Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
suspect
Με αφορμη το παρακατω αρθρο του Συριγου, http://www.sportfm.gr/news.jsp?newsID=27087 θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας για τον Ολυμπιακο.

Ξεκιναω πρωτος.

η 30αρα απο τον βαζελο ειναι μαγικη εικονα.
Πιστευω οτι στο μπασκετ πολυ πιο ευκολα φτιαχνεις ομαδα απο οτι στο ποδοσφαιρο γιατι περαν των λιγοτερων παικτων ειναι η φυση του αθληματος τετοια που αφενος ευνοει τον επιτιθεμενο αφετερου ακομα και ενας παικτης μπορει να παιζει ενας εναντιον 5. Χωρις να κανω τρομερη ιστορικη αναδρομη, αυτο φανηκε απο την παρουσια του νοβιτσκι και την ...απουσια των γκασολ και πετζα.

Επειδη συμφωνα με το αξιωμα* "αθλημα που εχει πλεϊ οφ οτι και να λεμε στην κανονικη περιοδο ειναι για να περνα η ωρα" ο οσφπ δεν θα εχει καμια σχεση στα πλεϊ οφ με αυτον που ειδαμε προχθες.

Επειδη ειδα το ματς με τον παο, πιστευω οτι ο παικτης κλειδι ηταν ο μπατιστ. Μπορει η διαφορα να ειναι τρομακτικη αλλα χωρις τον μαϊκ, δεν νομιζω οτι ο παο θα περναγε τοσο ευχαριστο βραδι.

μπορει το κυπελλο να πεταξε αλλα το πρωταθλημα δεν εχει καν ξεκινησει και θεωρω πολυ δυνατο τον Ολυμπιακο. Οι κρισεις του Συριγου θεωρω οτι γινονται εκ του αποτελεσματος. Και η ΑΕΚ σχεδον τα ιδια ειναι απο πλευρας προετοιμασιας αλλα στο παρκε δειχνει προς το παρον αλλη εικονα.

ποια ειναι η γνωμη σας για την πορεια του οσφπ στο πρωταθλημα;

Α) θα ειναι σιγουρα στον τελικο
Β) μεσα στην πρωτη 4αδα
Γ) μπα, 4-8 και καλα ειναι
Δ) παρα τη διαφημιση θα ξεφτιλιστει


εγω επελεξα το α)

γιατι

1. θα εχει την καλυτερη εδρα του πρωταθληματος
2. η αξια των παικτων του ειναι μεγαλη και ο ΠΑΟ υπερτερει μεν κατα πολυ σε ομοιογενεια αλλα δεν ειναι τραγικη η διαφορα στην ποιοτητα
3. γιατι ο γαβρος ειναι πιο διψασμενος
4. γιατι σε ματς που γινονται πολεμος κατα τεκμηριο ευνοειται ο χειροτερος και μονο ο γαβρος μπορει να τα κανει πολεμο
5. γιατι παρασκηνιακα ο γαβρος μπορει ανετα να αποκτησει ( μετα τον παο ) τον "σεβασμο" που απαιτειται
6. γιατι μερικοι παικτες του δεν εχουν αντιπαλο στην Α1 οπως ο σχορτσιανιτης, ο ζουκι και επιτρεψτε μου την προβλεψη ο λιουις.


* δικης μου διατυπωσης smile.gif
dizzy_fingers
Ο Συρίγος δε μας είπε κάτι καινούριο. Αυτό που έλεγε όλος ο κόσμος το καλοκαίρι και αυτό για το οποίο ανησυχούσαν οι φίλοι του Ολυμπιακού: "Πως θα κάνει προετοιμασία η ομάδα όταν ο προπονητής λείπει εκατοντάδες μίλια μακριά στην Κίνα?"

QUOTE
Επειδη συμφωνα με το αξιωμα* "αθλημα που εχει πλεϊ οφ οτι και να λεμε στην κανονικη περιοδο ειναι για να περνα η ωρα" ο οσφπ δεν θα εχει καμια σχεση στα πλεϊ οφ με αυτον που ειδαμε προχθες.


Αν και δε θα έπρεπε να ισχύει κάτι τέτοιο, δυστυχώς συμβαίνει.


Δε θα προβώ σε πολλές τεχνικές αναλύσεις και προβλέψεις καθώς είναι νωρίς ακόμα. Αυτή τη φράση τη λέμε πολλές φορές, αλλά τείνουμε να ξεχάσουμε το νόημά της.
Το πρωτάθλημα δεν έχει καν ξεκινήσει και έχουμε δει πολλές φορές κάποια ομάδα να παραπαίει πριν ξεκινήσει η σεζόν, και μετά από μερικές αγωνιστικές να παρουσιάζει τελείως διαφορετικό πρόσωπο.
Αίσθησή μου είναι ασφαλώς ότι, λόγω του υλικού αλλά και την ψυχραιμία με την οποία αντιμετωπίζεται η ομάδα από τη διοίκηση (πρώτα) και από τους δημοσιογράφους-κόσμο (έπειτα), ο Ολυμπιακός θα βελτιωθεί.
Με βάση αυτά τα κριτήρια, επίσης, μπορώ να διαλέξω κι εγώ το α) όπως έκανες κι εσύ.

Η αλήθεια είναι όμως, ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες σε ένα πρωτάθλημα, όπου αγωνίζονται 14 ομάδες, που μπορούν να επηρρεάσουν την πορεία μίας ομάδας.
Στην πορεία του πρωταθλήματος, λοιπόν, θα δούμε αν οι "προφητείες" θα βγουν αληθινές, ή αν τελικά ή όλη "επιχείρηση Ολυμπιακός" είναι μία φούσκα.

Μέχρι τότε, υπομονή...
Air Kef
QUOTE
4. γιατι σε ματς που γινονται πολεμος κατα τεκμηριο ευνοειται ο χειροτερος και μονο ο γαβρος μπορει να τα κανει πολεμο


Τι εννοείς με αυτό;;

Συμφωνώ με το αξίωμα,εν μέρη όμως..
Πιστεύω ότι αν δεν βγούμε 1οι στην RS δεν έχουμε ελπίδα για Πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ..Και ο ΠΑΟ έιναι πολύ χαλαρός στην RS.Στα πλέι οφ όμως..
Μπορούμε να σπάσουμε οπιαδήποτε έδρα μέχρι τον τελικό,αν βγούμε 3οι,5οι,6οι,7οι..Αν βγόυμε όμως 4ο ή 8οι χαιρετήσματα που λέει και η Μάριάντα.
Warrior
Συμφωνω κατα βαση με το post του suspect..

Ομως δεν δεν ξερω αν θα επελεγα το Α)..
Αυτο που με "χαλαει" ειναι το "σιγουρα".

QUOTE(suspect)
1. θα εχει την καλυτερη εδρα του πρωταθληματος
2. η αξια των παικτων του ειναι μεγαλη και ο ΠΑΟ υπερτερει μεν κατα πολυ σε ομοιογενεια αλλα δεν ειναι τραγικη η διαφορα στην ποιοτητα
3. γιατι ο γαβρος ειναι πιο διψασμενος
4. γιατι σε ματς που γινονται πολεμος κατα τεκμηριο ευνοειται ο χειροτερος και μονο ο γαβρος μπορει να τα κανει πολεμο
5. γιατι παρασκηνιακα ο γαβρος μπορει ανετα να αποκτησει ( μετα τον παο ) τον "σεβασμο" που απαιτειται
6. γιατι μερικοι παικτες του δεν εχουν αντιπαλο στην Α1 οπως ο σχορτσιανιτης, ο ζουκι και επιτρεψτε μου την προβλεψη ο λιουις.


1)Δεν το νομιζω...

4)Δεν νομιζω οτι μια ομαδα οπως ο φετινος ΠΑΟ θα "μασησει" απο πολεμο.

Εγω θα προσθεσω και οτι...
7)Θα εχει φυγει ο Καζλαουσκας.. biggrin.gif biggrin.gif

tongue.gif
qspock
Να πω κι εγω την αποψη μου. Ο Ολυμπιακος παρουσιαστηκε πολυ ασυνδετος και στην αμυνα και στην επιθεση, πραγμα απολυτως φυσιολογικο για την εποχη αυτη. Ειναι λοιπον πολυ νωρις ακομα για να πουμε οτι φταιει ο ενας η ο αλλος.
Το μονο που δε χρειαζεται αυτη η ομαδα πλεον ειναι βιαστικες κινησεις. Γιατι μπορει ο Πεδουλακης να περιμενει στη γωνια να "φαει" τον Λιθουανο, αλλα θα ηταν αδικο κατι τετοιο να γινει απο τωρα.
Το οτι ο Καζλαουσκας ηταν στην Κινα το ξεραν στη δοιηκηση και το ειχαν δεχτει. Αρα τωρα πρεπει να του δωσουν πιστωση χρονου. Το αν παει καλα η ομαδα θα φανει λιαν συντομως. Αλλα με 1 ματς μονο, και μαλιστα απεναντι σε μια πανετοιμη ομαδαρα που βρεθηκε και σε μερα και δεν αφησε κανενα περιθωριο αντιδρασης ειναι αφελες να καταληγεις σε συμπερασματα.
leonkalf
Θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου για κάτι διαφορετικό με την παραπάνω κουβέντα.
Δε μου αρέσει στο γήπεδο (ΣΕΦ) το ότι οι εξέδρες είναι πλέον πάρα πολύ μακριά από το παρκέ.Παλαιότερα με τις πτυσσόμενες ήταν κάπως υποφερτά τα πράγματα.Τώρα,βλέπεις τον αγωνιστικό χώρο και γύρω-γύρω ένα περιβάλλοντα χώρο-χάος που δεν σου δίνει αισθητική γηπέδου μπασκετ.Πιστεύω ότι είναι μειονέκτημα για την έδρα μας.
Εγώ,προσωπικά,δεν νοιώθω όμορφα παρακολουθώντας και βλέποντας τέτοιο θέαμα.
Papaloukas 4 ever
QUOTE(leonkalf @ Nov 24 2005, 12:51 AM)
Δε μου αρέσει στο γήπεδο (ΣΕΦ) το ότι οι εξέδρες είναι πλέον πάρα πολύ μακριά από το παρκέ.Τώρα,βλέπεις τον αγωνιστικό χώρο και γύρω-γύρω ένα περιβάλλοντα χώρο-χάος που δεν σου δίνει αισθητική γηπέδου μπασκετ.Πιστεύω ότι είναι μειονέκτημα για την έδρα μας.
Εγώ,προσωπικά,δεν νοιώθω όμορφα παρακολουθώντας και βλέποντας τέτοιο θέαμα.
*

Φίλε παρόμοια συναισθήματα μου δημιουργούνται και εμένα όταν τα βλέπω από την τηλεόραση. Φαντάσου όταν λένε τώρα ότι νιώθουν τους παίκτες δίπλα τους πως θα ήταν άμα ήταν πραγματικά δίπλα τους με τις πτυσσόμενες (μιλάμε πάντα για τους υγιείς φιλάθλους.
leonkalf
Συμφωνώ.
Έτσι όπως είναι τώρα δε το θεωρώ μπασκετικό γήοεδο το ΣΕΦ.Χάνει πολύ σαν έδρα και σαν αισθητική.Αυτή η αλάνα γύρω-γύρω.... 68.gif
Δε ξέρω ποια είναι η άποψη των υπολοίπων παιδιών.
dizzy_fingers
Συμφωνώ ασφαλώς.
Αυτό το πράγμα με τις χαώδεις "τάφρους" ανάμεσα στις κερκίδες και τον αγωνιστικό χώρο όπως γίνεται στα γήπεδα του ΣΕΦ, Γαλατσίου (αυτό πρέπει να έχει και το ρεκόρ απόστασης εξέδρας-αγωνιστικού χώρου), πάτρας και δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάποιο άλλο...δε βοηθάει καθόλου στη δημιουργία ατμόσφαιρας.

Από την άλλη, όμως, ο λόγος που οι πτυσσόμενες μαζεύτηκαν έχουν να κάνουν με λόγους ασφάλειας (οι οποίοι όπως είδαμε στον πρόσφατο επεισοδιακό αγώνα μεταξύ των "αιωνίων", έχουν να κάνουν με υπαρκτούς κίνδυνους και όχι για τα μάτια του κόσμου) οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτή η επαναφορά της εικόνας που απολαμβάναμε κάποτε στα ελληνικά κλειστά με τους οπαδούς να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τους αθλητές - χωρίς ασφαλώς να θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική τους υγεία.
leonkalf
Η χρονιά τέλειωσε για την ομάδα μας σήμερα.
Έστω κι αν μας αφήνει πικρή γεύση το τέλος με τον Αλβέρτη να σηκώνει την κούπα του πρωταθλητή, η ομάδα φέτος έκανε τρομερά βήματα προόδου.

Βέβαια,κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με τη 2η θέση (πως μπορεί άλλωστε, όταν παίζεις,παίζεις για να κερδίσεις),αλλά το καλό είναι ότι έχει οικοδομηθεί ΟΜΑΔΑ.

Είμαι αισιόδοξος ότι από δω και μπρος ο θρύλος θα αρχίσει να χτίζει τη δική του "αυτοκρατορία".
Όλοι οι μπασκετικοί φίλαθλοι της ομάδας να σταθούν στο πλευρό της ομάδας και όχι να αρχίσουν αφ'υψηλού κριτική..

Από αύριο ξεκινάει μια καινούργια μέρα και χρειάζεται δουλειά για ένα καλύτερο μέλλον!

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που προσπάθησαν όλη τη χρονιά 41.gif

Του χρόνου καλύτεροι!!
morfi
Μπραβο στην διοικηση αλλα πανω απ'ολα πολλα συγχαρητηρια στον προπονητη που αντεξε την αθλια περσινη κατασταση και ολη την κριτικη που δεχτηκε και στους παικτες αφου αυτοι επαιζαν στους αγωνες και τα εδιναν ολα...
Η ολυμπιακαρα εκανε απιστευτα βηματα προοδου και μας λειπει κατι για να γινουμε παλι μεγαλη ομαδα...
Οσο για την ομαδα που θα εχουμε του χρονου... ειμαι απιστευτα αισιοδοξος...
Στοχος?Μα φυσικα η κατακτηση ΟΛΩΝ των τιτλων...
suspect
επ!
επαναφερατε το τοπικ μου απο τοτε!
smile.gif
χαιρομαι που επεσα μεσα, ιδιαιτερα δε μετα την 30αρα που ολοι ελεγαν οτι ο ΟΣΦΠ δεν θα κανει τιποτα κλπ.

Σε οτι αφορα τον απολογισμο, αν ημουν φιλος του ΟΣΦΠ θα ημουν πολυ ικανοποιημενος

1. Ολη τη χρονια επαιξε χωρις τα βασικα του 4 και 5. ή για να το πω διαφορετικα, φανταστειτε τον ΠΑΟ χωρις τον Τσαρτσαρη και τον Μπατιστ.

2. Εκανε μεγαλες νικες στην Ευρωπη.

Για πρωτη χρονια μετα την αναγεννηση του, μια χαρα τα πηγε.
Δεν μπορεις με το καλημερα να ριξεις μια υγιη αυτοκρατορια ετων.

Τι χρειαζεται για τη συνεχεια;

Βασικα, αυτα που στερηθηκε.
το βασικο του 4 και 5.

Κατα τα αλλα μια χαρα ειναι, ισως να επαιρνε και τον Πελεκανο ως εναλλακτικη λυση στο 3.
Καλη ομαδα εχει ο ΟΣΦΠ με νεους και με εμπειρους και δευτερος συνεχομενος χρονος με ομοιγενες ροστερ θα ειναι πολυ καλυτερος απο φετος.

Δεν χρειαζονται δραματικες αλλαγες.
Αντε να παρει 3 παικτες οπως προειπα και μεχρι εκει.
^PaNoS^
Το καινούργιο περιοδικό του Ολυμπιακού έχει δώρο μεταξύ άλλων τον αγώνα με τους bulls gia ta McDonalds! biggrin.gif
thrylos7
Σοβαρά;;; Έφυγα... fast.gif
mikri prasini ollandeza
Εγώ ακόμα εδώ σε βλέπω!
thrylos7
Το είδα και πωρώθηκα...
Φοβερός και ο Μπατής... laugh.gif
Πάρτε το οπωσδήποτε...

Άντε να κάνουμε κανένα φιλικό με τους Χιτ στο ΣΕΦ τον Οκτώβρη...
^PaNoS^
Μust και βέβαια συλλεκτικότατο. Έπρεπε να παιζε και ο Φασούλας και οι Πίπεν, Ρόντμαν θα ταν ακόμα πιο ενδιαφέρον.
NBAholic
Θυμάμαι αρκετά καλά τον αγώνα. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν η διαφορά στο μέγεθος των παιχτών των δυο ομάδων. Ακόμη και ο Κούκοτς έμοιαζε μιάμιση φορά ογκωδέστερος του Καρνισόβας.
Οι Μπουλς έπαιζαν κι ελλειπείς τότε, χωρίς Πίπεν-Ρόντμαν, και με την Ορτέζ δεν έπιασαν καλή απόδοση (νίκησαν μόλις 89-82)...


ΥΓ1. Σοβαρά, αν έπαιζαν σήμερα, θα τους έδειχνε κάποιο μη συνδρομητικό κανάλι;

ΥΓ2. Εργάζεται πλέον σε κάποιο κανάλι ο Μπατής; Η εποχή που εργαζόταν στον ΑΝΤ1 ήταν η μοναδική περίοδος που έβλεπα με όρεξη τα αθλητικά των ειδήσεων οποιουδήποτε εκ των ιδιωτικών "μεγάλων" καναλιών.
^PaNoS^
Δεν ξέρω αν εργάζεται σε κανένα κανάλι πάντως γράφει στο allstar ρεπορτάζ από ομάδες και παίχτες προηγουμένων δεκαετιών.
NBAholic
Στην BasketNews, για την ακρίβεια.
^PaNoS^
Σωστός ναι τα μπέρδεψα... tongue.gif
thrylos7
QUOTE
Έπρεπε να παιζε και ο Φασούλας και οι Πίπεν, Ρόντμαν θα ταν ακόμα πιο ενδιαφέρον.

ΝΑΙ!!!

QUOTE
Ακόμη και ο Κούκοτς έμοιαζε μιάμιση φορά ογκωδέστερος του Καρνισόβας.

Και δεν έλλειπαν και οι συγκρίσεις...

Πάντως ο Κούκοτς δεν έπαιξε καλά..

QUOTE
Σοβαρά, αν έπαιζαν σήμερα, θα τους έδειχνε κάποιο μη συνδρομητικό κανάλι;

Η ΕΡΤ και μόνο αυτή... λογικά..

QUOTE
Ορτέζ

QUOTE
allstar

Τί πάθατε εσείς; tongue.gif
(Ρασίγκ Παρί)

QUOTE
Η εποχή που εργαζόταν στον ΑΝΤ1 ήταν η μοναδική περίοδος που έβλεπα με όρεξη τα αθλητικά των ειδήσεων οποιουδήποτε εκ των ιδιωτικών "μεγάλων" καναλιών.

Κι εγώ πλάκα πλάκα.. μαζί με το Star (Γέμελος) κατά το 2000 όταν έλεγε "Πάμε στην απέναντι πλευρά του ατλαντικού..."
jokey
Ρε παιδιά κυκλοφορεί ακόμα το συγκεκριμένο τεύχος? Πως λέγεται το περιοδικό?
Τον θέλω και εγώ αυτόν τον αγώνα οπωσδήποτε!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.