Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βοστώνη-Ντιτρόιτ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4
NBAholic
celtics1-sm.gif vs pistons3-sm.gif

Σχόλια για τη σειρά αγώνων.
captain charisma
σ αυτη τη σειρα πιστευω οτι το πλεονεκτημα το εχουν οι πσιτονς γιατι ειναι πιο ξεκουραστοι (και εχουν το σημαντικο παραγοντα της εμπειριας με το μερος τους) απ τους σελτικς οι οποιοι εφτυσαν αιμα για να αποκλεισουν τους καβς,αλλα τα καταφεραν,ας ειναι καλα ο παραγοντας εδρα για τους κελτες γιατι στα εκτος εδρας παιχνιδια χανονται και δεν πειθουν.απ την αλλη επιστρεφει ο μπιλαπς που ειναι το μυαλο των πιστονς.εαν οι πιστονς σπασουν μια φορα την εδρα των σελτικς μετα μπορουν να καθαρισουν ευκολα τη σειρα...σε ολες τις θεσεις αναμενονται μαχες διοτι οι παικτες ειναι ισαξιοι,με εξαιρεση τον ασσο στον οποιο ο τσανσι υπερτερει του ροντο..ο χαμιλτον θα αναλαβει τον αλλεν ο πρινς θα εχει πολυ δουλεια με τον πιρς μιας και αυτος ειναι το πρωτο βιολι της επιθεσης των σελτικς,ο μακνταις τον κεντρικ περκινς,ο ρασιντ γουαλας τον κεβιν γκαρνετ και αυτη τη μονομαχια την περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον..οσον αφορα τον παγκο οι σελτικς εχουν πιο πολλες λυσεις απ οτι οι πιστονς..

πιστονς στα 6 παιχνιδια!
Air Kef
Nομιζω λιγο πολυ τα εχουμε συζητηση μιας και ηταν καπως αναμενο το ζευγάρι απο τις αρχές των ημιτελικών.


Η Βοστώνη,ενώ αρχικά ηταν το πρώτο φαβορί για τον τίτλο της Δύσης, με τις πρόσφατες εμφανίσεις της και τις αγχωτικές προκρίσεις επί Χοκς και Καβς δείχνει να χωλαίνει και να χάνει λάδια ενω το Ντιτρόιτ εχει δείξει το ποσο ικανό ειναι στο να κερδίζει σειρές πλέιοφ απο τέτοιες ομαδες.



Αναμένονται συγκλονιστηκές μάχες παντως,με σκληρές άμυνες,με Χαμιλτον-Πρινς απεναντι σε Πιρς-Αλεν και τον Γκαρνέτ να τα βάζει με Μπεν,Μακντάις. Ο Μπίλαπς πάντως,μάλλον ειναι ενα επίπεδο πάνω απο τον Ροντο και ίσως εκεί κριθεί η σειρά,δηλαδή στον άσσο.



Αν δεν ειχε το πλεονέκτημα η Βοστώνη θα ελεγα καθαρά το Ντιτρόιτ,όμως κρατάω και μια πισινή.Ίσως ενα 4-2 ειναι το πιο πιθανο αποτέλεσμα. smile.gif



Υ.Γ.: Ποσταρα ιδια ώρα με μπιγκ ντιρκ,απο οτι βλέπω συμφωνουμε σε πολλα. tongue.gif
rayallen20
Δεν ξερω αλλα νομιζω πως αυτη η σειρα θα ειναι η πιο ευκολη για τους Celtics 4-0 η 4-1 και το λεω γιατι πολυ απλα οι Hawks ηταν μια ομαδα που ετρεχε παρα πολυ και ολοι τους ειχαν φοβερα αθλητικα προσοντα ενω οι Cavs ειχαν τον LB τον οποιο δεν νομιζω να υπαρχει αυτη την στιγμη ανθρωπος στο ΝΒΑ που μπορει να τον σταματησει ειδικα στις διυσδισεις ενω οι Detroit αρεσκονται σε πιο Set παιχνιδι . Σιγουρα η αποδοση του ΑLLEN θα κρινει παρα πολλα γιατι Garnett και Pierce εχουν κανει μεχρι στιγμης καλα παιχνιδια. Ο Billups υπερεχει κατα πολυ του Rondo αλλα σε ολες τις αλλες θεσεις περιμενω μαχες!!!! Αν τελικα οι Celtics περασουν απο τους Detroit πιστευω πως θα εχουν παρει και το πρωταθλημα αναξαρτητα απο τον ποιο θα αντιμετωπισουν στους τελικους!!!

GO CELTICS!!!!! peace.gif
Rondo
Φαβορί σε αυτή τη σειρά αν πάρουμε την εικόνα που έχουν μέχρι τώρα στα πλέι οφς οι 2 ομάδες, είναι οι Πίστονς καθώς έχουν δείξει πιο ισχυροί σε όλα τα επίπεδα...Αυτό μένει να το αποδείξουν και στο παρκέ κάνοντας τουλάχιστον ένα σπάσιμο στο Γκάρντεν. Από την άλλη οι Σέλτικς λογικά θα βασιστούν στην δύναμη της έδρας τους όπως έχουν κάνει μέχρι τώρα..Δύσκολο να γίνει πρόβλεψη θα πω το κλασικό μέχρι τώρα 4-3 υπέρ των Σέλτικς...
Ginobili
Οι Πίστονς έχουν 3 πρωταθλήματα...εμείς έχουμε 4...άρα νιώθω την ανάσα τους από πίσω μου... laugh.gif laugh.gif laugh.gif Θα υποστηρίξω τους Σέλτικς,να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...μην τυχών και πάρουν τίποτα οι Πίστονς. tongue.gif .....κάτι που δεν θέλω...θέλω να διατηρηθώ η 4η ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ.... laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Όλα τα σκεφτόμαστε,με γνώμονα το συμφέρον των Σπέρς... icon_drunk.gif
Keyser_Soze
Αν γίνει το μπρέικ στο πρώτο παιχνίδι στο γκάρντεν, η σειρά πηγαίνει στα 5-6 παιχνίδια υπέρ των Πίστονς. Αν και είμαι με τους Κέλτες λόγω ορισμένων μονάδων, πρέπει να πω ότι το μπάσκετ που παίζουν οι Πίστονς είναι πιο όμορφο (όχι ότι παίζουν κι αυτοί τίποτα τρομερά θεαματικό). Τουλάχιστον από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα. Για να δούμε...
B for Basketball
QUOTE(Air Kef @ May 19 2008, 01:38 ) *
Αν δεν ειχε το πλεονέκτημα η Βοστώνη θα ελεγα καθαρά το Ντιτρόιτ,όμως κρατάω και μια πισινή.Ίσως ενα 4-2 ειναι το πιο πιθανο αποτέλεσμα. smile.gif

Ta πιο πολλα που ειπωθηκαν ειναι γνωστα κ δεν εχω κατι συγκεκριμενο να προσθεσω προς το παρον....
Μονο σε αυτο που γραφεις Κεφ....
Για να γινει 4-2 πρεπει οι Κελτες να κανουν ενα Brake...
Mε αυτα που βλεπεις τωρα , το πιστευεις αυτο??? tongue.gif
Εγω λεω 4-3 υπερ των Κελτων η 4-2 υπερ του Ντιτροιτ αν σπασουν την εδρα σε ενα απο τα 2 πρωτα παιχνιδια στο Γκαρντεν.
(Μιλωντας κυριως για εδρες και λιγοτερο για δυναμικοτητες ομαδων)
Mamuwalde
το μπάσκετ των σέλτικς στην κανονική περίοδο ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που παίζουν τώρα . δε βλέπω με ποιο τρόπο θα κάνουν κάτι διαφορετικό τώρα .

και για μένα οι λίγες μέρες ξεκούρασης παραπάνω για τους πίστονς , πιστεύω ότι θα παίξουν ρόλο . δεν μπορώ να φανταστώ όμως τη σειρά σε κάτω από 6 ματς . οι πίστονς έχουν την εμπειρία να χτυπήσουν σε όποιο ματς βρουν ευκαιρία . δε νομίζω ότι θα πάνε για το μπρέικ κυρίως στο 1ο ματς .

αν ο πιρς είπε για τους καβς ότι είναι μια σκληρή ομάδα πνευματικά που να δει τι έχει να τραβήξει τώρα

4-2 πίστονς
benchwarmer
Και επιτελους, η σειρα που ολοι περιμεναμε 41.gif 41.gif


Δεδομενο 1: Οι Πιστονς ειναι σε αρκετα καλυτερη κατασταση απο τους Σελτικς. Και πιο ξεκουραστοι και παιζουν και καλυτερο μπασκετ (οτι θα το λεγαμε αυτο ποτε δεν το περιμενα tongue.gif )
Δεδομενο 2: Και το Γκαρντεν και το Παλατι ειναι δυο απο τις πιο σκληρες εδρες στο ΝΒΑ. Φυσικα, για να περασουν οι Πιστονς θα πρεπει να κερδισουν μεσα στη Βοστωνη. Δυσκολο, αλλα στην κακη κατασταση που βρισκεται η Βοστωνη, οχι ακατορθωτο.

Παμε τωρα για αναλυση σε καθε θεση:
PG: Σαφεστατα ο Μπιλαπς (αν ειναι υγιης) εχει το πλεονεκτημα απεναντι στον Ροντο. Παρολα αυτα, ο Ροντο εχει δειξει πολυ καλα στοιχεια, ειναι ερωτηματικο βεβαια πως θα αντιδρασει σε τετοιες συνθηκες πιεσης.
SG: Ο Αλεν ειναι στην τραγικοτερη κατασταση της καριερας του, σε αντιθεση με τον Χαμιλτον που κανει πολυ καλα παιχνιδια. Δεν θα παραξενευτω αν μεινει για αρκετο διαστημα στον παγκο ο Αλεν.
SF: Το πιο ενδιαφερον ματς-απ της σειρας. Πιρς εναντιον Πρινς. Θα εχει ενδιαφερον πως θα σουταρει ο Πιρς με τα τεραστια χερια του Πρινς πανω του
PF: Ο Γκαρνετ κακα τα ψεματα δεν δειχνει διατεθημενος να παιξει μεσα στο καλαθι. Αφου δεν το εκανε εναντιον του Κλιβελαντ, δεν προκειται σε καμια περιπτωση να το κανει και απεναντι στο Ντιτροιτ. Λογικα θα τον παιξουν εναλλαξ οι Ρασιντ και ΜακΝταις, οπως εκαναν και με τον Χαουαρντ.
C: Αρκετα απειρος ακομα ο Περκινς, σε αντιθεση με τον ΜακΝταις. Λογικα θα παρει πολυ χρονο και ο Π.Τζ., αλλα και παλι ο ΜακΝταις μπορει και να σκοραρει εκτος των αλλων. Λογικα θα τραβηχτουν εξω Ρασιντ και ΜακΝταις για να παιξει πλατη ο Πρινς τον Πιρς...
Παγκος: Μακραν καλυτεροι εδω οι Σελτικς. Ποζει και Χαουζ μπορουν να σκοραρουν, ενω λογικα θα χρειαστουν πολυ και οι Κασελ και Π.Τζ με την εμπειρια τους. Απο την αλλη το Ντιτροιτ μπορει να βγαλει ενεργεια (Μαξιελ πχ) αλλα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος απο τους παγκιτες του να παρει καποιο παιχνιδι.
Προπονητης: Ο Φλιπ σαφως και ειναι πιο εμπειρος απο τον Ντοκ σε αγωνες πλει-οφ. Κανεις τους ομως δεν εχει το ειδικο βαρος (Τζακσον, Ποποβιτς) ωστε να κρινει τη σειρα..

Σε γενικες γραμμες, θεωρω αρκετο δυσκολο αυτην την περιοδο να κερδισουν οι Σελτικς στο Παλατι. Οποτε ολα θα εξαρτηθουν απο το τι θα κανουν οι Πιστονς στο Γκαρντεν. Η λογικη λεει οτι θα παμε σε παιχνιδια καπου στους 80 ποντους, με την σκληρη αμυνα των Πιστονς. Παρολα αυτα αν οι Σελτικς τους αντιμετωπισουν "αδιαφωρωντας" αμυντικα, τοτε σιγουρα δεν θελει πολυ να αρχισουν να γραφουν ο Μπιλαπς και ο Ριπ..

Αντε να χαρουμε λιγο μπασκετ tongue.gif
Mamuwalde
ειδικά το matchup ρόντο-μπίλαπς μπορεί να κρίνει πάρα πολλά .

μην αδικείς τον άλλεν . έχει κάνει πολή καλή regular season . στην προηγούμενη σειρά ήταν άθλιος . και τέτοιου είδους παίκτες [τέτοιου στυλ σουτέρ για την ακρίβεια] από σειρά σε σειρά μπορούν να μεταμορφωθούν [δείτε και τον πέτζα]

διαφωνώ για τον πάγκο του ντιτρόιτ . ο stuckey ελλίψη μπίλαπς έπαιξε εξαιρετικά και δε θα έχει να αντιμετωπίσει κανένα σούπερ ή φορμαρισμένο pg . και του πάει και στο μαρκάρισμα και ο ρόντο και ο γερο-κασέλ. ο πόζι και ο χάουζ που ακριβώς σκόραραν στα playoff ? και νομίζω ότι ούτε ο pj είχε κάνει κάτι επιεικώς αξιοπρόσεκτο πριν το τελευταίο ματς [που σίγουρα ήταν καταλυτικός]

δε λέω πως το ντιτρόιτ έχει κάτι σούπερ αλλά μου φάινεται ότι ξέρουν καλύτερα τους ρόλους τους . υπάρχει και ο ράτλιφ [να κουράσει το γκαρνέτ] και ο χάντερ που έχει παίξει τέτοια παιχνίδια και μπορεί να βοηθήσει
benchwarmer
QUOTE(giopride @ May 19 2008, 20:10 ) *
ειδικά το matchup ρόντο-μπίλαπς μπορεί να κρίνει πάρα πολλά .

Ναι. Αν δεν μπορεσει ο Ροντο να κρατησει τον Μπιλαπς, τοτε αυτοματα οι πιθανοτητες των Πιστονς αυξανονται πολυ

QUOTE(giopride @ May 19 2008, 20:10 ) *
μην αδικείς τον άλλεν . έχει κάνει πολή καλή regular season . στην προηγούμενη σειρά ήταν άθλιος . και τέτοιου είδους παίκτες [τέτοιου στυλ σουτέρ για την ακρίβεια] από σειρά σε σειρά μπορούν να μεταμορφωθούν [δείτε και τον πέτζα]

Εγω τον αδικω? Μονος του αδικειται tongue.gif

QUOTE(giopride @ May 19 2008, 20:10 ) *
διαφωνώ για τον πάγκο του ντιτρόιτ . ο stuckey ελλίψη μπίλαπς έπαιξε εξαιρετικά και δε θα έχει να αντιμετωπίσει κανένα σούπερ ή φορμαρισμένο pg . και του πάει και στο μαρκάρισμα και ο ρόντο και ο γερο-κασέλ. ο πόζι και ο χάουζ που ακριβώς σκόραραν στα playoff ? και νομίζω ότι ούτε ο pj είχε κάνει κάτι επιεικώς αξιοπρόσεκτο πριν το τελευταίο ματς [που σίγουρα ήταν καταλυτικός]

Σιγουρα δεν επαιξε και ασχημα ο Στακει, αλλα εμενα εξακολουθει να μην μου γεμιζει το ματι. Ο Ποζει και ο Χαουζ μπορει να μην σκοραραν πολυ, αλλα σιγουρα μπορουν με 2-3 τριποντα να παρουν ενα παιχνιδι. Ο Π.Τζ. στη συγκεκριμεν σειρα θα ειναι πολυ μεγαλυτερη βοηθεια απο τον "χοντρουλη" πχ.

QUOTE(giopride @ May 19 2008, 20:10 ) *
δε λέω πως το ντιτρόιτ έχει κάτι σούπερ αλλά μου φάινεται ότι ξέρουν καλύτερα τους ρόλους τους . υπάρχει και ο ράτλιφ [να κουράσει το γκαρνέτ] και ο χάντερ που έχει παίξει τέτοια παιχνίδια και μπορεί να βοηθήσει

Ουπς.. Τον ειχα ξεχασει τον Ρατλιφ evilmonkey.gif Σιγουρα θα βοηθησει...
Ο Χαντερ ειναι πιο τελειωμενος και απο τον Κασελ...
Nik7
εξ οσων εχω δει μεχρι στιγμης, η σειρα ειναι οντως κλειστη.
ειδικη μνεια νομιζω οτι αξιζει κανεις ν'αφιερώσει οχι μονο στα ματς-απς των ροστερ, αλλα κυρίως στην αγωνιστική φιλοσοφία της καθε ομαδας.
η βοστωνη παιζει 'αμερικάνικα', ουσιαστικά αναπτύσσεται στο χώρο χωρις pg, και σχεδον ποτε δεν παιζει ομαδικά στην επιθεση, με εξαιρεση καποια pick'n'roll.
απ την άλλη το ντητροιτ παιζει σχεδον 'ευρωπαικά', δλδ ολες οι επιθεσεις ειναι ενορχηστρωμενες απο τον μπιλαπς, και συνηθως με ομαδικότητα, με αποτελεσμα να ειναι πιο πολύπλοκες και λιγότερο προβλέψιμες.
τι μπορεί να γύρει την πλάστιγγα;
για μενα θα εξαρτηθεί απο την αντοχή των αμυντικών του ντητροιτ να παίζουν ομαδική άμυνα στις ατομικές επιθέσεις των πράσινων.
Mamuwalde
επίσης πολύ σημαντικό νομίζω το ζήτημα: clutch players [σόρυ για το πολύ αμερικάνικο αλλά δε μου έρχεται στα ελληνικά]

το ντιτρόιτ δεν κάνει λάθη όπως αυτά των καβς στα τελευταία λεπτά και έχει και περισσότερους παίκτες να πάρουν κρίσιμα σουτ

η αίσθησή μου έιναι ότι το τελευταίο ματς της βοστώνης δεν το έχαναν με τίποτα . οι ψέλτικς μου φάνηκαν πολύ νευρικοί . ας όψεται η έλλειψη τέτοιων παικτών από πλευράς καβς
morfi
QUOTE(Nik7 @ May 19 2008, 20:33 ) *
εξ οσων εχω δει μεχρι στιγμης, η σειρα ειναι οντως κλειστη.
ειδικη μνεια νομιζω οτι αξιζει κανεις ν'αφιερώσει οχι μονο στα ματς-απς των ροστερ, αλλα κυρίως στην αγωνιστική φιλοσοφία της καθε ομαδας.
η βοστωνη παιζει 'αμερικάνικα', ουσιαστικά αναπτύσσεται στο χώρο χωρις pg, και σχεδον ποτε δεν παιζει ομαδικά στην επιθεση, με εξαιρεση καποια pick'n'roll.
απ την άλλη το ντητροιτ παιζει σχεδον 'ευρωπαικά', δλδ ολες οι επιθεσεις ειναι ενορχηστρωμενες απο τον μπιλαπς, και συνηθως με ομαδικότητα, με αποτελεσμα να ειναι πιο πολύπλοκες και λιγότερο προβλέψιμες.
τι μπορεί να γύρει την πλάστιγγα;
για μενα θα εξαρτηθεί απο την αντοχή των αμυντικών του ντητροιτ να παίζουν ομαδική άμυνα στις ατομικές επιθέσεις των πράσινων.

Τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει τα βρίσκω εντελώς λανθασμένα. Ο Αμερικάνικος τρόπος παιχνιδιού περιλαμβάνει και πλέι μέικερ. Οι ομάδες δεν είναι ξέφραγα αμπέλια με τους σταρς να κάνουν ότι θέλουν και τον PG θεατή. Πολύ καλές ομάδες με μερικούς από τους καλύτερους παίκτες στη σύνθεση της, χωρίς PG μετατρέπονται απ'ευθείας σε ένα από τα χειρότερα σύνολα (αναφέρομαι στους Χιούστον Ρόκετς και στη κατάσταση της ομάδας όταν απουσιάζει ο Άλστον). Μη κοιτάς ομάδες-εξαιρέσεις όπως οι Σικάγο Μπουλς του Τζόρνταν, και αναφέρομαι στη πρώτη τριετία, που ο Πάξον είχε πιο πολύ το ρόλο του σουτέρ.

Για το τρόπο παιχνιδού των δύο παραπάνω ομάδων της σειράς, όντως, οι Πίστονς παίζουν πιο ευρωπαικά, αλλά οι φετινοί Σέλτικς έχουν υιοθετήσει τον κλασσικό ανατολικό τρόπο παιχνιδιού, οποίος είναι συνώνυμος με αυτόν της Ευρώπης. Δηλαδή, πολύ σκληρή άμυνα και πολύ οργανωμένο παιχνίδι με αυτοματισμούς σε άμυνα και επίθεση. Το μεγάλο συν δε την φετινής ομάδας, είναι οι άψογες συνεργασίες των παικτών της και στις δύο μεριές του παρκέ. Οπότε το συμπέρασμα περί μη ομαδικότητας το βρίσκω εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Nik7
QUOTE(morfi @ May 19 2008, 18:03 ) *
Τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει τα βρίσκω εντελώς λανθασμένα. Ο Αμερικάνικος τρόπος παιχνιδιού περιλαμβάνει και πλέι μέικερ. Οι ομάδες δεν είναι ξέφραγα αμπέλια με τους σταρς να κάνουν ότι θέλουν και τον PG θεατή. Πολύ καλές ομάδες με μερικούς από τους καλύτερους παίκτες στη σύνθεση της, χωρίς PG μετατρέπονται απ'ευθείας σε ένα από τα χειρότερα σύνολα (αναφέρομαι στους Χιούστον Ρόκετς και στη κατάσταση της ομάδας όταν απουσιάζει ο Άλστον). Μη κοιτάς ομάδες-εξαιρέσεις όπως οι Σικάγο Μπουλς του Τζόρνταν, και αναφέρομαι στη πρώτη τριετία, που ο Πάξον είχε πιο πολύ το ρόλο του σουτέρ.

Για το τρόπο παιχνιδού των δύο παραπάνω ομάδων της σειράς, όντως, οι Πίστονς παίζουν πιο ευρωπαικά, αλλά οι φετινοί Σέλτικς έχουν υιοθετήσει τον κλασσικό ανατολικό τρόπο παιχνιδιού, οποίος είναι συνώνυμος με αυτόν της Ευρώπης. Δηλαδή, πολύ σκληρή άμυνα και πολύ οργανωμένο παιχνίδι με αυτοματισμούς σε άμυνα και επίθεση. Το μεγάλο συν δε την φετινής ομάδας, είναι οι άψογες συνεργασίες των παικτών της και στις δύο μεριές του παρκέ. Οπότε το συμπέρασμα περί μη ομαδικότητας το βρίσκω εντελώς εκτός πραγματικότητας.

καλα δεν ειπα οτι η βοστώνη ειναι καβαλιερς οπου ολοι ακροβολίζονται για να δώσουν isolation στον james, αλλα στην επίθεση η λογική τους δεν χωραει τπτ περα απο το 1-1, ως επι το πλειστον, αντε και μερικά high-low με τον garnett.
για την άμυνα συμφωνω μαζι σου, οι αλληλοκαλύψεις υπαρχουν.
ποσες ομως φορες ειδες χθες τον pierce να κατεβαζει τη μπαλλα και να πηγαίνει σε jump shoot χωρις να δωσει ουτε μια πάσσα; εγω μέτρησα τουλάχιστον 5.
σαφως και δεν ισχυρίζομαι οτι δεν υπάρχουν συνεργασίες.
απλα το θέτω σε αντιπαράθεση με το ντητροιτ, και λέω οτι το ντητροιτ συνεργάζεται πιο πολύ στις επιθέσεις σε σχέση με τη βοστώνη.
nikolas12
Λοιπον η Βωστωνη με τους προηγουμενους δυο αντιπαλους δεν ξερω τι επαθε.Δεν εδωσε σοβαροτητα,παιρνουσαν περιοδο κρισης;Δεν ξερω.Κοντεψε να χασει κιολας την προκριση και απο τις δυο προηγουμενες καλουτσικες ομαδες.Σιγουρα και αυτη η σειρα 4-3 αλλα το θεμα ειναι οτι πραγματικα δεν ξερω σε ποια να δωσω την πιθανοτητα προκρισης.Γιατι ενα στραβοπατημα της Βοστωνης στην εδρα της και ηττα θα ειναι πολυ σιγουρος ο αποκλεισμος της.Αλλα τιποτα δεν εχουμε δει ακομα απλα περιμενουμε.
Ginobili
QUOTE(morfi @ May 19 2008, 18:03 ) *
Για το τρόπο παιχνιδού των δύο παραπάνω ομάδων της σειράς, όντως, οι Πίστονς παίζουν πιο ευρωπαικά, αλλά οι φετινοί Σέλτικς έχουν υιοθετήσει τον κλασσικό ανατολικό τρόπο παιχνιδιού, οποίος είναι συνώνυμος με αυτόν της Ευρώπης. Δηλαδή, πολύ σκληρή άμυνα και πολύ οργανωμένο παιχνίδι με αυτοματισμούς σε άμυνα και επίθεση. Το μεγάλο συν δε την φετινής ομάδας, είναι οι άψογες συνεργασίες των παικτών της και στις δύο μεριές του παρκέ. Οπότε το συμπέρασμα περί μη ομαδικότητας το βρίσκω εντελώς εκτός πραγματικότητας.

Χωρίς να διαφωνώ σε όλα τα άλλα,και χωρίς να αμφισβητώ την ομαδικότητα των Σέλτικς,Αυτοματισμούς στην επίθεση των Σέλτικς...δεν έχω διακρίνει πάντως...
reignman
παιδια... εγω βλεποντας την σειρα τον λεικερς με τους τζαζ (οπου τους λεικερς φαινεται οτι τους πανε καροτσακι για τελικους) πιστευω οτι ΘΑ ΠΕΣΕΙ Η ΓΗ αλλα ο τελικος θα ειναι Μποστον - Λεικερς.
σκεφτειτε το τι χαμος θα γινει τοσο απο εισητηρια οσο και απο τηλεοπτικα εσοδα...
αναβιωση των ποιο κλασικ τελικων ever.
lakersdynasty
QUOTE(reignman @ May 20 2008, 00:51 ) *
παιδια... εγω βλεποντας την σειρα τον λεικερς με τους τζαζ (οπου τους λεικερς φαινεται οτι τους πανε καροτσακι για τελικους) πιστευω οτι ΘΑ ΠΕΣΕΙ Η ΓΗ αλλα ο τελικος θα ειναι Μποστον - Λεικερς.
σκεφτειτε το τι χαμος θα γινει τοσο απο εισητηρια οσο και απο τηλεοπτικα εσοδα...
αναβιωση των ποιο κλασικ τελικων ever.


Εννοειται οτι τις παει η διαιτησια και τις δυο ομαδες. Αφου αυτο θελει ο Στερν να πετυχει αυτο προσπαθει να πετυχει. wink.gif
morfi
QUOTE(Nik7 @ May 19 2008, 21:30 ) *
καλα δεν ειπα οτι η βοστώνη ειναι καβαλιερς οπου ολοι ακροβολίζονται για να δώσουν isolation στον james, αλλα στην επίθεση η λογική τους δεν χωραει τπτ περα απο το 1-1, ως επι το πλειστον, αντε και μερικά high-low με τον garnett.
για την άμυνα συμφωνω μαζι σου, οι αλληλοκαλύψεις υπαρχουν.
ποσες ομως φορες ειδες χθες τον pierce να κατεβαζει τη μπαλλα και να πηγαίνει σε jump shoot χωρις να δωσει ουτε μια πάσσα; εγω μέτρησα τουλάχιστον 5.

To χθεσινό παιχνίδι που ο Πιρς το πήρε πάνω του δεν αντικατοπτρίζει το πως έπαιζαν οι Σέλτικς όλη τη χρονιά.
Air Kef
QUOTE(bforbasket)
Ta πιο πολλα που ειπωθηκαν ειναι γνωστα κ δεν εχω κατι συγκεκριμενο να προσθεσω προς το παρον....
Μονο σε αυτο που γραφεις Κεφ....
Για να γινει 4-2 πρεπει οι Κελτες να κανουν ενα Brake...
Mε αυτα που βλεπεις τωρα , το πιστευεις αυτο??? tongue.gif
Εγω λεω 4-3 υπερ των Κελτων η 4-2 υπερ του Ντιτροιτ αν σπασουν την εδρα σε ενα απο τα 2 πρωτα παιχνιδια στο Γκαρντεν.
(Μιλωντας κυριως για εδρες και λιγοτερο για δυναμικοτητες ομαδων)



4-2 το Ντιτροιτ εννοώ ρε Bfb. smile.gif
Alexmei
Pistons στο 4-2 αλλά δεν ποντάρω το κεφάλι μου. (Την έφαγα μία με τους Χοκς όχι και δεύτερη tongue.gif )
Rondo
Όλοι έτοιμοι για να ξεκινήσει ο 1ος τελικός της ανατολικής περιφέρειας...Όσοι πιστοί, συντονιστείτε, δεν θα βγείτε χαμένοι!!!
captain charisma
ρε παιδια sos υπαρχει τροπος να το δω με media player?γιατι μονο sopcast εχει.
Rondo
QUOTE(big dirk @ May 21 2008, 03:35 ) *
ρε παιδια sos υπαρχει τροπος να το δω με media player?γιατι μονο sopcast εχει.

http://www.myp2pforum.eu/nba-basketball/ Για δες αυτά τα στριμ ρε φίλε...
captain charisma
oi pistons μπορει να ξεκινησαν νοθρα με 0-8 αλλα φεραν το ματς στα ισα μεχρι στιγμης απο σελτικς πολλα χαμενα λει απ βλεπω
Rondo
QUOTE(big dirk @ May 21 2008, 03:55 ) *
oi pistons μπορει να ξεκινησαν νοθρα με 0-8 αλλα φεραν το ματς στα ισα μεχρι στιγμης απο σελτικς πολλα χαμενα λει απ βλεπω

Από πού βλέπεις το παιχνίδι???
apkat
sopcast.. biggrin.gif
Mamuwalde
http://www.justin.tv/jayrntv

ή

justin.tv/troydan

το πρώτο δουλεύει μια χαρά

και το παιχνίδι προμυνείεται φωτιά bball.gif
baskethood
νομιζω οι celtics πρεπει να επιβαλλουν γρηγορο ρυθμο.ειναι καλυτεροι σε αυτον τον τομεα
captain charisma
ροντο απ το alley tv το βλεπω.τωρα τελειωσε το πρωτο 12 λεπτο με σελτικς 5 ποντους μπροστα. του γκαρνετ του μπανουν και τα σουτακια απο τα 6 μετρα w00t.gif
baskethood
παιδια δοκιμαστε και το stoogetv εχει την καλυτερη ποιοτητα απ ολα κατα τη γνωμη μου
Rondo
QUOTE(big dirk @ May 21 2008, 04:04 ) *
ροντο απ το alley tv το βλεπω.τωρα τελειωσε το πρωτο 12 λεπτο με σελτικς 5 ποντους μπροστα. του γκαρνετ του μπανουν και τα σουτακια απο τα 6 μετρα w00t.gif

Μάλιστα, αξιόλογο το σάιτ αυτό, παρακολουθώ συχνα παιχνιδια απο εκει...Οι Σελτικς δειχνουν πολυ ορεξη να τρεξουν σημερα, εντυπωση μου κανει!!!Για να δουμε τη συνεχεια...
Ginobili
QUOTE(big dirk @ May 21 2008, 01:04 ) *
του γκαρνετ του μπανουν και τα σουτακια απο τα 6 μετρα w00t.gif

Τι??!!!!!!!!!!!??????!!!!!!! w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif Βάζει σουτάκια ο Γκαρνετ??????!!!! Πραγματικά ανήκουστο...!! laugh.gif Αλλά δεν πειράζει...το παλικάρι δεν γίνεται να παλεύει συνέχεια στην ρακέτα....Ας κάνει και κανά σουτάκι... tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

(Ντιρκ,προς αποφυγήν παρεξηγήσεων...δεν θέλω καθόλου να σε ειρωνευτώ,ούτε απευθύνομαι σε εσένα.Απλώς βρήκα την ευκαίρια να γίνω λίγο κακός με τον Γκαρνετ...πάλι.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif )
baskethood
παντως γινονται πολυ μεγαλες μαχες αναμεσα σε wallace και Garnet .Aυτη η σειρα θα ειναι πιο ενδιαφερουσα απο την αλλη
morfi
QUOTE(Ginobili @ May 21 2008, 04:14 ) *
Τι??!!!!!!!!!!!??????!!!!!!! w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif Βάζει σουτάκια ο Γκαρνετ??????!!!! Πραγματικά ανήκουστο...!! laugh.gif Αλλά δεν πειράζει...το παλικάρι δεν γίνεται να παλεύει συνέχεια στην ρακέτα....Ας κάνει και κανά σουτάκι... tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

(Ντιρκ,προς αποφυγήν παρεξηγήσεων...δεν θέλω καθόλου να σε ειρωνευτώ,ούτε απευθύνομαι σε εσένα.Απλώς βρήκα την ευκαίρια να γίνω λίγο κακός με τον Γκαρνετ...πάλι.... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif )

O Γκαρνέτ έχει ποσοστό καριέρας σχεδόν 50%. Πολλές φορές το παρακάνει με το να σουτάρει πιο μακριά από όσο μπορεί, αλλά δε χωράει και τόσο πολύ αρνητική κριτική όταν ένας ψηλός που διαλέγει να παίξει περισσότερο (και όχι τόσο όσο πολλοί νομίζουν) με σουτάκια έξω από τη ρακέτα έχει ένα τέτοιο ποσοστό.
Mamuwalde
κάπου είχα διαβάσει ότι ο γκαρνέτ ήθελε να δηλώνεται 6'11 και όχι 7 footer γιατί υποστήριζε ότι το παιχνίδι του δεν ήτανε ποτέ κλασικού center

σήμερα πάντως δυσκολεύεται πολύ να βάλει πλάτη τον wallace
Ginobili
QUOTE(morfi @ May 21 2008, 01:29 ) *
O Γκαρνέτ έχει ποσοστό καριέρας σχεδόν 50%. Πολλές φορές το παρακάνει με το να σουτάρει πιο μακριά από όσο μπορεί, αλλά δε χωράει και τόσο πολύ αρνητική κριτική όταν ένας ψηλός που διαλέγει να παίξει περισσότερο (και όχι τόσο όσο πολλοί νομίζουν) με σουτάκια έξω από τη ρακέτα έχει ένα τέτοιο ποσοστό.

Ο Γκαρνέτ δεν έχει απλώς καλό σουτάκι,έχει πολύ καλό σουτ από τα 5-6 μέτρα.Αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα.Και ο Νοβίτσι σε αυτόν τον τομέα είναι κλάσεις ανώτερος,την ομάδα του όμως αδυνατεί να την οδηγήσει σε τίτλο.Κατά την γνώμη μου,όταν μιλάμε για τόσο μεγάλους παίκτες 4άρια..από τους κορυφαίους στην ιστορία του ΝΒΑ,αυτός ο τρόπος παιχνιδιού όταν υιοθετείται ως βασικός τρόπος παιχνιδιού(εώς κατάχρηση καμιά φορά) είναι πολύ "λίγος" και όχι τόσο "αντρίκιος" για να κερδίζεις μονομαχίες-αγώνες-σειρές-πρωταθλήματα......
Mamuwalde
δεν μπορεί να βάλει πλάτη αλλά έχει βάλει 14π ήδη .

δεν είναι κι άσχημα .

οριακό το ματς . αξίζει το ξενύχτι smile.gif
Rondo
Θα ήθελε κάποιος που βλέπει το παιχνίδι, να κάνει κάποιο σχόλιο για τη διαιτησία του πρώτου ημιχρόνου??? Κατά τα άλλα, πολύ κλειστό παιχνίδι και πολύ αμφίρροπο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο...
captain charisma
δεν νομιζω οτι ο γκαρνετ δυσκολευετε να βαλει πλατη τον γουαλας γιατι πολυ απλα δεν θελει να παιξει κατω απ τη ρακετα,γιατι ειναι πιο δυσκολο να τα βαλει απο εκει και θελει περισσοτερη προσπαθεια,και ετσι προτιμα τα σουτακια απ τα 5-6 μετρα και αν μπουν εχει καλως αλλιως....

παντως το παιχνιδι ειναι πολυ ενδιαφερον.οι 2 ομαδες συμβαδιζουν στο σκορ μεχρι στιγμης.
Ginobili
QUOTE(Rondo @ May 21 2008, 01:47 ) *
Θα ήθελε κάποιος που βλέπει το παιχνίδι, να κάνει κάποιο σχόλιο για τη διαιτησία του πρώτου ημιχρόνου???

Ναι!!!!!!!
Ο Ρασίντ δεν επιτρέπεται να αγγίζει τον Γκαρνετ.... 68.gif Πέφτει... kill.gif
morfi
QUOTE(Ginobili @ May 21 2008, 04:43 ) *
Ο Γκαρνέτ δεν έχει απλώς καλό σουτάκι,έχει πολύ καλό σουτ από τα 5-6 μέτρα.Αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα.Και ο Νοβίτσι σε αυτόν τον τομέα είναι κλάσεις ανώτερος,την ομάδα του όμως αδυνατεί να την οδηγήσει σε τίτλο.Κατά την γνώμη μου,όταν μιλάμε για τόσο μεγάλους παίκτες 4άρια..από τους κορυφαίους στην ιστορία του ΝΒΑ,αυτός ο τρόπος παιχνιδιού όταν υιοθετείται ως βασικός τρόπος παιχνιδιού(εώς κατάχρηση καμιά φορά) είναι πολύ "λίγος" και όχι τόσο "αντρίκιος" για να κερδίζεις μονομαχίες-αγώνες-σειρές-πρωταθλήματα......

Στη γενική εικόνα για το Γκαρνέτ πρέπει να συμπεριλάβεις το γεγονός πως το πρόβλημα των Τίμπεργουλφς δεν ήταν το παιχνίδι του Γκαρνέτ αλλά το μέτριο εώς κακό υλικό που είχε γύρω του (ο δεύτερος καλύτερος της ομάδας του ήταν ο Τρόι Χάντσον, που btw ήταν πολύ καλός). Όταν είχε καλό supporting cast, έκανε τις καλύτερες του εμφανίσεις, απέδειξε πως μπορεί στα δύσκολα, κέρδισε σειρές και σκόνταψε μόνο πάνω στην ομάδα που μέχρι εκείνη τη στιγμή έμοιαζε αήττητη.
Mamuwalde
για τα φάουλ στο γκαρνέτ λες ? ή το κόψιμο του πέρκινς στο στάκι ?

μέχρι και οι ρεπόρτερ το κάναν αστείο !!!

σουτάρουν πολύ χάλια οι πίστονς και όπως είπαν τους κρατάνε οι βολές . για πόσο όμως ?

ο μπίλαπς δεν φαίνεται λίγο επηρεασμένος από τον τραυματισμό ίσως ? δεν πατάει καθόλου καλά νομίζω
Rondo
QUOTE(giopride @ May 21 2008, 04:53 ) *
για τα φάουλ στο γκαρνέτ λες ? ή το κόψιμο του πέρκινς στο στάκι ?

μέχρι και οι ρεπόρτερ το κάναν αστείο !!!

σουτάρουν πολύ χάλια οι πίστονς και όπως είπαν τους κρατάνε οι βολές . για πόσο όμως ?

ο μπίλαπς δεν φαίνεται λίγο επηρεασμένος από τον τραυματισμό ίσως ? δεν πατάει καθόλου καλά νομίζω

Δυστυχως το βλεπω χωρις ηχο. Γενικα ρωτησα με αυτες τις φασεις οντως να ειναι οι πιο κραυγαλεες...Ο Μπιλαπς φαινεται πολυ επηρεασμενος πραγματι και ο Ροντο τον εχει παιξει και πολυ καλη αμυνα παντως...
Ginobili
QUOTE(morfi @ May 21 2008, 01:50 ) *
Στη γενική εικόνα για το Γκαρνέτ πρέπει να συμπεριλάβεις το γεγονός πως το πρόβλημα των Τίμπεργουλφς δεν ήταν το παιχνίδι του Γκαρνέτ αλλά το μέτριο εώς κακό υλικό που είχε γύρω του (ο δεύτερος καλύτερος της ομάδας του ήταν ο Τρόι Χάντσον, που btw ήταν πολύ καλός). Όταν είχε καλό supporting cast, έκανε τις καλύτερες του εμφανίσεις, απέδειξε πως μπορεί στα δύσκολα, κέρδισε σειρές και σκόνταψε μόνο πάνω στην ομάδα που μέχρι εκείνη τη στιγμή έμοιαζε αήττητη.

Δεν θα συμφωνήσω.Το υλικό των Τίμπεργουλφς μέχρι και το 2004 που βγήκαν πρώτοι και είχαν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας δεν ήταν καθόλου μέτριο,πόσων μάλλον κακό.Τέρελ Μπράντον,Σέρμπιακ(στα καλά του με 18 π),Πίλερ,Μπίλαπς,Νεστέροβιτς,το 2001 μετά πρόσθεσαν και τον Τζος Σμιθ.
Το 2003 μετά εκτός του Τροι Χάτσον είχαν και Κασελ και τον Σπριουελ στα καλά τους.
morfi
QUOTE(Ginobili @ May 21 2008, 05:16 ) *
Δεν θα συμφωνήσω.Το υλικό των Τίμπεργουλφς μέχρι και το 2004 που βγήκαν πρώτοι και είχαν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας δεν ήταν καθόλου μέτριο,πόσων μάλλον κακό.Τέρελ Μπράντον,Σέρμπιακ(στα καλά του με 18 π),Πίλερ,Μπίλαπς,Νεστέροβιτς,το 2001 μετά πρόσθεσαν και τον Τζος Σμιθ.

Mε εξαίρεση τον Μπράντον που ήταν πολύ καλός, όλοι οι άλλοι (εκτός του Ζέρμπιακ που θα γράψω μετά γιατί) είναι απορίας άξιο γιατί τους αναφέρεις. Ο Σμιθ τότε ήταν μακρία από το καλό του εαυτό (αν και καλός για ρεζέρβα) και οι Πίλερ-Μπίλλαμπς-Νεστέροβιτς ήταν παίκτες που έκαναν ότι μπορούσαν και μέχρι εκεί. Ακόμη και ο Ζέρμπιακ που ήταν πολύ καλός και με πολύ καλή γνώση του αθλήματος, τα τερτίπια του χαλούσαν το παιχνίδι των Τίμπεργουλφς, γι' αυτό και οι οπαδοί της ομάδας άρχισαν να πιέζουν τη διοίκηση να τον δώσει σε ανταλλαγή. Ο ίδιος μάλιστα κατάλαβε το λάθος του και ζήτησε δημόσια συγνώμη.

Καλή ομάδα είχαν, αλλά η Μιννεσότα με αυτούς τους παίκτες δεν πήγαινε παραπάνω, πόσο μάλλον όταν στα πλέι οφ έπρεπε να περάσουν από πολύ πιο ισχυρές ομάδες όπως οι Μάβερικς, οι Μπλέιζερς και οι Λέικερς.

QUOTE(Ginobili @ May 21 2008, 05:16 ) *
Το 2003 μετά εκτός του Τροι Χάτσον είχαν και Κασελ και τον Σπριουελ στα καλά τους.

Φαντάζομαι πως εννοείς το 2003-04. Σε εκείνη τη περίοδο αναφερόμουν και εγώ όταν έγραψα πως είχε ένα καλό supporting cast. Ακόμη όμως και τον επόμενο χρόνο που είχε πάνω-κάτω την ίδια ομάδα, έκαναν την εμφάνιση τους σημάδια όπως η έλλειψη κινήτρου και ενθουσιασμού με τον Σπρίουελ να φαίνεται ώρες-ώρες να κάνει τα δικά του και τον Κασέλ να μην έχει πια την ίδια επίδραση. Τότε ήταν περισσότερο αγωνιστικά τα προβλήματα. Πάντως θυμάμαι που οι περισσότεροι τότε (για το 2005) έβλεπαν τους Τίμπεργουλφς για πρωταθλητές. Κάτι ανάλογο με φέτος που οι προβλέψεις ήθελαν τους Μπουλς να εμφανίζονται στο τελικό!
Rondo
Ειστε λιγο οφ τοπικ αλλα δεν πειραζει...Υπαρχει και παιχνιδι αυτην την ωρα με τους Σελτικς να εχουν διαφορα 11 ποντων στο τελος της 3ης περιοδου και να δειχνουν οτι ειναι κοντα στο 1-0...Για να δουμε ομως...
Ginobili
QUOTE(Rondo @ May 21 2008, 02:37 ) *
Ειστε λιγο οφ τοπικ αλλα δεν πειραζει...Υπαρχει και παιχνιδι αυτην την ωρα με τους Σελτικς να εχουν διαφορα 11 ποντων στο τελος της 3ης περιοδου και να δειχνουν οτι ειναι κοντα στο 1-0...Για να δουμε ομως...

Ε..δεν έχει πια ενδιαφέρον..το καθάρισαν το ματσάκι οι Σέλτικς... tongue.gif tongue.gif tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.