Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πως μπορω να βελτιωσω το παιχνιδι μου ως Center?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
COOLMAN
Γεια σας παιδια,καλησπερα.Θα ηθελα προτασεις πανω στο πώς να βελτιωσω την αποδοση μου στο παιχνιδι(η θεση μου ειναι 5).Δεν εχω μεγαλη πειρα αλλα ξερω περιπου τι χρειαζομαι για να παιξω αυτη τη θεση.Το θεμα ειναι οτι συνηθως οταν παιζω με τους φιλους μου παιζω Point guard ή Shooting guard αλλα επειδη δεν εχουμε στην ομαδα πολλους ψηλους ο coach με εβαλε να παιξω 5(πρωτη χρονια ειμαι στην ομαδα).Βλεπω τους συμπαικτες μου λοιπον να παιρνουν επιθεσεις και ριμπαουντ ενω εγω δυσκολευομαι <<να μπω στο πετσι του ρολου>>.Πιστευω με λιγες προπονησεις ακομα θα αρχισω να βελτιωνομαι γτ δεν εχουμε πολυ καιρο που ξεκινησαμε να παιζουμε διπλα και ειχα χασει αρκετες προπονησεις λογο διαγωνισματων και διοτι δινω lower σε 2βδομαδες...

Αρα,επανερχομαι στην ερωτιση μου,Πως μπορω να βελτιωσω την αποδοση μ ως Center?

Ευχαριστω προκαταβολικα.
captain charisma
με 1.85 δεν μπορεις να παιξεις σεντερ σε καμια περιπτωση...για αυτο μεινε στη φυσικη σου θεση.
Alexmei
QUOTE (captain charisma @ Nov 20 2009, 23:53 ) *
με 1.85 δεν μπορεις να παιξεις σεντερ σε καμια περιπτωση...για αυτο μεινε στη φυσικη σου θεση.



αυτό είναι πολύ δύσκολο στην Ελλάδα γιατί δεν τους νοιάζει η προσωπική βελτίωση ενός παιδιού στα νεαρά χρόνια αλλά επειδή είναι πιο ψηλός, ή πιο βαρύς (κυρίως) να μπει στην ρακέτα για να "βολέψει" και την ομάδα.
COOLMAN
QUOTE(captain charisma @ Nov 21 2009, 01:53 ) *
με 1.85 δεν μπορεις να παιξεις σεντερ σε καμια περιπτωση...για αυτο μεινε στη φυσικη σου θεση.


Δεν ειμαι καν 1.85...Ειμαι 13 και εχω υψος 1.75,μακαρι να φτασω 1.85.Τεσπα,το εψαξα λιγο και βρηκα μερικα παρα πολυ ενδιαφερον πραγματα.Πιστευω οτι μπορω να βελτιωθω λιγο στη θεση αυτη αλλα ταυτοχρονα θα συνεχιζω να παιζω guard με τους φιλους μ...Το κυριοτερο μ προβλημα νομιζω(μπορει να κανω και λαθος) ειναι οτι δεν ειμαι αρκετα επιθετικος.Θα προσπαθησω να το δουλεψω λιγο αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως...

Πανω σε κινησεις και πληροφοριες για τη θεση βρηκα τα παρακατω:

How to Play Center in Basketball

Αυτο εδω το βιντεο και ολα τα αλλα που ειναι related με αυτο.
Andrew19
Φίλε και εγώ στην ηλικία σου ήμουν 1.75 αλλά μέχρι το 1.78 έφτασα τελικά!
Μια και γκαρντ σου αρέσει πιο πολύ να παίζεις και δεν σου αρέσει η θέση του σέντερ καλύτερα είναι να συγκεντρωθείς στη θέση του 1-2. Δεν είναι κακό βέβαια να μάθεις να ποστάρεις τους πιο κοντούς σου αντιπάλους. Αλλά για να γίνεις σέντερ στο μέλλον θα πρέπει να φτάσεις το 2.05+ ενώ το "φυσιολογικό" είναι να φτάσεις κάπου στο 1.90 και με αυτό το ύψος μόνο στην περιφέρεια μπορείς να παίξεις. Τώρα αν αρχίσεις να ψηλώνεις συνέχεια μπορείς να μετατοπιστείς στο μέλλον σε θέση.
COOLMAN
Ενταξει τοτε.Ελπζω μονο αν ασχοληθω με τη θεση του center να μην ξεχασω τις 1-2 smiley.gif smiley.gif smiley.gif
glass onion
QUOTE(COOLMAN @ Nov 22 2009, 22:38 ) *
Ενταξει τοτε.Ελπζω μονο αν ασχοληθω με τη θεση του center να μην ξεχασω τις 1-2 smiley.gif smiley.gif smiley.gif

νεαρέ, στην ηλικία που είσαι, εαν θέλεις να ασχοληθείς με το μπάσκετ, πρέπει να δουλέψεις στο να τρέχεις σωστά με και χωρίς τη μπάλα, να μαθείς να σταματάς και να ξεκινάς χωρίς να κάνεις βήματα, ballhandling, δυναμικά τελειώματα και jump shot πρέπει να τα βάλεις στην καθημερινότητά σου και τέλος ν'ακούς τους προπονητές σου.
COOLMAN
QUOTE(glass onion @ Nov 23 2009, 00:17 ) *
νεαρέ, στην ηλικία που είσαι, εαν θέλεις να ασχοληθείς με το μπάσκετ, πρέπει να δουλέψεις στο να τρέχεις σωστά με και χωρίς τη μπάλα, να μαθείς να σταματάς και να ξεκινάς χωρίς να κάνεις βήματα, ballhandling, δυναμικά τελειώματα και jump shot πρέπει να τα βάλεις στην καθημερινότητά σου και τέλος ν'ακούς τους προπονητές σου.


Οταν λες να <<τρεχω σωστα>> πως εννοεις δηλαδη να τρεχω?????
Και μονο αυτα χρειαζομαι για να ασχοληθω με το μπασκετ????????????
Και αργοτερα τι πρεπει να κανω???????????????????????(αν και ανφιβαλλω αν αυτα φτανουν)

Ο,τι προτεινεται παιδια αρκει να ειναι εγγυημενο οτι θα φερει θετικα αποτελεσματα θα το κανω...
taxidiaris
QUOTE(COOLMAN @ Nov 21 2009, 22:44 ) *
Δεν ειμαι καν 1.85...Ειμαι 13 και εχω υψος 1.75,μακαρι να φτασω 1.85.Τεσπα,το εψαξα λιγο και βρηκα μερικα παρα πολυ ενδιαφερον πραγματα.Πιστευω οτι μπορω να βελτιωθω λιγο στη θεση αυτη αλλα ταυτοχρονα θα συνεχιζω να παιζω guard με τους φιλους μ...Το κυριοτερο μ προβλημα νομιζω(μπορει να κανω και λαθος) ειναι οτι δεν ειμαι αρκετα επιθετικος.Θα προσπαθησω να το δουλεψω λιγο αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως...

Πανω σε κινησεις και πληροφοριες για τη θεση βρηκα τα παρακατω:

How to Play Center in Basketball

Αυτο εδω το βιντεο και ολα τα αλλα που ειναι related με αυτο.


Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να μάθεις σωστό ποστάρισμα και να παίρνεις σωστή θέση μέσα στη ρακέτα. Επίσης θα πρέπει να μάθεις 1-2 κινήσεις ώστε να σε διευκολύνουν στο σκοράρισμα (πχ hook, ή προσποίηση και σουτ.) Τσέκαρε το βίντεο παρακάτω.
http://www.youtube.com/watch?v=WqmGoBBWmkU...feature=related
COOLMAN
Φοβερο το βιντεακι φιλε μ smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Λοιπον,παιδια ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθησατε.Αρα το συμπερασμα ειναι να μεινω στην κανονικη μ θεση και να προπονηθω σε ball-handling,jump-shots κ.τ.λ. και μπορω να μαθω να ποσταρω ετσι για τωρα.Τωρα το προβλημα ειναι που θα βρω χρονο να τα κανω ολα αυτα smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Τεσπα,εχω φωτα στην αυλη θα πηγαινω τα βραδια αρα δεν εχω προβλημα blove.gif smiley.gif

Ευχαριστω και παλι και αν εχει να προσθεση καποιος κατι ειναι ευπροσδεκτος.
Detsikas
QUOTE(captain charisma @ Nov 20 2009, 23:53 ) *
με 1.85 δεν μπορεις να παιξεις σεντερ σε καμια περιπτωση...για αυτο μεινε στη φυσικη σου θεση.

Ο θείος μου έπαιξε 1.92 center a2, τπτ δεν είναι απίθανο.
gallistis
QUOTE(Detsikas @ Feb 1 2010, 00:08 ) *
Ο θείος μου έπαιξε 1.92 center a2, τπτ δεν είναι απίθανο.


ποια εποχη?γιατι τωρα δεν θα ειχε τυχη
Detsikas
QUOTE(gallistis @ Feb 1 2010, 01:43 ) *
ποια εποχη?γιατι τωρα δεν θα ειχε τυχη

Παλιά biggrin.gif το ~94

arisvoug
Γεια σου φίλε εχουμε πάνω κατω την ίδια ηλικία παίζω και εγώ 5αρι και ετσι μπορώ να σε βοηθήσω,όσω μππορώ βεβαια...
Όταν εισαι 5αρι σε αυτες τις ηλικίες που είμαστε εμείς πρεπει να έχουμε καλό κοντινό σούτ και οσο το δυνατον παρανο εκτόπισμα(και ύψος φυσικά)...τώρα στις ηλικιές που παίζω εγω μέσα στην ρακετα γίνεται χαμός,αρκετες αγκωνιες και υπουλα χτυπήματα βέβαια οχι τίποτα το σπουδαίο για να τρομαξει κανεις.Άν θές να συνεχήσεις ώς 5αρι βελτίωσε το κοντικο σούτ βάλε λίγα κιλα για να αντέχεις,παίζε με πλάτη αν εισαι πιο ψυλός.Τώρα εαν θές να μήνεις στις θέσεις 1,2 βάλε εκρικτικότητα στο παιχνίδι σου,χειρισμο τις μπάλας,να βλέπεις γίπεδο(βασικό) και άλλα που θα σου πούν όσοι είναι αρμόδιοι για αυτες τις θέσεις...
Όσο μπόρεσα βοήθησα....
COOLMAN
QUOTE(arisvoug @ Feb 10 2010, 17:31 ) *
Γεια σου φίλε εχουμε πάνω κατω την ίδια ηλικία παίζω και εγώ 5αρι και ετσι μπορώ να σε βοηθήσω,όσω μππορώ βεβαια...
Όταν εισαι 5αρι σε αυτες τις ηλικίες που είμαστε εμείς πρεπει να έχουμε καλό κοντινό σούτ και οσο το δυνατον παρανο εκτόπισμα(και ύψος φυσικά)...τώρα στις ηλικιές που παίζω εγω μέσα στην ρακετα γίνεται χαμός,αρκετες αγκωνιες και υπουλα χτυπήματα βέβαια οχι τίποτα το σπουδαίο για να τρομαξει κανεις.Άν θές να συνεχήσεις ώς 5αρι βελτίωσε το κοντικο σούτ βάλε λίγα κιλα για να αντέχεις,παίζε με πλάτη αν εισαι πιο ψυλός.Τώρα εαν θές να μήνεις στις θέσεις 1,2 βάλε εκρικτικότητα στο παιχνίδι σου,χειρισμο τις μπάλας,να βλέπεις γίπεδο(βασικό) και άλλα που θα σου πούν όσοι είναι αρμόδιοι για αυτες τις θέσεις...
Όσο μπόρεσα βοήθησα....



Σε ευχαριστω φιλε μ.Εχω μια εμπειρια παραπανω απο τριμηνο τωρα πια και αφου το εψαξα και μονος μ συμφωνω μαζι σ απολυτως σε ολα.Ειδικα για το κοντινο σουτ.Για τη βελτιωση των θεσεων 1,2 δυστηχως δεν εχω αρκετο χρονο λογο διαβασματος αλλα θα προσπαθησω οταν μπει το τριτο τριμηνο στο σχολειο και θα χαλαρωσουν τα πραγματα να αφιερωσω περισσοτερο χρονο...Το καλοκαιρι πιστευω που θα υπαρχει μια ανεση θα καταφαιρω να βελτιωθω αρκετα.Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.