Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΝΩΣΗ ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Γενικές Συζητήσεις
MITSO_BC
Παρακολουθω απο καιρο σαν επισκεπτης του forum ολα τα θεματα που αφορουν τα τοπικα πρωταθληματα Αττικης και δεν εχω συνειδητοπιειση ακομα εαν ειναι καλο που υπαρχουν δυο ενωσεις στην Αττικη γι αυτο εφτιαξα αυτο Δημοψηφισμα για να πουν οι παικτες, οι παραγοντες , οι φιλαθλοι την αποψη τους... εαν θελετε δικαιολογηστε την απαντηση σας.... ευχαριστω πολυ...
KSNRKO
ωραιο ποστ....εγω προσωπικα ψηφισα ναι και ο λογος ειναι οτι υπαρχει μεγαλο χασμα δυναμικοτητας και στην Δ κατηγορια....Θα ηταν πολυ πιο ενδιαφερον ενα πρωταθλημα που θα ειχε και πεμπτη και εκτη κατηγορια οπως παλια...
nikefalin
QUOTE(KSNRKO @ Jan 29 2010, 13:27 ) *
ωραιο ποστ....εγω προσωπικα ψηφισα ναι και ο λογος ειναι οτι υπαρχει μεγαλο χασμα δυναμικοτητας και στην Δ κατηγορια....Θα ηταν πολυ πιο ενδιαφερον ενα πρωταθλημα που θα ειχε και πεμπτη και εκτη κατηγορια οπως παλια...


Δίκιο έχετε, ο διαχωρισμός έγινε από ένα γινάτι του συχωρεμένου του Π.Καπαγέρωφ, μετά από τόσα χρόνια δε φαίνεται το "πείραμα" να περπατά. Είναι καιρός να ανοίξει η ίδια η ΕΟΚ το θέμα.

mckladi
QUOTE(nikefalin @ Jan 29 2010, 14:21 ) *
Δίκιο έχετε, ο διαχωρισμός έγινε από ένα γινάτι του συχωρεμένου του Π.Καπαγέρωφ, μετά από τόσα χρόνια δε φαίνεται το "πείραμα" να περπατά. Είναι καιρός να ανοίξει η ίδια η ΕΟΚ το θέμα.


Καλή η ένωση αλλά δεν πιστεύω ότι ένα σωματείο από τη Βούλα μπορεί εύκολα να ταξιδέψει μέχρι την Άνοιξη που είναι στην άλλη άκρη ή από την Κηφισιά στη Μάνδρα...

Οι αποστάσεις είναι τεράστιες.. εδώ μετακινήσεις από Βάρη στην Ελευσίνα και υπάρχειο γκρίνια... σαν σύνολο ομάδων ναι και σαν ανταγωνισμός αλλα για θέμα μετακινήσεων είναι πολύ δύσκολο
MANOLIS24
QUOTE(mckladi @ Jan 29 2010, 15:54 ) *
Καλή η ένωση αλλά δεν πιστεύω ότι ένα σωματείο από τη Βούλα μπορεί εύκολα να ταξιδέψει μέχρι την Άνοιξη που είναι στην άλλη άκρη ή από την Κηφισιά στη Μάνδρα...

Οι αποστάσεις είναι τεράστιες.. εδώ μετακινήσεις από Βάρη στην Ελευσίνα και υπάρχειο γκρίνια... σαν σύνολο ομάδων ναι και σαν ανταγωνισμός αλλα για θέμα μετακινήσεων είναι πολύ δύσκολο


αυτο λυνετε ανετα με θεσπιση γρωγραφικων κριτηριων για καθε κατηγορια....
nikefalin
QUOTE(mckladi @ Jan 29 2010, 15:54 ) *
Καλή η ένωση αλλά δεν πιστεύω ότι ένα σωματείο από τη Βούλα μπορεί εύκολα να ταξιδέψει μέχρι την Άνοιξη που είναι στην άλλη άκρη ή από την Κηφισιά στη Μάνδρα...

Οι αποστάσεις είναι τεράστιες.. εδώ μετακινήσεις από Βάρη στην Ελευσίνα και υπάρχειο γκρίνια... σαν σύνολο ομάδων ναι και σαν ανταγωνισμός αλλα για θέμα μετακινήσεων είναι πολύ δύσκολο


Στην ΕΣΚΑ υπάρχουν ήδη μετακινήσεις "φωτιά" , Ορωπός - Λαγονήσι ή Ανάβυσσος για παράδειγμα ή όπου Ορωπός βάλτε Κρυονέρι, Γραμματικό , Ροδόπολη, κλπ κλπ. Με καλή θέληση όλα γίνονται. Και γεωγραφικά κριτήρια και άλλες ιδέες μπορούν να μπουν. Θέληση να υπάρχει μόνο και ανοιχτά μυαλά.

Σταχυοφόρος
QUOTE(mckladi @ Jan 29 2010, 15:54 ) *
Καλή η ένωση αλλά δεν πιστεύω ότι ένα σωματείο από τη Βούλα μπορεί εύκολα να ταξιδέψει μέχρι την Άνοιξη που είναι στην άλλη άκρη ή από την Κηφισιά στη Μάνδρα...

Οι αποστάσεις είναι τεράστιες.. εδώ μετακινήσεις από Βάρη στην Ελευσίνα και υπάρχειο γκρίνια... σαν σύνολο ομάδων ναι και σαν ανταγωνισμός αλλα για θέμα μετακινήσεων είναι πολύ δύσκολο



Κηφισιά - Μάνδρα 15 λεπτά από Αττική οδό rolleyes.gif

Βάρη/Σαρωνίδα με Ελευσίνα/Μέγαρα πχ;



Οργάνωση θέλει, πρόγραμμα. Όχι πείσμα και συμφέροντα.
nikkla
[size="2"][/size]Ναι, θα πρέπει να ενωθούν.
Η πολυδιάσπαση δεν βοηθάει κανέναν παρα μόνον (και αυτό πρόσκαιρα) τα προσωπικά μικροσυμφέροντα.
Νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρχουν τρεις κατηγορίες : Η Α΄ΕΣΚΑ (όπου το τελικό Α θα σημαίνει Αττικής και θα περιλαμβάνει την Αθήνα) με έναν όμιλο και 14 ή 16 ομάδες. Η Β΄ΕΣΚΑ με δύο ομίλους των 16 ομάδων ο καθένας. Η Γ΄ΕΣΚΑ επίσης με δύο ομίλου της 16 ομάδων ο καθένας. Σύνολο ομάδων 78-80.
Η αναδιάρθρωση να γίνει εύλογη αφορμή ώστε να επαναπροσδιοριστεί -σε σταθερή βάση και όχι στη λογική "ακκορντεόν" ο αριθμός των ομάδων που ανεβαίνουν στη Γ΄Εθνική και αυτών που πέφτουν απο τη Γ΄Εθνική στην Α΄ΕΣΚΑ. Αυτό θα προσδιορίσει φυσιολογικά και την ανάλογη σχέση στις άλλες κατηγορίες.
Είναι καιρός η λογική του "Καποδίστρια" ή του "Καλλικράτη" περί ανάπτυξης και ενδυνάμωσης περιφερειών και πόλεων, να φτάσει και στα ομάδικά αθλήματα ώστε να αποκτήσσουμε ισχυρό και με πραγματική υποδομή μπάσκετ.
MANOLIS24
QUOTE(nikkla @ Feb 3 2010, 13:56 ) *
[size="2"][/size]Ναι, θα πρέπει να ενωθούν.
Η πολυδιάσπαση δεν βοηθάει κανέναν παρα μόνον (και αυτό πρόσκαιρα) τα προσωπικά μικροσυμφέροντα.
Νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρχουν τρεις κατηγορίες : Η Α΄ΕΣΚΑ (όπου το τελικό Α θα σημαίνει Αττικής και θα περιλαμβάνει την Αθήνα) με έναν όμιλο και 14 ή 16 ομάδες. Η Β΄ΕΣΚΑ με δύο ομίλους των 16 ομάδων ο καθένας. Η Γ΄ΕΣΚΑ επίσης με δύο ομίλου της 16 ομάδων ο καθένας. Σύνολο ομάδων 78-80.
Η αναδιάρθρωση να γίνει εύλογη αφορμή ώστε να επαναπροσδιοριστεί -σε σταθερή βάση και όχι στη λογική "ακκορντεόν" ο αριθμός των ομάδων που ανεβαίνουν στη Γ΄Εθνική και αυτών που πέφτουν απο τη Γ΄Εθνική στην Α΄ΕΣΚΑ. Αυτό θα προσδιορίσει φυσιολογικά και την ανάλογη σχέση στις άλλες κατηγορίες.
Είναι καιρός η λογική του "Καποδίστρια" ή του "Καλλικράτη" περί ανάπτυξης και ενδυνάμωσης περιφερειών και πόλεων, να φτάσει και στα ομάδικά αθλήματα ώστε να αποκτήσσουμε ισχυρό και με πραγματική υποδομή μπάσκετ.


Συνφωνο απολυτα με τα λεγομενα σου..το θεμα ειναι οτι αυτην την στιγμη υπαρχουν συνολικα σε ΕΣΚΑ ( Α , Β , Γ , Δ ) και ΕΣΚΑΝΑ ( Α, Β, Γ, Δ ) 171 σωματεια ....στο σχεδιο σου αναφερεις 78 - 80 ομαδες .....τι θα γινει με τις υπολοιπες ;;;
nikkla
QUOTE(MANOLIS24 @ Feb 3 2010, 14:44 ) *
Συνφωνο απολυτα με τα λεγομενα σου..το θεμα ειναι οτι αυτην την στιγμη υπαρχουν συνολικα σε ΕΣΚΑ ( Α , Β , Γ , Δ ) και ΕΣΚΑΝΑ ( Α, Β, Γ, Δ ) 171 σωματεια ....στο σχεδιο σου αναφερεις 78 - 80 ομαδες .....τι θα γινει με τις υπολοιπες ;;;


Μπορεί να υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής ώστε να φανεί ποιές απο αυτές τις ομάδες είναι υπαρκτές, αυτάρκεις και ποιές όχι. Στην πραγματικότητα νομίζω ότι δεν είναι περισσότερες απο 80 αυτές που μπορεί να σταθούν και να διεκδικήσουν πράγματα. Αλλά για να μην καταργήσει κανείς τις υπόλοιπες απο το δικαίωμα συμμετοχής σε εθνικές κατηγορίες, λογικό είναι να υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής, με τη σαφή διευκρίνιση ότι σε ένα χρόνο, ή σε δύο χρόνια, το τελικό σχήμα θα είναι αυτό των 3 κατηγοριών με 5 ομίλους και 78-80 ομάδες. ΄Ετσι, όλοι θα ξέρουν που πάνε και θα κάνουν το σχεδιασμό ανάλογα με τις πραγματικές τους δυνάμεις και με τα νέα δεδομένα.
MITSO_BC
QUOTE(nikkla @ Feb 3 2010, 15:35 ) *
Μπορεί να υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής ώστε να φανεί ποιές απο αυτές τις ομάδες είναι υπαρκτές, αυτάρκεις και ποιές όχι. Στην πραγματικότητα νομίζω ότι δεν είναι περισσότερες απο 80 αυτές που μπορεί να σταθούν και να διεκδικήσουν πράγματα. Αλλά για να μην καταργήσει κανείς τις υπόλοιπες απο το δικαίωμα συμμετοχής σε εθνικές κατηγορίες, λογικό είναι να υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής, με τη σαφή διευκρίνιση ότι σε ένα χρόνο, ή σε δύο χρόνια, το τελικό σχήμα θα είναι αυτό των 3 κατηγοριών με 5 ομίλους και 78-80 ομάδες. ΄Ετσι, όλοι θα ξέρουν που πάνε και θα κάνουν το σχεδιασμό ανάλογα με τις πραγματικές τους δυνάμεις και με τα νέα δεδομένα.


αυτο το συστημα που προτεινεις φιλε μου ισχυε και το 1995 δηλαδη ακριβως πριν την διασπαση : Α κατηγορια 16 ομαδες , Β κατηγορια 2 ομιλοι των 14 , Γ κατηγορια 3 ομιλοι των 16.....με μονη διαφορα στην Δ κατηγορια τοτε συμμετειχαν 111 ομαδες !!!! χωρισμενοι 18 ομιλους ανα 6 ομαδες !!!! ( κατι σαν το συστημα των παιδο εφηβικων ) που προκρινονταν στην επομενη φαση οι 3 απο καθε ομιλο ......


υ.γ. δεν ειμαι μεγαλος σε ηλικια ............. smiley.gif απλως εχει τυχει λογω επαγγελματος να ανατρεξω σε αρχεια εφημεριδων....
ikarosbc
QUOTE(nikkla @ Feb 3 2010, 15:35 ) *
Μπορεί να υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής ώστε να φανεί ποιές απο αυτές τις ομάδες είναι υπαρκτές, αυτάρκεις και ποιές όχι. Στην πραγματικότητα νομίζω ότι δεν είναι περισσότερες απο 80 αυτές που μπορεί να σταθούν και να διεκδικήσουν πράγματα. Αλλά για να μην καταργήσει κανείς τις υπόλοιπες απο το δικαίωμα συμμετοχής σε εθνικές κατηγορίες, λογικό είναι να υπάρξει μια περίοδος προσαρμογής, με τη σαφή διευκρίνιση ότι σε ένα χρόνο, ή σε δύο χρόνια, το τελικό σχήμα θα είναι αυτό των 3 κατηγοριών με 5 ομίλους και 78-80 ομάδες. ΄Ετσι, όλοι θα ξέρουν που πάνε και θα κάνουν το σχεδιασμό ανάλογα με τις πραγματικές τους δυνάμεις και με τα νέα δεδομένα.

Καλησπερα.
Μπορεις να αναλυσεις σε παρακαλω λιγο παραπανω αυτο που λες για υπαρκτες, αυταρκεις και γι' αυτες τις ομαδες που μπορουν να σταθουν;
Κι αν θα υπαρχει περιοδος προσαρμογης αυτη πως θα λειτουργησει;

Γιατι οποια ομαδα μπορει να πληρωσει τα 60-70 ευρω της δηλωσης συμμετοχης και εχοντας απο 5 παιδακια σε παιδικο-εφηβικο, τουλαχιστον στην ΕΣΚΑΝΑ, μπορει να συμμετεχει στο πρωταθλημα.
apkos
[quote name='MITSO_BC' date='Feb 3 2010, 16:36 ' post='381221']
αυτο το συστημα που προτεινεις φιλε μου ισχυε και το 1995 δηλαδη ακριβως πριν την διασπαση : Α κατηγορια 16 ομαδες , Β κατηγορια 2 ομιλοι των 14 , Γ κατηγορια 3 ομιλοι των 16.....με μονη διαφορα στην Δ κατηγορια τοτε συμμετειχαν 111 ομαδες !!!! χωρισμενοι 18 ομιλους ανα 6 ομαδες !!!! ( κατι σαν το συστημα των παιδο εφηβικων ) που προκρινονταν στην επομενη φαση οι 3 απο καθε ομιλο ......


υ.γ. δεν ειμαι μεγαλος σε ηλικια ............. smiley.gif απλως εχει τυχει λογω επαγγελματος να ανατρεξω σε αρχεια εφημεριδων....


Η μη ύπαρξη Δ κατηγορίας είναι μια σημαντική διαφορά, δεν είναι;
Συμφωνώ με την πρόταση και λέω πως η Δ κατηγορία μπορεί να αντικατασταθεί με ενίσχυση τοπικών πρωταθλημάτων σε γεωγραφική βάση. Δηλαδή όσες ομάδες δεν μπορούν να σταθούν σε εθνική κατηγορία ας παίξουν τοπικό και ας δώσουν βάση στα φυτώρια. Πάντως ότι μοιάζει η πρόταση του με το σύστημα του 95 δεν είναι απαραιτήτως κακό...
ikarosbc
Η μη ύπαρξη Δ κατηγορίας είναι μια σημαντική διαφορά, δεν είναι;
Συμφωνώ με την πρόταση και λέω πως η Δ κατηγορία μπορεί να αντικατασταθεί με ενίσχυση τοπικών πρωταθλημάτων σε γεωγραφική βάση. Δηλαδή όσες ομάδες δεν μπορούν να σταθούν σε εθνική κατηγορία ας παίξουν τοπικό και ας δώσουν βάση στα φυτώρια. Πάντως ότι μοιάζει η πρόταση του με το σύστημα του 95 δεν είναι απαραιτήτως κακό...
[/quote]


Συγγνωμη φιλε αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις.
Δ κατηγορια υπαρχει στα πρωταθληματα ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ που ειναι τοπικα.
Δεν υπαρχει Δ εθνικη κατηγορια.
apkos
QUOTE(ikarosbc @ Feb 4 2010, 01:18 ) *
Η μη ύπαρξη Δ κατηγορίας είναι μια σημαντική διαφορά, δεν είναι;
Συμφωνώ με την πρόταση και λέω πως η Δ κατηγορία μπορεί να αντικατασταθεί με ενίσχυση τοπικών πρωταθλημάτων σε γεωγραφική βάση. Δηλαδή όσες ομάδες δεν μπορούν να σταθούν σε εθνική κατηγορία ας παίξουν τοπικό και ας δώσουν βάση στα φυτώρια. Πάντως ότι μοιάζει η πρόταση του με το σύστημα του 95 δεν είναι απαραιτήτως κακό...



Συγγνωμη φιλε αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις.
Δ κατηγορια υπαρχει στα πρωταθληματα ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ που ειναι τοπικα.
Δεν υπαρχει Δ εθνικη κατηγορια.


Σωστό, λάθος έκφραση η "εθνική κατηγορία". Παραμένει η σκέψη για ενίσχυση των τοπικών χωρίς να εντάσσονται σε κατηγορία, αλλά σε ευρύτερη περιοχή π.χ. Και οι πρώτοι των περιοχών να ανεβαίνουν στη Γ κατηγορία. Σκέψεις και ιδέες είναι, καλό είναι να τις ανταλάσσουμε.
nikkla
QUOTE(ikarosbc @ Feb 3 2010, 16:46 ) *
Καλησπερα.
Μπορεις να αναλυσεις σε παρακαλω λιγο παραπανω αυτο που λες για υπαρκτες, αυταρκεις και γι' αυτες τις ομαδες που μπορουν να σταθουν;
Κι αν θα υπαρχει περιοδος προσαρμογης αυτη πως θα λειτουργησει;

Γιατι οποια ομαδα μπορει να πληρωσει τα 60-70 ευρω της δηλωσης συμμετοχης και εχοντας απο 5 παιδακια σε παιδικο-εφηβικο, τουλαχιστον στην ΕΣΚΑΝΑ, μπορει να συμμετεχει στο πρωταθλημα.


Αυτάρκεις και υπαρκτές είναι οι ομάδες που έχουν υποδομές, στοιχειώδεις πόρους, σχέδιο και στόχους.
Δεν πρόκειται για τα τυπικά αλλά για τα ουσιαστικά προσόντα. Τα 70 ευρώ όλοι τα δίνουν, όπως και όλοι μπορούν να βρουν "πέντε παιδάκια" για να δικαιολογήσπουν συμμετοχή. Πρέπει να υπάρξουν άλλα κριτήρια, ποιοτικά και ποσοτικά, τα αποτελέσματα των οποίων να αποδεικνύονται σε βάθος χρόνου, μια πενταετία συνέπειας σε όσα (θα ζητούνται). Η περίοδος προσαρμογής λειτουργεί εξομαλυντικά γι΄αυτό που έρχεται. Κι όταν όλοι ξέρουν πως αυτό που έρχεται περιλαμβάνει τις εξής συγκεκρειμένες κατηγορίες με σαφή αριθμό ομάδων, ξέρουν πως θα βαδίσουν και τι θα διεκδικήσουν.

QUOTE(ikarosbc @ Feb 3 2010, 16:46 ) *
Καλησπερα.
Μπορεις να αναλυσεις σε παρακαλω λιγο παραπανω αυτο που λες για υπαρκτες, αυταρκεις και γι' αυτες τις ομαδες που μπορουν να σταθουν;
Κι αν θα υπαρχει περιοδος προσαρμογης αυτη πως θα λειτουργησει;

Γιατι οποια ομαδα μπορει να πληρωσει τα 60-70 ευρω της δηλωσης συμμετοχης και εχοντας απο 5 παιδακια σε παιδικο-εφηβικο, τουλαχιστον στην ΕΣΚΑΝΑ, μπορει να συμμετεχει στο πρωταθλημα.


Υπαρκτές και αυτάρκεις είναι όσες έχουν υποδομές, στοιχειώδεις πόρους, στόχους και σχέδιο.
Δεν πρόκειται για τα τυπικά αλλά για τα ουσιαστικά προσόντα. Τα 70 ευρώ όλοι τα δίνουν και όλοι μπορούν να δηλώσουν "πέντε παιδάκια" για να εξασφαλίσουν συμμετοχή. Τα ουσιαστικά προσόντα πρέπει να αναζητηθούν στην ιστορία της κάθε ομάδας, τη συνέπειά της την τελευταία πενταετία π.χ. και στην εικόνα που σήμερα παρουσιάζει σε ότι αφορά την οργανωτική της δομή και την αθλητική της επάρκεια. Η περίοδος προσαρμογής λειτουργεί εξομαλυντικά γι΄αυτό που έρχεται. ΄Ολοι θα ξέρουν ότι μετά απο δυό χρόνια π.χ. θα υπάρχουν αυτές οι κατηγορίες με συγκεκριμένο αριθμό ομάδων. Έτσι θα προετοιμαστούν κατάλληλα ξέροντας που στοχεύουν και τι μπορούν να διεκδικήσουν.
MANOLIS24
Σαν απλος θεατης θεωρω καλο που υπαρχουν 171 σωματεια στα τοπικα πρωταθληματα μονο και μονο εαν σκεφτουμαι οτι τουλαχιστον ο καθε συλλογος διατηρει και παιδικο και εφηβικο τμημα και πρσφερουν καποια διεξοδα στην νεους αυτης της τσιμεντουπολης...Μην ξεχναμε οτι ενας απο τους καλυτερους μπασκετμπολιστες στον κοσμο ο Θοδωρης Παπαλουκας ξεκινησε την καριερα του απο τον Εθνικο Ελληνορωσων που αυτην την περιοδο παραπαιει ... Οι ανθρωποι της Παλατιανης το καλοκαιρι θα πρεπει να ηταν παρα πολυ περηφανοι που ενα δικο τους παιδι ο Καλαμποκης εφτασε στο τριτο σκαλι του βαθρου με την Εθνικη μας ομαδα στο Ευρωμπασκετ ..... το ιδιο ισχυει και για τους Κυριαρχους που δεν εχουν καταφερει να αγωνιστουν πανω απο την Γ ΕΣΚΑΝΑ αλλα αυτο δεν τους εμποδιζει να αισθανονται περηφανοι για τον Κωστα Καιμακογλου που φορεσε στο στηθος του το χαλκινο μεταλιο στο προηγουμενο ευρωμπασκετ.... και υπαρχουν και πολλοι αλλοι ακομα.....
Κατεμε και κλεινωντας θεωρω οτι το σημαντικοτερο κριτηριο θα πρεπει να εχει να κανει με τις ακαδημιες της καθες ομαδας....
ikarosbc
QUOTE(nikkla @ Feb 4 2010, 14:08 ) *
Αυτάρκεις και υπαρκτές είναι οι ομάδες που έχουν υποδομές, στοιχειώδεις πόρους, σχέδιο και στόχους.
Δεν πρόκειται για τα τυπικά αλλά για τα ουσιαστικά προσόντα. Τα 70 ευρώ όλοι τα δίνουν, όπως και όλοι μπορούν να βρουν "πέντε παιδάκια" για να δικαιολογήσπουν συμμετοχή. Πρέπει να υπάρξουν άλλα κριτήρια, ποιοτικά και ποσοτικά, τα αποτελέσματα των οποίων να αποδεικνύονται σε βάθος χρόνου, μια πενταετία συνέπειας σε όσα (θα ζητούνται). Η περίοδος προσαρμογής λειτουργεί εξομαλυντικά γι΄αυτό που έρχεται. Κι όταν όλοι ξέρουν πως αυτό που έρχεται περιλαμβάνει τις εξής συγκεκρειμένες κατηγορίες με σαφή αριθμό ομάδων, ξέρουν πως θα βαδίσουν και τι θα διεκδικήσουν.


Φιλε μου σ' ευχαριστω για τις διευκρινησεις.
Με την ενωση των ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ συμφωνω, αλλα με ορους και προϋποθεσεις.
Δηλαδη να γινει, αλλα με μια αναδιαρθρωση των κατηγοριων και επιλογη των ομαδων που δραστηριοποιουνται
στην κατευθυνση της αναδειξης ταλεντων.
Αυτος ειναι αλλωστε ο σκοπος της αναπτυξης του ερασιτεχνικου αθλητισμου.

Γνωμη μου ειναι οτι οσες ομαδες θελουν να συμμετεχουν στο πρωταθλημα, θα πρεπει να εχουν διαπιστωμενα,
οργανωμενες ακαδημιες εκμαθησης μπασκετ, με ικανο αριθμο παιδιων και εμπειρους διπλοματουχους προπονητες.
Ολα αυτα ομως και πολλα αλλα, οπως π.χ. δημιουργια καταλληλων αθλητικων χωρων (κλειστα), απαιτουν παρεμβαση
και ουσιαστικη συμμετοχη της Πολιτειας, μ' ενα ολοκληρωμενο προγραμμα για την αναπτυξη του αθλητισμου, σ' ολα τα επιπεδα, στη χωρα μας.
Εχω αναφερθει σε διαφορα ποστ μου στο τι και πως μπορει αυτο να γινει.

Πεποιθηση μου ειναι οτι δεν προκειται να γινει καμμια ουσιαστικη παρεμβαση της Πολιτειας, γιατι στερειται αθλητικου οραματος για τη χωρα μας.
Οποτε θεωρω οτι με τις υφισταμενες συνθηκες, αυτη η ενωση των ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ, δεν θα εχει κανενα οφελος
για τους συλλογους και τον αθλητισμο γενικοτερα.

Η ΕΣΚΑΝΑ δημιουργηθηκε πιστευω για να εχει κι ο νομος Πειραια μια Ενωση, αλλα λογω του μικρου αριθμου των ομαδων πηρε κι ενα κομματι απο τις νοτιοανατολικες συνοικιες της Αθηνας.
Δεν ειμαι τοπικιστης και μου ειναι αδιαφορο σε ποια Ενωση θα ανηκει η ομαδα που δραστηριοποιουμαι.
Η ουσια για μενα ειναι ο αθλητισμος να εχει σωστες, γερες και υγιεις βασεις.
Δεν αρκει η εθελοντικη ή η οικονομικη μονο προσφορα καποιων, κατω μαλιστα απο αντιξοες συνθηκες.
Τα θεμελια δυστυχως ειναι ξυλινα και σαθρα.

Για να υπαρχει σωστος αθλητισμος ειναι απαραιτητη η ουσιαστικη παρεμβαση και συμμετοχη της Πολιτειας.
Χωρις αυτες τις προϋποθεσεις νομιζω οτι δεν μπορουμε να συζηταμε.
MANOLIS24
Σε περιπτωση που γινει η ενωση ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ και με τον τωρινο αριθμο ομαδων ( 171 ) θα προτεινα το εξης συστημα:

Α1 Κατηγορια 14 ομαδες
Α2 Κατηγορια 28 ομαδες χωρισμενες σε 2 ομιλους
Β Κατηγορια 36 ομαδες χωρισμενες σε 3 ομιλους με γεωγραφικα κριτηρια
Γ Κατηγορια 48 ομαδες χωρισμενες σε 4 ομιλους με γεωγραφικα κριτηρια
Δ Κατηγορια 45 ομαδες χωρισμενες σε 5 ομιλους με γεωγραφικα κριτηρια

την ονομασια την εκανα ενδεικτικα ( Α1 , Α2 , Β , Γ , Δ) μπορει να παραμεινη και ισχυειουσα ονομασια των κατηγοριων ( Α , Β , Γ, Δ , Ε )
Blue1965White
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να γίνει περαιτέρω διάσπαση. Είναι πολύ άδικο να ανεβαίνουν στη Γ' εθνική επαρχιακές ομάδες που αν έπαιζαν με τον ουραγό της Α' ΕΣΚΑ ή Α' ΕΣΚΑΝΑ θα έχαναν με 30 πόντους. Σε τελική ανάλυση μιλάμε για αμιγώς ερασιτεχνικό αθλητισμό (τυπικά τουλάχιστον αλλά πρέπει να γίνει και στην πραγματικότητα έτσι). Θα πρέπει οποιοσδήποτε να έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει ακόμη και αν δεν έχει λεφτά, υποδομές, προοπτικές ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο.
Όποιος έχει βλέψεις να ανέβει τις κατηγορίες ας κάνει ότι θεωρεί απαραίτητο για να το πετύχει και οι γονείς που θέλουν τα παιδιά τους να κάνουν καριέρα ας επιλέγουν αυτές τις ομάδες που προσφέρουν τις προϋποθέσεις. Όσοι θέλουν να κάνουν το χαβαλέ τους να έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.
MITSO_BC
QUOTE(Blue1965White @ Feb 12 2010, 16:27 ) *
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να γίνει περαιτέρω διάσπαση. Είναι πολύ άδικο να ανεβαίνουν στη Γ' εθνική επαρχιακές ομάδες που αν έπαιζαν με τον ουραγό της Α' ΕΣΚΑ ή Α' ΕΣΚΑΝΑ θα έχαναν με 30 πόντους. Σε τελική ανάλυση μιλάμε για αμιγώς ερασιτεχνικό αθλητισμό (τυπικά τουλάχιστον αλλά πρέπει να γίνει και στην πραγματικότητα έτσι). Θα πρέπει οποιοσδήποτε να έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει ακόμη και αν δεν έχει λεφτά, υποδομές, προοπτικές ή δε ξέρω και εγώ τι άλλο.
Όποιος έχει βλέψεις να ανέβει τις κατηγορίες ας κάνει ότι θεωρεί απαραίτητο για να το πετύχει και οι γονείς που θέλουν τα παιδιά τους να κάνουν καριέρα ας επιλέγουν αυτές τις ομάδες που προσφέρουν τις προϋποθέσεις. Όσοι θέλουν να κάνουν το χαβαλέ τους να έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.


Μην γινουμε φιλε σαν το ποδοσφαιρο που υπαρχουν 4 ενωσεις μονο στην αττικη....
KSNRKO
εχει αναπτυχθει εντονα η φημολογια οτι με το νομο Καλλικρατη θα συνγχωνευθουν αρκετοι δημοι ( Ταυρου με Μοσχατο ) ( Δαφνη, Αγ. Δημητριος , Υμμητος ) το θεμα ειναι σε ποια ενωση θα προσχωρησουν αυτοι οι δημοι και το λεω αυτο γιατι οι ενωσεις εχουν στην ΄΄ κατοχη ΄΄ τους δημους. Δεν μπορει ομαδες που θα ανοικουν στον ιδιο δημο να πεσουν σε διαφορετικες ενωσεις... ειναι μια καλη ευκαιρια να ενωθουν ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.