Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Anadolu Efes
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Quincy
Ο Ολυμπιακός μετά την -μάλλον αναμενόμενη- ήττα στην Μόσχα από την πρώτη ομάδα της κατάταξης CSKA υποδέχεται την τελευταία Efes που μετρά μόλις 6 νίκες μετά από 27 αγώνες. Κλειδιά του αγώνα νομίζω πως θα είναι το κατά πόσο θα καταφέρει ο Ολυμπιακός να "ριξει" τα ποσοστά του Weems, που έτσι κι αλλιώς θα πάρει αρκετές προσπάθειες, και πως θα τα πάνε οι center του Σφαιρόπουλου απέναντι στον Dunston. Ελπίζω μετά από τις δυο συνεχόμενες ήττες του Ολυμπιακού η ομάδα να εμφανιστεί σοβαρή και να μην δούμε παρόμοια εικόνα όπως εκείνη με την Barcelona.

Στιγμιότυπα από το περσυνό game 5 για να μπαίνουμε σε κλίμα playoffs cool.gif
rankin
Ο Ολυμπιακός οφείλει να μπει με το μαχαίρι στα δόντια και να το καθαρίσει γρήγορα και εύκολα.

Επίσης, ανεξάρτητα απο το τι θα γινει σημερα (που λογικά θα πάρουμε τη νικη), εχω την ανησυχία οτι ο Ολυμπιακός φέτος θα ειναι η ομάδα που θα την πατήσει στα Play off...
Ελπίζω να βγω λάθος και να πάμε στο F4, οπου τα πράγματα ειναι πάντα διαφορετικά για όλους, αλλά ως τότε θα ανησυχώ.
RipCity
Το λες και must win το σημερινο. Πρέπει ν ανεβει ο Παπαπέτρου γιατι εχει αφήσει πισω μεγαλη τρυπα ο Παπανικολαου.
jazz thrilos
QUOTE(RipCity @ Mar 23 2018, 11:10 ) *
Το λες και must win το σημερινο. Πρέπει ν ανεβει ο Παπαπέτρου γιατι εχει αφήσει πισω μεγαλη τρυπα ο Παπανικολαου.


Πρέπει, αλλά μπορεί την δεδομένη στιγμή;

Εμένα πάντως μου έχει δείξει και φέτος οτι δεν είναι η χρονιά που θα κάνει το step up ή έστω θα βελτιωθεί σημαντικά σαν παίχτης. Καλύτερα να παίξουμε με τρια γκαρντ για την μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απόψε.

Μοιράζομαι κι εγώ την αγωνία ή την περίεργη αίσθηση (για να το πω κι αλλιώς), οτι φέτος ίσως την πατήσουμε στα play offs. Ειδικά όταν βλέπω να κοντοζυγώνει ένα πιθανό διασταύρωμα με Χίμκι. Ελπίζω πραγματικά για ένα 3/3 και μια ήττα της Φενερ στην Μόσχα μπας και βγούμε δεύτεροι και παίξουμε είτε με Ζαλγκίρις είτε με Μπασκόνια.

Οπότε για απόψε δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα απο τη νίκη. Αν μας κερδίσει και φέτος ο Άταμαν θα πέσω σε κατάθλιψη.
lefpan
Ό,τι και να διαλέξει να κάνει ο Ολυμπιακός (να διαλέξει ή να μη διαλέξει αντίπαλο), το σημερινό παιχνίδι πρέπει να το πάρει.
Και θα το πάρει, χαλαρά και όμορφα!
Περιμένω φορτσάρισμα από Παπαπέτρου και εκκωφαντική επανεμφάνιση Μάντζαρη (the awakening of the terminator).
RipCity
Εξαιρετικό δεκάλεπτο, μακάρι να έχουμε ανάλογη συνέχεια κι ένα χαλαρό βράδυ.

Αυτό τον Χόλις τι τον κρατάμε και τον ταλαιπωρούμε και μας ταλαιπωρεί. Κάθεται τώρα και του φωνάζει ο Σφαιρόπουλος και τσακώνονται λες και περίμενε κάτι διαφορετικό από ότι έδωσε στα τρία λεπτά που παιξε.

Τώρα βέβαια τσακώνεται και με τον McLean, τι διάολο γίνεται.
Quincy
Κακή άμυνα σ' αυτό το δεκάλεπτο. Μόλις ένα ομαδικό φάουλ
rankin
QUOTE(john wick @ Mar 23 2018, 21:45 ) *

Sdna
ΛΟΛ
Dreamerpanos
QUOTE (rankin @ Mar 23 2018, 21:47 ) *
Sdna
ΛΟΛ



http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...os.5135519.html
rankin
QUOTE(Dreamerpanos @ Mar 23 2018, 21:49 ) *

Αυτο δε κανει λιγότερο ΛΟΛ το επίπεδο των ρεπορταζ του SDNA
john wick
QUOTE (rankin @ Mar 23 2018, 18:55 ) *
Αυτο δε κανει λιγότερο ΛΟΛ το επίπεδο των ρεπορταζ του SDNA



μάλλον του σφύριξαν του Σφαιρό ότι τον γράφουν τα sites και τώρα όλο χειροκρότημα στους παίκτες του είναι... smiley.gif


(χιούμορ εε.. rolleyes.gif )
RipCity
Εντάξει crash and burn αυτό το 2nd unit. Πετάξτε τους στη θάλασσα δε γίνεται αυτό το πράγμα κάθε φορά να γκρεμίζουν ότι χτίζουν οι βασικοί.
rankin
QUOTE(RipCity @ Mar 23 2018, 22:25 ) *
Εντάξει crash and burn αυτό το 2nd unit. Πετάξτε τους στη θάλασσα δε γίνεται αυτό το πράγμα κάθε φορά να γκρεμίζουν ότι χτίζουν οι βασικοί.

Να ειναι συνειδητή η επιλογή να εχουμε ρούκουνες για second unit αραγες;;;
RipCity
QUOTE (rankin @ Mar 23 2018, 21:37 ) *
Να ειναι συνειδητή η επιλογή να εχουμε ρούκουνες για second unit αραγες;;;


Δεν ξέρω τι είναι, αλλα κάτι πρέπει να γίνει. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία και συνεχίζεται το ίδιο πράγμα.

Πάλι καλά δύο καθοριστικές φάσεις με κάτι βήματα Σπανούλη που έβγαλε ασίστ σε Παπαπέτρου και το φάουλ στον Πρίντεζη που δεν ήταν και βάλαμε έναν πόντο τα πήραμε από το πουθενά και σώθηκε η παρτίδα ΑΛΛΑ κάτι πρέπει να γίνει με τους "ρούκουνες". Λιώνει ο Σπανούλης για να χάνουν οι άλλοι τις διαφορές, στο τέλος θα παίζει 40 λεπτά και δικαίως.
rankin
QUOTE(RipCity @ Mar 23 2018, 22:44 ) *
Δεν ξέρω τι είναι, αλλα κάτι πρέπει να γίνει. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία και συνεχίζεται το ίδιο πράγμα.

Πάλι καλά δύο καθοριστικές φάσεις με κάτι βήματα Σπανούλη που έβγαλε ασίστ σε Παπαπέτρου και το φάουλ στον Πρίντεζη που δεν ήταν και βάλαμε έναν πόντο τα πήραμε από το πουθενά και σώθηκε η παρτίδα ΑΛΛΑ κάτι πρέπει να γίνει με τους "ρούκουνες". Λιώνει ο Σπανούλης για να χάνουν οι άλλοι τις διαφορές, στο τέλος θα παίζει 40 λεπτά και δικαίως.

Παντως, μπορουμε να δωσουμε πολλά χρυσα βατομουρα
Μπραβο στα παιδια
Μπραβο
ΜΠΡΑΒΟ
Crash95
QUOTE(RipCity @ Mar 23 2018, 22:44 ) *
Δεν ξέρω τι είναι, αλλα κάτι πρέπει να γίνει. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία και συνεχίζεται το ίδιο πράγμα.

Πάλι καλά δύο καθοριστικές φάσεις με κάτι βήματα Σπανούλη που έβγαλε ασίστ σε Παπαπέτρου και το φάουλ στον Πρίντεζη που δεν ήταν και βάλαμε έναν πόντο τα πήραμε από το πουθενά και σώθηκε η παρτίδα ΑΛΛΑ κάτι πρέπει να γίνει με τους "ρούκουνες". Λιώνει ο Σπανούλης για να χάνουν οι άλλοι τις διαφορές, στο τέλος θα παίζει 40 λεπτά και δικαίως.


και οι 2 βολες του σιμον που πηρε στο 85-80 δεν ηταν και η βολη του ντανστον δεν υπηρξε κατι στο καρφωμα του. δεν το πηραμε απο αυτα, απο τα τριποντα του τιλι και σπανολη το πηραμε και απο αυτο που χασε μονος ο σιμον. γενικα η ομαδα παιζει ασχημα οπως περσι στο τελος της ρεγκιουλαρ
jazz thrilos
Συμπέρασμα νο.1: Ο Ολυμπιακός την κοιλιά που έκανε τον Γενάρη-Φλεβάρη δεν την έκανε σκοπίμως για να "πετάει" όταν θα πλησιάσουν και θα έρθουν τα playoffs. Tην έκανε γιατί δεν έπαιζε καλό μπάσκετ όπως επίσης δεν παίζει καλό μπάσκετ τις τελευταιές αγωνιστικές. Η φυσική κατάσταση των παιχτών πλην Σπανούλη δεν έχει βελτιωθεί καθόλου.

Συμπερασμα νο.2: Το τρίποντο για την ομάδα μας δεν πρέπει να είναι απλά η δεύτερη ή η τρίτη σκέψη των παιχτών μας αλλά η όγδοη. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τον Ολυμπιακό τα τελευταία χρόνια να μην διαθέτει όλη την χρονιά κάποιον απλά αξιόπιστο σουτέρ απο την περιφέρεια. Και βλέπεις κάτι παίχτες όπως ο Παπι να σουτάρει χωρίς δεύτερη σκέψη. Τελευταίοι στην σχετική λίστα ευστοχιάς σε ΟΛΗ την διοργάνωση.

Συμπέρασμα νο.3: Ναι, δεν είναι κάτι αξιόλογο η second unit. Το βλέπουμε χρόνια αυτό τώρα με τους παιχτες που επιλέγουμε για τον πάγκο. Αλλά τουλάχιστον στην περίπτωση Ρόμπερτς είμαι πεπεισμένος οτι σε πολύ μεγάλο βαθμό για το οτι ο παίχτης δεν βρίσκει ρυθμό και δεν βοηθά όσο ενδεχομένως θα μπορούσε (και έχει αποδείξει οτι μπορεί) φταίει αποκλειστικά η διαχείριση του Σφαιρό. Πραγματικά είναι αστείο αυτό που γίνεται με μπες-βγες με το παραμικρό για να μην χάσει την θέση ο εξολοθρευτής.

Κατά τα άλλα, ο Σπανούλης εκθέτει κάτι τύπους που με δέκα χρόνια λιγότερα απο αυτόν τρέχουν σε slow motion μπροστά του. Καλός ο Μιλουτίνοφ, ευτυχώς αυτή την περίοδο.

Η ομάδα φαίνεται οτι δεν πατάει καλά τελευταία. Εύχομαι κι ελπίζω να πέσουμε τελικά με την Ζαλγκίρις. Δεν θέλω να σκέφτομαι καμιά άλλη ομάδα για playoffs. Μόνο τους Λιθουανούς.
lefpan
Ρε παιδιά, ηρεμήστε λιγάκι.
Τι πάει να πει "ρούκουνες" και "πετάχτε τους στη θάλασσα";
Η ομάδα σήμερα κλείδωσε την τρίτη θέση, και μου μιλάτε για "ρούκουνες"; Όλοι οι παίκτες δικαιούνται να έχουν άσχημες μέρες. Καλμάρετε λίγο, και σεβαστείτε τους παίκτες. Άντε μπράβο!
RipCity
QUOTE (jazz thrilos @ Mar 23 2018, 22:02 ) *
Συμπερασμα νο.2: Το τρίποντο για την ομάδα μας δεν πρέπει να είναι απλά η δεύτερη ή η τρίτη σκέψη των παιχτών μας αλλά η όγδοη. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τον Ολυμπιακό τα τελευταία χρόνια να μην διαθέτει όλη την χρονιά κάποιον απλά αξιόπιστο σουτέρ απο την περιφέρεια. Και βλέπεις κάτι παίχτες όπως ο Παπι να σουτάρει χωρίς δεύτερη σκέψη. Τελευταίοι στην σχετική λίστα ευστοχιάς σε ΟΛΗ την διοργάνωση.


Πραγματικά πιο έξω δεν έχω πέσει. Πίστευα ότι φέτος θα έχουμε για πρώτη φορά αξιόπιστο τρίποντο με τις καλοκαιρινές προσθήκες. Ήμουν απόλυτα σίγουρος. Τελευταίοι διάολε? Είναι δυνατόν? 16οι στους 16?
lefpan
QUOTE(jazz thrilos @ Mar 23 2018, 23:02 ) *
Συμπέρασμα νο.1: Ο Ολυμπιακός την κοιλιά που έκανε τον Γενάρη-Φλεβάρη δεν την έκανε σκοπίμως για να "πετάει" όταν θα πλησιάσουν και θα έρθουν τα playoffs. Tην έκανε γιατί δεν έπαιζε καλό μπάσκετ όπως επίσης δεν παίζει καλό μπάσκετ τις τελευταιές αγωνιστικές. Η φυσική κατάσταση των παιχτών πλην Σπανούλη δεν έχει βελτιωθεί καθόλου.

Συμπερασμα νο.2: Το τρίποντο για την ομάδα μας δεν πρέπει να είναι απλά η δεύτερη ή η τρίτη σκέψη των παιχτών μας αλλά η όγδοη. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τον Ολυμπιακό τα τελευταία χρόνια να μην διαθέτει όλη την χρονιά κάποιον απλά αξιόπιστο σουτέρ απο την περιφέρεια. Και βλέπεις κάτι παίχτες όπως ο Παπι να σουτάρει χωρίς δεύτερη σκέψη. Τελευταίοι στην σχετική λίστα ευστοχιάς σε ΟΛΗ την διοργάνωση.

Συμπέρασμα νο.3: Ναι, δεν είναι κάτι αξιόλογο η second unit. Το βλέπουμε χρόνια αυτό τώρα με τους παιχτες που επιλέγουμε για τον πάγκο. Αλλά τουλάχιστον στην περίπτωση Ρόμπερτς είμαι πεπεισμένος οτι σε πολύ μεγάλο βαθμό για το οτι ο παίχτης δεν βρίσκει ρυθμό και δεν βοηθά όσο ενδεχομένως θα μπορούσε (και έχει αποδείξει οτι μπορεί) φταίει αποκλειστικά η διαχείριση του Σφαιρό. Πραγματικά είναι αστείο αυτό που γίνεται με μπες-βγες με το παραμικρό για να μην χάσει την θέση ο εξολοθρευτής.

Κατά τα άλλα, ο Σπανούλης εκθέτει κάτι τύπους που με δέκα χρόνια λιγότερα απο αυτόν τρέχουν σε slow motion μπροστά του. Καλός ο Μιλουτίνοφ, ευτυχώς αυτή την περίοδο.

Η ομάδα φαίνεται οτι δεν πατάει καλά τελευταία. Εύχομαι κι ελπίζω να πέσουμε τελικά με την Ζαλγκίρις. Δεν θέλω να σκέφτομαι καμιά άλλη ομάδα για playoffs. Μόνο τους Λιθουανούς.

Τι κρίμα, όμως, που η ομάδα μόλις κλείδωσε την τρίτη θέση δυό αγωνιστικές πριν το τέλος, και πάνε στράφι όλα τα συμπεράσματα; Η πραγματικότητα άλλα δείχνει, αλλά όποιος έχει εμμονές δεν τα βλέπει.

Για το παιχνίδι, θα περίμενα κάποιος να σταθεί στην εκπληκτική απόδοση του Παπαπέτρου. Και, όπως αν έκανε άσχημη εμφάνιση, θα έβγαιναν κάποιοι να τον κράξουν και να τον πετάξουν στη θάλασσα, έτσι και τώρα περίμενα να βγουν και να του δώσουν τα εύσημα.
Ας το κάνω εγώ, λοιπόν. Ένα μεγάλο μπράβο στο παιδί, έπαιξε και για τον Παπ σήμερα.
jazz thrilos
Εντωμεταξύ, κατά διαβολική σύμπτωση ο Σφαιρόπουλος πέρυσι, μια ημερολογιακή μέρα μετά, στις 24/3/17, είχε μανουριάσει με τον Μπιρτς στον πάγκο σε παιχνίδι με την Ρεαλ και απο τότε βγάλαμε amber alert για τον Καναδό. Η απόδοση του έπεσε κατακόρυφα. Και σήμερα ο κόουτς πάει και τα χώνει στον Μακλίν.Αυτό θα πει έχεις πλάνο και δεν το άλλαζεις κάθε χρόνο.
RipCity
QUOTE (jazz thrilos @ Mar 23 2018, 22:13 ) *
Εντωμεταξύ, κατά διαβολική σύμπτωση ο Σφαιρόπουλος πέρυσι, μια ημερολογιακή μέρα μετά, στις 24/3/17, είχε μανουριάσει με τον Μπιρτς στον πάγκο σε παιχνίδι με την Ρεαλ και απο τότε βγάλαμε amber alert για τον Καναδό. Η απόδοση του έπεσε κατακόρυφα. Και σήμερα ο κόουτς πάει και τα χώνει στον Μακλίν.Αυτό θα πει έχεις πλάνο και δεν το άλλαζεις κάθε χρόνο.


Πάντως κι ο McLean πετάει αετό ώρες ώρες, δηλαδή καταλαβαίνω τον εκνευρισμό. Απλά δε χρειαζόταν ολόκληρη ιστορία, ειδικά αφού πριν δύο λεπτά είχε τσακωθεί και με τον Thompson.
Conan1982
QUOTE (RipCity @ Mar 23 2018, 23:11 ) *
Πραγματικά πιο έξω δεν έχω πέσει. Πίστευα ότι φέτος θα έχουμε για πρώτη φορά αξιόπιστο τρίποντο με τις καλοκαιρινές προσθήκες. Ήμουν απόλυτα σίγουρος. Τελευταίοι διάολε? Είναι δυνατόν? 16οι στους 16?


Πάντως Ρόμπερτ, Στρέλνιεκς, Τίλι (μικρό δείγμα αυτός) και Γουίλτζερ τα πάνε καλά στα τρίποντα
Μόνο ο Τόμπσον θα παραμείνει μυστήριο αν είχε τελικά καλό σουτ.
Αξιοπρεπώς σουτάρουν και ο Παπανικολάου με τον Πρίντεζη.
Το ποσοστό χαλάει από τα πολλά τρίποντα που σουτάρουν ο Μάντζαρης και ο Παπαπέτρου καθώς και ο Σπανούλης (διαχρονικά αυτός, αλλά εντάξει είναι ο Σπανούλης)
jazz thrilos
QUOTE(RipCity @ Mar 23 2018, 23:11 ) *
Πραγματικά πιο έξω δεν έχω πέσει. Πίστευα ότι φέτος θα έχουμε για πρώτη φορά αξιόπιστο τρίποντο με τις καλοκαιρινές προσθήκες. Ήμουν απόλυτα σίγουρος. Τελευταίοι διάολε? Είναι δυνατόν? 16οι στους 16?


Να σου πω την αλήθεια το καλοκαίρι κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Πήραμε Στρέλνιεκς, Τόμπσον με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο. Επίσης ο Τιλί που ήρθε είχε αξιόπιστο τρίποντο για την θέση του κι επίσης Σπανούλης-Πρίντεζης βοηθάνε. Αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει τίποτα στο παρκέ. Βέβαια, δεν ξέρω και πολύ μπάσκετ όπως αρκετοί εδώ στο φόρουμ για να βλέπω καθαρά την πραγματικότητα, αλλά νομίζω οτι πρέπει να παίζει ρόλο και η παντελής έλλειψη σε plays για τρίποντο απο μεριάς Σφαιρό.

Αλλιώς φταίει η ρημάδα η τύχη, είναι και θέμα βραδιάς τα σουτ. Ή μάλλον θέμα 28 βραδιών μέχρι στιγμής.
basket72
QUOTE (RipCity @ Mar 23 2018, 23:11 ) *
Πραγματικά πιο έξω δεν έχω πέσει. Πίστευα ότι φέτος θα έχουμε για πρώτη φορά αξιόπιστο τρίποντο με τις καλοκαιρινές προσθήκες. Ήμουν απόλυτα σίγουρος. Τελευταίοι διάολε? Είναι δυνατόν? 16οι στους 16?


Δεν είσαι μονάχα εσύ που έχεις πέσει έξω. Οι περισσότεροι από εμάς. Πήραμε Στρέλνιεξ, Χόλις, Ρόμπερτς που είναι όλοι τους πολύ καλοί σουτέρ, ενώ και ο Τιλί δεν πάει πίσω, αλλά δεν τον βάζω μιας και έχει παίξει ελάχιστα. Ενώ τον χειμώνα τσιμπήσαμε κι έναν άριστο σουτέρ, τον Γουίλτζερ.
Κάτι λάθος γίνεται. Είναι τα συστήματα και τα σουτ που παίρνουν ή ο χρόνος που τα παίρνουν; Είναι που δεν πήραμε παίκτη που να έχει το drive και να φτάνει μέσα στην ρακέτα δημιουργώντας χώρους ή είναι η ψυχολογία κ.λ.π;;;

Συγχαρητήρια και στην ομάδα για την 3η θέση, για να δούμε κι αν θα βελτιωθεί καθόλου γιατί έτσι που πάμε δεν μας βλέπω καλά.
Κατά τα άλλα συγχαρητήρια σε σένα για την αναφορά στς ευνοϊκές διαιτητικές αποφάσεις για εμάς, θα ήθελα να είναι ο κανόνας αυτός είτε σε μας είτε στους "αιώνιους" κι όχι να βλέπω παράπονα για διαιτησία σε τόπικ που υποτίθεται δεν πρέπει να γίνεται λόγος για αυτήν....
T.W.Is.M.
QUOTE(jazz thrilos @ Mar 23 2018, 23:02 ) *
Συμπέρασμα νο.3: Ναι, δεν είναι κάτι αξιόλογο η second unit. Το βλέπουμε χρόνια αυτό τώρα. Αλλά τουλάχιστον στην περίπτωση Ρόμπερτς είμαι πεπεισμένος οτι σε πολύ μεγάλο βαθμό για το οτι ο παίχτης δεν βρίσκει ρυθμό και δεν βοηθά όσο ενδεχομένως θα μπορούσε (και έχει αποδείξει οτι μπορεί) φταίει αποκλειστικά η διαχείριση του Σφαιρό. Πραγματικά είναι αστείο αυτό που γίνεται με μπες-βγες με το παραμικρό για να μην χάσει την θέση ο εξολοθρευτής.


Αν ο σημερινος Μαντζαρης ηταν ιδιος με αυτον των προηγουμενων αγωνων, βλεπαμε αλλο ματς.
Κατα τ αλλα πολυ ανεβασμενος τελευταια και ο Μιλουτινοφ μαζι με το Σπανουλη. Ή καλυτερα, επειδη εχει ανεβει κι ο Σπανουλης. Τον Τομπσον τον εχουν καψει και δεν εχει νοημα να παιζει πια, ο Ρομπερτς ειναι καπως βελτιωμενος απο τον ερχομο του Μπραουν και μετα, ο Τιλι δινει πραγματα, αλλα δεν ειναι ετοιμος ακομα, ενω ο Μπραουν αρχιζει και μου θυμιζει Περκινς!

Θα θελα να προσθεσω και κατι που διαπιστωσα στην πραξη στο ματς της Μοσχας, αλλα δεν ειχα μπει να το γραψω. Προχτες χασαμε το ματς επειδη οι ψηλοτεροι απο τους δικους μας γκαρντ/φοργουρντ της ΤΣΣΚΑ εκμεταλλευτηκαν το μεγεθος τους και δεν μπορουσαμε να βγαλουμε τα μαρκαρισματα. Γι αυτο και ο κακος φετος Μαντζαρης παιζει τοσο χρονο, γιατι ειναι ο μονος ψηλος γκαρντ. Η μονη λυση που εχουμε μετα ειναι το σχημα με τους 2 σμολ φοργουορντ.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Mar 23 2018, 22:19 ) *
Πάντως Ρόμπερτ, Στρέλνιεκς, Τίλι (μικρό δείγμα αυτός) και Γουίλτζερ τα πάνε καλά στα τρίποντα
Μόνο ο Τόμπσον θα παραμείνει μυστήριο αν είχε τελικά καλό σουτ.
Αξιοπρεπώς σουτάρουν και ο Παπανικολάου με τον Πρίντεζη.
Το ποσοστό χαλάει από τα πολλά τρίποντα που σουτάρουν ο Μάντζαρης και ο Παπαπέτρου καθώς και ο Σπανούλης (διαχρονικά αυτός, αλλά εντάξει είναι ο Σπανούλης)


Ναι αν τα κοιτάξεις μεμονωμένα οκ σουτάρουν οι ξένοι (εκτός Χόλις), αλλά όταν σουτάρουν περισσότερα τρίποντα ο Μάντζαρης κι ο Παπαπέτρου από τον Roberts κάτι δε βγαίνει σωστά. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να είναι αυτό το πλάνο.
nikolas_asteri
QUOTE (lefpan @ Mar 24 2018, 00:05 ) *
Καλμάρετε λίγο, και σεβαστείτε τους παίκτες. Άντε μπράβο!


Χαχαχα πάρε εδώ έκρηξη blink.gif
john wick
Λίγο άσχετο , αλλά ρε σεις δεν σας εκνευρίζει ο ανιματέρ που ακούγεται συνεχώς στο ΣΕΦ?? blink.gif


Στα του ματς , respect στον Σπανούλη που δείχνει τον δρόμο στους άλλους.
Θα με πείτε κακοπροαίρετο αλλά νομίζω ότι το φετινό μπάσκετ που παίζει ο Ολυμπιακός είναι χειρότερο και από αυτό που παίζαμε εμείς με Τζόρτζεβιτς. Αν βάλεις κ την κρύα ατμόσφαιρα που συνήθως επικρατεί στο ΣΕΦ , τότε το θέαμα γίνεται ω΄ρες ωρες αποκρουστικό..
Οι καυγάδες του Σφαιρό , νομίζω ότι είναι δείγμα πίεσης..Ξέρει κ ο ίδιος ότι η ομάδα δεν πατάει καλά..
Conan1982
QUOTE (RipCity @ Mar 23 2018, 23:22 ) *
Ναι αν τα κοιτάξεις μεμονωμένα οκ σουτάρουν οι ξένοι (εκτός Χόλις), αλλά όταν σουτάρουν περισσότερα τρίποντα ο Μάντζαρης κι ο Παπαπέτρου από τον Roberts κάτι δε βγαίνει σωστά. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να είναι αυτό το πλάνο.


και φέτος είναι πιο ορθολογική η κατανομή των τριπόντων από πέρυσι, ο Στρέλνιεκς ας πούμε έχει σουτάρει τα περισσότερα μετά τον Σπανούλη, ενώ είναι σχετικά μοιρασμένες οι προσπάθειες των σουτέρ.
Για τον Στρέλνιεκς θα ήθελα να δω συστήματα για περισσότερα ελεύθερα τρίποντα, θα είχε και καλύτερα ποσοστά.
Το πρόβλημα είναι ότι η μπάλα γυρνά, βγαίνουν τα σουτ και οι παίκτες πρέπει να τα παίρνουν αλλά απλώς δεν τα βάζουν, η ανικανότητα αυτή δεν ξέρω που οφείλεται.
jazz thrilos
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 23 2018, 23:22 ) *
Αν ο σημερινος Μαντζαρης ηταν ιδιος με αυτον των προηγουμενων αγωνων, βλεπαμε αλλο ματς.
Κατα τ αλλα πολυ ανεβασμενος τελευταια και ο Μιλουτινοφ μαζι με το Σπανουλη. Ή καλυτερα, επειδη εχει ανεβει κι ο Σπανουλης. Τον Τομπσον τον εχουν καψει και δεν εχει νοημα να παιζει πια, ο Ρομπερτς ειναι καπως βελτιωμενος απο τον ερχομο του Μπραουν και μετα, ο Τιλι δινει πραγματα, αλλα δεν ειναι ετοιμος ακομα, ενω ο Μπραουν αρχιζει και μου θυμιζει Περκινς!

Θα θελα να προσθεσω και κατι που διαπιστωσα στην πραξη στο ματς της Μοσχας, αλλα δεν ειχα μπει να το γραψω. Προχτες χασαμε το ματς επειδη οι ψηλοτεροι απο τους δικους μας γκαρντ/φοργουρντ της ΤΣΣΚΑ εκμεταλλευτηκαν το μεγεθος τους και δεν μπορουσαμε να βγαλουμε τα μαρκαρισματα. Γι αυτο και ο κακος φετος Μαντζαρης παιζει τοσο χρονο, γιατι ειναι ο μονος ψηλος γκαρντ. Η μονη λυση που εχουμε μετα ειναι το σχημα με τους 2 σμολ φοργουορντ.


Προφανως και ο Μάντζαρης ήταν καλύτερος σήμερα απο τα τελευταία πολλά παιχνίδια του. Όμως για μένα αυτό εξηγείται εν μέρει απο το δεύτερο μέρος του post σου. Ο Μάντζαρης σήμερα ήταν καλός γιατί η Εφές ΔΕΝ διαθέτει γκαρντ ντούκια. Σιμόν και Μακόλουμ δεν τους λες και αθλητικούς. Μάλλον το αντίθετο. Ο ένας με περισσότερα κιλά και ο άλλος αδυνατούλης χωρίς εκτόπισμα. Μόνο ο Μπαλμπάι είναι κάπως πιο δυνατός και αθλητικός αλλά ευτυχώς για εμάς δεν γνωρίζει τα βασικά του αθλήματος.

Με την ΤΣΣΚΑ δεν ξέρω αν θα βοηθούσε το ύψος του Μάντζαρη απέναντι στον Χίγκινς ξέρω γω. Φέτος ο Βαγγέλης μας έχει δείξει οτι τον περνάν σε ταχύτητα σχεδόν όλα τα αντίπαλα γκαρντ στο drive, πόσο μάλλον ο Χίγκινς που μας έκανε και ζημιά. Αυτό που μας λείπει απέναντι στα καλά, αθλητικά και γρήγορα γκαρντ δεν είναι το ύψος αλλά η ταχύτητα και η αθλητική σωματοδομή.
lefpan
QUOTE(nikolas_asteri @ Mar 23 2018, 23:25 ) *
Χαχαχα πάρε εδώ έκρηξη blink.gif

Μένω έκπληκτος από το βάθος της σκέψης σας!
nikolas_asteri
QUOTE (lefpan @ Mar 23 2018, 23:45 ) *
Μένω έκπληκτος από το βάθος της σκέψης σας!

Αν θέλεις εξήγηση σε κάτι, πες.
rankin
QUOTE(lefpan @ Mar 23 2018, 23:05 ) *
Ρε παιδιά, ηρεμήστε λιγάκι.
Τι πάει να πει "ρούκουνες" και "πετάχτε τους στη θάλασσα";
Η ομάδα σήμερα κλείδωσε την τρίτη θέση, και μου μιλάτε για "ρούκουνες"; Όλοι οι παίκτες δικαιούνται να έχουν άσχημες μέρες. Καλμάρετε λίγο, και σεβαστείτε τους παίκτες. Άντε μπράβο!


Δε καταλάβατε αγαπητέ!
Απο σεβασμό τους χαρακτήρισα ρουκουνες!
john wick
Πόσες πιθανότητες έχετε να σταυρώσετε με Μπασκόνια?
Conan1982
QUOTE (rankin @ Mar 23 2018, 23:53 ) *
Δε καταλάβατε αγαπητέ!
Απο σεβασμό τους χαρακτήρισα ρουκουνες!


Αντιγράφοντας από το slang.gr:
Ρούκουνα, στην Κρήτη, λέμε την γωνιά του πετρόκτιστου σπιτιού ή του πετρόκτιστου τραφου, που είναι τα ποιο γερό σημείο του κτίσματος. Από τα παλιά κτίρια, που με τον καιρό έχουν πέσει, μένει όρθια μόνο η γωνιά, δηλαδή ο ρούκουνας.

Άρα οι παίκτες που μένουν όρθιοι ότι και να γίνει, μέχρι και τιμητικό είναι. smiley.gif
rankin
QUOTE(Conan1982 @ Mar 23 2018, 23:56 ) *
Αντιγράφοντας από το slang.gr:
Ρούκουνα, στην Κρήτη, λέμε την γωνιά του πετρόκτιστου σπιτιού ή του πετρόκτιστου τραφου, που είναι τα ποιο γερό σημείο του κτίσματος. Από τα παλιά κτίρια, που με τον καιρό έχουν πέσει, μένει όρθια μόνο η γωνιά, δηλαδή ο ρούκουνας.

Άρα οι παίκτες που μένουν όρθιοι ότι και να γίνει, μέχρι και τιμητικό είναι. smiley.gif

ακριβώς

πες τα εσυ, για να μην τα λεω εγω και νομίζουν οτι ειρωνεύομαι
Τιμη μας και καμάρι μας που η second unit μας, και μέρος της πρώτης αποτελείται απο ρούκουνες...
lefpan
QUOTE(nikolas_asteri @ Mar 23 2018, 23:50 ) *
Αν θέλεις εξήγηση σε κάτι, πες.

Δεν κατάλαβα για ποιό λόγο έκανες το σχόλιό σου.
Δεν έκρινες καν κάτι που είπα.
Απλώς κορόιδεψες.
nikolas_asteri
QUOTE (lefpan @ Mar 24 2018, 01:04 ) *
Δεν κατάλαβα για ποιό λόγο έκανες το σχόλιό σου.
Δεν έκρινες καν κάτι που είπα.
Απλώς κορόιδεψες.


Έκρινα ότι αυτό που είπες -ο τρόπος που το είπες βασικά- είναι αντικείμενο χλευασμού.

Το ποστ σου έβριθε προστακτικών προς τους συνομιλητές σου.
"Ηρεμήστε", "καλμάρετε", "σεβαστείτε" και φυσικά το "άντε μπράβο!" στο τέλος. Ότι τι; icon_drunk.gif
pan24
+1 φάουλ στον χρήστη lefpan

Κανονισμός 3 και 4
Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει γνώμη και προφανώς δεν γίνεται να κάνουμε προσωπική επίθεση σε όποιον διαφωνεί με την δική μας
Απαγορεύονται οι ειρωνείες,οι υποδείξεις,η υποτίμηση των συνομιλητών και τα posts που στοχεύουν στην πρόκληση εντασης

nikolas_asteri και οι υπόλοιποι την επόμενη φορά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το κουμπί "Αναφορά" όπως έκανε κάποιο άλλο μέλος αντί να απαντήσετε όπως απάντησατε

Το θέμα τελειώνει εδώ από όλους
Αν το συνεχίσει κάποιος θα υπάρξει τιμωρία
nikolas_asteri
Οκ, συγγνώμη smile.gif
rankin
QUOTE(john wick @ Mar 23 2018, 23:55 ) *
Πόσες πιθανότητες έχετε να σταυρώσετε με Μπασκόνια?

Δε ξέρω..
Λίγες;
Πόσες πιθανότητες εχει η Μπασκονια να μη βγει 8η;
Conan1982
QUOTE (rankin @ Mar 24 2018, 04:22 ) *
Δε ξέρω..
Λίγες;
Πόσες πιθανότητες εχει η Μπασκονια να μη βγει 8η;


Αρκετές θα έλεγα, υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα να κάνει 2 νίκες και οι άλλες 2 από 2 ήττες. Οπότε μιλάμε για καθαρή 6η θέση χωρίς ισοβαθμίες.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνει 2 νίκες και η μία ή και οι 2 από τις άλλες από μια ήττα οπότε πάμε σε διπλή ή τριπλή ισοβαθμία που η Μπασκόνια υπερτερεί και βγαίνει 7η ή 6η.
Να πω την αλήθεια περισσότερο θα με παραξενέψει αν πάρει την 8η θέση παρά κάποια από τις άλλες 2.
papp7
Eμεις στην Αιτωλοακαρνανια ρουκουνα λεμε τον μονιμα μεθυσμενο. Στην κρητη ρουκουνας ειναι η γωνια που μενει ορθια. Και σε ποδοσφαιρικους ορους ρουκουνας σημαινει αμπαλος πχ Σημερα παιζουν οι τσουρουκαδες με τους ρουκουνους.

Οποτε μαλλον εγινε μια παρεξηγηση με το πως μετεφραστηκε η λεξη. smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Conan1982 @ Mar 24 2018, 10:08 ) *
Αρκετές θα έλεγα, υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα να κάνει 2 νίκες και οι άλλες 2 από 2 ήττες. Οπότε μιλάμε για καθαρή 6η θέση χωρίς ισοβαθμίες.
Υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνει 2 νίκες και η μία ή και οι 2 από τις άλλες από μια ήττα οπότε πάμε σε διπλή ή τριπλή ισοβαθμία που η Μπασκόνια υπερτερεί και βγαίνει 7η ή 6η.
Να πω την αλήθεια περισσότερο θα με παραξενέψει αν πάρει την 8η θέση παρά κάποια από τις άλλες 2.


Δεν ξερω γιατι, αλλα πιστευω οτι αν η Μακαμπι δεν τα παρατησει(γιατι πλεον εχει μονο μαθηματικες ελπιδες), θα κανει την εκπληξη στη Βιτορια. Παρ ολα αυτα, η Μπασκονια ακομα και ετσι εχει τυχη να αποφυγει την 8η θεση.

QUOTE(jazz thrilos @ Mar 24 2018, 00:32 ) *
Προφανως και ο Μάντζαρης ήταν καλύτερος σήμερα απο τα τελευταία πολλά παιχνίδια του. Όμως για μένα αυτό εξηγείται εν μέρει απο το δεύτερο μέρος του post σου. Ο Μάντζαρης σήμερα ήταν καλός γιατί η Εφές ΔΕΝ διαθέτει γκαρντ ντούκια. Σιμόν και Μακόλουμ δεν τους λες και αθλητικούς. Μάλλον το αντίθετο. Ο ένας με περισσότερα κιλά και ο άλλος αδυνατούλης χωρίς εκτόπισμα. Μόνο ο Μπαλμπάι είναι κάπως πιο δυνατός και αθλητικός αλλά ευτυχώς για εμάς δεν γνωρίζει τα βασικά του αθλήματος.

Με την ΤΣΣΚΑ δεν ξέρω αν θα βοηθούσε το ύψος του Μάντζαρη απέναντι στον Χίγκινς ξέρω γω. Φέτος ο Βαγγέλης μας έχει δείξει οτι τον περνάν σε ταχύτητα σχεδόν όλα τα αντίπαλα γκαρντ στο drive, πόσο μάλλον ο Χίγκινς που μας έκανε και ζημιά. Αυτό που μας λείπει απέναντι στα καλά, αθλητικά και γρήγορα γκαρντ δεν είναι το ύψος αλλά η ταχύτητα και η αθλητική σωματοδομή.



Σε αυτο που λες φταιει η συνολικη συνθεση της γραμμης των γκαρντ. Δεν υπαρχει ο κοντος γρηγορος γκαρντ που θα πιεσει πανω στη μπαλα και θα αναλαβει τον αντιστοιχο γρηγορο αντιπαλο γκαρντ, αν υπαρχει. Μαζι δεν υπαρχει ο γρηγορος σεντερ. Ο Μιλουτινοφ ειναι γρηγορος για 7-footer, αλλα δεν παυει να ειναι ενας ψηλος βαρυς σεντερ. Ο ΜακΛιν δεν εχει την αμυντικη αντιληψη και ικανοτητα των προκατοχων του(Χαινς, Ντανστον, Χαντερ, Μπιρτς). Δε θεωρω οτι θα επρεπε να ειναι δουλεια του Μαντζαρη να μαρκαρει τους Μπεμπουα, τους ΜακΚαλουμ και τους Ενις, μεταξυ των αλλων. Παιχτες σαν το Χιγκινς ομως θα πρεπει να μπορει να τους μαρκαρει, αυτο ειναι η δουλεια του. Δεν ξερω αν θα τα καταφερνε στη Μοσχα, αλλα πιστευω οτι η παρουσια του θα επηρεαζε το παιχνιδι της ΤΣΣΚΑ και δε θα βλεπαμε τοσες επιθεσεις κοντα στο καλαθι απο περιφερειακους της.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.