Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τι ελπιδες εχω?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
LambrosK
Γεια σας,

Αυτην την στιγμη ειμαι 17χρονος μαθητης Γ'Λυκειου και μελλοντικος φοιτητης αθηνας (με το καλο πρωτα ο θεος). Παιζω μπασκετ απο την ηληκια των 10 και εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο τοσο τεχνικα οσο και στο διαβασμα παιχνιδου ( οσο μπορει να εχει ενας 17χρονος). Ειμαι συνεργασιμος και "ψοφαω" να μαθω και να βελτιωθω ωστε να παιξω μπασκετ οσο πιο ψηλα μπορω

Ειμαι 1.92 και 80 κιλα με ικανοποιητικο αλμα και παιζω κυριως 1-2 με αγαπημενη θεση το ασσο. Προτιμω το drive παρα το σουτ λογω ικανοτητων.Ηθελα να ρωτησω του σε 6 μηνες που θα ερθω αθηνα πως μπορω να μπω σε μια ομαδα της Α εσκα ( κατα προτιμηση ) και τι πιθανοτητες εχω να μπω εστω στην 12αδα.

Φετος λογω υποχρεσων Γ λυκειου κανω 1 προπονηση την βδομαδα ( δυστυχως) και 1 αγωνα την κυριακη στην Β ΕΣΚΑΘ
Το καλοκαιρι θα κανω τα παντα για να παιξω τον οκτωβριο

Δεν εχω απαιτηση να ειμαι βασικος PG (18 θα ειμαι αλλωστε) απλα αναρωτιεμαι τι ελπιδες εχω να μπω σε τετοια κατηγορια απο την ηλικα των 18.

1) Τι ψαχνουν οι προπονητες σε τετοια κατηγορια ;
2) Τι προσοντα θεωρουνται "μπονους" ;
3) Υπαρχουν ελπιδες για 12αδα στην Α Εσκα ;

Ευχαριστω εκ των προτερων
Λαμπρος

ΥΓ.1 Συγγωνμη αν σας κουρασα με το μεγαλο ποστ. Καλη σας μερα!
ΥΓ.2 Ξερω πως ειναι δυσκολο να κρινετε αλλα με την ταπεινοτητα που με κατεχει θεωρω τον εαυτο μου ικανο για τετοιο επιπεδο
Harys_no gate

Ασε κάποιο στοιχειο επικοινωνίας mαil, τηλεφωνο κάτι.
mpek
[quote name='LambrosK' date='Dec 7 2016, 13:10 ' post='803298']
...
1) Τι ψαχνουν οι προπονητες σε τετοια κατηγορια ;
2) Τι προσοντα θεωρουνται "μπονους" ;
3) Υπαρχουν ελπιδες για 12αδα στην Α Εσκα ;

...
Ξεκινώ ανάποδα:
3) Πολλές
2) Ό,τι παντού: Να είσαι ψηλός, δυνατός, έξυπνος, εύστοχος κλπ κλπ
1) Ο καθένας κάτι διαφορετικό.
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη δουλειά είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τις ομάδες που σε ενδιαφέρουν και να επισκεφθείς τον προπονητή κάθε μίας για να μιλήσετε, να σε δει (και να τον δεις) και να σε δοκιμάσει (και να τον δοκιμάσεις). Εγώ δεν θα απέκλεια ΕΣΚΑΝΑ.
Gkos
Καλωσήρθες στο φόρουμ φίλε Λαμπρο !


Διάβασα πολύ προσεκτικά όσα έγραψες αλλά συγκεκριμένη απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω.


Κοίτα ,χωρίς να σε έχουμε δει έστω σε βίντεο ,είναι δύσκολο να σου πει κανένας αν μπορείς ή όχι.


Πάντως όπως τα περιγράφεις τα πράματα ,12άδα είναι ένας απολύτως ρεαλιστικός στόχος.


Δεν ζήτησες και ομάδα που να πρωταγωνιστεί άλλωστε wink.gif


Θα τα ξαναπουμε το καλοκαίρι με το καλό που θα έχεις περάσει Αθήνα (σου εύχομαι) !


Μπορεί να'χεις ψηλώσει κιόλας wink.gif
LambrosK
Δεν πέριμενα τετοιες ενθαρυντικες απαντήσεις, για κάποιο λόγο το είχα φανταστεί πιο δύσκολο
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

QUOTE (Harys_no gate @ Dec 8 2016, 12:07 ) *
Ασε κάποιο στοιχειο επικοινωνίας mαil, τηλεφωνο κάτι.


Ειναι πολυ νώρις ακομα δεν πιστεύω να εξυπηρετεί κάπου

QUOTE (mpek @ Dec 8 2016, 12:28 ) *
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη δουλειά είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τις ομάδες που σε ενδιαφέρουν και να επισκεφθείς τον προπονητή κάθε μίας για να μιλήσετε, να σε δει (και να τον δεις) και να σε δοκιμάσει (και να τον δοκιμάσεις). Εγώ δεν θα απέκλεια ΕΣΚΑΝΑ.


Δεν το είχα σεκφτεί ευχαρστώ. Τι ακριβώς είναι η ΕΣΚΑΝΑ?

QUOTE (Gkos @ Dec 8 2016, 14:10 ) *

Πάντως όπως τα περιγράφεις τα πράματα ,12άδα είναι ένας απολύτως ρεαλιστικός στόχος.


Δεν ζήτησες και ομάδα που να πρωταγωνιστεί άλλωστε wink.gif


Μπορεί να'χεις ψηλώσει κιόλας wink.gif


Προφανώς. Προσώπικα απο τα λίγα χρόνια που έχω παίξει μπασκετ έχω καταλάβει αν είσαι καλός θα παίξεις. Αυτό μου υπεραρκεί και θα αξιποιήσω οποιαδήποτε ευκαιρία μου δωθεί

Όσο για το ύψος μακαρι tongue.gif αν και θεωρώ τον εαυτό μου ψήλο για ασσο

Απλά ο λόγος που αρχίκα έκανα το ποστ ήταν γιατι έχω ακούσει οτι οι επιλογές των ομάδων γίνονται Μάιο-Ιούνιο μήνες που εγώ θα γράφω και φοβήθηκα οτι θα έμενα "στην απ'εξω". Υπάρχουν και δοκιμαστικά και τον αύγοστο έτσι?
Harys_no gate
Δεν καταλαβα σωστα το ποτε ερχεσαι αθηνα.για αυτο και το μηνυμα μου.παντως ολα γινονται .ορεξη να υπαρχει τα απαραιτητα στοιχεια και δουλεια.
mpek
QUOTE (LambrosK @ Dec 8 2016, 18:40 ) *
Δεν το είχα σεκφτεί ευχαρστώ. Τι ακριβώς είναι η ΕΣΚΑΝΑ?

Ό,τι είναι και η ΕΣΚΑ αλλά στην Νότια Αττική. βλ. http://www.eskana.gr/
yorgos
To πιο σημαντικό είναι ο άνθρωπος που θα σε έχει υπό την εποπτεία του. Αυτό θα πρέπει να είναι το βασικό κριτήριο, τα υπόλοιπα (χρόνος συμμετοχής, κατηγορία, πρόσβαση κλπ) είναι δευτερεύοντα. Δυστυχώς ειδικά στην Ελλάδα ούτε παιδαγωγοί υπάρχουν ούτε και πολλοί νορμάλ άνθρωποι, ή μάλλον υπάρχουν πολλοί ψυχανώμαλοι στο χώρο που είτε έχουν προσωπικά προβλήματα και τα βγάζουν στα παιδάκια ή νομίζουν ότι είναι η μετεμψύχωση του Μπόμπι Νάιτστον ΑΟ Πυλωτής, ή νομίζουν ότι αν κάνουν μια νίκη παραπάνω θα τους πάρουν ασίσταντ στον Ολυμπιακό, ή τους δέρνει η γυναίκα τους και ξεδίνουν ή... ή... ή.... Κοίτα τον άνθρωπο με τον οποίο θα μιλήσεις να σου κάνει κλικ για να μισήσεις αυτό που κάνεις. Εγώ το παράτησα και μόνο στο μεταπτυχιακό μου (σε προηγμένη μπασκετικά χώρα, με πανεπιστημιακό πρωτάθλημα που ασχολούνται και το ευχαριστιούνται οι άνθρωποι) ξαναέπαιξα μπάσκετ όταν έμαθα ότι υπάρχουν και μέρη όπου ο προπονητής είναι φίλος, παιδαγωγός κι όχι δερβέναγας, αθλητικός χρυσαυγίτης ή ο Χίτλερ με φόρμα κι ότι είναι παιχνίδι, δυστυχώς πολύ αργά.

Δυστυχώς επειδή και οι φίλοι μου στο σχολείο σε ανάλογους ψυχανώμαλους "προπονητές" έπεσαν, είχα μείνει με την εντύπωση ότι έτσι είναι ο αθλητισμός για όποιον θέλει να ασχοληθεί κάπως σοβαρά, ένα πράγμα που γυρνάς στο σπίτι και είσαι ψυχικά και σωματικά ράκος με τα αυτιά να βουίζουν από τις αγριοφωνάρες του wannabe Γιάννη Ιωαννίδη. Δες τον προπονητή που θα σε αναλάβει (ιδανικά με κανένα γονιό αν έχεις καλή σχέση) να είναι άνθρωπος που σου κάνει κλικ, εγώ αυτό έχω να πω. Ψηλό παιδί είσαι, άμα έχεις κι ένα μίνιμουμ ταλέντο επιλογές θα υπάρξουν. Κι αν δεν υπάρξουν έχει κι άλλα πράγματα η ζωή, δε φαντάζεσαι...

(ξανααποσύρομαι μέχρι τις 20.12...)
mpek
QUOTE (yorgos @ Dec 9 2016, 13:53 ) *
... μάλλον υπάρχουν πολλοί ψυχανώμαλοι στο χώρο που είτε έχουν προσωπικά προβλήματα και τα βγάζουν στα παιδάκια ή νομίζουν ότι είναι η μετεμψύχωση του Μπόμπι Νάιτστον ΑΟ Πυλωτής, ή νομίζουν ότι αν κάνουν μια νίκη παραπάνω θα τους πάρουν ασίσταντ στον Ολυμπιακό, ή τους δέρνει η γυναίκα τους και ξεδίνουν ή... ή... ή....

Μετά από Χ εις την τρίτη χρόνια στο μπάσκετ έχω να πω ότι δεν γνώρισα ακόμη προπονητή που να είναι καλά στα μυαλά του. Επομένως δυστυχώς συμφωνώ με τον φίλο.
LambrosK
QUOTE (yorgos @ Dec 9 2016, 13:53 ) *
To πιο σημαντικό είναι ο άνθρωπος που θα σε έχει υπό την εποπτεία του. Αυτό θα πρέπει να είναι το βασικό κριτήριο, τα υπόλοιπα (χρόνος συμμετοχής, κατηγορία, πρόσβαση κλπ) είναι δευτερεύοντα. Δυστυχώς ειδικά στην Ελλάδα ούτε παιδαγωγοί υπάρχουν ούτε και πολλοί νορμάλ άνθρωποι, ή μάλλον υπάρχουν πολλοί ψυχανώμαλοι στο χώρο που είτε έχουν προσωπικά προβλήματα και τα βγάζουν στα παιδάκια ή νομίζουν ότι είναι η μετεμψύχωση του Μπόμπι Νάιτστον ΑΟ Πυλωτής, ή νομίζουν ότι αν κάνουν μια νίκη παραπάνω θα τους πάρουν ασίσταντ στον Ολυμπιακό, ή τους δέρνει η γυναίκα τους και ξεδίνουν ή... ή... ή....



QUOTE (mpek @ Dec 9 2016, 19:44 ) *
Μετά από Χ εις την τρίτη χρόνια στο μπάσκετ έχω να πω ότι δεν γνώρισα ακόμη προπονητή που να είναι καλά στα μυαλά του. Επομένως δυστυχώς συμφωνώ με τον φίλο.


Καταλαβαινω πολυ καλα την σημασια του προπονητη. Ειμαι γενικοτερα ατομο που με επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο ο προπονητης. Μια χρονια (2013-14) ο προπονητης μας επρεπε να φυγει Αθηνα λογω υποχρεωσων και ετσι ηρθε καινουριος. Ηταν η χειροτερη μου χρονια στο παιδικο. Ευτυχως την επομενη ο προπονητης επστρεψε και ξαναβρηκα την φορμα μου.

Δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα στην Αθηνα με τους προπονητες παντως εδω Καρδιτσα δεν ειχα κανενα θεμα αυτα τα 7 χρονια
Στα δοκιμαστικα καλων ομαδων ποσα ατομα περιπου δεχονται? Και ποιο ειναι περιπου το μεσο υψος στην θεση "1" ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.