Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unics Kazan - Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2
vastravoud
vs

Συγνώμη για το καθυστερημένο άνοιγμα του θέματος, αλλά τα μποφώρ μας κράτησαν στην Κρήτη smile.gif
damian
Εδώ ο δικός μας ακόμα....και είναι και το ματς της χρονιάς.....
phoenix_93
Χωρίς το άγχος διαφοράς δαγκωτό Παναθηναϊκός.
dimkots
Έχουμε μήπως κάποιο καλό λινκάκι σε dm?
Myria
Και εδω ενα λινκ βρε παιδια..Ευχαριστω..
ALdaperan
Κάτι μου λέει οτι θα χρειαστεί να επαναλάβουμε τον περσινό άθλο με τη μπαρτσελόνα
Όχι οτι με χαλάει .. γιατί εκεί θα δούμε καλό μπάσκετ smile.gif
Magnus92
Ολο εκπληξεις αυτος ο Διαμαντιδης με τα σουτ του tongue.gif
belalik
Πολυ καλο ματς παντως ... Πολυ γρηγορος ρυθμος, καλες αμυνες, τρεξιμο, τα παντα ολα ..
damian
ντάξει κάτι ρωσιδάκια που δείχνουν στην εξέδρα δεν υπάρχουν....smile.gif

κατάφερε και το μάζεψε η ούνιξ στο τέλος, αναμένεται ντέρμπι και στο τέλος παναθηναικό

Nuntius
Γιατί να αφήσει κάποιος τον Domercant τόσο ελεύθερο ρε παιδιά? tongue.gif

Πόσο μπαμ κάνουν τα σουτ του Γκριρ πως δεν έχουν την παραμικρή ελπίδα να μπουν?
Magnus92
To καθαρισε ο "κριαρακος" ε; wink.gif


Μετα κοπων και βασανων, λοιπον, σπαει η περιβοητη καταρα, και ο Παναθναικος ειναι πρωτος και παει με πλεονεκτημα εδρας στο τοπ8, με αντιπαλο την Μακαμπι 41.gif 41.gif



47% τριποντα 56.gif
priest
ουνικς 63-68 παο...σημαντικη νικη...πολυ καλος ο σαρας...μακαρι να την εκμεταλευτουμε αυτη την νικη και με το πλεονεκτημα εδρας να παμε φαιναλ 4!
Magnus92
QUOTE(priest @ Feb 29 2012, 21:21 ) *
ουνικς 63-68 παο...σημαντικη νικη...πολυ καλος ο σαρας...μακαρι να την εκμεταλευτουμε αυτη την νικη και με το πλεονεκτημα εδρας να παμε φαιναλ 4!


Οντως παρα πολυ καλος ο Γιασικεβιτσιους...

Το ιδανικο παντως μαλλον θα ηταν να παιζαμε μεν με τη Μακαμπι, αλλα με μειονεκτημα εδρας smiley.gif
Nuntius
Πάντως, οι Domercant και Jawai είναι συγκινητικοί.
bbplayer
Eίδα μόνο το 2ο ημίχρονο, προφανώς όχι το καλό μας.

Πρώτα από όλα μπράβο στην ομάδα που τελικά τα κατάφερε. Το θέλαμε και το πήραμε. Απο κει και πέρα πρέπει να βελτιωθούμε εάν θέλουμε να πάμε στην Κων/πολη. Να παίξουμε καλύτερα και πιο έξυπνα. Να βελτιωθούν πολλοί παίχτες και ειδικά οι περιφεριακοί μας. Δεν είναι δυνατόν να μας παίζει μόνος του ο Ντόμερκαντ , 40 χρονών άνθρωπος. Πρέπει να έβαλε 2-3 στα μούτρα του ΔΔ, όσο είδα εγώ. Λόγκαν σε ομάδα υψηλού επιπέδου , όχι. Δεν μπορεί το παλικάρι, δεν κάνει γι αυτό το επίπεδο.Έλεος με τα αμαρκάριστα σουτ που χάνει μονίμως. Δεν το'χει. Τέλος

Μακάρι να ανέβουν Σάτο και Καλάθης γιατί χωρίς αυτούς δεν πάμε παραπέρα. Ο ΔΔ εντάξει δεν ξέρω τι του συμβαίνει αλλά κάτι του συμβαίνει πάντως.

Εμφάνιση που μπορεί να του ανεβάσει την ψυχολογία έκανε ο Μάριτς. Εάν απελευθερωθεί αυτός θα μας λύσει πολλά προβλήματα. Για νεφροπαθής μια χαρά τα πήγε, παίζει και να βρήκε μόσχευμα βέβαια

Γενικώς είμαι ενταντίον της βίας αλλά εάν ήμουν στη θέση του Βερεμένκο και μου σφύριζαν τέτοιο 5ο φάουλ μέσα στην έδρα μου, θα του είχα παίξει 2-3 μπουκέτα του ρέφερι tongue.gif
nosferatu
κι εμενα για μεγαλος μου φαινεται ο Ντομερκαντ, ισως επειδη παιζει σε υψηλο επιπεδο στην Ευρωπη αρκετα χρονια αλλα ειναι "μολις" του 1980 γεννηθεις...
damian
το 5ο του Βερεμένκο ήταν αντιαθλητικό
bbplayer
ναι, σιγά μην έβγαλε και μαχαίρι

το 80 γεννηθείς είναι ο Ντόμερκαντ? δεν το ήξερα, για παραπάνω τον έκοβα
επαθα λαστιχο
πολυ θα ηθελα μια μερα να μαθω γιατι τον διωξε ο οσφπ
Vagrant
QUOTE(bbplayer @ Feb 29 2012, 20:43 ) *
ναι, σιγά μην έβγαλε και μαχαίρι

το 80 γεννηθείς είναι ο Ντόμερκαντ? δεν το ήξερα, για παραπάνω τον έκοβα


Πραγματι μεγαλοδειχνει, ειναι ομως σειρα του 3D. Τι να πουμε για τον δε Nathan που δειχνει για 42 μα ειναι του '86!!!

Προβλεψη:

Θα δουμε 2 αγωνες στο ΟΑΚΑ (ελπιζω να μην εχουν καμια σχεση με αυτους του Top16) . . . και θα παμε F4 με ενα 3-0 ή 3-1 στη χειροτερη.

Εκει ημιτελικο με CSKA και . . . στον τελικο με Real το 7ο.

Αξιζει να πουμε βεβαια οτι τοσο εμεις οσο και η ρωσοι εχουμε απο 6 . . .
sni79per
μπραβο στην ομαδα κ ειδικα σε και-και τρελοσαρας κ μαικ.
Vagrant
QUOTE(Vagrant @ Feb 29 2012, 21:50 ) *
Πραγματι μεγαλοδειχνει, ειναι ομως σειρα του 3D. Τι να πουμε για τον δε Nathan που δειχνει για 42 μα ειναι του '86!!!

Προβλεψη:

Θα δουμε 2 αγωνες στο ΟΑΚΑ (ελπιζω να μην εχουν καμια σχεση με αυτους του Top16) . . . και θα παμε F4 με ενα 3-0 ή 3-1 στη χειροτερη.

Εκει ημιτελικο με CSKA και . . . στον τελικο με Σιενα το 7ο.

Αξιζει να πουμε βεβαια οτι τοσο εμεις οσο και η ρωσοι εχουμε απο 6 . . .


Με Σιενα ηθελα να πω!!!
damian
QUOTE (Vagrant @ Mar 1 2012, 00:02 ) *
Με Σιενα ηθελα να πω!!!



θα τους έχουμε αποκλείσει εμείς αυτούς.....wink.gif smile.gif
Ginobili
Respect στον μεγάλο Σάρας για σήμερα.Αυτός και το τρίποντο του καιμακόγλου μας έσωσαν.
Για μία ακόμη φορά θα γκρινιάξω,και θα πω ότι Μπατίστ-Τσαρτσαρής παλιές καραβάνες,ξέρουν τι να κάνουν μεν,αλλά χρησιμοποιούνται περισσότερο απ'ότι θα έπρεπε από τον Ζοτς.Όσο και να τον αγαπάμε τον Μπατίστ..καταντάει προκλητικά ανεξήγητο πως μένει μέσα με τόσα καλάθια που τρώει στην άμυνα.Ναι είναι ακόμα και τώρα πιο γρήγορος από Μάριτς-Βουγιούκα...αλλά έχει χάσει πάρα πάρα πολλές δυνάμεις.Τι να το κάνω το πικ&ρολ που προσπαθούν να πάιζουν συνέχεια Σάρας-Μήτσος μαζί του(Αυτοί οι 2 γιατί ο Νικ...παίζει κάτι άλλο...) όταν δεν μπορεί να τελειώσει τις φάσεις,όταν ο Βερεμένκο κάνει πάρτι από κάτω...όταν έχει χάσει το touch που είχε από τα 2 μέτρα,όταν δεν έχει την δύναμη να σηκωθεί στην ρακέτα να κόψει,ή να αφήσει την μπάλα στο καλάθι χωρίς να φάει τάπα?
Σήμερα ίσως ο Βουγιούκας(ο μόνος που μπορεί να ποστάρει με πλάτη ποιοτικά και αξιόπιστα πλέον) να είχε πρόβλημα με το πόδι και να τον άφησε ο Ζοτς...τα ίδια πράγματα όμως είδα με Μιλάνο και Ούνικς στο ΟΑΚΑ...

Κατά την γνώμη μου σε 2 πράγματα χρειάζεται βελτίωση η ομάδα.
1)Ο Καλάθης στην περιφέρεια που δεν έχω καταλάβει γιατί κοιμάται όρθιος και δεν έχει την ενέργεια που είχε πέρσι.Αφήνω στην άκρη το σουτ του...δεν με ενδιαφέρει καθόλου το δήθεν επιχείρημα "τον έχουν μάθει πλέον οι αντίπαλοι και τον αφήνουν να σουτάρει ελέυθερο".Ο Καλάθης με την έκρηξη και το δυναμικό που είχε όργωνε το γήπεδο,έβγαζε τα συκώτια του αντιπάλου,τέλειωνε φάσεις,έβγαζε έτοιμα καλάθια.Τώρα...όλο μπλοκάρει....
2)Ρακέτα...το επιθετικό ταλέντο του Σμιθ στο 4 και τα κορμιά Βουγιούκας-Μάριτς δεν είναι λίγα ακόμα και γι'αυτό το επίπεδο.Ο Βουγιούκας είναι αργός ναι...αλλά δεν υπάρχουν πολλά 5αρια στην Ευρώπη με την τεχνική του κατάρτιση και την ικανότητα να παίξουν με πλάτη.Ο δε Μάριτς...ναι φαίνεται μπουνταλάς...αλλά ξέρουμε τι παίκτης είναι,τον έχουμε δει τι έχει κάνει στο παρελθόν.Ασέλγησε πάνω σε όλην την Ευρώπη πρόπερσι...πέρσι ήταν 1ος ριμπάουντερ της ομάδας με τον μισό χρόνο του Φώτση,τραυματίστηκε...του θανατά,και εκεί που ήταν να μην επιστρέψει κάνει ένα καλό παιχνίδι στην Βαρκελώνη,βάζει το ληθαράκι του...και μας δίνει μια νίκη=πρωτάθλημα στο ΣΕΦ στους τελικούς κάνοντας όργια για 11'.
Μπορούμε να πάρουμε περισσότερα....και πρέπει.
ALdaperan
Πιστεύετε ότι αν πάμε F4 (που λογικά θα πάμε) , έχουμε ελπίδες απέναντι σε τσσκα ;
Για μπαρτσελόνα δε μιλάω γιατί είναι η ίδια ομάδα με πέρισυ (ίσως και λίγο χειρότερη) , οπότε παλεύεται η κατάσταση
vastravoud
Σε ένα και μόνο ματς έχεις ελπίδες απέναντι στον οποιονδήποτε.
paodynasty
QUOTE(vastravoud @ Mar 1 2012, 09:22 ) *
Σε ένα και μόνο ματς έχεις ελπίδες απέναντι στον οποιονδήποτε.


Αυτό ισχύει για όλες τις ομάδες σε τέτοιο επίπεδο, όμως να μην ξεχνάμε vastravoud ότι μιλάμε για τον Παναθηναικό οπότε η παραπάνω ρήση ισχύει μάλλον για τους αντιπάλους μας rolleyes.gif

Εγώ για το χθεσινό ματς (αν και δεν κατάφερα να το δω) θα πω ότι μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πολύ μεγάλο rotation του Ομπράντοβιτς σε σχέση με την κρισιμότητα του αγώνα, τη χρονική περίοδο της διοργάνωσης, και με το ότι αυτός κρινόταν μέχρι τέλους. Και αυτό, δείχνει πόσο "γεμάτη" ομάδα είμαστε φέτος σε σχέση με όλες σχεδόν τις προηγούμενες χρονιές που πάντα στα κρίσιμα το rotation έπαιζε από 8-10 παίκτες.. και είναι πολύ μεγάλο όπλο όταν μάλιστα έχεις τέτοιο κόουτς στον πάγκο σου.

Αυτά για τους "απαισιόδοξους" (χωρίς σπόντα καμία)

Όσο για το Μπατίστ είδαμε τη δαιμωνιώδη κατάσταση που ήταν πριν ένα μήνα, απλά με το πέρασμα του χρόνου έγινε ένα πολύ βαρύ κορμί συν τα χρόνια και ανέκαθεν ήθελε χρόνο μετά τους τραυματισμούς (μιλάω για την εβδομάδα που εντωμεταξύ έμεινε εκτός). Αν δεν ξαναντιμετωπίσει πρόβλημα δεν τον φοβάμαι, είναι τεράστιος παίκτης. blove.gif
pete7
ρε μαγγες δεν ειδα το ματς αλλα απο αλλους που ειδαν ειπαν οτι επεσε πολυ σπρωξιμο στην ομαδα του παο με βαση αυτα πουειπαν αλλοι που το ειδαν-δεν γινομαι κακος αλλα αν ισχυει τοτε ας τα παρει ολα ο παο κ να μην ξανα ασχοληθουμε

ξανα λεω με βαση αυτα ειπαν αλλοι σε διαφορα σαιτ κ φεις -δεν τα λεω εγω απλως τα αναφερω
κ το αναφερω γιατι αν ισχυει τοτε τι να ασχοληθουμε
giotis1985
Η ομαδα εκανε το καθηκον της και βγηκε πρωτη κατι που ηταν ο στοχος πριν την κληρωση.Αν και σου δινει την εντυπωση οτι δεν ειναι και η πιο σταθερη ομαδα της ευρωπης την τελευταια στιγμη βρισκει τις λυσεις και κερδιζει εκει που πρεπει.Απο τους τρεις αμερικανους ολοι ξερουμε οτι εκτος του σατο οι σμιθ και λογκαν δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο αλλα οταν χρειαζεται βοηθανε και οι δυο.Στην περιφερεια κερδισαμε τον Καιμακογλου που βαζει αρκετα κρισιμα τριποντα και τον περπερογλου που βοηθαει και αμυντικα και επιθετικα οταν χρειαζεται.Ο Μπατιστ με τον Βουγιουκα στα κρισιμα ματς στο ΟΑΚΑ πιστευω οτι θα κανουν παρτυ και θα παρουν πολλες κρισιμες επιθεσεις.Με λιγα λογια θα ημαστε στο f4 αλλα απεναντι στην ΤΣΣΚΑ θα σπασουν καρδιες και πολλα θα κριθουν στις λεπτομερειες οπως τα ριμπαουντ που υστερουμε αρκετα σε πολλα ματς...
Nuntius
Ο ΠΑΟ πήρε αυτά που παίρνει πάντα. Όταν η Ουνίξ πλησίασε στους 2 πόντους (61 - 63) και είχε την κατοχή δόθηκε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Jawai πάνω στον Μπατίστ. Στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Μπατίστ έκανε βήματα που δεν δόθηκαν. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο στο τέλος. Ήταν και πολύ λανθασμένη η επιλογή της Ουνίξ να πάει στον Γκριν παρότι ήταν τέρμα άστοχος.

Εν ολίγοις, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που παίρνει πάντοτε στο μπάσκετ. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
giotis1985
QUOTE (Nuntius @ Mar 1 2012, 11:02 ) *
Ο ΠΑΟ πήρε αυτά που παίρνει πάντα. Όταν η Ουνίξ πλησίασε στους 2 πόντους (61 - 63) και είχε την κατοχή δόθηκε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Jawai πάνω στον Μπατίστ. Στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Μπατίστ έκανε βήματα που δεν δόθηκαν. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο στο τέλος. Ήταν και πολύ λανθασμένη η επιλογή της Ουνίξ να πάει στον Γκριν παρότι ήταν τέρμα άστοχος.

Εν ολίγοις, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που παίρνει πάντοτε στο μπάσκετ. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.


Δεν πιστευω οτι κερδισε χαρη στιν διαιτησια γιατι αν δεν εμπαιναν τα κρισιμα τριποντα θα ηταν αλλιως το αποτελεσμα..Πηγε πολυ χαλαρα το ματς και δεν απειληθηκε ωστε να κινδινεψει να χασει σε κανενα σημειο του αγωνα..
Nuntius
QUOTE (giotis1985 @ Mar 1 2012, 11:07 ) *
Δεν πιστευω οτι κερδισε χαρη στιν διαιτησια γιατι αν δεν εμπαιναν τα κρισιμα τριποντα θα ηταν αλλιως το αποτελεσμα..Πηγε πολυ χαλαρα το ματς και δεν απειληθηκε ωστε να κινδινεψει να χασει σε κανενα σημειο του αγωνα..


Δεν είπα πως κέρδισε χάρη στην διαιτησία. Είπα πως απλώς πήρε 2 διαδοχικά σφυρίγματα όταν η Ούνιξ πλησίασε στους 2 πόντους. Τίποτα που δεν έχει ξαναγίνει και τίποτα που δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.
Ginobili
QUOTE(Nuntius @ Mar 1 2012, 09:02 ) *
Ο ΠΑΟ πήρε αυτά που παίρνει πάντα. Όταν η Ουνίξ πλησίασε στους 2 πόντους (61 - 63) και είχε την κατοχή δόθηκε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Jawai πάνω στον Μπατίστ. Στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Μπατίστ έκανε βήματα που δεν δόθηκαν. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο στο τέλος. Ήταν και πολύ λανθασμένη η επιλογή της Ουνίξ να πάει στον Γκριν παρότι ήταν τέρμα άστοχος.

Εν ολίγοις, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που παίρνει πάντοτε στο μπάσκετ. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Ανάλογα με τον αντίπαλο...όταν παίξει με ισπανική ομάδα ή την Μακάμπι ή την ΤΣΣΚΑ,θα πάρει πάντα κάτι λιγότερο.
επαθα λαστιχο
περυσι παιδες στον α προημιτελικο με την μπαρτσα δεν νομιζω να δειξατε την ιδια αγωνια για τον η διαιτησια ηταν πενηνταρισια η οχι.ουτε στον τελικο του βερολινου με την τσσκα.εκει γιατι δεν πηραμε "αυτο που παιρνουμε παντα"?
εν ολιγοις,βλεπω καυτο το φορουμ μετα τον τελικο κυπελλου αν εχουμε κερδισει.καλα για πρωταθλημα δεν το συζητω,ηδη αν και ειμαστε ακομα στην κανονικη περιοδο εχουν πεσει μπολικες υπαινικτικες βολες για το τι θα γινει στους τελικους.
Nuntius
QUOTE (Ginobili @ Mar 1 2012, 11:18 ) *
Ανάλογα με τον αντίπαλο...όταν παίξει με ισπανική ομάδα ή την Μακάμπι ή την ΤΣΣΚΑ,θα πάρει πάντα κάτι λιγότερο.


Όταν παίξει με Ρεάλ ή Μπαρτσελόνα, ναι. Με Μακάμπι ή ΤΣΣΚΑ είναι συνήθως πιο μοιρασμένα.

QUOTE (επαθα λαστιχο @ Mar 1 2012, 11:20 ) *
περυσι παιδες στον α προημιτελικο με την μπαρτσα δεν νομιζω να δειξατε την ιδια αγωνια για τον η διαιτησια ηταν πενηνταρισια η οχι.ουτε στον τελικο του βερολινου με την τσσκα.εκει γιατι δεν πηραμε "αυτο που παιρνουμε παντα"?


Τότε ούτε στο φόρουμ ήμουν, ούτε τον αγώνα είδα. Οπότε λίγο δύσκολο να σχολιάσω wink.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(Nuntius @ Mar 1 2012, 11:18 ) *
Δεν είπα πως κέρδισε χάρη στην διαιτησία. Είπα πως απλώς πήρε 2 διαδοχικά σφυρίγματα όταν η Ούνιξ πλησίασε στους 2 πόντους. Τίποτα που δεν έχει ξαναγίνει και τίποτα που δεν πρόκειται να ξανασυμβεί.

μου θυμιζεις φιλε τους προπονητες στην ελλαδα,που λενε "δεν χασαμε εξαιτιας της διατησιας,ΑΛΛΑ......"ε αυτο το αλλα αναιρει την πρωτη προταση.απο την στιγμη που αναφερεσαι στις διαιτητικες αποφασεις στα κρισιμα(κρισιμο ηταν και το ανυπαρκτο φαουλ που πηρε ο γκριρ οταν μειωσε στους 2 με γκολ-φαουλ)αμφισβητεις την ομαλη εκβαση του αποτελεσματος.τοσο απλα.καποια στιγμη καλο ειναι να αφησουμε τις ευγενεις και να τα λεμε χυμα.πες οτι κερδισαμε χαρη στους γκρι και τελος.τα μεσοβεζικα "ναι μεν,αλλα" ειναι για να εχουμε να λεμε

QUOTE(Nuntius @ Mar 1 2012, 11:23 ) *
Τότε ούτε στο φόρουμ ήμουν, ούτε τον αγώνα είδα. Οπότε λίγο δύσκολο να σχολιάσω wink.gif

δεν εχει σημασια.οταν λες "παιρνει αυτο παιρνει ΠΑΝΤΑ" εχοντας δει αυτους τους 2 αγωνες βγαινεις ακυρος.και αν δεν τους ειχες δει,τοτε δεν μπορεις να βγαζεις γενικευμενες κρισεις
pete7
Οτι κ να πουμε μια ειναι η αληθεια οτι ο παο κ ο καθε δυνατος αντιπαλος παιρνει σφυριγματα οχι μονο στο μπασκετ αλλα παντου
δυστηχως εμεις ειμαστε ακομα πισω κ μας φεροντε σαν μικρη ομαδα που δυστηχως ειμαστε στην ευρωπη -εγω θα ηθελα πολυ να ειμαστε οτι ο παο αλλα βλεπετε μετα το 97 ο προεδρος την αφησε την ομαδα
Nuntius
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Mar 1 2012, 11:27 ) *
μου θυμιζεις φιλε τους προπονητες στην ελλαδα,που λενε "δεν χασαμε εξαιτιας της διατησιας,ΑΛΛΑ......"ε αυτο το αλλα αναιρει την πρωτη προταση.απο την στιγμη που αναφερεσαι στις διαιτητικες αποφασεις στα κρισιμα(κρισιμο ηταν και το ανυπαρκτο φαουλ που πηρε ο γκριρ οταν μειωσε στους 2 με γκολ-φαουλ)αμφισβητεις την ομαλη εκβαση του αποτελεσματος.τοσο απλα.καποια στιγμη καλο ειναι να αφησουμε τις ευγενεις και να τα λεμε χυμα.πες οτι κερδισαμε χαρη στους γκρι και τελος.τα μεσοβεζικα "ναι μεν,αλλα" ειναι για να εχουμε να λεμε

δεν εχει σημασια.οταν λες "παιρνει αυτο παιρνει ΠΑΝΤΑ" εχοντας δει αυτους τους 2 αγωνες βγαινεις ακυρος.και αν δεν τους ειχες δει,τοτε δεν μπορεις να βγαζεις γενικευμενες κρισεις


Με είδες να λέω κάνα αλλά? Ρώτησε ο pete7 αν έγινε τίποτα μεμπτό. Είπα πως δεν έγινε τίποτα που δεν έχει ξαναγίνει. Είπα πως έγινε αυτό που γίνεται πάντα. Ο ΠΑΟ κατά 95% είναι η καλύτερη ομάδα σε έναν αγώνα. Η καλύτερη ομάδα πάντοτε θα πάρει κάποια σφυρίγματα παραπάνω σε έναν αγώνα. Αυτό είναι νόμος του μπάσκετ.

Θες να σου πω γιατί? Τα σφυρίγματα στο μπάσκετ εμπεριέχουν πολύ υποκειμενικά κριτήρια. Οπότε ο διαιτητής θα πρέπει να αποφασίσει που θα δώσει το εκάστοτε σφύριγμα. Η καλύτερη ομάδα θα πάρει το πλεονέκτημα της αμφιβολίας κατά 95%. Δεν είναι κάτι περίεργο. Δεν είναι ΚΑΝ κάτι παράλογο. Είναι κάτι φυσιολογικό. Είναι κάτι που συμβαίνει ΠΑΝΤΑ.

Μια χαρά χύμα τα λέω, φίλε μου. Ο Παναθηναϊκός είναι η καλύτερη ομάδα στο 95% των παιχνιδιών που παίζει σε μια σεζόν. Εννοείται πως θα πάρει κάποια σφυρίγματα παραπάνω και το πλεονέκτημα της αμφιβολίας.

Δεν βλέπω για ποιο λόγο πρέπει να εξεγείρεστε κάθε φορά που κάποιος λέει ότι πήρατε ένα παραπάνω σφύριγμα.
pete7
μεγαλο μεγεθος ειμαστε αλλα σαν ιστορια στο μπασκετ δυστηχως μικρη


εγω παιδες διαβασα για την 3 περιοδο που δεν μπορουσε να κανειο επιθεση η ουνιξ κ εμοιαζε με 3 τελικο με κλειζα οακα
επισης για 5 φαουλ ενος ψηλου
αυτα διαβασα κ ανεφεραν οτι βοηθηθηκε-αλλοι τα ειπαν εγω δεν ειδα
επαθα λαστιχο
και οι μικροι παιρνουν,απλα οταν οι μεγαλοι τους εχουν κερδισει δεν ασχολουνται και τοσο.και το 2006 η εφες πηρε σφυριγματα στο οακα,χασαμε,αλλα αφου περασαμε τελικα ριχνοντας τους δυνατη σφαλιαρα εν τω μεταξυ στην τουρκια δεν ξανασχοληθηκαμε.οι κραυγες για πουτανα κενονια,αδικου ντουνια,και τα τοιαυτα αρεσουν σε ολους,ισως εχουμε καποια ορμεμφυτα ενστικτα προστασιας του αδυνατου.ο ολυμπιακος παιρνει ενα πεναλτυ που δεν ειναι,και τον βριζουν ολοι οι αλλοι,ακομα και αυτοι που δεν εχουν κανα συμφερον.δεν παιρνει ενα πεναλτυ οπως αυτο με την ξανθη,οι αλλοι δεν ασχολουνται και το ξεχνανε.λογικο ειναι

QUOTE(pete7 @ Mar 1 2012, 11:40 ) *
εγω παιδες διαβασα για την 3 περιοδο που δεν μπορουσε να κανειο επιθεση η ουνιξ κ εμοιαζε με 3 τελικο με κλειζα οακα
επισης για 5 φαουλ ενος ψηλου
αυτα διαβασα κ ανεφεραν οτι βοηθηθηκε-αλλοι τα ειπαν εγω δεν ειδα

ειμαστε σοβαροι???και εγω διαβασα οτι εχθες σφαχτηκαμε,να το αναφερω ως κριτηριο αξιολογησης της χθεσινης διαιτησιας?
pete7
κοιτα εγω ειπα τι γραψανε,δεν ειδα το ματς

δημοκρατια εχουμε πιστευω κ μπορω να αναφερω οτι λενε οι αλλοι σωστα η μηπως απαγορευεται

Nuntius
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Mar 1 2012, 11:47 ) *
και οι μικροι παιρνουν,απλα οταν οι μεγαλοι τους εχουν κερδισει δεν ασχολουνται και τοσο.και το 2006 η εφες πηρε σφυριγματα στο οακα,χασαμε,αλλα αφου περασαμε τελικα ριχνοντας τους δυνατη σφαλιαρα εν τω μεταξυ στην τουρκια δεν ξανασχοληθηκαμε.οι κραυγες για πουτανα κενονια,αδικου ντουνια,και τα τοιαυτα αρεσουν σε ολους,ισως εχουμε καποια ορμεμφυτα ενστικτα προστασιας του αδυνατου.


Η επιθυμία κάποιου να γίνει μάρτυρας είναι αρκετά ανεπτυγμένη στον σύγχρονο άνθρωπο. Ειδικά στον σύγχρονο Έλληνα.

QUOTE (επαθα λαστιχο @ Mar 1 2012, 11:47 ) *
ο ολυμπιακος παιρνει ενα πεναλτυ που δεν ειναι,και τον βριζουν ολοι οι αλλοι,ακομα και αυτοι που δεν εχουν κανα συμφερον.δεν παιρνει ενα πεναλτυ οπως αυτο με την ξανθη,οι αλλοι δεν ασχολουνται και το ξεχνανε.λογικο ειναι


Και νομίζεις πως δεν γίνεται το ίδιο πράγμα στο μπάσκετ? Όπως και οι μοναδικοί που δεν θα μιλήσουν για σπρώξιμο του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο είναι οπαδοί του Ολυμπιακού (χωρίς να σημαίνει πως θα το κάνουν και όλοι αυτό), έτσι και οι μοναδικοί που δεν πρόκειται να μιλήσουν για σπρώξιμο του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ είναι οπαδοί του Παναθηναϊκού (επίσης, αυτό δεν ισχύει για όλους).

ΥΓ: Στην τελική αυτό που συζητάμε είναι και λιγάκι αστείο. Το ότι πήρε δύο σφυρίγματα υπέρ του ο Παναθηναϊκός είναι αντίστοιχο με το να πήραν 2 ανύπαρκτες κίτρινες κάρτες αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο. Τίποτα σπουδαίο δηλαδή.
vastravoud
Μήπως να ανοίξουμε και παρασκηνιακό τόπικ Ευρωλίγκας;

Παίδες ψυχραιμία πρωινιάτικα.....
giotis1985
Ολο το παιχνδι παιζετε στο πως σε ενα ματς θα κερδισουμε την ΤΣΣΚΑ και μετα στο τελικο θα ειναι ολα πιο ευκολα...
Nuntius
QUOTE (giotis1985 @ Mar 1 2012, 12:48 ) *
Ολο το παιχνδι παιζετε στο πως σε ενα ματς θα κερδισουμε την ΤΣΣΚΑ και μετα στο τελικο θα ειναι ολα πιο ευκολα...


Δηλαδή έχετε ήδη περάσει από την Μακάμπι?
tzagasdog
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 1 2012, 11:20 ) *
περυσι παιδες στον α προημιτελικο με την μπαρτσα δεν νομιζω να δειξατε την ιδια αγωνια για τον η διαιτησια ηταν πενηνταρισια η οχι.ουτε στον τελικο του βερολινου με την τσσκα.εκει γιατι δεν πηραμε "αυτο που παιρνουμε παντα"?
εν ολιγοις,βλεπω καυτο το φορουμ μετα τον τελικο κυπελλου αν εχουμε κερδισει.καλα για πρωταθλημα δεν το συζητω,ηδη αν και ειμαστε ακομα στην κανονικη περιοδο εχουν πεσει μπολικες υπαινικτικες βολες για το τι θα γινει στους τελικους.


ναι βεβαια αυτοι που δυναμιτίζουν το κλίμα φέτος είναι ο Ζοτς μετά το ΣΕΦ, ο Αγγελόπουλος με το μπλουζάκι και ο Γιαννακόπουλος που πέταγε μαργαριτάρια αβέρτα....
bbplayer
QUOTE (Ginobili @ Mar 1 2012, 03:24 ) *
Respect στον μεγάλο Σάρας για σήμερα.Αυτός και το τρίποντο του καιμακόγλου μας έσωσαν.
Για μία ακόμη φορά θα γκρινιάξω,και θα πω ότι Μπατίστ-Τσαρτσαρής παλιές καραβάνες,ξέρουν τι να κάνουν μεν,αλλά χρησιμοποιούνται περισσότερο απ'ότι θα έπρεπε από τον Ζοτς.Όσο και να τον αγαπάμε τον Μπατίστ..καταντάει προκλητικά ανεξήγητο πως μένει μέσα με τόσα καλάθια που τρώει στην άμυνα.Ναι είναι ακόμα και τώρα πιο γρήγορος από Μάριτς-Βουγιούκα...αλλά έχει χάσει πάρα πάρα πολλές δυνάμεις.Τι να το κάνω το πικ&ρολ που προσπαθούν να πάιζουν συνέχεια Σάρας-Μήτσος μαζί του(Αυτοί οι 2 γιατί ο Νικ...παίζει κάτι άλλο...) όταν δεν μπορεί να τελειώσει τις φάσεις,όταν ο Βερεμένκο κάνει πάρτι από κάτω...όταν έχει χάσει το touch που είχε από τα 2 μέτρα,όταν δεν έχει την δύναμη να σηκωθεί στην ρακέτα να κόψει,ή να αφήσει την μπάλα στο καλάθι χωρίς να φάει τάπα?
Σήμερα ίσως ο Βουγιούκας(ο μόνος που μπορεί να ποστάρει με πλάτη ποιοτικά και αξιόπιστα πλέον) να είχε πρόβλημα με το πόδι και να τον άφησε ο Ζοτς...τα ίδια πράγματα όμως είδα με Μιλάνο και Ούνικς στο ΟΑΚΑ...

Κατά την γνώμη μου σε 2 πράγματα χρειάζεται βελτίωση η ομάδα.
1)Ο Καλάθης στην περιφέρεια που δεν έχω καταλάβει γιατί κοιμάται όρθιος και δεν έχει την ενέργεια που είχε πέρσι.Αφήνω στην άκρη το σουτ του...δεν με ενδιαφέρει καθόλου το δήθεν επιχείρημα "τον έχουν μάθει πλέον οι αντίπαλοι και τον αφήνουν να σουτάρει ελέυθερο".Ο Καλάθης με την έκρηξη και το δυναμικό που είχε όργωνε το γήπεδο,έβγαζε τα συκώτια του αντιπάλου,τέλειωνε φάσεις,έβγαζε έτοιμα καλάθια.Τώρα...όλο μπλοκάρει....
2)Ρακέτα...το επιθετικό ταλέντο του Σμιθ στο 4 και τα κορμιά Βουγιούκας-Μάριτς δεν είναι λίγα ακόμα και γι'αυτό το επίπεδο.Ο Βουγιούκας είναι αργός ναι...αλλά δεν υπάρχουν πολλά 5αρια στην Ευρώπη με την τεχνική του κατάρτιση και την ικανότητα να παίξουν με πλάτη.Ο δε Μάριτς...ναι φαίνεται μπουνταλάς...αλλά ξέρουμε τι παίκτης είναι,τον έχουμε δει τι έχει κάνει στο παρελθόν.Ασέλγησε πάνω σε όλην την Ευρώπη πρόπερσι...πέρσι ήταν 1ος ριμπάουντερ της ομάδας με τον μισό χρόνο του Φώτση,τραυματίστηκε...του θανατά,και εκεί που ήταν να μην επιστρέψει κάνει ένα καλό παιχνίδι στην Βαρκελώνη,βάζει το ληθαράκι του...και μας δίνει μια νίκη=πρωτάθλημα στο ΣΕΦ στους τελικούς κάνοντας όργια για 11'.
Μπορούμε να πάρουμε περισσότερα....και πρέπει.


Ωραίο ποστ! Συμφωνώ στο 99,9%. Μερικά ακόμη

bball.gif Η απόδοση του Καλάθη για μένα δεν είναι αρνητική έκπληξη. Ο παίχτης παίζει χωρίς σταματημό για 2η σεζόν σερί αφού το καλοκαίρι πήγε στην ΕΟ και μάλιστα εκεί έπαιζε και πολύ. Δε χ***κε κανείς για το σουτ του Καλάθη, σάμπως το είχαμε ποτέ για να το χάσουμε τώρα? Εκείνο που έχουμε χάσει είναι η ικανότητά του να σπρώχνει μπροστά την ομάδα καθώς και την ταχύτητά του στο τελείωμα των φάσεων.

bball.gif Για τον Τσαρτσαρή τα έχουμε πει για τον Μάικ τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Νομιζω ότι έχει να δώσει ακόμα στα κρίσιμα αλλά όντως παίζει πάρα πολύ . Για μένα ένα 15λεπτο άντε 20λεπτο το πολύ πρέπει να παίζει για να μας δώσει αυτά που μπορεί να μας δώσει. Εδώ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι προπονητές έχουν εμμονές. Και όσο πιο πετυχημένοι είναι τόσο δε σηκώνουν κουβέντα.Του Μπατιστ του έχει αδυναμία και αυτό φαίνεται. Δε θυμάμαι παιχνίδι που να μην έχει τελειώσει με τον Μάικ στο παρκέ.Εννοώ κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι.

bball.gif Προσωπικά τον Μάριτς τον πιστεύω και τον περιμένω. Ακόμα

bball.gif Θα συμφωνήσω ότι με τους ψηλούς το παλεύουμε το πράγμα, το θέμα είναι τι γίνεται πιο ψηλά. Ο Σάτο παίζει ; έχει ρόλο στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας; εγώ δε μπορώ να δω κάτι. Ο ΔΔ έχει γίνει πολύ προβλέψιμος και πολύ αργός. Ο Σάρας χθες ήταν εξαιρετικός αλλά με την Αρμάνι επικίνδυνος. Εγώ εκεί εντοπίζω το όποιο προβλημά μας φέτος

bball.gif Κάποιες άλλες χρονιές διαβάζαμε ότι εκεί γύρω στα Χριστούγεννα τους πλάκωνε στις μινι - προετοιμασίες και στα βάρη. Δεν αποκλείεται κάτι ανάλογο να έχει γίνει και φέτος. Άλλωστε τέλος Φλεβάρη δεν είμαστε και ποτέ στις καλές μας απ' όσο θυμάμαι





QUOTE (ALdaperan @ Mar 1 2012, 08:31 ) *
Πιστεύετε ότι αν πάμε F4 (που λογικά θα πάμε) , έχουμε ελπίδες απέναντι σε τσσκα ;
Για μπαρτσελόνα δε μιλάω γιατί είναι η ίδια ομάδα με πέρισυ (ίσως και λίγο χειρότερη) , οπότε παλεύεται η κατάσταση


ναι διότι πελατειακή σχέση έχουμε αναπτύξει και με αυτούς εδώ και πολλά χρόνια πράγμα το οποίο μετράει σε τέτοιες καταστάσεις και καλύτερο προπονητή έχουμε και η αύρα της μεγάλης ομάδας είναι σαφώς πιο έντονη σε μας.
Αρκεί να πάρουμε βοήθεια από σχεδόν όλους τους παίχτες και όχι από 2-3. Όχι τίποτα εξαιρετικό δηλαδή. Απλώς να παίξουν αυτό που μπορούν
priest
ποτε φτασαμε τελικο βρε παιδια?χαλαρωστε...

πρωτος στοχος για μενα ειναι να νικησουμε τα 2 εντος εδρας ματς με την μακαμπι...εως τωρα στα εντος τα εχουμε κανει σκατα συνεπως ας ειναι αυτος ο πρωτος μας στοχος.

δευτερος στοχος ειναι να νικησουμε ενα απο τα 2 εκτος εδρας ματς..οσον αφορα το φαιναλ 4 εχουμε δρομο ακομα.

τελος μακαρι να βελτιωθουν οι λογκαν,σμιθ και οι μαριτς,βουγιουκας ωστε να ξεκουραστουν οι διαμαντιδης,τσαρτσαρης και μπατιστ....σε αντιθετη περιπτωση ελπιζω να βελτιωθει ο διαμαντιδης γτ φαινεται αρκετα βαρης...

ALdaperan
το τοπ8 πότε ξεκινάει ;

Πρίν το πάσχα είναι ;
pete7
2O μαρτιου ξεκινα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.