Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερος ξένος sf στην ιστορία της Α1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
benchwarmer
Τα ιδια, μην επαναλαμβανομαι.

Παουερ φοργουορντ και σεντερ απο αυριο, γιατι με την κουραση που εχω θα ξεχασω πολλους αν τα κανω τωρα...
spysta
Σε αποδοση και σε βαθος χρονου ο Πασπαλι ηταν Ν1 !!!

παικτικα και καθαρα ατομικα .. ο ΚΟΥΡΦΑΙΟΣ που εχει παιξει στα Ελληνικα γηπεδα ηταν ο Ντομινικ.
Εμεινε ομως μονο 1 χρονο ...

γι αυτο θα παω με τον ΠΑΙΚΤΑΡΑ Ζαρκο cool.gif
berry
Εντι και Ζαρκο
vastravoud
Ο Ντομινίκ σίγουρα βάση περγαμηνών, ταλέντου, καριέρας, κλπ είναι ο κορυφαίος. αλλά ήρθε μόνο για ένα χρόνο, στη δύση της καριέρας του.

Συνεπώς, ψηφίζουμε Ζάρκο smile.gif
Ginobili
Ο Μποντιρόγκα περισσότερο για 2αρι θα έπρεπε να λογίζεται
j-kidd13
Βασει ονοματος μακραν Ντομινικ....Βαση καριερας ο Ζαρκο....
Οπως και να χει,Ντομινικ ο πρωτος,και μετα Εντι και Ζαρκο....
HLR CENATION
Χman,Πασπαλιε,Ε Τζονσον,Κομαζετς,Σισκα,Μποντιρογκα
T.W.Is.M.
Σε Πασπαλι-Εντι Τζονσον-Ντομινικ η ψηφος μου.
Ο πρωτος ηταν ο καλυτερος σε συνολικη προσφορα, ο δευτερος ηταν ενα μεγαλο ονομα του ΝΒΑ που απεδωσε αναλογα κι εδω και ο τριτος δε χρειαζεται σχολια. Μπορει να μην εκανε οσα περιμεναν καποιοι, αλλα πηρε 2 τιτλους, ανεβασε την αποδοση του στο τελος και πρωταγωνιστησε στον πρωτο τιτλο πρωταθλητη Ευρωπης απο ελληνικη ομαδα.
Θα μπορουσε να πει καποιος "γιατι δεν ψηφισες και Μποντιρογκα αφου ειχε τοσο μεγαλη καριερα εδω?". Πιο ευκολα θα πηγαινα στο ντερμπι της επομενης Τεταρτης με πρασινο κασκολ παρα να ψηφιζα το Μποντιρογκα(και οχι μονο αυτον, αλλα ας μην μπλεκω με thread αλλων θεσεων... smiley.gif )!
il postino
μποντιρογκα και μετα το χαος!!!

μεγαλοι παικτες οι ζαρκο, ντομινικ, σισκα και φυσικα ο εντυ (δυαρι κατ εμε) αλλα πιο κυριαρχος παικτης απο τον μποντι δεν ηταν κανεις τους!!

3 συνεχομενοι τελικοι ευρωλιγκα-σουπρολιγκα με 2 τροπαια!!!

οπως λεει και ο AIR, dominant!!!!!
aegeansheed
Θα ήθελα να επέμβω εδώ, αφού νομίζω ότι έχω βρει μία μικρή παρατυπία...ο Josh Childress κακώς μπήκε σε αυτό το poll, αφού δεν είναι SF. Για την ακρίβεια ούτε καν PF...


Το boxscore από το σημερινό suns-knicks παρακαλώ!-ό,τι πιο πρόσφατο δηλαδή μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα ότι ο δημιουργός του poll είχε μια μικρή...αστοχία με τη θέση!

p.s. Βρε τους Suns...τα καλά του Donnie άρχισαν!!!
24.gif
Green Warrior
Μποντιρόγκα και μετά όλοι οι άλλοι ο κορυφαίος ευρωπαίος πάικτης της εποχής τέλη '90- μέσα '00 στο απόγειο της πορείας του στον ΠΑΟ και ο καλύτερος συνολικά βάσει παρουσίας ξένος παίκτης στην Α1 μακράν του δεύτερου.

Από εκεί και πέρα Πάσπαλι, Τέρνερ, Γουίλκινς, Σισκάουσκας
Johnaros
Αν πάμε βάσει ονομάτων το προβάδισμα έχουν Ντομινίκ (...), Τζόνσον και Μακντάνιελ.
Αλλά να δούμε και την προσφορά.
Ο Μποντιρόγκα δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει έξω.
To ίδιο και ο Πάσπαλι που πέρασε και από 4 ομάδες, και έχει γράψει τη δική του ιστορία στο ελληνικό μπάσκετ.
Στην 3η θέση θα μπορούσαν να μπουν πολλοί (Καρνισόβας, οι ΝΒΑερς, ο Σίσκα, ο Τόνι Ντόουσον), αλλά είναι τεράστιο το μέγεθος του Ουίλκινς...
morrison
Κοιταζω την λιστα και ειναι ολοι ενας κ ενας.
ΝΒΑερς(Ντομινικ,Χ-ΜAN,Εντι,Μπλου,Τσιλι)Αμερικανοι με καριερα στην Ευρωπη(Μπαρλοου,Τερνερ,Μπιλ Εντουαρντς),Ευρωπαιοι πραγματικα πρωτοκλασατοι(Ζαρκο,Μποντιρογκα,Σισκα,Κομα
ζετς,Καρνισοβας,Μοουρσεπ)...

Με βαση την προσφορα τους,
1,Μποντιρογκα
2,Πασπαλι
3,Χενρι Τερνερ
4,Μπαρλοου

Magnus92
Ψηφιζω τον τεραστιο Ντεγιαν Μπντιρογκα και την αφάνα του Ματ Γουολς (ποιος Τσιλντρες;;;;)...
Timemaster
Ξαβιέ και Ντομινίκ σαν δύο από τα μεγαλύτερα ονόματα που ήρθαν στην Ελλάδα....
Ζάρκο μιας και είναι ο ξένος με τη μεγαλύτερη συνεισφορά στο Ελληνικό μπάσκετ και ακόμα κατέχει κάποια ρεκόρ στην Α1.
και τέλος ο Μποντίρογκα μιας και μιλάμε για έναν από τους κορυφαίους Ευρωπαίους στο πικ του.
shot.gif
xristos_metal
Εδω γινεται σφαγη!
rchos
ουτε εναν ψηφο σε τσιβιους ρε παιδια?ουτε εγω του εβαλα αλλα θα περιμενα εναν τρελο να βαλει και σε αυτον τον τρελο!
Air Kef
Αφησα την πρώτη 5αδα που ειναι με διαφορά η κορυφαία και πήγα στα μικρότερα ονόματα.
Από αυτούς:

Τζίμι Όλιβερ: Τρελός σουτέρ, έδωσε και ενα Ευρωπαικό στο Μαρούσι.

Ματ Ουόλς: Ερχόμενος απο το πουθενά και κάνοντας τα πάντα έφτασε την Λάρισα σχεδόν μόνος του μια ανάσα από την 4άδα της κανονικής.

Πιτ Μάικλ: Βλέπουμε που είναι τώρα, και φαινόταν από τότε. Ακόμα μια ανακάλυψη του Πεδουλάκη, μαζί με Αντρέ Χάτσον, Λάρι Στιούαρτ και τόσους άλλους.
spysta
QUOTE(Air Kef @ Jan 9 2011, 13:54 ) *
Τζίμι Όλιβερ: Τρελός σουτέρ, έδωσε και ενα Ευρωπαικό στο Μαρούσι.

Aυτος μαγειρευει και ΠΟΛΥ καλα απ οτι θυμαμαι .. ugly_tocktock.gif
kolokotronis
Αν θεωρήσουμε τον μποντιρόγκα sf, σαν προσφορά υπερτερεί απέναντι των άλλων.

Ήταν ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της μεγαλύτερης ομάδας της ευρώπης στα τέλη 90'-αρχές 00', με δύο ευρωπα'ι'κά (το ένα με τον επικό τελικό του 02') και με το το διπλό στο ΣΕΦ το 99'.

Και οι άλλοι υπήρξαν ηγέτες των ομάδων τους, στυλοβάτες επιτυχιών αλλά δεν νομίζω να φτάνει κάποιος τον ντέγιαν.

Τώρα σαν όνομα ο Ντομινίκ ξεπερνάει τους υπόλοιπους μόνος του και όλοι τους.
Weekendman
Αν και τα τόπικ που άνοιξες benchwarmer είναι σαν τους παπούδες που αναπολούν την νεότητα τους ,συγχαρητήρια παρόλου αυτά!

Στα 3άρια
βάζω τον Πασπάλι γιατί αυτός ήταν η βάση για την άρχη της αυτοκρατορίας του ΟΣΦΠ και των 2 πρωταθλημάτων που ακολούθησαν+την εκπληκτική χρονιά του 1992 που βασικά μόνος του οδήγησε στην 2η θέση τον Ολυμπιακό!
Μποντιρόγκα σημαντικό κομμάτι για τα πρώτα πρωταθλήματα του ΠΑΟ απο το 1998 και μετά και ας μην έφυγε την τελευταία χρονιά ως πρωταθλητής
Ντομινίκ Γούιλκινς στην τρίτη θέση και πολύ του είναι μπροστά απο τον Έντι Τζόνσον αν σκεφτούμε πως εγκατέλειψε τον Παναθηναικό πριν τον τελευταίο τελικό του 1996 με τα γνωστά τραυματικά επακόλουθα για τον ΠΑΟ ,παρόλα αυτά τιμή μας που έπαιξε στα μέρη μας!

Συναισθηματικά θα έβαζα στην πρώτη τριάδα τον Τέρνερ της περιόδου 1993-1994 τον όποια πραγματικά λάτρεψα τότε και ας ήμουν Ολυμπιακός ,αλλά προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται αντικειμενικός...
gallistis
τοσοι παιχταραδες...τι να πρωτοψηφισεις...να τους ειχαμε ολους αυτους στην α1 τωρα...

μποντιρογκα
ο εντι το πιστολι
ο ζαρκο

μεγαλες εποχες.τυχεροι οσοι τις ζησαμε...σκεφτομαι οτι ο τσιβους(με τα τσιροτα στα ποδια) επαιξε στη δαφνη εκεινη την εποχη...τωρα τετοιος παιχτης θα επαιζε ολυμπιακο-παναθηναικο ανετοτατα

QUOTE(Weekendman @ Jan 10 2011, 00:14 ) *
Αν και τα τόπικ που άνοιξες benchwarmer είναι σαν τους παπούδες που αναπολούν την νεότητα τους ,συγχαρητήρια παρόλου αυτά!


ολα τα λεφτα αυτη η φραση 77.gif 77.gif
kolokotronis
Να πω κάτι για τον τσίβιους.

Πέρα από το γεγονος ότι είχε κάτι σαρσντάρες για πρωινό, είμουνα για ένα φεγγάρι όταν έπαιζα Β' εθνική συμπαίκτης με ένα παιδί, ο οποίος τον είχε συμπαίκτη στη δάφνη την προηγούμενη χρονιά.
Το άτομο μου έλεγε ότι ο τσίβιους όντας στη κοσμάρα του, έπαινε στα αποδυτήρια πριν από αγώνα, καθόταν σε μια γωνιά στα αποδυτήρια και δεν άκουγε λέξη από αυτά που τους έλεγε ο κόουτς. Απλά έμπαινε μεσα και καθάριζε (χωρίς οδηγίες).

Ακόμα όταν δεν έπαιζαν λεφτά στην ομάδα του, έλεγα πάντα ''πρώτα οι Έλληνες''.

Απ'ότι κατάλαβα πρόκυται για χρυσό χαρακτήρα.
Weekendman
Ο Τσίβιους είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα γιατί αγαπήσαμε την Α1 εκείνα τα χρόνια ,δεν ήταν μόνο ότι έπαιζαν παιχταράδες ,αλλά είχαμε και ωραίους τύπους απο εξωαγωνιστικής απόψεως όπως ο Τσίβιους,ο Μπέρι και ο Τάρπλει έστω και αν δεν ήταν ακριβώς στην κατηγορία των φυσιολογικών χαρακτήρων συνήθως...

ΥΓ Εννοείται αναγνωρίζω την πρόσφορά του Πάσπαλι και στις άλλες ομάδες που έπαιξε ,όπως ο Πανιώνιος(με την πορεία έκπληξη προς την Ευρωλίγκα το 1996) και ο ΠΑΟ που τον έκαναν χαρακτηριστικό πρόσωπο της Ελληνικής Α1 με την μακρόχρονη πορεία του σε αυτήν...
Green Warrior
Ρε παιδιά τώρα το είδα. Ο Μπάρλοου από που και ως που 3αρι; 4άρι ήταν ο άνθρωπος άσχετα αν την τελευταία χρονιά με Λέβινγκστον έπαιζαν στην ίδια θέση και έπρεπε να εναλλάσσονται στα φόργουορντ
KingCrimson
QUOTE(Weekendman @ Jan 10 2011, 00:14 ) *
Συναισθηματικά θα έβαζα στην πρώτη τριάδα τον Τέρνερ της περιόδου 1993-1994 τον όποια πραγματικά λάτρεψα τότε και ας ήμουν Ολυμπιακός ,αλλά προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται αντικειμενικός...


Tερνερ!!! Ποπο..θυμαμαι ακομα ενα καρφωμα του στον αιφνιδιασμο, που πατησε απο τη γραμμη των βολων...απιστευτος παικτης για τα ευρωπαϊκα δεδομενα
rankin
QUOTE(rchos @ Jan 9 2011, 14:23 ) *
ουτε εναν ψηφο σε τσιβιους ρε παιδια?ουτε εγω του εβαλα αλλα θα περιμενα εναν τρελο να βαλει και σε αυτον τον τρελο!

τον βρήκες το τρελό σου!!!!
Ψήφισα το παιδί με τα τσιρότα
Μουρλοκομείο ήταν ο μπαγάσας!

Επίσης ψήφισα Εντι και Ζάρκο
Ο πρώτος για την ιστορία του πριν έρθει, αλλά και την καταπληκτική χρονιά που έκανε εδώ.. Μπασκετάνθρωπος απο τους λίγους και τι βρωμόχερο ε?

Για τον δε Ζάρκο, τι να πει κανείς;;;
Ότι μας πήρε απο το Παπαστράτειο και μας πήγε τελικό final 4?

αντιθέτως, δεν συμπάθησα ποτέ τον Μποντιρόγκα, ίσως και για καθαρά οπαδικούς λόγους (το παραδέχομαι)
δεν μου άρεσε επίσης η ευκολία με την οποία εκμαίευε το φάουλ. Ένιωθες ότι θα μπορούσε να τελειώσει έναν αγώνα με 20 πόντους, έχοντας 20/20 βολές

Ο δε Ντομινίκ, στο πρωτάθλημα δεν έκανε την διαφορά ποτέ... Έκανε ενα εκπληκτικό final 4, αλλά στους τελικούς της Α1 σηκώθηκε και έφυγε αφήνοντας την ομάδα του να υποστεί την μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της απο τον Ολυμπιακό..
Δεν του αξίζει να μπει στο hall of fame.
berry
QUOTE(KingCrimson @ Jan 12 2011, 17:36 ) *
Tερνερ!!! Ποπο..θυμαμαι ακομα ενα καρφωμα του στον αιφνιδιασμο, που πατησε απο τη γραμμη των βολων...απιστευτος παικτης για τα ευρωπαϊκα δεδομενα



και ενα παιχνιδι με γκαλη να βγαινει αιφνιδιασμο για νικητηριο λει απ και τερνερ να σηκωνεται απο τον θεο και να του ριχνει τρελο ταπιδι δινοντας την νικη στον πανιωνιο
berry
plokamias
Δεν ξέρω τι λέτε,πάντως για μένα Μποντιρόγκα 4 ever.....!
Θρύλος πραγματικά....
Dwyane ''the flash'' Wade
σαν ονομα βασει καριερας θα εβαζα τον ντομινικ....
σαν προσφορα στις ομαδες τους και διαρκεια ο μποντιρογκα και ο πασπαλιε ειναι μακραν πρωτοι απο ολους τους υπολοιπους...
CrossoverOnE
Ντομινικ,Μακντανιελ,Εντι Τζονσον
Air and King
Ποτε δεν χωνεψα τον Μποντιρογκα αλλα αυτο δεν αναιρει οτι ειναι ο καλυτερος της Ιστοριας.....Κυριαρχησε επι πολλα χρονια με τροπο που τον εχει βαλει αυτοματα στην συζητηση με τους Κορυφαιους Ευρωπαιους ολων των εποχων γενικοτερα...
Εξαιρετικο μπασκετικο IQ που αφηνε πισω τα οποια κενα σε αθλητικα προσοντα και ταχυτητα...

Επσιης και ο Ζαρκο ειναι τεραστιος και βοηθησε παρα πολυ στην αναγεννηση του Ολυμπιακου απο τα αλωνια στα σαλονια..Απο τους πιο αγαπητους σε μενα παρολο που επαιξε και στον Παναθηναικο....

Προφανως και ο Ντομινικ ειναι το μεγαλυτερο ονομα αλλα η προσφορα του ηταν μικροτερη και κατα πολυ μαλιστα απο αλλους υποψηφιους...
manos7
και φυσικά πάντα ψηφίζουμε με κριτήριο τη διάρκεια και την επίδραση του παίχτη στην ομάδα του..
ασυζητητί λοιπόν,
πάσπαλιε,μποντίρογκα,μπάρλοου(και γκρεγκ τσερτς)

ο πρώτος άλλαξε την ιστορία ολόκληρου του ελληνικού μπάσκετ.
ο δεύτερος προχώρησε παραπέρα.
ο μπάρλοου απλώς,είναι κόσμημα..

φυσικά σαν αξία ντομινίκ,εντι,μακντάνιελ,καρνισόβας ήταν τεράστιοι..αλλά τα κριτήρια μου με οδηγούν στους παραπάνω..
The Warlus
Παραπέμπω σε avatar...
Αν βγάλουμε απ'έξω το πόσο κάθισε ο καθείς,θα πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι ο Eddie είχε τρομακτική επαφή με το καλάθι,και μας ήρθε και μεγάλος.Από τους κορυφαίους σκόρερ που πέρασαν,αν όχι ο κορυφαίος.
Μποντιρόγκα επίσης αν και μου είναι αντιπαθής.
captain charisma
ο στογιακοβιτς γιατι δεν ειναι στη ψηφοφορια?θεωρειται ως ελληνοποιημενος?
benchwarmer
QUOTE(captain charisma @ Apr 5 2011, 22:43 ) *
ο στογιακοβιτς γιατι δεν ειναι στη ψηφοφορια?θεωρειται ως ελληνοποιημενος?


Ναι.. Καλως η κακως, ειπα να τα κανω ετσι..

Εδω οποιον και απο τους 4 πρωτους να αφηνα απεξω θα ηταν αδικια. Τελικα (και λιγο συναισθηματικα) αφησα εξω τον Ντομινικ για χαρη του Εντι. Παντως δικαιοτερο αποτελεσμα στην πρωτη θεση απο την ισοπαλια Μποντιρογκα-Πασπαλι δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να υπαρξει.
επαθα λαστιχο
ζαρκο=>απλα αλλαξε την ιστορια του οσφπ.

ο μαικλ εκανε τρομερα πραγματα με περιστερι και μακεδονικο,και τοτε απορουσα γιατι δεν ασχολουνταν μαζι του οι μεγαλες ομαδες.μαζι με τον μπαρλοου επρεπε να εχουν περισσοτερες ψηφους
Weekendman


έτσι απλά γιατί μου αρέσει...

gspara
Walter Berry!!!!!!!!!!!!!!Κορυφαιος με διαφορα!!!!!!!!!!!1
benchwarmer
Weekendman
QUOTE(benchwarmer @ Sep 18 2017, 21:31 ) *


Φαντάσου να είχαμε Βαγγέλη Ιωάννου εκείνη την εποχή. Και να περιέγραφε τα επικά κατορθώματα του Πάσπαλι. Θα ακούγαμε ακόμα πιο μεγαλύτερα μαργαριτάρια. Και ακόμα πιο ευφάνταστα παρατσούκλια.

yorgos
QUOTE
Φαντάσου να είχαμε Βαγγέλη Ιωάννου εκείνη την εποχή. Και να περιέγραφε τα επικά κατορθώματα του Πάσπαλι. Θα ακούγαμε ακόμα πιο μεγαλύτερα μαργαριτάρια. Και ακόμα πιο ευφάνταστα παρατσούκλια.

Πας-πάλι για τριαντάρα;
Ζάρκ Vader
Ο τιμωρός των αιθέρων (τον κυνηγούσε νομικά μια αεροσυνοδός για ξώγαμο νομίζω)
Μια νίκη πασπαλισμένη με ρεκόρ

benchwarmer
Ίσως υπάρχει και πιο κατάλληλο τόπικ, αλλά ας το βάλω εδώ, κρίμα να χαθεί

https://www.contra.gr/Longread/ta-xeria-toy...ns.5366925.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.