Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δημήτρης Διαμαντίδης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
il postino
κατι ελειπε απο τα τοπικ του παο και αυτο δεν ειναι αλλο απο ενα τοπικ αφιερωμενο αποκλειστικα στον αρχηγο μας και πολυ μεγαλο παικτη δημητρη διαμαντιδη!!!!

προσωπικα τον θεωρω ο,τι καλυτερο εχει βγαλει το ελληνικο μπασκετ μετα το νικο γκαλη! το σωμα του , το ταλεντο του , η θεωρια του γυρω απο το αθλημα , οι χιλιαδες ωρες προπονησης , οι τιτλοι του , ομαδικοι και ατομικοι , ο χαρακτηρας του πιστοποιουν το λογο του αληθες!

φυσικα οι αποψεις ποικιλουν! για αλλους ειναι ενας καταπληκτικος παικτης , για αλλους απλα ενας καλος παικτης , για αλλους απλα υπερτιμημενος , για αλλους ενας κωλοπαιδαρας και τιποτα αλλο ! το σιγουρο ειναι οτι τουλαχιστον ο παο ειναι τυχερος που εχει στις ταξεις του εναν τετοιο παικτη!!!!! εναν παικτη που αφηνει εξω απο το παρκε τον καλο του χαρακτηρα και μετατρεπεται σε ενα μαχητη!

ο καθενας ας καταθεσει την αποψη του!
Vaggelis
Για μενα ειναι παραδηγμα εργατηκοτητας!!!Δειχνει οτι και παιδια χωρις πολυ ταλεντο μπορουν να γινουν καλυτεροι απο πολυ ταλαντουχους που αρκουνται σε αυτο και δεν δουλευουν..Κατα τα αλλα δεν μου δειχνει δυναμικο και φιλοδοξο χαρακτηρα ,αρκειται στα σιγουρα και οι στοχοι του εχουν ενα ορισμενο ηψος..
kolokotronis
Συμφωνώ ότι ο Διαμαντίδης είναι ο καλύτερος Έλληνας παίκτης μετά τον Γκάλη.

Τι να πρωτοπούμε?
Μας έχει ξελασπώσει καμμιά 20αριά φορές, κανά δυο πρωταθλήματα πρέπει να τα πάρει σπίτι του κτλ.
Το γεγονός ότι έχει βγει 5-6 φορές (χάσαμε και το μέτρημα) καλύτερος αμυντικός στην ευρώπη, λέει πολλά.
Για πάντα πράσινος και στις καρδιές μας.
duncan21


Αυτη η φαση μ' εκανε να σιχτιριζομαι για καιρο(μεχρι σημερα δλδ angry_red.gif ) 1)γιατι μας στερησε ενα διαφαινομενο πρωταθλημα και 2)για το τι παικτη χασαμε για λιγες χιλιαδες ευρω.Κριμα...
cryptic
Αιτούμαι να ολοκληρώνει τα μπασίματα του και να σταματήσει τα συνεχή split out. Κατα τα άλλα απίστευτος παίχτης και εργάτης. Η βελτίωση του τα τελευταία χρόνια είναι το λιγότερο εντυπωσιακή.
il postino
αγωνιστικα ,

αριστος αμυντικος , πολυ καλο ριμπαουντ , εχει κλεψιμο , εχει πασα , εχει πλεον πολυ καλο σουτ , εχει ντραιβ (παλιοτερα ειχε και θανατηφορα σταυρωτη) , ειναι ηγετης , παιζει p&r , δεν χανει ποτε τον ελεγχο , ακουει τον κοουτς !

σα χαρακτηρας ,

προκειται για καλο παιδι , εχει προτεραιοτητα το μπασκετ και οχι τη μεγαλη ζωη (ουτε κουτσομπολια ακουγονται , ενα μινικουπερακι οδηγει αν και βγαζει εκατομμυρια) , δεν του αρεσουν τα μικροφωνα. παρολαυτα , μεσα στο παρκε παρουσιαζεται αλλιως!!! μετατρεπεται σε ενα παικτη που αρνειται να χασει! θα παιξει αμυνα σκληρη εως βρωμικη , τσαμπουκαδες δε σηκωνει απο κανεναν (οπου και αν παιζει) και θα κανει ο,τι περναει απο το χερι του για να κερδισει αυτος και η ομαδα του!

οπως ειπε ο φιλος πιο πανω , αποτελει παραδειγμα για ολα τα παιδια! οποιος δουλευει πολυ , στο τελος ανταμειβεται!! θυμηθειτε σε τι επιπεδο ηταν στον ηρακλη και σε τι επιπεδο εχει φθασει πλεον!!!!
colonel gomelsky
"Ρε μήπως είχε δίκιο ο Τομζάνοβιτς; Μήπως είναι καλός σουτέρ ο Δημητράκης; Ναι αγόρι μου, είσαι μεγάλος σουτέρ".

Επίσης προϊόν της δουλειάς που κάνει. Από κακός να γίνει από τους πιο αξιόπιστους στην Ευρώπη. Δεν γίνονται κάθε μέρα αυτά.
GMlls
μετά απο αυτό

ανέβηκε επίπεδο. απο την επόμενη χρονιά τα ποσοστά του ανέβηκαν στα ύψη.
τυχαίο; δεν νομίζω rolleyes.gif
iraklis peristeriou
QUOTE(kolokotronis @ Jun 27 2010, 22:14 ) *
Το γεγονός ότι έχει βγει 5-6 φορές (χάσαμε και το μέτρημα) καλύτερος αμυντικός στην ευρώπη, λέει πολλά.
Για πάντα πράσινος και στις καρδιές μας.


Ο Διαμαντίδης έχει πάρει 5 φορές στη σειρά το βραβείο, από την αρχή που καθιερώθηκε.
Φέτος ήταν η πρώτη χρονιά που το πήρε άλλος (Κριάπα), απλά και μόνο επειδή ο Παναθηναϊκός έφυγε νωρίς από την Ευρωλίγκα...
Ginobili
Αν μη τι άλλο...πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση χαρακτήρα σαν άνθρωπος(πέρα ως παίκτης)...καθώς δεν προτίθεται καν να διεκδικήσει περισσότερα χρήματα από αυτά που παίρνει,την στιγμή που όλοι μας ξέρουμε ότι αν ήθελε μπορούσε εύκολα,πολύ εύκολα να έχει εξασφαλίσει πολύ περισσότερα.....Είτε η Ρεάλ,είτε ο Ολυμπιακός...είτε η ΤΣΣΚΑ(ακόμα και ομάδες όπως η Πρόκομ και η Εφές) πολύ εύκολα θα ήταν διατεθειμένες να προσφέρουν πάνω από 2 εκ (που παίρνει τώρα) και πάνω από 1.8 που έπαιρνε πριν 3 χρόνια.....

Τέτοιου είδους χαρακτήρες είναι εξαιρετικά σπάνιοι....
reignman
Μπαστα... Εκτος του Ολυμπιακου εχει αναφερθει ποτε και πουθενα ενδιαφερον απο αλλες ομαδες για τον ΔΔ?
lakersdynasty
QUOTE(reignman @ Jun 28 2010, 04:52 ) *
Μπαστα... Εκτος του Ολυμπιακου εχει αναφερθει ποτε και πουθενα ενδιαφερον απο αλλες ομαδες για τον ΔΔ?

αμα διατυμπανιζει εδω και 5 χρονια οτι θελει ναναι κοντα στην Καστορια ποιος αλλος να του κανει προταση?  tongue.gif
Ginobili
QUOTE(reignman @ Jun 28 2010, 02:52 ) *
Μπαστα... Εκτος του Ολυμπιακου εχει αναφερθει ποτε και πουθενα ενδιαφερον απο αλλες ομαδες για τον ΔΔ?

Η ΤΣΣΚΑ πριν υπογράψει το προηγούμενο συμβόλαιο του με τον ΠΑΟ
ALdaperan
εγω δεν πρόκειται να του πλέξω το εγκώμιο του πρότυπου αθλητή και ανθρώπου με τη τέλεια συμπεριφορά κλπ κλπ διότι πολυ απλά τα θεωρώ αυτονόητα για έναν αθλητή και άνθρωπο!!

Έπειτα όσον αναφορά το οικονομικό πιστεύω ότι ο διαμαντίδης πήρε όσα αξίζει και ακόμα παραπάνω !! Για εμένα οι αθλητές ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αμείβονται με τόσο υπέρογκα ποσά (γιατι τα 2 εκατομμύρια ευρώ είναι υπέρογκο ποσό) διότι πολύ απλά δεν κάνουν κατι το ξεχωριστό

αυτα θεωρώ για το διαμαντιδη και για τον κάθε διαμαντιδη

Magnus92
39.gif 39.gif Πηγα και ηρθα μολις ειδα το τοπικ ....
Περιμενα να το ανοιξω και να δω κατι αναλογο του Σπανουλη ...

Ρε σεις , που κανετε και τους αναλυτες, εμεις θα μιλησουμε για τον 3D ;;; Ειμαστε σοβαροι ;;; smiley.gif
priest
QUOTE(ALdaperan @ Jun 28 2010, 13:38 ) *
εγω δεν πρόκειται να του πλέξω το εγκώμιο του πρότυπου αθλητή και ανθρώπου με τη τέλεια συμπεριφορά κλπ κλπ διότι πολυ απλά τα θεωρώ αυτονόητα για έναν αθλητή και άνθρωπο!!

Έπειτα όσον αναφορά το οικονομικό πιστεύω ότι ο διαμαντίδης πήρε όσα αξίζει και ακόμα παραπάνω !! Για εμένα οι αθλητές ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αμείβονται με τόσο υπέρογκα ποσά (γιατι τα 2 εκατομμύρια ευρώ είναι υπέρογκο ποσό) διότι πολύ απλά δεν κάνουν κατι το ξεχωριστό

αυτα θεωρώ για το διαμαντιδη και για τον κάθε διαμαντιδη

συμφωνω με το δευτερο σκελος..δηλαδη πως δεν πρεπει να αμειβονται με υπερογκα ποσα..αλλα κατα την γνωμη μ αν ηθελε θα μπορουσε να ειχε φυγει και σιγουρα θα εβρισκε ενα πολυ καλυτερο συμβολαιο.
ALdaperan
ας έφευγε !! ήδη τα 2 εκατομμύρια είναι ΠΑΡΑ πολλά
ALdaperan
οχι τίποτα άλλο αλλά μη μου τον παρουσιάζετε και ολιγαρκή το δημητράκη με τα 2 εκατομμύρια smiley.gif
kolokotronis
Ναι ρε παιδιά.
Τον αλήτη τον διαμαντίδη, μας ξεζούμησε και δεν έμεινε τίποτα για τους άλλους...
Άλλωστε σαν και αυτόν υπάρχουν χιλιάδες παίκτες.
Αν του λέγαμε ότι τα 2 εκ. είναι πολλά και έφευγε, φαντάζομαι θα γουστάραμε όλοι ομαδικώς.
ALdaperan
QUOTE(kolokotronis @ Jun 28 2010, 17:51 ) *
Ναι ρε παιδιά.
Τον αλήτη τον διαμαντίδη, μας ξεζούμησε και δεν έμεινε τίποτα για τους άλλους...
Άλλωστε σαν και αυτόν υπάρχουν χιλιάδες παίκτες.
Αν του λέγαμε ότι τα 2 εκ. είναι πολλά και έφευγε, φαντάζομαι θα γουστάραμε όλοι ομαδικώς.

πιστεύεις δηλαδή οτι αξίζουν(όχι μόνο ο διαμαντίδης αλλά όλοι) τόσα πολλά λεφτά?
kolokotronis
QUOTE(ALdaperan @ Jun 28 2010, 18:22 ) *
πιστεύεις δηλαδή οτι αξίζουν(όχι μόνο ο διαμαντίδης αλλά όλοι) τόσα πολλά λεφτά?

Με αφορμή τη νέα φορολογία βλέπω πολλά σχόλια για την αμοιβή των αθλητών.
Προφανώς και αξίζουν τα χρήματα που παίρνουν.
Οι πρόεδροι των ομάδων δεν είναι κορόιδα.
Δεν είναι δυνατόν να έχεις τέτοια περιουσία και είσαι κορόιδο.
Αυτό που παραβλέπουν οι περισσότεροι είναι το γεγονός ότι για να βγει ένας ΔΔ έχουν προσπαθήσει και έχουν αποτύχει χιλιάδες παίκτες σαν και αυτόν με παραπλήσια προσόντα.
Αυτοί 100 παίκτες που παίζουν στις μεγάλες ομάδες της ευρώπης και αμοίβονται με αυτά τα συμβόλαια, έχουν ξεχωρίσει ανάμεσα σε εκατοντάδες χιλιάδες άλλους παίκτες.
Ο συναγωνισμός είναι τεράστιος και μόνο ελάχιστοι τα καταφέρνουν σε αυτό το επίπεδο.
Πολλοί ξεσκίζονται στην προπόνηση, αφοσιώνονται στον στόχο, δίνουν τα πάντα, πολλοί λίγοι όμως φτάνουν ψηλά.
Αυτό φυσικά ισχύει και στα άλλα αθλήματα.
Τουλάχιστον ο πρωταθλητισμός είναι το πιο αξιοκρατικό ίσως επάγγελμα στην κοινωνία.
Οι καλύτεροι και μόνο μπορούν να σταθούν.
Δεν είναι πολιτική.

Επίσης λέγοντας να πληρώσουν τουλάχιστον την εφορία οι ίδιοι οι παίκτες με ελαφρά καρδιά, ξεχνάμε τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις ομάδες.
Αν μία ομάδα πει του πάικτη ότι θα του πληρώσει τον φόρο και η άλλη ομάδα του πει; ''α, δική σου υποχρέωση είναι η εφορία'', ο παίκτης θα σκεφτεί: ''ναι μωρέ, δίκιο έχουν, δεν πειράζει''?
Θα πάει τρέχοντας στους πρώτους.
Τι να κάνουν οι ομάδες?
Η μία συναγωνίζεται την άλλη προς όφελος αυτών των λίγων αθλητών.
Να υπάρξει άγραφη συμφωνία μεταξύ των ομάδων να μην πληρώνουν εφορία δεν γίνεται.
Ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του.

ALdaperan
προφανώς έχουμε άλλη αντίληψη για το αν τα αξίζουν ή όχι !! Προσωπικά δε πιστεύω οτι τα αξίζουν όλα αυτα τα λεφτά και δε με ενδιαφέρει αν έτσι είναι το καθεστώς ή έτσι ειναι η αγορά και πρέπει οπωσδήποτε να δώσουμε πολλά για να κρατήσουμε ενα παίκτη !!

δε διαφωνώ οτι ξεχώρισαν ανάμεσα σε 100αδες παίκτες, διαφωνώ στο ποσό γιατι πιστεύω οτι δεν κάνουν κάτι το τόσο ξεχωριστό
kolokotronis
QUOTE(ALdaperan @ Jun 28 2010, 18:53 ) *
προφανώς έχουμε άλλη αντίληψη για το αν τα αξίζουν ή όχι !! Προσωπικά δε πιστεύω οτι τα αξίζουν όλα αυτα τα λεφτά και δε με ενδιαφέρει αν έτσι είναι το καθεστώς ή έτσι ειναι η αγορά και πρέπει οπωσδήποτε να δώσουμε πολλά για να κρατήσουμε ενα παίκτη !!

δε διαφωνώ οτι ξεχώρισαν ανάμεσα σε 100αδες παίκτες, διαφωνώ στο ποσό γιατι πιστεύω οτι δεν κάνουν κάτι το τόσο ξεχωριστό

Πως γίνεται να σχολιάζεις τις αμοιβές, χωρίς να σε ενδιαφέρει το καθεστώς και η αγορά?
Αυτά καθορίζουν τις αμοιβές.
Μην βλέπουμε κατ'ευθείαν το αποτέλεσμα και κράζουμε τους παίκτες, χωρίς να αναλογιζόμαστε πως και γιατί έφτασαν να παίρνουν αυτά τα λεφτά.
ALdaperan
το καθεστώς είναι όλοι όσοι τις αποδέχονται αυτές τις αμοιβές και η αγορά οι πρόεδροι που κάνουν τέτοιους τζίρους και εγώ είμαι ενάντια και στα 2!!

έπειτα επειδή είπες οτι ξεχώρισαν ανάμεσα σε 100αδες παίκτες και επομένως αξίζουν τις αμοιβές αυτές , και εγω λοιπόν που έχω ξεχωρίσει στη δικιά μου δουλειά δε πρέπει να αμείβομαι ανάλογα? (και σε πληροφορώ πολύ πιο δύσκολη δουλειά απο το να παίζω μπάλα)
il postino
και εγω με 2 εκ το παιζω ανετα ολιγαρκης αλλα δεν εκει το θεμα! καπου εχει κουρασει ολο αυτο με το φορο , τα συμβολαια , τα χρηματα , τους μανατζερ και τα συναφη!! ας μιλησουμε για μπασκετ!

αξιζει ο δδ το πλουσιοπαροχο συμβολαιο του? κρινωντας αγωνιστικα και οχι με κοινωνικα κριτηρια!

ειναι πραγματικα τοσο καλος παικτης ή απλα δημιουργημα δημοσιογραφικο οπως ενστερνιζονται αρκετοι?

μπορει να κουβαλησει απο δω και περα την ομαδα μας ? μιας και δε βλεπω να πλαισιωνεται απο ισαξιους ή και καλυτερους παικτες!

υπαρχουν αρκετοι καλυτεροι του στη θεση που αγωνιζεται?

ποσο ενοχλητικα ειναι τα μειονεκτηματα του?



vastravoud
Κατ' αρχήν, εφ'οσον το προϊόν μπάσκετ δεν είναι κερδοφόρο στο σύνολο του ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι αθλητές είναι όλοι τους υπερτιμημένοι. Απλώς είναι απστευτα τυχεροί που έπεσαν στη δίνη του ανταγωνισμού δύο οικογενειών και οι αμοιβές εκτοξεύτηκαν.

Από εκεί και πέρα, ο ΔΔ και το 2006 κλήθηκε μόνος του να σηκώσει το βάρος του πλέι μέικερ και τα κατάφερε μια χαρά. Δεν έχει κληθεί ποτέ να γίνει απόλυτος ηγέτης επιθετικά από πλευράς σκοραρίσματος(μιας και το '06 υπηρχε Σισκάουσκας και Μπατιστ) και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν αυτό γίνει φέτος.
il postino
QUOTE(vastravoud @ Jun 28 2010, 19:29 ) *
Από εκεί και πέρα, ο ΔΔ και το 2006 κλήθηκε μόνος του να σηκώσει το βάρος του πλέι μέικερ και τα κατάφερε μια χαρά. Δεν έχει κληθεί ποτέ να γίνει απόλυτος ηγέτης επιθετικά από πλευράς σκοραρίσματος(μιας και το '06 υπηρχε Σισκάουσκας και Μπατιστ) και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν αυτό γίνει φέτος.

εξαρετικα δυσκολο να αναλαβει και σκορ και αμυνα και οργανωση!!! το να βγαλεις νουμερα και στην αμυνα και στην επιθεση δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο να επιτυχεις να εισαι πραγματικα αποδοτικος και στις 2 πλευρες!!! πολλες φορες αυτα τα 2 δεν ταυτιζονται! φανταζεσαι τον δδ να μαρκαρει ολη την ωρα εναν ναβαρο (με ο,τι αυτο συνεπαγεται) , να οργανωνει χωρις λαθη και να εχει το καθαρο μυαλο και τις σωματικες δυναμεις στο τελος ενος αγωνα να παρει τις επιθεσεις για να κερδισουμε ??? τρομακτικα δυσκολο!

το να παιξεις με τα νουμερα , πχ να βαλεις 10-15 ποντους , να μοιρασεις 5-6 ασιστ και να κατεβασεις 7-8 ριμπαουντ μου φαινεται πιο ευκολο απο οτι το προηγουμενο!!!

τα καλα τα ποιντ θελουν παικτες διπλα τους για να φανει ολοκληρωμενα το παιχνιδι τους!
vastravoud
Συμφωνω απολύτως με αυτό που λες. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον Διαμαντίδη ότι θα τα καταφέρει μόνος του στον άσσο, ακόμα και μόνο με Καλάθη/Τέπιτς παρέα, αρκεί να αποκτηθεί ένα συμπαθητικό διάρι και ένα ΚΑΛΟ τριάρι ώστε να αγγίξουμε τον ζητούμενο αριθμό των 4 πρωτοκλασάτων περιφερειακών.
il postino
ειμαστε στο τελος της μεταγραφικης περιοδου , οσον αφορα τον παο μιας και υπολειπεται ακομα μια ή καμια κινηση για να ολοκληρωθει το ροστερ , και απο οτι φαινεται ο μητσος πιθανον να εχει μονο τον καλαθη πισω σαν καθαρο ποιντ.

αγωνιστικα , ο μητσος μπορει να ανταποκριθει στις αναγκες του παο οντας ο μονος αξιοπιστος ποιντ. το θεμα ειναι αν θα αντεξει σωματικα να κουβαλαει την ομαδα ολη τη χρονια και μαλιστα μετα απο ενα μουντομπασκετ! ηδη απο περυσι εχουν εμφανιστει οι τραυματισμοι , στοιχειο εντελως πρωτογνωρο για αυτον. πιθανος τραυματισμος πρεπει να ανησυχει και τιποτα αλλο.

το στυλ παιχνιδιου του ειναι τοσο πολυπλευρο που πιστευω οτι θα τον βοηθησει (και θα τον ξεκουραζει ταυτοχρονα) το γεγονος οτι θα χει παικτες διπλα του με παρεμφερη στοιχεια, τον τεπιτς και τον σατο, παικτες δηλαδη που επισης παιζουν σε διαφορετικες θεσεις. δε θα χρειαζεται , με αλλα λογια , να οργανωνει μονο αυτος αλλα υπαρχει και ο τεπιτς. δε θα χρειαζεται να πιανει μονο αυτος τον καλυτερο επιθετικο αφου θα υπαρχει και ο σατο! δεν ειναι τυχαιο που δοθηκε τετοιο συμβολαιο στο σατο! ο αφρικανος ειναι επισης πολυσυνθετος παικτης και θα αποφορτισει τον δδ απο διαφορες εννοιες, οπως πχ το ριμπαουντ και οι βοηθειες στην αμυνα.

vastravoud
Νομίζω ότι θα αυτο-κουοτάρω τον εαυτό μου για τη δημοσίευση ακριβώς πάνω από τη δική σου
balomazoxtra
http://www.nba.com/2010/news/features/john...ls=iref:nbahpt1
QUOTE
With apologies to Ricky Rubio, Dimitris Diamantidis is probably the best non-NBA player in the World Championship field.

"He does everything," Ronzone said. "He handles the ball. He's a pick-and-roll guy and he can post you up."

GMlls
πέθανε η γιαγιά του..
iraklis peristeriou

βάλτε σκόρδα, φυλαχτά, αγιασμούς κλπ
τον τελευταίο μήνα, μετά την αποχώρηση Σπαν - Σάρας από την ομάδα,
σε αυτό το φόρουμ έχουν γραφτεί εκατοντάδες γρουσουζο-ποσταρίσματα που όλα αρχίζουν...
"εντάξει, αν όμως χτυπήσει ο Διαμαντίδης..."
"αν τραυματιστεί ο ΔΔ..."
"αν καεί λόγω Εθνικής ο Μήτσος..."

γκαντεμόσαυροι όλου του κόσμου ενωθείτε.

Η ομάδα έχει τέτοια διαφορά δυναμικότητας κάθε χρονιά, που σε ελάχιστους αγώνες της χρονιάς μας νοιάζει αν λείπει ένας πρωταγωνιστής. Ουσιαστικά, αυτοί οι αγώνες είναι μαζεμένοι στο 2μηνο Φεβρουάριος Μάρτιος, και μετά στους τελικούς (Φ4, πλέι οφ). Ακόμα και τις χειρότερες χρονιές μας, την υπόλοιπη περίοδο τη βγάζουμε λάδι.
Johnaros
Άσχετο, αλλά στο shamsports, ένα χιουμοριστικό σάιτ για το ΝΒΑ κυρίως, που υπάρχει τρελή ειρωνία προς το ευρωπαϊκό μπάσκετ, ο Διαμαντίδης είναι ο ίσως μόνος παίκτης που δεν δέχεται ειρωνικά σχόλια.
Απεναντίας λέει ότι είναι καλύτερος από πολλούς που παίζουν στο ΝΒΑ.
Αυτό για την υπόληψη του Διαμαντίδη σε "ειδικούς" του ΝΒΑ.
lakersdynasty
Aυτη η σταση που κρατουν οι Αμερικανοι ειναι τιμητικη αλλα σιγουρα δεν μπορει να μπει στην ιδια συζητηση πχ με τον Σχορτσιανιτη η τον Σπανουλη.

ο Διαμαντιδης δεν δοκιμαστηκε ,και μαλλον δεν θα το κανει ποτε, στο ΝΒΑ για να δουν και οι Αμερικανοι την νοοτροπια του εκει οποτε κρινεται ακομα με την λογικη του "αν ερχοταν"

Δεν ειναι τιποτα σιγουρο βεβαια. Μπορει να ειχε εναν καλο ρολο σε μια ομαδα να εκανε αυτο που κανει και τωρα δηλαδη λιγο απο ολα και μερικα πραγματα πολυ καλα γιατι το δυνατο του σημειο ειναι η αμυνα και το ριμπαουντ κατι που σαν περιφερειακος ειναι σημαντικο στοιχειο (και) για το ΝΒΑ.

Ευρωπαιοι,ομως, που πηγαν και απετυχαν αντιμετοπιζονται αλλιως σε σχεση με τους Ευρωπαιους για τους οποιους υπαρχει αποψη μονο απο το οτι βλεπουν στην Ευρωπη.

Η απομηθοποιηση για οσους πηγαν και απετυχαν δεν βοηθαει στο να βγαλεις σωστα συμπερασματα πολλες φορες (σαν Αμερικανος).

Η εκτιμηση στο προσωπο του προφανως και υπαρχει οπως και στο προσωπο του Παπαλουκα.
il postino
σε 2 φιλικα που ειδα την εθνικη μας ο διαμαντιδης μου φανηκε υπερ του δεοντος υποτονικος!! κανει συντηρηση? ειναι ηδη κουρασμενος? θα δειξει!


αποψη μου παντως ειναι οτι πρεπει να βοηθησει τον σπανουλη στο σκοραρισμα και να ελλατωσει καποια στιγμη αυτη την εχτρα πασα! ας τελειωνει περισσοτερες φασεις , μπορει και εχει τη δυνατοτητα να το κανει. επισης πρεπει να σουταρει περισσοτερο , ειναι ο καλυτερος ελληνας σουτερ πλεον! το χερι του ειναι απιστευτο και πρεπει α σουταρει σε καθε ευκαιρια. ας ελπισουμε να γινει πιο επιθετικος τωρα στην εθνικη γιατι στον παναθηναικο τα παντα ειναι υπο ελεγχο , ξερει τι πρεπει να κανει και ποτε ανα πασα ωρα και στιγμη.

υ.γ αυτη η καινουρια πατεντα που εφαρμοζει να πιεζει ασφυκτικα στην επαναφορα της μπαλας απο τη baseline του αντιπαλου μου αρεσει πολυ! ποιος ξερει , ισως επαναλαβει καμια φαση αλα μουλαομεροβιτς σε καποιο κρισιμο ματς.
vastravoud
Όπως θα έχεις σίγουρα δει και στον Παναθηναϊκό, ο Μήτσος στα εύκολα ματς/φιλικά/κλπ είναι πάντα υποτονικός και εξωφρενικά αλτρουιστής. Στα δύσκολα είναι πάντα παρών.
Marciulionis
Πάντως θα προτιμήσει πάντα τη πάσα, ακόμα και σ όχι τόσο ελεύθερο συμπαίκτη, από το σουτ. Κακώς κατά τη γνώμη μου, αφού έχει δείξει ότι είναι πολύ καλύτερος εκτελεστής από τους περισσότερους συμπαίκτες του, ενώ υπερτερεί και σε σωματικά προσόντα από τη πλειοψηφία των γκαρντ. Τη σταυρωτή του ντρίμπλα δε, δεν την έχει κανείς ευρωπαίος παίκτης. Άμα το εκμεταλλευόταν περισσότερο κι έπαιρνε περισσότερα drive ή και έκανε και μερικά jump-shoot μέσα από το τρίποντο θα μπορούσε να είναι σπουδαίος σκόρερ. Και δεν έγινε και τίποτα, ας φάει και καμιά τάπα κι ας ρίξει και κάνα τούβλο/αίρμπολ. Χάρη σε αυτή την επιμονή του να παίρνει προσπάθειες ο Σπανούληςας πούμε έχει 10-15 πόνους και στη κακή του μέρα και χάρη στη δική του επιμονή να ΜΗ σουτάρει ο Διαμαντίδης μένει τόσο συχνά άποντος!
kolokotronis
Το γεγονός ότι μπορεί να διακριθεί σε ένα ματς, χωρίς να τραβήξει στο σκοράρισμα, τον κάνει τόσο ξεχωριστό σαν παίκτη.
Επίσης δεν θα φοβηθεί να πάρει σουτ αν δει ότι η ομάδα έχει κολλήσει.
Διακρίνεται σε τόσους πολλούς τομείς που καθορίζει την απόδοση όλης της ομάδας, χωρίς να καταλαβαίνεις ακριβώς το γιατί.
Κάποιες χρονιές ήταν πρώτος μέχρι και στα ριμπάουντ στον παναθηνα'ι'κό!!
Και μιλάμε για πλέυ μέικερ.
lakersdynasty
Ο προπονητής της Εθνικής ομάδας της Κίνας, Μπομπ Ντάνγουολντ θα εκτιμήσει μετά την γκάφα του στην συνέντευξη Τύπου το διαφημιστικό σλόγκαν «Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς». Και για αυτό φρόντισε ο Νίκος Ζήσης ο οποίος δεν άφησε αναπάντητη την δήλωσή του ότι: «Θέλαμε να σουτάρει ο Διαμαντίδης, για αυτό τον αφήναμε μόνο του. Ετσι κρατηθήκαμε στο παιχνίδι»!

Ο διεθνής γκαρντ που έμπαινε εκείνη την ώρα στην συνέντευξη Τύπου τον άκουσε και χωρίς καν να ερωτηθεί επί του θέματος, δήλωσε: «Θέλω να πω ότι διαφωνώ με τον κόουτς της Κίνας για αυτό που είπε για τον Διαμαντίδη. Ηταν πολύ τυχερός γιατί τον πέτυχε σε κακή μέρα…»!

http://www.superbasket.gr/?c=464&a=129417

αυτο θα πει σκαουτινγκ κατοπιν εορτης laugh.gif
leyton
Ας γράψω και εγώ την άποψη μου!Ο Διαμαντίδης είναι ο παίκτης καταλύτης για τον Παναθηναϊκό και την Εθνική.Όταν κάθεται στο πάγκο φαίνεται η απουσία του αισθητά.Η παρουσία του στο παιχνίδι είναι καταλυτική ακόμα και αν δεν σκοράρει.Κάνει τα πάντα και γι' αυτό η χρησιμοποίηση του από τον Καζλάουσκας στην εθνική είναι λάθος.Είναι ο καλύτερος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και θα μπορούσε να ήταν και τρομερός σκόρερ αν δεν ήταν τόσο αλτρουιστής.Έχει καταπληκτικές κινήσεις και δεν χρειάζεται να τη δίνει πάσα συνέχεια όταν πηγαίνει μέσα.Στα δύσκολα πάντα παίρνει την ομάδα στις πλάτες του.
il postino
ο μητσος υπεγραψε νεο συμβολαιο για 3 χρονια ακομα , ειναι 30 χρονων και τον τελευταιο χρονο εχει τσακιστει με συνεχομενους τραυματισμους.

το χα γραψει και παλιοτερα, το λεω και παλι στο καταλληλο τοπικ , ο μητσος πρεπει να αποκτησει , αν οχι φετος που θα καταπονηθει ελλειψει αλλου γκαρντ , οπωσδηποτε του χρονου το ρολο που ειχε ο παπαλουκας στη τσσκα!

ο δδ θα πρεπει να διατηρειται παντα φρεσκος ωστε να μας δινει ενα εκρηκτικο 20 λεπτο ποιοτητας και εντασης!!

τον βλεπω απο περυσι που λογω ηλικιας , λογω τραυματισμων (δε ξερω γιατι) εχει γινει ενα κλικ πιο αργος στα αμυντικα του αντανακλαστικα στην αμυνα ενας εναντιον ενος. θυμαμαι τα ματς στα πλευ οφ με τον πανελληνιο να τον περναει σα σταματημενο ο μπλακνευ! ξεκιναει να παιξει αμυνα , χαμηλωνει σε θεση αμυνας και μενει εκει καρφωμενος μερικες φορες και σιγουρα , οσο περναει ο καιρος , αυτες οι φορες θα πληθαινουν.


θα ναι ο καλαθης αυτος που θα παρει τη θεση του αξιου συμπαραστατη στο ποιντ , θα ναι αλλος? σιγουρα ομως ο μητσος πρεπει να βοηθηθει για να βοηθησει. αν τον πεταξουμε στο παρκε με στοχο να παρουμε τα παντα απο αυτον και μονο απο αυτον τοτε θα κλαταρει αγωνιστικα πριν την ωρα του!

vastravoud
Νομίζω ότι πέρσι ήταν περίεργη χρονια με τόσους τραυματισμούς για τον Μήτσο.

Θεωρώ πως ο Ζοτς γνωρίζει τι πρέπει να κάνει και θα προσπαθήσει να τον προφυλάξει. Δουλευταράς είναι, καλή ζωή(λογικά) κάνει, δε βρίσκω γιατί να μη διατηρηθεί σε ΤΟΠ επίπεδο ακόμα για 2-3 χρόνια αν προσέχει και συντηρείται σωστά.
Johnaros
Παρεμπιπτόντως, ας αλλάξει κάποιος τον υπότιτλο εκεί που λέει "για το μεγάλο αρ" το "το" σε "τον", γιατί έτσι δεν πάει στη λέξη αρχηγός το μυαλό. tongue.gif
Manu7
QUOTE(Johnaros @ Sep 2 2010, 02:13 ) *
Παρεμπιπτόντως, ας αλλάξει κάποιος τον υπότιτλο εκεί που λέει "για το μεγάλο αρ" το "το" σε "τον", γιατί έτσι δεν πάει στη λέξη αρχηγός το μυαλό. tongue.gif

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Κλαίω. 71.gif
il postino
QUOTE(Johnaros @ Sep 2 2010, 02:13 ) *
Παρεμπιπτόντως, ας αλλάξει κάποιος τον υπότιτλο εκεί που λέει "για το μεγάλο αρ" το "το" σε "τον", γιατί έτσι δεν πάει στη λέξη αρχηγός το μυαλό. tongue.gif

τι ειναι αυτα που γραφεις ρε φιλε!!!! εχω ξυπνησει τη γυναικα λεμε απο τα πνιχτα γελια!

υ.η ορθρογραφικο λαθος αλλα , οντως , πιο πολυ εννοιολογικο!
il postino
ο μητσαρας , μετα απο μια επικη εμφανιση κοντρα στην ισπανια , ελαβε τελος στην καριερα του με την εθνικη!!! ηρθε η ωρα , μιας και ειναι κατοικος ελλαδας , να ακουσει τα χειροτερα και θα τα ακουσει , αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!!

εδωσε τα παντα στην εθνικη μας και , οπως υποστηριζει , εκλεισε τον κυκλο του, οχι οπως θα ηθελε , αλλα τον εκλεισε!! σε αυτη την εθνικη ειναι αναντικαταστατος αλλα σε βαθος χρονου ουδεις αναντικαταστατος!! μενει λοιπον να αγωνιζεται μονο για το συλλογο του, ο οποιος δαπανα ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο για να τον εχει στις ταξεις του και να περιμενει απο αυτον τιτλους και διακρισεις!!και για να γινει κατι τετοιο δε θα πρεπει να ξεζουμιζεται χειμωνα καλοκαιρι!! σκληρο αλλα πραγματικοτητα!

το μονο σιγουρο ειναι οτι ο διαμαντιδης εχει αναγκη πιο λασκα τα λουρια και στην εθνικη (που τελειωσε γι αυτον) και στον παο!! ειναι ο μοναδικος ελληνας μπασκετμπολιστας που παιζει με 100% ενταση και σε αμυνα και σε επιθεση προσφεροντας σε τομεις αγνωστους για ποιντ γκαρντ (ριμπαουντ , κοψιματα , αμυνα σε πιο μεγαλοσωμους παικτες) και αυτο συνιστα τρομερη καταπονιση!!!! δε θα γινοταν να συνεχιστει κατι τετοιο και μετα τα 30 του χωρις την απαραιτητη υποστηριξη απο πλευρας ροστερ και μιας και δεν υπαρχει κατι τετοιο σε εθνικο επιπεδο επηλθε φυσιολογικα και το τελος!!! ο ναβαρο πχ που καποιοι αντιπαραβαλλουν ως παραδειγμα και επιχειρημα οτι επρεπε ο μητσος να συνεχισει , εχει διπλα του ρουμπιο , γιουλ , καλντερον , ρουντυ, μαρτινεθ. ο μητσος ποιον εχει? σπανουλη εχει μονο και ζηση καποιες στιγμες!!!!!

παρεπιπτοντως , δυσκολα θα βρει κανεις φυλλο στατιστικης να αποτυπωνει με ακριβεια σε αριθμους αυτα που εκανε χθες ο μητσος κοντρα στην ισπανια!!! πολλα κλεψιματα , κοψιματα-αλλιωσεις, παρα πολλα σκαμπιλια της μπαλας ωστε να παρουμε το αμυντικο ριμπαουντ , αρκετους ποντους με δυσκολα καλαθια , ριμπαουντ, ασιστ , 1 λαθος (αν δεν κανω λαθος) και ενα υφος υπεροχης απεναντι σε μια ομαδα-πρωταθλητρια!!!!

για πολλους ο διαμαντιδης ειναι ο αγκωνιδης υπερεκτιμημενος αθλητης του παο!! για αλλους ομως , ειναι ο καλυτερος και πληρεστερος περιφερειακος της ευρωπης , ενας παικτης που δυστυχως δε θα τον βλεπουμε με τη φανελα της εθνκης μας πλεον αλλα οι φιλοι του παο θα τον θαυμαζουν ακομα με την πρασινη φανελα!!




vastravoud
Σύμφωνω 100% με τα παραπάνω.

Κατόπιν ΨΟΦΑΩ στο γέλιο με την αμέσως παραπάνω δημοσίευση για το μεγάλο "α..." tongue.gif tongue.gif tongue.gif
The Admiral
Eγω απο την αλλη δεν καταλαβαινω γιατι αποσυρεται.

Μηπως τον "πιανει" και αυτον το νεο ασφαλιστικο και θελει να προλαβει να συνταξιοδοτηθει,να καταθεσει και εγκαιρως αιτηση για το εφαπαξ?

Ολα αυτα τα "πολλα" που προσφερει χωρις "επαρκη" βοηθεια απο τους συμπαικτες του και που τον "κουραζουν" μηπως ειναι μερος της δουλειας του?Ποσο κουραζεται πια?Κανει και δευτερη δουλεια?Μετα το γηπεδο παει και δουλευει σε οικοδομη?Δεν ειναι αυτονοητο για εναν επαγγελματια αθλητη και να σκοραρει και να αμυνεται και να πασαρει και να κλεβει και να ταπωνει και να κανει ο,τι απαιτειται για να κερδισει η ομαδα του?Αλλωστε αυτη η πολυπραγμοσυνη ειναι που εκανε το Μητσο μεγαλο αθλητη.Γιατι ουτε εξαιρετος σουτερ ειναι σαν το Ναβαρο,ουτε τρελος χειριστης της μπαλας σαν τους καλυτερους της Ευρωλιγκας,ουτε πασερ σαν τον Καλντερον ειναι.Αν δεν εκανε πολλες δουλειες στο γηπεδο,θα ηταν ενας μετριος μπασκετμπολιστας,γιατι σε κανεναν επιμερους τομεα δεν ειναι κορυφαιος,με εξαιρεση την αμυνα.

Θελω να πω οτι το επιχειρημα "κανει πολλα πραγματα χωρις βοηθεια και κουραζεται" για αυτο και αποσυρεται μειωνει τοσο τον ιδιο οσο και τους συμπαικτες του.Ειναι φυσιολογικη η κοπωση του και φυσικα εχει δικαιωμα να ξεκουραζεται καποια καλοκαιρια,δεν υποστηριζω το αντιθετο.Αλλο ομως να μη θελει να παρισταται του χρονου στο Ευρωμπασκετ,αλλο να μη θελει να ειναι στο μεθεπομενο Ευρωμπασκετ,στους Ολυμπιακους αγωνες κτλ.Τι να πουν και οι αστερες του ΝΒΑ που κανουν πρωταθλητισμο και δινουν 100 παιχνιδια το χρονο.
il postino
http://www.gazzetta.gr/basket/mundobasket-...B1%CF%82-%C2%BB

δειγμα της αναγνωρισης στο προσωπο του απο μεγαλους αντιπαλους!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.