Help - Search - Members - Calendar
Full Version: κυνηγοι ταλεντων
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2
мя лiTнoидS
στην ελλαδα εχουμε ενα μεγαλο προβλημα ... δεν υπαρχουν κυνηγι ταλεντων ...μαλιστα πριν απο τον αγωνα μας επαιζαν κατι γυναικεσ α'1 εσκαθ πρεπει να ηταν (δεν ειμαι συγουρος) .. και μπροστα μου ηταν ενασ αντρας με ενα μπλοκ ... σημειωνε πολλα πραγματα για 2 κοπελες και παρατηρουσε τις αλλες ... ολοι ειπαν ,οχι υπεθεσαν, πως ειναι κυνηγος ταλεντων ... μολις τελειωσε το match αυτοσ εξαφανιστηκε και δεν παρακολουθησε εμας που ημασταν και πιο μικροι και μπρει να υπαρχουν ταλεντα ... αυτο ειναι ενα μικρο προβλημα για τα παιδια που ειναι ταλεντα και δεν εχουμε μελλον μπροστα τους .. και ακομα δεν υπαρχουν πολλοι που ασκουν αφτο το επαγγελμα !! στην αμερικη σε καθε γηπεδο μπασκετ της γειτονιας υπαρχει και απο ενας ...
Gravedigger
QUOTE (мя лiTнoидS @ Apr 14 2009, 12:26 ) *
στην ελλαδα εχουμε ενα μεγαλο προβλημα ... δεν υπαρχουν κυνηγι ταλεντων ...μαλιστα πριν απο τον αγωνα μας επαιζαν κατι γυναικεσ α'1 εσκαθ πρεπει να ηταν (δεν ειμαι συγουρος) .. και μπροστα μου ηταν ενασ αντρας με ενα μπλοκ ... σημειωνε πολλα πραγματα για 2 κοπελες και παρατηρουσε τις αλλες ... ολοι ειπαν ,οχι υπεθεσαν, πως ειναι κυνηγος ταλεντων ... μολις τελειωσε το match αυτοσ εξαφανιστηκε και δεν παρακολουθησε εμας που ημασταν και πιο μικροι και μπρει να υπαρχουν ταλεντα ... αυτο ειναι ενα μικρο προβλημα για τα παιδια που ειναι ταλεντα και δεν εχουμε μελλον μπροστα τους .. και ακομα δεν υπαρχουν πολλοι που ασκουν αφτο το επαγγελμα !! στην αμερικη σε καθε γηπεδο μπασκετ της γειτονιας υπαρχει και απο ενας ...

Όπως είπες πριν από εσάς έπαιζαν γυναίκες και αυτός σημείωνε διάφοα πράγματα στο μπλοκάκι του.Εσάς τι να σας κάνει ??Αλλαγή φύλλου??
APATSI
[font="Arial Black"][/font][size="4"][/size]ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ...ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ??ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ''ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΑΛΕΝΤΩΝ'' ΠΟΥ ΛΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΔΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...ΑΠΛΩΣ Τ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΟΣΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Panos Ch.
Το κακο ειναι οτι και αυτοι που θελουν να ασχοληθουν με την ευρεση ταλεντων δεν ειναι ευκολο να βγαλουν μια ακρη.
Μιλωντας εκ προσωπικης πειρας, δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο πανω στην ευρεση ταλεντων-ουτε διπλωμα,ουτε σεμιναριο.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να βρεις καποιο "γνωστο" να σε εμπιστευτει...
Με αυτο το τροπο ανθρωποι που αγαπουν,ξερουν και θελουν να βοηθησουν τους νεους και το αθλημα μενουν εξω απο αυτο.
Συγνωμη αν γινομαι απολυτος αλλα αυτο εχω συμπερανει.Δεχομαι οποιαδηποτε διορθωση απο αυτους με μεγαλυτερη
εμπειρια και γνωση.
Panos Ch.
KobeNBA
εγω πιστευω βλεπου αλλα δεν ημαστε και οπως την αμερικη που εχει εκατομμυρια τετοιους που πανε και στα σχολεια τους....πλεον η χωρα μας στο μπασκετικο τομεα εχει φτασει ψηλα...υπαρχουν κυνηγοι ταλεντων....σε αγωνες κιριως ερχονται!!!αλαλ μπορει να μην ερθουν και καθολου!επισης αυτος ο κυνηγος μπορει να ειναι ενας γνωστος του προπονητη σου που εχει μια καλη ομαδα και τον φερνει ο προπονητης σου να σε δει επειδη σε νοιαζετε και θελει να προχωρησεις ....ενας κυνηγος δν ειναι επαγγελμα ουτε κατι συγκεκριμενο....
ComingUpRoses
ειναι ενα προβλημα που αντιμετοπιζουμε στην ελλαδα ... αλλα ενταξει αμα εισαι καλος σε προοθει ο προπονητης , αμα θελει icon_drunk.gif
sn3
QUOTE(R0cketMan @ Aug 20 2009, 11:16 ) *
ειναι ενα προβλημα που αντιμετοπιζουμε στην ελλαδα ... αλλα ενταξει αμα εισαι καλος σε προοθει ο προπονητης , αμα θελει icon_drunk.gif

Βασικα υπαρχουν ατομα που βλεπουν αλλα και να βλεπουν που να σε πανε???Το πολυ πολυ να μπεις καμια εθνικη..και?εδω οι νεοι πρωταθλητες ευρωπης ειναι και οι μισοι δεν εχουν ομαδα στην α1.Παντα υπαρχουν ανθρωποι που παρακολουθουν αγωνες απλα εμεις δεν τους καταλαβαινουμε.Και ο προπονητης αμα δεν πεσει το χρημα οσο καλος και να σαι στα @@@ του αυτουνου.Σε ποια ομαδα παιζεις φιλε μ?
KobeNBA
και κοιτα...φυσικα και δν ειμαστε σαν την αμερικη...εκει ακομα και ενας μετριος παιχτης δικος μας θα επαιρνε υποτροφια !!! εκει οι υποτροφιες μπασκετ σε κολλεγια ειναι κατι το συνηθισμενο(γτ τα κολλεγια ειναι χιλιαδες)...εδω αν παρει καπιος υποτροφια ολο το σοι του θα μαζευτει να το γλεντησει....φυσικα ομως και ελληνες μπορουν να παρουν στην αμερικη αλλα τα προβληματα πολλα..οι γονεις φοβουνται τοσο μακρια...πως θα τους δειξεις πως παιζεις...καλα αγγλικα για να ανταπεξελθεις στο σχολειο...και αλλα πολλα...
man10
QUOTE(KobeNBA @ Sep 3 2009, 23:45 ) *
και κοιτα...φυσικα και δν ειμαστε σαν την αμερικη...εκει ακομα και ενας μετριος παιχτης δικος μας θα επαιρνε υποτροφια !!! εκει οι υποτροφιες μπασκετ σε κολλεγια ειναι κατι το συνηθισμενο(γτ τα κολλεγια ειναι χιλιαδες)...εδω αν παρει καπιος υποτροφια ολο το σοι του θα μαζευτει να το γλεντησει....φυσικα ομως και ελληνες μπορουν να παρουν στην αμερικη αλλα τα προβληματα πολλα..οι γονεις φοβουνται τοσο μακρια...πως θα τους δειξεις πως παιζεις...καλα αγγλικα για να ανταπεξελθεις στο σχολειο...και αλλα πολλα...

τα κολλεγια δεν ειναι χιλιαδες.της πρωτης κατηγοριας του κολλεγιακου ειναι γυρω στα 300..και δεν αξιζει να πας σε ολα να παιξεις μπασκετ..λαθος ειναι οτι ακομη και ενας μετριος δικος μας παικτης θα επερνε υποτροφια..παραδειγμα παικτες οπως ο καραποστολου η ο Χαρισης(το 5αρι) που αν και εκαναν και κανουν αξιολογη καριερα στην Α1 πηραν υποτροφια σε κολλεγια δευτερης κατηγοριας..
Andrew19
Με τα κολέγια πάντως εκτός από τη βελτίωση στο μπάσκετ μπορείς να αποκτήσεις και ένα πτυχίο που αν αποτύχεις στο μπάσκετ (ή τέλος πάντων δεν φτάσεις ψηλά) μπορείς να το αξιοποιήσεις αλλού. Από εδώ φεύγει πολύς κόσμος για ΗΠΑ σε όλα τα αθλήματα για αυτό το λόγο.
KobeNBA
QUOTE(man10 @ Sep 4 2009, 03:44 ) *
τα κολλεγια δεν ειναι χιλιαδες.της πρωτης κατηγοριας του κολλεγιακου ειναι γυρω στα 300..και δεν αξιζει να πας σε ολα να παιξεις μπασκετ..λαθος ειναι οτι ακομη και ενας μετριος δικος μας παικτης θα επερνε υποτροφια..παραδειγμα παικτες οπως ο καραποστολου η ο Χαρισης(το 5αρι) που αν και εκαναν και κανουν αξιολογη καριερα στην Α1 πηραν υποτροφια σε κολλεγια δευτερης κατηγοριας..

ναι αλλα πηραν!και αυτο ειναι πολυ καλο για εναν ελληνα !! εγω τοσο καιρο ψαχνω καποιον για δειξω πως παιζω μπας και γινει τπτ...αλλα τζιφος...αφου πηραν και φυγαν απο την ελλαδα δν με νοιαζει αν ηταν δευτερης ι τριτης κατηγοριας....εγω τους παραδεχομαι γτ πηραν...οσο για το αλλο που ειπα περι μετριοτητας οκ ειναι λιγο υπερβολη αλλα μπορει να γντ καποιες φορες
ComingUpRoses
γιατι 300 μονο στην πρωτη κατηγορια λιγα ειναι!? τελος παντων ... πρεπει να γινετε ενας διαγωνισμος (σαν καλλιστεια που παει οποιος θελει) και να βγαζουν ταλεντα και να τα προωθουν tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif (Πλακα κανω!!!!) ...
KobeNBA
QUOTE(R0cketMan @ Sep 4 2009, 22:55 ) *
γιατι 300 μονο στην πρωτη κατηγορια λιγα ειναι!? τελος παντων ... πρεπει να γινετε ενας διαγωνισμος (σαν καλλιστεια που παει οποιος θελει) και να βγαζουν ταλεντα και να τα προωθουν tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif (Πλακα κανω!!!!) ...

χαχα φαση θα ειχε....παντος ειχα ακουσει πως στο Unibasket ηταν ''κυνηγοι'' αν δν κανω λαθος....
almirosbc
QUOTE(KobeNBA @ Sep 5 2009, 01:03 ) *
χαχα φαση θα ειχε....παντος ειχα ακουσει πως στο Unibasket ηταν ''κυνηγοι'' αν δν κανω λαθος....



παιδια υπαρχουνε και οι μικτες καθε τοπου ειναι και αυτος ενας τροπος να προοθηθεις!!! blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif
ComingUpRoses
QUOTE(almirosbc @ Sep 5 2009, 11:59 ) *
παιδια υπαρχουνε και οι μικτες καθε τοπου ειναι και αυτος ενας τροπος να προοθηθεις!!! blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif blove.gif



δεν εχουν σε καθε τοπο ομως biggrin.gif!
sn3
μη τρελαθουμε ρε παιδια κακα τα ψεματα οσο κ αν το κυνηγησεις με μα8ηματικη ακριβεια αν δεν εισαι λιγο τυχερος το μονο που θα καταφερεις με το κωλοσυστημα το ελληνικο ειναι να μεινεις χωρις μορφωση...γιατι εδω αθλητισμος κ μορφωση δεν συμβαδιζουν...τοσο μαγκες ειμαστε...κ κανενας δεν βοηθαει...δλδ στην αμερικη γιατι ακομα κ αν εισαι ο λεμπρον αν δεν εχεις καλους βαθμους σε διωχνουν?συμφωνω με τον φιλο παραπανω που ειπε οτι κ να μην πετυχεις τουλαχιστον εχεις κ ενα πτυχιο στα χερια σου...εδω ολοι μας ξεκινησαμε στα 10-12..το κυνηγησαμε με μεικτες κλπ αλλα δεν εβγαλε πουθενα κ τωρα στα 17 το περιοριζουμε για τα μαθηματα...γιατι με 4 ωρες φροντιστηριο τη μερα μονο προπονηση δεν προλαβαινεις να κανεις...κ καπως ετσι τελειωνει το παραμυθι για το 99% των παιδιων που ασχολουνται με το μπασκετ..και για να μην ειμαι πολυ OFF topic νομιζω πως κ να σ ανακαλυψει ο εκαστοτε κυνηγος μετα τι???πως να κανεις καριερα?και στον παο να σε παει παλι δυσκολα θα προχωρησεις..γιατι ο παο δεν εχει αναγκη εμενα π.χ τον πιτσιρικα απο τη λαρισα να με φτιαξει παιχτη για να του αποδωσω σε 5 χρονια...ο παο μπορει τωρα να χρειαστει εναν παιχτη κ να τον εχει δικο του στο επομενο λεπτο.αρα γιατι ο ομπραντοβιτς και οι βοηθοι του να δουλεψουν πανω μου?και εφερα ως παραδειγμα τον παο γιατι καριερα εννοουμε να βγαλεις χρηματα κ μονο στις πρωτοκλασατες ομαδες γινεται αυτο.γιατι το να παιξει κανεις στιν ολυμπια δεν θεωρειται καριερα με 60000 τον χρονο.τοσα βγαζει ο πατερας μου που ειναι λογιστης π.χ..θελω να καταληξω οτι ισως και να μην αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις τοσο σοβαρα γιατι μαλλον ζημιωμενοι βγαινουμε.συγγνωμη για την συγχηση των σκεψεων μου
KobeNBA
συμφωνω απολυτα με τον sn3 αλλα αμα καποιος το αγαπαει το αθλημα πολυ θα βαλει τα δυνατα του....αλλα με καμια περιπτωση δν συγκρινετε η ελλαδα με την αμερικη....
COOLMAN
QUOTE(sn3 @ Sep 6 2009, 04:15 ) *
μη τρελαθουμε ρε παιδια κακα τα ψεματα οσο κ αν το κυνηγησεις με μα8ηματικη ακριβεια αν δεν εισαι λιγο τυχερος το μονο που θα καταφερεις με το κωλοσυστημα το ελληνικο ειναι να μεινεις χωρις μορφωση...γιατι εδω αθλητισμος κ μορφωση δεν συμβαδιζουν...τοσο μαγκες ειμαστε...κ κανενας δεν βοηθαει...δλδ στην αμερικη γιατι ακομα κ αν εισαι ο λεμπρον αν δεν εχεις καλους βαθμους σε διωχνουν?συμφωνω με τον φιλο παραπανω που ειπε οτι κ να μην πετυχεις τουλαχιστον εχεις κ ενα πτυχιο στα χερια σου...εδω ολοι μας ξεκινησαμε στα 10-12..το κυνηγησαμε με μεικτες κλπ αλλα δεν εβγαλε πουθενα κ τωρα στα 17 το περιοριζουμε για τα μαθηματα...γιατι με 4 ωρες φροντιστηριο τη μερα μονο προπονηση δεν προλαβαινεις να κανεις...κ καπως ετσι τελειωνει το παραμυθι για το 99% των παιδιων που ασχολουνται με το μπασκετ..και για να μην ειμαι πολυ OFF topic νομιζω πως κ να σ ανακαλυψει ο εκαστοτε κυνηγος μετα τι???πως να κανεις καριερα?και στον παο να σε παει παλι δυσκολα θα προχωρησεις..γιατι ο παο δεν εχει αναγκη εμενα π.χ τον πιτσιρικα απο τη λαρισα να με φτιαξει παιχτη για να του αποδωσω σε 5 χρονια...ο παο μπορει τωρα να χρειαστει εναν παιχτη κ να τον εχει δικο του στο επομενο λεπτο.αρα γιατι ο ομπραντοβιτς και οι βοηθοι του να δουλεψουν πανω μου?και εφερα ως παραδειγμα τον παο γιατι καριερα εννοουμε να βγαλεις χρηματα κ μονο στις πρωτοκλασατες ομαδες γινεται αυτο.γιατι το να παιξει κανεις στιν ολυμπια δεν θεωρειται καριερα με 60000 τον χρονο.τοσα βγαζει ο πατερας μου που ειναι λογιστης π.χ..θελω να καταληξω οτι ισως και να μην αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις τοσο σοβαρα γιατι μαλλον ζημιωμενοι βγαινουμε.συγγνωμη για την συγχηση των σκεψεων μου


Φιλε μου συμφωνω απολυτα.Δεν ειναι ευκολο να κανεις καριερα στο μπασκετ.Μπασκετ παιζεις για διασκεδαση και για αθληση.Βεβαια κακο δεν ειναι να το κυνηγησεις αν ειναι το <<ονειρο>> σου να γινεις μεγαλος μπασκεμπολιστας αλλα οι πιθανοτητες ειναι μικρες για αυτο πρεπει να εχεις κι αλλες επιλογες καριερας ωστε να μην μηνεις χωρις δουλεια....
sn3
QUOTE(COOLMAN @ Sep 6 2009, 15:23 ) *
Φιλε μου συμφωνω απολυτα.Δεν ειναι ευκολο να κανεις καριερα στο μπασκετ.Μπασκετ παιζεις για διασκεδαση και για αθληση.Βεβαια κακο δεν ειναι να το κυνηγησεις αν ειναι το <<ονειρο>> σου να γινεις μεγαλος μπασκεμπολιστας αλλα οι πιθανοτητες ειναι μικρες για αυτο πρεπει να εχεις κι αλλες επιλογες καριερας ωστε να μην μηνεις χωρις δουλεια....


αυτο ακριβως στηριζω κ εγω..γιατι ακομα κ αν ολα πανε καλα κ εισαι τυχερος ενας σοβαρος τραυματισμος να τυχει τελειωσες.πρεπει να χεις πολλες επιλογες γιατι στην ελλαδα ειναι δυσκολα τα πραγματα
ComingUpRoses
QUOTE(sn3 @ Sep 6 2009, 15:35 ) *
αυτο ακριβως στηριζω κ εγω..γιατι ακομα κ αν ολα πανε καλα κ εισαι τυχερος ενας σοβαρος τραυματισμος να τυχει τελειωσες.πρεπει να χεις πολλες επιλογες γιατι στην ελλαδα ειναι δυσκολα τα πραγματα



Συμφωνω απολυτα! αλλα οποιος θελει να ακολουθησει το αθλημα μπορει και να μην κανει 4 ωρες φροντηστιριο! τελος παντων αυτο που συμερενουμε και υποστιριζουμε ολοι οτι για να πρωοθηθει καποιος θελει > ταλεντο > ΤΥΧΗ > θησιες > τυχη και τυχη biggrin.gif!
sn3
QUOTE(R0cketMan @ Sep 6 2009, 16:42 ) *
Συμφωνω απολυτα! αλλα οποιος θελει να ακολουθησει το αθλημα μπορει και να μην κανει 4 ωρες φροντηστιριο! τελος παντων αυτο που συμερενουμε και υποστιριζουμε ολοι οτι για να πρωοθηθει καποιος θελει > ταλεντο > ΤΥΧΗ > θησιες > τυχη και τυχη biggrin.gif!

σωστος αλλα κ οι 4 ωρες να γινουν 3 παλι το ιδιο ειναι..και το θεμα ειναι να πας προπονηση και να το χερεσαι το παιχνιδι αμα ειναι να πας κ ν αργεις 10 λεπτα απο το φροντ. κ να φευγεις 10 λεπτα νωριτερα απο την προπονηση ε μαλλον πιο πολυ το αγχος σε τρωει παρα αποδιδεις.τα λεω αυτα γιατι τα ζω καθημερινα
COOLMAN
1ωρα παραπανω δεν λεει τπτ....αν το θελει κανεις μπορει ευκολα να βρει χρονο.Ενα καλο προγραμμα χρειαζεται και μια καλη ομαδα που να κανει σωστη προπονηση.Βεβαια μονο με την ομαδικη προπονηση ο ρυθμος αναπτυξης ειναι μικρος για αυτο χρειαζεται και ατομικη προπονηση......Δηλαδη αν υπαρχει θεληση και αποφασηστικοτητα μπορει να κυνηγησει κανεις και το ονειρο του και να ασχολειται με τα/τις μαθηματα/σπουδες του!!!Φυσικα τα/οι μαθηματα/σπουδες ειναι πρωτη πρωτεραιοτητα........
sn3
QUOTE(COOLMAN @ Sep 7 2009, 00:15 ) *
1ωρα παραπανω δεν λεει τπτ....αν το θελει κανεις μπορει ευκολα να βρει χρονο.Ενα καλο προγραμμα χρειαζεται και μια καλη ομαδα που να κανει σωστη προπονηση.Βεβαια μονο με την ομαδικη προπονηση ο ρυθμος αναπτυξης ειναι μικρος για αυτο χρειαζεται και ατομικη προπονηση......Δηλαδη αν υπαρχει θεληση και αποφασηστικοτητα μπορει να κυνηγησει κανεις και το ονειρο του και να ασχολειται με τα/τις μαθηματα/σπουδες του!!!Φυσικα τα/οι μαθηματα/σπουδες ειναι πρωτη πρωτεραιοτητα........

σωστος αν κ επειδη τα ζω ειναι πιο δυσκολα απο οτι ακουγονται δεδομενου οτι προπονηση δεν ειναι μονο αυτες οι δυο ωρες.ειναι το ντουζ,το πηγαινε ελα που απορροφουν σημαντικο χρονο.παρ ολα αυτα δεν ειναι ανεφικτο..αν θες το κυνηγας.φτανει οπως ειπες κ εσυ να χεις προτεραιοτητα τις σπουδες.για να μην ξαναθεσω το θεμα αν αξιζει τελικα να το κυνηγησεις
KobeNBA
QUOTE(sn3 @ Sep 7 2009, 02:10 ) *
σωστος αν κ επειδη τα ζω ειναι πιο δυσκολα απο οτι ακουγονται δεδομενου οτι προπονηση δεν ειναι μονο αυτες οι δυο ωρες.ειναι το ντουζ,το πηγαινε ελα που απορροφουν σημαντικο χρονο.παρ ολα αυτα δεν ειναι ανεφικτο..αν θες το κυνηγας.φτανει οπως ειπες κ εσυ να χεις προτεραιοτητα τις σπουδες.για να μην ξαναθεσω το θεμα αν αξιζει τελικα να το κυνηγησεις

το θεμα αν αξιζει η οχι το ξερει ο καθε παιχτης μεσα του..εκεινος θα αποφασισει γ τν εαυτο του....εγω το μπακσετ το εχω κανει μια ζωη γ μενα...το βρισκω παντου!!!ποτε τπτ δεν μου εχει ριξει το ηθικο ωστε να σκεφτω κτ που να με ριξει και να μην θελω να παιξω...το μονο που με εχει ριξει ειναι οτι φοβαμαι μην μεινω στο ιδιο υψος που ειμαι τωρα 15 χρονων (1,86)
sn3
QUOTE(KobeNBA @ Sep 7 2009, 02:30 ) *
το θεμα αν αξιζει η οχι το ξερει ο καθε παιχτης μεσα του..εκεινος θα αποφασισει γ τν εαυτο του....εγω το μπακσετ το εχω κανει μια ζωη γ μενα...το βρισκω παντου!!!ποτε τπτ δεν μου εχει ριξει το ηθικο ωστε να σκεφτω κτ που να με ριξει και να μην θελω να παιξω...το μονο που με εχει ριξει ειναι οτι φοβαμαι μην μεινω στο ιδιο υψος που ειμαι τωρα 15 χρονων (1,86)

εννοειται φιλε μου.για ολους μας αρρωστια ειναι..το τοποθετησα σε αλλο επιπεδο το αν αξιζει αν ειδες τα προηγουμενα ποστς.καλα κανεις που δεν σε ριχνει τιποτα.κυνηγα το αλλα μην παρατησεις εντελως τα μαθηματα.απο προσωπικη εμπειρια ημουν μαθητης του 19 κ περυσι επειδη ασχοληθηκα λιγο πιο εντονα με το μπασκετ κ εχανα ωρες απο φροντιστηρια και σχολειο γιατι βγηκαμε πανελληνιο επεσα στο 16.σκεψου.χαχαχα.παιζει να μαι κ σκραπας πλακα πλακα κ να μη μ φταει το μπασκετ smiley.gif
man10
off topic και γω με τη σειρα μου απλα για να πω μερικες σκορπιες σκεψεις...
Καλως η κακως δεν μπορουμε να γινουμε ολοι επαγγελματιες μπασκετμπολιστες...Το καλο ειναι ομως οτι ΟΛΟΙ μπορουμε να γινουμε ερασιτεχνες μπασκετμπολιστες...Για να γινει κανεις επαγγελματιας παιζουν ρολο τα εξης πραγματα κατ'εμε με σειρα προτεραιοτητας.
1)Προπονηση(ποιοτητα και ποσοτητα),2)Τυχη,3)Ταλεντο,4)γονεις(δουλεια,χρ
ηματα,ορεξη),5)βυσμα.


Η τυχη ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας..Ειναι αυτη που θα σε βοηθησει να διαλεξεις την καταλληλη ομαδα την σωστη στιγμη,αυτη που θα σου φερει τους σωστους προπονητες,αυτη που θα αποτρεψει ενδεχομενο τραυματισμο,αυτη που γενικα μπορει να σου δωσει πολλα αν την εχεις μαζι σου.


Το ταλεντο απο την αλλη ειναι μεν σημαντικο αλλα δεν αρκει απο μονο του...Πολλα παραδειγματα ταλαντουχων παικτων που δεν καταφεραν σχεδον τιποτα και αλλα τοσα αλλων,συγκριτικα μετρια ταλαντουχων που ομως εκαναν καριερα.

Οι γονεις ειναι ενας παραγοντας συχνα υποτιμημενος αλλα αρκετα σημαντικος..Οι γονεις ειναι αυτοι που θα σμπρωξουν το παιδι στον αθλητισμο,που θα το στηριξουν ηθικα,ψυχολογικα και οικονομικα και που γενικα θα ειναι διπλα του σε οτι χρειαστει..Νομιζω οτι ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για εναν νεαρο αθλητη να ξερει οτι εχει διπλα του γονεις που αφενος στηριζουν την αποφαση του να ασχοληθει πιο ενεργα με το μπασκετ,αφετερου ομως δεν τον βλεπουν σαν χρυσορυχειο για να οικονομησουν.

Τελος το βυσμα ειναι υπερεκτιμημενο κατα την γνωμη μου...Ο βυσματουχος θα παιξει μια φορα..θα παιξει δυο φορες..τρεις..τεσσερις αλλα απο καποια στιγμη και μετα θα παιξει αυτος που αξιζει αρκει να ειχε την υπομονη να αντεξει την αδικια..Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με Ιωαννιδη για τον αθλητισμο οτι ειναι αξιοκρατικος..

Αφησα τελευταια την προπονηση που ειναι το Α και το Ω...Με την προπονηση ο αταλαντος μπορει να πλησιασει τον ταλαντουχο και ο ταλαντουχος να ξεπερασει τον super ταλαντουχο..Γενικα οσο χρονια παιζω μπασκετ για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος..
ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΘΑ ΑΝΤΑΜΟΙΦΘΕΙ...

Βεβαια απο δω μπορουμε να ξεκινησουμε ενα σωρο συζητησεις με θεμα το αν τελικα μπορει κανεις να δουλεψει με τις καταλληλες συνθηκες και το σημαντικοτερο αν τελικα αξιζει...
Η αμφιβολια μου εγκειται στο γεγονος οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των παικτων οταν φτασουν στην 3η Λυκειου(καποιοι και νωριτερα) εγκαταλειπουν το αθλημα που τοσο αγαπαν και λατρευουν σαν τον φιλο μας τον KobeNBA...Δηλαδη τι κανουμε?

Παιζουμε τοσα χρονια μπασκετ,τρεχουμε απο δω και απο κει σε προπονησεις με παιδικα,εφηβικα,σχολικα,ανδρικα(βλεποντας τους παππουδες να παιζουν στα τοπικα αντι για εμας smiley.gif ),μεικτες,κλιμακια,camp,χυνουμε κιλα ιδρωτα,στερουμαστε πολλα πραγματα σε σχεση με τα παιδια της ηλικιας μας,για να φτασουμε στην καταραμενη αυτη ταξη και να τα παρατησουμε ολα..Γιατι ακομη και αν τελικα δεν σταματησουμε να παιζουμε,το να κανεις 2-3 προπονησεις την εβδομαδα και αυτες μεσα στο αγχος αντι για τις απειρες,πολυωρες που καναμε παλια για μενα σαν να το παραταμε ειναι οποτε δεν αξιζει καν.

Αρα τι καναμε τοσα χρονια?Που πανε τα ονειρα μας για την Εθνικη,την Α1,το ΝΒΑ,τα ακριβα αμαξια,τις θεογκομενες να μας παρακαλανε,την δοξα κτλ?Γιατι παιζαμε τοσες ωρες μπασκετ?Για να το παρατησουμε για τις πανελληνιες?
(να το θυμαστε αυτο το ερωτημα,θα προσπαθησω να απαντησω παρακατω)



Βεβαια υπαρχει και η δευτερη επιλογη..Πολυ απλα γραφουμε στα παλαιοτερα των υποδηματων μας το διαβασμα και συνεχιζουμε ακαθεκτοι και στην 3η Λυκειου να παιζουμε μπασκετ..Εδω υπαρχουν 2 περιπτωσεις..
1)Ειμαστε μεσα στος 10,20,30,40 καλυτερους στην Ελλαδα η εστω εχουμε τις προοπτικες για να γινουμε καποια στιγμη οι καλυτεροι(λεγε με 2.10 αλλα αρχισα το μπασκετ στα 16 μου η ειμαι ο Τσαλδαρης και εχω την ιδια ορεξη και την ιδια επιμονη που ειχε ο Τσαλδαρης)...Αρα πιστευουμε οτι καλα καναμε και δεν το παρατησαμε..

λεξη κλειδι:πιστευουμε

ο λογος?καλως η κακως οι 20 απο μας μονο περιπου θα παιξουν καποια στιγμη Α1,οι 2,3,4 θα μπουν καποια στιγμη Εθνικη και οι 7-8 θα βγαλουν απο το μπασκετ αρκετα χρηματα ωστε να θεσουν τις σωστες βασεις για την υπολοιπη ζωη τους..
Καποιος βεβαια θα γινει Διαμαντιδης..!καποιος Παπαμακαριος!και καποιος Πεττας...
το ερωτημα ειναι αν θα ειμαστε εμεις.

2)Δεν ειμαστε μεσα στους καλυτερους ουτε ειμαστε τπτ ιδιαιτερο μπασκετικα,απλα επειδη παιζουμε στο εφηβικο μεγαλης ομαδας(πχ 12ος παικτης στο εφηβικο του ΠΑΟ),η επειδη το αγαπαμε το μπασκετακι υπερβολικα και δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο(εδω γελαμε δυνατα), θεωρουμε οτι δεν πρεπει να τα παρατησουμε..Αποτελεσματα δυο!πρωτο και λιγοτερο σημαντικο οτι η χρονια αυτη που δεν παρατησαμε το αθλημα μας δινει ενα συγκριτικα μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τους αλλους τους διαβαστερους και ετσι παιζουμε μπασκετ τελικα καλυτερου επιπεδου(μην φανταστειτε τπτ το ιδιαιτερο,απλα εμας στην Α2 η στην Β εθνικη θα μας χρωστανε μονο το 50% του μισθου μας,ενω των αλλων που το παρατησαν στην 3η Λυκειου και μειναν πισω το 80%)..δευτερο και σημαντικοτερο αποτελεσμα,περναμε στην καλυτερη περιπτωση σε ενα ΤΕΙ της κακιας ωρας,η στην χειροτερη ψαχνουμε για κανενα βουλευτη να μας χωσει σε ενα κρατικο ΙΕΚ..τα ιδιωτικα ειναι και πανακριβα μην ξεχνιομαστε!

εξαιρεση: o πατερας μας ειναι ο ταδε εφοπλιστης,η τουλαχιστον εχει μια δουλεια-επιχειρηση που δεν χρειαζεται να σπουδασουμε κατι για να το παρουμε(πχ σαντουιτσαδικο,χωραφια)...Αλλα και παλι υπαρχει ενα τοσο δα προβληματακι!οικονομικο προβλημα μπορει να μην συναντησουμε αλλα απο μορφωση..αστο καλυτερα!


Ανουσιο να πω οτι οποιος ακολουθησει την περιπτωση νουμερο 2 της δευτερης επιλογης,ειναι για μενα τουλαχιστον ενα ανωριμο,ονειροπολο,ψωνισμενο και εκτος πραγματικοτητας παιδακι.


Και φθανουμε στο κρισιμο σημειο λοιπον...Ωραια ολα αυτα,αλλα τι σημαινουν?Εγω που ειμαι ενας 14χρονο,κ@υ#$μενο με το μπασκετ παιδι τι να κανω?
Απαντηση:
Δουλευω οσο πιο σκληρα μπορω καθε μερα,χωρις ομως να παραμελω τα μαθηματα μου,ουτε την υπολοιπη κοινωνικη μου ζωη(φιλοι και γκομενες στην ηλικια αυτη) και γενικα προσπαθω μεσα απο ενα ωραιο και συγκροτημενο προγραμμα να τα συνδυασω ολα..
Μετα απο 3-4 χρονια σκληρης(το εννοω guys,ΣΚΛΗΡΗΣ!!) δουλειας φτανω στην 3η λυκειου..

Αν τελικα εχω καταφερει μεσα απο την προπονηση που εκανα (και με την βοηθεια των αλλων παραγοντων που ανεφερα στην αρχη του post μου)να γινω τοσο καλος οσο πρεπει για να εχω ΒΑΣΙΜΕΣ επαγγελματικες φιλοδοξιες το συνεχιζω,προσπαθωντας ομως να διαβαζω και για τις πανελληνιες οσο μπορω.

Αν δεν εχω καταφερει κατι τετοιο,μειωνω δραματικα τις ωρες ενασχολησης μου με το αθλημα η το σταματαω,και αφοσιωνομαι στα μαθηματα μου...

Και εδω ερχεται η απαντηση στο ερωτημα μου πριν μαλλον
Αρα τι καναμε τοσα χρονια?Που πανε τα ονειρα μας για την Εθνικη,την Α1,το ΝΒΑ,τα ακριβα αμαξια,τις θεογκομενες να μας παρακαλανε,την δοξα κτλ?Γιατι παιζαμε τοσες ωρες μπασκετ?Για να το παρατησουμε για τις πανελληνιες?
(να το θυμαστε αυτο το ερωτημα,θα προσπαθησω να απαντησω παρακατω)


Τοσα χρονια ομως καναμε πολλους φιλους,γνωρισαμε κοσμο,περνουσαμε ευχαριστα και δημιουργικα τα απογευματα μας,χαιρομασταν με τις νικες της ομαδας μας και τις καλες μας εμφανισεις,ασκουσαμε το σωμα μας ετσι ωστε να ειναι σε καλη κατασταση,προστατευσαμε την υγεια μας,αποφυγαμε κακες συνηθειες οπως το καπνισμα και το αλκοολ(οκ,οχι ολοι)

Τοσα χρονια λοιπον μαθαμε να συνεργαζομαστε με τους συμπαικτες μας,μαθαμε οτι για να επιτευχθει ενας στοχος χρειαζεται συλλογικη προσπαθεια,οτι η νικη δεν ειναι το παν,οτι πρεπει να ειμαστε σεμνοι,να πειθαρχουμε σε κανονες οταν χρειαζεται,μαθαμε οτι για να καταφερουμε εναν στοχο(να γινουμε βασικοι στις ομαδες μας,να μπουμε στην μεικτη,να..να..να..) χρειαζεται πολλη προσπαθεια,θυσιες,επιμονη και υπομονη και γενικα πηραμε εμπειριες,αξιες και ιδανικα που ειναι δεδομενο οτι θα μας βοηθησουν ολους στην καθημερινη μας ζωη και εκτος του μπασκετ..

Τελικα κερδισαμε πολυ σημαντικοτερα πραγματα απο ενα ακριβο αμαξι ή μια ωραια γκομενα..
benchwarmer
41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif

(Ναι, το διαβασα ολο tongue.gif )

Δεν εχω πολλα να προσθεσω, δεν εχω αλλωστε και τις προσωπικες εμπειριες που εχεις εσυ, αλλα απο αυτα που βλεπω γυρω μου, αυτη ακριβως ειναι η κατασταση. Ειδικα μαλιστα με τον επιλογο σου, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

Εχω και γω καποια πραγματα να πω, αλλα ειναι περασμενη η ωρα (και δεν ειμαι και τοσο καλος στην εκθεση icon_drunk.gif ) οποτε ισως αυριο... Απλα μια ερωτηση: τι ποσοστο απο τα παιδια που ασχολουνται (σοβαρα και μη) με το μπασκετ σημερα, πιστευεις οτι βλεπουν το μπασκετ οπως αναφερεις στο τελος?

Ελπιζω να καταφερω να επανελθω στο θεμα καποια στιγμη, αξιζει...
sn3
Tωρα που στα 17 μου αρχισα να το περιοριζω συνειδητοποιησα κ εγω αυτο που ειπε ο bench warmer..Οτι ασχετα αν το περιορισα γιατι συνειδητοποιημενα εκρινα οτι στην ομαδα που ειμαι κ δεν μ αφηνει να φυγω οση προσπαθεια κ να κανα δεν ειχα προοπτικες εζησα παααααααααρα πολλα πραγματα αυτα τα 5 χρονια.γενικα το μπασκετακι μ εδωσε πολλα..μ εδωσε ενα καλο σωμα,μ εδωσε ανοιχτο μυαλο,μ κρατησε μακρια απο καπνισμα-καταχρησεις,μ εδωσε πολλα ταξιδια απο την κω μεχρι και τα σκοπια,πραγματικα πολλες γνωριμιες,τους κολλητους μου,ακομα κ γκομενες,απιστευτο χαβαλε στο πανελληνιο περυσι(Πηγαμε απροπονητοι με τη σχολικη ομαδα κ τους καναμε πλακα.βγηκαμε τεταρτοι το μονο δημοσιο σχολειο του τουρνουα κ καθε βραδυ κοιμομασταν μετα τις 3 smiley.gif ).Και πραγματι ολες αυτες τις εμπειριες δεν τις αλλαζω για τιποτα..Ημουν προχθες μ εναν φιλο μου απο την ομαδα κ μιλουσαμε κ αυθορμητα μ βγηκε κ του λεω ποτε θα ξαναπαμε εκει ρε φιλε?πρωτη φορα ενιωσα οτι δεν θα ξαναζησω μια εμπειρια.τεσπα νομιζω πως φτανει να ασχολουμαστε.δεν θα γινουν ολοι επαγγελματιες.και στο κατω κατω πρεπει να ξερει κ ο καθενας μας ως που φτανει.π.χ δεν μπορει ο αλλος στα 17 του να ειναι 1.75 κ ν απαιτει να παιξει μπασκετ.τωρα πια θα ασχοληθω με τα μαθηματα και με τρεις προπονησεις την βδομαδα+ αγωνα περιμενω να περασω καπου ωστε να παιξω σε καμια μικρη τοπικη ομαδα.και δεν με χαλαει καθολου.μια χαρα.δυστυχως στην ελλαδα δεν βοηθανε οι συνθηκες για πολλα πραγματα.αλλα πρεπει να ζησουμε μ αυτο το συστημα.αρα κραταμε τις εμπειριες,οσα μας αφησε το μπασκετακι κ δεν σταματαμε να το παιζουμε ποτε εστω και σε οχι πολυ υψηλο επιπεδο

Y.Γ man10 φοβερο το ποστ σου.συμφωνω σε ολα κ με συγκινησες στο τελος

QUOTE(benchwarmer @ Sep 7 2009, 04:37 ) *
41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif

(Ναι, το διαβασα ολο tongue.gif )

Δεν εχω πολλα να προσθεσω, δεν εχω αλλωστε και τις προσωπικες εμπειριες που εχεις εσυ, αλλα απο αυτα που βλεπω γυρω μου, αυτη ακριβως ειναι η κατασταση. Ειδικα μαλιστα με τον επιλογο σου, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο.

Εχω και γω καποια πραγματα να πω, αλλα ειναι περασμενη η ωρα (και δεν ειμαι και τοσο καλος στην εκθεση icon_drunk.gif ) οποτε ισως αυριο... Απλα μια ερωτηση: τι ποσοστο απο τα παιδια που ασχολουνται (σοβαρα και μη) με το μπασκετ σημερα, πιστευεις οτι βλεπουν το μπασκετ οπως αναφερεις στο τελος?

Ελπιζω να καταφερω να επανελθω στο θεμα καποια στιγμη, αξιζει...

ενα 10% κ αν.ομως καποια στιγμη το βλεπουν ετσι σε μια πιο ωριμη ηλικια
ComingUpRoses
man10 φοβερο post και μπραβο για την υπομονη ωστε να το γραψεις! και που ξερεις το η ομαδα η οποια παιζει στο τοπικο καποτε θα ανεβει και θα παει Γ'!
KobeNBA
ποοο μου βγηκε ι πιστη να το διαβασω...φιλε εχεις απολυτο δικιο σε ολα...στο τελος μ ρθε να κλαψω χαχα
COOLMAN
Παιδια δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο μαζι σας.Μαν10 το ποστ σου ηταν απεχτο...τα ειπες ολοσωστα.Και εγω παιδια εχω ονειρευτει να γινω καποτε μεγαλος παικτης κ.τ.λ. ομως ειμαι ρεαλιστης...Ειμαι 13 και τα 12χρονια τα εχω περασει καθισμενος σε μια καρεκλα ειτε διαβαζοντας ειτε παιζοντας στον υπολογιστη...Οπως καταλαβεναιτε οι πιθανοτητες να καταφερω κατι τετοιο ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ για να μην πω ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ.Αλλα φετος αρχισε να μου αρεσει το μπακετ και θα προσπαθησω να το κυνυγησω αλλα δεν περιμενω τπτ μεγαλο.Αυτο που μετραει στο τελος ειναι να περασει κανεις καλα αυτα τα εφηβικα χρονια τις ζωης του και τα επομενα εξασφαλιζοντας το μελλον του και κυνηγοντας τα ονειρα του.Δεν παω καν σε ομαδα ουτε θα παω φετος απο οτι φαινετε λογω διαβασματος(δινω lower και εχω και αγγλικα και γερμανικα και σχολειο).Αλλα συνεχιζω να παιζω μπασκετ στις αλανες και στο σχολειο και πραγματι εχω καταφερει πολλα μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο που παιζω μπασκετ.Τωρα τι θα γινει σε μερικα χρονια δεν ξερω αλλα το σιγουρο ειναι οτι μεχρι να πεθανω θα παιζω μπασκετ και αυτο προσωπικα μου ειναι αρκετο..............Τωρα απο πλευρα διασκεδασεις...δεν θα μπορουσα να περναω καλυτερα...Oh,yeah life is great!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και αυτο τελαιταιο πιστευω ειναι το πιο σημαντικο...η διασκεδαση.Γιατι "μια ζωη την εχουμε κι αν δεν την γλεντησουμε τι θα καταντησουμε..."!!!!!!!!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif



QUOTE(sn3 @ Sep 7 2009, 03:14 ) *
εννοειται φιλε μου.για ολους μας αρρωστια ειναι..το τοποθετησα σε αλλο επιπεδο το αν αξιζει αν ειδες τα προηγουμενα ποστς.καλα κανεις που δεν σε ριχνει τιποτα.κυνηγα το αλλα μην παρατησεις εντελως τα μαθηματα.απο προσωπικη εμπειρια ημουν μαθητης του 19 κ περυσι επειδη ασχοληθηκα λιγο πιο εντονα με το μπασκετ κ εχανα ωρες απο φροντιστηρια και σχολειο γιατι βγηκαμε πανελληνιο επεσα στο 16.σκεψου.χαχαχα.παιζει να μαι κ σκραπας πλακα πλακα κ να μη μ φταει το μπασκετ smiley.gif


Ρε ανθρωπε ησουν μαθητης του 19!!!!!!!!!!Εγω 19και6/13 και θα ειμαι παραστατης στο σχολειο μου(δευερος,η πρωτη μαθητρια ευγαλε 19και7/13)
sn3
QUOTE(COOLMAN @ Sep 7 2009, 23:57 ) *
Ρε ανθρωπε ησουν μαθητης του 19!!!!!!!!!!Εγω 19και6/13 και θα ειμαι παραστατης στο σχολειο μου(δευερος,η πρωτη μαθητρια ευγαλε 19και7/13)

τ @@@@ μ πηρα ομως φετος.χαχαχαχα.παντως ρε coolman ξεκινα σε καμια ομαδα γιατι εισαι μικρος ακομα..εχεις χρονια
COOLMAN
QUOTE(sn3 @ Sep 8 2009, 00:12 ) *
τ @@@@ μ πηρα ομως φετος.χαχαχαχα.παντως ρε coolman ξεκινα σε καμια ομαδα γιατι εισαι μικρος ακομα..εχεις χρονια


δεν γινεται φετος man και ειναι και δυσκολο και για του χρονου λογο της δουλειας των γονεων μου δεν μπορουν να με πηγαινουν συνεχεια για προπονηση και η μια και μοναδικη που βρισκεται εδω κοντα δεν ειναι και τοσο καλη απο οτι ξερω...δυσκολα τα πραγματα...τεσπα θα βρεθει η λυση

stop ομως αυτη η συζητηση τωρα για τη βγαινουμε OFF TOPIC
sn3
QUOTE(COOLMAN @ Sep 8 2009, 00:18 ) *
δεν γινεται φετος man και ειναι και δυσκολο και για του χρονου λογο της δουλειας των γονεων μου δεν μπορουν να με πηγαινουν συνεχεια για προπονηση και η μια και μοναδικη που βρισκεται εδω κοντα δεν ειναι και τοσο καλη απο οτι ξερω...δυσκολα τα πραγματα...τεσπα θα βρεθει η λυση

stop ομως αυτη η συζητηση τωρα για τη βγαινουμε OFF TOPIC

σωστος.αλλα μονο μια κουβεντα επειδη το εμαθα τωρα εγινε κ συνενωση της ολυμπια με την αελ
COOLMAN
Δεν καταλαβαινω που με βοηθαει αυτο???????????????????????????????????????????????????????????????
sn3
QUOTE(COOLMAN @ Sep 8 2009, 00:23 ) *
Δεν καταλαβαινω που με βοηθαει αυτο???????????????????????????????????????????????????????????????

πουθενα ρε μαν απλα το ανεφερα γιατι ενδιαφερεται πολυς κοσμος.σορυ
COOLMAN
QUOTE(sn3 @ Sep 8 2009, 00:26 ) *
πουθενα ρε μαν απλα το ανεφερα γιατι ενδιαφερεται πολυς κοσμος.σορυ


Α....τοτε εγω sorry
ComingUpRoses
ρε συ cool ...δεν εχει σημασια αν η ομαδα ειναι καλη η οχι! εσυ θα πας να παρεις τα πρωτα μαθηματα απο coach!πρωτες εμπειριες .. να προπονησε!και αμα δεν δεις βελτιωση τοτε φευγεις! μπορει σε 2 χρονια να μπορουν να σε πηγαινουν οι γονεις σου και να πας καπου αλλου.. εγω θα σου συνυστουσα να πας!
COOLMAN
QUOTE(R0cketMan @ Sep 8 2009, 09:49 ) *
ρε συ cool ...δεν εχει σημασια αν η ομαδα ειναι καλη η οχι! εσυ θα πας να παρεις τα πρωτα μαθηματα απο coach!πρωτες εμπειριες .. να προπονησε!και αμα δεν δεις βελτιωση τοτε φευγεις! μπορει σε 2 χρονια να μπορουν να σε πηγαινουν οι γονεις σου και να πας καπου αλλου.. εγω θα σου συνυστουσα να πας!


απο του χρονου θα παω(φετος απο οτι εχω καταλαβει εχει πολυ διαβασμα)

Υ.Γ.Οτι αλλο εχεις να μου προτεινεις καλυτερα να μου το πεις με pm.
KobeNBA
μια λυση ειναι και το αθλητικο λυκειο!!εγω παντως που ειμαι τωρα πρωτη λυκειου σε αθλητικο λυκειο ειναι πολυ καλα και βρισκω οσο χρονω θελω....εχω τελειωσει αγγλικα κ γερμανικα πτυχια και το μονο που εχω ειναι σχολειο μαθηματα και προπονησεις....ειναι πολυ ευχαριστο και βοηθαει καποιον που δν εχει χρονο τα απογευματα.ασε που με το σχολικο πρωταθλημα μπορεις να πας και παγκοσμιο και αλλα πολλα πρωταθληματα που αυτο σημαινει εχεις την ευκαιρια να σε δουν!!
COOLMAN
QUOTE(KobeNBA @ Oct 9 2009, 02:19 ) *
μια λυση ειναι και το αθλητικο λυκειο!!εγω παντως που ειμαι τωρα πρωτη λυκειου σε αθλητικο λυκειο ειναι πολυ καλα και βρισκω οσο χρονω θελω....εχω τελειωσει αγγλικα κ γερμανικα πτυχια και το μονο που εχω ειναι σχολειο μαθηματα και προπονησεις....ειναι πολυ ευχαριστο και βοηθαει καποιον που δν εχει χρονο τα απογευματα.ασε που με το σχολικο πρωταθλημα μπορεις να πας και παγκοσμιο και αλλα πολλα πρωταθληματα που αυτο σημαινει εχεις την ευκαιρια να σε δουν!!


Σωστος ο παιχτης.Το κακο ειναι οτι εγω και πιστευω και πολλοι αλλοι ημαστε απο χωρια ή τελος παντων περιοχες που δεν εχουν αθλητικα λυκεια.Επιπλεον,στην Ελλαδα τα αθλητικα λυκεια δεν ειναι και τοσο καλα(απο οτι εχω ακουσει δηλαδη).
KobeNBA
το δικο μ ειναι καλο γιατι ειναι ενιαιο λυκειο π εχει 1 εξτρα τμημα σε καθε ταξη που ειναι αθλητικο και κανει το δικο τοθ προγραμμα....αυτο με το χωριο ναι χαζομαρα...μονο αν σε αφηνουν οι γονεις σου να μετακομισεις με καποιο αλλο παιδι κτ τετοιο βρισκεισ λυση...αλλα κοιτα..αν εισαι και ΤΟ ταλεντο θα το καταλαβουν οι γυρω σου...επισης ο προπονητης σου...και πιστευω θα νοιαστει να σου βρει ευκαιρια...
almirosbc
το γυμνασιο μας εχει αθλητικο αλλα ειναι .........

πανε ολοι οι ξενοι(ευγενικα το λεω) ειναι αστα να πανε .....

ποτε καποιος λεγετε επαγγελματιας οταν παιζει γ εθνικη???

Man10 to post ειναι τρομερο ........

χωρις δουλεια δεν γινετε τιποτα.......
OnLy_PAS-AthEnS
Παιδες με αφορμη καποια ποστ και ενα σημερινο γεγονος....θα πω τη γνωμη μου.!
Να γινεις επαγγελματιας μπασκετμπολιστας και να παιρνεις χρηαμτα που να σου εξασφαλιζουν καλη ζωη ειναι δυσκολο.....Κοιτας μεχρι η λυκειου πως πας και μετα αποφασιζεις ....Εγω φυσικα αποφασισα σχολειο καθως το μπασκετ αν και την παλευω δεν μου εξασφαλιζει κατι σιγουρα.......ομως και παλι απογοητευτικα στο πρωτο τριμηνο της τιτης λυκειου...καμια σχεση με ολες τις ταξεις και θα προτεινω ενα πραγμα......τι ειστε 2α δημοτικου τι 2α λυκειου Διαβαστε.....ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ.......τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα στην 3η λυκειου και δυσκολα αλλαζουν τα πραγαμτα αν οπως ολοι ειμαστε τουριστες11 χρονια σχολειο και βαλουμε μυαλο στο τελευταιο ετος.......


Συγγνωμη για το οφ τοπικ αλλα πιστευω αν και ακυρο το ποστ μου επρεπε να το πω απο προσωπικη εμεπιρια.....by the way κατακρινω και το υπαρχον εκπαιδευτικο συστημα πανεληνιων(θελω να βγαλω 17 χιλιαδες μορια να μπω μαθηματικο και ειναι πολυ δυσκολο ελεος.......)!...και παλι συγγνωμη!!!
gamgre
Αγαπητέ man10
Υπάρχει και άλλος ένας παραγοντας που δεν τον έχει αναφέρει κανένας!
Είναι η δίψα να πετύχεις.
Το να κάνεις όλλα αυτά που είπες παραπάνω είναι το ένα κομάτι, αλλά αν δεν ξέρεις ποιές πόρτες να χτυπήσεις τότε σίγουρα δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.
Σε πόσους προπονητές έστειλες video από κάποιο αγώνα σου?
Σε πόσα exposure site έχεις γραφτει για να σε δουν οι προπονητές των αμερικάνικων πανεπιστημίων?
Έστειλες (π.χ. στο www.eurobasket.com) ένα προφίλ σου για να το αναρτήσουν και έτσι να μπορούν να σε βρούν?
Έφτιαξες ένα προσωπικό site και να αναφέρεις τα στατιστικά σου με σελίδα που να έχει και 3-4 λινκ από video?
Πήρες την γνώμη κάποιου άριστου προπονητή (κατά την γνώμη του καθενός) στο τι πρέπει να βελτιώσεις στο παιχνίδι σου και να δουλέψεις περισσότερο στα συγκεκριμένα κομάτια?

Επειδή αυτό είναι ένα θέμα που με καιει έχω να σου πώ από προσωπική εμπειρία οτι προσπάθησα να βοήθήσω αρκετους παίκτες που θα μπορούσαν να παίξουν στο NCAA. Το αποτέλεσμα ήταν κάθε φορά να πέρνω μια απάντηση του στυλ " που να τα κάνω όλλα αυτά εγώ τώρα"

Αυτοί είναι οι Έλληνες παίκτες που θέλουν να κάνουν καριέρα!

Αν τώρα κάποιος από εσας που θα διαβάσετε το post αυτό πιστεύει οτι έχει τα προσόντα και την θέληση να κάνει αυτά που εγραψε σε παλιότερο ποστ ο man 10 και συγχρόνος την δίψα να πετύχει τότε ας μου στείλει pm.
Πιστεύω οτι θα του δώσω αρκετές πληροφορίες για το τι πρέπει να κάνει για να κερδίσει κάτι παραπάνω από αυτό που μπορεί να πάρει!


gamgre
Date: Mon, 10 Aug 2009 16:09:16 EDT
Subject: Basketball in USA
My name is Keith Brown and I coach high school basketball at a small private high school in Salisbury, Maryland (USA). The Salisbury School is well known for the academics and we are building our basketball program with home grown students along with 2-3 student/athletes from other countries. This past year 2008-09 we hosted two players from Hungary who both played in the recent U 18 Euro Championships.
We provide tuition scholarships for the school year and a host family who will have the student live in their home for
September-June. The only cost to the prospective student is travel expenses and health insurance (approx. $ 30.00
per month).
With regards to academics we would like them to be entering their junior year (age 16), must be a very strong students and speak fluent English. This will be for the 2010-11 school year so we will have plenty of time for applications, questions, etc.
If you may know of any student/ athlete that would like to attend high school in the United States and play basketball please let me know.

Keith Brown
Head Basketball Coach
The Salisbury School
Salisbury, Maryland

Τέτοια mail λαμβάνω πολύ συχνά. Όπως αναφέρεται παραπάνω ο coach ζητά παιδιά που παιζουν στην εθνική κάτω των 18και προσφέρει: υποτροφία και οικογένεια που θα φιλοξενεί τον παίκτη.
Τα έξοδα που θα πρέπει να κάνει ο παίκτης θα είναι τα εισητήρια του η ασφάλεια του (περιπου 20 ευρώ το μήνα) και λογικά το χαρτζιλίκη του.
Αυτά που πρέπει να έχει ο παίκτης είναι: να είναι άριστος μαθητής, με άριστα αγγλικά (επιπέδου proffisiency και πάνω) και να είναι πολύ καλός στο μπάσκετ.
Αν λοιπόν έχεται τα παραπάνω και θέλεται να μπείτε στη διαδικασία να κάνεται tryout σε αμερικάνικο HS και έχεται και την συγκατάθεση των γονέων σας για κάτι τέτοιο, το συζητάμε.

Όπως καταλαβαίνεται δεν είναι εύκολο να μπεις σε αμερικάνικο HS με υποτροφία. Ακόμα πιο δύσκολο είναι να μπείς σε αμερικάνικο κολέγιο. Αλλά πιστέψτε με αυτός είναι ο ευκολότερος δρόμος, για κάποιον μη αμερικανό παίκτη να παιξει στο κολεγιακό.

Γιώργος Μανουσίδης
Freelancer Scout - Eurobasket.com Author
Member of U.S.B.W.A.

email: g.manousidis@gmail.com
mobile: 00306947060900


ΥΓ: Επειδή όπως σας ανέφερα σε προηγούμενο post μου το συγκεκριμένο θέμα με ενδιαφλερει πολύ και για να μιλάμε σοβαρά εγώ παραθέτω ανοικτά τα στοιχεία μου. Θα ήθελα όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να μου στέλνουν pm με τα στοιχεία τους για να υπάρχει τουλάχιστων τηλεφωνική επικοινωνία. Σε ανώνυμα πλέον pm δεν θα απαντώ.
KobeNBA
Καλοοο!!!!NCAA το ονειρο πολλων παιδιων!!!!
gamgre
Για όσους θέλουν περισσότερα μπορούν να επικοινωνήσουν με τον coach!

Attention: Foreign Players - We can help you come to school in America virtually FREE

My name is John jordan and I am the Executive Director of the Matthew 28 Project. This is a program that helps male and female players from foreign lands come to the United States to earn their high school education and eventually go on to earn a college degree with their basketball skills. This is no sham and no money maker. We more than realize the ridiculous amounts of money that some foreign agents are charging your families for this opportunity. We do it for FREE. We have built a strong network of schools who in many cases will offer you a full scholarship or a much reduced rate of tuition. You can contact me for more details at coachjordan@boyshoopscout.com Our schools are all accredited and many are among some of the top programs in the country. All of the schools either offer dormitories or host familes for your room and board.

Facts About Scholarships

The number of full scholarships that each school can distribute is strictly limited. Each coach decides how to award his scholarship allotment. It makes the most sense to divide the allotment into several partial scholarships as opposed to giving only a few athletes full scholarships. It’s a lower risk strategy because some of the scholarship recipients will fall short of expectations, get injured, become academically ineligible, or drop out. Also, realize that the scholarships are not just earmarked for incoming freshmen, but are used for all athletes on the team. This may include as many as 35 (or more!) sophomores, juniors, seniors, and fifth-year athletes.

The number of scholarships also varies by sport and association—baseball and softball teams at NCAA DI schools, for instance, have 11.7 and 12 total scholarships respectively. Other sports, such as football are allowed to give as many as 85 scholarships, while a sport such as basketball or fencing will have many fewer. The NCAA has two ways of distributing scholarships among athletes: by team headcount and by equivalency. Head count is a maximum number of athletes on a team that may receive scholarships funds during each year. These sports are men’s basketball and football (limited to 25 per class), and women’s basketball, tennis, volleyball and gymnastics. Equivalency sports are limited by a dollar amount per school.

While also staying under the cap, these schools must make sure the money is not distributed to more than that sports maximum allotment. A baseball coach must make sure that his scholarship spending is not only less than that permitted in dollars, but may not add up to more than 11.7 full scholarships at his institution. The point is, there are very few sports in which a coach can offer every participant a full ride. What also may happen is that an upperclassman may have scholarship increased in an effort to retain that athlete. A quarter scholarship may be increased to a half scholarship, for instance, which means the “extra” scholarship money has to come from another athlete’s allotment.

As a result, thousands of outstanding high school athletes are never offered even partial scholarships. Many don’t even receive passing interest from coaches. Keep in mind that scholarship awards are on a year-to-year basis. While a coach cannot guarantee you will receive the same award in future years, it is normal practice that it will be renewed at the same level.

Even if you are fortunate enough to get all or some of your tuition paid for with an athletic scholarship, you may still have other significant costs like room and board, books, entertainment, and transportation to and from school. D-III and D-I Ivy League and Patriot League schools do not offer any athletic scholarships (American University, a Patriot League member is the exception). Military academies like Air Force, West Point, Navy, and the Coast Guard are tuition-free; however admission requires a congressional recommendation.

In addition to allocating scholarships, a coach can consult with financial aid officers on your behalf to determine what non-athletic aid might be available. However, you should personally check out other areas of help since you cannot expect the coach to explore all of your available options. If possible, contact the team’s academic counselor. Most schools have a designated counselor to assist with the administration.
Likely Letters

If you are offered an athletic scholarship, you must inform the college in either November or April if you are going to accept it. Since you will not hear from the admission or financial aid office until mid-April that you have been accepted to the school and offered a financial aid package, you will receive a “Likely Letter.” This states whether you are likely or unlikely to be accepted to the school and receive a financial aid package.

The “Likely Letter” allows you to make an informed decision about where to go to school, without forcing you to void the scholarship.

How a College Coach Thinks About Recruiting
You will have an enormous advantage over your competition if you are familiar with the recruiting process from a college coach’s standpoint. Not every coach recruits exactly as described here—coaches at smaller schools have less money to recruit and may travel less than their Division I counterpart—but the information below is typical of most athletic programs.
A Coach Is Always Looking For Top Athletes

Coaches constantly keep their ears and eyes open for athletes who can help their teams. Naturally, they will spend the majority of their time focusing on their current recruiting class. However, if you are a talented underclassman and you impressed a college coach, either at a camp, a game, a meet, or from a newspaper article, he will probably keep your name in his recruiting database and follow your development.
CHALK TALK:

“I want team oriented athletes with the ability to make decisions quickly on the field. I look for speed, quickness and toughness. I use a lot of video in my decisions and I certainly like to see each athlete in person when possible.”

–Ben DeLuca, Cornell University, Assistant Lacrosse Coach, NCAA D-I
Coaches Help Each Other Recruit

College coaches belong to a small fraternity. Many are good friends, work the same summer camps, and socialize at annual conventions. Also, 30% of coaches change jobs annually and devote a lot of time maintaining their professional network of contacts. On occasion, they even share information about top athletes and assist each other with recruiting (assuming they are not rivals in the same conference).

Few college coaches can recruit every outstanding athlete they want. If a desirable athlete’s grades don’t meet the school’s requirements, or the athlete plays a specific position and the team is already stocked at that position, the coach may recommend the athlete to other coaches in his network.

That’s why it’s important to develop relationships with as many coaches as you can. If you really hit it off with some college camp coaches, make an effort to stay in touch with them via mail or e-mail. Update them on your development. Even if they don’t coach at schools that interest you, they could be your ticket to a college scholarship somewhere else. Remember, it’s not who you know, but who knows you!
CHALK TALK

“I have a circle of other college coaches who share knowledge about different athletes. I also try to attend high school and summer league games and use scouting services. It’s tough to get to them all, so we like to work off each other and help each other out.”

– Jim Brady, University of Missouri-St. Louis, Head Baseball Coach, NCAA D-II
Developing an “A-list”

When the recruiting process begins each year, coaching staffs assemble an “A-list” of high school juniors they are interested in recruiting. The names on this list are athletes the coaches have seen in action at a camp, state and national meets, or tournaments. They also come from referrals by trusted sources like other college coaches, boosters, former athletes, sports reporters, pro scouts, credible recruiting services, high school coaches and even friends. Many junior college coaches also keep an eye out for “late developing” seniors.

It is important to remember that their “A-lists” are composed of high school juniors-to-be, meaning they appeared on their radar long before their junior year. With this in mind, place yourself in position to be noticed and/or evaluated by recruiters before your junior year.

This can be accomplished by playing for prominent teams outside of school, participating in college camps held by the schools you are interested in, attending showcase camps college coaches attend, and, personally notifying the coach of your interest in his program and letting him know your qualifications.

Be proud of yourself, there is no need to be modest, but NEVER lie! Double check all the information you enter, especially your contact information. If you think your e-mail address may be inappropriate in any way (partyanimal232@yahoo.com, sexygirl37@gmail.com), create an acceptable one with a subtle indication of yourself (CHSlacrosse2@aol.com or longjumper17@ hotmail.com). This can be done for free at hotmail.com, gmail.com, yahoo.com, and others.
Coaches want athletes who are willing to take the extra step. Be proactive in your communication!
Determining Who Is Interested

Questionnaires are sent to every athlete on a coach’s “A-list,” as well as to any athlete who writes or phones the coach’s office expressing interest in the program. If you receive a questionnaire, you will be asked to provide detailed academic and athletic information about yourself and to return the form promptly. If you neglect to return it quickly, be aware that you are sending a strong message that you are not interested in being recruited. Some elite athletes on the “A-list” who do not return their questionnaires may receive a follow-up phone call to determine their interest level, but most will not. If you filled out an online version and are sent another, use the opportunity to update the coach on your latest accomplishments.
HOLD UP! Complete the questionnaire within 24 hours. Returning it promptly does more than tell the coach you are interested in his program. It also tells him you are conscientious, able to follow instructions, and pay attention to detail. Coaches will notice if you have done your research and are organized. If you have poor hand writing, type the answers. The coach will likely notice your extra effort. Sometimes, little things like that can make all the difference in the world. While you may not stand out from the crowd by doing this, you’ll definitely stand out if your questionnaire comes in late, is completed in a sloppy fashion or lacks important information.
Working With Admissions Officers to Narrow Down the List

Coaches meet periodically with their college’s admissions liaison to discuss prospective recruits. This is where your athletic ability can help you get admitted to a good academic school you might not qualify for on grades or test scores alone. A coach will compile a list of his top recruits so the liaison knows which athletes are the coach’s highest priorities.

Based on your academic credentials, the liaison will often tell the coach who has a chance to be admitted and who does not. Some admission departments will be flexible and accept top recruits who may fall slightly below the academic requirements, but this happens only if you are in high demand by the coaching staff. The coaching staff will then begin to reduce their “A-list” to a more manageable and realistic pool of candidates. It will only contain students who can contribute athletically, fill a position need on the team, and possess the academic marks to get accepted to the school.
In-Home Visits

If a head coach or assistant coach comes to your house, he will want to meet with you, your parents, and maybe your high school coach. The coach’s goal is to explain the benefits of his school’s academic program and team, discuss scholarships and financial aid, and determine your interest level in his school. Obviously, he also wants to get to know you as a person and make sure he is making a wise investment of his time, coaching resources, and, possibly, scholarship funds.
NCAA Clearinghouse

A NCAA member coach will require confirmation from the Clearinghouse that you are academically eligible to compete in college sports. If you have not achieved the required grades, test scores, and taken the right courses, the coach will immediately eliminate you from his recruiting list. Don’t get knocked out of the recruiting game before it even starts by under achieving in class. See Chapter 7 for more information on the Clearinghouse.
Core Courses

The NCAA requires a certain number of college preparatory (core) courses to be completed in high school before an athlete is eligible to play during freshman year. This requirement varies between divisions. Make sure in your freshman year you know the current requirement for your graduating class and are taking enough core courses to qualify. If you have insufficient core courses when you graduate, you cannot compete during freshman year of college, and cannot receive an athletic scholarship. This can put a serious damper on your game.

It is difficult to step away for a season and then return to peak playing condition, physically and mentally. Athletes who fail to complete the required number of core courses will be allowed to play beginning with their sophomore year and also to receive a scholarship, but the sad truth is that a year of inactivity may cost them a valuable scholarship or starting position on the team. If this does happen, you will need to dedicate yourself to staying in shape and improving your skills.
CATCH THIS: It is imperative that you make sure at the start of your freshman year that you have planned your academic schedule to include enough core courses and that you do so each year until you graduate. It’s also best to try and complete core courses as early as possible in the event that you fail required course. You’ll want to have enough time left in your high school career to make it up.
Coaches Do Their Homework, Too

Before a coach decides to offer you a scholarship, he will do an extensive background check to find out everything he can about you. A scholarship is a big financial risk for the coach and his college, so coaches can be very thorough in their research, in order to improve the chances of making an intelligent decision. A few phone calls to your high school coach, guidance counselor, teachers, summer team coach, friends, and any local contacts he has will provide the information he needs.
So, ask yourself right now:

* Is there anything I am doing now that will negatively affect a college coach’s
opinion of me? (tardiness, detention, suspensions)
* Do I attend and participate in all of my classes?
* Do I get along with my teammates?
* Am I a leader or a follower?
* What kind of crowd do I hang out with?
* How is my work ethic, drive, and integrity?

Scholarships & Walk-Ons

Once the athletic staff has finalized its recruiting list, it’s time to decide which incoming freshmen or transfer students will receive athletic scholarships and how much money each person will receive. All other athletes on their recruiting list will be invited to make the team as walk-ons, assuming they still want to attend the school. Though, there is a difference between having been in contact with the coach (being recruited), and truly just walking-on after getting into the school. Those who have been recruited are much more likely to make the team and see playing time.
Telephone Calls

College coaches are not allowed to call you until July 1 before the start of your senior year. You are permitted to call a college coach as often as you like, but do not abuse this privilege and acquire the dreaded “nuisance” tag. Try to limit calls to at least every 10 days unless something important comes up. After July 1, a coach is limited to one outgoing phone call to you per week, except during these situations:

* Within 5 days before your official campus visit.
* On the day of a coach’s off-campus visit with you.
* On the initial date for signing the National Letter of Intent and two days after that.

Also note that text-messaging communication between a college coach and a recruit is not permitted, regardless of degree of interest.
Letter of Intent

At the NCAA D-I level, there is an early signing period and a late signing period where a coach will try to persuade his top recruits who have been offered athletic scholarships to sign a National Letter of Intent. This letter is a binding contract that guarantees the recruit will enroll at their school. Even if you plan on signing a Letter of Intent, still send out back-up school applications, just in case.
CATCH THIS:

NCAA D-I and D-II schools must wait until September 1 of your junior year before sending you promotional items like school or team publications, media guides, and schedules. Begin a filing system for what you receive, so when a coach e-mails, you will have information about the school readily available. Make note of all games these schools play in your area and go to as many as possible. Also, review these materials before you visit the school.

Γιώργος Μανουσίδης
Freelancer Scout - Eurobasket.com Author
Member of U.S.B.W.A.

email: g.manousidis@gmail.com
mobile: 00306947060900
gamgre
International Students

If you are an international student considering playing sports at an American College or University, you are not alone. Thousands of international students pursue a college athletic experience each year within the United States.

If you are not a U.S. citizen and you are interested in competing at the college level in the United States, then here is what you will need to do:

* With thousands of college programs to choose from, you will need to get help from a good advisor.
* If English is not your first language then you will need to take the TOEFL (Test of English as a Foreign Language) or provide evidence that you are proficient in English. Most colleges and universities differ on the score needed for acceptance into the school, but usually a score of 213 is suitable for the most prestigious schools in America.
* You may also need to take the SAT or ACT. Most colleges and universities ask to see both the SAT and TOEFL results of international student athletes.
* You should begin both the recruitment and application process more than a year in advance. The earlier you start talking with coaches and admissions officers the better your chances are of getting admitted and competing at the school of your choice.
* You will need to obtain an I-20 Certificate of Eligibility from the school you plan to attend and also an F-1.

International Student and Scholar Services | Form I-20, Certificate of Eligibility for Non-Immigrant (F-1) Student Status

An I-20 form is a legal document issued by a US school as evidence that you have been accepted to a full course of study at the institution. It is valid only for the period of time specified on the form and only for the academic program at the school described. This form is used to apply for F visa stamps for students and dependents at a U.S. consulate abroad. The dependent for F-1student will be on F-2 visa. It is also used to enter and re-enter the United States in F status. The I-20 must be updated whenever any significant changes occur to the information contained on the form (change in funding, extension of academic program, change in major field of study, school transfers, employment authorizations...). It also needs to be endorsed for travel when you are temporarily traveling outside of the United States.

Και αυτά είναι μόνο η αρχή έχει πολλά ακόμα. ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
gamgre
Τι έγινε βρε παιδιά ? Δεν σας ενδιαφέρει πλέον το θέμα ?
bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif bball.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.