Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Most fun-to-watch pg, right now
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Air Kef
Για το ποιος είναι ο καλύτερος εχουμε ακουσει συζητήσεις άπειρες, ο καθενας τα δικά του σωστά επιχειρήματα, εγώ ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να καταλήξω ποιος είναι ο καλύτερος μιας και οι 3 από τους 4 τουλάχιστον μου μοιάζουν ικανοί για όλα με την μπάλα στα χέρια και λιγο ικανότεροι απο τον άλλον σε συγκεκριμένα σημεία.

Τυχαίνει όμως αυτή η νέα γενιά pg του NBA, εκτός απο καταπληκτικοί (στην πλειοψηφία τους) παίκτες κτλ κτλ να είναι και εντυπωσιακότατοι σε σημείο που να χτυπούν στα ίσια τους sg και τα φόργουορντς που ανεκαθεν μονοπωλούσαν τα highlights του ΝΒΑ.

Επέλεξα τους 4 που εντυπωσιάζουν -και- φέτος, απέφυγα Πολ ή Νας που είναι εξισου ταχυδακτυλουργοί αλλά λιγότερο highflyers και κατέληξα στην 4αδα που σας παρουσιάζω. smile.gif


Russel Westbrook:




Career highlight:






Rajon Rondo:





Career highlight:





Derrick Rose:






Career highlight:



or









Deron Williams




Career highlight: (ok, μπορεί να εχει και καλύτερο αλλά κουράστηκα καπως biggrin.gif )


duncan21
Ντερον γιατι αυτη τη στιμγη εχει τη καλυτερη crossover στο nba κι οσο να 'ναι γουσταρουμε τις τρελες crossover...wos_sport4.gif

Προχθες ξαπλωσε στο παρκε τον Γκρειβις Βασκεθ.

aegeansheed
Gravis...who?

Κοιτάχτε τί έκανε ο...άλλος στον Tyreke


Υπάρχει μία τρομερή φάση με τον Rose να κάνει διαγώνιο μπάσιμο μέσα στη ρακέτα, στον προχθεσινό αγώνα bulls-thunder και τον Westbrook να αντιλαμβάνεται μετά από δευτερόλεπτα τι πάει να κάνει και να τον κυνηγάει ως το τέλος για το κόψιμο ψηλά. To replay ήταν φοβερό. θα ψάξω μήπως βρω κάτι
Flash
Δύσκολα βάζεις. Είμαι ανάμεσα σε Rondo και Rose.

Από τον πρώτο εύκολα θυμάμαι τις προσποιήσεις ότι θα κάνει lay up, το σταμάτημα στο δεύτερο βήμα, spin move ενώ οι ψηλοί ξεβιδώνουν λάμπες και μετά απλά να αφήνει την μπάλα στο καλάθι. Ή την προσποίηση ότι θα κάνει πάσα πίσω από την πλάτη, την ξαναφέρνει μπροστά του και τέλος. Αδιανόητο court vision, ταχύτητα και μεγάλα χέρια (wingspan και παλάμες που βοηθάνε στο να καπακώνει την μπάλα με το ένα χέρι).

Ο Rose είναι φοβερά εκρηκτικός, αλτικός και έχει εξαιρετική ισορροπία στον αέρα, πράγμα που του δίνει +++ σε ότι έχει να κάνει με τελειώματα κοντά στο καλάθι.

ΥΓ1: Και έρχεται και ο Wall...

YΓ2: aegean, λογικά για αυτό μιλάς


Το replay αρχίζει στο 0:37. To βιντέακι έχει και το buzzer beater από τα 10-12 μέτρα.
Air Kef
QUOTE(Flash @ Dec 8 2010, 17:43 ) *
Δύσκολα βάζεις. Είμαι ανάμεσα σε Rondo και Rose.


I know mate, αυτό το ερώτημα όμως με γεμίζει καθε φορά που βλέπω reacap κάποιου αγώνα ενος εκ των τεσσάρων.



QUOTE


Το replay αρχίζει στο 0:37. To βιντέακι έχει και το buzzer beater από τα 10-12 μέτρα.




για αυτό μιλάει 100%, το που και πως βάζει ο Ρόουζ το αριστερό του πόδι για να κάνει το άλμα είναι καταπληκτικό στο αργό ριπλέι. smile.gif
Leon_cp3
Μπορεί να είμαι ο μόνος που θα τον ψηφίσει αλλά πήγα με τον Russell. Κάθε φορά που τον βλέπω να πατάει,να σηκώνεται και να γίνεται σεισμός, δε μπορώ να αντισταθώ...Επίσης,επειδή μιλάμε για "fun to watch" που όλα παίζουν ρόλο,οι αντιδράσεις του μετά από μεγάλη φάση είναι όλα τα λεφτά. laugh.gif Συμπάθειες είναι αυτές...
Πάντως παραδέχομαι ότι αυτά που έχει κάνει ο Rose μέχρι τώρα είναι ίσως τα καλύτερα της σαιζόν...
aegeansheed
Aυτό είναι παίδες. Το είχα ανεβάσει και στο utub αλλά αργούσε. thanx!

Aετομαχία!
T.W.Is.M.
QUOTE(Leon_cp3 @ Dec 8 2010, 19:19 ) *
Μπορεί να είμαι ο μόνος που θα τον ψηφίσει αλλά πήγα με τον Russell. Κάθε φορά που τον βλέπω να πατάει,να σηκώνεται και να γίνεται σεισμός, δε μπορώ να αντισταθώ...Επίσης,επειδή μιλάμε για "fun to watch" που όλα παίζουν ρόλο,οι αντιδράσεις του μετά από μεγάλη φάση είναι όλα τα λεφτά. laugh.gif Συμπάθειες είναι αυτές...
Πάντως παραδέχομαι ότι αυτά που έχει κάνει ο Rose μέχρι τώρα είναι ίσως τα καλύτερα της σαιζόν...


Δεν εισαι μονος. Κι εγω τον Westbrook ψηφισα για τα ελατηρια που εχει στα ποδια του.
oti-nane
Τώρα το είδα

<----------------- smiley.gif
pmam
QUOTE(oti-nane @ Jan 2 2011, 00:32 ) *
Τώρα το είδα

<----------------- smiley.gif

Πεθαίνω να ξαναδώ αυτό το ποστ όταν θα αλλάξει το avatar!!!

Όσον αφορά το θέμα μας, right now μάλλον δεν είναι ο Rondo 69.gif
Ο Deron μου φαίνεται λίγο "άχαρος" και χοντροκομμένος. Ίσως επειδή ότι κάνει, το κάνει να φαίνεται απλό, άρα not so fun to watch.
I know fast don't lie, αλλά η υπεροψία που μου βγάζει (μόνο εγώ το βλέπω?) τον ρίχνει λίγο απέναντι στο Russell... και εκεί πάει η ψήφος μου!
Υπό φυσιολογικές συνθήκες πάντως μάλλον θα ψήφιζα το καλύτερο pg του σύμπαντος. Η φάση που έβγαλε πέρσι στον Lebron στα playoff... απλά 77.gif
Tobias Funke





I love this guy
SG3ptshooter
Mπορεί για κάποιο μυστηριώδη λόγο να συνεχίζω να τον λέω Kyle μέσα μου, ίσως φταίει το επεισόδιο του South Park που κάνει ο Broflovski προσθετική ποδιών για να παίξει μπάσκετ, το Νοέμβρη το έκανα κι απέξω μου τις πιο πολλές φορές και έτρωγα πολύ δούλεμα, αλλά να ανανεωθούν οι επιλογές του topic παρακαλώ. Βtw έχω να δω ζωντανά αγώνα του ακριβώς 4 μήνες.


QUOTE(Tobias Funke @ Aug 23 2012, 11:42 ) *

fun fact: ο μόνος συγχωριανός του Al που έχει πατήσει παρκέ ΝΒΑ είναι ο αγαπημένος του admin και γνωστός Καβαλιώτης ο Patrick ο O'(o)Bryant..
Tobias Funke



QUOTE (SG3ptshooter @ Aug 23 2012, 13:01 ) *
fun fact: ο μόνος συγχωριανός του Al που έχει πατήσει παρκέ ΝΒΑ είναι ο αγαπημένος του admin και γνωστός Καβαλιώτης ο Patrick ο O'(o)Bryant..


Δηλαδή εκεί που έλεγες κάτσε να βρω μερικά στοιχεία για τον O'Bryant, σου φάνηκε ενδιαφέρον να ψάξεις για την ιστορία της Oskaloosa?



Έχεις μπει προ καιρού βέβαια στην κατηγορία "εν δυνάμει serial killer" αλλά είναι ωραίο να επιβεβαιώνομαι
SG3ptshooter
QUOTE(Tobias Funke @ Aug 23 2012, 13:14 ) *
Δηλαδή εκεί που έλεγες κάτσε να βρω μερικά στοιχεία για τον O'Bryant, σου φάνηκε ενδιαφέρον να ψάξεις για την ιστορία της Oskaloosa?

Θυμόμουν πως λεγόταν η γενέτειρα του Al και απλώς το πέτυχα κάπου την άνοιξη στη wiki του O' Bryant.
QUOTE(Tobias Funke @ Aug 23 2012, 13:14 ) *

το δεύτερο, όχι, το τρίτο αγαπημένο μου πράγμα στο Shield ήταν να βάζουν δύσκολα στο Dutch. tongue.gif
Tobias Funke
Την άλλη φορά δεν ανέβαζε τις εικόνες οπότε πάμε άλλη μια προσπάθεια. Πριν 2 χρόνια είχα πει στον κολλητό ότι ο Deron είναι καλύτερος από τον Rondo. Oπότε τι πιο φυσιολογικό από το να φτιάξει ένα κόμικ 133 σελίδων για να με δουλέψει. Ένα preview:








QUOTE (SG3ptshooter @ Aug 23 2012, 13:25 ) *
το δεύτερο, όχι, το τρίτο αγαπημένο μου πράγμα στο Shield ήταν να βάζουν δύσκολα στο Dutch. tongue.gif


Awesome reference is awesome. Tο ένα από τα άλλα δύο υποθέτω να βλέπεις τη γυναίκα του Shawn Ryan να προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι ηθοποιός. Το τρίτο?
morfi
QUOTE(Tobias Funke @ Aug 29 2012, 12:25 ) *
Την άλλη φορά δεν ανέβαζε τις εικόνες οπότε πάμε άλλη μια προσπάθεια. Πριν 2 χρόνια είχα πει στον κολλητό ότι ο Deron είναι καλύτερος από τον Rondo. Oπότε τι πιο φυσιολογικό από το να φτιάξει ένα κόμικ 133 σελίδων για να με δουλέψει. Ένα preview:

Εγώ λέω τι πιο φυσιολογικό από αυτό που είπες...
white_mamba
Δινω προβαδισμα στον Rondo απο D.Rose γιατι αφου μιλαμε για τον κορυφαιο point guard αξιολογω περισσοτερο την οργανωση του παιχνιδιου και τις ευκαιριες που δινει στους συμπαικτες του να σκοραρουν απο το σκοραρισμα που υπερεχει ο Ροουζ.. (3ος ο CP3)

Τον γουεστμπρικ δεν θα τον εβαζα στην λιστα ακομη.

"Westbrook is Worst PG in FINALS HISTORY" -Magic 19.gif


Επειδη ειδα μετα το screw who's best αφηνω την παραπανω δηλωση ως προς τον καλυτερο.

M F T W ο Ροουζ γιατι διαθετει ολα τα οπλα για να σκοραρει και το κανει θεαματικα.
captain charisma







Ginobili
Ανάμεσα σε Ρόουζ και Ντερόν επιλέγω τον 2ο,γιατί ενώ Ρόουζ μπορεί να είναι πιο "εξωγήινος" πιο καλοθομηχανή,περισσότερους τρόπους να σκοράρει,έχει κάποιες σπασμωδικές κινήσεις,ταχύτατες,που καταλήγουν με τρομερές μπομπίτες..που μου θυμίζουν περισσότερο 2αρι παρά άσσο.
Ο Ντερόν μπορεί να είναι ένα κλικ κατώτερος από τον Ρόουζ σαν παίκτης,αλλά έχει αυτό το ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΟ,επιβλητικό στυλ,αυθεντικού play maker που συνδυάζει crossovers δρόμου που με τρελλαίνει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.