Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ Α' ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
nikefalin
Liga logia prin figoume gia to gipedo,
simera einai o agonas kritirio. Xtes pai3ame metria, na nai kala o Thodoras kai o tsartsaris

sorry gia tq greeklish, ispaniko keyboard gar

tha akolouthisoun fotos kai report tis epomenes meres, ores, tora proigountai oi bures kai oi agones
Nikos
basketaris
αντε με τη νικη παιδες! φωναξτε και για μας! 41.gif
Καλη επιτυχια στην Εθνικη μας! smilie_schal1.gif
Pierce
και ο αγωνας τωρα δικαιωνεται cool.gif πως σας φανηκαν τα παλικαρια απο τις στεπες; (ημουν σιγουρος οτι θα παρουσιαστουν καλοι φετος)
ισοπεδωτικοι απεναντι στο ισραηλ.χαιρεσαι να τους βλεπεις. χολντεν-κιριλενκο-κριαπα-αμανατιδης( 69.gif )-μοργκουνοφ μεχρι στιγμης κανουν ενα πολυ καλο συνολο biggrin.gif ελπιζω να συνεχισουν(εκτος απο αυριο)


καλη επιτυχια για τον αγωνα που ερχεται, νικο φωναξε και για μας smile.gif
suspect
Υπαρχουν δυο διαστασεις στην Εθνικη μας.

Το φαινεσθαι και το είναι.

Σε ότι αφορα το φαινεσθαι, η ομαδα μας δεν επαιξε καλα.

Σε ότι αφορα το είναι, η μεγαλες ομαδες καθαριζουν τα ματσακια εστω και με χαμηλη αποδοση. Μας ευνοησε το γεγονος ότι απεναντι μας ειχαμε κουτσους αλλα δεν ξερω, εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στην ομαδα. Και καλυτερους να αντιμετωπισουμε, κατι θα κανουμε, καπως θα τα καταφερουμε.

Είναι πολύ βαρια η φανελα της Εθνικης Ελλαδος για να απειληθει ουσιαστικα από ομαδες σαν το Ισραηλ.

Τα σημεια:

1. μεγαλο οπλο το παιχνιδι στο λοου των Παπαλουκα – Διαμαντιδη. Ωρες ωρες εμοιαζε να παιζει με 5 φοργουορντ και κανενα γκαρντ!
2. Ναι, η ομαδα μας δεν εχει σουτερ. Όμως ολοι μπορουν να σουταρουν για αυτό και είναι δυσκολο να αντιμετωπιστει. Χθες ηταν ο Τσαρτσαρης και ο Παπαλουκας, αυριο μπορει να είναι ο Κακιουζης με τον Ζηση.
3. Η Εθνικη μας κανει δυο παραλληλα παιχνιδια. Το ένα με τους 11 και το άλλο ότι θελει ο Σπανουλης. Ευτυχως που υπαρχει ο Γιαννακης και τα παντρευει χωρις κλυδωνισμους. Και τα δυο χρειαζονται.
4. Στο τελος, αυτοι που το καθαρισαν ως 5αδα, ηταν οι παικτες του ΠΑΟ και ο Παπαλουκας.
5. Η αμυνα – οχυρο του Ισραηλ αντιμετωπιζεται ειτε με σουτ ειτε με γρηγορο πασιγκ γκεημ. Στο τελος μπορει να μπηκαν τα σουτ αλλα πρεπει η ομαδα να παιζει πιο γρηγορα. Δυσκολο αυτό με τον Σπανουλη στην 5αδα αλλα πρεπει να γινει.
6. Ο Παπαδοπουλος ότι εχασε, εχασε. Τουδε εφεξης πρεπει να γινει πιο ευστοχος γιατι δεν εχει να αντιμετωπισει τους ημιψηλους Εβραιους και το 4/10 από το ένα μετρο θα μας καταδικασουν
7. 8/13 βολες είναι απαραδεκτο.
8. Δεν ειδα την αμυνα του Μουντομπασκετ. Μπορω να καταλαβω το αγχος της πρεμιερας και το πρωτο παιχνιδι αλλα η αμυντικη τακτικη του Μουντομπασκετ γιατι εξαφανιστηκε;

Χαλαρο το ματσακι αλλα η ομαδα πρεπει να ανεβασει γρηγορα στροφες.

Σημερα οι Σερβοι παιζουν την υπαρξη τους και οι Ρωσοι περιμενουν αγριοι.

Προβλεψη:

Ο χαμηλος ρυθμος σαφως μας ευνοει.

Οσα σκορ πανε γυρω στους 70-75 ποντους ανεξαρτητως αντιπαλου, πιστευω ότι η Εθνικη θα κερδισει
Pierce
ο βασιλοπουλος αυριο δεν θα βγει λεπτο. η σκια του ΑΚ47. μεχρι στιγμης παιζει τον γκουροβιτς και αρκετα καλα
NBAer
Ζωα διαιτητες! shot.gif shot.gif
Και χθες και σημερα φαγαμε καλαθι και φαουλ ενω ηταν βηματα!! shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif

Και ενα επιθετικο μαλλον πριν λιγο που δεν δωθηκε. shot.gif
Air Kef
Iδιο ματς με χθες,ποντο ποντο παμε.

QUOTE
6. Ο Παπαδοπουλος ότι εχασε, εχασε. Τουδε εφεξης πρεπει να γινει πιο ευστοχος γιατι δεν εχει να αντιμετωπισει τους ημιψηλους Εβραιους και το 4/10 από το ένα μετρο θα μας καταδικασουν


Τα ιδια και σημερα.
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Sep 4 2007, 22:16 ) *
Iδιο ματς με χθες,ποντο ποντο παμε.
Τα ιδια και σημερα.


Ισοπαλια το ημιχρονο. sad.gif
Παλι βλεπω να χανω 2-3 χρονια απο τη ζωη μου εξαιτιας τους. sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
Ενα ριμπαουντ δεν μπορουν να παρουν? ωρες ωρες μοιαζουν να κοιμουνται.... angry_red.gif
Gravedigger
Κάποιος να πει στον Παπαδόπουλο να πάρει το αεροπλάνο για Ισπανία γιατί στο γήπεδο δεν βρίσκεται.
vastravoud
Έχω την εντύπωση ότι δεν εκμεταλλευόμαστε καθόλου αυτοματισμούς που μπορούν να προκύψουν από τους εξαιρετικά δημιουργικούς Παπαλουκά, Διαμαντίδη, Σπανούλη. Δεν είδα, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις κάποια καλή διείσδυση, συνοδευόμενη με αντίστοιχα καλή κίνηση, κάτι που άλλωστε φαίνεται από τις ελάχιστες ασιστ.
thrylos7
Ενώ οι υπόλοιποι... Η ομάδα παρουσιάζει κάκιστο επιθετικό πρόσωπο και μου φαίνεται ότι αυτό, πέρα από την κατάσταση επιθυμητής φόρμας που θέλουμε να έχουμε αργότερα (δεν κάνουμε στοιχειώδη - γι' αυτή την ομάδα - πράγματα*), οφείλεται και σε τακτική του Γιαννάκη να κρύψει αρετές της ομάδας, ή και μονάδες... Ευτυχώς η άμυνα λειτουργεί πολύ καλά...

*Όπως αναφέρεται και παραπάνω... Επιπλέον, ο αντίπαλος δεν Ισραήλ, προκαλεί άγχος και νευρικότητα, γι' αυτό και είμαστε εξαιρετικά άστοχοι, ακόμη και σ' ελεύθερα (αν και συνήθως βιαστικά) σουτ.
NBAer
Γιατι δεν βγαζει τον Παπαδοπουλο?
Ειναι εκτος τοπου και χρονου σημερα... sad-smiley-009.gif
Air Kef
Ρε ο Χαντζηγεωργιου που ειναι; smile.gif

Edit:

Μαχη μεχρι το τελος. 48-47 οι Σερβοι 2:00 πριν το τελος.
reth1
QUOTE
το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα του Ντικούδη...


δε νομιζω!!!-θα το ανέφερα και νωρίτερα αλλά προτιμώ να το κάνω τώρα εκ του ασφαλούς smiley.gif
NBAer
F@ck off sad.gif
Air Kef
Τι εβαλε γαμω τον αντιχρηστο μου ο Γκουροβιτς;Ειναι δυνατον;;
reth1
τι έβαλε ο ...Μαλάτρας!!!
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Sep 4 2007, 23:25 ) *
Τι εβαλε γαμω τον αντιχρηστο μου ο Γκουροβιτς;Ειναι δυνατον;;


shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
Πραγματικα αμα χασουμε δεν ξαναβλεπω μπασκετ. shot.gif
Τι μπασταρδο σουτ ηταν αυτο? shot.gif
thrylos7
Επιτέλους λίγο ενδιαφέρον στο ματς! Από μια πλευρά μου άρεσε...

Και φάνηκε ότι αν ο Ντικούδης έτρεχε σε μια γωνιά του γηπέδου κι έμενε εκεί τα πράγματα ίσως να ήταν διαφορετικά τώρα... Όπως κι αν είχαμε το μυαλό μας στο να κάνουμε φάουλ...

Για να δούμε παράταση...
Gravedigger
QUOTE(Air Kef @ Sep 4 2007, 23:25 ) *
Τι εβαλε γαμω τον αντιχρηστο μου ο Γκουροβιτς;Ειναι δυνατον;;

Έλεος ρε πούστη μου!Δεν γίνονται αυτά!Ούτε ο Διαμαντίδης να ήταν!Μπράβο στον Δήμο...
Air Kef
Καλα αν δν καρφωνε θα του εκαναν φαουλ και σιγα μην εβαζε 2/2 ο Δημος. Η φαουλ επρεπε να κανουμε η γενικα να μην πανηγυριζουν πριν τελειωσει το ματς.Πως εφτασε τοσο γρηγορα ο Γκουροβιτς με την μπαλα εκει;

Παμε παραταση να μαθουμε..
basketaris
Γ@μω τη γκαντεμια μου! sad.gif shot.gif
Και το 'πε ο Σκουντης την τρελα μου μεσα... "Μπορει να παμε παραταση"....
Αντε να δουμε...

(Αθλιοι ειμαστε σημερα...)

Υ.Γ. Το ατιμο το μπασκετ, τι αθλημα ειναι....
Anaz
Aπαραδεκτο λαθος του Ντικουδη!! ΠΡΩΤΟΝ εκει δεν βαζεις το καλαθι,κρατας τη μπαλα με 5 δευτερα να μενουν ή θα εληγε η θα κερδιζε φαουλ με ελαχιστο χρονο να μενει στους Σερβους! Δευτερον αφου το βαζει,δεν καθεσαι να πανηγυριζεις στις εξεδρες,πιεζεις να καθυστερησεις την επαναφορα,για να κανεις φαουλ.. Κριμα.. sad.gif 68.gif
Το τριποντο βεβαια ασυλληπτο!Το περιμενα οτι τοσο αστοχος που ηταν ο Γκουροβιτς σημερα,αν επαιρνε το τελευταιο θα το εβαζε,αλλα οχι αυτο...

Υ.Γ: Γιατι δεν χρησιμοποιειται ο Μπουρουσης??
Air Kef
ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΝΤΙΚΟΥΔΗΣ;;;;;;;

QUOTE
Υ.Γ: Γιατι δεν χρησιμοποιειται ο Μπουρουσης??


Kατι θα εχει στο μυαλο του ο Γιαννακης μακροπροθεσμο,δν εξηγητε αλλιως.


Αντε εβαλε και ο Λαζος καλαθι,ποιος μας πιανει;
basketaris
ΟΡΓΙΑ Ο ΝΤΙΚΟΥΔΗΣ! ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ! ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΔΗΜΟ!! 77.gif
ΑΝ ΤΟ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΞΑΝΑ ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ.... shot.gif shot.gif
thrylos7
Μη μου πείτε ότι δε το ευχαριστιέστε τώρα... Γίνεται μεγάλο ματς!

QUOTE
Καλα αν δν καρφωνε θα του εκαναν φαουλ και σιγα μην εβαζε 2/2 ο Δημος.

Εδώ βάζει τα τρίποντα από τα 7μ. το ένα μετά από το άλλο, στις βολές θα κώλωνε;

Ο Μπουρούσης κρύβεται...
thrylos7
και... In Papadopoulos we trust...

Έχουμε μεγάλη ικανότητα στο να δημιουργούμε τέτοια ματς... δεν είμαστε για καρδιακούς...
NBAer
banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif

Το μπασκετ ειναι ενα αθλημα οπου παιζουν 2 ομαδες, για 40 λεπτα, και στο τελος κερδιζουν οι Ελληνες!
banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif
Air Kef
ΡΕ ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!

ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΣ!!!!

ΦΕΡΤΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Sep 4 2007, 23:43 ) *
ΡΕ ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!

ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΣ!!!!

ΦΕΡΤΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.


Beware of Nowitzki! 24 ποντους παλι εβαλε και η Γερμανια νικησε 79-49 την Τουρκια! blink.gif
vastravoud
Πάντως η περίφημη "περιφερειακή" μας τριπλέτα μάλλον απογοητεύει στα 2 πρώτα ματς, με εξαίρεση ορισμένες εξάρσεις του Παπαλουκά(έβγαλε λίγες κλασικές ασιστ), του Σπανούλη(που όμως έρχονται με τίμημα κάμποσα λάθη), καθώς και τη γνωστή αμυντική παρουσία του Διαμαντίδη(ορισμένες αμυντικές προσπάθειες είναι για σεμινάριο, αλλά επιθετικά είναι ΠΟΛΥ άστοχος και μη δημιουργικός για τα δικά του δεδομένα)

Επίσης, παρατήρησα το quote μου για τον Ντικούδη και ναι, είμαι υποχρεωμένος να φάω το καπέλο μου! (Αρκεί βέβαια το ίδιο να κάνουν και όλοι όσοι έλεγαν ότι θα έπρεπε να κοπεί) :-P
Das Kapital
ΔΙΩΞΤΕ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ,ΒΑΛΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗ ΜΕΣΑ!

ΜΠΡΑΒΟ ΔΗΜΟ

Αλλη μια φορα παντως εδειξε η εθνικη οτι στο τελος δεν εχει αντιπαλο,οταν το παιχνιδι ειναι στον ποντο δεν υπαρχει σωτηρια για τους αλλους!


Ρωσσια ερχομαστε!

QUOTE(NBAer @ Sep 4 2007, 23:45 ) *
Beware of Nowitzki! 24 ποντους παλι εβαλε και η Γερμανια νικησε 79-49 την Τουρκια! blink.gif


Μπα,ενας Νοβιτσκι δεν φερνει την ανοιξη,δε μπορει να τα κανει ολα μονος!
basketaris
QUOTE(Anaz @ Sep 4 2007, 20:32 ) *
Aπαραδεκτο λαθος του Ντικουδη!! ΠΡΩΤΟΝ εκει δεν βαζεις το καλαθι,κρατας τη μπαλα με 5 δευτερα να μενουν ή θα εληγε η θα κερδιζε φαουλ με ελαχιστο χρονο να μενει στους Σερβους! Δευτερον αφου το βαζει,δεν καθεσαι να πανηγυριζεις στις εξεδρες,πιεζεις να καθυστερησεις την επαναφορα,για να κανεις φαουλ.. Κριμα.. sad.gif 68.gif
Το τριποντο βεβαια ασυλληπτο!Το περιμενα οτι τοσο αστοχος που ηταν ο Γκουροβιτς σημερα,αν επαιρνε το τελευταιο θα το εβαζε,αλλα οχι αυτο...

Υ.Γ: Γιατι δεν χρησιμοποιειται ο Μπουρουσης??


Αυτο που λες anaz εγω το σκεφτηκα αλλιως και το σχολιασα με την παρεα μου που βλεπαμε το ματς: γιατι δεν καρφωνε αλλα οχι με εξαλλο τροπο. Να αρπαζε αμεσως τη μπαλα ή να την εσπρωχνε καπου μακρια, ωστε να καθυστερουσε η επαναφορα. Μεχρι να επεμβουν οι διαιτητες και να παρουν τη μπαλα οι Σερβοι θα χαμε οργανωθει στην αμυνα...

Και αυτο του Λαζου στο τελος? Πω πω πω Παναγια μου! Ή ηρωας θα γινοταν με ταπα ή θα εκανε κανα χαζο φαουλ και θα κλαιγαμε! Σημερα, παντως, ηταν μακραν ο χειροτερος παικτης! Δεν πειραζει, η ομαδα εχει καρ(υ)δια και χαρακτηρα και ξερει πως να παιρνει τα ματς...

Εχουμε γινει παντως πολυ προβλεψιμοι, σημερα δεν πρεπει να βγαλαμε πανω απο 2-3 Pick'n'roll και καταληγαμε σε σκοτωμενες επιθεσεις στο τελος του χρονου! Ελπιζω μετα το 2Χ2, αυριο να λυθουν οι παικτες και να αποδωσουν καλυτερα. Δεν μπορει να παιζουμε τοσο χαλια καθε μερα...

Αυτο ειναι το μεγαλειο του μπασκετ, παντως! Μπορει να βλεπεις 2 κακες ομαδες, αλλα οι συγκινησεις που πορσφερουν να ειναι απιστευτες! Και τιποτα δεν τελειωνει πριν το τελικο σφυριγμα και πριν τραγουδησει η χοντρη (που θα 'λεγε και ο Σκουντης... biggrin.gif )
klearxos
Μπραβο για την νικη, χιλια μπραβο στον Δημο
Μας εβγαλαν την ψυχη αλλα οι Σερβοι επαιζαν την μιση προκριση. Τωρα αυριο παιζουν τα παντα με τον Σερφ.
sherman
Μπραβο ρε εθνικαρα!!! Μπραβο ρε παλικαρια!!

Μπραβο ειδικα στον Δημο που μετα απο μια επιεικως μετρια χρονια στον ΠΑΟ κανει το παιχνιδι της ζωης του!!!

Παμε τελικοοοοοοοοοοοοοο
thrylos7
QUOTE
Και τιποτα δεν τελειωνει πριν το τελικο σφυριγμα και πριν τραγουδησει η χοντρη


Σκουντής, Γιατζόγλου, Αμερικάνοι (γενικώς)... το θέμα είναι ότι ισχύει..


Ήταν μακράν το χειρότερο επιθετικό παιχνίδι μας που θα μπορούσα να φανταστώ... Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αύριο δε θα είναι έτσι τα πράγματα, αλλά εκεί, ούτως ή άλλως, ο τομέας που θα είναι πιο σημαντικός θα είναι η άμυνα... Δεν τους υπολόγιζα ιδιαίτερα τους Ρώσους, ειδικά με την εικόνα των φιλικών, αλλά μου γέμισαν (για τα καλά) το μάτι σήμερα...

Με παρόμοια εμφάνιση, μάλλον δεν έχουμε τύχη.. Μάλλον, γιατί με καλή άμυνα (και τύχη, τόσα άστοχα είχαν οι Σέρβοι σήμερα) οι Ρώσοι δε θα θέλουν και πολύ να εκνευριστούν.. Στα ρημπάουντ όμως δε θα έχουμε τον πρώτο λόγο, όπως και να έχει η κατάσταση.. Αν αποφασίσουμε να παίξουμε καλά και στην επίθεση, νομίζω πως θα πάνε πολύ καλά τα πράγματα... Αύριο, σέντερ θα είναι ο Ζεβροσένκο...

Δε θέλω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να εμφανιστούμε όπως σήμερα... Αν βρουν εύκολους δρόμους προς το καλάθι, θα μας "καθαρίσουν"...

Ο Ιωάννου ίσως είναι ο μόνος Έλληνας (τρόπος του λέγειν) που δεν είδε το τρίποντο του Γκούροβιτς... ή μήπως φαίνεται από τη μεικτή ζώνη;
apollonaras
Αυτη η ομαδα και να χανει ποτε δεν πιστευεις οτι θα χασει τοξν αγωνα..Ξερεις οτι καποιος στο τελος θα το παρει το παιχνιδι..Απλα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΡΔΙΑ!




Και αυριο ντερμπυ θα το κανουμε,αλλα στο τελος θα κερδισουμε! 77.gif
Pierce
o ακατανομαστος (βλ μαλκοβιτς) οπου και να ηταν πρεπει να γελασε αρκετα σημερα.
reth1
του Άη-Δήμου ήτανε σήμερα; 69.gif
apkat
Τραγικο παιχνιδι παλι σημερα.Ελικρινα αυτην την ομαδα βαριεμαι να τη βλεπω.Βοηθησαν και οι Σερβοι βεβαια στο να δουμε αυτο το τραγικο μπασκετ.Ενδιαφερον απεκτησε απο το τριποντο του Γκουροβιτς και μετα για μενα.Μεχρι εκει με ειχε παρει σχεδον ο υπνος.Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινεται με δυνατοτερους αντιπαλους..Παντως κακα τα ψεμματα η ομαδα αν και εχει παρει τα 2 πρωτα ματς φαινεται σε κακη κατασταση και δεν μπορω να φανταστω οτι θα παρει μια θεση στα μεταλλια.

Υ.Γ:Ο Παπαλουκας 2 αιρ-μπολ σε ενα ματς δεν πρεπει να χει ξανακανει στη ζωη του.
reth1
Ανεκδιήγητος ο Μίλισιτς!

5/9/2007 0:04


Αποστολή στην Γρανάδα, Τζένη Γραβιά.


Το κείμενο που ακολουθεί δεν χρειάζεται απλά γονική συναίνεση. Είναι απαραίτητη. Ο Ντάρκο Μίλισιτς εμφανίστηκε εκτός αυτού μετά το τέλος του αγώνα και εκστόμισε λόγια, τα οποία είναι δεδομένο ότι θα μετανιώσει τις προσεχείς ώρες, ενώ είναι κάτι περισσότερο από πιθανό ότι θα του στοιχίσουν τη συνέχεια του ευρωμπάσκετ.

Ακολουθούν αναλυτικά (όσο γίνεται) τα λόγια του Μίλισιτς, τα οποία επαναλαμβάνουμε έγιναν μπροστά στις κάμερες: "Θα σκοτώσω τους διαιτητές όπου τους βρω. Να πάνε να γαμ.... Αν έχουν κόρη, θα τη βρω και θα την γαμ.... Θα της γαμ... ό,τι έχει και δεν έχει. Θα τους γαμ... τη μάνα, τους γ... στο στόμα, τους γ... μπροστά και πίσω".

Sportime
drakonikolis
Δυστυχώς παρόλο που κερδίσαμε βλέπω ότι πολλοί στην Εθνική είναι ντεφορμέ.Ο Λάζος είναι ίσως ο πιο προβλέψιμος ψηλός της διοργάνωσης και αυτό το πληρώνουμε,ο Σπανούλης όταν έχει τη μπάλα τη κρατάει γύρω στα 17 με 18 δευτερόλεπτα και ύστερα τρικυμία.Ρε coach δεν έχουμε μόνο 7,8 παίκτες.12 έχουμε.Ο Ζήσης πρέπει να έπαιξε κανα τρίλεπτο,ο Πελεκάνος ένα λεπτό,ο Βασιλόπουλος εύχεται να είχαμε ημίχρονο ανά 5 λεπτά για να τα ξεκινάει,ο αρχηγός θα έπαιξε 6 λεπτά και ο γίγας Μπουρούσης πάλι καμάρωνε τα κατορθώματα του Λαζου.Ελπίζω να φορμαριστούν όλοι γιατί οι Ρώσοι δεν παίζουν.Ο Μπλατ χρησιμοποιεί μέχρι και τον Σαμπάλκιν.Ελπίζω να έχει κάτι στο μυαλό του ο Γιαννάκης. 19.gif


Τι είπε αυτός ο Μίλισιτς.Αλήθεια είναι ότι δεν του δώσανε αρκετά φάουλ,αλλά αυτός έδωσε ρεσιτάλ.
B for Basketball
QUOTE(reth1 @ Sep 4 2007, 21:14 ) *
Ανεκδιήγητος ο Μίλισιτς!

5/9/2007 0:04


Αποστολή στην Γρανάδα, Τζένη Γραβιά.


Το κείμενο που ακολουθεί δεν χρειάζεται απλά γονική συναίνεση. Είναι απαραίτητη. Ο Ντάρκο Μίλισιτς εμφανίστηκε εκτός αυτού μετά το τέλος του αγώνα και εκστόμισε λόγια, τα οποία είναι δεδομένο ότι θα μετανιώσει τις προσεχείς ώρες, ενώ είναι κάτι περισσότερο από πιθανό ότι θα του στοιχίσουν τη συνέχεια του ευρωμπάσκετ.

Ακολουθούν αναλυτικά (όσο γίνεται) τα λόγια του Μίλισιτς, τα οποία επαναλαμβάνουμε έγιναν μπροστά στις κάμερες: "Θα σκοτώσω τους διαιτητές όπου τους βρω. Να πάνε να γαμ.... Αν έχουν κόρη, θα τη βρω και θα την γαμ.... Θα της γαμ... ό,τι έχει και δεν έχει. Θα τους γαμ... τη μάνα, τους γ... στο στόμα, τους γ... μπροστά και πίσω".


ελεος!!!!! απλα....
αλλα τι να πει....
η ελλαδα κερναει κ ο νταρκο (τον) πινει tongue.gif
basketaris
Φάσεις απο το ματς:
Η τάπα του Παπαδοπουλου στο Γιαριτς!
Το ασύλληπτο τρίποντου του Γκούροβιτς που έστειλε το ματς στην παράταση
Off-balance σουτ του Παπαλουκα
Ο Παπαλουκας πασαρει και ο Κακιουζης σκοραρει
Ταπα του Βασιλόπουλου

P.S. Το "κλου" της βραδιας παντως ειναι οι διαλογοι Ελληνων-Γκούροβιτς στο φαουλ που κανει ο τελευταιος πανω στο Σπανουλη:
ΓΚΟΥΡΟΒΙΤΣ: "Ήταν φαουλ?"
ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ: "Ε, ναι ρε μ@λ@κα! Σπρωχνεις!"
ΓΚΟΥΡΟΒΙΤΣ: "Ελα ρε συ τωρα..."
ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ: "Αφου το κανεις ρε Μιλαν..."

...ή καπως ετσι τελος παντων (καταλαβατε το πνευμα...)

smiley.gif Ξεραθηκα στα γελια!!

Απιστευτο να παιζεις με εναν αλλης καταγωγης παικτη και να μπορεις να μιλησεις ανετα μαζι του! Τουλαχιστον, μας φαινεται ετσι εμας τους Ελληνες, γιατι δε μιλουν πολλοι τη γλωσσα μας...

P.S. Τι εκανε ρε σεις ο Κιριλενκο σημερα? 17 ποντους, 13 ριμπαουντ, 5 ασιστ, 2 κλεψιματα, 2 ταπες!!!
P.S. 2 Φαγωμαρα στους Σερβους? Ετσι ειναι... Δεν πειραζει... Περαστικα... icon_wave.gif
thrylos7
20 πόντοι και 8 ρημπάουντ από τον Ντικούδη, αξιοσημείωτα τα 5 κλεψίματα (μάλλον εικονικός αριθμός) και 4 λάθη του Σπανούλη και τα 41 λεπτά του Διαμαντίδη...

QUOTE
Ο Παπαλουκας 2 αιρ-μπολ σε ενα ματς δεν πρεπει να χει ξανακανει στη ζωη του.


Φοβήθηκα μήπως "γύρισε" σε καταστάσεις προηγουμένων χρόνων, που ως γνωστόν ήταν παίκτης ψυχολογίας, αλλά οι 4/4 βολές που είχε στο τέλος με διέψευσαν πανηγυρικά...

Εκτός των άλλων, το πολύ κακό επιθετικό παιχνίδι της Εθνικής, οφείλεται, ίσως περισσότερα έμμεσα (παρά άμεσα) στον Λάζο.. Αν ήταν σε καλύτερο βράδυ, θα είμασταν πολύ πιο απελευθερωμένοι. Όταν λοιπόν ξέρεις ότι ένα από τα πιο μεγάλα σου όπλα (δε θυμάμαι πότε είχε ξανά 2/10), δε μπορεί να σε βοηθήσει, είναι λογικό να δημιουργηθεί ανησυχία... Αυτός βέβαια δεν ήταν ο σημαντικότερος λόγος...

Μπράβο στο σκηνοθέτη, που μας ηρεμούσε με όμορφα (εώς πολύ όμορφα) πλάνα από τις κερκίδες...
basketaris
QUOTE(thrylos7 @ Sep 4 2007, 21:27 ) *
20 πόντοι και 8 ρημπάουντ από τον Ντικούδη, αξιοσημείωτα τα 5 κλεψίματα (μάλλον εικονικός αριθμός) και 4 λάθη του Σπανούλη και τα 41 λεπτά του Διαμαντίδη...
Φοβήθηκα μήπως γύρισε σε καταστάσεις προηγουμένων χρόνων, που ως γνωστόν ήταν παίκτης ψυχολογίας, αλλά οι 4/4 βολές που είχε στο τέλος με διέψευσαν πανηγυρικά...

Εκτός των άλλων, το πολύ κακό επιθετικό παιχνίδι της Εθνικής, οφείλεται, ίσως περισσότερα έμμεσα (παρά άμεσα) στον Λάζο.. Αν ήταν σε καλύτερο βράδυ, θα είμασταν πολύ πιο απελευθερωμένοι. Όταν λοιπόν ξέρεις ότι ένα από τα πιο μεγάλα σου όπλα (δε θυμάμαι πότε είχε ξανά 2/10), δε μπορεί να σε βοηθήσει, είναι λογικό να δημιουργηθεί ανησυχία... Αυτός βέβαια δεν ήταν ο σημαντικότερος λόγος...

Μπράβο στο σκηνοθέτη, που μας ηρεμούσε με όμορφα (εώς πολύ όμορφα) πλάνα από τις κερκίδες...


εκ των οποιων περι τα 5 χαμενα σουτ ηταν ταπες! blink.gif
panos75
Εγώ ένα έχω να πω για τον Λάζο: έπιασαν τα βουντού του Συρίγου. biggrin.gif
B for Basketball
δεν ξερω αν το προσεξατε...ενα πλανο στην κερκιδα λιγο πριν του απιστευτο τριποντο του μιλαν....μια ομορφη απο σερβια εκανε κατι προσευχες...ισως και βουντου αλα σερβια! κ μαλλον επιασαν τοπο....ε μετα δεν το πιστευα κ την εβριζα tongue.gif
NBAer
QUOTE(apkat @ Sep 5 2007, 00:13 ) *
Τραγικο παιχνιδι παλι σημερα.Ελικρινα αυτην την ομαδα βαριεμαι να τη βλεπω.


Εγω αν δεν την υποστηριζα και δεν ειχα αυτη τη σουπερ αγωνια για να νικησει, δεν θα εβλεπα τα ματς της, λογω κακης ποιοτητα τους. smile.gif
Αλλα επειδη τρεμω σε καθε μας αμυνα και επιθεση, τρεμω απο αγωνια τα ματς της Ελλαδας ειναι το αντιθετο του βαρετα. Μου ανεβαζουν την πιεση στο 22 wacko.gif
Εσυ δεν εχεις αγωνια? Τα βλεπεις με απαθεια ή απλα δεν παθιαζεσαι πολυ....?


QUOTE
Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινεται με δυνατοτερους αντιπαλους..


Μπα δεν ειναι ετσι.
Η Ελλαδα ειτε παιζει με κορυφαιο αντιπαλο ή με μικρο, παντα το ιδιο στυλ παιζει- ΑΜΥΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟ μπασκετ- και παντα τα σκορ ειναι κλειστα. Δεν νικαμε ευκολα τους αντιπαλους με αυτο το στυλ συνηθως, αλλα ουτε και χανουμε ευκολα.
Με αυτο το στυλ μπορει καποιος να υιοθετησει τη λογικη: "Καλα εδω δυσκολευεται να νικησει το Ισραηλ, την ωρα που η Ρωσια το διασυρει, και νικαει στον ποντο μια Σερβια με 3 στα 700 τριποντα και με νεαρους παικτες και θα νικησει μεγαλυτερες ομαδες?", αλλα θα ειναι λαθος γιατι με αυτο το στυλ νικας μεν σχετικα δυσκολα τους μικρους, αλλα νικας επισης δυσκολα εως πολυ δυσκολα και τους μεγαλους....


QUOTE
Υ.Γ:Ο Παπαλουκας 2 αιρ-μπολ σε ενα ματς δεν πρεπει να χει ξανακανει στη ζωη του.


Και νικησαμε. Αρα παμε καλα αφου αποκλειεται να ξαναχασει ο Παπαλουκας 2 τετοια....
Van_prentzi
Δε θέλω να σκεφτομαι ποσες τάπες θα φάει αυριο απο Kirilenko ο Παπαδόπουλος....
Σαν εθνική,είχαμε 2 συστήματα σήμερα.
1)Πάσα στον Παπαδόπουλο.....φουλ της τάπας ο Darko
2)Διείσδυση οχι με σκοπό το καλάθι αλλά την σπλιτ πάσα στο τρίποντο.
Ειδικά ο Διαμαντίδης επειδή έχασε πολλά ελεύθερα σουτ χτες(και επειδή δεν έχει και μεγάλη
εμπιστοσύνη στις επιθετικές του ικανότητες),έβγαζε τη μπάλα εξω ακόμα και απο πολύ πλεονεκτική θέση για σουτ.
Η μαγκιά όμως είναι πως όπως και να πάει το ματσάκι τα παιδιά σε καμιά στιγμή δε πιστεύουν οτι θα το χάσουν!

Δε με βλέπω να βγάζω το τουρνουα....θα με χάσετε απο καρδιά!

Υ.Γ1 Ο Πέντζα θα βλέπει τους συμπατριώτες του και θα γελάει με την ευστοχία τους!!!

Υ.Γ2 Ο Παπαλουκάς σήμερα θύμισε πολύ Wade στα airball τρίποντα!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.