα… αυτοί είναι μάγκες;
Δεν κατάλαβα… τι να εκτιμήσει; Γιατί να κάνει το κορόιδο…οι ξένοι που έρχονται εδώ και πουλάνε τα όνομα τους γιατί δεν κάνουν το κορόιδο και δεν ζητάνε λιγότερα; Σε μια ψωροκώσταινα σαν τη χώρα μας, θα τους ανακήρυτταν εθνικούς ευεργέτες…
Σήμερα μάλιστα διάβασα ότι ο Γιαννακόπουλος θα δώσει ένα καράβι λεφτά για τον Βούισιτς το καλοκαίρι… Γιατί να μη τα πάρει ένας Έλληνας… τουλάχιστον τα χρήματα θα μείνουν στην Ελλάδα, δε θα γίνουν συνάλλαγμα… blink.gif
Από την άλλη… ξέρεις πόσοι μεγαλοκαρχαρίες υπάρχουν που παίρνουν για μηνιάτικο όσα εμείς παίρνουμε σε πέντε χρόνια και βάλε… και δεν προσφέρουν τίποτα στη χώρα τους… τουλάχιστον αυτός πήγε τα χρώματα της σημαίας μας στη κρύα Ρωσία και τη ζέστανε… smile.gif

Για το αν πρέπει να έρθει στο ΣΕΦ ή όχι είναι ένα θέμα… ξέρεις, μια παροιμία λέει… « όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια» Άκου μια σχετική ατάκα που άκουσα πριν λίγες μέρες για τον Μπατίστ..(φαντάζομαι ότι ξέρεις ποιος είναι εwink.gif rolleyes.gif
Λέει κάποιος Ολυμπιακός σε μια μικρή που κοίταζε με θαυμασμό τον παίχτη… «τι τον κοιτάς τον σκυλάραπα..δε βλέπεις πως είναι, ..κακάσχημος…» και τον ρωτάω εγώ… αν ήταν στον Ολυμπιακό θα ήταν όμορφος; …η απάντηση…. Ε.. βέβαια…. εμείς οι Ολυμπιακοί είμαστε όλοι κούκλοι… 41.gif τα συμπεράσματα δικά σας…
Αν θέλεις λοιπόν τη γνώμη μου… θα σου πω… ότι υπάρχει και φιλότιμο, οπότε δεν ξαναπάς σε μια ομάδα που ποτέ δεν πίστεψε σε σένα…ή αν τελικά πας, πηγαίνεις μόνο και μόνο για να βγάλεις το άχτι σου και να τους τα πάρεις αδρά…

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Live strong icon_wave.gif
morfi
QUOTE(thrylos7 @ May 3 2006, 02:42 AM)
Και κρατάνε και μούτρα. Αίσχος!  68.gif
Δεν εκπλήσσομαι πάντως.. Ελλάδα είμαστε. Ο κομπλεξισμός(και άλλα πράγματα) κυριαρχούν!
*

Ειμαι Ελληνας γι'αυτο και ειμαι κομπλεξικος, τρωω πολυ, μου αρεσει να καθομαι και να μην με νοιαζει τιποτα και το ονειρο μου ειναι να γινω δημοσιος υπαλληλος και να τα ξυνω ολη μερα.


QUOTE(thrylos7 @ May 3 2006, 02:42 AM)
Και ρωτάω εγώ... Με τέτοιες αντιδράσεις γιατί να έρθει να παίξει στην Ελλάδα ο Παπαλουκάς; Ας κάτσει 10 χρόνια στο εξωτερικό, εκεί που θα αναγνωρίζεται 100%.
*

Αυτος τις προκαλεσε τις αντιδρασεις αυτες...

QUOTE(greece4 @ May 3 2006, 03:15 AM)
pws ennoeitai re file pws 8elame tetoio paikth?? me th meiwsh dn tou deixneis oti ton diwxneis? k eidika otan phgaineis k dineis ta idia an oxi perissotera ston xarish???
*

Tο ξαναλεω παλι.Του δειξαμε οτι τον θελουμε οταν μια χρονια πριν σκασαμε τον μισο προυπολογισμο της ελλαδας για να τον αποκτησουμε.

QUOTE(greece4 @ May 3 2006, 03:15 AM)
"kalo ekane pou efuge"
nai fusika... giati an emene den nomizw pws 8a tou dinotan h eukairia na ftasei ekei pou mporouse... 8a htan ena akomh xameno talento...
alla eutuxws einai maxhths, eixe ore3h gia douleia, efuge kai vrhke to dromo tou..
*

Στον ολυμπιακο χαμενο ταλεντο?Ασε που δεν θεωρουνταν ταλεντο.Ειχε ηδη αναγνωριστει η αξια του.

QUOTE(greece4 @ May 3 2006, 03:15 AM)
katalavainw omws pws den ginetai na kanw dialogo mazi sou me tetoies apopseis, so stamatw edw! wink.gif etsi k alliws, xanw ta logia mou...
*

Δεν σε αναγκαζω να κανεις διαλογο μαζι μου...
Οσο για τις αποψεις εχουμε δημοκρατια.Ο καθενας σκεφτεται και λεει οτι θελει οτι ωρα το θελει.Γι'αυτο μου αρεσει που ειμαι ελληνας... tongue.gif

QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Αγαπητέ φίλε morfi… να ξεκινήσω από το σχόλιο ότι χαραμίστηκες στην Ελλάδα…νομίζω τελικά ότι είναι πασιφανέστατο ότι χαραμίστηκε τέτοιο ταλέντο…εσύ έπρεπε να γράφεις στη στήλη της κουρούνας…σε γνωστό περιοδικό… 19.gif
*

Αν ειναι να ξαναγραψεις καποιο αστειο προειδοποιησε μας πρωτα... blech.gif banana.gif 24.gif

QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Τώρα το αν αξίζει να παίρνει χρήματα ή όχι επειδή βάζει μια μπάλα στο καλάθι… θα σου πω ότι και κάποιοι άλλοι κλωτσάνε τη μπάλα στα δίχτυα και παίρνουν πολύ περισσότερα… αυτοί είναι μάγκες;
Δεν κατάλαβα… τι να εκτιμήσει; Γιατί να κάνει το κορόιδο…οι ξένοι που έρχονται εδώ και πουλάνε τα όνομα τους γιατί δεν κάνουν το κορόιδο και δεν ζητάνε λιγότερα; Σε μια ψωροκώσταινα σαν τη χώρα μας, θα τους ανακήρυτταν εθνικούς ευεργέτες…
*

Δεν καταλαβαινετε οτι ο ολυμπιακος εκεινη την περιοδο ειχε οικονομικο προβλημα?Οι αλλες ομαδες μπορει να δινανε οτι ηθελαν.Ο ολυμπιακος οχι οτι δεν ηθελε, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να τα δωσει.


QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Σήμερα μάλιστα διάβασα ότι ο Γιαννακόπουλος  θα δώσει ένα καράβι λεφτά για τον Βούισιτς το καλοκαίρι… Γιατί να μη τα πάρει ένας Έλληνας… τουλάχιστον τα χρήματα θα μείνουν στην Ελλάδα, δε θα γίνουν συνάλλαγμα… blink.gif
*

Δεν θεωρω τους γιαννακοπουλεους ανθρωπους.

QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Από την άλλη… ξέρεις πόσοι μεγαλοκαρχαρίες υπάρχουν που παίρνουν για μηνιάτικο όσα εμείς παίρνουμε σε πέντε χρόνια και βάλε… και δεν προσφέρουν τίποτα στη χώρα τους… τουλάχιστον αυτός πήγε τα χρώματα της σημαίας μας στη κρύα Ρωσία και τη ζέστανε… smile.gif
*

Γιατι, τι προσφερε ο παπαλουκας στην ελλαδα?Επειδη σηκωσε την ελληνικη σημαια?

QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Άκου μια σχετική ατάκα που άκουσα πριν λίγες μέρες για τον Μπατίστ..(φαντάζομαι ότι ξέρεις ποιος είναι εwink.gif rolleyes.gif
*

Πολυ καλος παιχτης!Χαραμιζετε στον απολλωνα... 24.gif
morfi
QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Λέει κάποιος Ολυμπιακός σε μια μικρή που κοίταζε με θαυμασμό τον παίχτη… «τι τον κοιτάς τον σκυλάραπα..δε βλέπεις πως είναι, ..κακάσχημος…» και τον ρωτάω εγώ… αν ήταν στον Ολυμπιακό θα ήταν όμορφος; …η απάντηση…. Ε.. βέβαια…. εμείς οι Ολυμπιακοί είμαστε όλοι κούκλοι…  41.gif τα συμπεράσματα δικά σας…
*

Δεν σου περασε απο το μυαλο οτι μπορει να αστειευεται?
Το εχω ακουσει και εγω αυτο απο βαζελο...

QUOTE(Live strong @ May 3 2006, 11:59 AM)
Αν θέλεις λοιπόν τη γνώμη μου… θα σου πω… ότι υπάρχει και φιλότιμο, οπότε δεν ξαναπάς σε μια ομάδα που ποτέ δεν πίστεψε σε σένα…ή αν τελικά πας, πηγαίνεις μόνο και μόνο για να βγάλεις το άχτι σου και να τους τα πάρεις αδρά…
*

Το ξαναλεω. icon_bored.gif Ειναι δυνατον να μην πιστεψαμε σε εναν παιχτη οταν την πρηγουμενη χρονια παραλιγο να κυρηξουμε πτωχευση για να τον αποκτησουμε?


Και ναι, ενιωσα περηφανος που σηκωσε την ελληνικη σημαια στην πραγα.Ο παπαλουκας ειναι μεγαλος παιχτης.Αλλα ειμαι ελληνας.Σημερα αποθεωνω, αυριο αποδοκιμαζω...
thrylos7
blink.gif
Εξακολουθώ να προσπαθώ να πιάσω τον τρόπο σκέψης σου αλλά δεν τα καταφέρνω... Δεν έχει πρόσημο το σχόλιο αυτό..
Live strong
Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες κι εγώ μαζί σου… keep going man, keep going… afro.gif 56.gif

Κι όσο για τα αστεία μου… 19.gif νομίζω ότι δε θα σε ακούσω και δε θα προειδοποιώ… θα τα πετάω αυθόρμητα… tongue.gif κάτι σαν τα δικά σου που είναι πράγματι πετυχημένα…
24.gif 24.gif wacko.gif wacko.gif icon_headbang.gif
Papaloukas 4 ever
QUOTE(morfi @ May 3 2006, 07:14 PM)
Αυτος τις προκαλεσε τις αντιδρασεις αυτες...


Γιατί ρε φίλε το λες αυτό; Πότε σε προκάλεσε; Μήπως έπρεπε να πει και ευχαριστώ με τη μείωση κατά 40% των αποδοχών του; (εσύ δηλαδή θα το έκανεςwink.gif Και μήπως αυτοί που το έκαναν, φοβόντουσαν για το που θα καταλήξουν σε περίπτωση που έλεγαν όχι στη μείωση (Δες απλώς τον Τόμιτς, που ήταν όντως παιχταράς, που μετά κατέληξε στην Γέιζι, ενώ ο Χαρίσης εξαιρείται μερικώς).

QUOTE(morfi @ May 3 2006, 07:14 PM)
Tο ξαναλεω παλι.Του δειξαμε οτι τον θελουμε οταν μια χρονια πριν σκασαμε τον μισο προυπολογισμο της ελλαδας για να τον αποκτησουμε.


Κανένας δεν το αμφισβητεί αυτό. όμως πρέπει να παραδεχτείς (και εγώ γαύρος είμαι) ότι εκτός από τον φετινό Ολυμπιακό, όλα τα προηγούμενα χρόνια όλα τα ταλέντα καήκανε.

QUOTE(morfi @ May 3 2006, 07:14 PM)
Δεν σε αναγκαζω να κανεις διαλογο μαζι μου...
Οσο για τις αποψεις εχουμε δημοκρατια.Ο καθενας σκεφτεται και λεει οτι θελει οτι ωρα το θελει.


Εννοείται κάτι τέτοιο, αλλά πρέπει να το ομολογήσεις ότι είσαι λίγο εριστικός. Εμένα πάντως δεν με πειράζει, αρκεί να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου. Αλλιώς,....

QUOTE(morfi @ May 3 2006, 07:14 PM)
Γιατι, τι προσφερε ο παπαλουκας στην ελλαδα?Επειδη σηκωσε την ελληνικη σημαια?


Ίσως εδώ έχασες ότι δίκιο μπορεί να είχες πιο πριν. Γιατί, φίλε, δεν το έκανε για να δειχτεί αλλά για να αποδείξει ότι το ελληνικό μπάσκετ είναι παντού και οι επιτυχίες του από εδώ και πέρα δεν θα είναι σποραδικές.
FORZA TEO!!!!!!!!
thrylos7
Ποιος κάφρος έριξε ψήφο υπέρ της ΤΣΣΚΑ;
greece4
laugh.gif laugh.gif kai 2 malista! tongue.gif

htan 7-9 laugh.gif laugh.gif
dizzy_fingers
Greece? Γράφτηκες με καινούριους λογαριασμούς και ψήφισες?????
tongue.gif laugh.gif tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.