Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιον θεωρειτε πιο ''κακο'' παικτη?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Ποιον θεωρειτε ποιον ''κακο'' παικτη?
Τσαμπουκα & Καβγατζη?
Ειναι ερωτηση πολλαπλης επιλογης..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Σερ Τσαρλς
The Warlus
Λίγο-πολύ όλοι αυτοί που έχεις βάλει είναι τσαμπουκάδες,αλλά ψηφίζω Laimbeer επειδή μου είναι πιο αντιπαθής από όλους αν και ήταν πολύ χρήσιμο "γρανάζι" στην μηχανή που λεγόταν "Bad Boys"
a bullet for your head
QUOTE(J-Kas34 @ May 30 2009, 18:52 ) *
Λίγο-πολύ όλοι αυτοί που έχεις βάλει είναι τσαμπουκάδες,αλλά ψηφίζω Laimbeer επειδή μου είναι πιο αντιπαθής από όλους αν και ήταν πολύ χρήσιμο "γρανάζι" στην μηχανή που λεγόταν "Bad Boys"

Το poll ειναι πολλαπλης επιλογης.
Οποιος θελει μπορει να επιλεξει παραπανω απο μια επιλογες.
Εγω,ψηφισα 5αδα.. rolleyes.gif
-Λαιμπιρ
-Σακιλ
-Μπαρκλει
-Ροντμαν
-Αρτεστ

Παντως και του Μπερντ το λεγε η καρδια του και δεν κωλωνε πουθενα,παρολο που δεν ηταν και κανενα ''νταμαρι''..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ May 30 2009, 18:57 ) *
Το poll ειναι πολλαπλης επιλογης.
Οποιος θελει μπορει να επιλεξει παραπανω απο μια επιλογες.
Εγω,ψηφισα 5αδα.. rolleyes.gif
-Λαιμπιρ
-Σακιλ
-Μπαρκλει
-Ροντμαν
-Αρτεστ

Παντως και του Μπερντ το λεγε η καρδια του και δεν κωλωνε πουθενα,παρολο που δεν ηταν και κανενα ''νταμαρι''..

Μπαρκλει και Ροντμαν ηταν ενα σκαλι πανω απ'ολους στους καβγαδες.
Το ειχαν στο αιμα τους.
a bullet for your head
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 30 2009, 19:17 ) *
Μπαρκλει και Ροντμαν ηταν ενα σκαλι πανω απ'ολους στους καβγαδες.
Το ειχαν στο αιμα τους.

Οπως το παλιο λαικο ασμα που ελεγε..''Εχεις στο αιμα σου,την αμαρτια....''... smiley.gif
Νομιζω οτι και ο Λαιμπιρ δεν πηγαινε πισω..
Boom Dizzle
Εγω ψηφισα αυτους:

-Ροντμαν
-Σερ Τσαρλς
-Λαιμπιρ
-Και φυσικα Ρον-Ρον
giannis23
Artest.
a bullet for your head
Eνα video με τον μισητοτερο των μισητων,τον Μπιλ Λαιμπιρ..
http://espn.go.com/video/clip?id=4397248&a...egoryid=2459788

ΥΓ:Μηπως οι κ.Αγγελοπουλοι,θα πρεπει να τον εχουν στα υποψιν τους?? cool.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
ροντμαν,μπαρκλευ,λαιμπιρ με αυτη την σειρα.
ξεχασατε τον ταχυδρομο ο οποιος ειχε μπλεχτει σε ουκ ολιγους καβγαδες...
nikolas12
Μακραν ο Ροντμαν και ο Αρτεστ.Σε εκνευριζουν τοσο που φτανουν να σου σπανε τα νευρα.
il postino
εγω λεω να ρωτησουμε τον μπρικοφσκι , παλιο σεντερ των σονικς!
morrison
QUOTE(ilpostino @ Aug 25 2009, 14:29 ) *
εγω λεω να ρωτησουμε τον μπρικοφσκι , παλιο σεντερ των σονικς!

Ή τον ΜακΙλβαιν επισης τον Σονικς λιγο αργοτερα.
kobe #24
1 ΝΤΕΝΙΣ ΡΟΝΤΜΑΝ
2 ΤΣΑΡΛΣ ΜΠΑΡΚΛΕΙ
3 ΡΟΝ ΑΡΤΕΣΤ
4 ΣΑΚΙΛ ΟΝΙΛ
aegeansheed
"Καλοί" κακοί ήταν οι περισσότεροι που αναφέρεις πολύ σωστά (Mason, Rodman, Barkley, Artest, Shaq). Παίκτες φιλόδοξοι, που αντιλαμβάνονταν την έννοια του συναγωνισμού, πάντα όμως σε αθλητικά πλαίσια, εκφραστικοί και ενθουσιώδεις, τους δόθηκε αυτό το γνώρισμα, λόγω κυρίως της έντασης με την οποία έπαιζαν και της επιδίωξης της νίκης. Τον Artest τον θεωρώ σκληρό, αλλά όχι βρώμικο, στην αρχή της καριέρεας του έπαιζε με οργή, αλλά τώρα μετά από το επεισόδιο με τον Kobe στο game2 των 2009 playoffs και τις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ( http://www.nba.com/video/channels/tnt_over....nba/index.html ) έχω διαφορετική άποψη από την είκόνα που έβγαζε προς τα έξω στα πρώτα του χρόνια

Πραγματικά "κακοί" όμως ήταν κάποιοι που δεν "τους φαινόταν" τόσο, αλλά δε τους ένοιαζε τόσο με τι τραυματισμό θα βρεθεί ο αντίπαλος. Αυτοί μπορούν να χαρακτηριστούν "βρώμικοι" και αντιαθλητικοί:

(πολύ σκληροί foulers)

Bill Laimbeer

Kevin McHale

Bruce Bowen
(η πιο "βρώμικη" χρήση ποδιών που έχω δει)

από active:

Kevin Garnett: κυκλοφορούσε ένα χαρακτηριστικό video mix, αλλά πρόλαβαν και το "εξαφάνισαν" οι δικηγόροι του-δεν ξέρω πόσοι το είχατε δει...ενδεικτικά

http://www.faniq.com/blog/Video-Kevin-Garn...idge-Blog-17003 (με Aldridge)
http://answers.yahoo.com/question/index?qi...28190913AAsbXGp
http://www.youtube.com/watch?v=T99aL8j4yyc...feature=related (dirty play με Pachulia)

Υπάρχουν πολλά video με θύματά του τους Pachulia, Aldridge, Duncan, McDyess, Calderon...

Anderson Varejao:
ό,τι έχει κάνει μεταγενέστερα από το Ελλάδα-Βραζιλία το 2006 είναι λίγο. Σε κάθε αγώνα μπορεί να εκνευρίσει τόσο πολύ τους αντιπάλους με τον αντιαθλητικό και προβοκατόρικο τρόπο που συμπεριφέρεται που ηρεμούν μόνο όταν αποβάλλονται. Αδιόρθωτος και ύπουλος όσο λίγοι...

Γνωστά θύματα: Ray Allen, McDyess, Rasheed Wallace, Glen Davis

μακράν ο χειρότερος όλων:

Karl Malone (έχει γραφτεί ένα εκπληκτικό αφιέρωμα εδώ: http://www.makingpages.org/hoops/Malone.danger.html - αξίζει μια ματιά για να δείτε αυτόν που θέλουν να μας περάσουν ως το κορυφαίο 4άρι OAT αντί του Tim Duncan)

Χαρακτηριστικά:
-Τελείωσε την καριέρα του Dave Ramer πριν αυτή αρχίσει (θαύμα που ζει)
-Φιλοδόρησε με 40 ράμματα τον Isiah Thomas ( http://www.youtube.com/watch?v=6bM-Y4UoiAY...PL&index=49 )
-Πλαστική επέμβαση για τον Joe Kleine
-Σπασμένο δόντι και 2 ράμματα στον Steve Nash ( http://www.youtube.com/watch?v=f0nIHCR--Bg...feature=related )
hellenic
Για μενα ολοι τους διαφερουν.Αλλοι κανουν περισσοτερα φαουλ,αλλοι βριζουν,αλλοι χτυπανε.
Οι μισοι το κανουν κατα την γνωμη μου για να στραφει ο φακος επανω τους.
Για μενα μαλλον ειναι ο Rasheed Wallace μαζι με ολοι την ομαδα των Portland JAIL Blazers με τους Darius Miles,Zach Randolph,Bonzi Wells,Ruben Patterson,Qyntel Woods,Damon Stoudamire.
Δεν ξερω αν θυματε κανεις αλλα ο ενας ηταν χειροτερος και πιο εγκληματιας απο τον αλλο.Το μαυρο πηγαινε συννεφο και γενικοτερα ειχαν χαλια συμπρειφορα.
aegeansheed
QUOTE(hellenic @ Sep 29 2009, 21:31 ) *
Για μενα μαλλον ειναι ο Rasheed Wallace μαζι με ολοι την ομαδα των Portland JAIL Blazers με τους Darius Miles,Zach Randolph,Bonzi Wells,Ruben Patterson,Qyntel Woods,Damon Stoudamire.
Δεν ξερω αν θυματε κανεις αλλα ο ενας ηταν χειροτερος και πιο εγκληματιας απο τον αλλο.Το μαυρο πηγαινε συννεφο και γενικοτερα ειχαν χαλια συμπρειφορα.


Μέσα στο γήπεδο ο Rasheed ποτέ δεν έπαιξε "βρώμικα", ούτε οι περισσότεροι από τους δραστήριους off-court Blazers που αναφέρεις. Μπορεί να απαντούσε στο ίδιο ύφος που τον προκαλούσαν, αλλά το "όνομα" το έφτιαξε επειδή δε μπορούσε να συγκρατήσει τα νεύρα του, όταν ένοιωθε αδικημένος. Και τα είχε κυρίως με τους διαιτητές-από εκεί προέρχονταν και οι τεχνικές ποινές που λάμβανε. Ο Wells ήταν λίγο ύπουλος και αρκετά νευρικός ήταν ο Randolph. Αλλά ποτέ δεν προκαλλούσαν τραυματισμούς ή απαντήσεις.

Γενικά τα dirty plays και τα cheap shots είναι off-topic, αλλά σχετίζονται με τον χαρακτηρισμό κάποιου ως "κακού". Αν διαβάσεις προσεκτικά το πρώτο μου Post θα καταλάβεις τον διαχωρισμό που θέλω να κάνω.
hellenic
QUOTE(aegeansheed @ Sep 29 2009, 22:53 ) *
Μέσα στο γήπεδο ο Rasheed ποτέ δεν έπαιξε "βρώμικα", ούτε οι περισσότεροι από τους δραστήριους off-court Blazers που αναφέρεις. Μπορεί να απαντούσε στο ίδιο ύφος που τον προκαλούσαν, αλλά το "όνομα" το έφτιαξε επειδή δε μπορούσε να συγκρατήσει τα νεύρα του, όταν ένοιωθε αδικημένος. Και τα είχε κυρίως με τους διαιτητές-από εκεί προέρχονταν και οι τεχνικές ποινές που λάμβανε. Ο Wells ήταν λίγο ύπουλος και αρκετά νευρικός ήταν ο Randolph. Αλλά ποτέ δεν προκαλλούσαν τραυματισμούς ή απαντήσεις.

Γενικά τα dirty plays και τα cheap shots είναι off-topic, αλλά σχετίζονται με τον χαρακτηρισμό κάποιου ως "κακού". Αν διαβάσεις προσεκτικά το πρώτο μου Post θα καταλάβεις τον διαχωρισμό που θέλω να κάνω.


Στο πρωτο ποστ θεωρεις και τον artest απλα σκληρο.εδω το παιδι αυτο τι δεν εχει κανει.brawl,επεισοδιο με kobe.Εξωγηπεδικα ζηταει trades,χτυπαει την γυναικα του,εμφανιζεται σχεδον γυμνος στη προπονηση, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ....ΔΛΔ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΚΑΚΟΣ,ΗΛΙΘΙΟΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ
δεν μιλαω καν για τους αλλους...
Ο Bruce Bowen ειναι κατ εμενα απλα σκληρος και πονηρος.
a bullet for your head
Ξαναζωντανεψε το τοπικ..
Ενδιαφεροντα αυτα που παρεθεσε ο φιλος aegeansheed..
Θα μπορουσε να ''διευρυνθει'' η κουβεντα για το κακος..αν και αρχικα,ο τιτλος του poll αναφεροταν για τους Τσαμπουκαδες-Καβγατζηδες..
Υπο αυτην την εννοια,δεν μπορουν να θεωρηθουν ετσι,οι Μποουεν,ΜακΧεηλ,Γκαρνετ,Μαλλοουν,Βαρεχαο κ.α.
Ομως,οσον αφορα την ''επικινδυνοτητα'' στο παιχνιδι τους,θα μπορουσαν..
T.W.Is.M.
Για μενα προηγειται το διδυμο των Bad Boys Laimbeer-Mahorn. Ηταν ο ορισμος του "κακου". Δεν εβαλα το Ροντμαν, γιατι απαλλασσεται ως μη εχων σωας τας φρενας. smiley.gif
Επισης δεν μπορει να λειψει ο Μπαρκλει. Ο καλυτερος συνδυασμος "κακου" και μεγαλου παιχτη.
Last, but not least, Ron Arrest...Artest ηθελα να πω. Δε χρειαζεται εξηγηση, το nickname που το εχω δωσει φτανει πιστευω... wink.gif
il postino
λαιμπιρ και μεισον!

godfather εγραφε στο στεντσιλ του ο μεισον ή δε θυμαμαι καλα?
Alexmei
ένας είναι, ο Μπάρκλει
T.W.Is.M.
Στο προηγουμενο ποστ ξεχασα τον Αντονι Μεισον. Δεν ξερω πως εγινε αυτο, τετοια φυσιογνωμια δεν ξεχνιεται.

nikopoli
ροντμαν το μονο που ξερει ειναι να παιζει τον μαγκα
shot.gif
SlobodaN
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σχεδόν όλοι απο τη λίστα που παρέθεσε ο φίλος Bullet είναι καυγατζήδες και πρώτα βιολιά σε όλα τα "πανηγύρια".

Θα διαφέρω λίγο και θα επιλέξω Larry Bird ο οποίος δεν κατονομάστηκε -πλην Bullet- απο κανέναν . Στα rivals με Lakers όπου καυγάς ο Larry μέσα και "ιστορική" στιγμή μία φάση στην οποία σπρώχνει με τα... πισινά του νομίζω τον Rambis η τον Cooper αν δεν κάνω λάθος και τον ρίχνει σχεδόν πάνω στις κάμερες. Απίστευτη φάση..

Αλλά γενικά πολύ τσαμπουκάς ο Larry και κυρίως σε φάσεις που δεν ήταν εμπλεκόμενος αλλά δεν πα να... βουρ μέσα..
a bullet for your head
QUOTE(SlobodaN @ Oct 5 2009, 16:14 ) *
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σχεδόν όλοι απο τη λίστα που παρέθεσε ο φίλος Bullet είναι καυγατζήδες και πρώτα βιολιά σε όλα τα "πανηγύρια".

Θα διαφέρω λίγο και θα επιλέξω Larry Bird ο οποίος δεν κατονομάστηκε -πλην Bullet- απο κανέναν . Στα rivals με Lakers όπου καυγάς ο Larry μέσα και "ιστορική" στιγμή μία φάση στην οποία σπρώχνει με τα... πισινά του νομίζω τον Rambis αν δεν κάνω λάθος και τον ρίχνει σχεδόν πάνω στις κάμερες. Απίστευτη φάση..

Αλλά γενικά πολύ τσαμπουκάς ο Larry και κυρίως σε φάσεις που δεν ήταν εμπλεγμένος αλλά δεν πα να... βουρ μέσα..

Οντως...στο τοπικ με τα καλυτερα Flagrant,ειχα βαλει τον τσακωμο του με τον Λαιμπιρ και εψαχνα να βρω σε video,τη φαση που αρπαχτηκαν απ τους λαιμους με τον Ερβινγκ..παρακαλω..οποιος κατορθωσει να βρει αυτο το video,ας μας το ''ριξει''... rolleyes.gif
Ηταν χωριατοπαιδο ο μεγαλος Λευκος και δεν χαμπαριαζε..
SlobodaN
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 5 2009, 16:27 ) *
Οντως...στο τοπικ με τα καλυτερα Flagrant,ειχα βαλει τον τσακωμο του με τον Λαιμπιρ και εψαχνα να βρω σε video,τη φαση που αρπαχτηκαν απ τους λαιμους με τον Ερβινγκ..παρακαλω..οποιος κατορθωσει να βρει αυτο το video,ας μας το ''ριξει''... rolleyes.gif
Ηταν χωριατοπαιδο ο μεγαλος Λευκος και δεν χαμπαριαζε..


Kάτι βρήκαμε smile.gif

http://www.ebaumsworld.com/video/watch/368298/
a bullet for your head
QUOTE(SlobodaN @ Oct 5 2009, 16:44 ) *

Δεν πρεπει να ειναι απ το παιχνιδι που πιαστηκαν απ τους λαιμους..ομως και αυτο ειναι παρα πολυ καλο video.. thumbsup.gif thumbsup.gif
Αν θελεις ποσταρε το και σ'αυτο το τοπικ.. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=7451
Ειναι ''συλλεκτικο'' κομματι.. rolleyes.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.