Help - Search - Members - Calendar
Full Version: poker
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
jasonick
Παίζει κανείς;
Έχω φτιάξει λογοριασμό στην pokerstars και έχω 3.150 (μην ψαρώνεται, εικονικές μάρκες εννοώ tongue.gif). Αν και είναι γνωστή εταιρεία, δεν ενθουσιάζομαι και τόσο λόγω των πολλών bad beats. Θα γράψω και άλλα αν έχει ανταπόκριση το τόπικ αλλιώς τζάμπα κόπος. tongue.gif Ας βάλω και ένα βιντεάκι με έναν εντυπωσιακό λόγο από έναν μεγάλο παίκτη.

Das Kapital
Πως δεν παιζουμε; Αρκετα κιολας,συνηθως μαζευομαστε με τους φιλους μου και παιζουμε 5-10Ε για τον χαβαλε,εχω παιξει και στην bwin μια φορα με ενα δεκαρικακι,τα κανα 20 και τα χασα σε στοιχημα, ειναι αληθεια πως απο τυχερα παιχνιδια δεν βγαινεις κερδισμενος,απ'το ποκερ εγω παντως εχω βγει κερδισμενος και δεν εχω παιξει και λιγες φορες, ειναι το μονο τυχερο παιχνιδι που με παει γιατι στοιχημα δεν μπορω να πιασω ουτε με σφαιρες. Βασικα δεν το θεωρω και τοσο τυχη,75-25 ειναι για μενα η αναλογια τυχης και καλου παιχτη!
pmam
Χθες έβλεπα το Rounders με τον Matt Damon και ξαναξύπνησε το πάθος!
Στην ταινία έλεγε (και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό) ότι δεν παίζει σχεδόν καθόλου ρόλο η τύχη, καθώς ένας καλός παίχτης μπορεί εύκολα να κερδίσει έναν τυχερό αλλά αρχάριο. In the long run που λέμε και στο χωριό μου θα έλεγα 25-75 αναλογία τύχης-ικανοτήτων.
Zoys
QUOTE(pmam @ Aug 12 2011, 14:18 ) *
In the long run που λέμε και στο χωριό μου θα έλεγα 25-75 αναλογία τύχης-ικανοτήτων.

cool.gif Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν σήμερα το μεσημέρι μετά από ένα δίωρο πόκερ με την παρέα μου! Συμφωνώ κι εγώ στο 75-25!
baskethood
Επισης εκτος απο τυχη και ικανοτητες χρειαζονται και αλλα,οπως αυτοκυριαρχια,καλη ψυχολογια,υπομονη,διορατικοτητα κλπ.
Razorblade Fish
QUOTE(baskethood @ Aug 12 2011, 15:16 ) *
Επισης εκτος απο τυχη και ικανοτητες χρειαζονται και αλλα,οπως αυτοκυριαρχια,καλη ψυχολογια,υπομονη,διορατικοτητα κλπ.

Υποθετω πως ολα αυτα που αναφερεις εντασσονται στις ''ικανοτητες'' και κατα τη γνωμη μου ειναι οι πλεον σημαντικες απο αυτες.Βεβαια το 75% το θεωρω αρκετα μεγαλο ποσοστο,στο μυαλο μου το εχω μικροτερο.
Manu7
Mιλάμε για τρελή πόρωση αυτό το καλοκαίρι με πόκερ...

Μαζευόμαστε με φίλους και παίζουμε 4-5 ευρώ.Μια χαρά ευχαριστιόμαστε.Ο 1ος τα παίρνει όλα.
Δεν γουστάρουμε cash games..

Επίσης τρελή πόρωση να παρακολουθώ στο ίντερνετ διάφορα τραπέζια μετρητών και να ξέρω ένα σωρό επαγγελματίες παίχτες...

Αγαπημένοι Jason Mercier και Τom Dwan.

Μετράει πολύ η ικανότητα παιδιά.Ειδικά όταν παίζεις με κάποιον ο οποίος δεν είναι καλός γενικά αλλά τυχαίνει να είναι πολύ τυχερός σε κάποια μέρα, υπομονή χρειάζεται και θα έχεις την ευκαιρία σου.Εντάξει σε ποσοστό τύχη-ικανότητα 30%-70% λέω εγώ.Και αυτό γιατί όταν παίζεις σωστά μπορεί να έχεις πολύ καλό δυνατό φίλο αλλά ο άλλος να έχει λίγο καλύτερο (μεγαλύτερη κέντα π.χ.) και να χάσεις πολλές μάρκες ενώ τα πονταρίσματα σου ήταν σωστά.Αυτά συμβαίνουν σε όλους όμως και από τη μία και από την άλλη μεριά.

Νομίζω ένα από τα μυστικά είναι να μαθαίνεις να υφίστασαι τέτοιες ήττες και να μην αγανακτάς με την ατυχία σου.Αν παίζεις tilted είσαι τελειωμένος.

Razorblade Fish
QUOTE(Manu7 @ Aug 12 2011, 16:36 ) *
Mιλάμε για τρελή πόρωση αυτό το καλοκαίρι με πόκερ...

Μαζευόμαστε με φίλους και παίζουμε 4-5 ευρώ.Μια χαρά ευχαριστιόμαστε.Ο 1ος τα παίρνει όλα.
Δεν γουστάρουμε cash games..

Επίσης τρελή πόρωση να παρακολουθώ στο ίντερνετ διάφορα τραπέζια μετρητών και να ξέρω ένα σωρό επαγγελματίες παίχτες...

Αγαπημένοι Jason Mercier και Τom Dwan.

Μετράει πολύ η ικανότητα παιδιά.Ειδικά όταν παίζεις με κάποιον ο οποίος δεν είναι καλός γενικά αλλά τυχαίνει να είναι πολύ τυχερός σε κάποια μέρα, υπομονή χρειάζεται και θα έχεις την ευκαιρία σου.Εντάξει σε ποσοστό τύχη-ικανότητα 30%-70% λέω εγώ.Και αυτό γιατί όταν παίζεις σωστά μπορεί να έχεις πολύ καλό δυνατό φίλο αλλά ο άλλος να έχει λίγο καλύτερο (μεγαλύτερη κέντα π.χ.) και να χάσεις πολλές μάρκες ενώ τα πονταρίσματα σου ήταν σωστά.Αυτά συμβαίνουν σε όλους όμως και από τη μία και από την άλλη μεριά.

Νομίζω ένα από τα μυστικά είναι να μαθαίνεις να υφίστασαι τέτοιες ήττες και να μην αγανακτάς με την ατυχία σου.Αν παίζεις tilted είσαι τελειωμένος.

Δεν το ξερεις οτι αυτα συμβαινουν και απο τις 2 πλευρες,και αυτο θεμα τυχης ειναι.Ακομα και ετσι ομως μια τετοια ηττα θα σε πονεσει αλλα συμβαινει αρκετα συχνα.Εκεινο που προσωπικα με σκοτωνει ειναι να μπαινω σε μια παρτιδα 90-10 η 95-5 και να χανω.Εκει θελει να δειξεις ψυχραιμια(κατι που εγω σπανιως κανω).Ειναι πολυ ευκολο να τσαντιστεις και καθως διψας για ρεβανς να χασεις τον ελεγχο.Η διαχειριση των κακων στιγμων ειναι που σε κανει καλο παικτη.
duncan21
Δυο ερωτησεις προς ολους:

1)Που ειστε συνηθως πιο επιθετικοι,σε live τραπεζι ή οταν παιζετε στο ιντερνετ?Σε live τραπεζι ειμαι απιστευτα συντηρητικος,ενω στο ιντερνετ ειμαι συνεχως σε calling station με συχνα raise και μπλοφες απο καλες θεσεις.Στο live δε μου βγαινει αυτο για κανενα λογο παροτι τα παω αρκετα καλα με το συντηρητικο μου παιχνιδι.

2)Cash games ή τουρνουα?
baskethood
QUOTE (duncan21 @ Aug 12 2011, 17:08 ) *
Δυο ερωτησεις προς ολους:

1)Που ειστε συνηθως πιο επιθετικοι,σε live τραπεζι ή οταν παιζετε στο ιντερνετ?Σε live τραπεζι ειμαι απιστευτα συντηρητικος,ενω στο ιντερνετ ειμαι συνεχως σε calling station με συχνα raise και μπλοφες απο καλες θεσεις.Στο live δε μου βγαινει αυτο για κανενα λογο παροτι τα παω αρκετα καλα με το συντηρητικο μου παιχνιδι.

Ειναι πολυ λογικο,στο live ειναι πιο ευκολο να προδωσεις το φυλο σου.Σε βλεπει ο αλλος,σε "επεξεργαζεται" και ετσι
φυλαγεσαι περισσοτερο.Ειδικοτερα αν δεν εισαι εμπειρος παικτης σε live τραπεζια.
Manu7
QUOTE(Razorblade Fish @ Aug 12 2011, 16:56 ) *
Δεν το ξερεις οτι αυτα συμβαινουν και απο τις 2 πλευρες,και αυτο θεμα τυχης ειναι.Ακομα και ετσι ομως μια τετοια ηττα θα σε πονεσει αλλα συμβαινει αρκετα συχνα.Εκεινο που προσωπικα με σκοτωνει ειναι να μπαινω σε μια παρτιδα 90-10 η 95-5 και να χανω.Εκει θελει να δειξεις ψυχραιμια(κατι που εγω σπανιως κανω).Ειναι πολυ ευκολο να τσαντιστεις και καθως διψας για ρεβανς να χασεις τον ελεγχο.Η διαχειριση των κακων στιγμων ειναι που σε κανει καλο παικτη.

Σε καταλαβαίνω και νομίζω καταλήγουμε και οι 2 στο ίδιο συμπέρασμα wink.gif.
Εγώ εκεί που εκνευρίζομαι είναι όταν π.χ. είμαι σε heads up και έχουμε πάει all in και οι 2 και τον έχω dominated τον άλλο και χάνω π.χ. Α-Q με A-J ή όταν αψυχολόγητα ο άλλος κάνει call σε all in μου με κακό χέρι π.χ. 4-6 και μετά χαίρεται επειδή κερδίζει... shot.gif shot.gif

QUOTE(duncan21 @ Aug 12 2011, 17:08 ) *
Δυο ερωτησεις προς ολους:

1)Που ειστε συνηθως πιο επιθετικοι,σε live τραπεζι ή οταν παιζετε στο ιντερνετ?Σε live τραπεζι ειμαι απιστευτα συντηρητικος,ενω στο ιντερνετ ειμαι συνεχως σε calling station με συχνα raise και μπλοφες απο καλες θεσεις.Στο live δε μου βγαινει αυτο για κανενα λογο παροτι τα παω αρκετα καλα με το συντηρητικο μου παιχνιδι.

2)Cash games ή τουρνουα?

1) Εγώ πάλι ιντερνετ δεν παίζω.Μόνο στο fb έχω παίξει που είναι ανούσιο...tongue.gifΝομίζω ότι αυτά που κάνεις εσύ στο ίντερνετ είναι πιο εύκολο να τα κάνεις σε live τραπέζι.Ίσως, σε live τραπέζι παίζεις με λιγότερα αρχικά chips και φοβάσαι να μπλοφάρεις και γι'αυτό προτιμας να είσαι πιο συντηρητικός.Πάντως και γω συντηρητικά ξεκινάω αλλά αν χάνω και χάνω προσπαθώ να βλέπω περισσότερα flops.Αλλά δεν θα παίζω κακά φύλλα π.χ 8-3,9-4,J-2 όπως και να'χει.Αν είναι suited connectors ειδικά μπορεί να παίζω οτιδήποτε ακόμα και 2-3.

2)Εγώ προτιμώ τουρνουά γιατί υπάρχει περισσότερη δράση.Στα cash games μπορεί κάποιος να κάνει μια καλή αρχική μπάζα και μετά να εφησυχαστεί και να παίζει μια στο τόσο.Στα τουρνουά είσαι αναγκασμένος να μπαίνεις σε περισσότερες παρτίδες.
jasonick
QUOTE(duncan21 @ Aug 12 2011, 17:08 ) *
Δυο ερωτησεις προς ολους:

1)Που ειστε συνηθως πιο επιθετικοι,σε live τραπεζι ή οταν παιζετε στο ιντερνετ?Σε live τραπεζι ειμαι απιστευτα συντηρητικος,ενω στο ιντερνετ ειμαι συνεχως σε calling station με συχνα raise και μπλοφες απο καλες θεσεις.Στο live δε μου βγαινει αυτο για κανενα λογο παροτι τα παω αρκετα καλα με το συντηρητικο μου παιχνιδι.

2)Cash games ή τουρνουα?


1) Επειδή παίζω αρκετά τουρνουά στο net, στην αρχή παίζω αρκετά συντηρητικά αφού μπαίνουν πολλοί με all in με ότι να ναι φύλο. Και επειδή έχουμε φάει πολλές φόλες με τα bad beat :@ μπορεί να πετάξω και AQo για παράδειγμα. Ενώ με παρέα είναι πιο εύκολο να καταλάβεις πότε πρέπει να κάνεις call ή fold, αφού ψυχολογείς τον αντίπαλο.

2) Τουρνουά κυρίως.
pmam
Έπαιξα μετά από καιρό online και τελικά αναθεωρώ. Μπορεί να είναι 25-75 τύχη-ικανότητες σε live παιχνίδια, αλλά στο ίντερνετ είναι περίπου 50-50, ίσως και μεγαλύτερο ρόλο να παίζει η τύχη. Τουλάχιστον στο hold'em που έπαιξα, όπου μπαίνουν άτομα που απλά έχουν φράγκα και πάνε all in πριν ακόμη ανοίξουν τα φύλλα, δεν έχουν τόσο σημασία οι ικανότητες. Πάλι μπορείς να κερδίσεις αλλά όχι τόσο πολλά, όχι τόσο "ακίνδυνα" και θέλει πιο πολλή υπομονή και αυτοσυγκράτηση.
natouralistis
Οποιος θελει να παιξει με πραγματικα χρηματα ,υπαρχει τροπος να εχει 115 ευρω στον λογαριασμο του χωρις να χρειαζεται καταθεση.Οποιος ενδιαφερεται π.μ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.