Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Θοδωρής Παπαλουκάς
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4
womanplayer
Ακουγεται πολυ εντονα οτι ο Παπαλουκας θα ειναι απο την νεα σεζον στον Ολυμπιακο , σχεδον εχει κλεισει οι Αγγελοπουλοι του εκανα μια μυθικη προταση απο πλευρας οικονομικων .

λετε να σημαινει και κατι η παρακατω δηλωση του??? Οσο ήμουν στην Αθήνα με ρωτούσαν για το τι θα κάνω στο μέλλον. Εδωσα σε όλους την ίδια απάντηση: "Θα σκεφτώ μετά το τέλος της σεζόν. Τώρα προέχει η ΤΣΣΚΑ και οι υποχρεώσεις μου με αυτήν."

γιατι να σκεφτει???? αφου δεν εχει συμβολαιο στην ΤΣΣΚΑ? λεω εγω τωρα blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
thrylos7
Τρομακτικό επιχείρημα! tongue.gif biggrin.gif

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει λογική το τόπικ, ειδικά αυτόν τον καιρό (βρέχει κι έξω... icon_tomato.gif )

Το πως έχει η κατάσταση πάντως αυτή τη στιγμή έχει αναφερθεί ήδη στο forum... (ένα από τα πολλά ποστ είναι biggrin.gif )
Consultant
Δεν νομιζω ετσι και αλλιως να χρειαζομαστε anymore τον Παπαλουκα.Θα πρεπει να του δωσουμε >των 3 εκατομμυριων ευρω,και δεν βρισκω τον λογο.Με αυτα τα χρηματα παιρνεις τον Σμοντις και κανεις τη διαφορα..Υπερτιμημενος (οικονομικα) ο Θοδωρης.Δεν αξιζει τετοια λεφτα..
captain charisma
μια απορια φιλε.εσυ δν ηθελες τον κουφο?τωρα θες τον σμοντις? blink.gif
Consultant
QUOTE(big dirk @ Apr 14 2008, 18:37 ) *
μια απορια φιλε.εσυ δν ηθελες τον κουφο?τωρα θες τον σμοντις? blink.gif

Και βεβαια,δεν καταλαβαινω γιατι ο ενας αποκλειει τον αλλον φιλε μου.Βασικη πενταδα Σοφο-Σμοντις και αλλαγες τους Κουφος-Πριντεζης-Βασιλοπουλος-Μπουρουσης.Nice! 41.gif
rchos
QUOTE
Και βεβαια,δεν καταλαβαινω γιατι ο ενας αποκλειει τον αλλον φιλε μου.Βασικη πενταδα Σοφο-Σμοντις και αλλαγες τους Κουφος-Πριντεζης-Βασιλοπουλος-Μπουρουσης.Nice!


προφανως τετοιους ψηλους κανεις δεν θα χει αλλα στα χαμηλα τι γινεται?
matse-7-
οι πληροφοριες μου λενε οτι ο ολυμπιακος εχει κανει προταση 2.500.000 ευρω στον παπαλουκα και εχουν σεδον συμφωνησει.υπαρχει ορος στο συμβολαιο του οτι μπορει να φυγει για να επιστρεψει ελλαδα αν και ητσσκα η ιδια μπορει να θελει να ξεφορτοθει το συμβολαιο του γιατι τι νεα χρονια θα μιεωσει αρκετα το μπατζετ της.κατα 90% και εκτος συγκλονιστικου απροοπτου ο παπαλουκας πιανει λιμανι.η εμπειρια του και η ικανοτητα του να κανει παιχνιδι ειναι απαραιτητη για ενα ολυμπαικο που θελει να σηκωσει κουπες.τα 2.500.000 ευρω ειναι λογικο ποσο για ενα ψηλο γκαρντ με τις ικανοτητες του παπαλουκα
Consultant
QUOTE(matse-7- @ Apr 14 2008, 19:18 ) *
οι πληροφοριες μου λενε οτι ο ολυμπιακος εχει κανει προταση 2.500.000 ευρω στον παπαλουκα και εχουν σεδον συμφωνησει.υπαρχει ορος στο συμβολαιο του οτι μπορει να φυγει για να επιστρεψει ελλαδα αν και ητσσκα η ιδια μπορει να θελει να ξεφορτοθει το συμβολαιο του γιατι τι νεα χρονια θα μιεωσει αρκετα το μπατζετ της.κατα 90% και εκτος συγκλονιστικου απροοπτου ο παπαλουκας πιανει λιμανι.η εμπειρια του και η ικανοτητα του να κανει παιχνιδι ειναι απαραιτητη για ενα ολυμπαικο που θελει να σηκωσει κουπες.τα 2.500.000 ευρω ειναι λογικο ποσο για ενα ψηλο γκαρντ με τις ικανοτητες του παπαλουκα

Kαι γιατι να μην κατσει στην CCKA με τα 3 εκατομμυρια αφου ειναι να (ξε)πεσει στα 2,5?Αλλαξε το φιλε μου,καντο 3,5 αν θελεις να πιστευεις οτι υπαρχει καποια πιθανοτητα.Μακαρι να ισχυουν ολα αυτα που λες αλλα η (κοινη) λογικη δεν συμβαδιζει.

QUOTE(rchos7 @ Apr 14 2008, 18:47 ) *
προφανως τετοιους ψηλους κανεις δεν θα χει αλλα στα χαμηλα τι γινεται?

Ευελπιστουμε στην ανελιξη του Τεοντοσιτς.Αυτος θα ειναι το (επενδυτικο) στοιχημα.Απο εκει και περα αν ο Ματσε αποθεραπευτει πληρως θα μιλαμε ουσιαστικα για μια εσωτερικη μεταγγραφη μεγατονων.Ε,δεν χρειαζεται κατι αλλο..Σοφο σουπερ εσωτερικη μεταγγραφη,Κουφο-Σμοντις τα συγκριτικα πλεονεκτηματα απεναντι σε ολες της ομαδες της Ευρωπης,Γκριρ+Γουντς σε (μινιμουμ) πιο ωριμες εμφανισεις και εφτιαξες μια υπερ-ομαδα.Εναν ''πακτωλο'' πολυτελειας αστερων+θεαματος.Μην τρελαθουμε τωρα,κανεις αλλος παιχτης δεν χρειαζεται γιατι οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει.
matse-7-
QUOTE(Consultant @ Apr 14 2008, 21:37 ) *
Kαι γιατι να μην κατσει στην CCKA με τα 3 εκατομμυρια αφου ειναι να (ξε)πεσει στα 2,5?Αλλαξε το φιλε μου,καντο 3,5 αν θελεις να πιστευεις οτι υπαρχει καποια πιθανοτητα.Μακαρι να ισχυουν ολα αυτα που λες αλλα η (κοινη) λογικη δεν συμβαδιζει.
Ευελπιστουμε στην ανελιξη του Τεοντοσιτς.Αυτος θα ειναι το (επενδυτικο) στοιχημα.Απο εκει και περα αν ο Ματσε αποθεραπευτει πληρως θα μιλαμε ουσιαστικα για μια εσωτερικη μεταγγραφη μεγατονων.Ε,δεν χρειαζεται κατι αλλο..Σοφο σουπερ εσωτερικη μεταγγραφη,Κουφο-Σμοντις τα συγκριτικα πλεονεκτηματα απεναντι σε ολες της ομαδες της Ευρωπης,Γκριρ+Γουντς σε (μινιμουμ) πιο ωριμες εμφανισεις και εφτιαξες μια υπερ-ομαδα.Εναν ''πακτωλο'' πολυτελειας αστερων+θεαματος.Μην τρελαθουμε τωρα,κανεις αλλος παιχτης δεν χρειαζεται γιατι οπου λαλουν πολλα κοκορια αργει να ξημερωσει.

φιλε τα 2.500.000 εδω ειναι καθαρα με πληρωμενη την εφορια απο τον ολυμπιακο.στην τσσκα τα 3.000.000 ευρω ειναι μεικτα.αλλωστε οπως ειπα η τσσκα θα κανει περικοπες και θα μειωσει πολυ το μπατζετ.ο παπαλουκας με τα 2.500.000 καθαρα που του δεινουμε συν το οτι θα γυρισει ελλαδα δεν προκειτε να πει οχι
Consultant
QUOTE(matse-7- @ Apr 14 2008, 20:13 ) *
φιλε τα 2.500.000 εδω ειναι καθαρα με πληρωμενη την εφορια απο τον ολυμπιακο.στην τσσκα τα 3.000.000 ευρω ειναι μεικτα.αλλωστε οπως ειπα η τσσκα θα κανει περικοπες και θα μειωσει πολυ το μπατζετ.ο παπαλουκας με τα 2.500.000 καθαρα που του δεινουμε συν το οτι θα γυρισει ελλαδα δεν προκειτε να πει οχι

Oταν λες εδω εννοεις στην Ελλαδα.Στην Ελλαδα λοιπον ο Χ μισθος ειναι Χ - (20% * Χ) = πραγματικος μισθος.
Gravedigger
Ο Παπαλουκάς είναι όσο σίγουρος ήταν και ο Saras?Ακριβή μισθό όμως δεν έχω δει και ανησυχώ... 68.gif
Αν αρχίσουμε να ονειρευόμαστε από τώρα το καλοκαίρι καλύτερα να βρούμε 1 συννεφάκι να αράξουμε.Θα έχει και δροσιά.

ΥΓ.Δεν αποκλείω να έρθει ο Παπαλουκάς αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμα για να το συζητάμε.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(matse-7- @ Apr 14 2008, 22:13 ) *
φιλε τα 2.500.000 εδω ειναι καθαρα με πληρωμενη την εφορια απο τον ολυμπιακο.στην τσσκα τα 3.000.000 ευρω ειναι μεικτα.αλλωστε οπως ειπα η τσσκα θα κανει περικοπες και θα μειωσει πολυ το μπατζετ.ο παπαλουκας με τα 2.500.000 καθαρα που του δεινουμε συν το οτι θα γυρισει ελλαδα δεν προκειτε να πει οχι

Μεικτα στην Ρωσια δεν νομιζω.
Μπορει ομως να παιρνει 3εκ σε δολλαρια εκει,
ενω εδω να παρει 2,5 σε Ευρω που ειναι παραπανω
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(Consultant @ Apr 14 2008, 20:34 ) *
Δεν νομιζω ετσι και αλλιως να χρειαζομαστε anymore τον Παπαλουκα.Θα πρεπει να του δωσουμε >των 3 εκατομμυριων ευρω,και δεν βρισκω τον λογο.Με αυτα τα χρηματα παιρνεις τον Σμοντις και κανεις τη διαφορα..Υπερτιμημενος (οικονομικα) ο Θοδωρης.Δεν αξιζει τετοια λεφτα..

Συμφωνω κι εγω οτι ειναι πολυ υπερεκτιμημενος.
Ενταξει ειναι ψηλος, τρεχει καλα το γηπεδο, πασαρει αψογα,
αλλα απο σουτ Μπακατσιας.

Αν ομως τον θελει ο Γιαννακης τοτε σιγουρα οι Αγγελο θα ξηλωθουν
Giwrgos_foa
Ο Τεο ειναι ηδη κλεισμενοοοοοοοοοος λεωωωωωωωωωωωω και οσοι απιστοι θωμαδες δε πιστευετε θα με θυμηθειτε το καλοκαιρι..!! smile.gif και πραγματι ειναι ο παικτης που χρειαζομαστε και με διαφορα κιολας!!
rankin
QUOTE(Giwrgos_foa @ Apr 15 2008, 01:06 ) *
Ο Τεο ειναι ηδη κλεισμενοοοοοοοοοος λεωωωωωωωωωωωω και οσοι απιστοι θωμαδες δε πιστευετε θα με θυμηθειτε το καλοκαιρι..!! smile.gif και πραγματι ειναι ο παικτης που χρειαζομαστε και με διαφορα κιολας!!


Είναι ΕΝΑΣ από τους παίχτες που χρειαζόμαστε αγαπητέ μου! Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς άλλωστε ότι η διαφορά μας από την ΤΣΣΚΑ ήταν ένας μόνο παίχτης...
Παρόλα αυτά, ναι, τον Θοδωρή για πολλούς λόγους τον θέλουμε. Όχι μόνο για καθαρά αγωνιστικούς, αλλά και για πολλούς άλλους λόγους..
Εάν τώρα, ευοδωθούν οι προσπάθειες μας και ο Παπαλουκάς επιστρέψει στο λιμάνι, είναι κάτι που θα το μάθουμε το καλοκαίρι.. Αν πάντως συμβεί, δεν θα πρέπει να είναι το Α και το Ω των κινήσεων μας. Τα παιχνίδια με την ΤΣΣΚΑ έδειξαν πως για να ανέβεις στην κορυφή πρέπει να είσαι πάνοπλος και έχει φτάσει η ώρα για τον Ολυμπιακό να γεμίσει το οπλοστάσιο του για τα καλά... Αν δεν το κάνει αυτό το καλοκαίρι, δεν θα το κάνει ποτέ!
Προσωπικά έχω πει και στο πρόσφατο παρελθόν: Παπαλουκάς-Πλάνινιτς-Μάσεϊ θα πρέπει να είναι οι 3 πρώτες μας κινήσεις, ακόμα και αν έχουν υψηλό κόστος... Χωρίς κόστος ομάδα δεν φτιάχνεις!
womanplayer
QUOTE(rankin @ Apr 15 2008, 10:17 ) *
Προσωπικά έχω πει και στο πρόσφατο παρελθόν: Παπαλουκάς-Πλάνινιτς-Μάσεϊ θα πρέπει να είναι οι 3 πρώτες μας κινήσεις, ακόμα και αν έχουν υψηλό κόστος... Χωρίς κόστος ομάδα δεν φτιάχνεις!

+1
nikolas12
Μαλλον αποκλειεται.Τον χρειαζομαστε αλλα νομιζω πως θα ηθελε να συνεχισει στην CSKA.
Giwrgos_foa
QUOTE(Giwrgos_foa @ Apr 14 2008, 22:06 ) *
Ο Τεο ειναι ηδη κλεισμενοοοοοοοοοος λεωωωωωωωωωωωω και οσοι απιστοι θωμαδες δε πιστευετε θα με θυμηθειτε το καλοκαιρι..!! smile.gif και πραγματι ειναι ο παικτης που χρειαζομαστε και με διαφορα κιολας!!


οι απιστοι θωμαδες περιμενω να με αποθεωσετε...!!!!ειμαι 3 μηνες μπροστα!!!χαχα!! ¨

http://www.sport24.gr/html/ent/257/ent.239257.asp
leonkalf
41.gif
Σωστός ο παίκτης!!! Είναι ο 1ος που το είχε πει..
Μπράβο Γιώργο!!
lakersdynasty
41.gif

Kαλως τον!!!!!!!

smiley.gif
xsot
QUOTE(lakersdynasty @ Jun 20 2008, 10:53 ) *
41.gif

Kαλως τον!!!!!!!

smiley.gif



ΟΛΕ!!!!!!!!!!!!ΟΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΟΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
hagi
Είναι πολύ μεγάλη μεταγραφή για τον Ολυμπιακό και πλέον μαζί με τον Βουιζιτς αλλάζει επίπεδο..Και ο Χαλπεριν βέβαια αν αποκτηθεί είναι επίσης πολύ καλή μεταγραφή.
Konstantinos_Thessaloniki
Συγχαρητήρια για την πραγματικά μεγάλη μεταγραφή.. ο Παπαλουκάς είναι ίσως από τους λίγους παίκτες της Εθνικής που συμπαθώ τόσο πολύ και πραγματικά χαίρομαι, μιας και θα'χουμε τη δυνατότητα ξανά στη Θεσσαλονίκη να τον δούμε από κοντά, μετά από 2 χρόνια όταν και είχε έρθει με την ΤΣΚΑ.. tongue.gif

Πλέον η αξιοπιστία των guards του Ολυμπιακού είναι αξιοζήλευτη, με Greer-Παπαλουκά-Τεόντοσιτς-Χαλπερίν.. η εμπειρία, η εκτελεστική δινότητα και η τρέλα θα κάνουν πολλά φέτος..
tzagasdog
one step forward ο θρυλος φετος
Τεο να σαι καλα που γυρισες αγορι μου
λογικα φετος θα τα καταφερουμε.
Αυτη τη στιγμη ειμαστε μπροστα απο τον Παο και εχουμε και πιο νεους παιχτες.
Πρεπει να τα κατεφερουμε
Τεο να σαι καλα και παλι να ναι καλα και ο Vouijcic και πιασαμε τζακ ποτ
St_Petros
Κάτι τέτοιες στιγμές δικαιωνόμαστε. Εμείς που τρώγαμε στη μάπα το Γκούλιας. Που πηγαίναμε στον Κορυδαλό να δούμε μπάσκετ. Που βλέπαμε την οικογενειακή κερκίδα με τα 5 ευρώ εισητήριο. Που ζήσαμε από κοντά την κατοστάρα της Εφές.

Και γιατί εξακολουθούμε να πηγαίνουμε στο ΣΕΦ; Για το Σόφο, για το Βασιλόπουλο, το Γουντς (μετά το μπουκέτο, είναι μέσα στην καρδιά μου αυτός ο άνθρωπος), για το Μπουρούση. Προς Θεού, δεν έχω τίποτα με τους ξένους παικταράδες. Ας είναι καλά ο Μάτσε και με το καλό να μείνει και να παίξει χωρίς τραυματισμούς φέτος.



Αλλά Παπαλουκάς ρε γαμώτο. Τ' ακούς κύριε Λευτεράκη; ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ


Συγκινήθηκα, πάω να συνεχίσω το διάβασμα
zigolo7
new age begins!!!


Click to view attachment
Air and King
Παλιο τοπικ(δεν βρηκα αλλο για αυτον) και αυτο που μενει υστερα απο 3 χρονια ειναι μια πικρη γευση και για τον Ολυμπιακο και για τον ιδιο τον Τεο...Δυστυχως για τον Ολυμπιακο και για τον ιδιο το πικ του το περασε στην Τσσκα.
Ηθελα να τον δω να παιρνει με τον Ολυμπιακο ενα πρωταθλημα η μια Ευρωλιγκα η και τα δυο...
Οι βολες ισως να στοιχειωσουν ενα μεγαλο παιχτη οπως ο Τεο...Αλλα στο τελευταιο παιχνιδι προσπαθησε...
LFO


Θέλω Παπαλουκά και στον Ολυμπιακό 2011-2012...Ο Ολυμπιακος αυτην την στιγμη δεν έχει και δυσκολα θα βρει με τα λεφτα που ακουγεται οτι θα διαθεσει, καλυτερο play maker απο τον Παπαλουκά.

Ελπιζω να υπαρχει εκατερωθεν η επιθυμια για συνεχιση της συνεργασιας. Τραυματισμους δεν εχει, το μυαλο του κοβει οσο σε λιγους ασους στην Ευρωπη. Αν βεβαια χρησιμοποιηθει σωστα , οχι παλι μ@@@@σμενα όπως εκανε φετος ο Αλανθαστος , δεν βλέπω τον λογο να μην παραμεινει εφοσον δεχθει 50-60% μείωση αποδοχών του.

Το προβλημα μας ηταν ο παπαλουκας ή τα λεφτα που επαιρνε ο παπαλουκας? Μαλλον το 2ο γιατι αν επαιρνε 1εκ δεν θα μιλαγε μαλλον κανενας σημερα....

Air and King
QUOTE(LFO @ Jun 10 2011, 18:04 ) *
Θέλω Παπαλουκά και στον Ολυμπιακό 2011-2012...Ο Ολυμπιακος αυτην την στιγμη δεν έχει και δυσκολα θα βρει με τα λεφτα που ακουγεται οτι θα διαθεσει, καλυτερο play maker απο τον Παπαλουκά.

Ελπιζω να υπαρχει εκατερωθεν η επιθυμια για συνεχιση της συνεργασιας. Τραυματισμους δεν εχει, το μυαλο του κοβει οσο σε λιγους ασους στην Ευρωπη. Αν βεβαια χρησιμοποιηθει σωστα , οχι παλι μ@@@@σμενα όπως εκανε φετος ο Αλανθαστος , δεν βλέπω τον λογο να μην παραμεινει εφοσον δεχθει 50-60% μείωση αποδοχών του.

Το προβλημα μας ηταν ο παπαλουκας ή τα λεφτα που επαιρνε ο παπαλουκας? Μαλλον το 2ο γιατι αν επαιρνε 1εκ δεν θα μιλαγε μαλλον κανενας σημερα....

Συμφωνω...Και εγω θελω να μεινει...
Τα χρηματα που επαιρνε ηταν πολλα αλλα οταν ηρθε ηταν το μεγαλο ονομα και ηγετης που περιμενε ο Ολυμπιακος.....
Παντως μπορει ακομα να προσφερει ποιοτικα λεπτα συμμετοχης...
Αν θα μεινει ειναι βεβαιο οτι θα παρει λιγοτερα....
LFO
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2011, 18:07 ) *
Συμφωνω...Και εγω θελω να μεινει...
Τα χρηματα που επαιρνε ηταν πολλα αλλα οταν ηρθε ηταν το μεγαλο ονομα και ηγετης που περιμενε ο Ολυμπιακος.....
Παντως μπορει ακομα να προσφερει ποιοτικα λεπτα συμμετοχης...
Αν θα μεινει ειναι βεβαιο οτι θα παρει λιγοτερα....


Εμενα πιο πολυ απο το χρηματικο, με απασχολει το αν υπαρχει και απο τις 2 μεριες διαθεση για συνεχιση... Ο Ολυμπιακος πιστευει οτι μπορει να εκμεταλευτει τον Τεο? Ο Τεο πιστευει οτι πρεπει να παρει μια "ρεβανς" ? και τι ειναι διατεθιμενος να κανει για αυτό??

Είναι πολλα στην μέση νομιζω....
Anaz
Οντως. Γιατι απο τα media περνα μια καποια δυσαρεσκεια-απογοητευση κι απο τις δυο πλευρες, που δεν ξερω βεβαια αν ισχυει..

Παντως κι εμενα η γνωμη μου ειναι ξεκαθαρα οτι πρεπει να ανανεωσει για εναν ακομα χρονο με ενα ποσο κοντα στα 8 κατοσταρικα.
Και παραλληλα να δεσουμε απο τωρα τον Σλουκα για μια 3ετια ακομα, και να παραμεινει δανεικος για να ερθει του χρονου να τον αντικαταστησει.
Air and King
QUOTE(LFO @ Jun 10 2011, 18:10 ) *
Εμενα πιο πολυ απο το χρηματικο, με απασχολει το αν υπαρχει και απο τις 2 μεριες διαθεση για συνεχιση... Ο Ολυμπιακος πιστευει οτι μπορει να εκμεταλευτει τον Τεο? Ο Τεο πιστευει οτι πρεπει να παρει μια "ρεβανς" ? και τι ειναι διατεθιμενος να κανει για αυτό??

Είναι πολλα στην μέση νομιζω....

Δεν εχω χρονο και δεν ξερω καθολου αν υπαρχει διαθεση και απο τις δυο πλευρες...Εχει ακουστει κατι αυτες τις ημερες η σιωπη και μονο?
PARISINOS
Ο παπαλουκας ατυχησε στον ΟΣΦΠ γιατι ΠΟΤΕ δεν τον χρησιμοποιησαν οπως επρεπε. Ο καθε παιχτης , οσο παιχταρας και να ειναι , πρεπει να χρησιμοποιειται σωστα αλλιως δεν μπορει να προσφερει τα αναμενομενα.

Ο Παπαλουκας ειναι εξαιρετικος αλλα εχει ενα μειονεκτημα, δεν εχει σουτ , πραγμα που ειναι προβλημα για γκαρντ. Πρεπει λοιπον να τον περιτριγυρισεις με 3 τουλαχιστον εξαιρετικους σουτερ στο 2 , στο 3 και στο 4 οπως εκανε η ΤΣΣΚΑ , που ειχε λανγντον, σμοντις , αντερσεν, σισκα αργοτερα κλπ....παιχτες οπλοπολυβολα.

με τετοιους σουτερ ο παπαλουκας ειναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ μιας και δεν μπορεις με ΤΙΠΟΤΑ σχεδον να σταματησεις ΚΑΙ το ενδεχομενο πικ εν ρολλ μετα το σκριν, αλλα ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΣΑ στη weak side στον ακροβολισμενο σουτερ. Ενα απο τα δυο θα το αφησεις , και θα σε σκοτωσει ο παπαλουκας με το υψος και το court vision του.

Οι αγγελοπουλοι ομως φροντισαν να τον φερουν στον ΟΣΦΠ, και παραλληλα με αυτον , να κανουν franchise player τον τσιλι στην περιφερεια, που ειναι ισως το χειροτερο δυνατο fit μιας και πραγματικα , οσο απιστευτο και να ακουγεται , ηταν μαλλον χειροτερος σουτερ απο τον παπαλουκα. Δυαρι φεραν τον χαλπεριν που ομως δεν επιασε , οποτε οταν εχεις τον παπαλουκα και δεν τον πλαισιωνεις με σουτερ , ειναι σαν να τον αχρηστευεις...

Ο παπαλουκας δεν φταιει που δεν δικαιωσε τις προσδοκιες (ενταξει για τις βολες φταει αλλα οποιος τον ειχε δει το 2001 , αλλα και το 2005 στο φαιναλ 4 της μοσχας , ηξερε την αδυναμια του στις βολες)...η ομαδα δεν στηθηκε σωστα διπλα του, η μαλλον στηθηκε ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ, και σε αυτο δεν φταιει αυτος....Αν παει σε καμια μπαρτσα, θα τριβετε τα ματια σας πολλοι...Με ναβαρο στο 2, μαικ και ειντσον στο 3 και μορρις στο 4 . Πλακα θα κανει παλι με καμια 10αρια ασσιστ σε 25 λεπτα , και θα λεμε ολοι , γιατι δεν επαιζε στον ΟΣΦΠ...

Για μενα πρεπει να φυγει απο τον ΟΣΦΠ, γιατι ετσι οπως ειναι στημενη η ομαδα , δεν υπαρχει σωτηρια για αυτον , και ειναι κριμα τετοιος παιχτης να τελειωσει την καριερα του κυνηγημενος....

Υ.Γ...οσο σκεφτομαι οτι οι αγγελο θελανε να εχουν στην ΙΔΙΑ περιφερεια τσιλι, παπαλουκα και νειτ ρομπινσον, με πιανουν ΥΣΤΕΡΙΚΑ ΓΕΛΙΑ...Μιλαμε οτι μεχρι και να εψαχνες ΕΠΙΤΗΔΕΣ χειροτερο fit , δεν θα τα καταφερνες....Εγκληματικο....
il postino
ο παρισινος εθιξε 2 πολυ σημαντικα στοιχεια της μη επιτυχιας του παπαλουκα στον οσφπ, τους συμπαικτες και το σουτ.


αλλο να παιζεις με λαγκντον, βαντερπουλ, χολντεν, σμοντις, αντερσεν κοκ και αλλο να παιζεις με τσιλι, μπουρουση, τεοντοσιτς ,κλειζα κοκ! τα ροστερ των 2 ομαδων δεν εχουν καμια σχεση!! αλλο να μοιραζεις τη μπαλα στο λαγκντον και αλλο στο χαλπεριν! αλλο να παιζεις πικ εν ρολ με σμοντις και αλλο με μπουρουση. αλλο να σου δινει χωρο ο αμυντικος απο φοβο μη σπασεις τη μπαλα και στο καρφωσει ο χολντεν και αλλο να μη σου δινει ανασα επειδη δεν υπαρχει αγχος να φας καλαθι απο τους περιφερειακους του οσφπ!! και στην τελικη αλλο να παιζεις στη τσσκα που ξερεις οτι και να μη καθαρισεις εσυ θα καθαρισει ανετα καποιος αλλος και αλλο στον οσφπ που αν δεν καθαρισεις εσυ δυσκολα θα καθαρισει καποιος συμπαικτης σου!! οι διαφορες πολλες και γνωστες εδω και 3 χρονια...

το σουτ ομως, που λεει ο παρισινος, δεν κανει καμια διαφορα σε σχεση με την αποδοση του παπαλουκα στη τσσκα!! και εκει το ιδιο μετριο σουτ ειχε!!

εχει να κανει ομως με την εξελιξη του σαν αθλητη που παταει τα 30+!! ποιντ γκαρντ που δεν απειλει με σουτ δε μπορει να συνεχισει σε μεγαλη ηλικια σε υψηλο επιπεδο με την ιδια επιτυχια!!

αυτα ειναι γνωστα και μη κατακριτεα οσον αφορα τον ιδιο τον παπαλουκα!!

εδω ξεκινανε τα θεματακια..

ο παπαλουκας ποτε δε σκυλιασε με τον οσφπ! ποτε δεν τα εδωσε ολα! δε θυμαμαι ποτε να βγαζει γλωσσα απο το λαχανιασμα, να πεφτει για μια μπαλια, να τα δωσε ολα στην αμυνα..

ποτε δεν πηρε την ομαδα πανω του στα πραγματικα ζορικα ματς!! το καλυτερο παιχνιδι του που θυμαμαι εγω ηταν ο ημιτελικος του βερολινου αλλα και εκει απλα επαιξε καλα, τιποτα το ιδιαιτερο (πχ μια αποδοση παρομοια του σαρας). στην τελευταια φαση ξεφορτωθηκε απλα τη μπαλα στο γκριρ, ο οποιος τα εχασε πραγματικα εκεινη τη στιγμη!

επαιρνε απειρα χρηματα , εντυπωσιακα δυσαναλογα για την αποδοση του!! οκ, δεν τα εδωσα εγω τα χρηματα αυτα αλλα το θεμα αυτο εχει σιγουρα προεκτασεις στα αποδυτηρια!! άθελά του ειχε ενα συμβολαιο-φαντασμα που τον κυνηγουσε (αγωνιστικα) και τον βαρυνε παντα!!

με εξαιρεση ενα ματς στο σεφ περυσι με τον παο (που εβαλε 20π με 4 τριποντα!!!) ποτε αλλοτε δεν πληγωσε τον μεγαλο αντιπαλο του οσφπ!! επαιξε με τον παο καμια 20αρια ματς και μονο σε ενα σταθηκε καθοριστικος , σε πολλα ηταν αμελητεος και σε καποια μονο δικαιολογησε την παρουσια παιζοντας απλα καλα!

καλες οι κουβεντουλες με τους συμπαικτες του σχετικα με το τι να κανουν στο παρκε αλλα αμα δε δωσεις εσυ πρωτος το παραδειγμα κανεις δε θα σ ακουσει πραγματικα!! μιλαγε, μιλαγε, μιλαγε συνεχεια στους συμπαικτες του σε βαθμο, ειμαι σιγουρος γι αυτο, που καπου καταντησε κουραστικος και ενοχλητικος!

για μενα προσωπικα το μεγαλυτερο ατοπημα του παπαλουκα ηταν η διαθεση και αυτο δε το στηριζω καπου, απλα προκειται για διαισθηση. μου δινε παντα την εικονα ενος παικτη που δε θα τα δωσει ολα, δε θα γινει ποτε επικινδυνος και γι αυτο, σαν οπαδος-φιλαθλος του παο, ποτε μου δεν τον φοβηθηκα , ποτε μου δεν τον καταλαβα πραγματικα σαν παρουσια!! αλλωστε στον οσφπ δεν πηγε απο μικρη ομαδα για να αποδειξει κατι!! ηρθε σα βασιλιας! σα τσαρος!! πού διαθεση για μπασκετ!

απο τα 3 χρονια του στον οσφπ κραταω μονο το φετινο τοπ16! και ειναι πραγματικα κριμα γιατι αυτα που εκανε στο τοπ16 φετος ΑΝΕΤΑ θα μπορουσε να τα κανει σε καθε αγωνα του στον ολυμπιακο τα τελευταια 3 χρονια!!! αλλωστε στο β γυρο της ευρωλιγκα φετος δεν εκανε τον σουπερμαν, το μπασκετ που ξερει επαιξε, ετσι απλα!!

στο ενδεχομενο σεναριο ο παπαλουκας να παει μπαρτσα το θεωρω δεδομενο, εστω και στα 34 του, οτι θα δειξει αλλα γουστα!! θεμα κινητρου? θεμα ομαδας? κατι αλλο?

το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει ξοφλησει ακομα..
Zephyr
QUOTE(PARISINOS @ Jun 10 2011, 18:36 ) *
Ο παπαλουκας ατυχησε στον ΟΣΦΠ γιατι ΠΟΤΕ δεν τον χρησιμοποιησαν οπως επρεπε. Ο καθε παιχτης , οσο παιχταρας και να ειναι , πρεπει να χρησιμοποιειται σωστα αλλιως δεν μπορει να προσφερει τα αναμενομενα.

Ο Παπαλουκας ειναι εξαιρετικος αλλα εχει ενα μειονεκτημα, δεν εχει σουτ , πραγμα που ειναι προβλημα για γκαρντ. Πρεπει λοιπον να τον περιτριγυρισεις με 3 τουλαχιστον εξαιρετικους σουτερ στο 2 , στο 3 και στο 4 οπως εκανε η ΤΣΣΚΑ , που ειχε λανγντον, σμοντις , αντερσεν, σισκα αργοτερα κλπ....παιχτες οπλοπολυβολα.

με τετοιους σουτερ ο παπαλουκας ειναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ μιας και δεν μπορεις με ΤΙΠΟΤΑ σχεδον να σταματησεις ΚΑΙ το ενδεχομενο πικ εν ρολλ μετα το σκριν, αλλα ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΣΑ στη weak side στον ακροβολισμενο σουτερ. Ενα απο τα δυο θα το αφησεις , και θα σε σκοτωσει ο παπαλουκας με το υψος και το court vision του.

Οι αγγελοπουλοι ομως φροντισαν να τον φερουν στον ΟΣΦΠ, και παραλληλα με αυτον , να κανουν franchise player τον τσιλι στην περιφερεια, που ειναι ισως το χειροτερο δυνατο fit μιας και πραγματικα , οσο απιστευτο και να ακουγεται , ηταν μαλλον χειροτερος σουτερ απο τον παπαλουκα. Δυαρι φεραν τον χαλπεριν που ομως δεν επιασε , οποτε οταν εχεις τον παπαλουκα και δεν τον πλαισιωνεις με σουτερ , ειναι σαν να τον αχρηστευεις...

Ο παπαλουκας δεν φταιει που δεν δικαιωσε τις προσδοκιες (ενταξει για τις βολες φταει αλλα οποιος τον ειχε δει το 2001 , αλλα και το 2005 στο φαιναλ 4 της μοσχας , ηξερε την αδυναμια του στις βολες)...η ομαδα δεν στηθηκε σωστα διπλα του, η μαλλον στηθηκε ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ, και σε αυτο δεν φταιει αυτος....Αν παει σε καμια μπαρτσα, θα τριβετε τα ματια σας πολλοι...Με ναβαρο στο 2, μαικ και ειντσον στο 3 και μορρις στο 4 . Πλακα θα κανει παλι με καμια 10αρια ασσιστ σε 25 λεπτα , και θα λεμε ολοι , γιατι δεν επαιζε στον ΟΣΦΠ...


Πολύ σωστή παρατήρηση.
Φάνηκε φέτος εξάλλου που όταν όλοι φοβόντουσαν να σουτάρουν, τό έκανε στην λήξη ο Παπαλουκάς (και κλασικά στο σίδερο τις περισσότερες φορές). Στην Μπάρτσα πραγματικά θα απολάμβανε να βγάζει ασίστ!
Για μένα ο Παπαλουκάς πρέπει να μείνει για άλλο ένα χρόνο, με μειωμένες αποδοχές σαφώς, αλλά να μείνει. Εντάξει, όλοι ξενέρωσαν με τις χαμένες βολές αλλά αυτό δεν λέει κάτι, δεν κρίνεται ένας παίχτης μόνο από μια άτυχη στιγμή.
Anaz
QUOTE
ο παπαλουκας ποτε δε σκυλιασε με τον οσφπ! ποτε δεν τα εδωσε ολα! δε θυμαμαι ποτε να βγαζει γλωσσα απο το λαχανιασμα, να πεφτει για μια μπαλια, να τα δωσε ολα στην αμυνα..
Και με αλλα σημεια απο το υπολοιπο ποστ σου διαφωνω, αλλα ειδικα σε αυτο διαφωνω καθετα, οριζοντια και διαγωνια.

Επισης ρε il post εχω μια απορια.. Αυτη την "περιβοητη" φραση οτι "δεν πηρε την ομαδα στα κρισιμα" την εχω διαβασει σε ποστ σου που αφορουν και τον Μιλος, και τον Κλειζα, και τον Τσιλντρες, και τον Σπανουλη εσχατως. Αυτο πως το κρινεις δηλαδη..? Γιατι, νομιζω οτι το πας κυριως βαση AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, και.. Εν τελει.. Οταν μια ομαδα ειναι ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ σε γενικες γραμμες στα κρισιμα, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ με αυτο το σκεπτικο οι παιχτες ηγετες της θα εχουν αποτυχει να την κουβαλησουν στα κρισιμα. Νομιζω ομως οτι το ζητημα ειναι ΟΜΑΔΙΚΟ, οχι ατομικο!!
il postino
QUOTE(Anaz @ Jun 10 2011, 19:17 ) *
Και με αλλα σημεια απο το υπολοιπο ποστ σου διαφωνω, αλλα ειδικα σε αυτο διαφωνω καθετα, οριζοντια και διαγωνια.

Επισης ρε il post εχω μια απορια.. Αυτη την "περιβοητη" φραση οτι "δεν πηρε την ομαδα στα κρισιμα" την εχω διαβασει σε ποστ σου που αφορουν και τον Μιλος, και τον Κλειζα, και τον Τσιλντρες, και τον Σπανουλη εσχατως. Αυτο πως το κρινεις δηλαδη..? Γιατι, νομιζω οτι το πας κυριως βαση AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, και.. Εν τελει.. Οταν μια ομαδα ειναι ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ σε γενικες γραμμες στα κρισιμα, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ με αυτο το σκεπτικο οι παιχτες ηγετες της θα εχουν αποτυχει να την κουβαλησουν στα κρισιμα. Νομιζω ομως οτι το ζητημα ειναι ΟΜΑΔΙΚΟ, οχι ατομικο!!

φιλε αναζ εδω μεσα ειμαστε κυριως για να διαφωνουμε..

αυτη την εντυπωση εχω/μου δωσε φιλε μου!! χαλαρος ηταν συνεχεια! τον εχεις δει ποτε σου εσυ να ασθμαινει απο την υπερπροσπαθεια? τον εχει δει να βουταει για καμια μπαλα? δε λεω οτι δεν προσπαθησε, λεω οτι δε σκυλιασε!! για μενα αυτο το στοιχειο εχει πολλη μεγαλη σημασια στον αθλητισμο και στη ζωη γενικοτερα!! δεν τον ειδα ρε παιδι μου να παλευει μεχρις εσχατων! πώς παλευε φετος στους τελικους ο μπουρουσης, που τα βαλε με ολους τους ψηλους του παο? κατι τετοιο!

στη δευτερη παρατηρηση σου κανεις ενα τραγικο λαθος μαζι μου!! δεν κρινω εκ του αποτελεσματος!! εκ του αποτελεσματος σημαινει να βγω τωρα και να πω "ο ταδε δεν πηρε την ομαδα πανω του"!! οταν το λες συνεχεια και συνεχεια το "εκ του αποτελεσματος" παυει να ισχυει!!

μην παιζω ομως με τις λεξεις,

απο αυτους που ανεφερες μονο ο μιλος και ο σπαν ειχαν τα καρυδια να προσπαθησουν στο τελος ενος αγωνα και γι αυτο τους βγαζω το καπελο! ουτε ο παπαλουκας το εκανε, ουτε ο τσιλντρες, ουτε ο κλειζα. δε μιλαω για το αποτελεσμα, μιλαω για την προσπαθεια! αν μιλησω για το αποτελεσμα τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο τραγικα. τωρα, αν το θεμα ειναι ομαδικο και οχι ατομικο και εκει θα διαφωνησω μαζι σου!! στο τελος ενος αγωνα και μαλιστα δυσκολου που κρινει τιτλο το ατομικο στοιχειο προεχει και αν δεν προεχει εχει εξισου σημαντικο ρολο με το ομαδικο!! απο κει και περα, αν εσυ θες να "απενεχοποιησεις" αυτους τους παικτες και να τα ριξεις στο οτι ο οσφπ δεν ειχε ομαδα (τετοια που να ανταποκρινεται στο τελος ενος δυσκολου αγωνα) αυτο ειναι αλλο θεμα .

υ.γ μου λες παντως οτι διαφωνεις, το γιατι διαφωνεις δε μου το λες.. smiley.gif
Manu7
O PARISINOS είναι ξεκάθαρος και ολόσωστος.

Ταυτίζομαι με την άποψη του.Αν χτιζόταν η ομάδα με βάση τον Παπαλουκά τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά.

Από τη στιγμή που του βάζεις δίπλα του Τσίλι,Παπανικολάου,Σπανούλη,Χαλπερίν,Έρτσε
γκ,Μαυροκεφαλίδη, παίχτες
με κακό ως μέτριο και ασταθέστατο σουτ, δεν μπορεί να σου προσφέρει τα πολλά που περιμένεις από έναν Παπαλουκά.
Zephyr
Αυτό πάντως που με χάλασε στον φετινό Παπαλουκά ήταν τα πολλά λάθη του. Λάθη που κάνει κάποιος μόνο από έλλειψη εμπειρίας ή από ανικανότητα διαχείρησης άγχους, πράγμα αστείο για τον Παπαλουκά συγκριτικά με την καριέρα που έχει κάνει.
Και όχι απλά λάθη σε πάσες που είναι λογικό να γίνονται, λάθη χαζά, πάνω στην ντρίπλα, χέρια να τρέμουν κλπ. Ίσως να φταίει η ηλικία...
nielsen
QUOTE (PARISINOS @ Jun 10 2011, 18:36 ) *
Ο παπαλουκας ατυχησε στον ΟΣΦΠ γιατι ΠΟΤΕ δεν τον χρησιμοποιησαν οπως επρεπε. Ο καθε παιχτης , οσο παιχταρας και να ειναι , πρεπει να χρησιμοποιειται σωστα αλλιως δεν μπορει να προσφερει τα αναμενομενα.

Ο Παπαλουκας ειναι εξαιρετικος αλλα εχει ενα μειονεκτημα, δεν εχει σουτ , πραγμα που ειναι προβλημα για γκαρντ. Πρεπει λοιπον να τον περιτριγυρισεις με 3 τουλαχιστον εξαιρετικους σουτερ στο 2 , στο 3 και στο 4 οπως εκανε η ΤΣΣΚΑ , που ειχε λανγντον, σμοντις , αντερσεν, σισκα αργοτερα κλπ....παιχτες οπλοπολυβολα.

με τετοιους σουτερ ο παπαλουκας ειναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ μιας και δεν μπορεις με ΤΙΠΟΤΑ σχεδον να σταματησεις ΚΑΙ το ενδεχομενο πικ εν ρολλ μετα το σκριν, αλλα ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΣΑ στη weak side στον ακροβολισμενο σουτερ. Ενα απο τα δυο θα το αφησεις , και θα σε σκοτωσει ο παπαλουκας με το υψος και το court vision του.

Οι αγγελοπουλοι ομως φροντισαν να τον φερουν στον ΟΣΦΠ, και παραλληλα με αυτον , να κανουν franchise player τον τσιλι στην περιφερεια, που ειναι ισως το χειροτερο δυνατο fit μιας και πραγματικα , οσο απιστευτο και να ακουγεται , ηταν μαλλον χειροτερος σουτερ απο τον παπαλουκα. Δυαρι φεραν τον χαλπεριν που ομως δεν επιασε , οποτε οταν εχεις τον παπαλουκα και δεν τον πλαισιωνεις με σουτερ , ειναι σαν να τον αχρηστευεις...

Ο παπαλουκας δεν φταιει που δεν δικαιωσε τις προσδοκιες (ενταξει για τις βολες φταει αλλα οποιος τον ειχε δει το 2001 , αλλα και το 2005 στο φαιναλ 4 της μοσχας , ηξερε την αδυναμια του στις βολες)...η ομαδα δεν στηθηκε σωστα διπλα του, η μαλλον στηθηκε ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ, και σε αυτο δεν φταιει αυτος....Αν παει σε καμια μπαρτσα, θα τριβετε τα ματια σας πολλοι...Με ναβαρο στο 2, μαικ και ειντσον στο 3 και μορρις στο 4 . Πλακα θα κανει παλι με καμια 10αρια ασσιστ σε 25 λεπτα , και θα λεμε ολοι , γιατι δεν επαιζε στον ΟΣΦΠ...

Για μενα πρεπει να φυγει απο τον ΟΣΦΠ, γιατι ετσι οπως ειναι στημενη η ομαδα , δεν υπαρχει σωτηρια για αυτον , και ειναι κριμα τετοιος παιχτης να τελειωσει την καριερα του κυνηγημενος....

Υ.Γ...οσο σκεφτομαι οτι οι αγγελο θελανε να εχουν στην ΙΔΙΑ περιφερεια τσιλι, παπαλουκα και νειτ ρομπινσον, με πιανουν ΥΣΤΕΡΙΚΑ ΓΕΛΙΑ...Μιλαμε οτι μεχρι και να εψαχνες ΕΠΙΤΗΔΕΣ χειροτερο fit , δεν θα τα καταφερνες....Εγκληματικο....



Συμφωνώ με το σχόλιο σου.

Ο Παπαλουκάς αφενός δεν βοηθήθηκε από την ομάδα, αφετέρου κρινόταν πάντα με τα μηδενικά του συμβολαίου του.

Μια άλλη παρατήρηση, επειδή είχαν αναπτυχθεί μεγάλες προσδοκίες γύρω από αυτόν πιστεύω ότι δεν μπόρεσε να το διαχειριστεί σωστά, γεμίζοντάς τον με άγχος. Πράγμα που μπορεί να ακούγεται ανεδαφικό για ένα παίχτη με τέτοιες παραστάσεις αλλά εμένα αυτή την εντύπωση μου έδινε.

Ο Τεο ήταν σε όλη την καριέρα του έκτος παίχτης, ιδανικός για συγκεκριμένους ρόλους όχι μεσσίας. Δεν φταίει αυτός που δεν είναι τέτοιος, αλλά εκείνοι που τον επέλεξαν ή πίστεψαν ότι είναι τέτοιος.

-Μοναδικό μου παράπονο από αυτόν ότι μίλαγε λίγο περισσότερο από όσο ίσως έπρεπε. Θα προτιμούσα να "μιλάει" περισσότερο στο παρκέ...
Flash
Φανταστείτε πάντως με τον Παπαλουκά να είχε μείνει ο Domercant και να μην είχε τραυματιστεί ο Μάτσε...

Εντάξει μέσα σε αυτά που γράφονται βέβαια κάπου έχει αγνοηθεί ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε και εξαιρετικό ψηλό screener αυτά τα χρόνια (με εξαίρεση το Νεστέροβιτς) που επίσης δε βοήθαγε το επιθετικό παιχνίδι του Παπ στα pnr.

Πάντως ότι προσέφερε στον ΟΣΦΠ το θεωρώ δεδομένο. Το να προσφέρει σε αντιστοιχία με το συμβόλαιο του ήταν εξαρχής πολύ δύσκολο.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Jun 10 2011, 18:36 ) *
Ο παπαλουκας ατυχησε στον ΟΣΦΠ γιατι ΠΟΤΕ δεν τον χρησιμοποιησαν οπως επρεπε. Ο καθε παιχτης , οσο παιχταρας και να ειναι , πρεπει να χρησιμοποιειται σωστα αλλιως δεν μπορει να προσφερει τα αναμενομενα.

Ο Παπαλουκας ειναι εξαιρετικος αλλα εχει ενα μειονεκτημα, δεν εχει σουτ , πραγμα που ειναι προβλημα για γκαρντ. Πρεπει λοιπον να τον περιτριγυρισεις με 3 τουλαχιστον εξαιρετικους σουτερ στο 2 , στο 3 και στο 4 οπως εκανε η ΤΣΣΚΑ , που ειχε λανγντον, σμοντις , αντερσεν, σισκα αργοτερα κλπ....παιχτες οπλοπολυβολα.

Αυτο το λες απλα επειδη στον Ολυμπιακο δεν πηρε πρωταθλημα και Ευρωλιγκα....
Για εμενα τα πραγματα ειναι απλα...Δεν ηταν στο prime του στην θητεια του στον Ολυμπιακο...Δεν ηταν ο Παπαλουκας που επαιζε τον Παναθηναικο μονος στου στο ΟΑΚΑ το 2007 στον Τελικο με 20000 κοσμο να τον βριζουν....

Ο Παπαλουκας δεν εκανε παπαδες στην ΤΣΣΚΑ λογω των ελευθερων η μη σκοπευτων...Ενας παιχτης που μπορει να παιξει στο οργανωτικο κομματι τα παντα δεν στηριζεται μονο στο να βρει το ελευθερο σουτ ουτε ειχε ποτε την λογικη του Διαμαντιδη που μπουκαρει μεσα και κοιταει να βρει τον ελευθερο σουτερ πολλες φορες.....Ο Παπαλουκας ειχε δολοφονικο ντραιβ..Οσο του ελειπε το σουτ αλλα τοσο κορυφαιος ηταν στο ντραιβ...Απο τα καλυτερα γκαρντ ολων των εποχων στην Ευρωπη σε αυτον τον τομεα οπως και στην πασα....
Αν ο Παπαλουκας του 2006 που ηταν ο καλυτερος παιχτης στην Ευρωπη η απο τους καλυτερους επαιζε στον Ολυμπιακο δεν θα ασχολουταν κανεις με τους ελευθερους σκοπευτες που ΔΕΝ ειχε ο Ολυμπιακος.....

Και στο μπασκετ τουλαχιστον οπως το εμαθα εγω ο παιχταρας ειναι παιχταρας με η χωρις συστηματα γιατι οποιος το πιστευει αυτο και ειναι Παναθηναικος πεφτει μονος του στο "λακο με τα φιδια"(που δεν αρεσει στους φιλους του Παναθηναικου και διαφωνουν) που λεει οτι ο Διαμαντιδης σε αλλη ομαδα και σε αλλο συστημα δεν θα εκανε τοσο πολλα οσα τωρα και σε μια ομαδα με ιδιο προπονητη και καλη χημεια τοσα χρονια......Και που αυτοματα ριχνουν τον Διαμαντιδη σε συγκρισεις με αλλους κορυφαιους Ευρωπαιους οπως ο Μποντιρογκα η ο Σαρας που θριαμβευσαν και με αλλες ομαδες.....
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2011, 20:15 ) *
Αυτο το λες απλα επειδη στον Ολυμπιακο δεν πηρε πρωταθλημα και Ευρωλιγκα....
Για εμενα τα πραγματα ειναι απλα...Δεν ηταν στο prime του στην θητεια του στον Ολυμπιακο...Δεν ηταν ο Παπαλουκας που επαιζε τον Παναθηναικο μονος στου στο ΟΑΚΑ το 2007 στον Τελικο με 20000 κοσμο να τον βριζουν....

Ο Παπαλουκας δεν εκανε παπαδες στην ΤΣΣΚΑ λογω των ελευθερων η μη σκοπευτων...Ενας παιχτης που μπορει να παιξει στο οργανωτικο κομματι τα παντα δεν στηριζεται μονο στο να βρει το ελευθερο σουτ ουτε ειχε ποτε την λογικη του Διαμαντιδη που μπουκαρει μεσα και κοιταει να βρει τον ελευθερο σουτερ πολλες φορες.....Ο Παπαλουκας ειχε δολοφονικο ντραιβ..Οσο του ελειπε το σουτ αλλα τοσο κορυφαιος ηταν στο ντραιβ...Απο τα καλυτερα γκαρντ ολων των εποχων στην Ευρωπη σε αυτον τον τομεα οπως και στην πασα....
Αν ο Παπαλουκας του 2006 που ηταν ο καλυτερος παιχτης στην Ευρωπη η απο τους καλυτερους επαιζε στον Ολυμπιακο δεν θα ασχολουταν κανεις με τους ελευθερους σκοπευτες που ΔΕΝ ειχε ο Ολυμπιακος.....

Και στο μπασκετ τουλαχιστον οπως το εμαθα εγω ο παιχταρας ειναι παιχταρας με η χωρις συστηματα γιατι οποιος το πιστευει αυτο και ειναι Παναθηναικος πεφτει μονος του στο "λακο με τα φιδια"(που δεν αρεσει στους φιλους του Παναθηναικου και διαφωνουν) που λεει οτι ο Διαμαντιδης σε αλλη ομαδα και σε αλλο συστημα δεν θα εκανε τοσο πολλα οσα τωρα και σε μια ομαδα με ιδιο προπονητη και καλη χημεια τοσα χρονια......Και που αυτοματα ριχνουν τον Διαμαντιδη σε συγκρισεις με αλλους κορυφαιους Ευρωπαιους οπως ο Μποντιρογκα η ο Σαρας που θριαμβευσαν και με αλλες ομαδες.....



προφανως και ο παπαλουκας του 2007 ηταν καλυτερος απο αυτον που ηρθε στον ΟΣΦΠ. Λογικο ειναι κιολας μιας και τοτε ηταν στα πραιμ του , ενω στον ΟΣΦΠ ηρθε σα 31 προς τα 32 του.

Ωστοσο οσο καλος παιχτης και να ειναι καποιος , πρεπει να παιζει και με συμπαιχτες που να ταιριαζουν στο στυλ παιχνιδιου , ωστε να αποδιδει στο μαξιμουμ.

και ο λεμπρον με του γουιεντ ειναι οι κορυφαιοι παιχτες στον κοσμο, ωστοσο δεν αλλαζει το γεγονος οτι θα ηταν καλυτερο διδυμο το λεμπρον/χαουαρντ η το γουειντ/χαουαρντ , πολυ απλα γιατι ενας ψηλος θα επετρεπε στον περιφερειακο να εχει περισσοτερη ελευθερια.

οσο καλος και να ειναι καποιος στο ντραιβ, δεν μπορεις να κανεις ντραιβ με ευρωπαικους κανονισμους ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΥΤΕΡ να ανοιξουν την αμυνα. Αυτο ειναι νομος του ευρωπαικου μπασκετ.

Ο παπαλουκας λοιπον ειναι παιχτης που χρειαζεται σουτερ για να τον εκμεταλευθεις στο επακρο. Νομιζεις οτι στον τελικο του 2007 θα εκανε πλακα στον ΠΑΟ , αν δεν υπηρχαν οι σμοντις, χολντεν, λανγκντον, αντερσεν ετοιμοι να πυροβολησουν απο την περιφερεια? Αν δεν υπηρχαν αυτοι οι σουτερ , ο ΠΑΟ απλα θα εκλεινε τη ρακετα και θα τελειωνε η υποθεση.

Ο ΟΣΦΠ δεν εκμεταλευθηκε τον παπαλουκα σωστα. Σιγουρα ο παπαλουκας δεν μπορουσε να κανει οσα εκανε στα πραιμ του, αλλα πιστεψε με αν αντι για τον ερτσεγκ, τον τσιλι και τον σπανουλη ειχε σουτερ τυπου λανγκντον , σμοντις και αντερσεν στην ομαδα, θα επαιζε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Μια ομαδα πρεπει να εχει ισσοροπια για να αποδωσει. Το να βαλω 5 λεμπρον σε μια ομαδα , δεν σημαινει οτι θα εχω την καλυτερξ ομαδα του κοσμου.

Το διδυμο παπαλουκας / τσιλι ηταν το χειροτερο δυνατο διδυμο για ευρωπαικο μπασκετ και η αποτυχια ηταν αναμενομενη. Ειτε επαιζε ο παπαλουκας του 2007 στα πραιμ του ειτε οχι.

Ενας παιχταρας αποδιδει ανεξαρτητως συστηματος ακριβως επειδη οσο και να ξεπεσει ο χρηστος , για 5 αγιους θα αξιζει οπως λεει και μια παροιμια. Ωστοσο δεν σημαινει οτι θα αποδιδει το ιδιο ανεξαρτητως συστηματος. Αλλο πχ να παιζει ο μαστερ του πικ εν ρολ σαρας το πικ εν ρολ με τον μπατιστ η τον μπαστον , και αλλο να προσπαθει να το παιξει με κανα δεινοσαυρο σαν τον τσακαλιδη , που ειναι πιο αργος και απο ριπλευ...Αλλη αποδοση θα εχει με αυτους και αλλη με τον τσακαλιδαρο...

Φονικο ντραιβ λοιπον ο παπαλουκας και συμφωνω, αλλα ουτε ο ντερικ ροουζ με το καλυτερο ντραιβ του κοσμου δεν μπορει να κανει μπασιμο αν τον περιμενει ολη η ο ομαδα μεσα στη ρακετα...Αν δεν υπαρχουν σουτερ να ανοιξεις την αμυνα, δεν πας πουθενα οσο καλος και να εισαι...



Anaz
QUOTE
υ.γ μου λες παντως οτι διαφωνεις, το γιατι διαφωνεις δε μου το λες.
Τι να σου πω ρε il post.. Την ιδια ωρα που ο Μιλος εκανε μουτρακια γιατι του πηραν το μονοπωλιο της μπαλας, ο Παπαλουκας στα 34 του σκιζοταν στον αχαρο ρολο να παλευει στην αμυνα απεναντι στα θηρια που τον εβαζε ο Ντουντα να μαρκαρει.. Και μου λες οτι "νταξει..δεν καθησε να σκυλιασει κιολας ποτε στον Ολυμπιακο, χαλαρος ηταν"..? η οτι απ'τα τρια χρονια παρουσιας του εσυ θυμασαι μονο τα 3 ματς στο φετινο τοπ16?? Και θες να επιχειρηματολογησω σε αυτο..? συγγνωμη, αλλα για μενα ειναι ξεκαθαρο απ'τα λεγομενα σου οτι η δεν εχεις δει αρκετα τον Ολυμπιακο ή εισαι εμπαθης.. Δεν ειναι κακο,ολοι εχουμε συμπαθειες κι αντιπαθειες και δεν βλεπουμε αντικειμενικα. Κι εγω ειμαι εμπαθης με καποιους παιχτες..

Ο Παπαλουκας ηρθε στον Ολυμπιακο αφου ειχε περασει το prime του. Ειναι ξεκαθαρο αυτο. Παρολ'αυτα, και παρολο που δεν στελεχωθηκε και ιδιαιτερα καλα οπως ανελυσε κι ο parisinos, η παρουσια του συνολικα ηταν αρκετα καλη. ΦΥΣΙΚΑ και οχι ανταξια των χρηματων που επαιρνε, αλλα αυτο ηταν εξ'αρχης σχεδον απιθανο.. Κι εδω που τα λεμε..Σε ποιον παιχτη θα εκανες σημερα τριετες συμβολαιο 3εκ€ το χρονο και θα το αξιζε??Ακομα κι ο ΔΔ με τον Ναβαρο αμφιβαλλω αν αξιζουν αυτη τη στιγμη αυτα τα λεφτα με οριζοντα τριετιας!! Ουτε ο Σαρας φυσικα τα "εβγαλε" τα λεφτα του παρα την καθοριστικη συμβολη στο τρεμπλ. Αυτα τα λεφτα δεν τα αξιζει κανενας παιχτης της Ευρωλιγκας, ιmo.

Τωρα να ακουω για "δημοσιους υπαλληλους" κι αλλες τετοιες ιστοριες, ε παει πολυ.. Αν μη τι αλλο ο Θοδωρας ηθελε ενα πρωταθλημα με τον Ολυμπιακο οσο κανενας αλλος στην ομαδα!!Ισως περισσοτερο κι απ'οτι επρεπε, καθως αυτο φαινεται να τον βαραινε με πολυ αγχος..
il postino
QUOTE(Anaz @ Jun 10 2011, 23:39 ) *
Τι να σου πω ρε il post.. Την ιδια ωρα που ο Μιλος εκανε μουτρακια γιατι του πηραν το μονοπωλιο της μπαλας, ο Παπαλουκας στα 34 του σκιζοταν στον αχαρο ρολο να παλευει στην αμυνα απεναντι στα θηρια που τον εβαζε ο Ντουντα να μαρκαρει.. Και μου λες οτι "νταξει..δεν καθησε να σκυλιασει κιολας ποτε στον Ολυμπιακο, χαλαρος ηταν"..? η οτι απ'τα τρια χρονια παρουσιας του εσυ θυμασαι μονο τα 3 ματς στο φετινο τοπ16?? Και θες να επιχειρηματολογησω σε αυτο..? συγγνωμη, αλλα για μενα ειναι ξεκαθαρο απ'τα λεγομενα σου οτι η δεν εχεις δει αρκετα τον Ολυμπιακο ή εισαι εμπαθης.. Δεν ειναι κακο,ολοι εχουμε συμπαθειες κι αντιπαθειες και δεν βλεπουμε αντικειμενικα. Κι εγω ειμαι εμπαθης με καποιους παιχτες..

Ο Παπαλουκας ηρθε στον Ολυμπιακο αφου ειχε περασει το prime του. Ειναι ξεκαθαρο αυτο. Παρολ'αυτα, και παρολο που δεν στελεχωθηκε και ιδιαιτερα καλα οπως ανελυσε κι ο parisinos, η παρουσια του συνολικα ηταν αρκετα καλη. ΦΥΣΙΚΑ και οχι ανταξια των χρηματων που επαιρνε, αλλα αυτο ηταν εξ'αρχης σχεδον απιθανο.. Κι εδω που τα λεμε..Σε ποιον παιχτη θα εκανες σημερα τριετες συμβολαιο 3εκ€ το χρονο και θα το αξιζε??Ακομα κι ο ΔΔ με τον Ναβαρο αμφιβαλλω αν αξιζουν αυτη τη στιγμη αυτα τα λεφτα με οριζοντα τριετιας!! Ουτε ο Σαρας φυσικα τα "εβγαλε" τα λεφτα του παρα την καθοριστικη συμβολη στο τρεμπλ. Αυτα τα λεφτα δεν τα αξιζει κανενας παιχτης της Ευρωλιγκας, ιmo.

Τωρα να ακουω για "δημοσιους υπαλληλους" κι αλλες τετοιες ιστοριες, ε παει πολυ.. Αν μη τι αλλο ο Θοδωρας ηθελε ενα πρωταθλημα με τον Ολυμπιακο οσο κανενας αλλος στην ομαδα!!Ισως περισσοτερο κι απ'οτι επρεπε, καθως αυτο φαινεται να τον βαραινε με πολυ αγχος..

αφηνω τον ατυχο χαρακτηρισμο κατα μερους και σου λεω οτι εχω δει ολα τα ματς του οσφπ εκτος απο τα 4 φετινα με τη σιενα και καποια αλλα ελαχιστα τα τελευταια χρονια!

το βλεπουμε διαφορετικα το θεμα, ετσι απλα.το να μου λες οτι η παρουσια του ηταν αρκετα καλη ειναι κατι , οπως λες και συ, διαφωνω καθετα και κατακορυφα και οπως θες διαφωνω..

για τον παπαλουκα μιλαμε! καποιος αλλος με την παρουσια του παπαλουκα ισως κρινοταν θετικα. αλλα μιλαμε για τον παπαλουκα , εστω και αν καβατζωσε τα 30 του οταν ηρθε στον οσφπ!!

και θα σου ξαναπω και το αλλο, αμα εσυ εισαι οκ εμενα μου περισσευει!

υ.γ ο παπαλουκας σκιζοταν? αμα σκιζοταν θα το βλεπανε και αλλοι αυτο..
Anaz
Ε για τον 31χρονο Παπαλουκα μιλαμε ρε il postino. Οχι για τον Κομπε!!
Κι αντε, εγω ΔΕΧΟΜΑΙ να μην εισαι ικανοποιημενος απο την παρουσια του. Αλλα να μου λες οτι δεν προσπαθησε??Τους ασχετους της θυρας 7 μου θυμισες..
Δηλαδη παρατησε την Ρωσσια που ηταν βασιλιας για να ερθει στην αρρωστεια του ελληνικου πρωταθληματος και του μπασκετικου Ολυμπιακου, να αραξει..??
Πραγματικα για μενα ειναι τοσο ακυρο αυτο το σχολιο σου, που μονο ως εμπαθεια μπορω να το ερμηνευσω. Δεδομενου οτι εχεις δει τα ματς, και θεωρω οτι εχεις σεβαστη μπασκετικη αποψη-κριση.
kurtz
Ο Παπαλουκάς έγινε γνωστός λόγο της κορυφαίας αντίληψης που έχει για το παιχνίδι και όχι λόγο σκοραρίσματος ,πάσας ή ντραιβ χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι εξαιρετικός πασερ και στο ντραιβ. Μπορούσε να οργανώσει τέλεια μια ομάδα και να βρει τις αδυναμίες του αντιπάλου και γι αυτό ξεκινούσε συνήθως από τον πάγκο για να διαβάσει καλύτερα το παιχνίδι. Στον ολυμπιακό αυτό το έδειξε ελάχιστα πιθανών γιατί περίμεναν άλλα πράγματα από αυτόν, δεν μπορεί ένας εγκεφαλικός παίκτης να επηρεάζεται τόσο πολύ από την ηλικία. Ίσως να μην ταίριαξε ποτέ με την φιλοσοφία της ομάδας και καλύτερα είναι να φύγει για να δείξει σε όλους ποιος πραγματικά είναι αν και θα ήθελα να μήνη γιατί σε αυτόν βλέπω τον μελλοντικό προπονητή του ολυμπιακού ή έστω μέλος του προπονητικού team
il postino
QUOTE(Anaz @ Jun 11 2011, 00:07 ) *
Ε για τον 31χρονο Παπαλουκα μιλαμε ρε il postino. Οχι για τον Κομπε!!
Κι αντε, εγω ΔΕΧΟΜΑΙ να μην εισαι ικανοποιημενος απο την παρουσια του. Αλλα να μου λες οτι δεν προσπαθησε??Τους ασχετους της θυρας 7 μου θυμισες..
Δηλαδη παρατησε την Ρωσσια που ηταν βασιλιας για να ερθει στην αρρωστεια του ελληνικου πρωταθληματος και του μπασκετικου Ολυμπιακου, να αραξει..??
Πραγματικα για μενα ειναι τοσο ακυρο αυτο το σχολιο σου, που μονο ως εμπαθεια μπορω να το ερμηνευσω. Δεδομενου οτι εχεις δει τα ματς, και θεωρω οτι εχεις σεβαστη μπασκετικη αποψη.


δεξου οτι καποιος αλλος εχει διαφορετικη γνωμη απο σενα χωρις να ειναι εμπαθης, μελος της 7 και εχοντας δει μαλιστα πολλους , παρα πολλους αγωνες της ομαδας σου.

και κατι ακομα, μια θεωρια μου ειναι να μην κοιταζω το αποτελεσμα σε δευτερευοντα, για μενα, πραγματα, αλλα μονο την προσπαθεια.
vastravoud
QUOTE(Air and King @ Jun 10 2011, 22:15 ) *
Και στο μπασκετ τουλαχιστον οπως το εμαθα εγω ο παιχταρας ειναι παιχταρας με η χωρις συστηματα γιατι οποιος το πιστευει αυτο και ειναι Παναθηναικος πεφτει μονος του στο "λακο με τα φιδια"(που δεν αρεσει στους φιλους του Παναθηναικου και διαφωνουν) που λεει οτι ο Διαμαντιδης σε αλλη ομαδα και σε αλλο συστημα δεν θα εκανε τοσο πολλα οσα τωρα και σε μια ομαδα με ιδιο προπονητη και καλη χημεια τοσα χρονια......Και που αυτοματα ριχνουν τον Διαμαντιδη σε συγκρισεις με αλλους κορυφαιους Ευρωπαιους οπως ο Μποντιρογκα η ο Σαρας που θριαμβευσαν και με αλλες ομαδες.....


Σαφώς και ένας καλός παίκτης είναι παντού καλός, όμως τα διάφορα περιβάλλοντα δρουν από "καταλύτες" που μεγιστοποιούν τα εκάστοτε προτερήματα έως και "επιβραδυντικά" με το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

Έχω την αίσθηση ότι αθλητές τέτοιου βεληνεκούς πολύ που χέστηκαν για τη σύγκριση "Διαμαντίδης vs Σάρας vs Παπαλουκάς, κλπ", απλώς θέλουν να περνούν καλά και να ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ.
denny
Δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες δημοσιευσεις για να ξερω τι εχει ειπωθει αλλα θα σας πω και εγω την αποψη μου ετσι για να εχετε μια παραπανω...ειμαι φαν του παπαλουκα ακομα και μετα το βερολινο ακομα και μετα το ματς της σιενα ακομα και μετα τις βολες...Γτ εχει κατι που δεν το εχει κανενας...ΜΥΑΛΟ...και κ@@@λωνω να τον βλεπω να παιζει...απλα...δεν μπορω να πω οτι τα τρια αυτα χρονια προσεφερε στον ολυμπιακο οσα περιμεναμε...και αυτο γτ ολοι θελαμε μαζι με τον παπαλουκα και τις οκυπες στην ελλαδα και την ευρωπη...πραγμα πολυ δυσκολο αν δεν τον πλαισιωσεις με αναλογης ποιοτητας παιχτες...απο κει και περα ομως δεν δεχομαι οτιδεν προσπαθησε...την πρωτη του χρονια αν θυμαστε ειχε παθει καταγμα κοπωσεως απο την υπερπροπονηση καθως εκτος του κανονικου προγραμματος γυμναζοταν με δικο του γυμναστη στιβου...γιαυτο πεταγε οταν ειχε πρωτοερθει...μετα ομως χτυπησε και η αποδοση του επεσε...και παλι ομως ηταν ο γνωστος σε ολους παιχτης...περυσι λογω δουλειας δεν προλαβαινα να δω τα παιχνιδια για να εχω αποψη αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να λεει οτι δεν προσεφερε καθως ηταν εκ των πρωταγωνιστων στην καλυτερη ομαδα της ευρωπησ(ασχετα που εχασε το κυπελλο)...για φετος αποψη μου ειναι οτι δεν του εκανε καλο η μεταγραφη σπανουλη(και σε αυτον) καθως επρεπε να παιζει ο μιλος ως περσινος ΜVP και ο σπανουλης ως η καλοκαιρινη μεταγραφη...οχι οτι οταν επαιζε ο παπαλου εβγαζε ματια,αλλα απο τον τεοντοσιτς καλυτερα τα πηγε...ετσι πηγγε πολλες φορες στο 3 για να χωρεσουν ολοι,θεση ομως που εχει προβλημα στην αμυνα(χερστον-καιμακογλου) αλλα του στερει και στην δημιουργια...δεν χρειαζεται νομιζω καποια εξηγηση περαιτερω για την μειωμενη του αποδοση φετος...τα κλειδια αλλοι τα ειχαν...και φταινε ολοι...αποψη μου ειναι οτι πρεπει να μεινει λογω εμπειριας και προσωπικοτητας...τα λεφτα δεν νομιζω να ειναι προβλημα γιατι με τοσα που εχει παρει μονο ενας αχαριστος δεν θα καθοταν ενα χρονο παραπανω εστω και με 80% μειωση...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.