Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
sni79per
QUOTE(Giannis_23 @ Jul 3 2013, 15:59 ) *
Στον τελικο εφτασε οντας ισως ο καλυτερος σεντερ...μην τα ισοπεδωνουμε ολα...και γιατι τον θελει πισω ο δαιμονιος Μπλατ αν ''απετυχε'' μαζι του??
Εχει και καλα ο Σοφο εχει και κακα...
Ενα ελληνοπουλο ειναι και μαλιστα οχι και 50 χρονων...

Αλλα φυσικα στην αρχη της σεζον στο Ο.Α.Κ.Α σε καθε παιχνιδι ειχε γινει το πυρηνικο οπλο και ολοι φωναζαν ''Βαλε τον Σοφοκλη''...τωρα εγινε ξανα ο ''χοντρος'' αμπαλος...
Αυτο δεν αλλαζει φυσικα το οτι θα αποτελεσει παρελθον...λογω της αμυνας του...


εγραψες για μπλατ,θα κανω το χαζο κ θα πω οτι τα πηγε καλα με τον μπλατ,(που η αληθεια ειναι οτι συνεβει για λιγους μηνες) οι υπολοιποι προπονητες κ συμπαιχτες γαργαρα,αμπασκετοι;

υγ βαλε το σοφοκλη φωναζε ο λαος,
Το success story tongue.gif που λεει ο σαμαρας ειχε...
καλαθι κ φαουλ-κραυγη σκοτωσα τον τζακ νορις αυτο το καλαθι μετραει για πενταποντο-χανω βολη-το παιρνω επανω μου κ χανω τις επομενες 3 προσπαθειες με βηματα κ σκασιμο στο παρκε με τον κωλο ή λαθος πασα.
καλα για αμυνα,ριμπαουντ κ ηλιθια φαουλ γελαει ο κοσμος.
εκλεισε τα 28 ο μπεμπης κ ακομα ευκαιριες παιρνει,μακαρι να δικαιωθειτε σαν τον τραπεζικο του λογαριασμο.
ThreeDi
Με τον Μπλατ συνεργάστηκε καλά και έφτασε τελικό Ευρωλίγκας το 2011 προσφέροντας εύκολο έργο στον Ομπράντοβιτς ωστε να περιορίσει το βασικό σέντερ του αντιπάλου. Δείτε πάλι το ματς. Δεν μπορεί σε τοπ επίπεδο και γι αυτό δεν τον ήθελε ποτέ ο Ζοτς. Πέρυσι τον είχαν κλείσει από το Μάιο για να τον φέρουν με το έτσι θέλω επειδή τον συμπαθεί ο Θανάσης.
giannis_mg
QUOTE(sni79per @ Jul 3 2013, 16:20 ) *
εγραψες για μπλατ,θα κανω το χαζο κ θα πω οτι τα πηγε καλα με τον μπλατ,(που η αληθεια ειναι οτι συνεβει για λιγους μηνες) οι υπολοιποι προπονητες κ συμπαιχτες γαργαρα,αμπασκετοι;

υγ βαλε το σοφοκλη φωναζε ο λαος,
Το success story tongue.gif που λεει ο σαμαρας ειχε...
καλαθι κ φαουλ-κραυγη σκοτωσα τον τζακ νορις αυτο το καλαθι μετραει για πενταποντο-χανω βολη-το παιρνω επανω μου κ χανω τις επομενες 3 προσπαθειες με βηματα κ σκασιμο στο παρκε με τον κωλο ή λαθος πασα.
καλα για αμυνα,ριμπαουντ κ ηλιθια φαουλ γελαει ο κοσμος.
εκλεισε τα 28 ο μπεμπης κ ακομα ευκαιριες παιρνει,μακαρι να δικαιωθειτε σαν τον τραπεζικο του λογαριασμο.

Η ομαδα αναδεικνύει εναν παιχτη...
Η Μακαμπι του Μπλατ ηταν αυτη που απογειωσε τον Σοφοκλη εκεινη την σεζον...

Δηλαδη ολοι οι Σερβοι παιχτες της Παρτιζαν(πλην Πεκοβιτς)που πεταγανε με τον Βουγιοσεβιτς και γενικοτερα και χωρις αυτον και μετα οπου και αν πηγαν πατωσαν(Βελιτσκοβιτς,Κετσμαν,Τεπις,Μαριτς) ειναι κακοι παιχτες???
Απλα δεν τους ταιριαξε η ομαδα που πηγανε...

Ειναι στο χερι της ομαδας αν θα καταφερει να αξιοποιησει τα πλεονεκτηματα του Σοφοκλη...
Στον ΟΣΦΠ δεν το κανανε..
Στην Εθνικη ο Γιαννακης δεν τα καταφερε???

Ολοι λετε για τον Ζοτς εγω θα πω κατι αλλο...
Αν ο Σοφοκλης επαιζε και καλη αμυνα στο πικ εν ρολ θα επαιζε εδω??
Ολοι εχουν μειονεκτηματα...
Ο Ζοτς δεν ηταν μαγος και τον εσβησε...απλως χτυπησε την αδυναμια του...και τυφλος το ξερει οτι δεν εχει καλη αντιμετωπιση στο πικ εν ρολ...και στο κατω κατω ενας παιχτης κρινεται απ'τη γενικοτερη παρουσια του σε μια χρονια ή απο ενα ματς??

Εκεινη την σεζον ο Σοφοκλης ηταν ο καλυτερος σεντερ(και δεν μιλαμε για 10 χρονια πισω)και ακνεις δεν μπορει να του το παρει..
sni79per
Giannis_23 δεν χαλαω αλλα Κb για τον συγκεκριμενο ''αθλητη''.
στα φετινα...μοναχα μη μεινει σαν 2ος ψηλος οπως θελετε καποιοι ευτυχως λιγοι κ ο λασμε κλαταρει λογω του τεμπελη κ ευπαθη σε τραυματισμους απο το γεναρη.
ThreeDi
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει 2ος ο Σοφοκλής. Άλλωστε αύριο λήγει η δυνατότητα που έχουμε να τον ανανεώσουμε αυτόματα.
giannis_mg
Δεν καταλαβαινετε κατι...
Εμενα δεν με νοιαζει αν θα μεινει για 2ος,3ος ή 154ος ψηλος...

Εγω ειπα πως μπορει μια ομαδα οπως και εμεις να παρει κατι απο αυτον...
Το ανελυσα μπασκετικα,εφερα παραδειγμα(Μακαμπι)...

Ξαναλεω τον θεωρω ενα τεραστιο κεφαλαιο που ναι ακομα και τωρα(28 ειναι,στην καλυτερη ηλικια) θεωρω πως ειχε να δωσει οπως εδωσε τα μεγιστα και με Μπλατ...αν επαναλαμβανω χρησιμοποιηθει σωστα...

Απλως δεν μου αρεσει να ισοπεδωνουμε ετσι εναν ειδικα ελληνα παιχτη με τετοιο τροπο....
Στο κατω κατω ναι την ιδρωσε φετος την φανελα και προσπαθησε για να παει η ομαδα ψηλα και αυτο απο μονο του με κανει να θελω να τον σεβομαι σαν παιχτη και σαν αθλητη...
SkyFall
QUOTE (ThreeDi @ Jul 3 2013, 16:36 ) *
Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει 2ος ο Σοφοκλής. Άλλωστε αύριο λήγει η δυνατότητα που έχουμε να τον ανανεώσουμε αυτόματα.


δεν θα τον ανανεώσουμε αυτόματα αλλά λογικά θα του γίνει πρόταση για νέο συμβόλαιο με μειωμένες αποδοχές.

αυτό που γράφτηκε στο gazzetta κάποια στιγμή, οτι ο Βουγιούκας έχει αυτός την οψιόν ανανέωσης τελικά ισχύει? blink.gif
ptstein
QUOTE (sni79per @ Jul 3 2013, 15:57 ) *
μετα την αποτυχια γιαννακη,γκερσον,μπλατ,πεδουλακη,ιβκοβιτς,
ζουρου κ καμια πενταρια playmaker κ ''τριποντους'' συμπαιχτες που θα αξιοποιουσαν καλυτερα τον σοφοκλη τωρα νεο σεναριο με τον αντωνη.
ποτε αλλοτε παιχτης δεν ειχε τοσες ευκαιριες,χαρα στην υπομονη σας.
μονο για 3ος ψηλος κ αν...


+1000
Το Σοφοκλη τον ειδα φετος πνευματικα να θελει να βοηθησει ισως πιο πολυ απο ποτε,αλλα το πως αρχισε τη σεζον και πως τη τελειωσε τα δειχνει ολα...κακα τα ψεμματα...μια απο τα ιδια!!οχι αλλες ευκαιριες...
priest
QUOTE(Giannis_23 @ Jul 3 2013, 16:37 ) *
Δεν καταλαβαινετε κατι...
Εμενα δεν με νοιαζει αν θα μεινει για 2ος,3ος ή 154ος ψηλος...

Εγω ειπα πως μπορει μια ομαδα οπως και εμεις να παρει κατι απο αυτον...
Το ανελυσα μπασκετικα,εφερα παραδειγμα(Μακαμπι)...

Ξαναλεω τον θεωρω ενα τεραστιο κεφαλαιο που ναι ακομα και τωρα(28 ειναι,στην καλυτερη ηλικια) θεωρω πως ειχε να δωσει οπως εδωσε τα μεγιστα και με Μπλατ...αν επαναλαμβανω χρησιμοποιηθει σωστα...

Απλως δεν μου αρεσει να ισοπεδωνουμε ετσι εναν ειδικα ελληνα παιχτη με τετοιο τροπο....
Στο κατω κατω ναι την ιδρωσε φετος την φανελα και προσπαθησε για να παει η ομαδα ψηλα και αυτο απο μονο του με κανει να θελω να τον σεβομαι σαν παιχτη και σαν αθλητη...

την χρονια που τα πηγε καλυτερα απο ποτε ,ηταν περιπου 20 κιλα ελαφρυτερος με αποτελεσμα να μπορει να παιξει περισσοτερα λεπτα και ταυτοχρονα να μειωσει τα λαθη του.

ενας ανθρωπος που δεν μπορει να σταθεροποιησει το βαρος ενω γνωριζει πως θα τον βοηθουσε να βελτιωθει σε αρκετους τομεις δεν αξιζει την παρουσια του στον παο.

για μενα αυτο δειχνει ενα προβληματικο και ασοβαρο ανθρωπο...παρολαυτα ο καθενας με τις αποψεις του!!!


giannis_mg
Τελος παντον σημασια εχει οτι ο Σοφοκλης καλως ή κακως θα αναζητησει αλλου να συνεχισει την καριερα του...
Ο καθενας μπορει να εχει τις αποψεις του για τον Σοφοκλη...

Το παθος που ειδα,την προσπαθεια να βοηθησει την ομαδα φετος εγω δεν θα την ξεχασω παντως...
Να'ναι καλα εκει που θα παει και να εχει επιτυχιες...
t0ny3
Ο Τρακης απλα περιμενει την καταλληλη στιγμη γαι την ανακοινωση του Μητσου. Δεν τειθεται κανενα θεμα παραμονης.

Η ανανεωση του Σκοριδιλη με προβληματιζει. Το παιδι ειναι μονο για τις προπονησεις, ουτε στην Α1 δεν μπορει να βοηθησει. Αδυνατο να φανταστω να εχουμε παλι γραμμη ψηλων με Σοφο, Λασμε και Σκορδιλη. Και θελω φετος να ειμαστε υπερπληρεις. Δεν χωρανε δικαιολογιες "μα ξερεις ο Μητσος ηταν τραυματιας ή δεν ειναι σε καλη κατασταση" "μα ο Λασμε δεν μπρει μονος να τραβηξει το κουπι, αφου ο Σοφο δεν μπορει" "μα η ομαδα δεν εχει σκορερ". Εχουμε ολοκληρο καλοκαιρι για να ολοκληρωθει ο σχεδιασμος σωστα με βασικο κορμο απο περισυ.
paodynasty
QUOTE(Dreamerpanos @ Jul 3 2013, 15:30 ) *
Επειδή από ότι έχω καταλάβει(ελπίζω λάθος) ότι ο Σκορδίλης υπολογίζεται σαν 3ο σέντερ τότε ένα 4-5άρι είναι απαραίτητο για αντι-Τσαρτσαρής....


ακριβώς

QUOTE(nirvana @ Jul 3 2013, 16:11 ) *
Ρε παιδιά (του φόρουμ), να ρωτήσω κάτι; (και κάπως ιντιμιτέιντεντ από τους γνώστες εδώ)

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι σε αυτά τα τριπλ τιμ πάνω στο Σοφοκλή γίνονται φάουλ που δεν σφυρίζονται;
Όταν κάνει βήματα δεν τον έχουν ήδη σπρώξει δύο και τρεις φορές;
Επίσης ο Σόφο δεν παίρνει αρκετά φάουλ από τη φροντ λάιν της αντίπαλης ομάδας όταν παίζει;

Θέλω να πω ότι τα 10 λεπτά που παίζει ο Σόφο πολλές φορές «βγαίνουν» με την έννοια ότι αυτό που θέλεις με τον Σόφο στο παιχνίδι (και όπως ήδη χρησιμοποιείται) είναι να κλείσει η αντίπαλη άμυνα, να φθαρεί ή να δώσει ο Σόφο τη μπάλα και να μπουν τα σουτ.

Και εγώ τον είδα όλη την προηγούμενη χρονιά να κάνει λάθη. Αλλά δεν μπορώ να μη σκεφτώ ότι αυτά τα δέκα λεπτά που παίζει μπορεί να ξεθεώσει και δυο τρεις παίχτες στην κούραση και τη φθορά. Νομίζω (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι αυτή η κούραση στο βάθος του αγώνα πάντα θα μετρήσει.

Δεν υποστηρίζω τόσο τον Σόφο όσο αυτή τη δύναμη της φύσης, έναν παίκτη ίσως όχι «ειδικών αποστολών» αλλά «ειδικής αποστολής» (φθορά ψηλών, άνοιγμα για την περιφέρεια) που είναι ένα καλό χαρτί για να το παίζεις ανάλογα την περίσταση.

Μπορεί να μη τα σκέφτομαι σωστά, θα ήθελα μια απάντηση.

Έντιτ: με κάλυψε κάπως ο από πανω φίλος την ώρα που έγραφο το μήνυμα.


Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο, κι αυτό που περιγράφεις δεν του αναγνωρίζεται. Το πρόβλημα, για μένα, είναι ότι αντέχει το πολύ ενά δεκάλεπτο σε ζόρικους αγώνες κι ο Λάσμε δε μπορεί να βγάζει 30 και 35' μόνος του στη θέση, άσε που υπάρχουν και τα φάουλ.

Πέρσυ, όταν στα κρίσιμα τύχαινε και φορτωνόταν ο Γκαμπονέζος νωρίς με φάουλ η λύση λεγόταν Τσαρτσαρής και όχι Σόφο. Γι' αυτό και πρέπει οπωςδήποτε να υπάρχει αντι-Τσαρτσαρής στη 12άδα κι εννοώ παίκτη που μπορεί να παίρνει λεπτά και στο 4 κ στο 5.
t0ny3
Να που θα αναπολησουμε και τον Τσαρτσα, που δεν μπορουσε να πηδηξει εφημεριδα και ηταν για τα ΚΑΠΗ. Θα συμφωνησω οτι παροτι ηρθε ο Φωτσης, θα χρειαστει ενας παικτης τυπου Τσαρτσαρη.
Kanzler
QUOTE(kseplenhs @ Jul 3 2013, 09:44 ) *
Ο καλάθης έπαιρνε 1,5 χαρτί τις 2 τελευταίες του σεζόν.Αν έρθει,νομίζω μένει στην απέξω ο ούκιτς.Και οικονομικά και αγωνιστικά...

Εαν ηταν τοσα τα λεφτα ετησιως για τον Καλαθη ηταν υπερπληρωμενος (η wikipedia αναφερει ομως 2,4 εκατομμυρια Euro για τρια χρονια). Υπερπληρωμενος ηταν ομως φετος και ο Διαμαντιδης (2 εκατομμυρια ετησιως) και απο οτι φαινεται θα ειναι υπερπληρωμενος και τα επομενα τρια χρονια. Ακουστηκε το ποσο 1,5 εκατομμυρια ετησιως για τον Διαμαντιδη. Σε τρια χρονια θα εχει παρει 4,5 εκατομμυρια. Θα ειναι υπερπληρωμενος, περιπου οπως ηταν και ο Παπαλουκας τα τελευταια του χρονια στον Ολυμπιακο. Να μην κανει το ιδιο λαθος ο Παναθηναικος.

QUOTE(A.CAB @ Jul 3 2013, 10:19 ) *
Εγώ θυμάμαι το "γατάκι" να παίζει 44 λεπτά στον τελευταίο τελικό με τον Ολυμπιακό, με το Διαμαντίδη (τον καλύτερο ΔΔ όλων των εποχών εκείνη τη σεζόν) τραυματία και το Νικ να κάνει γιο-γιο όποιον βρισκόταν μπροστά του. Μέχρι και στην παράταση τον θυμάμαι να παίζει για πλάκα σε κανά δυο φάσεις τον Μπουρούση.

Αυτα τα εχουν ξεχασει πολλοι.

QUOTE(doctorjekil @ Jul 3 2013, 11:06 ) *
Ναι,αλλα η Μακαμπι με Παργκο,Τζειμς,Χεντριξ κλπ δεν πηρε τιποτα,εμεις με Βουγιουκα,Καλαθη,Μπατιστ πηραμε ευρωλιγκες...και μην μου πεις οτι παιζαν ετσι λογω Ζοτς,γιατι ο Καλαθης χωρις Ζοτς παιζει καλυτερα,και στην Κουμπαν και στην εθνικη

Σωστα, δεν χρειαζεται τον Obradovic o Καλαθης. Πολλοι μετα απο τα παιχνιδια το 2011 με την Barcelona εγραφαν οτι ο Obradovic εκανε παιχτη τον Καλαθη. Λαθος, ο Obradovic δεν βοηθησε πολυ τον Καλαθη, νομιζω του εκανε περισσοτερο κακο παρα καλο. Στον τομεα της ψυχολογιας δεν ειναι και τοσο καλος ο Obradovic, π. χ. ο Ivkovic σε αυτον τον τομεα ειναι καλυτερος.

QUOTE(Ginobili @ Jul 3 2013, 12:13 ) *
Δεν θέλουμε παίκτη σαν τον Πλάνινιτς...και θέλουμε παίκτη σαν τον Καλάθη??? Ομάδα που έχει τον Ούκιτς...τι να τον κάνει τον Καλάθη? Θα του σπάσουν τα νεύρα του Διαμαντίδη...
Σε όσα λες...το μόνο στο οποίο είναι καλύτερος ο Καλάθης του Πλάνινιτς είναι η ταχύτητα.Είναι αστεία η σύγκριση τους στην οργάνωση και στην προσωπικότητα.Και ούτε κατά διάνοια δεν είναι καλύτερος πασέρ από τον Πλάνινιτς.

Ο Planinic καλυτερος πασερ απο τον Καλαθη? biggrin.gif
Και ορισμενοι εδω μου ειχαν απαντησει οτι εγω γραφω βλακειες οταν ισχυριζομαι οτι ο Διαμαντιδης δεν αξιζει πια τα λεφτα που επερνε τα τελευταια χρονια και οτι δεν ειναι καλη ιδεα να του προσφερουν τριετες συμβολαιο. Μοιρασε ο Planinic ποτε στη ζωη του 14 assists? Ο Καλαθης το εκανε φετος στο Eurocup και αλλες τρεις φορες ειχε 10 η περισσοτερες assists.

QUOTE(Ginobili @ Jul 3 2013, 12:37 ) *
2)Για τον Νικ όχι...δεν τον θεωρώ παίκτη β' διαλογής...τον θεωρώ γ'.....

Αστειο και αυτο. Τοτε τον Διαμαντιδη στην ηλικια του Καλαθη πρεπει να τον θεωρεις και αυτον παιχτη γ διαλογης. Στην ηλικια εως 23 ετων ο Καλαθης ηταν σαφως καλυτερος απο τον Διαμαντιδη στην ιδια ηλικια. Φετος τον Φεβρουαριο ο Καλαθης εγινε 24 ετων. Εως την ηλικια των 24 ετων ο Διαμαντιδης επαιζε στον Ηρακλη και μετα ειχε ερθει στον Παναθηναικο. MVP του Eurocup o Καλαθης και ενας απο τους καλυτερους παιχτες για τον Παναθηναικο στο Final Four 2011.

PanosNer
QUOTE (A.CAB @ Jul 3 2013, 15:59 ) *
Έτσι ακριβώς. Έχω βαρεθεί ν' ακούω ποιός χρειάζεται δίπλα στο Σχορσιανίτη και με ποιόν τρόπο θα είναι χρήσιμος και θα μας λύσει τα χέρια. Μία ο Διαμαντίδης θα τον έκανε μάγκα, μία φέρτε τον Καπόνο γύρω του να σπάει έξω τη μπάλα, μία ένα 4άρι σαν το Φώτση θα τον απελευθερώσει. Καλά κρασιά. Ο τύπος δεν μπορεί πάνω από 10 λεπτά. Δεν πα να του φέρουμε το Στόκτον να του βγάζει ασίστ και το Μπερντ στημένο στις γωνίες, το παιδί δεν μπορεί πλέον. Βήματα, λάθος πάσες, λάθος επιλογές και μετά μούτρα. Άσε που όταν βάζει ένα ωραίο καλάθι και τρελένεται από χαρά στο καπάκι κάνει 2 καραγκιοζιές μαζεμένες. Φτάνει.
Πάντως πιστεύω και φοβάμαι ότι θα αποδεχτεί μείωση και θα μείνει.


Κάθε φορά που έβλεπα να παίρνει καλάθι και φάουλ, φώναζα "Βγάλτον έξω....". Απλά δε μαθαίνει. Μετά από καλάθι και φάουλ ήταν βήματα, λάθος πάσα, επιθετικό φάουλ (οκ του τα σφυρίζουν και χαλαρά) και αλλαγή. Η διάρκεια είναι το πρόβλημα του Σόφο. Στην αρχή της σεζόν πάντα ξεκινάει δυνατά. Μετά το χάνει. Επίσης αν δ μπόρεσε να αποκτήσει ψυχραιμία και μπασκετικό IQ δίπλα στον ΔΔ, ε τότε το καράβι σαλπάρισε.


QUOTE (Giannis_23 @ Jul 3 2013, 16:37 ) *
Δεν καταλαβαινετε κατι...
Εμενα δεν με νοιαζει αν θα μεινει για 2ος,3ος ή 154ος ψηλος...

Εγω ειπα πως μπορει μια ομαδα οπως και εμεις να παρει κατι απο αυτον...
Το ανελυσα μπασκετικα,εφερα παραδειγμα(Μακαμπι)...

Ξαναλεω τον θεωρω ενα τεραστιο κεφαλαιο που ναι ακομα και τωρα(28 ειναι,στην καλυτερη ηλικια) θεωρω πως ειχε να δωσει οπως εδωσε τα μεγιστα και με Μπλατ...αν επαναλαμβανω χρησιμοποιηθει σωστα...

Απλως δεν μου αρεσει να ισοπεδωνουμε ετσι εναν ειδικα ελληνα παιχτη με τετοιο τροπο....
Στο κατω κατω ναι την ιδρωσε φετος την φανελα και προσπαθησε για να παει η ομαδα ψηλα και αυτο απο μονο του με κανει να θελω να τον σεβομαι σαν παιχτη και σαν αθλητη...


Σωστός, αλλά δεν τον ισοπεδώνουν. Δε λένε ότι είναι κακός, απλά ότι το διάχυτο ταλέντο του και τα σωματικά του προσόντα τα εκμεταλλεύτηκε στο 15-20%. Θα μπορούσε να τρέμει η Ευρώπη (και η Αμερική σε ένα βαθμό) με τον παίχτη αυτόν. Tον εαυτό του αδικεί ο άνθρωπος, όταν δε μπορεί να είναι ψύχραιμος. Η συμπεριφορά του πλέον είναι σαφώς καλύτερη από τα παλιά γνωστά.
Σιγά μη κάτσει για 3ος σέντερ με κανα 200000....Μπορεί να βρεί καλύτερα. Για 3ος στο ΠΑΟ είναι βέβαια πολύ καλή επιλογή αλλά πολυτέλεια.
Lazeras
Λοιπόν για να τελειώνουμε γιατί βαρέθηκα.Ο Καλάθης είναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ.Για εσάς που τον κρίνεται σας λέω ευθαρσώς ότι το μπάσκετ έχει αλλάξει και δεν είναι μόνο πόντοι και σκορ.Είναι άπειρα πράγματα πλέον.Και για να τελειώνουμε.Ο RG για να τον θέλει κάτι παραπάνω ξέρει από όλους.Όσο για το αν αξίζει ο 3D 1,5 μύρριο το χρόνο ,συγγνώμη ρε μάγκες εσείς τον πληρώνετε?Βρείτε μου καλύτερο και φτηνότερο και τότε τα λέμε.
Ginobili
QUOTE(Kanzler @ Jul 3 2013, 16:42 ) *
Ο Planinic καλυτερος πασερ απο τον Καλαθη? biggrin.gif
Και ορισμενοι εδω μου ειχαν απαντησει οτι εγω γραφω βλακειες οταν ισχυριζομαι οτι ο Διαμαντιδης δεν αξιζει πια τα λεφτα που επερνε τα τελευταια χρονια και οτι δεν ειναι καλη ιδεα να του προσφερουν τριετες συμβολαιο.

Ε...ναι..τι περίμενες να σου πουν με αυτό?

QUOTE(Kanzler @ Jul 3 2013, 16:42 ) *
Μοιρασε ο Planinic ποτε στη ζωη του 14 assists? Ο Καλαθης το εκανε φετος στο Eurocup και αλλες τρεις φορες ειχε 10 η περισσοτερες assists.

Να σου πω τι έχει κάνει στην καριέρα του και ο Μάριτς από νούμερα??? Ο Καλάθης είναι πολύ μικρός παίκτης σαν προσωπικότητα και ειδικό βάρος.Στα 23 του πήγε να πάιξει στις στέπες και στο Γιούροκαπ...για τα εκατ των ρώσων...δεν συμβιβάστηκε καν με τα λιγότερα που του έδιναν ομάδες Ευρωλίγκα(αλλά περισσότερα που έδινε ο ΠΑΟ)

Κατά τα άλλα...θέλει και ΝΒΑ τρομάρα του...
giannis_mg
Ελα ντε ρε παιδες..
Αν ο Καλαθης ειναι η καψουρα του προεδρου και του RG και θελει να σκασει και 2 και 3 και 53μυρια για να τον φερει εμας τι μας νοιαζει ποσο θα κοστιζει και αν ειναι πολλα ή λιγα??
Εμεις θα τα δωσουμε??...ή εμεις θα κανουμε κουμαντο στην τσεπη του Δημητρη??
Εμενα τουλαχιστον δεν θα με χαλαγε καθολου να τον δω στην θεση του Ροκο αν τελικα γυρισει στο Ο.Α.Κ.Α...

Παιχταρας,σε καταπληκτικη ηλικια με εμπειρια απ'την ομαδα ετσι δεν θα χρειαστει και μεγαλο χρονο προσαρμογης οποτε με το καλο να ερθει..

Και παλι ειναι Ελληνας,οποτε αυτο απο μονο του εμενα μου αρκει...
Προτιμω Ελληνα παιχταρα παρα Κροατη παιχταρα...
kostas b
Από Hoopfellas...

Υ.Γ: Zοτς στη Φενέρ, Ιτούδης στη Μπάνβιτ.. Έχουμε πραγματάκια να πούμε για τις δύο ομάδες που θα χτίσουν.. Ήδη η αγορά «την έχει ακούσει» με την ανάληψη του τιμονιού των Τούρκων από τον Ομπράντοβιτς, με τη Φενέρ να γίνεται πολύ δελεαστική σε..παντρεμένους άνθρωπους που μέχρι εχθές την κοίταζαν παντελώς αδιάφορα. Ο Ζότς έχει κάνει προεργασία, δεν πήγε έτσι εκεί. Πολύ ενδιαφέρον το να δούμε το όλο πρότζεκτ..

παντρεμένος πρώην παίκτης Ζοτς με Χ γράμματα........
Ginobili
QUOTE(Kanzler @ Jul 3 2013, 16:42 ) *
Αστειο και αυτο. Τοτε τον Διαμαντιδη στην ηλικια του Καλαθη πρεπει να τον θεωρεις και αυτον παιχτη γ διαλογης. Στην ηλικια εως 23 ετων ο Καλαθης ηταν σαφως καλυτερος απο τον Διαμαντιδη στην ιδια ηλικια. Φετος τον Φεβρουαριο ο Καλαθης εγινε 24 ετων. Εως την ηλικια των 24 ετων ο Διαμαντιδης επαιζε στον Ηρακλη και μετα ειχε ερθει στον Παναθηναικο. MVP του Eurocup o Καλαθης και ενας απο τους καλυτερους παιχτες για τον Παναθηναικο στο Final Four 2011.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...δεν στέκει μπασκετικά το επιχείρημα σου.Τον είδαμε 3 χρόνια τον Καλάθη στον ΠΑΟ.Το τι ήταν ο Διαμαντίδης μέχρι τα 24...δεν μου λέει τίποτα.Και ο Σπανούλης στα ξεκινήματα του στο Μαρούσι σαν αξία παίκτης...δεν ήταν άξιος να δέσει τα κορδόνια του Ταπούτου εκείνη την εποχή.. so what???

Με 1.4 εκ που έπαιρνε την 3η του χρονιά στον ΠΑΟ ο Καλάθης...δεν θα έπρεπε να έχει τα μούτρα να μας κοιτάξει...

QUOTE(Giannis_23 @ Jul 3 2013, 16:59 ) *
Προτιμω Ελληνα παιχταρα παρα Κροατη παιχταρα...

Ο Ούκιτς κορόιδευε στην 1η φάση...και στην Ελλάδα...και όταν είχες κρίσιμο παιχνίδι στην Ευρώπη,Κύπελλο και τελικούς σε έπαιρνε από το χέρι και έδειχνε την κλάση του.Αυτό είναι παικταράς.
Το να σε κάνουν φοράδα ο Σλούκας και ο Μάντζαρης...να κρύβεσαι στα κρίσιμα παιχνίδια ...να σε αφήνουν επιδεικτικά ελεύθερο την τρίτη χρονιά και να τα σπας......δεν έιναι παικταράς...
giannis_mg
QUOTE(Ginobili @ Jul 3 2013, 19:04 ) *
Ο Ούκιτς κορόιδευε στην 1η φάση...και στην Ελλάδα...και όταν είχες κρίσιμο παιχνίδι στην Ευρώπη,Κύπελλο και τελικούς σε έπαιρνε από το χέρι και έδειχνε την κλάση του.Αυτό είναι παικταράς.
Το να σε κάνουν φοράδα ο Σλούκας και ο Μάντζαρης...να κρύβεσαι στα κρίσιμα παιχνίδια ...να σε αφήνουν επιδεικτικά ελεύθερο την τρίτη χρονιά και να τα σπας......δεν έιναι παικταράς...

Κοιτα αν θυμαμαι καλα,επαναλαμβανω αν θυμαμαι(αν κανω λαθος,sorry) στα παιχνιδια με την Μπαρτσα και γενικα εκεινη την περιοδο τα ειχες βαλει με τον Σατο(που κατι ειχες πει οτι δεν ειναι παιχτης ουτε για την Α2) και με τον Νικ,τους εκραζες δηλαδη χωρις σταματημο...

Και δεν στο λεω να σε υποτιμησω αλλα γιατι οτι και να σου πω εγω ή οι αλλοι δεν προκειται να αλλαξεις γνωμη...

Εγω δεν θυμαμαι να τον εκαναν ''φοραδα'' ο Σλουκας με τον Μαντζαρη ποτε και για κανενα λογο...
Αντιθετως θυμαμαι στο τελευταιο ματς των τελικων που τραυματιστηκε ο αρχηγος να κανει αυτος ''φοραδα'' οπως λες και τον Σλουκα και τον Μαντζαρη και ολη την περιφερειακη τους γραμμη και μαζι με τον Φωτση να μας παιρνουν στην πλατη τους,οποτε δεν κρυφτηκε,το αντιθετο...και σε γενικες γραμμες τον θεωρω κλασεις ανωτερο και απ'τους 2...

Το οτι επαιρνε 1.4εκ τι παει να πει??
Αυτος φταιει που οι Γιαννακοπουλοι τον υπερκοστολογησαν??
Τι να ελεγε??τι ειναι αυτα που λετε αξιζω 500.000??
Και στο λεω εντελως φιλικα...
ptstein
QUOTE (Kanzler @ Jul 3 2013, 18:42 ) *
Εαν ηταν τοσα τα λεφτα ετησιως για τον Καλαθη ηταν υπερπληρωμενος (η wikipedia αναφερει ομως 2,4 εκατομμυρια Euro για τρια χρονια). Υπερπληρωμενος ηταν ομως φετος και ο Διαμαντιδης (2 εκατομμυρια ετησιως) και απο οτι φαινεται θα ειναι υπερπληρωμενος και τα επομενα τρια χρονια. Ακουστηκε το ποσο 1,5 εκατομμυρια ετησιως για τον Διαμαντιδη. Σε τρια χρονια θα εχει παρει 4,5 εκατομμυρια. Θα ειναι υπερπληρωμενος, περιπου οπως ηταν και ο Παπαλουκας τα τελευταια του χρονια στον Ολυμπιακο. Να μην κανει το ιδιο λαθος ο Παναθηναικος.


Αυτα τα εχουν ξεχασει πολλοι.


Σωστα, δεν χρειαζεται τον Obradovic o Καλαθης. Πολλοι μετα απο τα παιχνιδια το 2011 με την Barcelona εγραφαν οτι ο Obradovic εκανε παιχτη τον Καλαθη. Λαθος, ο Obradovic δεν βοηθησε πολυ τον Καλαθη, νομιζω του εκανε περισσοτερο κακο παρα καλο. Στον τομεα της ψυχολογιας δεν ειναι και τοσο καλος ο Obradovic, π. χ. ο Ivkovic σε αυτον τον τομεα ειναι καλυτερος.


Ο Planinic καλυτερος πασερ απο τον Καλαθη? biggrin.gif
Και ορισμενοι εδω μου ειχαν απαντησει οτι εγω γραφω βλακειες οταν ισχυριζομαι οτι ο Διαμαντιδης δεν αξιζει πια τα λεφτα που επερνε τα τελευταια χρονια και οτι δεν ειναι καλη ιδεα να του προσφερουν τριετες συμβολαιο. Μοιρασε ο Planinic ποτε στη ζωη του 14 assists? Ο Καλαθης το εκανε φετος στο Eurocup και αλλες τρεις φορες ειχε 10 η περισσοτερες assists.


Αστειο και αυτο. Τοτε τον Διαμαντιδη στην ηλικια του Καλαθη πρεπει να τον θεωρεις και αυτον παιχτη γ διαλογης. Στην ηλικια εως 23 ετων ο Καλαθης ηταν σαφως καλυτερος απο τον Διαμαντιδη στην ιδια ηλικια. Φετος τον Φεβρουαριο ο Καλαθης εγινε 24 ετων. Εως την ηλικια των 24 ετων ο Διαμαντιδης επαιζε στον Ηρακλη και μετα ειχε ερθει στον Παναθηναικο. MVP του Eurocup o Καλαθης και ενας απο τους καλυτερους παιχτες για τον Παναθηναικο στο Final Four 2011.


1)Εκτος απο συμπαθητικος πασερ τι αλλο μπορει να κανει ο Καλαθης καλα μεσα στο γηπεδο?Να πουμε οτι ειναι ενας παικτης που μπορει να αλλαζει ευκολα το ρυθμο ενος αγωνα...αντε να του το πιστωσουμε και αυτο.Γρηγορος,δυνατος αλλα σε καμια περιπτωση παικτης με ιδιαιτερο επιθετικο ή αμυντικο ταλεντο...υπερτιμημενος κατα την αποψη μου.Τα νουμερα του ειδικα στο μακρινο σουτ ειναι λιγο τραγικα...ελα παραδεξου το
2)Ο ΔΔ στα 24 ηταν ηδη βασικος στην Εθνικη,και επαιξε απ τη πρωτη στιγμη βασικος και στον ΠΑΟ.
3)Απο ποτε η wikipedia αποτελει αξιοπιστη πηγη?
4)Γιατι δεν ξεκολλας με το ΔΔ?Κατσε να δουμε...μπορει να τον παρει ο Ζοτς στη Φενερ με 3μ το χρονο...θα πιασει κοροιδα και τους Τουρκους... tongue.gif

EXASFAIROS
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...i&Itemid=80

PROLAVAINOYME???
oso gia tous agglikous xaraktires,adelfia grafw apo australia,computer den gnwrizw polla kai mu rithmisane mono agglikous xaraktires. xila sorry ,den gnwrizw dip pws tha to epanaferw sta ellinika...me alt kai ...den vgainei tipota sad.gif
giannis_mg
Eδω λεει οτι θα κινηθουμε για Μποχωριδη...
Σαν κινηση μου αρεσει,θα πρεπει να κανουμε ενα παιδομαζωμα και απο εκει και περα καποιοι θα βγουν μπροστα τα επομενα χρονια,αυτο το παιδι εχει ταλεντο και θεωρω οτι θα πρεπει να τον αφησουμε για ακομα μια χρονια στον Αρη(εφοσον τον αποκτησουμε)για να ψηθει καθως θα παρει παρα πολυ χρονο συμμετοχης φετος...

Αλλιως μολις βρηκαμε το 5ο γκαρντ cool.gif

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...i-gia-mpohoridi
kostas b
QUOTE (EXASFAIROS @ Jul 3 2013, 19:13 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...i&Itemid=80

PROLAVAINOYME???
oso gia tous agglikous xaraktires,adelfia grafw apo australia,computer den gnwrizw polla kai mu rithmisane mono agglikous xaraktires. xila sorry ,den gnwrizw dip pws tha to epanaferw sta ellinika...me alt kai ...den vgainei tipota sad.gif


τι συμβόλαιο είχε αυτός ξέρουμε?


Υ.Γ.: με alt + shift γίνεται η αλλαγή...τώρα αν δεν έχει ελληνικά καθόλου...

(για windows 7 τουλάχιστον) στη γραμμή εργασιών (εκεί που είναι το κουμπί start), υπάρχει εικονιδιάκι που γράφει EN..
δεξι κλικ πάνω του....μετά πας ρυθμίσεις (settings)
εκεί που λέει εγκατεστημένες γλώσσες (ή εγκατεστημένες υπηρεσίες) πατάς προσθήκη και επιλέγεις να προσθέσεις τα ελληνικά
μετά apply, μετά ok και θα είσαι εντάξει να αλλάξεις σε ελληνικά με alt+shift..
doctorjekil
Ένας μέσα - ένας έξω μοιάζουν οι κινήσεις του Παναθηναϊκού, που έφερε τον βετεράνο Φώτση αντί του βετεράνου Τσαρτσαρή και ετοιμάζεται να αλλάξει πρόσωπα στη θέση "1" και "3", ψάχνοντας καλύτερους παίκτες από τον Ούκιτς και τον Μασιούλις. Όπως δηλαδή τον Νικ Καλάθη. Ο διεθνής γκαρντ έκανε εξαιρετική χρονιά πέρσι με την Λοκομοτίβ Κουμπάν κατακτώντας μάλιστα το Eurocup. Πρόκειται για έναν παίκτη κλάσης, έναν από τους καλύτερους Ευρωπαίους πλέι-μέικερ, παρά τη δεδομένη αστάθεια του στο περιφερειακό σουτ. Απόδειξη οι 6.6 ασίστ που μοίραζε τη φετινή χρονιά στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η σύγκριση καταλήγει συντριπτικά υπέρ του Καλάθη που α) είναι μικρότερος β) είναι Έλληνας γ) είναι καλύτερος αμυντικός στη μπάλα δ) και είναι αληθινός δημιουργός. Όσο για το σουτ; Ο ένας είχε 0.8 στα 3 σε κάθε παιχνίδι (14/51 σε 17 ματς) και ο άλλος 0.9 στα 3 σε κάθε παιχνίδι (26/85) σε 28
.


Αποσπασμα απο το sport24 και οσα γραφει ο Στεφανος Τριανταφυλλος για τις μεταγραφες,για οσους εχουν ακομα διαφωνιες για το αν ειναι καλος παιχτης ο Καλαθης
tReason
QUOTE (doctorjekil @ Jul 3 2013, 19:49 ) *
Ένας μέσα - ένας έξω μοιάζουν οι κινήσεις του Παναθηναϊκού, που έφερε τον βετεράνο Φώτση αντί του βετεράνου Τσαρτσαρή και ετοιμάζεται να αλλάξει πρόσωπα στη θέση "1" και "3", ψάχνοντας καλύτερους παίκτες από τον Ούκιτς και τον Μασιούλις. Όπως δηλαδή τον Νικ Καλάθη. Ο διεθνής γκαρντ έκανε εξαιρετική χρονιά πέρσι με την Λοκομοτίβ Κουμπάν κατακτώντας μάλιστα το Eurocup. Πρόκειται για έναν παίκτη κλάσης, έναν από τους καλύτερους Ευρωπαίους πλέι-μέικερ, παρά τη δεδομένη αστάθεια του στο περιφερειακό σουτ. Απόδειξη οι 6.6 ασίστ που μοίραζε τη φετινή χρονιά στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η σύγκριση καταλήγει συντριπτικά υπέρ του Καλάθη που α) είναι μικρότερος β) είναι Έλληνας γ) είναι καλύτερος αμυντικός στη μπάλα δ) και είναι αληθινός δημιουργός. Όσο για το σουτ; Ο ένας είχε 0.8 στα 3 σε κάθε παιχνίδι (14/51 σε 17 ματς) και ο άλλος 0.9 στα 3 σε κάθε παιχνίδι (26/85) σε 28
.


Αποσπασμα απο το sport24 και οσα γραφει ο Στεφανος Τριανταφυλλος για τις μεταγραφες,για οσους εχουν ακομα διαφωνιες για το αν ειναι καλος παιχτης ο Καλαθης


Καλα αφου το πε ο στεφανος τριανταφυλος... ο τυπος ειναι ασχετος τον εχω διαβασει στο παρελθον

Το γ) απο πόυ προκυπτει επειδη το πιστευει ο ΣΤ ο ουκιτς να τον πληροφορησω ηταν πολυς καλος αμυντικος πριν ερθει στον παο καλυτερος του καλαθη
Για το Το δ) απο ποτε ο αριθμος των ασσιστ ειναι ενδεικτικο της δημιουργικης ικανοτητας ενος παικτη.
Ο Σαδα ,ο μαντζαρης,ο ομαρ κουκ ο ζησης εχεουν περισσοτερες ασσιστ απο τον ναβαρο.ειναι καλυτεροι δημιουργοι ειναι καλυτεροι παικτες;
Για το σουτ οντως στατιστικα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη.Ο ουκιτς φετος σουταρε σε ολες τις διοργανωσεις απο το 3π 34%
ο καλαθης 32%.Στις βολες ο ουκιτς εχει 65% ο καλαθης 58%!.Και οι 2 ειναι κακοι σουτερ για το επιπεδο της ευρωλιγκας αν και ο ροκο ειναι λιγο καλυτερος.Και βεβαια ο ουκιτς ειναι πολυ γρηγοροτερος σουτερ(και σουταρει απο ψηλοτερα) απο τον καλαθη πραγμα που φαινεται ιδιαιτερα στα μεγαλα παιχνιδια.Το οτι ο ΣΤ δεν βλεπει διαφορα στο σουτ μεταξυ των 2 παικτων δειχνουν αυτο που εγραψα οτι ειναι ασχετος ο ουκιτς σαφως ειναι ο καλυτερος σουτερ.

Στα μικρα παιχνιδια ενδεχομενως ο καλαθης να ειναι καλυτερος στα μεγαλα δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα και βεβαια ο ουκιτς ειναι φτηνοτερος αν και κανεις απο τους 2 δεν ειναι παικταρας μπορεις να βρεις καλυτερο με τα λεφτα που κανουν ή εκει κοντα τελοςπαντων.
doctorjekil
QUOTE(tReason @ Jul 3 2013, 20:26 ) *
Καλα αφου το πε ο στεφανος τριανταφυλος... ο τυπος ειναι ασχετος τον εχω διαβασει στο παρελθον

Το γ) απο πόυ προκυπτει επειδη το πιστευει ο ΣΤ ο ουκιτς να τον πληροφορησω ηταν πολυς καλος αμυντικος πριν ερθει στον παο καλυτερος του καλαθη
Για το Το δ) απο ποτε ο αριθμος των ασσιστ ειναι ενδεικτικο της δημιουργικης ικανοτητας ενος παικτη.
Ο Σαδα ,ο μαντζαρης,ο ομαρ κουκ ο ζησης εχεουν περισσοτερες ασσιστ απο τον ναβαρο.ειναι καλυτεροι δημιουργοι ειναι καλυτεροι παικτες;
Για το σουτ οντως στατιστικα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη.Ο ουκιτς φετος σουταρε σε ολες τις διοργανωσεις απο το 3π 34%
ο καλαθης 32%.Στις βολες ο ουκιτς εχει 65% ο καλαθης 58%!.Και οι 2 ειναι κακοι σουτερ για το επιπεδο της ευρωλιγκας αν και ο ροκο ειναι λιγο καλυτερος.Και βεβαια ο ουκιτς ειναι πολυ γρηγοροτερος σουτερ(και σουταρει απο ψηλοτερα) απο τον καλαθη πραγμα που φαινεται ιδιαιτερα στα μεγαλα παιχνιδια.Το οτι ο ΣΤ δεν βλεπει διαφορα στο σουτ μεταξυ των 2 παικτων δειχνουν αυτο που εγραψα οτι ειναι ασχετος ο ουκιτς σαφως ειναι ο καλυτερος σουτερ.

Στα μικρα παιχνιδια ενδεχομενως ο καλαθης να ειναι καλυτερος στα μεγαλα δεν νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα και βεβαια ο ουκιτς ειναι φτηνοτερος αν και κανεις απο τους 2 δεν ειναι παικταρας μπορεις να βρεις καλυτερο με τα λεφτα που κανουν ή εκει κοντα τελοςπαντων.

Ο Σαδα,ο Μαντζαρης,ο Κουκ και ο Ζησης δεν ειναι καλυτεροι παιχτες απο τον Ναβαρο αλλα ειναι καλυτεροι δημιουργοι,ο Ναβαρο ειναι εκτελεστης,περισσοτερο εκτελει παρα δημιουργει...και ναι ο αριθμος των ασιστ ειναι ενδεικτικο της δημιουργιας,επισης ο Καλαθης ειναι πολυ καλυτερος αμυντικος,ο Ουκιτς στις προηγουμενες ομαδες του δεν επαιζε αμυνα,γιατι πολυ απλα οι ομαδες του δεν επαιζαν αμυνα

ΥΓ Ο Στεφανος Τριανταφυλλος εκτος απο δημοσιογραφος ειναι και προπονητης μπασκετ
lakersdynasty
Το ζήτημα δεν είναι μόνο η ευστοχία είναι και η αντίδραση της άμυνας που προκαλεί ο κάθε πάικτης. Ο Ginobili αναφέρθηκε ήδη σε αυτή.

Το να φοβάται ο αντίπαλος ότι ο χειριστής στα PnR μπορεί να σουτάρει σημαίνει ότι θα αφήσει ελεύθερη κάποια άλλη επιλογή προσπαθώντας να είναι σε θέση να δυσκολέψει το σουτ. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερνε σε πολλά παιχνίδια να βάζει τους ψηλούς του στο παιχνίδι αφού υπήρχαν χώροι για να γίνουν καλές πάσες που οδηγούν σε φάουλ ή/και καλάθια.

Ο Καλάθης είναι καλός δημιουργός, καλός ριμπάονντερ για το μέγεθος του αλλά η επιλογή του όχι απλά να μην ευστοχεί αλλά το να μην έχει υψηλό ποσοστό προσπαθειών απο το τρίποντο θα δυσκολέψει πάρα πολύ και το παιχνίδι μας μέσα στη ρακέτα επιθετικά.

Αυτό ακριβώς έγινε και απέναντι στον ΟΣΦΠ 1 χρόνο πριν και μας στοίχισε σε μεγάλο βαθμό. Ο Καλάθης θα ήταν καλή λύση μόνο εαν παίζαμε με κανονισμούς ΝΒΑ.

έντιτ:

Θέλουμε πάικτες που να έχουν καλό σουτ είτε στον άσσο είτε πλάγια. Μόνο έτσι εκμεταλευεσαι πλήρως τις επιλογές που σου δίνει το παιχνίδι που παίζουμε επιθετικά.
priest
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 3 2013, 20:44 ) *
Το ζήτημα δεν είναι μόνο η ευστοχία είναι και η αντίδραση της άμυνας που προκαλεί ο κάθε πάικτης. Ο Ginobili αναφέρθηκε ήδη σε αυτή.

Το να φοβάται ο αντίπαλος ότι ο χειριστής στα PnR μπορεί να σουτάρει σημαίνει ότι θα αφήσει ελεύθερη κάποια άλλη επιλογή προσπαθώντας να είναι σε θέση να δυσκολέψει το σουτ. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερνε σε πολλά παιχνίδια να βάζει τους ψηλούς του στο παιχνίδι αφού υπήρχαν χώροι για να γίνουν καλές πάσες που οδηγούν σε φάουλ ή/και καλάθια.

Ο Καλάθης είναι καλός δημιουργός, καλός ριμπάονντερ για το μέγεθος του αλλά η επιλογή του όχι απλά να μην ευστοχεί αλλά το να μην έχει υψηλό ποσοστό προσπαθειών απο το τρίποντο θα δυσκολέψει πάρα πολύ και το παιχνίδι μας μέσα στη ρακέτα επιθετικά.

Αυτό ακριβώς έγινε και απέναντι στον ΟΣΦΠ 1 χρόνο πριν και μας στοίχισε σε μεγάλο βαθμό. Ο Καλάθης θα ήταν καλή λύση μόνο εαν παίζαμε με κανονισμούς ΝΒΑ.

πραγματικα δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει αυτη η συζητηση!

ειναι δυνατον να δωσουμε 1,4εκ ευρω στον καλαθη ενω ο ουκιτς παιρνει 800χιλ?

ως δημιουργος ειναι καλυτερος αλλα ο ουκιτς επιθετικα ειναι μακραν καλυτερος.ο λογος που δεν φανηκε οσο στις προηγουμενες ομαδες του ειναι γιατι τον αναγκασε ο αρτζυ να παιξει πιο ομαδικα!

επισης ο καλαθης δεν εχει βελτιωσει ουτε ενα τομεα του παιχνιδιου του και μιλαμε για τον ιδιο παικτη που περυσι ηταν τραγικος.αλλα ναι φυσικα εκανε εξαιρετικα παιχνιδια με την μπαρτσα...πριν 2 χρονια!

με 1,4 εκ ευρω ο davis ερχεται χαλαρα σε εμας και με τον λασμε φτιαχνουν ενα εκπληκτικο διδυμο σεντερ.αν δε παρουμε και ενα κοινοτικο 4-5αρι στην θεση του τσαρτσα τοτε θα ειμαστε μια χαρα στις θεσεις των ψηλων!!!

και στον ασσο μπορουμε να παρουμε καποιον πιτσιρικα ελληνα ή ακομα και τον ζηση!
gmalamos
Προσωπικη μου αποψη παντα αν ο καλαθης δεν βρει συμβολαιο με τους μαβερικς που το βρισκω χλωμο δεν υπαρχει περιπτωση να σφυριξει αδιαφορα γι αυτον ο ζοτς..
doctorjekil
QUOTE(priest @ Jul 3 2013, 20:58 ) *
πραγματικα δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει αυτη η συζητηση!

ειναι δυνατον να δωσουμε 1,4εκ ευρω στον καλαθη ενω ο ουκιτς παιρνει 800χιλ?

ως δημιουργος ειναι καλυτερος αλλα ο ουκιτς επιθετικα ειναι μακραν καλυτερος.ο λογος που δεν φανηκε οσο στις προηγουμενες ομαδες του ειναι γιατι τον αναγκασε ο αρτζυ να παιξει πιο ομαδικα!

επισης ο καλαθης δεν εχει βελτιωσει ουτε ενα τομεα του παιχνιδιου του και μιλαμε για τον ιδιο παικτη που περυσι ηταν τραγικος.αλλα ναι φυσικα εκανε εξαιρετικα παιχνιδια με την μπαρτσα...πριν 2 χρονια!

με 1,4 εκ ευρω ο davis ερχεται χαλαρα σε εμας και με τον λασμε φτιαχνουν ενα εκπληκτικο διδυμο σεντερ.αν δε παρουμε και ενα κοινοτικο 4-5αρι στην θεση του τσαρτσα τοτε θα ειμαστε μια χαρα στις θεσεις των ψηλων!!!

και στον ασσο μπορουμε να παρουμε καποιον πιτσιρικα ελληνα ή ακομα και τον ζηση!

Τον ειδες καθολου φετος με την Κουμπαν?σε ρωταω γιατι αν τον ειδες θα παρατηρησες οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ...και κυριως βελτιωθηκε στο να παιρνει αποφασεις,που ειναι το πιο σημαντικο για εναν πλει μεικερ...δεν διαφωνω οτι ειναι πολλα τα 1,4 αλλα δεν θα τα δωσω απ την τσεπη μου,και αν ειναι διατεθιμενος να τα δωσει ο τρακης τον θελω πισω γιατι ειναι οτι καλυτερο μπορουμε να παρουμε στον ασσο αυτη την στιγμη
AKRG
QUOTE (gmalamos @ Jul 3 2013, 21:15 ) *
Προσωπικη μου αποψη παντα αν ο καλαθης δεν βρει συμβολαιο με τους μαβερικς που το βρισκω χλωμο δεν υπαρχει περιπτωση να σφυριξει αδιαφορα γι αυτον ο ζοτς..


Και γω αυτό πιστεύω και νομίζω και ΔΓ το ξέρει αλλα είναι μέρος του παιχνιδιού του, όπως με τον Φωτση στην μέση της σαιζόν ..
lakersdynasty
Προσωπικά δεν αναφέρομαι καν στο οικονομικό.

Αγωνιστικά καθαρά θα ήθελα γκαρντ που να έχουν όλοι καλό σουτ.

Και όταν λέω καλό σουτ εννοώ ότι και εαν ο αντίπαλος ρισκάρει πάνω τους να μπορούν ενδεχομένως να τον σκοτώσουν με το μακρινό σουτ και ας μην είναι αυτοί που θα ψάξουμε μέσα απο το σύστημα να τους βγάλουμε το σουτ.

Η επιπλέον εμπειρία του Καλάθη είναι κάτι θετικό όπως και η όποια βελτίωση στις επιλογές του. Να αναφέρουμε όμως και το επίπεδο στο οποίο τα πέτυχε.



doctorjekil
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 3 2013, 21:55 ) *
Η επιπλέον εμπειρία του Καλάθη είναι κάτι θετικό όπως και η όποια βελτίωση στις επιλογές του. Να αναφέρουμε όμως και το επίπεδο στο οποίο τα πέτυχε.

Το επιπεδο της φετινης Κουμπαν ηταν πολυ υψηλο,η ομαδα πηρε το γιουροκαπ και εφτασε στον τελικο της βαλτικης λιγκας διαλυοντας στον ημτελικο την ζαλγκιρις με 1-3 και με τρεις νικες με 20+ ποντους διαφορα...αν επαιζε στην ευρωλιγκα πιστευω οτι θα εφτανε στους 8...και ολα αυτα με εναν Καλαθη να κανει απιστευτα πραγματα και να μην ειναι τοσο διστακτικος στο σουτ οσο τον θυμοσασταν στο Παναθηναικο
priest
τον ειδα μονο σε καποια ματς του eurocup και η μονη διαφορα per 40min ειναι οτι αυξηθηκαν κατα μια μοναδα οι ασσιστ του.τωρα αυτην την βελτιωση στον δημιουργικο τομεα μεσα στον αγωνα δεν την παρατηρησα αλλα ισως εισαι πιο παρατηρητικος απο μενα!

σιγουρα αν ο γιαννακοπουλος εχει την διαθεση να ξοδεψει τοσα χρηματα στον καλαθη χωρις να συνεπαγεται αυστηροτερη οικονομικη πολιτικη στην θεση 5 εχει καλως.

Lazeras
QUOTE(tReason @ Jul 3 2013, 20:26 ) *
Καλα αφου το πε ο στεφανος τριανταφυλος... ο τυπος ειναι ασχετος τον εχω διαβασει στο παρελθον


Ρε αυτά που γράφετε τα διαβάζετε?Έχετε γνώσεις για το άθλημα?Εκτός από Παναθηναικό εννοώ.Ο Τριαντάφυλλος φίλε μου σε 2 συνεχόμενες χρονιές έχει ανεβάσει την ομάδα του (ως προπονητής παρακαλώ) 2 κατηγορίες.Ρε έλεος.Βγάλατε τον Καλάθη άμπαλο,τον Σάτο παίχτη της Α2 και τον Διαμαντίδη καλό αλλά όχι για τόσα λεφτά.Έλεος.Έχω κάτι ψηλά στην τράπεζα.Μπα και θέλετε κανένα Durant?
t0ny3
http://www.leoforos.gr/article/57168/o-pan...rizei-gia-sopho

Τιποτα το καινουργιο, την Παρασκευη τα μεγαλα νεα για τον Σοφο.

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...hs.2318664.html

Και εδω παλι, αναφερει απλα το το φλερτ του Παο, αλλα και τα δεδομενα της υποθεσης.

Για να δουμε, ας ανακοινωθει ο Μητσος και βλεπουμε. Φαινεται ομως πως δε θα βιαστουμε, αφου εχουμε και μια μικρη ανεση χρονου.
doctorjekil
QUOTE(priest @ Jul 3 2013, 22:09 ) *
τον ειδα μονο σε καποια ματς του eurocup και η μονη διαφορα per 40min ειναι οτι αυξηθηκαν κατα μια μοναδα οι ασσιστ του.τωρα αυτην την βελτιωση στον δημιουργικο τομεα μεσα στον αγωνα δεν την παρατηρησα αλλα ισως εισαι πιο παρατηρητικος απο μενα!

σιγουρα αν ο γιαννακοπουλος εχει την διαθεση να ξοδεψει τοσα χρηματα στον καλαθη χωρις να συνεπαγεται αυστηροτερη οικονομικη πολιτικη στην θεση 5 εχει καλως.

Δεν ξερω σε ποια παιχνιδια τον ειδες,αλλα φετος τον ειδα σε καμια 20αρια ματς στο γιουροκαπ και στην βαλτικη λιγκα και εντυπωσιαστηκα με την βελτιωση του

QUOTE(Lazeras @ Jul 3 2013, 22:10 ) *

Ρε αυτά που γράφετε τα διαβάζετε?Έχετε γνώσεις για το άθλημα?Εκτός από Παναθηναικό εννοώ.Ο Τριαντάφυλλος φίλε μου σε 2 συνεχόμενες χρονιές έχει ανεβάσει την ομάδα του (ως προπονητής παρακαλώ) 2 κατηγορίες.Ρε έλεος.Βγάλατε τον Καλάθη άμπαλο,τον Σάτο παίχτη της Α2 και τον Διαμαντίδη καλό αλλά όχι για τόσα λεφτά.Έλεος.Έχω κάτι ψηλά στην τράπεζα.Μπα και θέλετε κανένα Durant?

Πες τα...μαλλον καποιοι εδω μεσα ξερουν καλυτερα απο τους προπονητες
priest
QUOTE(Lazeras @ Jul 3 2013, 22:10 ) *

Ρε αυτά που γράφετε τα διαβάζετε?Έχετε γνώσεις για το άθλημα?Εκτός από Παναθηναικό εννοώ.Ο Τριαντάφυλλος φίλε μου σε 2 συνεχόμενες χρονιές έχει ανεβάσει την ομάδα του (ως προπονητής παρακαλώ) 2 κατηγορίες.Ρε έλεος.Βγάλατε τον Καλάθη άμπαλο,τον Σάτο παίχτη της Α2 και τον Διαμαντίδη καλό αλλά όχι για τόσα λεφτά.Έλεος.Έχω κάτι ψηλά στην τράπεζα.Μπα και θέλετε κανένα Durant?

αν δεν σου αρεσουν οι αποψεις μας,μην τις διαβαζεις.οπως ολοι σεβομαστε τις αποψεις που δεν μας αρεσουν καλο θα ηταν να μαθεις να σεβεσαι και τις δικες μας!

απλο ειναι..
nikolas_asteri
offtopic: Ποιές ομάδες ανέβασε ο Τριαντάφυλλος;
Nik Tepits
Δεν θυμαμαι ποσες φορες φετος επιασα τον εαυτο μου να βριζει τον Ουκιτς για τον τροπο παιχνδιου του, που το λιγοτερο ειναι εκνευριστικος. Σε κρισιμα ματς ομως, εδειξε οτι εχει κοτσια και οτι τον φτιαχνουν μεγαλα ματς.

Ο Καλαθης μαγκες ειναι μεγαλος παιχτης και θα γινει ακομα καλυτερος. Και ειναι και Ελληνας. Μεταξυ των δυο ψηφιζω χωρις κανεναν ενδοιασμο Νικ. Μικροτερος σε ηλικια, απροβλεπτος, φοβερη πασα, αλλαζει τον ρυθμο οπως θελει. Μακαρι να επιστρεψει, κανουμε φοβερη επενδυση για το μελλον του Παναθηναικου μας!

Ετσι, πληροφοριακα ο Μαριτς εκανε καλη σεζον; Πως τον βλεπετε σαν 2ο ψηλο;
Παιδια να παρακαλατε να μη μεινει ο Σοφο, γιατι δεν μας βλεπω καλα.
ThreeDi
Φτάσαμε στο σημείο να συγκρίνουμε τα 3εκ του Παπαλουκά με το 1,5 του Διαμαντίδη. Ο Διαμαντίδης δεν μπαίνει στην ίδια κατηγορία με κανέναν παίκτη και δεν μπορούμε να μιλάμε με οικονομικούς όρους για αυτόν. Οι Παναθηναϊκοί το ξέρουμε καλά. Οι πελαργοί ας λένε ο,τι θέλουν. Παρακαλάνε να πήγαινε σε άλλη ομάδα για να μπορούν να τον ξεσκίσουν ως φιλοχρήματο, να τον αποκαθηλώσουν από τη συνείδηση του κόσμου, να τον χλευάσουν που τους έφτυσε, που χωρίς αυτόν μπορεί να χάσουν κι άλλα ταξιδάκια αναψυχής σε Ολυμπιακούς αγώνες. Την ώρα που ο μάνατζερ του Σπανούλη θα έχει συνάντηση με τους Αγγελόπουλους για το μέλλον του εκφράζουν ΄΄σιγουρια΄΄ για την παραμονή του και την ίδια στιγμή προσπαθούν τεχνηέντως να περάσουν προς τα έξω οτι ο Διαμαντίδης θα φύγει. Και μόνο που μερικοί θα αρχίσουν να σκέφτοναι ΄΄βρε λες΄΄, αυτοί το διασκεδάζουν. Κρυμμένοι εδώ και εβδομάδες χωρίς να γράψουν λέξη για τελικούς σαν μην έγιναν, βγαίνουν σαν τα σαλιγκάρια για να πουλήσουν μιζέρια νομίζοντας πως το μπασκετικό τμήμα είναι ποδόσφαιρο. Λειτουργούν όμως ακόμα τα στεγανά. Ακόμα και χωρίς Ζοτς που αυτή ήταν η 2η μεγαλύτερη επιτυχία του εκτός των τίτλων και η μεγαλύτερη παρακαταθήκη του στο σύλλογο. Ήταν ο κυματοθραύστης της προπαγάνδας και του μαφιόζικου τρόπου που λειτουργεί το δημοσιογραφικό σύστημα απέναντι σε συλλόγους. Έλεγες ένα In Zots we trust και τελείωναν τα όνειρα του εκάστοτε αρθρογράφου που ντύνεται με... δήθεν ουδέτερους μανδύες και δεν περιορίζεται σε ένα πρόσωπο.
doctorjekil
QUOTE(Nik Tepits @ Jul 3 2013, 22:57 ) *
Δεν θυμαμαι ποσες φορες φετος επιασα τον εαυτο μου να βριζει τον Ουκιτς για τον τροπο παιχνδιου του, που το λιγοτερο ειναι εκνευριστικος. Σε κρισιμα ματς ομως, εδειξε οτι εχει κοτσια και οτι τον φτιαχνουν μεγαλα ματς.

Ο Καλαθης μαγκες ειναι μεγαλος παιχτης και θα γινει ακομα καλυτερος. Και ειναι και Ελληνας. Μεταξυ των δυο ψηφιζω χωρις κανεναν ενδοιασμο Νικ. Μικροτερος σε ηλικια, απροβλεπτος, φοβερη πασα, αλλαζει τον ρυθμο οπως θελει. Μακαρι να επιστρεψει, κανουμε φοβερη επενδυση για το μελλον του Παναθηναικου μας!

Ετσι, πληροφοριακα ο Μαριτς εκανε καλη σεζον; Πως τον βλεπετε σαν 2ο ψηλο;
Παιδια να παρακαλατε να μη μεινει ο Σοφο, γιατι δεν μας βλεπω καλα.

Ο Μαριτς ειχε αρκετες διακυμανσεις μεσα στην σεζον.Μολις ηρθε ο Μπραουν,στα μεσα της σεζον,αρχισε να ανεβαινει και εκαναν ενα πολυ καλο διδυμο στους ψηλους αλλα προς το τελος της χρονιας και ειδικα μετα την ελευση του Χεντριξ παλι κινηθηκε στην μετριοτητα...στους τελικους της βαλτικης λιγκας δεν δεν ηταν καλος και δεν επαιζε και πολυ επειδη υπαρχει κανονισμος που υποχρεωνει τις ρωσικες ομαδες να εχουν σε ολο το παιχνιδι τουλαχιστον 2 ρωσους στην 5αδα τους...εγω προσωπικα δεν θα τον ηθελα για 2ο ψηλο,προτιμω τον Βουγιουκα
lakersdynasty
QUOTE(Lazeras @ Jul 3 2013, 22:10 ) *

Ρε αυτά που γράφετε τα διαβάζετε?Έχετε γνώσεις για το άθλημα?Εκτός από Παναθηναικό εννοώ.Ο Τριαντάφυλλος φίλε μου σε 2 συνεχόμενες χρονιές έχει ανεβάσει την ομάδα του (ως προπονητής παρακαλώ) 2 κατηγορίες.Ρε έλεος.Βγάλατε τον Καλάθη άμπαλο,τον Σάτο παίχτη της Α2 και τον Διαμαντίδη καλό αλλά όχι για τόσα λεφτά.Έλεος.Έχω κάτι ψηλά στην τράπεζα.Μπα και θέλετε κανένα Durant?


Αυτό είναι απόδειξη ότι προπονεί καλύτερα απο ότι γράφει. Όχι για το ότι ο Καλάθης κάνει περισσότερο σαν παίκτης για τον Παναθηναϊκό απ' οτι ο Ουκιτς.

Συν το ότι αυτό το ποστ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κατά της άποψης του και μάλιστα με πολύ απλό τρόπο.

Εαν η προπονητική ικανότητα ενός αρθρογράφου είναι τεκμήριο για το πόσο καλά ξέρει να κρίνει παίκτες ως δημοσιογράφος (γιατί αυτή στο σπορτ24 ανάλυση προπονητή δεν είναι) τότε θα ήθελα την άποψη κάποιου που προπονεί σε επίπεδο που δεν χρειάζεται να ανεβάζει τις ομάδες του κατηγορίες.

Και το λέω διατυπώνοντας την άποψη μου ως κάποιος που δεν θα μπορούσε να προπονήσει γενικότερα. Αυτό για να μην υπάρξει παρεξήγηση για το κατα πόσο υποτιμώ αυτά που έχει κάνει αυτά καθεαυτά.

QUOTE
Το επιπεδο της φετινης Κουμπαν ηταν πολυ υψηλο


Εμένα με νοιάζει απέναντι σε ποιους έκανε αυτά που έκανε. Σίγουρα κάποιες ομάδες στις λίγκες που συμμετείχε ήταν υψηλού επιπέδου. Στην Ευρωλίγκα είναι η συντριπτική πλειοψηφία κάτι που σημαίνει ότι 3-4 ματς υψηλότερου επιπέδου θα μπορούσαν να τον ρίξουν στατιστικά και ας έχει βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με 1 χρόνο πριν.

Εαν το δίλημμα μας είναι Ουκιτς-Καλάθης ως παίκτες χωρίς να υπάρχει θέμα με Έλληνες-Κοινοτικούς-Ξένους θα προτιμούσα να δω ξανά τον Ούκιτς στην ομάδα με τα καλά και τα κακά του και με τη χημεία που έχει με αυτό το σύνολο παικτών απο τη πρώτη προπόνηση.


doctorjekil
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 3 2013, 23:12 ) *
Εμένα με νοιάζει απέναντι σε ποιους έκανε αυτά που έκανε. Σίγουρα κάποιες ομάδες στις λίγκες που συμμετείχε ήταν υψηλού επιπέδου. Στην Ευρωλίγκα είναι η συντριπτική πλειοψηφία κάτι που σημαίνει ότι 3-4 ματς υψηλότερου επιπέδου θα μπορούσαν να τον ρίξουν στατιστικά και ας έχει βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με 1 χρόνο πριν.

Εαν το δίλημμα μας είναι Ουκιτς-Καλάθης ως παίκτες χωρίς να υπάρχει θέμα με Έλληνες-Κοινοτικούς-Ξένους θα προτιμούσα να δω ξανά τον Ούκιτς στην ομάδα με τα καλά και τα κακά του και με τη χημεία που έχει με αυτό το σύνολο παικτών απο τη πρώτη προπόνηση.

Αυτα που εκανε τα εκανε απεναντι στην Τσσκα,την Ζαλγκιρις,την Κιμκι...ομαδες υψηλου επιπεδου...και δεν βλεπω την βελτιωση του κοιταζοντας τα στατιστιστικα(που οντως θα μπορουσαν να ειχαν πεσει αν επαιζε περισσοτερα ματς υψηλου επιπεδου) αλλα βλεποντας τον πως επαιζε κυριως με τις ομαδες που σου ανεφερα
djibriliant
QUOTE (ThreeDi @ Jul 3 2013, 22:59 ) *
Φτάσαμε στο σημείο να συγκρίνουμε τα 3εκ του Παπαλουκά με το 1,5 του Διαμαντίδη. Ο Διαμαντίδης δεν μπαίνει στην ίδια κατηγορία με κανέναν παίκτη και δεν μπορούμε να μιλάμε με οικονομικούς όρους για αυτόν. Οι Παναθηναϊκοί το ξέρουμε καλά. Οι πελαργοί ας λένε ο,τι θέλουν. Παρακαλάνε να πήγαινε σε άλλη ομάδα για να μπορούν να τον ξεσκίσουν ως φιλοχρήματο, να τον αποκαθηλώσουν από τη συνείδηση του κόσμου, να τον χλευάσουν που τους έφτυσε, που χωρίς αυτόν μπορεί να χάσουν κι άλλα ταξιδάκια αναψυχής σε Ολυμπιακούς αγώνες. Την ώρα που ο μάνατζερ του Σπανούλη θα έχει συνάντηση με τους Αγγελόπουλους για το μέλλον του εκφράζουν ΄΄σιγουρια΄΄ για την παραμονή του και την ίδια στιγμή προσπαθούν τεχνηέντως να περάσουν προς τα έξω οτι ο Διαμαντίδης θα φύγει. Και μόνο που μερικοί θα αρχίσουν να σκέφτοναι ΄΄βρε λες΄΄, αυτοί το διασκεδάζουν. Κρυμμένοι εδώ και εβδομάδες χωρίς να γράψουν λέξη για τελικούς σαν μην έγιναν, βγαίνουν σαν τα σαλιγκάρια για να πουλήσουν μιζέρια νομίζοντας πως το μπασκετικό τμήμα είναι ποδόσφαιρο. Λειτουργούν όμως ακόμα τα στεγανά. Ακόμα και χωρίς Ζοτς που αυτή ήταν η 2η μεγαλύτερη επιτυχία του εκτός των τίτλων και η μεγαλύτερη παρακαταθήκη του στο σύλλογο. Ήταν ο κυματοθραύστης της προπαγάνδας και του μαφιόζικου τρόπου που λειτουργεί το δημοσιογραφικό σύστημα απέναντι σε συλλόγους. Έλεγες ένα In Zots we trust και τελείωναν τα όνειρα του εκάστοτε αρθρογράφου που ντύνεται με... δήθεν ουδέτερους μανδύες και δεν περιορίζεται σε ένα πρόσωπο.

Τους έχει πονέσει πολύ ο Διαμαντιδης όλα τα χρόνια και για αυτο κάνουν έτσι. Οι ίδιοι άνθρωποι που βρίζουν τον τεόντοσιτς, βρίζουν τον διαμαντίδη για το φτύσιμο. Ο διαμαντιδης με σωστη διαχείρηση μπορεί να προσφέρει πολλά και στα 3 χρόνια του συμβολαιου που ακουγεται. ολοι αυτοι που τον κράζουν ας πάνε να παίζουν 35 λεπτά με τις άμυνες προσαρμοσμένες πάνω τους και χωρίς ένα στηριγμα και ας μας πουν πόσο εύκολο είναι.
lakersdynasty
Όταν ο ΔΔ έβλεπε μαγκιές και δεν αντιδρούσε ήταν "φλώρος". Μετά όταν άρχισε να απαντάει στις μαγκιές έγινε "κωλόπαιδο",

Χαιρετίσματα.
thalys
Ο Καλάθης με τα λεφτά που του δίνει η Κούμπαν καλύτερα να μην έρθει. Ο Καλάθης με τα λεφτά του Ούκιτς και τον Κροάτη εκτός ομάδας, ας έρθει. Δεν είναι ότι είναι γενικά καλύτερος. Έχει χειρότερο σουτ, καλύτερη δημιουργία και δεν ξέρουμε αν μπορεί να τραβήξει μόνος του στην επίθεση, όπως ο Ούκιτς. Δεν είναι καν ότι ταιριάζει περισσότερο στο στυλ μας. Ο Lakersdynasty έχει δίκιο, όπως παίζουμε θέλουμε άσσο με σουτ. Το στυλ μας όμως μπορεί να προσαρμοστεί. Ο Κάρυ θα ήταν καλό συμπλήρωμα για τον Καλάθη. Κι επιπλέον είναι νεαρός Έλληνας με προοπτική να κυριαρχήσει στην θέση του τα επόμενα χρόνια. Το σουτ φτιάχνεται. Ακόμη κι αν δεν βελτιωθεί επαρκώς όμως, ο Καλάθης είναι οργανωτής στο στυλ του Παπαλουκά. Πείτε μου πόσοι θα λέγατε όχι στον Παπαλουκά του 2004 ή 2005(λίγο πριν το πικ του δηλαδή).
roben
QUOTE(doctorjekil @ Jul 3 2013, 15:44 ) *
Αν και δεν μ αρεσουν αυτοι οι οροι,αντι-Τσαρτσαρης στο 4 ειναι ο Φωτσης και τα λιγα λεπτα που επαιζε στο 5 ο Τσαρτσα θα τα παρει ο σεντερ που ελπιζω να παρουμε...το βασικο ειναι ο Σκορδιλης να εμεινε μονο για τις προπονησεις,να κρατησουμε το Σοφο για 3ο ψηλο και να παρουμε αλλο ενα 5αρι


Τα έχεις μπερδέψει λίγο... Ο Φώτσης είναι ο αντι-Γκουίν (καθαρά 4άρια και τα δύο). Ο Τσαρτσαρής είχε πέρυσι τον ρόλο του 4-5αριού και δεν έχει αντικατασταθεί ακόμα. Επίσης αναζητάμε τον δεύτερο καθαρόαιμο center, δηλαδή τον αντι-Σχορτσιανίτη. Η απόκτηση 4-5αριού είναι περισσότερο σημαντική από την απόκτηση 3ου center διότι με το 4-5άρι έχεις 3 4άρια και 3 5άρια στην 12άδα σε σύνολο 5 ψηλών (και όχι 6 που δεν χωράνε στην 12άδα). Αντίθετα αν έχεις 3ο καθαρόαιμο center χάνεις αυτή την ευελιξία διότι ναι μεν έχεις 3 5άρια αλλά μένεις με 2 μόνο 4άρια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.