Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αύξηση 'Αλματος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
aLienn46
Γεία σας! Εδώ και καιρό προσπαθώ να αυξήσω το άλμα μου.Εδώ και 2 μήνες κάνω καθημερινά 300 επαναλήψεις σχοινάκι.
Με έχει βοηθήσει ελάχιστα.Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα πρόγραμμα ασκήσεων ώστε να αυξήσω το άλμα μου.
Ευχαριστώ
maik23
φιλε αυτο που κανεις ειναι ενα πολυ μικρο μερος των ασκησεων για αυξηση αλματος.το σχοινακι και τα σκαλακια ως αποκλειστικες ασκησεις για αυξηση αλματος ανηκουν σε πολυ παλιες εποχες.

αν εισαι κατω απο 18-19 χρονων( εδω διαφωνουν πολλοι) και βεβαια αναλογα με την σωματοδομη σου θα πρεπει κατα την γνωμη μου να αρκεστεις σαυτα τα 2 συν καποιες ελαφριες ασκησεις σε γυμναστηριο με βαρακια και λαστιχα-αντιστασεις πανω στην κινησεις του μπασκετ.πλειομετρικες λεγονται.ρωτα κανεναν καλο γυμναστη κοντα σου να σου δειξει.χτυπα το και στο νετ για να δεις περιπου τι ειναι αυτες.

αν εισαι 18 χρονων και ανω εκτος απο αυτες(πλειομετρικες) χρειαζεσαι και ασκησεις δυνατες με βαρη-μπαρες.

να ξερεις οτι για το αλμα χρειαζεται να γυμνασεις ολο το σωμα σου και τις ειδικες ομαδες (τετρακεφαλους,γαμπες κ.λπ.) μαζι.ειναι λαθος να νομιζεις οτι γυμναζοντας μονο τα ποδια θα κανεις αλμα.εκτος αν εχεις γονιδια.αλλιως αν δεν γυμνασεις το ανω μερος που ειναι βαρυτερο και δεν φτιαξεις μυς εκει τοτε δεν προκειται να σηκωθεις περα απο ενα σημειο.

το αλμα χρειαζεται εξειδικευμενες ασκησεις σε ολο το σωμα .
aLienn46
QUOTE (maik23 @ Mar 28 2012, 21:51 ) *
φιλε αυτο που κανεις ειναι ενα πολυ μικρο μερος των ασκησεων για αυξηση αλματος.το σχοινακι και τα σκαλακια ως αποκλειστικες ασκησεις για αυξηση αλματος ανηκουν σε πολυ παλιες εποχες.

αν εισαι κατω απο 18-19 χρονων( εδω διαφωνουν πολλοι) και βεβαια αναλογα με την σωματοδομη σου θα πρεπει κατα την γνωμη μου να αρκεστεις σαυτα τα 2 συν καποιες ελαφριες ασκησεις σε γυμναστηριο με βαρακια και λαστιχα-αντιστασεις πανω στην κινησεις του μπασκετ.πλειομετρικες λεγονται.ρωτα κανεναν καλο γυμναστη κοντα σου να σου δειξει.χτυπα το και στο νετ για να δεις περιπου τι ειναι αυτες.

αν εισαι 18 χρονων και ανω εκτος απο αυτες(πλειομετρικες) χρειαζεσαι και ασκησεις δυνατες με βαρη-μπαρες.

να ξερεις οτι για το αλμα χρειαζεται να γυμνασεις ολο το σωμα σου και τις ειδικες ομαδες (τετρακεφαλους,γαμπες κ.λπ.) μαζι.ειναι λαθος να νομιζεις οτι γυμναζοντας μονο τα ποδια θα κανεις αλμα.εκτος αν εχεις γονιδια.αλλιως αν δεν γυμνασεις το ανω μερος που ειναι βαρυτερο και δεν φτιαξεις μυς εκει τοτε δεν προκειται να σηκωθεις περα απο ενα σημειο.

το αλμα χρειαζεται εξειδικευμενες ασκησεις σε ολο το σωμα .

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.! Ειμαι 14 και υψος 1,84 και βαρος 95 κιλα(δυστυχως)
Flash
QUOTE(aLienn46 @ Mar 28 2012, 22:19 ) *
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.! Ειμαι 14 και υψος 1,84 και βαρος 95 κιλα(δυστυχως)


Είσαι μικρός ακόμα και δε χρειάζεται να κάνεις πολλά βάρη. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να χάσεις βάρος (τουλάχιστον 10 κιλά) συνδυάζοντας αεροβική γυμναστική (η πλυομετρική που αναφέρει ο φίλος είναι καλή επιλογή) με προπόνηση αντίστασης χρησιμοιώντας το βάρος του σώματος σου (έλξεις, κάμψεις, βυθίσεις και κοιλιακοί καλύπτουν τις περισσότερες μυικές ομάδες και είναι ασκήσεις συνεργειών αντί απομόνωσης οπότε τα οφέλη έρχονται γρηγορότερα) και μια διατροφή στην οποία να προσέχεις λίγο λίπη/υδατάνθρακες και να αυξήσεις τις πρωτεϊνές (όχι υπερβολές, πιτσιρικάς είσαι και θα τις φας και τις πίτσες σου).
aLienn46
QUOTE (Flash @ Mar 29 2012, 00:57 ) *
Είσαι μικρός ακόμα και δε χρειάζεται να κάνεις πολλά βάρη. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να χάσεις βάρος (τουλάχιστον 10 κιλά) συνδυάζοντας αεροβική γυμναστική (η πλυομετρική που αναφέρει ο φίλος είναι καλή επιλογή) με προπόνηση αντίστασης χρησιμοιώντας το βάρος του σώματος σου (έλξεις, κάμψεις, βυθίσεις και κοιλιακοί καλύπτουν τις περισσότερες μυικές ομάδες και είναι ασκήσεις συνεργειών αντί απομόνωσης οπότε τα οφέλη έρχονται γρηγορότερα) και μια διατροφή στην οποία να προσέχεις λίγο λίπη/υδατάνθρακες και να αυξήσεις τις πρωτεϊνές (όχι υπερβολές, πιτσιρικάς είσαι και θα τις φας και τις πίτσες σου).

χαχαχαχ! Σε ευχαριστώ και εσένα αδερφε smile.gif Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας!
maik23
καλα κανεις και γελας αλλα εχεις πολυ δουλεια! ακουσε αυτα που σου ειπαμε και αυτο που σου λεει για την διατροφη ειναι το ιδιο σημαντικο με την γυμναστικη.πρεπει να μετατρεψεις το λιπος σου σε μυικη μαζα.κανε μετρησεις σε διαιτολογο και παρε διατροφη και μετα πανε σε γυμναστη διαβασμενο και της εμπιστοσυνης σου και αρχισε δουλεια.μην αρκεστεις σε γενικοτητες που σου ειπαμε.αυτα ειναι η γενικη κατευθυνση.να δουλεψεις μονο με ειδικους για καλυτερο αποτελεσμα και χωρις στερησεις και τραυματισμους.
να ξερεις οτι δεν υπαρχει γρηγορο αποτελεσμα! θελει πειθαρχια,αφοσιωση και διαρκεια για να πετυχεις τον στοχο σου και μετα μια καλη συντηρηση.ολα αυτα ομως σε βαθος χρονου.το τι θα πετυχεις εξαρταται απο τον οργανισμο σου και κατα ποσο και για ποσο θα τηρησεις τα 3 υπογραμμισμενα .

και οταν αρχισεις και κουραζεσαι να σκεφτεσαι το αποτελεσμα στο μελλον.αυτη η σκεψη θα σε κρατα στον στοχο σου.ειναι ωραιες αυτες οι προσπαθειες,καντην για να μαθεις πολλα για τον ευατο σου.

στα λεω αυτα γιατι εισαι μικρος και ξερω οτι τα θελεις τωρα!!
aLienn46
Δοκίμασα το Air Alert 3 και ειδα αποτελεσματα! εφτασα την στεφανη.! Σας το προτεινω wink.gif
Tapanic
Εαν εχω χρονο θα το ξεκινησω το καλοκαιρακι...!2 μηνες εμειναν μονο...μετα ετοιμαζομαι για τρελες ΠΤΗΣΕΙΣ! w00t.gif
str
με βαση το μνημονιο 2 παγωνουν ολες οι αυξησεις..και του αλματος...ΤΕΛΟΣ
Tapanic
Mας κοψανε μισθους,συνταξεις και συμφωνα με ερευνα μας εκοψε και το...σεξ!Μαλιστε κυριε μας εκοψαν και την παραγωγικοτητα...δεν εχουμε ορεξη ουτε για το φικι-φικι μας!Ως εδω κ μη παρεκει,το αλμα που θελω να αποκτησω δεν θα μου το κοψει κανενας να παει να χεστει η μερκελ το μνημονιο κ ΟΛΑ! smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
jonhy
blove.gif bball.gif
ενας αλλος σημαντικος παραγοντας, οχι τοσο για το αλμα, αλλα γενικα για την ταχυτητα κλπ ειναι και η ευλυγισια των μυων .προσπαθησε να κανεις καθημερινα η τελος παντως συχνα ασκησεις ευλυγισιας δηλ διατασεις(κυριως στα ποδια)
οσον αφορα το αλμα πρεπει να δυναμωσεις τα ποδια.ομως οπως ειπε ενας φιλος παραπανω ειναι αναγκαιο να ενδυναμωσεις και το ανω μερος του κορμου.σε αυτη την φαση που εισαι ξεκινα με ασκησεις με το βαρος του σωματος πχ καμψεις κοιλιακους ραχιαιους .
και κατι τελευταιο πρεπει να συνδυαζεις τις ασκησεις ενδυναμωσης των ποδιων (ημικαθισματα,με λαστιχα και ακροστασιες) με πλειομετρικες πχ βαθια αλματα απο θεση ημικαθισματος διοτι μονο με την ενδυναμωση δεν γινεται δουλεια
spiderP
Ρε παιδιά, αυτά τα βαθιά καθίσματα δε θα του διαλύσουν τα γόνατα του παιδιού;
Σε τέτοια ηλικία θέλει μέτρια και συνεχή προπόνηση. Εφόσον ακόμα ψηλώνει κάποιος, πρέπει να πάει χαλαρά αν θέλει να έχει μετά διάρκεια.
Στα βάρη όχι πολλά κιλά.
Επαναλαμβάνω, όχι πολλά κιλά.
Πολλές επαναλήψεις ναι, στην παραμικρή ενόχληση σε άρθρωση συναγερμός, αλλαγή άσκησης ή ελαχιστοποίηση της παρούσας.
Το άλμα θέλει δυνατή πλάτη. Θέλει γερούς ώμους, γερό κορμί. Δυναμικούς μύες, όχι απαραίτητα ισχυρούς αλλά γρήγορους, πώς να το πω. Τα ισχυρά άλματα στην προπόνηση να γίνονται μετά από καλό ζέσταμα, με διατάσεις και λίγο σπριντ για να πάρει μπρος η αναερόβια. Μετά τα 18-20, μπορούν να αρχίσουν οι πιο σκληρές ασκήσεις, αλλά με τίποτα πιο πριν γιατί ελλοχεύουν τραυματισμοί. Κι αν έχουν δει τα μάτια μου.
john_dinos
QUOTE (aLienn46 @ Apr 10 2012, 22:40 ) *
Δοκίμασα το Air Alert 3 και ειδα αποτελεσματα! εφτασα την στεφανη.! Σας το προτεινω wink.gif

Νομίζω πως το air alert δεν είναι κατάλληλο για την ηλικία των 14.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.