Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Chicago Bulls
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
j-kidd13
Chicago Bulls






I am back vol. 3




Προηγούμενο Ρεκόρ (2013-2014): 48-34
Leaders (2013-2014):

Πόντοι: D.J. Augustine 14.9, Carlos Boozer 13.7, Jimmy Butler 13.1
Ριμπάουντ: Joakim Noah 11.3, Carlos Boozer 8.3, Taj Gibson 6.8
Ασσίστ: Joakim Noah 5.4, D.J. Augustine 5, Kirk Hinrich 3.9

Πιθανή 5άδα:
πιθανή πεντάδα

PG:RoseSG:ButlerSF:DunleavyPF: GasolC:Noah


Πάγκος:
PG’s: Brooks,Hinrich
SG’s: Snell,Moore
SF’s: McDermott
PF’s: Gibson,Mirotic
C’s: Mohammed,Bairstow

Offseason moves

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Brooks (FA), Gasol (FA), Mohammed (ανανέωσε) , E’Twaun Moore (FA)
Draft Picks: Jusuf Nurkic (#19, Πρώτος Γύρος), Gary Harris (#19, Δεύτερος Γύρος), δόθηκαν στους Nuggets για τον Doug McDermott (#11 ,Πρώτος Γύρος)

Έφυγαν: D.J. Augustine (FA), Boozer (FA), Teague (FA),

Προπονητής: Tom Thibodeau
Ο coach Τhibodeau έχει καθιερωθεί πλέον ως ένας από τους καλύτερους της λίγκας.Υπό την καθοδήγηση του το Chicago είναι σταθερά στις καλύτερες ομάδες του nba.Εξαιρετικός στην αμυντική τακτική,ακόμα καλύτερος στην διαχείριση,και ψυχολογικά δίνοντας τρομερή αυτοπεποίθηση,του υλικού που έχει στα χέρια του,αφού παρά τους πολλούς τραυματισμούς που έχουν πλήξει την ομάδα τις τελευταίες σεζόν,έδειχνε εμπιστοσύνη στο υλικό που είχε,και πάντα«έβγαζε» έναν παίκτη «από πίσω» να κάνει τη δουλειά.


Σχόλιο: Για 2η φορά ο Rose δηλώνει έτοιμος να επιστρέψει στα γνώριμα του επίπεδα.Έδειξε να έχει ξεπεράσει τα προβλήματα του στο πρόσφατο παγκόσμιο, οπου είχε πολλές στιγμές σαν και αυτές που θαυμάσαμε στο παρελθόν,ενώ ακολουθεί στο ίδιο μοτίβο και στην preseason,δείχνοντας να έχει πάλι αυτή την γνώριμη εκρηκτικότητα με την οποία επιτίθεται στο καλάθι.Ο ίδιος λέει ότι είναι καλύτερα από ποτέ και ο τραυματισμός του,τον έκανε πιο «ώριμο» καθώς διαβάζει το παιχνίδι καλύτερα πλέον.Αν όλα αυτά ισχύσουν,τότε το boost που παίρνει το Chicago από την επιστροφή του ηγέτη του είναι τεράστιο και ικανό να τους οδηγήσει ώς το τέλος.

Οι κινήσεις στο μεταγραφικό παζάρι ήταν εξαιρετικές.Ο Gasol θα αντικαταστήσει τον Βοοzer, ο οποίος δεν κατάφερε να αποδώσει τα αναμενόμενα κατά την 4ετή παρουσία του στο Chicago,αναμένοντας να συνθέσει ένα εντυπωσιακό δίδυμο στη ρακέτα με τον Noah,καθώς πρόκειται για 2 εξαιρετικούς πασέρ και το δυναμικό παιχνίδι του Γάλλου μπορεί να ταιριάξει εξαιρετικά με τον ποιοτικό Ισπανό, ο McDermott μπορεί να εξελιχθεί σε μεγάλο σκόρερ ενώ φέρνει το σουτ από την περιφέρεια που χρειάζεται η ομάδα,ο Μirotic μπορεί να υστερεί σε δύναμη σε σχέση με τα υπόλοιπα 4αρια,ωστόσο με την πολύ καλή τεχνική και το εξαιρετικό του σουτ μπορεί να δώσει πολύτιμες βοήθειες,ενώ ο Brooks θα δώσει την ορμή και την ατομική προσπάθεια απο τα γκαρντ που θα χρειάζεται η ομάδα απο την second unit όταν ο Rose θα παίρνει ανάσες.Επιπλέον ο Butler,ένα χρόνο πιο έμπειρος,είναι σίγουρα σε θέση να εξελίξει ακόμα περισσότερο το παιχνίδι του,και την περσινή πολύ καλή σεζόν που πραγματοποίησε,και μπορεί να προσφέρει έναν ακόμα "gο-to-guy" στην ομάδα.

Γενικά,το ρόστερ είναι πιο γεμάτο από κάθε άλλη χρονιά ίσως.Rose-Gasol-Noah είναι η 3αδα που θα τραβήξει το κουπί,και από πίσω οι Butler-McDermott-Brooks-Gibson-Dunleavy κατά πρώτο λόγο,και οι Hinrich-Moore-Snell-Mirotic-Mohammed-Βairstow κατά δεύτερο,θα προσφέρουν σημαντικές βοήθειες.Εφόσον ο Rose μείνει υγιής, το Chicago μπορεί να φτάσει μέχρι και τον τελικό.Αν θα το καταφέρει;Προσωπικά πιστεύω πως ναι.Το υλικό και ο καλός coach υπάρχουν.Αρκεί η ομάδα να μείνει μακριά από τραυματισμούς

Πρόβλεψη: 50-32
Conference rank: 2nd
Division rank: 2nd

επαθα λαστιχο
Δεν είμαι hater των ταύρων,αλλά πραγματικά βλέποντας σχόλια από εδώ και από εκεί απορώ πως τους δίνουν τόσες πολλές ελπίδες για τίτλο.Δεν μιλάω για συμφορουμίτες,είναι πολύ γενικό το "κακο".
Οι Βulls για να πάρουν πρωτάθλημα πρέπει:
-Να είναι υγιής ο Rose
-Nα οργιάσει ο Rose--->Kαι τα 2 αυτά έχοντας σαν δεδομένο ότι είναι 2 χρόνια ουσιαστικά εκτός
-Να κινηθεί σε all star επίπεδο ο Gasol ενώ έχει μπει εδώ και πολύ καιρό στο στάδιο "γλυκό γέρασμα"
-Να βελτιωθέι κι άλλο ο Butler
-Να πάρει σημαντικά πράγματα από τους 2 rookies Μirotic+ΜcDermott
Και το πιο σημαντικό:Να πάνε όλα στραβά στους ανταγωνιστές τους
Πολλά "αν" πρέπει να συμβούν,δεν νομίζετε?
j-kidd13
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Oct 29 2014, 01:54 ) *
Δεν είμαι hater των ταύρων,αλλά πραγματικά βλέποντας σχόλια από εδώ και από εκεί απορώ πως τους δίνουν τόσες πολλές ελπίδες για τίτλο.Δεν μιλάω για συμφορουμίτες,είναι πολύ γενικό το "κακο".
Οι Βulls για να πάρουν πρωτάθλημα πρέπει:
-Να είναι υγιής ο Rose
-Nα οργιάσει ο Rose--->Kαι τα 2 αυτά έχοντας σαν δεδομένο ότι είναι 2 χρόνια ουσιαστικά εκτός
-Να κινηθεί σε all star επίπεδο ο Gasol ενώ έχει μπει εδώ και πολύ καιρό στο στάδιο "γλυκό γέρασμα"
-Να βελτιωθέι κι άλλο ο Butler
-Να πάρει σημαντικά πράγματα από τους 2 rookies Μirotic+ΜcDermott
Και το πιο σημαντικό:Να πάνε όλα στραβά στους ανταγωνιστές τους
Πολλά "αν" πρέπει να συμβούν,δεν νομίζετε?


Τα 2 πρωτα αν ειναι στην ουσια 1.Αν μεινει μακρυα απο τραυματισμους ο Ροουζ θα ειναι ο γνωστος Ροουζ.Δεν γινεται να ειναι υγιης και να μην παιξει καλα.
Ο Γκαζολ περσυ επαιξε σε all star επιπεδο,στα γλυκα γηρατεια του,σε μια ομαδα που ηταν μονος και επρεπε να τα κανει ολα.
Ο Μπατλερ ειναι ηδη αρκετα ετοιμος.
Δεν θεωρω οτι πρεπει να παρει σημαντικα πραγματα απο τους rookies.Παρ ολα αυτα ομως ειναι παικτες που σιγουρα θα προσφερουν.
Και τελος,δεν χρειαζεται να παει τιποτα στραβα στους ανταγωνιστες τους για να πανε καλα οι Μπουλς,γιατι εχουν την ομαδα και τον κοουτς να βγουν πρωτοι χωρις κανενα αν.
Αρα οχι,δεν πρεπει να συμβουν πολλα αν.. wink.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 29 2014, 02:20 ) *
Τα 2 πρωτα αν ειναι στην ουσια 1.Αν μεινει μακρυα απο τραυματισμους ο Ροουζ θα ειναι ο γνωστος Ροουζ.Δεν γινεται να ειναι υγιης και να μην παιξει καλα.
Ο Γκαζολ περσυ επαιξε σε all star επιπεδο,στα γλυκα γηρατεια του,σε μια ομαδα που ηταν μονος και επρεπε να τα κανει ολα.
Ο Μπατλερ ειναι ηδη αρκετα ετοιμος.
Δεν θεωρω οτι πρεπει να παρει σημαντικα πραγματα απο τους rookies.Παρ ολα αυτα ομως ειναι παικτες που σιγουρα θα προσφερουν.
Και τελος,δεν χρειαζεται να παει τιποτα στραβα στους ανταγωνιστες τους για να πανε καλα οι Μπουλς,γιατι εχουν την ομαδα και τον κοουτς να βγουν πρωτοι χωρις κανενα αν.
Αρα οχι,δεν πρεπει να συμβουν πολλα αν.. wink.gif

O Gasol πέρυσι?Με την καμία φίλε.Το ότι δημιουργήθηκε χώρος για να παίζει και έβαζε αρκετούς πόντους δεν μου λεεέι κάτι,όπως και δεν μου έλεγε το ότι έβαζε πόντους o Evan Turner στην ομάδα-χαβαλέ των Σίξερς.
Το να μην υπολογίζεις τους αντιπάλους πιστεύοντας ότι τα πάντα εξαρτώνται από σένα στο μπάσκετ δικαιολογείται μόνο αν είσαι η team usa και όχι μια ομάδα ΝΒΑ που έχει να ανταγωνιστεί άλλες ομάδες ΝΒΑ.
Το εμφατικό πατατράκ των Lakers πρόπερσι είναι νωπό.
Αδερφέ συγγνώμη αλλά γράφεις σαν οπαδός.Το να λες ότι ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ παίκτης θα είναι "ο γνωστός" μετά από 2 χρόνια αποχής,στερείται λογικής.Ο ίδιος ο Τζόρνταν φίλε που στο κάτω κάτω δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα τραυματισμού,ΔΕΝ
ήταν ο ίδιος όταν επέστρεψε μεσούσης της σεζόν το 95.
Ακόμα και μετά το mvp του 2011,την επόμενη σεζόν πριν τον τραυματισμό του ο Rose ήταν όχι εμφανώς πεσμένος,αλλά σίγουρα λιγότερο πυραυλοκίνητος από τον παίκτη που θαυμάσαμε όλοι.
j-kidd13
Οσο ισχυει το "το να μην υπολογιζεις τους αντιπαλους σου και να στηριζεσαι μονο στις δικες σου δυναμεις ισχυει μονο για την Usa" για το Σικαγο,ακριβως το ιδιο ισχυει και για το Κλιβελαντ,το Μαιαμι,το ΣΑ,την Οκλαχομα,και καθε διεκδικητη του τιτλου.Και το Μαιαμι και το ΣΑ περσυ,φυσικα και πονταραν σε ατυχιες των αντιπαλων τους.Φυσικα και συμφωνω με αυτο,ομως εσυ ανεφερες οτι το Σικαγο πρεπει να πονταρει σε ατυχιες αντιπαλων σαν αρνητικο,αρα παντελως ατυχης η συγκεκριμενη αναφορα.
Ο Ροουζ δειχνει στην preseason,και το εδειξε και στο παγκοσμιο οσο επαιζε,οτι βρισκεται σιγα σιγα στα γνωριμα του επιπεδα.Υπαρχουν στιγμες που γκαζωνει και μπαινει μεσα στη ρακετα και τους περναει σαν σταματημενους ολους...Οποτε φανταζομαι θα μου επιτρεψεις να αισιοδοξω και να πιστευω οτι αν ειναι καλα θα ειναι ο γνωστος Ροουζ,παροτι ο Τζορνταν δεν ηταν μετα την αποχη του.(που μιλαμε για μια σεζον στην οποια επαιξε 17 ματς ολα κι ολα πριν τα πλευ οφ!!!)
geo82
Αναβαθμισμένοι οι Ταύροι φέτος. Από τις ομάδες που γουστάρω και θα τους παρακολουθήσω αρκετά. Μακάρι να καταφέρουν να μείνουν υγιείς και να πετύχουν αυτά που θέλουν.
sacarame
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Oct 29 2014, 01:54 ) *
Δεν είμαι hater των ταύρων,αλλά πραγματικά βλέποντας σχόλια από εδώ και από εκεί απορώ πως τους δίνουν τόσες πολλές ελπίδες για τίτλο.Δεν μιλάω για συμφορουμίτες,είναι πολύ γενικό το "κακο".
Οι Βulls για να πάρουν πρωτάθλημα πρέπει:
-Να είναι υγιής ο Rose
-Nα οργιάσει ο Rose--->Kαι τα 2 αυτά έχοντας σαν δεδομένο ότι είναι 2 χρόνια ουσιαστικά εκτός
-Να κινηθεί σε all star επίπεδο ο Gasol ενώ έχει μπει εδώ και πολύ καιρό στο στάδιο "γλυκό γέρασμα"
-Να βελτιωθέι κι άλλο ο Butler
-Να πάρει σημαντικά πράγματα από τους 2 rookies Μirotic+ΜcDermott
Και το πιο σημαντικό:Να πάνε όλα στραβά στους ανταγωνιστές τους
Πολλά "αν" πρέπει να συμβούν,δεν νομίζετε?



Κοίταξε να δεις, σχόλια θα δεις πολλά. Και γω είδα κάπου άποψη ότι θα το σηκὠσει ο Κομπε φέτος με αυτούς τους Λέικερς. Αλλά δεν την πήρα και πολύ στα σοβαρά... smiley.gif

Οι φετινοί Bulls προφανώς και δεν είναι πρώτο φαβορί για το δαχτυλίδι. Υπάρχουν θέματα και αν όπως λες κι εσύ και το μεγαλύτερο από όλα βεβαίως είναι η κατάσταση του Ρόουζ, καθώς αυτός και η απόδοσή του αυτόματα μετατρέπουν την ομάδα από ψιλοκαλή της Ανατολής σε contender.
Ο Ντέρικ λοιπόν στην preseason έδειξε θετικά δείγματα. Ότι βαδίζει έστω σε ένα καλό δρόμο. Προφανώς και δεν περιμένω να μπει σήμερα και να πάρει σβάρνα ό,τι βρει στο διάβα του οδηγώντας την ομάδα στη νίκη.
Είδαμε ότι αγγίζει καλά επίπεδα ταχύτητας, είδαμε το χρόνο του να αυξάνεται σταδιακά και να μην αντιμετωπίζει προβλήματα, και είδαμε και σιγά σιγά να βρίσκει τα πατήματά του. Σίγουρα θα χρειαστεί υπομονή και χρόνο προκειμένου να μπορέσει να σταθεροποιήσει μια Α απόδοση.

Να οργιάσει δεν θα χρειαστεί πιστεύω. Η παρουσία του και μόνο είναι ενθαρρυντική για όλο το οικοδόμημα των Μπουλς. Και αφού βγάλαμε 2 χρόνια χωρίς αυτόν, το να τον έχουμε μέσα κάνει αυτόματα την ομάδα καλυτερη, έστω και στο κομμάτι της ψυχολογίας.Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται καν να παίξει σε επίπεδο MVP ( βασικά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσει να το ξανακάνει αυτό ποτέ) για να πάνε καλά οι Ταύροι. Κι αυτό γιατί οι Μπουλς για μένα φέτος διαθέτουν καλύτερο υλικό από άλλες χρονιές..

Το σημαντικό που έγινε στην ομάδα φέτος το καλοκαίρι, είναι πως αν και δεν υπέγραψε το μεγάλο όνομα, πήρε χρήσιμους παίκτες και το κυριότερο: γέμισε το ρόστερ με επιλογές. Ο Γκαζόλ σίγουρα δεν είναι σαν την πρώτη νιότη του, όμως είναι ένας παίκτης που ξέρει καλά το παιχνίδι και μπορεί να ταιριάξει με το σύστημα Τιμποντο. Μπορεί να πασάρει μπορεί να σκοράρει και διαθέτει στόφα νικητή.
Οι υπόλοιπες προσθήκες ανεξάρτητα του ρίσκου που έχει η κάθε μία, είναι επιλογές παικτών που έχουν μια οντότητα και μπορούν να δώσουν λύσεις. Κανείς δεν περιμένει από τον Νταγκ και τον Μιροτιτς να πετάνε την μία 20αρα πίσω από την άλλη, όμως μπορούν να δώσουν κάποιες ποιοτικές λύσεις.
Και εκεί είναι η διαφορά μας με τα τελευταία χρόνια, και ειδικά πέρσι που η ομάδα έβγαλε μισή regular και τα play-offs με 5,5 παίκτες, με αποτέλεσμα αυτοί να σκάσουν. ΄
Οι Bulls παραμένουν σκληροτράχηλοι, και παρά τα προβλήματα τους τα περασμένα χρόνια, κατάφερναν και μπαίναν στην έξτρα περίοδο βγάζοντας το λάδι σε όποιον τους έβρισκε μπροστά του.

Οπότε η αισιοδοξία που επικρατεί , για μένα πάντα, οφείλεται στο γεγονός πως φέτος διορθώθηκαν κάποια λάθη των περασμένων ετών. Το αν αυτό το ρόστερ είναι αρκετό για να πάει όλη τη διαδρομή ως το τελος, σίγουρα δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα. Ας τους αφήσουμε να πατήσουν παρκέ πρώτα.

Παραθέτω και χτεσινή δήλωση του ίδιου του Rose για την ομάδα.

QUOTE
Rose on saying this his best team: "That doesn’t mean we’re the favorite. Just saying we have a very good, very deep, very confident team. "
Rated: (en)joy
Σαφως αναβαθμισμενο το φετινο Σικαγο, το supporting cast πληρεστερο όχι μονο σε σχεση με το ποιοι τελειωσαν τη περσινη χρονια –καλα αυτό βγαζει ματι- αλλα τολμω να πω ακομα και σε σχεση με αυτό του ‘10-’11. Προσθηκες όπως αυτές των Gasol, McDermott, Mirotic αλλα και Brooks εχουν υπερκαλυψει τον D.J. Augustin και θα δωσουν μεγαλο boost σε μια απ’τις επιθετικα χειροτερες ομαδες της προηγουμενης σεζον βλ. pts/g rank: 93.7 30/30 (ενταξει εδώ παιζει ρολο και το πολύ χαμηλο pace των Bulls), points per 100 possesions scored: 99.7 28/30 και fg% : 43.2% 30/30

Όλα αυτά χωρις να προστεθει στην εξισωση ο Rose. Τωρα αν ο τελευταιος καταφερει να εχει σεζον 70+αγωνων και νουμερα σε pts/ast κοντα στο 70% της mvp χρονιας του- παιζοντας όμως λιγοτερα λεπτα- τοτε όλα θα γινουν πιο ευκολα για την ομαδα του Thibodeau. Οσον αφορα το φετινο ρεκορ τωρα θεωρω την προβλεψη των 50 νικων αρκετα συντηρητικη ακομα και χωρις καλο Rose …ναι μεν υπαρχουν περιορισμοι ειτε σχετικα με τα λεπτα οπου δυσκολα θα ξεπερνουν τα 32-33 ανα αγωνα ειτε με το injury proneness παικτων όπως οι Rose, Noah, Gasol ωστοσο αν κατι χαρακτηριζει τους φετινους Bulls αυτό είναι η πληθωρα επιλογων και μαλιστα απο παικτες με διαφορετικα χαρακτηριστικα. Σουτ, drive, καλη πασα, περιφερειακη αμυνα , αμυνα στο post ότι νομιζει ο Thibodeau πως χρειαζεται για να κερδισει εναν αγωνα μπορει να το υλοποιησει ριχνοντας στο παρκε την καταλληλη για εκεινη τη στιγμη 5αδα.
επαθα λαστιχο
[quote name='sacarame' date='Oct 29 2014, 21:45 ' post='691394']
Κοίταξε να δεις, σχόλια θα δεις πολλά. Και γω είδα κάπου άποψη ότι θα το σηκὠσει ο Κομπε φέτος με αυτούς τους Λέικερς. Αλλά δεν την πήρα και πολύ στα σοβαρά... smiley.gif

Χαχα εννοώ σχόλια από "ειδικούς".Μόλις τώρα διάβασα σε ένα μπλογκ που γενικά χαίρει πολύ μεγάλης εκτίμησης και θα έλεγα δικαίως,ότι είναι τρίτο φαβορί για πρωτάθλημα.Τί να πω,γενικά δεν βγάζω αντίδραση του τύπου "έλα μωρέ,τι βλέπουν οι άλλοι που δεν το βλέπω εγώ",αντιθέτως αφήνω να με επηρεάζουν γνώμες που γενικά σέβομαι και με οδηγούν σε εν μέρει αναθεωρήσεις.
Απλά στα όσα χρόνια ασχολούμαι με το ΝΒΑ άλλοτε σχετικά επιδερμικά,άλλοτε πιο εντατικά δεν θυμάμαι να έχω τόσο έντονη διαφωνία με την πλειοψηφία σε κάποιο ζήτημα.Και δεν πάσχω απο Μαγουλίτιδα--->"Πάω ηθελημένα κόντρα στο ρεύμα για να φαίνεται
πιο ψαγμένη η αφεντιά μου σε έναν κόσμο που όλοι οι άλλοι είναι επιφανειακοί".
Και να έπασχα,δεν έχω τα μπασκετικά εφόδια για να υποστηρίξω τις όποιες "εναλλακτικές" θέσεις μου.
Ούτε είναι συναισθηματικό το θέμα.Οι Pacers άντε να περάσουν στα playoff και μέχρι εκεί.Οπότε δεν βλέπω σαν ανταγωνιστές τους ταύρους.Το διαχρονικό και μοναδικό αντικείμενο του hate μου σε επίπεδο ομάδων οι Λιμνάνθρωποι δεν υπολογίζονται για τίποτα,ενώ αν και δεν μπορώ να βλέπω τον Λεμπρόν σαφώς αντιλαμβάνομαι το ότι οι Cavs είναι σοβαρό contender.
akratacity
πολυ γεματη ομαδα οι φετινοι μπουλς οι προσθηκες των γκασολ μακντερμοτ μιροτιτς και μπρουκς προσθεσαν και ποσοτητα και ποιοτητα στην ομαδα

ο γκιμπσον φαινεται ετοιμος για μεγαλη σεζον

στο 1ο ημιχρονο με την νεα υορκη μου αρεσε πολυ ο μπρουκς και ο τροπος που οργανωνε την ομαδα

geo82
Κέρδισαν πολύ εύκολα. Για να πω την αλήθεια το θεωρούσα αναμενόμενο, αφού οι Νικς ακόμη είναι σε φάση "τριγωνικής" προσαρμογής. Ο Gibson πολύ καλός. Πιστεύω ότι η γραμμή των ψηλών τους θα δυσκολέψει αρκετά τους αντιπάλους τους. Ελπίζω σε ανάλογη εμφάνιση και απέναντι στους Καβς.
Swko10
Οι τέσσερις διεκδικητές των δαχτυλιδιών του NBA, μέσα από τα μάτια του SPREE
Το NBA ξεκίνησε και οι Sportsofficers θα παρακολουθούν από κοντά τις εξελίξεις στην άλλη μεριά του Ατλαντικού ! Για αρχή λέμε να σας παρουσιάσουμε τις 4 επικρατέστερες ομάδες για τη κατάκτηση του τίτλου ! -SPRΕΕ-

http://sportsofficers.blogspot.gr/2014/10/nba-spree.html
giorgos14
QUOTE(Rose)
Το θέμα δεν είναι το να μπορώ να παίζω φέτος χωρίς ενοχλήσεις αλλά να μην έχω προβλήματα με τα πόδια μου, αφού σταματήσω το μπάσκετ. Πολλοί δεν το καταλαβαίνουν. Είναι λογικό να μην τους αρέσει που μένω συχνά εκτός αγώνων αλλά η υγεία μου προέχει. Θα έχω πολλά πράγματα να κάνω όταν αποσυρθώ. Δεν θα ήθελα για παράδειγμα να πονάω και να μην μπορώ να πάω στην αποφοίτηση του γιού μου επειδή δεν διαχειρίστηκα σωστά τους τραυματισμούς μου όταν έπρεπε


Μου κανουν τρομερη εντυπωση αυτες οι δηλωσεις του,καθως μετα απο τοσο διαστημα που εμεινε εξω θα περιμενε κανεις να βγει και να πει οτι παμε για οτι καλυτερο και το οτι μπορει να μενω σε μερικα παιχνιδια εξω αλλα ειναι για να ειμαι ενταξει στα κρισιμα.Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον,οχι να λεει οτι θα χανω ματς μεσα στη σεζον για να εχω μια καλη ζωη(που θα την εχει με τοσα εκατομμυρια) θα μας πει στο τελος οτι θα μεινει και εκτος τελικων,αν φτασουν,για να ξεκουραστει...
SteveNashidis
Ξαναχτύπησε ο Rose . Και αυτό πια δεν υποδηλώνει κακή τύχη γιατί ο τραυματισμός δεν ήταν με επαφή. Oπότε κάτι φταίει .Μακάρι να μην είναι σοβαρό.

Γνωρίζουμε όλοι ότι το χαρακτηριστικό του Ροουζ είναι η εκρηκτικότητα και το δυναμικό μπάσιμο στο καλάθι.
Αλλά από τι στιγμή που είναι επικίνδυνο να τραυματίσει (ξανά) τα ευπαθή του γόνατα γιατί δεν αλλάζει το παιχνίδι του και είτε να γίνει πιο δημιουργικός είτε να βελτιώσει το σουτ;
Θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποια διαχείριση του τρόπου παιχνιδιού του από το Σικάγο έτσι ώστε να τον προστατέψουν. Γιατί και πάλι είμαστε στην αρχή της σεζόν και μακάρι να μην δούμε κανένα out indefinitely.
D-Wade
Ο Rose έχει τραυματιστεί στο μυαλό. Αν δε λύσει τα ψυχολογικά που έχει δεν πρόκειται να ξαναπαίξει σε πολύ υψηλό επίπεδο
j-kidd13
Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να τον πανε συντηρητικα φετος...Δεν πρεπει να παιζει σε ολα τα παιχνιδια,και δεν πρεπει να παιζει σε b2b.Η ομαδα ειναι ηδη αρκετα καλη και χωρις τον Ροουζ.Οποτε αφου φαινεται οτι μικροπροβληματα βγαινουν συνεχεια,καλυτερα να τον προφυλασσουν.Συμφωνω οτι εχει επιρρεαστει το μυαλο και η ψυχολογια του,και αυτο θελει χρονο.
επαθα λαστιχο
Έτσι όπως το πάνε οι ταύροι θα με ταπεινώσουν πολύ άσχημα.
T.W.Is.M.
QUOTE(D-Wade @ Nov 14 2014, 14:52 ) *
Ο Rose έχει τραυματιστεί στο μυαλό. Αν δε λύσει τα ψυχολογικά που έχει δεν πρόκειται να ξαναπαίξει σε πολύ υψηλό επίπεδο


Συμφωνω απολυτα. Τον φοβαμαι οτι δε θα επιστρεψει οπως ηταν απο τη σεζον 2012-13 που ενω ιατρικα ελεγαν οτι ηταν καλα, προτιμησε να μεινει εκτος ολοκληρη τη χρονια!
Ελπιζω να γινει εντελως καλα και να παιξει το μπασκετ που μπορει.
yorgos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 14 2014, 15:21 ) *
Έτσι όπως το πάνε οι ταύροι θα με ταπεινώσουν πολύ άσχημα.

Χάχα τώρα διάβαζα τις προηγούμενες δηλώσεις σου και λέω δε θα μετανοήσει αυτός?
geo82
Σικαγάρα με τα όλα της μέσα στο ΛΑ! Όταν έβαλα να παρακολουθήσω το παιχνίδι και είδα ότι έλειπαν οι Gasol, Rose σκέφτηκα ότι τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα. Τελικά όμως, κατάφεραν χάρη στην άμυνα και το πάθος, να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη. Οι Clippers δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν και για να πω την αλήθεια δε γουστάρω να πάνε καλά. Άσχετο, αυτός ο Glen Davis έχει χοντρύνει κι άλλο ή εμένα μου φάνηκε;
sacarame



Ρε λες;;;; smiley.gif
mixalisgate7
Επιτέλους είδα ένα ματς της ομάδας. Παίξαμε καλά για 2,5 περιόδους. Φοβερός για ακόμη μια φορά ο Νοά. Φλέρταρε με το triple double.
tsitum
Δυνατη ομαδα, μπηκε Ροουζ και ο Παου συνεχιζει να παιζει πολυ δυναμικα (και γω που νομιζα θα χαλαρωσει) mvpακα.
Ο Μιροτιτς αρχιζει να μπαινει για τα καλα στο rotation και ειναι θετικοτατος.
Μπατλερ, Νοα παρα πολυ καλοι...


και με ολα αυτα.............
3ο φαβορι για κατακτηση αυτη τη στιγμη
SteveNashidis


Άρχισε να χρησιμοποιεί πιο πολύ τα floater ο Ρόουζ και μπορώ να πω ότι γίνεται ξανά τρομακτικό και αδύνατο το μαρκάρισμα του.
Άντε να βλέπουμε σιγά σιγά τις αληθινές δυνατότητες αυτής της ομάδας.
aegeansheed
Μέσα στο hype του trade παραλίγο να μην αναφερθούμε στο αγωνιστικό γεγονός της μέρας.

Οι Bulls με Mirotic στο #3 έδειξαν τί μπορούν να κάνουν απέναντι σε μια top-3 ομάδα της Δύσης. Το πήγαν μέχρι το τέλος.

H φυσική παρουσία του Butler σε κάθε αγώνα είναι εξωπραγματική. Υπερκαλύπτει κάθε πλευρά του παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Ο Harden τον ένιωσε για τα καλά. Υπήρχαν ορισμένα match-ups που έβλεπε κανείς ότι ο Harden δεν είναι ο εαυτός του, κάτι που έχει να κάνει με τη σκέψη ότι εκεί έξω υπάρχει κάποιος που κρατάει το μυαλό απασχολημένο. Αυτό που ο Auerbach έχει αποκαλέσει "σκιά για τους επιθετικούς" για τον Bill Russell με κάποια παρόμοια έκφραση.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Butler κάνει ό,τι κάνει με στυλ "απλά κάνω τη δουλειά μου", χωρίς φανφάρες και υπερβολές. Lead by example.

Το ματς ξεκίνησε με τον Hinrich απέναντι στον Harden για το πρώτο δεκάλεπτο, ο Thibs τελείωσε με την πεντάδα Rose-Butler-Mirotic-Noah-Gasol.

Ο Pau τελείωσε το 1ο με 18 πόντους και φοβερό efficiency, που είναι το καλύτερο ατομικό ρεκόρ πόντων για ένα 12λεπτο για φέτος στους Bulls, μετά τους 13 που είχε ο Butler μέχρι σήμερα.

Ο Rose δεν παίζει άμυνα, πάει στο 60% αυτού που μπορεί, εμφανώς κάνοντας συντήρηση. Δεν παίζει άμυνα καθόλου επίσης.

klow13
Συμφωνω σε ολα,πρωτη φορα βλεπω μπουλς φετος και ενω ειχα διαβασει καπου οτι ο μπατλερ εχει κανει ενα step back φετος στα αμυντικα του καθηκοντα(παραμενοντας elite),δεν ειδα πουθενα κατι τετοιο.Βδελλα σε χαρντεν,b2b clutch plays με κερδισμενο charge και τριποντο προσπερασης στο τελευταιο διλεπτο,απολαυση.Τρομερες επισης και οι αντιδρασεις duncan που εχει,αλλη μια μερα στη δουλεια φαση,ακομα και στο εντυπωσιακο καρφωμα στο πρωτο ημιχρονο.

Μεγαλος μιρο στο 3 οντως,αυτο συζηταγα χθες.Παρα πολυ ανετος με τη μπαλα,ετρεχε το γηπεδο,μετρησε το size του,μηπως να καθιερωθει εκει?

Για ροκετς δεν ξερω,παλι μου φανηκε οτι ελλειψε η καθοδηγηση απο τον παγκο στο τελος.Το ματς στο 100-95 υπερ ροκετς και μου εβγαζαν μια βεβαιοτητα οι μπουλς οτι θα το γυρισουν.Παιζουν με το ενστικτο σε ολο το παιχνιδι,καμια σχεση με μπουλς που εχουν απειρες λυσεις στο σετ,και φοβαμαι οτι στα πλει οφς παλι θα στοιχισει αυτο.
aegeansheed
Οι Rockets όχι, δε με έπεισαν. Όσο και να εντυπωσιάστηκα στην αρχή από τα sweet hooks του D-Mo.

Ο Howard κάνει πολλά λάθη στην επίθεση. Με έχει προβληματίσει η επανάληψη των ίδιων λαθών. Μιλάω για τα επιθετικά που κάνει, ενώ είναι τόσο εμφανές ότι ο αμυντικός έχει πάρει τη θέση/ έχει στήσει την παγίδα του. Και πάντα πέφτει. Χάνονται έτσι 2-3 κατοχές, που όπως και χθες στη 4η ήταν σημαντικές.

Μου άρεσε ο Beverley που δεν τον είχα δει μετά το γκαντάμν γαμστρινγκ injury. Κλασσικός, τσαμπουκάς παλιός καλός Beverley. Είχα τον φόβο μήπως ο τραυματισμός τον κάνει να μαζευτεί.

Είναι πάντως φοβερό πώς ο Butler κατέστρεψε με συνοπτικές διαδικασίες την ψυχολογία Brewer, Harden από τη στιγμή που έπεσαν στο διάβα του.

Το ματς πάντως ενδεχομένως και να μην το πήγαιναν ως το τέλος οι Rockets χωρίς τον Josh Smith που ήταν παραπάνω από καλός χτες. Βασικά έβαλε όλα τα σουτ που σκόπιμα του έδιναν οι Bulls, μέχρι και ένα κρίσιμο τρίποντο. Έδειξε πράγματα στα τελευταία δύο.

Υπάρχει υλικό, αλλά δε βλέπω δεμένη ομάδα εδώ, όπως είναι οι Bulls, οι Warriors, οι Blazers, οι Wizards, οι Raptors ή οι Grizzlies. Ανησυχητικό ίσως που σκέφτηκα τόσες με τη μία. Δεν πιστεύω ότι στα 7 μπορούν οι Rockets να πάρουν κάποια από αυτές. Προς το παρόν.
geo82
Πέρα από την απόδοση του Butler, αρχίζει να φαίνεται πόσο σωστή ήταν η κίνηση της απόκτησης του Gasol το καλοκαίρι. Προσφέρει το απαραίτητο length μέσα στη ρακέτα και σε συνδυασμό με την παρουσία των Noah και Gibson κάνει τους Bulls πανίσχυρους στο ζωγραφιστό. Εδώ θα πρέπει να υπογραμμίσω και την πολύ καλή δουλειά που κάνει το προπονητικό επιτελείο της ομάδας, αφού ο τύπος μοιάζει αναγεννημένος. Λογικό, αφού χρησιμοποιείται σωστά.
SteveNashidis


Pau - Antony Davis- Gasol πλέον το νέο όνομα του !

Μάλλον περιοριζόταν αρκετά στους Lakers . Μας μπερδεύει φέτος γιατί δεν ξέρουμε ποιος από τους 2 Gasol είναι ο αληθινός smiley.gif
jasonick
QUOTE
A source close to the Bulls tells SheridanHoops that eating the remaining money (roughly $11 million) and years (two after this season) on Thibodeau’s contract will not be a concern to management or ownership if they decide to fire him. The feeling among some players in the locker room is that Thibodeau is simply too hardcore, too much of an oddball personality, and runs his best players into the ground both in practices and games. SheridanHoops - See more at: http://hoopshype.com/rumors.htm#sthash.awtPDzsj.dpuf


Το αφήνω εδώ να υπάρχει. Θεωρητικά όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει.
SG3ptshooter
Tα έχωσε και ο η γέτης:
QUOTE
Rose goes off, says Bulls not 'on same page'

http://espn.go.com/chicago/nba/story/_/id/...on-sixth-loss-8

Κι αυτό το κρατάμε.
jvalin
QUOTE (jasonick @ Jan 20 2015, 21:02 ) *
Το αφήνω εδώ να υπάρχει. Θεωρητικά όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει.

Το διάβαζα κι εγώ μόλις προ ολίγου. Αν όντως τον διώξουν, μιλάμε για καθαρή τρέλα! ohmy.gif

QUOTE (sheridanhoops.com)
So you can be damn sure that Thibodeau’s job will be on the line as the Bulls, losers of four of their last five, begin a brutal stretch that includes games against the Spurs, Mavericks, Warriors and Suns before the end of January.
sacarame
Ας κάνουν κανα αστείο....
geo82
Ποια "διάνοια" σκέφτηκε έστω την πιθανότητα απόλυσης του Θίμποντο; Έχουν χρόνια να κάνουν μαλακία οι Bulls και τρώγονται;Έχει και η τρέλα τα όριά της.
aegeansheed
Λοιπόν έτσι και τον βρω αυτόν που το πρωτοσκέφτηκε, νταξει δεν ξερω κι εγώ τι θα γίνει... Άσε που από τα νεύρα μου είμαι κρόσια και είμαι και αλλού τώρα...

Είμαι πολύ θυμωμένος με αυτά που συμβαίνουν...
SteveNashidis
Απίθανο σενάριο αλλά κανείς δεν ξέρει.
Οι Mπουλς δεν παίζουν καλά παρόλο που ο Γκασόλ είναι ο καλύτερος τους και αναμένεις όταν τραβήξουν οι υπόλοιποι να δούμε μια πολύ δυνατή ομάδα. Ίσως η ομάδα έχει μάθει να παίζει χωρίς rose και έχει χάσει κάποια από τη χημεία της με αυτόν στην πεντάδα . Ο Νοά περιέργως δεν έχει βοηθήσει καθόλου και δεν ξέρω το γιατί ενώ λείπει και το πάθος από τους Ταζ,Ντανλίβι , Χάινρικ που έδιναν πέρσι σημαντικές βοήθειες .
Τέλος το rotation είναι πολύ μικρό με τους Snell,Mohammed, Bairstow , Moore, McDemmort να είναι ουσιαστικά ανύπαρκτοι και οι 9 εναπομείναντες παίκτες την βγάζουν και δεν την βγάζουν . Προσδοκώ ανάσταση μετά το all-star
sacarame
QUOTE
Former bull Luol Deng will receive a warm welcome with a tribute video for his first game back in Chicago this Sunday. Bulls vs Heat.

Deng ranks fourth in franchise history behind Jordan, Pippen and Bob Love in scoring. He's fourth in minutes behind Jordan, Pippen and Sloan. And he ranks in the top 10 in games, field goals, free throws, steals, blocks, rebounds and 3-pointers while making two All-Star appearances and one All-Defensive team


Όπως πρέπει....
SteveNashidis
QUOTE(sacarame @ Jan 25 2015, 13:44 ) *
Όπως πρέπει....


Γιατί να μην γυρίσει να πάρει και ένα δαχτυλίδι; smiley.gif

Ο Σνελ καλά έπαιξε με ντάλας πάντως . βοήθησε αρκετα
geo82
Πάνω που είπα ότι έστρωσαν, ήττα από τους Χιτ εντός έδρας
Boom Dizzle
Νίκη απέναντι στους Καβς κ εύκολη κιόλας (113-98)...πολυ καλός ο Ροουζ που ανεβαίνει κ ελπίζω να συνεχίσει ετσι γτ αν παίξει όπως χθες οι Μπουλς ειναι στα φαβορί...Πολυ καλός ο Σνελλ ελλείψει της παικταράς Μπάτλερ..τελοσπαντων δν ξερω γιατί αλλα φέτος πιστευω ότι εχουν ευκαιρία οι Ταύροι..Στα πλέι-οφ μονο με τους Γουιζαρντς τους θεωρώ αουτσάιντερ...
lakersdynasty
QUOTE(Boom Dizzle @ Feb 13 2015, 13:26 ) *
Νίκη απέναντι στους Καβς κ εύκολη κιόλας (113-98)...πολυ καλός ο Ροουζ που ανεβαίνει κ ελπίζω να συνεχίσει ετσι γτ αν παίξει όπως χθες οι Μπουλς ειναι στα φαβορί...Πολυ καλός ο Σνελλ ελλείψει της παικταράς Μπάτλερ..τελοσπαντων δν ξερω γιατί αλλα φέτος πιστευω ότι εχουν ευκαιρία οι Ταύροι..Στα πλέι-οφ μονο με τους Γουιζαρντς τους θεωρώ αουτσάιντερ...


Με Butler και Snell οι Bulls δείχνουν να έχουν 2 παίκτες που θα μπορούσαν να χτυπήσουν τον Lebron στη ντρίμπλα και να δημιουργήσουν αρκετά λάθη σε χαζές αποφάσεις του.

Είναι μερικά παιχνίδια που ο Lebron δείχνει απλά να θέλει να βγεί το σύστημα και παίζει λες και είναι σε χαλαρή προπόνηση. Αυτό ήταν ένα απο αυτά.

Η έλλειψη Love έκανε τα πράγματα χειρότερα βέβαια διότι οι Bulls ειδικά στο 1ο μισό έπαιζαν βόλεϋ αφού φρόντισαν να φορτώσουν τον Mozgov με φάουλ. Και στο ριμπάουντ αλλά και για επίτευξη καλού spacing τους έλειψε.
reignman
http://www.sbnation.com/nba/2015/2/24/8105...y-meniscus-tear

τελος και για φετος (λογικα)ο rose παρολο που στη θεωρια μαξ 2 μηνες μενεις εκτος με αυτο τον τραυματισμο... δεν τον βλεπω παλι να παιζει αλλο... ΙΣΩΣ στα PLayoffs αλλα το εχουμε ξαναζησει αυτο.

ή ανταλλαγη στο Phoenix με καποιο τροπο μηπως και σωθει η καριερα του ή ας σταματησει.
geo82
Κρίμα, πολύ κρίμα. Φέτος ήμουν αισιόδοξος ότι με την επιστροφή του και τις μεταγραφές που έγιναν, οι Μπουλς θα έφταναν ψηλά. Και τώρα συμβαίνει αυτό. Μακάρι να επιστρέψει στα play offs.
mixalisgate7
QUOTE
@KCJHoop

Source: Initial belief is that this tear is not as extensive as tear in November 2013. So no official timeline until after surgery.


ΠΗΓΗ
Dwyane ''the flash'' Wade
Καταραμενος παικτης ρε γμτ...
mixalisgate7
O Sam Amick έγραψε στο Twitter πως ο Nate Robinson ενδιαφέρεται να επιστρέψει στην ομάδα.

ΠΗΓΗ
duncan21
Kαι το 'πε ο γυναικολόγος μόλις ξεγέννησε την κυρία Τριανταφύλλου."Μπράβο,μόλις φέρατε στον κόσμο ένα υγιέστατο αγοράκι."
sacarame
QUOTE
Breaking News: Derrick Rose will have his meniscus trimmed and will return in 4-6 weeks playoffs arrive in 7 weeks!

"Hopefully, this is easily corrected and he’ll be better than ever and feeling really good maybe for the first time in long time.The hope is that (Rose) will play this season."


Από Bulls nation..

Μένει να δούμε αν θα επιβεβαιωθεί αύριο μετά την επέμβαση...
mixalisgate7
Ο GM των Bulls, Gar Forman δήλωσε στα ΜΜΕ πως ο Rose θα μείνει εξώ για 4-6 εβδομάδες.

ΠΗΓΗ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.