Help - Search - Members - Calendar
Full Version: John Cusack
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
treathitch
Όταν ακόμα δεν πήγαινα σε ειδικές προβολές για να δω Ταρκόφσκι και Άιζενσταϊν και δεν ξόδευα τα λεφτά μου σε δίσκους της PJ Harvey και DVD του Φασμπίντερ και του Αντονιόνι, όταν ακόμη έβλεπα δύο και τρεις ταινίες την εβδομάδα στα ...Village Αμαρουσίου και Παγκρατίου, η ζωή ήταν πιο απλή. Ήταν τα τέλη της δεκαετίας του '90 και τόσο στο σινεμά, όσο και στο βίντεο, είχα ξεπεράσει πια το Ρόμπερτ Ντε Νίρο και τη Tζέσικα Λανγκ και έβλεπα πολλές ταινίες του ανεξάρτητου αμερικάνικου σινεμά. Αλλά χόλυγουντ έβλεπα ακόμα περισσότερο και ο αγαπημένος μου ηθοποιός ήταν ο Τζον Κιούζακ!
Το ιδανικό για να συμπαθήσω έναν δύσμοιρο τύπο, πάντα γεμάτο συναισθήματα, αλλά πρόβλημα στην επικοινωνία, φυσιολογικό μεν, αλλά λίγο πιο ρομαντικό από όσο πρέπει, συνήθως αποτυχημένο και πάντως οπωσδήποτε προβληματισμένο όσον αφορά τις σχέσεις.
Παραθέτω εδώ πιο κάτω τις αγαπημένες μου στιγμές από τον πάντα συμπαθή Τζόνι, ο οποίος (αν και πλέον δεν τον παρακολουθώ) έχει παίξει σε μερικές από τις πιο αυθεντικές ταινίες των 90s και τις πιο ευχάριστες νεανικές κωμωδίες των 80s... Η σειρά του countdown δεν έχει να κάνει με την αξία της ταινίας, αλλά με το πόσο μου άρεσε ο Κιούζακ σε αυτήν! Αργότερα (αν υπάρξει απήχηση..), θα ασχοληθώ και περισσότερο, με ατάκες, κακές μεταφράσεις εκείνων, αλλά και σκηνικά από τις ταινίες του.

#10

The Thin Red Line (1998)

#9

Money for Nothing (1993)

#8

Pushing Tin (1999)

#7

Con Air (1997)

#6

Hot Pursuit (1987)

#5

Bullets Over Broadway (1994)

#4

High Fidelity (2000)

#3

Being John Malkovich (1999)

#2

The Grifters (1990)

#1

Say Anything (1989)
dizzy_fingers
Μεγάλε ohmy.gif... μόλις δει αύριο το μεσημέρι το τόπικ η eftychia θα πάθει την πλάκα της...
Τον έχει σαν θεό (κι όχι άδικα εδώ που τα λέμε).

Εγώ θα πρόσθετα και δύο πρόσφατες ταινίες του που μου άρεσαν, το identity (ωραίο θρίλερ) αλλά και μία χαριτωμένη ταινία με την πάντα γλυκίτατη Μπέκινσέηλ, το serendipity.

Θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις αυτόν τον ηθοποιό, ως "τον άνθρωπο με τις 1000 καμπαρντίνες".
Δεν υπάρχει ταινία που να μη φοράει το αγαπημένο του αξεσουάρ.

Η πιο πρόσφατη ταινία του που είδα, ήταν το Grifters. Πέρα από αυτόν, έδινε ρέστα η Αντζέλικα Χιούστον στο ρόλο της κακιάς μαμάς.

Το high fidelity ήταν απίστευα έξυπνη ταινία.

ΥΓ: Ένα άσχετο κουιζάκι. Στην εικόνα εδώ:

όποιος βρει ποιά είναι η γυναίκα στα δεξιά, κερδίζει...τον υπολογιστή του Κάιζερ tongue.gif. (επ! μην τρέχετε στο imdb!)
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 25 2006, 06:56 AM) *
όποιος βρει ποιά είναι η γυναίκα στα δεξιά, κερδίζει...τον υπολογιστή του Κάιζερ tongue.gif (επ! μην τρέχετε στο imdb!)

Τα δώρα που δίνεις είναι χάλια. Άμα δώσεις την ίδια τη ...γυναίκα στα δεξιά, τότε να σου απαντήσουμε! tongue.gif
dizzy_fingers
Χαχαχαχα. Σωστός wink.gif.
Keyser_Soze
Συμφωνώ με Threathitch. Καλύτερα τη γυναίκα, ειδικά τώρα που προέρχεται και από ερωτική απογοήτευση και είναι ευάλωτη. Άλλωστε ο υπολογιστής μου είναι για πέταμα... cool.gif
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 25 2006, 06:56 AM) *
ΥΓ: Ένα άσχετο κουιζάκι. Στην εικόνα εδώ:

όποιος βρει ποιά είναι η γυναίκα στα δεξιά, κερδίζει...τον υπολογιστή του Κάιζερ tongue.gif. (επ! μην τρέχετε στο imdb!)


Με την J.Lopez μοιαζει λιγο αλλα αμα δεις το "source" της εικονας σου λεει: Cameron Diaz! blink.gif blink.gif
treathitch
QUOTE(Arkadios @ Nov 26 2006, 06:27 PM) *
Δεν εχω ξαναδει πιο σπαστικους κ ενοχλητικους ηθοποιους απ τον Κιουζακ κ την αδελφη του! Γκρρρρρρρρρρρρ.......

Χεχεχε!
Κι όμως, αν και λιγάκι ανασφαλείς και νευρασθενικοί, είναι συμπαθέστατοι και οι 2 tongue.gif
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 25 2006, 06:56 AM) *
Μεγάλε ohmy.gif... μόλις δει αύριο το μεσημέρι το τόπικ η eftychia θα πάθει την πλάκα της...
Τον έχει σαν θεό (κι όχι άδικα εδώ που τα λέμε).

Μαλακίες θεό τον έχει! tongue.gif
Τίποτα δεν πόσταρε η φίλη σου. Εκφράζω παράπονα από τον ίδιο τον Κιούζακ...
dizzy_fingers
Βράζει στο ζουμί της αυτή τη στιγμή που δε μπορεί να ποστάρει...εδώ και δύο βδομάδες συγκεκριμένα που δεν έχει υπολογιστή (ιός, φορμάτ, ζημιά...όλα μαζί πέσανε).

Αν πάντως ήξερες κι από κοντά τον Κιούζακ... biggrin.gif
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 2 2006, 01:48 AM) *
Αν πάντως ήξερες κι από κοντά τον Κιούζακ... biggrin.gif

Αν ήξερα (πολύ καλά, όπως λέει και το γουρούνι στον Αρκά wink.gif) και την Κάμερον Ντίαζ 41.gif
Αλλά... nobody is perfect
dizzy_fingers
Btw ξαναείδα και το thin red line πρόσφατα, καθώς πριν δω τη φωτό που πόσταρες είχα ξεχάσει ότι έπαιζε κι εκεί ο Κιούζακ.
Παρόλο που έχει κομβικό ρόλο στην ταινία και δε γίνεται να μη τον θαυμάσεις ή συμπαθήσεις έστω...αλλά έπαιξε μόνο 15' σε αυτήν. huh.gif

Τί κατάλαβες από εκεί? tongue.gif
treathitch
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 2 2006, 03:14 AM) *
Τί κατάλαβες από εκεί? tongue.gif

Aπό την ταινία ή τα 15' του Κιούζακ;
dizzy_fingers
Τα 15' του Κιούζακ.
Δεν έπαιξε αρκετά. Και δε μπορείς να πεις ότι έδειξε τίποτα το συγκλονιστικό.
treathitch
Τίποτα ιδιαίτερο. Ήταν ένας από τους πολλούς...
eftychia
Aχ επιτέλους "εφτιαξε" (οχι 100%) το πιτσι μου και μπορώ πια ν απαντησω σ αυτο το καταπληκτικο τοπικ!!!!
Αγαπημενη μου ταινια του Κιουζακ ειναι το High Fidelity, επισης νομιζω οτι στο pushing tin με την ερμηνεια του μου περναει ολα τα συναισθηματα που νιωθει. Στο μυαλο του Τζον Μαλκοβιτς παιζει τοσο γαματα που εγω που τον λατρευω θελω να τον σκοτωσω. Ειναι απιστευτο το ποσο γλιτσας γινεται. Μια ταινια που παιζει (πολυ μικρο ρολο) και ηταν απο τις αγαπημενες μου οταν ημουν μικρη ειναι το Stand by me, κανει το μεγαλο αδερφο που εχει πεθανει του πρωταγωνιστη. Μου αρεσε ακομα σαν ταινια το μεσανυχτα στον κηπο του καλου και του κακου, που παιζει κι ο θεος Spacey.
Μια ταινια που ειδα τελευταια και δε μ ενθουσιασε σαν ταινια αλλα ο Κιουζακ παλι ηταν ο γνωστος Κιουζακ, δηλαδη ο γλυκος, λιγο νευρικος-ειρωνικος, ο απολυτα συμπαθης, ηταν η ταινια Ζητειται φιλοζωος.
Φυσικα στο say anything που θεωρειται απο τις κορυφαιες chick-films με τη σκηνη με το κασσετοφωνο (που παρεπιπτωντος εβλεπα στο E! ενα αφιερωμα για τις πιο σημαντικες στιγμεσ στην ιστορια της τηλεορασης κι ειχε κι αυτην!). Τέλος στο Con Air που ενω ψιλοβαριεμαι αυτο το ειδος ταινιων αυτη μου αρεσε (αν και πιστευω οτι εκλεψε παρασταση ο Στιβ Μπουσεμι κι ο Μαλκοβιτς εδω)... ΑΑΑΑ και επισης για να ευχαριστησω και τον Σπυρο το Serendipity(παλι κλασσικος-γλυκος-μπλα μπλα... )... Α και κατι τελευταιο (ναι εχω κουρασει το ξερω) παλι στην ταινια Ameican sweethearts αν και η ταινια δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο ο Κιουζακ με τις εκφρασεις του προσωπου του και την ερμηνεια του με καναν να τη θεωρω καλη την ταινια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.